کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وزن سنگین نقدینگی روی دوش اقتصاد

کدخبر:۱۳۵۱۲سه شنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۹:۲۹۲۲۴۱ بازدید

با اضافه شدن تدریجی بانک‌ها و موسساتی که در سال‌های اخیر مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند به لیست محاسباتی بانک مرکزی، میزان نقدینگی ...
وزن سنگین نقدینگی روی دوش اقتصاد

با اضافه شدن تدریجی بانک‌ها و موسساتی که در سال‌های اخیر مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند به لیست محاسباتی بانک مرکزی، میزان نقدینگی هم در مقایسه با دوره‌های پیش‌تر از رشد بالاتری برخوردار شد؛ افزایشی که تنها محدود به دوره‌های اخیر نیست.

با بسته شدن ترازنامه موسسات و بانک‌ها در سال 93 اطلاعات مربوط به تغییرات متغیرهای پولی نیز تکمیل و از ارقام تازه‌ای رونمایی شد. بررسی گزارش بانک مرکزی در حالی ازافزایش حجم نقدینگی به 782 هزار میلیارد تومان در سال گذشته خبر می‌دهد که این رقم در مقایسه با سال 1392 بیش از 140 هزار میلیارد تومان اضافه شده و رشد ۲۲درصدی را به همراه داشته است.

گرچه روند افزایشی میزان نقدینگی به روالی معمول در سیستم پولی و بانکی کشور در سالیان گذشته تبدیل شده ولی از سال ۱۳۹۰ تاکنون بیش از ۴۰۰هزار میلیارد تومان بر میزان این متغیر افزوده شده است، به‌طوری که در این سال‌ها از ۲۹۳هزار میلیارد به ۳۵۴هزار میلیارد، ۴۶۰هزار میلیارد، ۶۳۹ هزار میلیارد و در نهایت به ۷۸۲هزار میلیارد تومان رسیده است. در این میان در سال ۱۳۹۲ بیشترین رشد نقدینگی با ۳۸.۸ درصد در مقایسه با سال قبل رقم خورده که این میزان رشد در سال گذشته به ۲۲.۳ درصد کاهش یافته است؛ بنابراین گر چه حجم نقدینگی در سال ۱۳۹۳ به بالاترین حد خود رسیده و سنگین‌ترین حد خود را تجربه کرده است، ولی بیش از ۱۶ درصد از روند افزایشی آن نسبت به سال ۱۳۹۲ کاسته شده است.

چرا رشد 300 هزار میلیاری با کنترل تورم همخوانی ندارد؟

اگرچه آمارهای منتشره از سوی مقامات بانک مرکزی بیانگر کنترل نقدینگی و مدیریت آن در راستای هدف‌گذاری دولت برای کاهش تورم و در نهایت ریزش حدود ۲۵درصدی نرخ تورم است، ولی رشد ۴۰۰هزار میلیاردی از سال ۱۳۹۰و۳۰۰هزار میلیاردی از سال ۱۳۹۲ تامل‌برانگیز و به‌ظاهر متناقض به‌نظر می‌رسد! این در حالی است که بررسی آمارهای تکمیلی از حجم نقدینگی و بانک‌ها و موسساتی که در این مبلغ مشارکت دارند همراه با توضیحات مدیران بانک مرکزی تا حدودی به این ابهام پاسخ می‌دهد. موضوعی که در آن ورود آمار بانک‌ها و موسسات اعتباری که پیش‌تر تحت نظارت بانک مرکزی قرار گرفته‌اند به بانک اطلاعاتی بانک مرکزی نقش مهمی ایفا می‌کند.

در حالـــی ســاماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز، خاصه در یکی دو سال گذشته در دستور کار قرار دارد که این فرآیند و لحاظ اطلاعات عملکردی آنها در آمارهای پولی و بانکی بانک مرکزی تنها به صدور مجوز فعالیت برای این موسسات محدود نشده و مستلزم انجام پالایش‌های مورد نیاز جهت انطباق اطلاعات ارسالی با استانداردهای محاسباتی و مورد عمل بانک مرکزی و اطمینان از صحت و همخوانی آنها است. بر این اساس بعد از صدور مجوز موسسه اعتباری و بانک‌ها باید سپرده قانونی خود را نزد بانک مرکزی قرار داده و همزمان با آن، نسبت به ارائه اطلاعات عملکردی خود به بانک مرکزی اقدام کنند، بنابراین بلافاصله بعد از دریافت مجوز، اطلاعات ارائه شده منطبق با استانداردهای تعیین شده به‌ویژه از لحاظ طبقه‌بندی اقلام دارایی‌ها و بدهی‌ها نیست و این مسئله موجب ایجاد فاصله‌ای بین زمان صدور مجوز فعالیت و قرار گرفتن اطلاعات این موسسات یا بانک‌ها در آمارهای پولی و بانکی و انتشار نهایی آن می‌شود و فرآیند تکمیل داده‌ها تدریجی رخ می‌دهد.

بر این اساس در حالی در طول چند سال گذشته بانک‌های جدیدی به موجب مجوزهای صادره از سوی بانک مرکزی تاسیس شده یا موسسات اعتباری ایجاد و مجوز دریافت کرده‌اند که اطلاعات عملکردی آنها نیز به تدریج در آمارهای پولی و بانکی کشور جای گرفته است به‌طوری که اطلاعات موسسات اعتباری پیشگامان آتی و صالحین در آبان ۱۳۹۲ و اطلاعات بانک‌های خاورمیانه، قرض‌الحسنه رسالت، ایران و ونزوئلا، بین‌المللی کیش و ایران‌زمین در آذرماه ۱۳۹۲ به آمارهای پولی و بانکی کشور اضافه شد.

بنابر توضیحات قبلی بانک مرکزی، به دلیل وجود برخی مشکلات زیرساختی اطلاعاتی در بانک‌ها و موسسات جدید وارد شده به آمارهای پولی و بانکی در سال ۱۳۹۱، امکان اصلاح ارقام نقدینگی در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ وجود نداشت، از این رو بخشی از رشد متغیرهای پولی در سال ۱۳۹۲ ریشه در ورود موسسات جدید به آمارهای پولی و بانکی داشته است. 

اما آنطور که پیش‌تر سیف، رییس کل بانک مرکزی عنوان کرده بود بانک مرکزی در اسفند ماه سال ۱۳۹۳، اطلاعات بانک قوامین و موسسات اعتباری کوثر و عسکریه را نیز در آمارهای پولی و بانکی خود لحاظ کرد و در ادامه ارقام مربوط به اسفند ماه سال ۱۳۹۲ بانک قوامین و موسسات اعتباری کوثر و عسکریه نیز محاسبه و به آمارهای پولی و بانکی اضافه شد که به ایجاد تغییراتی در متغیرهای پولی و عملکرد آنها در ماهای گذشته منجر شده و از جمله آنها اینکه بر نقدینگی تاثیرگذار بود.تجربه قبلی نشان می‌دهد با توجه به اینکه اخیرا بانک آینده و موسسه اعتباری نور به جمع مجازهای بانکی پیوسته و در ادامه هم ممکن است اعضای دیگری به این جمع اضافه شوند، می‌توان انتظار داشت در دوره‌های بعد با تکمیل اطلاعات آنها و اضافه شدن به آمارهای پولی بانک مرکزی جهش دیگری در نقدینگی ایجاد شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بردیا: 1394/4/1619:00:05،
41
13
من خودم دیپلمم وبیکار بابام هم یه کارمند سادس تورا بخدا یه فکری بحال ما جوانها بکنید موردیم از بیکاری
سیفی: 1394/4/1620:30:44،
24
22
اگر این نقدینگی بطرف ارز هجوم ببرد !!! حجم نقدینگی معادل 300 میلیارد دلار ه و این برابر شش سال درآمد ارزی ايرانه
عارف: 1394/4/1619:05:04،
27
16
سلام
مگر موسسات مالی اعتباری پول چاپ میکنن؟؟؟
استدلاههای عجیبی میشنویم.
پول رو بانک مرکزی با نظر دولت چاپ میکنه پس علت افزایش نقدینگی دولته و نه موسسات .
جعفر: 1394/4/1619:10:11،
36
10
مردم که همه از نداری مینالن........موندم این حجم نقدینگی از کجا اومده؟وا عجبااااااااا...........:D :D
نادر: 1394/4/1619:23:56،
25
11
کارکاسبی خبری نیست مردم پولشونو میزارن تو بانک سودشو میگیرن برا همین نقدینگی زیاد شد.نمونش خودمن پولمو گذاشتم تو بانک سودشومیگیرم حالشو میببرم
من: 1394/4/1619:24:27،
33
12
افزایش نقدینگی یعنی چی ؟
یعنی حجم پول ( چه نقدی چه الکترونیکی ) زیاد شده. چه ارگانی تو این مملکت وظیفه چاپ اسکناس و تخصیص نقدینگی داره ؟ بانک مرکزی.
پس اینکه با افزایش بانک ها و موسسات حجم نقدینگی زیاد شده حرف مسخره ای هست. به این دلیل که بانک ها و موسسات که از خودشون پول چاپ نمی کنن, اونها پول توی دست مردم رو به صورت سرمایه جمع آوری می کنن. اون پول هم در درجه اول توسط بانک مرکزی تولید شده و بنابراین آمارش رو هم بانک مرکزی داره.
منتها چون این آمارها با تورم 10 درصدی و 14 درصدی و 0 درصدی و ... هم خوانی نداره, افتادن به عذر تراشیدن.
k : 1394/4/1620:19:07،
30
9
کاری نداره پول مردم میکنن تو بورس عین چرخ گوشت تفالش پس میده نقدینگیم میاد پایین
به k: 1394/4/1622:41:33،
18
10
ایول خوشم امد
تریدر: 1394/4/1622:10:50،
21
17
در این دولت حجم نقدینگی رشد چشمگیری داشته و اقتصاد ایران فقط توان جذب کمتر از نصف این حجم نقدینگی را داره (حدود 350هزار میلیارد تومان)و هر وقت در اقتصاد میزان کالا و خدمات تولید شده کمتر از حجم نقدینگی باشه تورم ایجاد میشه پس تورم اینده را میشه پیش بینی کرد.
سجاد: 1394/4/1701:34:06،
17
15
بله درسته نقدینگی خیلی زیاده،ولی آیا این نقدینگی بصورت مساوی بین مردم تقسیم شده؟؟تضاد طبقاتی بیداد میکنه...این حجم نقدینگی دست یه عدهء خاصه که هروقت اراده کنن هر بازاری رو میتونن بهم بریزن و باعث تورم شن... تو این چندسال قشر متوسط نابودشد،والان فقط دوقشر داریم،خیلی مرفه و قشر ضعیف جامعه
جمشیدیان: 1394/4/1709:48:33،
13
13
افزایش نقدینگی مربوط به بدهی کلان دولت به بانک هاست و هزینه کلان در خارج از کشور می باشد برای همین ارزش پول ایران شدیدا کاهش یافته است ولی دولت سیاست درست انقباضی در پیش گرفته است ......
فارغ التحصیل بیکار: 1394/4/1716:04:09،
14
14
حتما یه بخشش هم به خاطر پزشکاست که درآمدهای بالا دارن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما