کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

منع يك ماهه صيد در خليج‌فارس

کدخبر:۱۳۴۸۷سه شنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۰۶:۵۸:۱۶۵۹۹۳ بازدید

در آستانه فصل صيد و صيادی خبری به دست ما رسید که همه را متعجب كرد. طبق اين خبر صيادان استان بوشهر به مدت يك ماه از صيد در ...
منع يك ماهه صيد در خليج‌فارس

در آستانه فصل صيد و صيادی خبری به دست ما رسید که همه را متعجب كرد. طبق اين خبر صيادان استان بوشهر به مدت يك ماه از صيد در خليج فارس منع شدند. از آنجا كه صيادان تنها در روزی كه به دريا مي‌روند درآمد دارند، منع يك ماهه آنان مي‌تواند براي آنها و خانواده‌هايشان بسيار گران تمام شده و آنها را در معرض آسيب قرار دهد.

به گزارش تعادل، از سوی ديگر چندی پيش آتش‌سوزي عظيم شناورهاي صيادي و تجاري در بندر صيادي دير، خسارت 20 ميليارد توماني به اين افراد وارد كرد. جهت پيگيري موضوع و اطلاع از صحت و سقم ماجرا با علي شاهخوره‌نژاد، رييس اتحاديه تعاوني‌هاي صيادي به گفت‌وگو پرداختيم. شاهخوره‌نژاد ضمن تاييد اين خبر اعلام كرد: اين اتفاق در جنوب براي نخستين‌ بار در جنوب كشورمان رخ مي‌دهد و بهمن ياري، مديركل شيلات استان بوشهر طي جلسه‌يي با صيادان پيشنهاد دريابست را مطرح كرد كه با موافقت مسوولان استان خوزستان و مخالفت صيادان و مسوولان استان بوشهر روبه‌رو شد.


 بيمه صيادان در آستانه خطر

شاهخوره‌ن‍ژاد در پاسخ به اين سوال كه چرا تاكنون دريا براي زنده‌ مانده نيازي به نفس كشيدن نداشته و با چنين تصميمي به يك‌باره صيادان يك ماه از صيد محروم شدند؛ مي‌گويد: دليل اين دريابست اين است كه دريا نفس بكشد و ذخاير دريا بيش از پيش آسيب نبيند. همچنين دريا براي فصل ميگوي خوزستان و بوشهر در ماه‌هاي آينده آماده شود.

رييس اتحاديه تعاوني‌هاي صيادي ضمن اعلام مخالفت خود با اين طرح گفت: از آنجا كه بيمه ماهانه صيادان طي دو سفر 7 الي 10روزه در ماه محاسبه مي‌شود بنابراين منع آنان از صيد مي‌تواند بيمه اين افراد را هم به خطر بيندازد. همچنين در صورت قطعي شدن دريابست صيادان كويتي، عراقي و عربستاني كه از آب‌هاي بين‌المللي اقدام به صيد مي‌كنند به راحتي مي‌توانند وارد آب‌هاي داخلي شوند چراكه امنيت دريا در دست صيادان است و آنان نيروي پدافند غيرنظام هستند. به نوعي مي‌توان گفت؛ صيادان مرزبانان دريايي هستند. بنابراين نبود آنها طي يك ماه در دريا مي‌تواند خسارات امنيتي را هم در پي داشته باشد.


 تعاوني‌ها خواستار وتو هستند

شاهخوره‌ن‍ژاد در ادامه اظهار كرد: افرادي كه اين پيشنهاد را ارائه كرده‌اند بايد توجيه اقتصادي و امنيت براي آن داشته باشند چراكه اين موضوع به لحاظ كارشناسي و تخصصي معقول به نظر نمي‌رسد و در صورت تصويب مي‌تواند بازارهاي محصولات دريايي كشور را دچار بحران كند و افزايش هنگفت قيمت‌هاي 100درصدي قطعي شد و رسيدن ماهي به كيلويي 100هزار تومان هم دور از ذهن نخواهد بود. در اين شرايط كنترل كه با برداشت از دريا ايجاد مي‌شد با معضل روبه‌رو خواهد شد. وي در پايان به نمايندگي از صيادان خواستار وتو اين طرح شد.


 دريابست براي كنترل صيادان غيرمجاز

اين درحالي است كه مختار آخوندي، مديركل امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران نيز با تاييد خبر دريابست در گفت‌وگو با «تعادل» مي‌گويد: ما هميشه ممنوعيت‌هاي فصلي در سواحل خليج فارس داشته‌ايم. در شمال هم در فصل تخم‌ريزي ماهيان ممنوعيت صيد را اجرا مي‌كنيم. در فصل تخم‌ريزي ماهي‌هاي استخواني‌ 6 ماه و ماهيان خاوياري هم اين ممنوعيت وجود دارد. در همين راستا براي ماهيان جنوبي هم طرحي به عنوان دريابست چند سالي است مطرح شده كه دريا را تعطيل كنيم تا صيادان مجاز تورهاي خود را از دريا بالا بياورند و صيادان غيرمجاز هم وارد دريا نشوند تا با اين اقدام دريا كنترل شود. اين برنامه براي استان بوشهر در جلسه كميته مديريت اين استان با حضور مديركل استان، تشكل‌هاي صيادي، يگان و تمام اعضاي اين كميته تصويب شد. طبق اين تصويبيه استان‌هاي خوزستان و بوشهر حدود 20روز (از 15تيرماه) دريابست اعلام شود. در گذشته شاهد آن بوديم كه صيادان غيرمجاز قبل از آغاز صيد ميگو به دريا رفته و برداشت مفيد اين محصول مهم دريايي را با مشكل روبه‌رو مي‌كردند. در اين طرح همه استان‌هاي ساحلي درگير نمي‌شوند و تنها استان بوشهر و بخش كوچكي از استان خوزستان در اين طرح قرار مي‌گيرد. همچنين تعداد روزهاي مفيد صيد در اين روزها بسيار كم است بنابراين صيادان به لحاظ مالي آسيب نمي‌بينند.


 وعده افزايش صيد ميگو

وي در رابطه با بيمه صيادان نيز عنوان كرد: اين موضوع با هماهنگي سازمان‌هاي مربوطه قابل حل است. در حقيقت دريابست در 20 روز فعال نبوده و در اين مدت صيادان عملا 5 روز به صيد مفيد مي‌روند. آنها خود را آماده مي‌كنند براي صيد ميگو كه ارزش اقتصادي بالايي دارد و همه به دنبال اين صيد هستند. در حقيقت اگر صيادي قرار بود يك تن ميگو صيد كند با اين دريابست دو تن صيد خواهد داشت. اين پيشنهاد با حضور تشكل‌هاي صيادي استان (تعاوني‌ها و اتحاديه صيادان) به تصويب رسيده است.

آخوندي در مورد كنترل بازار مي‌گويد: ماهي‌‌هاي جنوب، ماهي‌هاي سردخانه‌يي هستند و مانند ماهي‌هاي شمال پس از صيد به سرعت در بازار عرضه نمي‌شوند ضمن آنكه از استان‌هاي همجوار هم كمك مي‌گيريم تا تعادل بازار به هم نخورد.

مديركل امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران در پاسخ به اين سوال كه صيادان به نوعي مرزبانان دريايي هستند در امنيت دريايي مشكلي به وجود نخواهد آمد، اظهار مي‌دارد: با درياباني، ناجا و تمام يگان‌ها هماهنگ شده كه در اين كنترل‌ها كمك كنند. اين كار بزرگ و ارزشمندي است كه استان بوشهر در آن پيشقدم شده است و در مورد آن تحقيقات بسياري شده است. قبل از اين قرار بود

يك ماه و نيم دريابست داشته باشيم تا در اين مدت ذخاير احيا شوند. با توجه به ذخيره، ميزان برداشت، نوع روش صيد، صيدگاه و زمان آن چنين تصميماتي گرفته مي‌شود.

وي در پاسخ به اين شايعه كه خليج فارس به مدت يك‌ ماه به كشور ديگري اجاره داده شده و دريابست براي بهره‌برداري كشورهاي ديگر بوده، مي‌گويد: ما خليج فارس را حتي يك روز هم اجاره نمي‌دهيم. اين خبر شايعه است. درحال حاضر در ناوگان صيادي كشور حدود 12هزار فرورند شناور وجود دارد و نياز به ناوگان خارجي نخواهيم داشت. تحقيقاتي در اين راستا انجام شد و اين تحقيقات نشان‌دهنده آن است كه تاكنون بيش از ظرفيت از خليج فارس برداشت داشته‌ايم. ما تلاشمان اين است كه برداشت كمتري داشته باشيم بنابراين به بيگانگان هم اجازه حضور و برداشت از خليج فارس را نخواهيم داد. همچنين 800 فرورند از ناوگان‌ ما از آب‌هاي دور برداشت كرده و 50 تا 60درصد تن‌ماهي را از آب‌هاي اقيانوس صيد مي‌كنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نیما: 1394/4/1607:11:39،
66
32
4 تا لنج قدیمی دیگه ممنوعیت داره ؟
کشور های دیگه کشتی دارن ماهی میگیرن تو خود کشتی کنسروش می کنند می رسند صاحل کنسرو بسته بندی شده خالی می کنند

اونوقت ما با هزار کیلومتر صاحل جنوب وقتی می ریم نگاه می کنیم لنج های 50 سال رو می بینیم...
رضا: 1394/4/1607:22:48،
28
29
ساحل
Dub: 1394/4/1607:28:30،
39
21
بله فرمایش شما متین
البنه "ساحل" درسته نه "صاحل"
بوشهر : 1394/4/1607:33:14،
55
21
سوال اینجاست که آقای مدیر عامل شما که با دوستانت دریا بست دادی میدونی هر لنج یه میلیارد به بالا قیمت داره و چند تا جاشو یا ملوان بیکار شدن ؟

آیا خود شما یا دوستانت این غرامت رو میدین یا آیا شما هم مثل جاشوها توی این یه ماه حقوق نمیگیرید ؟

کشتی خارجی وجود دارنده و داره توی این یه ماه دریا رو غارت میکنه و پولش هم تو جیب امثال شما میره و همتون دروغگو و ۰۰۰۰ نیستید
خارجیها مثل اسپانیا حتی واسه کریسمس دارن میگو پرورشی پیش خرید میکنن شما میگی خارجی نیست
خدایی ما دیگه خسته شدیم و کاری نمیتوانیم بکنیم ایشالله تا روز( معلوم) همه چیز درست میشه ۰۰ به امید آنروز

زنده و پاینده باد پرشین گلف ''''''' ' خلیج پارس ***

ممنون ایران جیب که خبر رو زدی ۰۰۰ متشکرم
رضا: 1394/4/1611:11:58،
37
19
وقتی که من و شما نسبت به اتفاقات پیرامون بی تفاوت باشیم این کشور محل چپاول دزدان و نابخردان تاریخ خواهد بود
A4: 1394/4/1612:35:14،
36
22
حقیقت اینه که به ژاپن اجاره دادن که با کشتیاشون همه چی را مکش میکنه می بره
بوشهر ۰۰۰ : 1394/4/1614:11:28،
22
16
بله جناب معاون راست گفتن چون به قول خودشون میخوان کاری کنن که تو یه ماه به جای یک تن ۲ تن لنج دارها میگو صید کنن ۰۰۰۰۰۰

مردم توجه داشته باشید که چی میگم ۰۰۰ لنج داره موقع حرکت برای صید باید تا آخر یک ماه که برای صید میگو میرن و طبق گفته های معاون الآن باید میگو را با وزن سنگین و بسیار با کیفیت وارد ایران کنن !!!!!!!!

که صد البته نوبت دوم که لنج دارها میرن برای صید ''' دیگه میگو وجود نداره و همه خالی بر میگردن و به ۱۵ روز هم نمیکشه دیگه دریا خالی میشه ''''چون همش رو جلوتر فروختن به اجنبیها ۰۰۰ وسلام۰۰

دوستت دارم ایران ۰۰
هموطن: 1394/4/1608:17:19،
51
20
پيامي تو فضاي مجازي منتشر شده كه يك ماه دريا به كشتيهاي ماهيگيري ژاپن اجار داده شده ، ايران جيب بررسي كن لطفا
مهران: 1394/4/1609:15:41،
57
10
دقیقا همینه اینها آب و خاک این کشور رو به حراج گذاشتن و زندگی مردم ایران هم براشون هیچ ارزشی نداره به وقتش هم هواپیماهای خصوصی و شخصی و اقامت در کانادا و آمریکا براشون آماده هست که سریع پرواز کنن بعد یک کشور درب و داغون بمونه برای ما .
عبدل: 1394/4/1609:30:15،
40
18
هموطن های بوشهری بیچاره تر میشن
شهروند: 1394/4/1609:51:08،
31
19
همین دیروز رفتم بازار بوشهر ماهی بخرم پایین ترین قیمت کیلویی۱۶۰۰۰ تومان آنهم ماهی که کیفیت خوبی نداشت.بقیه همه ۳۵،۴۰،۵۰،هزار تومان الی آخر.حالا اگه صید یک ماه منع بشه قیمتها سر به فلک خواهد کشید. اگر در هر ماه مثلا یک هفته را ممنوع میکردید فکر کنم خیلی بهتر بود .نیازی نبود یکدفعه اینکار را بکنید.
سعید: 1394/4/1609:58:27،
35
15
دریا هم فروختن دیگه چیزی برای ملت گذاشتن .به بهانه های مسخره مردم را فریب میدهند سالهای سال مردم ماهی گرفتن هیچ خبری نبود .راستش بگیددریا را کرایه دادید به ژاپنی ها بیایند هر چه ماهی ومیگو هست جارو بکنند ببرند
amiran: 1394/4/1609:59:24،
52
19
آدم حالش بهم میخوره ازین وطن فروشی
امین: 1394/4/1610:38:01،
32
17
فکنم دیگه ماهی هم نمیشه خورد ...
دادا: 1394/4/1610:58:58،
26
24
جالبه بالا هم مفسدترين كشورها رو رديف كرده ولي ايران جزوش نيست
حمید : 1394/4/1617:37:34،
18
16
توجه
امروز بعد از اینکه اداره بندر استان بوشهر اعلام کرد به مدت یکماه خروج تمام قایقها و لنجهای صیادی جهت صید هرگونه ماهی ممنوع است
لادن: 1394/4/1620:13:59،
26
15
اسم خلیج فارس به خلیج ژاپن تغییر نام داده شد
تکرار : 1394/4/1622:24:35،
29
22
طبق هرسال بازم لنج دارن بوشهر ''مجوز یک ماه صید رو میگیرن ولی به ۱۰ روز نشده همشون بر میگردن چون بازم میگو کمیاب شده و کشورهای دیگه همشو بردن و این روند همچنان سالهاست داره تکرار میشه

باید منتظر گرانی ماهی هم بود چون قانون باعث شده همه لنج دارن متوقف بشن
afshin: 1394/4/1700:16:06،
24
18
آیا فکر قباديان کردیم داخل این تورم بالا فکر جاسوسی که روزی خود را از دریا میگیرن نکرده ايد که به پول نیاز دارن که احتمال که خانواده ها از هم بپاشند فقط فکر جیب خود را کرده ايد؟
افشین : 1394/4/1700:19:24،
28
20
آیا فکر صیادی که روزی خود کرده ايد که زیر قرض هستند که مجبور به دزدی شوند وهيچ گونه مسوليتی از آنها ندارید وبايد به کشورهای بیگانه که خدا هم نمیشناسی بدهید و حرف از ایمان به خدا میزنید و فکر حق الناس نیستید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما