کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رسيدن دخل به پای خرج به شرط چند شغله بودن !

کدخبر:۱۳۶۰۰شنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۶:۱۵۱۹۰۹ بازدید

​بروز پديده‌ چند‌شغله‌ها در جامعه ايران طي سال‌هاي اخير گسترش يافته و به سرعت نيز در حال فراگير شدن است. اين در حالي است كه بسياری از ...

حرص مال دنيا يا دخلي كه با خرج نمي‌خواند نيروي كار در ايران را به شغل‌هاي دوم و حتي سوم هدايت كرده است، اين در حالي است كه تحقيقات وزارت كار نشان مي‌دهد كه بازار كار ايران در سال 92 با بيش از 400هزار نفر چند شغله رو‌به‌رو بوده است. از طرفي آمارهاي غير‌رسمي بيانگر آن است كه دست‌كم 28 تا 30 درصد نيروي كار در ايران شغل دوم و برخي هم شغل سوم دارند. 

بروز پديده‌ چند‌شغله‌ها در جامعه ايران طي سال‌هاي اخير گسترش يافته و به سرعت نيز در حال فراگير شدن است. اين در حالي است كه بسياری از كارشناسان بازار كار اصلي‌ترين دليل دو‌شغله بودن افراد در ايران را مشكلات اقتصادی و معيشتی مي‌دانند. 

در اين گزارش از مجموع 21 ميليون نفر شاغل كشور در سال 1392، بيش از 400 هزار نفر در بيش از يك شغل مشغول كار بوده‌اند كه 15 درصد آنان، شغل اصلي‌شان مزد و حقوق بگير بخش عمومي، 4/19 درصد مزد و حقوق‌بگير بخش خصوصي و 6/65 درصد در ساير بخش‌ها تحت عنوان كاركن مستقل، كارفرما و كاركن فاميلي بدون مزد مشغول فعاليت بوده‌اند.  اگرچه دوشغله يا چند شغله بودن نيروي كار ممكن است وضع معيشتي خانواده را بهبود بخشد، اما بر ميزان بهره‌وري، سلامت جسمي و روحي افراد و ميزان تعامل با اعضاي خانواده تأثيرگذار خواهد بود از سوي ديگر در حالي با معضل چند شغله‌ها در اقتصاد رو‌به‌رو هستيم كه آمار بيكاري در كشور هنوز دو رقمي است و چند ميليون نفري كه در سن فعاليت اقتصادي قرار دارند حتي از يك فرصت شغلي هم برخوردار نيستند. 
  
قانون كار 8 ساعت كار را مجاز مي‌داند

طبق قانون كار هر فرد در طول ۲۴ ساعت شبانه روز بايد هشت ساعت مفيد را به امور شغلي بپردازد. يكي از مهم‌ترين آسيب‌هاي فردي ناشي از دوشغله بودن، خستگي مفرط بر اثر حجم زياد فعاليت است. در اين بين در برخي از كشورهاي توسعه‌يافته افراد حق ندارند بيش از يك فرصت شغلي براي خود اختيار كنند و در برخي از كشورها نيز فرد حق ندارد در دو شغل دولتي و رسمي فعاليت داشته باشد اما در كشور ايران با وجودي كه ميليون‌ها نفر بيكار هستند ساماندهي چند شغله‌ها اصلاً مورد توجه نيست. يكي از توجيهاتي كه در مورد اشتغال افراد دو‌شغله و بعضاً سه‌شغله مي‌شنويم، اين است كه از تجارب آنها در كار استفاده مي‌شود در حالي كه وقتي به آمار بيكاري در كشور نگاه مي‌كنيم چاره‌اي جز ساماندهي دو‌شغله‌ها نداريم. 
 
 معضل بازنشستگان شاغل

از سوي ديگر اگرچه فرد بازنشسته بعد از 30 سال كار و تلاش بايد از بازار كار خداحافظي كند اما بر خلاف تصور، خرج و مخارج و هزينه‌هاي افراد بازنشسته به مراتب بيشتر از دوران كار است و اغلب براي تأمين هزينه‌هاي زندگي و درمان، شغل دومي براي خود برمي‌گزينند البته حرص دستيابي به مال بيشتر نيز بر‌چسبي است كه به برخي از بازنشستگان شاغل مي‌خورد. 

  شغل دوم رسمي

در اين بين تحقيقات نشان مي‌دهد كه بيشتر افراد دو‌شغله در شغل دوم خود نيز رسمي هستند و از حقوق و مزاياي خاصي برخوردارند چنانكه اشتغال افراد در هيئت مديره‌ها و گرفتن سمت‌هايي چون مشاور و معاون نوعي استفاده از رانت سازماني و دستگاهي به شمار مي‌رود و اين امر در ارگان‌ها، سازمان‌ها و... بسيار اشاعه پيدا كرده است و باز‌نشستگان حاضر به ترك بازار كار نيستند. 

عوامل مختلفي چون افت ارزش پول، بالا رفتن هزينه‌هاي زندگي، پايين بودن دستمزد، عدم رضايت از شغل اول، تجملات و تلاش براي كسب درآمد بيشتر در پيدايش و رواج معضل چند‌شغله‌ها در كشور به حتم دخيل هستند از اين رو انتظار مي‌رود با حقيقي‌سازي دستمزد‌ها و كنترل هزينه‌ها به نوعي زمينه براي اشاعه معضل چند‌شغله بودن از بين برود چراكه انجام چند شغل توسط يك فرد موجب سلب فرصت‌هاي شغلي از افراد فاقد كار مي‌شود و به گسترش بيكاري دامن مي‌زند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

sohil_kiyan: 1394/4/2016:46:52،
48
13
ما یک همسایه داریم کل سرمایه زندگیشون یک پراید دارند که این خودرو 25 ساعته کار میکنه تا خرج زندگیشون در بیاد !!!!
بردیا: 1394/4/2018:19:38،
38
14
دوستان سالهاست هممون سر کاریم دیگه؟؟؟؟؟
salar: 1394/4/2016:48:54،
45
15
بابا چرا متوجه نیستید ما مردمانی هستیم با فرهنگ و تمدن هزار سالانه که اختلاس و بیکاری و دزدی رکورد قهرمانانه زدیم !!!
مهندس عمران: 1394/4/2017:04:58،
49
17
من که هنوز تو پیدا کردن اولین شغل هم موندم!اگه کسی سراغ داره معرفی کنه خسته شدیم از بس اینور و اونور رفتیم...
رئیس جهانی بیکاران بره : 1394/4/2017:30:51،
29
16
در مملکت ما تا جرات و مباهات خوردن حق دیگران هست باید یک عده جور یک عده دیگر را بکشند و بدبختی را همیشه همیاری کنند ورگنه میشدیم همه مرفه بی درد ، حساب کنید چندماه که یارانه اعلام شده و چند ماه واریز شده و یک ماه عملا حق هشتاد میلیون را دولت به ريال رایج حکومتی قاپیده در حالی که وزیر نفت به تنهایی در کرسنت 30 میلیارد دلار یعنی 90 هزار میلیارد تومان را بر باد داده است. این یعنی عدالت دولت اسلام !!!!
بهلول: 1394/4/2017:41:35،
32
19
مهندس عزیز انهایی که چند شغله هست نه اینکه ماهی 5 میلیون درامد دارن نه چند شغلشون رقمی نیست متاسفانه .بنده خودم از جمله این ادمهام دارای مدرک خوب و کار خوب ولی دخل و خرج با هم جور در نمی اد .خرج های اضافه هم ندارم .نزدیک به سه سال مسافرت نرفتم .متاسفانه سو مدیریت اقایان در دولت قبل مملکت و نابود کرده.متاسفانه تو این دولت هم زیاد دنبال کار و نمی گیرن .این است وضع مملکت.
محمد: 1394/4/2110:15:25،
20
17
کدام دولت برای قشرضعیف کارکرده که همش میفرمایندفلان دولت همه دولتمردان ضدفقراهستندچون سرمایه داران و.......اسپانسرآنها بوده وهستندفقراکه هزارتاشون 1000تومان ندارن کمک به تبلیغاتشون بکنندتازه دورورشون میگردن شایدچندروزکارکنن ومبلغ ناچیزی گیرشون بیاددرصورتیکه سرمایه داربادادن مبالغ کلان دراولین قراردادچندبرابرتلافیشودرمیاره بس دولتها همه نوکرسرمایه دارهابودن وهستندوزمانی هم خودشون بعدازچنددوره بچاپ بچاپ
سديد: 1394/4/2100:33:15،
19
16
بله اگه كسي بخاد با عرق جبين كار كنه قدر متيقن همينه.ولي اگه پارتي داشته باشه يا رانت يا پولي كه سپرده كنه.ديگه مخارج خيلي راحت تامين ميشه.
ایرانی1: 1394/4/2107:53:56،
15
14
ايرانجيب ، چرا تناقض ميگي ؟ اگه خرج به دخل جور درنمياد ، پس ديگه حرص مال دنيا چيه ؟ حرص مال واسه كسيه كه ميخواد مال اندوزي كنه ، نه كسي كه به زور با زدن از بسياري امكانات زندگي و مسافرت وغيره ، خرج زندگيشو تامين ميكنه !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار