کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

انتظار برای اعلام توافق در ظهر سه‌شنبه / جزييات توافق

کدخبر:۱۳۶۸۴سه شنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۰:۵۹۷۳۸۹ بازدید

برخی رسانه‌ها از قطعی شدن برگزاری اجلاس نهایی وزرای ایران و 5+1 در ساعت 13 به وقت تهران خبر می‌دهند. پیش از این، زمان قرائت ...

برخی رسانه‌ها از قطعی شدن برگزاری اجلاس نهایی وزرای ایران و 5+1 در ساعت 13 به وقت تهران خبر می‌دهند. پیش از این، زمان قرائت بیانیه از سوی ظریف و موگرینی نیم ساعت پس از این جلسه اعلام شده بود.

سارا معصومي- خبرنگار اعزامی اعتماد به وين / طولاني اما اميدوار‌كننده. مذاكرات هسته‌اي ميان ايران و 1+5 وارد هجدهمين روز خود شده است. عبور مداوم از تمديدهاي متعدد توافقنامه موقت ژنو همه را اميدوار كرده است كه ٧ وزير امور خارجه در وين مانده‌اند تا برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) را به سرانجام برسانند. مانده‌اند تا ١٢ سال مذاكره براي مذاكره را به مذاكره براي توافق تبديل كنند. مانده‌اند تا قريب به ١٠٠ صفحه متن برجام را از هرگونه پرانتز و تعبير و تفسيري تهي كرده و راهي پايتخت‌هاي ٧ كشور كنند. مانده‌اند تا متن قطعنامه‌اي ديگر را اين‌بار با حضور كشوري كه قرباني قطعنامه‌هاي شوراي امنيت شده است تكميل كرده و به شوراي امنيت بفرستند تا ٦ قطعنامه پيشين خود را ملغي اعلام كند. مانده‌اند تا فصل جديدي در رابطه ميان ايران و غرب بگشايند؛ فصلي كه مي‌تواند در خود علاوه بر همكاري‌هاي اقتصادي و سياسي، مبارزه با تروريسم را در روزهاي خون و وحشت خاورميانه به همراه داشته باشد. مانده‌اند تا ايران و امريكا براي نخستين‌بار پس از انقلاب اسلامي ايران توافقنامه‌اي مشترك را قرائت كنند و وارد فاز اجراي توافق شوند.

ايران و 1+5 در دو سال گذشته به اندازه تمام ١٠ سال قبل از آن راه آمده‌اند. در راس اين شش ضلعي امريكايي ايستاده است كه در سال ٢٠٠٥ ميلادي در حالي كه همين تيم مذاكره‌كننده امروز آن سوي ميز تروييكاي اروپايي نشسته بود، از واشنگتن دستور داد: توافق نكنيد و همان شد كه كاخ سفيدنشين‌ها خواستند. امروز اما وزير امور خارجه همان كشور ١٨ روز از ماه كاري خود را در وين مي‌گذراند و نه تنها دستور نمي‌دهد كه مذاكره مي‌كند. نه تنها امتياز مي‌دهد كه به تعبير ايران از معاهده منع تكثير تسليحات هسته‌اي موسوم به ان‌پي‌تي براي برخورداري از حق غني‌سازي اورانيوم تعظيم مي‌كند و راه را براي همكاري‌هاي هسته‌اي جهان با ايران هم هموار مي‌كند.

در ١٨ روز گذشته وزراي امور خارجه تروييكاي اروپايي و همتاهاي آنها در چين و روسيه به وين آمده و رفته‌اند اما جان كري كه بسياري او را پاشنه آشيل اين مذاكرات مي‌دانند پاي ثابت حضور در وين بوده است. اين نخستين‌بار پس از جنگ جهاني دوم است كه رييس دستگاه ديپلماسي ايالات متحده براي بررسي تنها يك موضوع خاص در يك مكان واحد به مدت ١٨ روز باقي مي‌ماند. جان كري و وزير امور خارجه ايران در بزنگاه‌هاي تاريخي در قريب به دو سال گذشته بيش از آنكه شبيه دو ديپلمات مذاكره كرده باشند مانند دو چريك براي به دست آوردن بهترين‌ها جنگيده‌اند؛ جلسات مداوم شبانه كه بعضا تا سحر هم به درازا كشيده است. حضور در مذاكرات با عصا يا ويلچير، همه و همه از عزمي براي پايان دادن به اين پرونده خبر مي‌دهد.

شب گذشته عقربه‌هاي ساعت كه به ٢٤ به وقت وين رسيد، سومين تمديد توافقنامه موقت ژنو هم پايان يافت. تا لحظه تنظيم اين خبر هنوز مقامي از ١+٥ مقابل كوبرگ نايستاده و از تمديد مجدد اين توافقنامه از صبح سه‌شنبه خبر نداده است. محمدجواد ظريف عصر روز گذشته به وقت وين براي گفت‌وگوي خصوصي با حسين فريدون، مشاور ويژه رييس‌جمهور بر روي بالكن آمد. خبرنگاران به سنت اين ١٧ روز صداي خود را بلند كرده و از آقاي وزير سوال‌هايي پرسيدند كه جواب‌هاي صريح و كوتاه مي‌طلبد. خبرنگاري از ظريف پرسيد: آقاي دكتر! امشب تمام مي‌شود؟ وزير امور خارجه ايران سرش را به نشانه منفي تكان داد.

خبرهاي رسيده از داخل كوبرگ حاكي از آن است كه جدال كارشناسان، مديران سياسي و وزراي امور خارجه ايران و ١+٥ با متن ادامه دارد. به اين جمع سياسي و حقوقي، ارنست مونيز، وزير امور انرژي ايالات متحده و علي اكبر صالحي، رييس سازمان انرژِي اتمي ايران را هم اضافه كنيد. مرداني كه چند ساعت پيش گواهي دادند كه ضميمه فني تمام شده است و حالا شايد كار توافق تنها به يك تصميم سياسي آخرين لحظه وابسته است. منابع نزديك به تيم مذاكره‌كننده مي‌گويند كه ايران و ١+٥؛ ٤٨ ساعت گذشته را به شكل فشرده و نفسگير مشغول وارد كردن راهكارهاي جديد به متن توافق و ضميمه‌ها و همچنين تطبيق متون بوده‌اند. با توجه به بي‌اعتمادي نهادينه شده‌اي كه به خصوص ميان ايران و امريكا در اين گردونه وجود دارد مديران سياسي و كارشناسان دو طرف بايد تمام ١٠٠ صفحه‌اي را كه شامل متن توافق و همچنين ٥ ضميمه مي‌شود خوانده و با هم تطبيق دهند. به اين توافق و ضميمه‌هاي آن، متن قطعنامه شوراي امنيت را هم بايد اضافه كرد.

از صبح دوشنبه فضا در مقابل كوبرگ و خيمه خبرنگاران بر اين استدلال مي‌چرخيد كه اروپايي‌ها به همراه چين و روسيه توافق را تا پيش از پايان روز دوشنبه به وقت وين مي‌خواهند اما ايران و امريكا تن به هر توافقي نمي‌دهند. اين دو كشور همان‌گونه كه وزراي امور خارجه آنها روز جمعه اعلام كردند عجله‌اي براي رسيدن به توافق ندارند. توافق را مي‌خواهند اما توافق خوب.

وزير امور خارجه چين صبح روز دوشنبه وارد كوبرگ شد. جهت‌گيري‌هاي وزراي امور خارجه چين و روسيه در مذاكرات به گونه‌اي است كه حضور آنها در بزنگاه‌هاي تاريخي مذاكرات همواره تعبير به نزديكي اتفاقي سرنوشت ساز شده است. «وانگ يي» وزير خارجه چين پيش از ورود به كوبرگ و ديدار با محمدجواد ظريف به خبرنگاران گفت: ما معتقديم نبايد بيش از اين در توافق هسته‌اي تاخير ايجاد شود. شرايط كنوني براي ما براي حصول توافق مهيا است در نتيجه وزراي خارجه كشورها بار ديگر در وين گردهم آمده‌اند. با مشورت‌هاي فشرده در روزهاي اخير، پيشرفت زيادي در مرحله نهايي مذاكرات حاصل شده است. هيچ توافقي توافق بي‌نقص و كاملي نيست اما نبايد بيش از اين در توافق هسته‌اي تاخير ايجاد شود.

هرچند سخنان وزير امور خارجه چين گوياي كاسه صبر چيني‌ها بود كه اندك اندك در حال لبريز شدن است اما سخنان سيدعباس عراقچي، عضو ارشد تيم مذاكره‌كننده در صبح دوشنبه، خبرنگاران را به اين قطعيت رساند كه شايد مذاكرات تا صبح سه شنبه هم ادامه پيدا كند. عراقچي در گفت‌وگويي كوتاه در خصوص وضعيت مذاكرات در كوبرگ گفت: مذاكرات به لحظات نفسگير رسيده است. تا زماني كه برخي مشكلات حل نشود نمي‌توان گفت به توافق رسيده‌ايم. قول نمي‌دهم كه موضوعات براي امشب يا فردا شب حل شود.

آنچه كه در ٧٢ ساعت گذشته در وين ميان تيم‌هاي خبري كشورهاي متفاوت حاضر در مذاكرات گذشته دال بر اين است كه توافق حاصل شده است و تنها تميزكاري‌هاي آخر باقي مانده است. با اين همه ديدارهاي دنباله‌دار ميان وزراي امور خارجه ايران و امريكا و ديدار مديران سياسي دو كشور كه تا ساعت ٤ بامداد روز دوشنبه ادامه پيدا كرده بود نشان از اين حقيقت داشت كه هنوز يك تا دو اختلاف باقي مانده است كه به تصميمي سياسي نياز دارد.

يكي از اصلي‌ترين پرسش‌هايي كه در ٧٢ ساعت گذشته به خصوص در داخل ايران زبان به زبان گشته اين است كه چرا اعلام توافق به تاخير افتاده است و چرا وزراي امور خارجه شش كشور مقابل ايران با چنين صبر و طمانينه‌اي منتظر آن لحظه موعودي هستند كه مي‌توانست زودتر از اينها هم حاصل شود؟ به نظر مي‌رسد كه ترس از تاثير‌گذاري حاشيه‌ها بر متن است كه به خصوص مذاكره‌كنندگان ايران و امريكا را دچار نوعي احتياط ورزي در خصوص رسيدن به توافق كرده است. در داخل ايالات متحده، كنگره‌اي تا دندان مسلح به جمهوري‌خواهان وجود دارد كه از جان كري مي‌خواهد نه تنها توافق نكند كه از پاي ميز مذاكره هم برخيزد. در خارج از ايالات متحده، متحداني هستند در همسايگي ايران كه در چند سال اخير به خصوص پس از ٢٠٠٦، نان خود را در قطعنامه‌هاي شوراي امنيت عليه ايران چرب كرده‌اند. متحدان عربي چون عربستان سعودي كه به ترسيم پروژه ايران‌هراسي كمك كرده و با اغراق در خصوص برنامه هسته‌اي ايران در اين سال‌ها بيش از گذشته سود سياسي و اقتصادي را عايد خود كرده‌اند. متحدان عربي و غيرعربي كه توهم‌هاي خود در خصوص برنامه هسته‌اي ايران را كه با هيچ كدام از اسناد سرويس‌هاي اطلاعاتي همخواني نداشته است به مجمع عمومي سازمان ملل برده‌اند و فرياد زده‌اند: توافق نكنيد. با علم به چنين حاشيه‌هايي است كه حتي اگر ايران و ١+٥ در داخل كوبرگ هم به يكديگر بابت رسيدن به اين توافق خسته نباشيد گفته باشند، تا زمان پايان بازبيني‌ها و برداشتن گام‌هاي اجرايي براي اعلام، سكوت اختيار مي‌كنند.

در دو سال گذشته ايران و ١+٥ هربار به بزنگاه‌هاي مهم تاريخي رسيده‌اند تاكيد داشته‌اند كه زمان خاصي براي ادامه گفت‌وگوها تعيين نمي‌كنند و ديپلماسي ادامه دارد. با اين همه اين دور از مذاكرات هسته‌اي كه جرقه‌هاي آن سپتامبر ٢٠١٣ در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل زده شد از همان ابتدا به قول محمدجواد ظريف به اميد مختومه شدن در يك بسته زماني مشخص بود كه آغاز شد. عصر روز دوشنبه همه‌چيز براي اعلام توافق مهيا است: هفت وزير در كوبرگ، خبرنگاران رسانه‌هاي متفاوت جهاني در خيمه گاه كمين كرده‌اند و متن توافق به انضمام پيوست‌ها هم روي ميز قرار دارد. با اين همه هنوز حلقه‌اي كه هيچ كس نمي‌داند مفقود است و تعارف در اعلام توافق ادامه دارد. خبرنگار گاردين كه اين روزها در لابي هتل ماريوت مقابل كوبرگ مي‌نشيند در توييتر خود در خصوص زمان اعلام توافق مي‌نويسد: تمام توافق‌هايي كه در طول تاريخ مذاكرات سياسي ميان ايران و طرف مقابل منعقد شده، در تاريكي شب بوده است ! به نظر مي‌رسد كه نه تنها خبرنگاران كه ايران نيز بايد براي شنيدن خبر نتيجه اين مذاكرات، شب‌زنده‌داري كند.

 

اين توافق پايان كار نيست

اعلام حصول توافق در وين به معناي اجرايي‌شدن فوري آن نخواهد بود. تيم‌هاي مذاكره‌كننده ايران و امريكا بايد اين ٨٠ تا ١٠٠ صفحه را به پايتخت‌هاي خويش ببرند. مذاكره‌كنندگان بايد براي نمايندگان مردم بگويند چرا با چنين توافقي به خانه آمدند. بايد از داده‌ها و ستانده‌ها بگويند. بايد بتوانند نمايندگان مردم در نهادهاي متفاوت در دو كشور را متقاعد كنند كه اين بهترين توافقي بود كه ممكن بود. كاري كه نه در ايران آسان خواهد بود و نه در امريكا. مذاكره مذاكره‌كنندگان همچنان پس از سه‌شنبه و توافق هم ادامه دارد اما اين‌بار در خاك زمين خودي و با حريفي كه بيشتر رقيب سياسي است تا منتقد مستقل. در كنگره امريكا، قانونگذاران ٦٠ روز فرصت خواهند داشت كه بگويند: آري يا خير ؟ باراك اوباما خود را براي آن «خير» آماده كرده است. اگر راي به «نه» داده شود وي كارت سبز وتو را رو خواهد كرد. در چنين شرايطي مخالفان بايد راي ١٢ دموكرات را كه هم حزب اوباما هستند در سال رقابت‌هاي انتخاباتي براي رياست‌جمهوري در سبد خود قرار داده و آن وتو را ملغي كنند. تحليل‌گران امريكايي مي‌گويند كه در پايان اين دوئل، توافق را وتو اوباما نجات خواهد داد.

باراك اوباما پيش از اين يك بار به مخالفان خود گفته بود: «اين توافق براي هميشه نام من را روي خود خواهد داشت.» اين عبارت رييس‌جمهور امريكا به اين معناست كه توافق بدي در كار نخواهد بود. جان كري نيز در همين دور از مذاكرات هسته‌اي در وين در توجيه تطويل مذاكرات گفت: اين توافق نه براي چند روز و چندماه كه براي چند دهه تنظيم مي‌شود. اگر امروز اين توافق قطعي شود هنوز تا اجراي آن گام‌هاي بسياري بايد برداشته شود. گام‌هايي كه مي‌تواند اجراي توافق را به چندماه ديگر موكول كند.

گاردين در گزارشي تفصيلي در خصوص گام‌هايي كه از اين پس بايد برداشته شود، مي‌نويسد:

توافق هسته‌اي توسط قطعنامه جديد شوراي امنيت تاييد مي‌شود. اين قطعنامه تمام قطعنامه‌هاي پيشين را كان لم يكن مي‌كند.

كنگره امريكا دو ماه فرصت دارد كه توافقنامه را مورد بازبيني قرار دهد. پس از اين دو ماه، ٢٢ روز بيشتر در نظر گرفته شده است براي راي‌گيري، وتو احتمالي رييس‌جمهور و سپس راي‌گيري دوم كه مشخص شود آيا مخالفان مي‌توانند ٦٧ راي را براي كان لم يكن كردن راي نهايي به دست آورند. در اين فاصله مجلس شوراي اسلامي و ديگر نهادها هم در ايران بايد اين توافق را بررسي كنند اما در ايران بن‌بست زماني تعيين نشده است.

با فرض اينكه توافق از مجالس زنده بيرون مي‌آيد، مراحل اجرا آغاز مي‌شود. ايران برداشتن گام‌هاي فني را آغاز مي‌كند و برداشته شدن تحريم‌هاي مالي و اقتصادي ايران هم آغاز مي‌شود.‌ ايران تعداد سانتريفيوژها را طبق توافق كاهش مي‌دهد. قلب رآكتور آب سنگين اراك را بازطراحي كرده و اقدام به كاهش ذخيره اورانيوم خود خواهد كرد. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نظارت‌هاي خود را بر اين روند آغاز مي‌كند. هم‌زمان تيمي از همين آژانس هم بررسي مساله پي‌ام‌دي و مختومه اعلام كردن آن را آغاز مي‌كند.

‌ هم‌زمان با اقدام‌هاي فني ايران، اوباما با استفاده از قدرت رييس‌جمهور تحريم‌هاي امريكا را معلق نگه مي‌دارد. اتحاديه اروپا هم راي به لغو تحريم‌هاي اين اتحاديه مي‌دهد. هر دو اين اقدام‌ها زماني انجام مي‌شود كه ايران گام‌هاي فني خود را برداشته باشد.‌ در مرحله آخر كه احتمالا بايد نزديك به پايان سال جاري ميلادي باشد، تمام تحريم‌هاي اقتصادي و مالي از ميان برداشته خواهد شد. نظارت‌هاي جديد آژانس بر اساس توافق جامع هسته‌اي كه مورد تاييد ايران و ١+٥ بوده است، آغاز مي‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیدوارم اصلی: 1394/4/2308:38:18،
133
27
انشاالله توافق حاصل خواهد شد و امیدوارسم به زودی اعلام کنند.
ایرانی: 1394/4/2309:18:46،
91
31
تبریک به تو , تبریک به خودم , تبریک به همه ی ملت ایران
اسفحان!!!!!!!!!!!!!: 1394/4/2309:28:40،
27
114
نمیشه حالا ببین
امیدوارم اصلی واقعی: 1394/4/2309:37:31،
27
65
باش تا صبح دولتت بدمد!
فرد: 1394/4/2309:42:07،
50
20
چه اتفاقی قراره بیفته که به هم تبریک میگید...یکم از امریکاییها یاد بگیرید که روزگاری هیچ غلطی نمیتونستند بکنند.و امروز هم اگر توافق بشه به همون زندگی روتینشون ادامه میدند.نه تو شیش و بشه محاسبات دلارشونند ونه منتظر سرمایه گذاری ایران تو آمریکا.اونا اگر می خواهستند مثل ما فکر کنند که....
سعید : 1394/4/2310:49:59،
23
12
راستی تو همین گیرو ویر که مردم توجه شون به توافق هسته ایه دولت باز اجازه گرونیه چندقلم کالا رو صادر کردن.منبع همین سایت ایران جیب چند خبر قبلتر .
میثم: 1394/4/2310:51:34،
31
12
اوه اوه !! پس هنوز داستان ادامه داره . تازه باید کنگره امریکا بررسی بکنه . کنگره ما !!!! هم باید بررسی کنه . چقدرم که نمایندگان مجلس به فکر مردمن !!!!! جمع کنید این بساط مسخره بازیتون رو . سیاستمدارا با هم مشکل دارن . به مردم چه ربطی داره که این وسط پا سوز بشن ؟؟؟؟ یه بچه 8 یا 9 ساله یا یه پیرمرد 70 یا 80 ساله اصلا چه میدونه اورانیوم چیه که داره به خاطرش زجر میکشه . کدوم حق هسته ای ؟؟؟؟!!!!
م: 1394/4/2310:54:59،
39
17
یکی از خواسته های نا حق آمریکایی ها این است که مدیران خودرو ساز ایرانی باید بیایند در شرکت جنرال موتورز مدیریت کنند که هیات مذاکره کننده ایرانی اصلا موافق نیست !!!!!!!!!!
تلنگر: 1394/4/2311:06:57،
32
18
الان که فکرشو میکنم میبینم بعد توافق هم پولای بلوکه شده پیش آمریکا بمونه امن تره!!!
sh: 1394/4/2308:39:29،
45
13
موفق باشید .....
سعید: 1394/4/2310:47:09،
22
25
توافق میشه ولی هیچ پیروزیی برای ملت ایران در کار نیس نهایتش میخوایم برگردیم مثله 10 سال پیش بشیم که البته منکه آرزومه ولی مطمئن باشید به اونم نمیرسیم.احتمالا یه عده ابله هم میریزن تو خیابون میرقصن.
رضا: 1394/4/2311:08:11،
16
14
مشکل اصلی مملکت ما :

دزدی و اختلاس آقازاده ها و نور چشمی ها هست و تا زمانی که از بین نره اوضاع کشور هر روز بدتر میشه چه با تحریم و چه بدون تحریم
کشکول طلایی: 1394/4/2308:39:41،
121
20
چه توافق بشه چه تجدید بشه چه رفوزه بشه !!! ملت آسایش-رفاه-آزادی-کار-ارزانی میخواهندملت این سی چهل سال زیرفقر و زور له شدند بگذارید مردم ایران روح آسایش و آزادی را حس کنند.
فرید: 1394/4/2309:37:16،
51
17
مطمین باش که موصوع جدیدی رو برای بدبخت نگه داشتن مردم رو علم می کنند.
عليرضا: 1394/4/2310:44:53،
19
16
احسنتتتتت
دقيقا جان كلام اكثريت ملت ايران را گفتى
زنده باد
کوکی(مزدا): 1394/4/2308:42:54،
21
23

کل متن به کنار...اون قسمتی که گفته دو تا کشور باید متن رو به کشورهاشون ببرن واسه تصمیم گیری من رو کشته
صدا: 1394/4/2308:43:16،
24
20
لازم نيست شما چيزي اعلام كنيد.
متن توافق را در اختيار رسانه ها بگذاريد.مردم خودشون ميفهمن بايد جشن بگيرند يا عزا.
ن : 1394/4/2308:47:16،
43
16
تا دیروز گریتون داشت در میومد حالا که خیالتون راحت شده توافق انجام میشه کارشناساتون میان تو تلویزیون خودتونم تو روزنامه و سایتهای خبری شروع کردید به رجز خوندن کدوم تعظیم امریکا به ما کرده شده عین لبنان پدر مردم تو جنگ دراومده اواره شدن عزیزانشون مردن هی حسن میاد میگه ما پیروز شدیم جمع کنید بابا بساطتون
حسن: 1394/4/2308:47:31،
26
24
بابا جون به لبمون کردید، خب تمومش کنید دیگه
امير: 1394/4/2308:49:29،
19
146
يك ايراني هر چقدم سختي بكشه هر چقدم عذاب بكشه اما تن به ذلت امريكا و اروپا نميده
حسام: 1394/4/2309:44:29،
49
13
از تعداد منفی ها بفهم که چقدر حرف خریدار داره تو این کشور :)
reza111: 1394/4/2310:09:02،
25
20
این ذلت ایرانی ذلت تحمیلی امریکایی ها نیست ذلت بدفهمی مسایل وقاطی شدن بی دلیل ایرانی ها در مسایل سیاسی وگره زدن دین وزندگی به سیاست است
و توجیه بی لیاقتی های مدیران مسئول مملکتی در انجام وظایف محوله وحواله کردن آن به بیگانگان است.
بیایید باهم روراست باشیم واقعا" ما مردم از این توافق وامثالهم چه می خواهیم مگر نه این است که برای بدبختی های مان بجای چاره به دنبال توجیه هستیم وبه جای مطالبه گری از مسئولین دنبال سرپوش گذاشتن به خطاهای آنها به دست خودمان هستیم.
علیرضا: 1394/4/2310:12:51،
18
21
خخخخخخخخخخ
دلالی???
از کاسبین محترم تحریمی؟؟؟؟؟؟؟
بس نیس دیگه تو این چن سال هرررررچی خوردی بردی ؟؟؟؟
خالو کریم: 1394/4/2308:50:08،
37
21
این جور که معلومه توافق دردی از دردهای مردم رو دوا نمیکنه ، همه چی داره یهویی گرون میشه. خدا رحم کنه. موقع راهپیمایی و بدبختی همش مال ملت بیچاره ست و خوشی هاش مال اقا زاده ها. حالا بیا وببین
امیر: 1394/4/2308:51:13،
22
15
امیدوارم اوضاع برای همه بهتر بشه.
13460: 1394/4/2308:53:42،
11
19
فقط تورو خدادیگه تمدید نکنید که خسته ام
مرتضی: 1394/4/2308:57:42،
10
17
بزارید توافق بشه بعد بیایدتوضیح بخواید که چرا اینطور شدوآنطور شد
مهدی: 1394/4/2308:57:46،
17
23
خداراشکر
گلستان: 1394/4/2308:58:11،
17
15
اگه واقعا میخواین توافق بشه زودتر کارشو تموم کنیم
چرا مردم رو الاف خودتون کردین
تنهای...................تنها: 1394/4/2308:59:52،
22
18
حالا بعداینهمه کش وقوس
ببینیم چه گلی میخوان سرمردم بزنن

چیزی که قرارنیست ارزون بشه ظاهرا

چیزی هم به درآمدمردم که اضافه نمیشه
فوق لیسانس بیکار: 1394/4/2309:01:08،
41
16
توافق چه بشه چه نشه فرقی به حال ما بدبخت بیچاره ها نداره فقط اونایی که آقا زادن گردنشون و شکمشون بزرگتر میشه و ما همچنان بیشتر زیر خط میریم...
عصبانی: 1394/4/2309:31:44،
51
15
به محض اینکه در آمدهای بلوکه آزادد بشه بلافاصله به تعداد پورشه های تو خیابون 1000 تا اضاف میشه و به تعداد گداهای سر 4 راه هم 100 هزار اضافه میشه! فرداشم لبنیات و بنزین رو گرون میکنن برا شیرینی دادن به ملت!
آماندا: 1394/4/2309:09:08،
17
23
سریال Game Of Thrones...
7 اقلیم....
7 Kingdomes
...
ملك: 1394/4/2309:22:12،
18
17
اوضاع ملت رو خوب كنه اين توافق. بقيش مهم نيست.
یا هو: 1394/4/2309:26:38،
31
17
اگر توافق بشود از نظر سیاسی چیزی عوض نخواهد شد وهمچنان شعار های غرب ستیزی و فضای بسته سیاسی
و اجتماعی بقوت خود باقی است !
از نظر اقتصادی بسته به اینست که دولت تا چه حد زورش برسد که اصلاحات ساختاری بکند!
آنچه مسلم است بهبودی اوضاع در صورتی است که عزم و اراده
محکم و پایدار برای توسعه صنعتی و مبارزه با رانت و فساد
مشاهده شود.
majiiid: 1394/4/2309:56:35،
14
35
دکتر محمد جواد ظریف = دکتر محمد مصدق ( پیروزی در دادگاه لاهه)
سعید: 1394/4/2310:47:37،
18
11
بیشین بابا حالت خوب نیس انگار
هوتن: 1394/4/2315:51:50،
8
16
بیچاره مصدق تنش تو گور لرزید.
خدا بیامرزتش. مثل اون فقط دو نفر تو این مملکت داشتیم, یکی که امیرکبیر خدا بیامرز بود, اون یکی هم اسمشو بگم سانسور می کنن, همونی که خط آهن ساخت.
سید: 1394/4/2310:22:57،
23
11
ای کاش پول های بلوکه هیچوقت آزاد نکن چون اگه آزاد بشه سریع یا میفرستن لبنان و سوریه و یا آقازاده ها با رانت و آختلاس بالا میکشن همشو.
داداش: 1394/4/2310:33:53،
17
11
بعد از توافق تازه می خواهیم برگردیم به 8 سال قبل.
اتفاق خاصی نخواهد افتاد اون هم اگه برگردیم.
خبر آمد خبری درراه است احتمالا تورمی در راه است.
علی : 1394/4/2310:51:41،
14
15
8 سال یا 38 سال؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
سوال : 1394/4/2311:22:18،
18
14
ما که معنی این حرف ریس جمهور مبنی بر اینکه توافق بشه یا نشه پیروزیم نفهمیدیم . اگه کسی میدونه به ما هم بگه ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما