کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات کارنامه یکساله اشتغالی دولت

کدخبر:۱۳۴۲۵یکشنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۶:۴۳۱۱۵۱ بازدید

با وجود اینکه دولت می‌گوید تلاش زیادی برای مهار بیکاری انجام می‌دهد اما آمارها نشان می‌دهند در فاصله بهار 93 تا بهار امسال نه تنها ...

با وجود اینکه دولت می‌گوید تلاش زیادی برای مهار بیکاری انجام می‌دهد اما آمارها نشان می‌دهند در فاصله بهار 93 تا بهار امسال نه تنها تعداد بیکاران کم نشده بلکه به تعداد آنها 117 هزارنفر نیز افزوده شده است.

سال گذشته گزارشی از سوی مرکز آمار ایران درباره وضعیت بیکاری و اشتغال در کشور منتشر شده بود که تحلیل‌های خوبی به همراه نداشت و نشان می داد دولت باید دست به اقدامات گسترده و قابل توجهی برای خروج بازار کار از بحران بیکاری بزند و اقدامات نمایشی، کوتاه مدت و یا احتمالا ضربتی چاره ساز معضلات بازار کار ایران نخواهد بود.

پس از آن اما مقامات دولتی بلافاصله به تحلیل‌ها ایراد گرفتند و گفتند مقایسه اوضاع بیکاری کشور به صورت یک فصل با فصل گذشته اساسا درست نیست و تحلیل‌های آماری از وضعیت بازار کار باید بر مبنای محاسبات و بررسی آمارهای یکساله صورت گیرد و آنها معتقد بودند اینگونه می‌توان به عملکرد دولت در حوزه بازار کار پرداخت و تحلیل‌های درست تری ارائه کرد.

حال با ارائه گزارش عملکرد بازار کار ایران در فصل بهار امسال و مقایسه آن با بهار سال ۹۳ نیز نشانه هایی از بهبود و یا پیشرفت در این بازار وجود ندارد و تقریبا این موضوع را نشان می دهد که اساسا دولت در فاصله بهار ۹۳ تا بهار ۹۴، اقدام خاص و موثری درباره حل مسئله بیکاری جوانان، با وجود نگرانی‌های مکرر مطرح شده، نداشته و اگر هم کاری شده دستکم خود را در آمارها نشان نمی‌دهد.

باید گفت زمانی عملکرد دولت‌ها در بازار بحران زده کار ایران مثبت ارزیابی می شود که آمارها نشان دهند تعداد بیکاران کاهش یافته و جوانان جویای کار دسترسی های بیشتری برای اشتغال دارند اما در فاصله بهار سال گذشته تا امسال نه تنها اینچنین نشد، بلکه بر تعداد بیکاران مطلق کشور نیز ۱۱۷ هزار و ۱۶۸ نفر هم افزوده شده است. در واقع تعداد بیکاران مطلق از ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۶۴ نفر به ۲ میلیون و ۶۴۷ هزار و ۲۳۳ نفر افزایش یافته است.

مهم‌ترین سن ورود به بازار کار در تمامی کشورها زیر ۳۰ سال و البته در طول دهه دوم زندگی افراد است. با این وجود نرخ بیکاری جوانان همچنان بحرانی و بیش از ۲ برابر نرخ عمومی بیکاری کشور است. جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله کشور در بهار امسال ۲۵ درصد بیکاری را تجربه کرده‌اند که این میزان ۲ دهم درصد از مدت مشابه در سال گذشته بیشتر است.

یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از کل بیکاران مطلق کشور هم اکنون زیر ۳۰ سال سن دارند و می توان گفت از مجموع ۲ میلیون و ۶۴۷ هزار بیکار مطلق، تنها یک میلیون نفر بالای ۳۰ سال سن دارند که این موضوع نشان دهنده ادامه وضعیت بیکاری و بحران شغل در بین کارجویان جوان و آن بخش از بازار کار است که افراد تاکنون حتی فرصت ورود به یک شغل را نیز نداشته اند.

با وجود اینکه انتظار می رود به دلیل وجود کشاورزی در بخش‌های مختلف کشور سهم این بخش از اشتغال زایی بیشتر شود،  اما در طول یکسال گذشته مجموع سهم اشتغال کشاورزی به کمتر از ۲۰ درصد رسیده و با وجود کاهش دوباره ۴ دهم درصدی سهم کشاورزی در اشتغال‌زایی،  چون نرخ فعالیت اقتصادی افزایش یافته است، بنابراین فقط  ۴۹ هزار و ۸۴۸ نفر در تعداد شاغلان این بخش افزایش دیده می شود.

صنعت که در بسیاری از کشورهای جهان، پایه اصلی اشتغال‌زایی پایدار تلقی می شود، در ایران تنها ۳۳ درصد سهم دارد که این میزان در طول یکسال گذشته ثابت مانده است. به این معنی که اشتغال زایی صنعتی در فاصله بهار ۹۳ تا ۹۴ در ایران اتفاق نیفتاده است. هم اکنون ۷ میلیون و ۲۰۵ هزار نفر از کل شاغلان کشور در این حوزه فعالیت دارند.

برخلاف صنعت و کشاورزی، خدمات در ایران از پیشرفت بهتری برخوردار است.  به نحوی که هم اکنون ۴۷.۹ درصد کل اشتغال‌زایی کشور در این حوزه اتفاق می افتد و ۱۰ میلیون و ۴۶۵ هزارنفر در حوزه های گوناگون خدماتی مشغول به فعالیت هستند.

در همین حال، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله  کشور نسبت به نرخ عمومی بیکاری بحرانی خوانده می شود. برهمین اساس مردان ۱۵ تا ۲۴ ساله کشور هم اکنون ۲۰.۹ درصد بیکاری دارند و نرخ بیکاری زنان این گروه سنی به ۴۳.۱ درصد رسیده است. این نرخ درباره زنان ۱۵ تا ۲۹ ساله به ۴۰.۵ درصد کاهش می‌یابد.

ناکافی بودن میزان حقوق و دستمزد، عاملی است که بخش قابل توجهی از بازار کار کشور را مجبور به اضافه کاری و انجام امور شغلی بیش از میزان معمول در هفته می‌کند. براساس آخرین آمارگیری صورت گرفته ۳۹ درصد شاغلان کشور اضافه کاری می‌کنند و بیش از ۴۹ ساعت در هفته مشغول به فعالیت هستند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کاریاب: 1394/4/1409:48:38،
67
24
روحانی مچکریم که بیچارمون کردی.....خسته نباشی.....
مرادیان: 1394/4/1410:27:29،
52
32
آماده باشین کلید داره میره به .....
....: 1394/4/1411:09:55،
36
25
کلید گم شده یا کسی بلد نیس باهاش قفل باز کنه؟
وطن پرست: 1394/4/1410:04:28،
33
29
اخه من تو ما شما و..:اينهاي که گفتي همش سرمايه ميخواد.جواني که عمرشو گزاشته درس خونده و مدرک و تخصص گرفته نبايد کار داشته باشه و بايد براي قانع کردن افرادي مثل شما به کارکردن توي جوجه کشي با حقوق 700 هزارتومان و مدرک ليسانس طن بده؟ تو رو بخدا شکمي و از روي تعصب صحبت نکنيم.
جوان: 1394/4/1410:05:39،
40
27
سلام
وقتی دولت در تولید بیکاری نقش دارد چطور میتواند اشتغال زایی کند ، وقتی باعث بیکاری هزاران کارگر در مجموعه های خصوصی (پدیده ) میشود وقتی سرمایه گذار خصوصی و کار افرینان بزرگ جرات سرمایه گذاری ندارند و جریانات سیاسی با ان بهم پیچیده میشود ، پس دولت فقط شعار میدهد و عملا کاری نمیکند .
یا حق: 1394/4/1411:08:31،
25
24
از یکطرف می گویند دولت باید کوچک شود و بخش خصوصی
توسعه یابد از طر فی دیگر سیل بیکاران منتظر کار دولتی اند!!
تا زمانی که ساختار اقتصادی کشور نا معلوم است اوضاع همین
است نه دولت و نه مجلس و نه قوای دیگر کاری از پیش نخواهند برد.
على: 1394/4/1411:14:00،
46
34
با ٣١سال سن ٦سال تو يه شركت پيمانكارى براى شركت گاز كار ميكردم و سال ٩١ ازدواج كردم به لطف دولت تدبيرواميد و تحريم سال٩٢شركت تعصيل شد و بنده بيكارشدم و ٢سال كه كار گيرم نمياد و زندگيم داره از هم ميپاشه و همسرم و خانواده ش صداشون دراومده و تهديد كردن كه طلاق دخترشون ميگيرن،چه خاكى بايد به سرم بريزم،هيچ مشكلى با هم نداريم به جز بيكارى كه بهشون حق ميدم
ايرانجيب لطفاً درد من چاپ كن
یاشار: 1394/4/1417:19:26،
20
31
علی جان
تو تنها نیستی، متاسفانه این درد هزاران جوان ایرانیست.
امیر ساروی: 1394/4/1414:56:42،
35
38
این مشکل به گردن دانشگاه های من دراوردی هست که هر کسی که الف رو از ب تشخیص

بده مدرک میدن میشه دکتر مهندس من میاد تو جامعه میگه مننننننننن باید برم کار اداری

رده بالا بگیرم. حالا درسای پنجم ابتدایی هم یادش نمیاد. برادر هرکسی فارغ التحصيل میشه

که نخبه نیست.اینم از اخلاق های خوب ما ایرانی ها که برای هر چیزی یه دوره جوگیرمیشیم

یک دهه قبل جو گیری دانشگاه بود که برای همین ماشاالله کشور پر شد از دکتر مهندس...
داغدار: 1394/4/1417:27:26،
31
28
در سی و چند سال گذشته بقدری بیکاری انباشته جمع شده است
که حل معضل اشتغال را با سرمایه گذاری زیاد قابل حل خواهد بود
نه حرف و شعار.!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما