کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

30 میلیون حساب جعلی در شبکه بانکی

کدخبر:۱۳۴۸۵سه شنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۴:۳۵۲۴۷۰ بازدید

تازه‌ترین اطلاعات به‌دست‌آمده از سوی یکی از نمایندگان مجلس حکایت از آن دارد که 30 میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر افتتاح شده ...

تازه‌ترین اطلاعات به‌دست‌آمده از سوی یکی از نمایندگان مجلس حکایت از آن دارد که 30 میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر افتتاح شده است. بدون شک در وهله اول و با تجزیه و تحلیل این آمار، کسی گمان این را هم به ذهن نخواهد برد که این 30 میلیون نفر با یک حساب جعلی در کشور به‌دنبال امور خیرخواهانه و عام‌المنفعه هستند. اما آنچه در این میان اهمیت بسیاری دارد آن است که شبکه بانکی کشور چرا و بر چه مبنایی برای یک‌سری از افراد با هویتی نامعلوم، حساب افتتاح کرده و چطور یک عده از فیلتر استعلام‌های مربوطه بانکی برای ثبت اطلاعات عبور نمی‌کنند.

به گزارش ایرنا، قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد، در جمع تولیدکنندگان و مدیران واحدهای صنعتی از قول یکی از مسئولان ارشد بانکی این خبر را افشا کرده که حدود ٣٠ میلیون حساب بانکی در کشور با کد ملی نامعتبر افتتاح شده که تنها پنج میلیون حساب بانکی با کد ملی نامعتبر مربوط به یکی از بانک‌های دولتی است. این‌طور که جعفری عنوان کرده است، با جمعیت ٧٥ میلیونی، حدود ٣٧٠ میلیون حساب بانکی برای مشتریان گشایش یافته که به‌طور میانگین برای هریک نفر ایرانی پنج حساب بانکی ثبت شده است. 

جعفری: اطلاعاتی که افشا کردم، غلط نیست

قاسم جعفری، نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به ثبت ٣٠ میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر، در جزئیات بیشتری به «شرق» گفت: ثبت ٣٠ میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر به‌معنای ثبت ٣٠ میلیون حساب جعلی برای انجام امور خلاف، پول‌شویی و کلاهبرداری است.

٣٠ میلیون حساب جعلی در دست قاچاقچیان، پول‌شویان و کلاهبرداران

وی در پاسخ به این سؤال که چه اشخاصی پشت پرده این حساب‌های جعلی قرار گرفته‌اند، گفت: واضح است که این حساب‌ها برای انجام کارهای خلاف باز می‌شود؛ فکر می‌کنید پول‌شویان و قاچاقچیان مواد مخدر پول‌های خودشان را در کشور چگونه جابه‌جا می‌کنند؛ معلوم است که پول‌شویان و قاچاقچیان برای جابه‌جایی پول‌های خود در داخل کشور حساب‌های جعلی باز می‌کنند و البته عده‌ای در کشور با این افراد همدست هستند.

عده‌ای در کشور با خلاف‌کاران همدست هستند

این نماینده مجلس در واکنش به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه اظهارات شما به این معناست که افرادی در مجموعه شبکه بانکی کشور با پول‌شویان و کلاهبرداران و  قاچاقچیان همدست هستند، گفت: من فقط یک مورد از این خلاف‌هایی را که در کشور اتفاق می‌افتد، افشا کردم؛ حتما کسانی پیدا می‌شوند که همدست اینها هستند؛ اگر همکاری نمی‌کردند که ٣٠ میلیون حساب بانکی جعلی ثبت نمی‌شد.

اگر اطلاعات من غلط است، اطلاعات واقعی را رو کنند

او در پاسخ به این سؤال که شما این اطلاعات را از کدام محل به‌دست آوردید، گفت: من نمی‌توانم منبع دریافت اطلاعاتم را بگویم، آنهایی که می‌گویند اطلاعات اعلامی از سوی من واقعیت ندارد و غلط است، اطلاعات واقعی را رو کنند.

خطر در کمین است

جعفری با تأکید بر اینکه متولیان باید پاسخ‌گوی چنین خلاف‌هایی در کشور باشند، گفت: ٣٠ میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر، به‌معنای وجود ٣٠ میلیون کلاهبردار است و این خطر در بیخ گوش ماست که برخی با حساب جعلی اغراض غیرشرافتمندانه دارند و به بدنه اقتصادی کشور ضربه می‌زنند.به گفته وی، در کنار ٣٧٠ میلیون حساب بانکی ٣٠ میلیون حساب جعلی وجود دارد و این به‌معنای آن است که تراکنش خلاف قانون و مجرمانه ایجاد می‌شود.  

مخفی‌کاری جواب نمی‌دهد

این نماینده مجلس با بیان اینکه مخفی‌کاری جواب نمی‌دهد و باید متولیان این مسئله را پیگیری کنند، در پاسخ به این سؤال که آیا اطلاعات اعلام‌شده از ناحیه شما توسط منبع معتبری به شما اعلام شده است، گفت: اطمینان دارم که این اطلاعات درست است.

حکیمی: آمار واقعی نیست

اما ناصر حکیمی، معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی، در گفت‌وگو با «شرق» در واکنش به اظهارات این نماینده مجلس مبنی بر ثبت ٣٠ میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر گفت: اولا متولی ثبت کد ملی اشخاص، ثبت احوال است که اکثر بانک‌ها به دفتر ثبت احوال متصل هستند و استعلامات مربوطه مبتنی بر کد ملی را از ثبت احوال دریافت می‌کنند؛ ثانیا در نقل قول مربوطه از این نماینده مجلس، منبع این آمار و اطلاعات مشخص نیست و این مسئله عنوان نشده که ایشان این آمار و اطلاعات و جزئیات را از کجا گرفته‌اند و منظورشان از کدملی نامعتبر چیست.

آماری نداریم

وی در واکنش به این سؤال خبرنگار روزنامه شرق که اگر آمار و اطلاعات اعلام‌شده توسط این نماینده مجلس غلط است، شما آمار صحیح را اعلام بفرمایید، اظهار کرد: ما آماری نداریم و من نمی‌توانم دراین‌باره اظهارنظر کنم. تنها می‌توانم بگویم تعداد زیادی حساب راکد وجود دارد که سال‌های پیش این حساب‌ها باز شده و مبلغ چندانی هم در این حساب‌ها نیست و صاحبان حساب هم به حساب خود سرنمی‌زنند؛ گاهی اطلاعات این حساب‌ها ناقص و مخدوش هم هست.

به گفته معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی، اینکه چه تعداد حساب واقعی با اطلاعات معتبر و کامل وجود دارد، مشخص نیست و این مسئله نیاز به داده‌کاوی در هر بانک دارد. حکیمی اعلام کرد: هم‌اینک بانک مرکزی در پی آن است که سیستم پروفایل مشتری را تا یک سال دیگر راه‌اندازی کند که مشتریان هر بانک با شناسه مربوطه شناسایی شوند؛ در این شرایط حساب هر مشتری که شناسه بانکی نداشته باشد، غیرفعال می‌شود.

خطری سپرده‌های مردم را تهدید نمی‌کند

وی همچنین درباره تبعات و خطر احتمالی ثبت ٣٠ میلیون حساب بانکی با کد ملی نامعتبر نیز گفت: اگر چنین مسئله‌ای صحت داشته باشد، در درجه اول شناسایی مشتریان به‌درستی انجام نشده است، اما خطری متوجه سپرده‌های مردم نیست.

تراکنش‌های مشکوک در شبکه با ٣٠ میلیون حساب بانکی نامعتبر

این مقام مسئول در بانک مرکزی اضافه کرد: تنها مسئله‌ای که از حیث وجود ٣٠ میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر وجود دارد، مبارزه با پول‌شویی است. ممکن است از طریق  این حساب‌ها، تراکنش‌های مشکوکی در شبکه ایجاد شود، اما اینکه چه شخص واقعی‌ای پشت آن تراکنش‌های مشکوک  است، معلوم نخواهد شد و محل سؤال خواهد بود.

آمار تراکنش مشکوک محرمانه است

او در پاسخ به این سؤال که هم‌اکنون چه میزان تراکنش‌های مشکوک در شبکه وجود دارد، گفت: تراکنش‌های مشکوک شبکه در دست واحد مبارزه با پول‌شویی است و این واحد روی این تراکنش‌های مشکوک نظارت و آنها را ردیابی می‌کند، ضمن اینکه هم‌راستا با واحد مبارزه با پول‌شویی مستقر در بانک مرکزی، واحد اطلاعات مالی بخش مبارزه با پول‌شویی وزارت اقتصاد نیز روی ردیابی تراکنش‌های مشکوک گزارش‌هایی در دست دارند که البته این گزارش‌ها محرمانه است. وی همچنین درباره آمار دیگری به نقل از این نماینده مجلس مبنی بر وجود  ٣٧٠ میلیون حساب بانکی برای ٧٥ میلیون ایرانی که به‌طور متوسط  هر ایرانی دارای پنج حساب بانکی ثبت‌شده است، نیز اظهار کرد: بانک بین‌المللی تسویه میزان کارت‌های اعتباری را منتشر می‌کند، با قیاس آمار ما با بانک‌های جهانی می‌توان به  این نتیجه رسید که از این حیث فرق چندانی بین ما و کشورهای آمریکایی و اروپایی نیست و فقط ممکن است میزان کاربرد کارت‌ها متفاوت باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احمد: 1394/4/1607:19:18،
55
20
چشم آقایان روشن با این سیستم بانکی
محمد: 1394/4/1608:36:28،
39
16
بابا یه چیز جدید بگید همش اختلاس!!!!!
مهرداد: 1394/4/1612:44:35،
32
22
(خطری سپرده‌های مردم را تهدید نمی‌کند) فقط عاشق همین یک خط شدم
ممد: 1394/4/1613:54:43،
23
16
این هم عاقبت نزول خوری در نزول خونه ها
مزمز: 1394/4/1623:02:05،
19
19
نمیگم سیستم بانکی اشکال نداره ولی همین پول های کثیف همه توسط همین
مردم عزیز وهموطن به بانک میاد
بی نام: 1394/4/1607:21:08،
26
38
ای بابا چرا بانک داری رو زیر سوال میبرید!!!!!!!!!!
قلی: 1394/4/1608:09:17،
62
21
مملکت امام زمان و این حرفا؟!!!
این امارا رو بدین تو گینس ثبت میکنن بخدا! تو کل تاریخ تو همه کشور حسابای جعلیشون جمع کنن به گرد پای ما نمیرسن!
امین : 1394/4/1613:44:29،
15
16
برادر جان لازم نیست هیچ جا ثبت بشه شاید این برادر مخلص نماینده مجلس راست گفته باشد ولی اینکه بگوید 30میلیون حساب با کد ملی نامعتبر وجود داره ممکنه ولی بانکها ایچنین حسابهایی را جدیدا افتتاح کرده باشند محال است از سال 91 سیستم کلیه بانکها به ثبت احوال متصل است تا زمانی که تاییدیه ثبت احوال انجام نشه امکان افتتاح حساب به هیچ وجه مقدور نمی باشد واگر چنانچه هر حساب راکد بخواهد فعال شود حتما بایستی مثل افتتاح حساب جدید از ثبت احوال از طریق سیستم استعلام گرفته میشود ولی برای حسابهایی که راکد و بامبلغ خیلی کم وجود دارد نمیشه کاری کرد ولی با اینحال قبل از سال 85کلیه حسابها بدون کد ملی افتتاح میشد پس همه انها قاچاقچی . کلاهبردار وغیره بودند
رضا: 1394/4/1608:29:16،
41
17
اینجا ایران است ... باز هم رکورد زدیم
دلواپس: 1394/4/1608:51:07،
44
15
اگه رقم ٣٠ ميليون صحيح باشه كه ما اينبار در كل كهكشان ركورد زديم

كل كشورهاي آمريكاي لاتين با اون حجم فساد و پولشويي هاي مرتبط با توليد و ترانزيت مواد مخدر ، اينهمه هرج و مرج وجود نداره

تنها ميشه نتيجه گرفت كه دست اندر كاران محترم و كارتل هاي عزيز فعال در مملكت همان صاحبان بانكها هستند
رحیم: 1394/4/1609:09:28،
30
14
وقتی رییس کل بانک سپه و ملی هم اقامت کانادا رو داشته هم اقامت آمریکا رو و سه میلیارد دلار از ثروت مملکت رو جلوی چشم این همه وزیر و وکیل و مسئول ریز و درشت می دزده و تا فرودگاه بدرقش می کنند طبیعیه که این فساد گسترده 30 میلیون حساب جعلی هم توش باشه.
ایران اباد: 1394/4/1609:15:18،
25
17
سه میلیون هم ماشین با سند جعلی هست.
امیر: 1394/4/1609:17:22،
35
17
اینها مهم نیست فقط به بورسیه ها ظلم نشه !!!!
علیخانی: 1394/4/1610:03:27،
39
16
سلام، با تشکر از آقای قاسم جعفری از خبر مهم ایشان، یک سئوال برای من پیش امد، آیا انها با این کارتها میتوانستند در انتخابات هم دخالتی کرده باشند؟
000: 1394/4/1612:11:34،
28
16
مسولان محترم کلاه شون رو بندازن هواگر چه 10% در صد این امار افراد شخصی هستن الباقی دولتی ها هستن
من: 1394/4/1615:22:04،
21
16
وقتی نماینده بی سواده از مردم عادی هم انتظاری نیست دیگه

الان چندین ساله افتتاح حساب بدون استعلام انجام نمیشه.
تمامی حسابهای فعال هم بدون ارایه کد حق حق تراکنش نداشتن.
میمونه حسابی که فرد باز کرده بوده 10-15 سال پیش و و دیگه برای انجام هیچ کاری مراجعه نکرده وگرنه با اولین مراحعه باید کارت ملی و شماره ملی ارایه بده
محمد: 1394/4/1616:27:31،
23
17
بهتره قبل از توهين كمي فكر كني. كسايي كه ميان 30 مليون حساب باز ميكنند توي صف بانك نمي ايستاند تا كاربر بانك برايشان حساب باز كند. اين حساب ها احتمالا به روش هاي ديگر و بصورت فله اي باز شده اند و از جايي كه به فيلتر هاي شناسايي مربوط نشه.
من: 1394/4/1617:32:08،
20
10
یعنی الان واقعا فکر کردی که یک نفر 30 میلیون حساب باز کرده؟
اصلا میدونی خود عدد نماینده فقط یک ادعاست؟

نمی دونم چند سالته عزیزم ولی یک مثال ساده می زنم شما اگه دهه 80 واسه سربازی رفته باشی یک حساب در بانک سپه باز کردی بدون کد ملی
احتمال اینکه در سالهای بعد اصلا به این حساب سر نزده باشی و از بانک دیگه ای استفاده مرده باشی خیلی زیاده همین حساب میشه حساب بدون تایید هویت
می دونی از همون اویل دهه هفتاد تا حالا چه تعداد حساب برای کارهای مختلف باز شده و بعد از مدتی دیگه فرد با اون حساب کاری نداشته؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما