کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

زیتون طارم در گرمای 40 درجه‌ سوخت !

کدخبر:۱۳۴۰۷شنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۹:۵۰۳۵۶۶ بازدید

وقتی اسم درخت زیتون به گوشمان می‌خورد، به یاد درخت بلند و زیبایی میفتیم که در تمام سال با وجود گرما و سرمای شدید باز هم پایدار و ...

وقتی اسم درخت زیتون به گوشمان می‌خورد، به یاد درخت بلند و زیبایی میفتیم که در تمام سال با وجود گرما و سرمای شدید باز هم پایدار و استوار باقی می‌ماند. این درخت زیبا که در همه فصول زیبایی برگ‌های باریکش را به رخ دیگر درختان می‌کشد، میوه‌هایی کوچک اما مملو از خواص را به صاحبانش هدیه می‌دهد.

این محصول علاوه بر زیبایی منحصر به فردش از لحاظ اقتصادی هم برای اين باغداران از اهمیت بالایی برخوردار است. شهرستان طارم واقع در استان زنجان از جمله مناطقی است که در تولید زیتون با کیفیت حرف اول را می زند و قطب تولید زیتون در کشور محسوب می‌شود. باغداران طارمی هر سال 11 هزار و 886 هکتار از باغات خود را به کشت این محصول اختصاص می‌دهند. اما متاسفانه گرمای شدید بهاره امسال باغداران را داغ‌دار کرد. با وجود اینکه امسال پیش بینی می‌شد بیش از 45تن زیتون تولید شود اما افزایش دما و رسیدن آن به 40 درجه موجب خسارات جبران‌ناپذیری به محصول این باغداران شد و زحمت سختی يکساله در تنشان ماند.


k37r23e392163wryw7yu.jpg


بیش از 810 میلیارد ریال خسارت وارد شده

گرمای شدید و وزش بادهای گرم از 25 اردیبهشت سال جاری همزمان با شکوفه دهی باغات زیتون شروع شد که ادامه آن، منجر به سقط گل‌ها و ریزش شدید میوه‌های تازه تشکیل یافته شد. این حادثه طبیعی خسارت زیادی به باغات زیتون این شهرستان وارد کرد. این درحالی است که امسال به عنوان سال آور درختان زیتون مشهور بود و پیش بینی می‌شد بیش از 45 هزار تن از این محصول تولید شود. اما افزایش دما و وقوع گرمازدگی خسارت 50 تا 75 درصدی به میوه این باغات وارد کرد و باغداران متضرر شدند.

اکنون با کمک گروهی متشکل از نمایندگان مرکز تحقیقات کشاورزی، منابع طبیعی، صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان زنجان و جهاد کشاورزی شهرستان طارم، میزان خسارت وارده شده برآورد شده است. به گفته مدیر جهاد کشاورزی میزان خسارت وارده 27000 تن محصول بوده که رقمی بیش از 810 میلیارد ریال به باغداران خسارت وارد شده است.
ورزش بادهای گرم و افزایش دمای هوا از 25 اردیبهشت تا 15 خرداد سال جاری موجب سقط گل و میوه درختان زیتون در سطح شهرستان طارم شد. بیشترین میزان دما در این 20 روز، در روزهای هشتم، 10 و 29 خرداد به 38 درجه سانتی گراد بالای صفر بود. 30 خرداد هم دمای این شهرستان به بیشترین میزان خود یعنی به 40 درجه بالای صفر افزایش یافت.

با توجه به اینکه حوادث طبیعی و غیرمترقبه قابل پیش‌بینی نیستند و همیشه در کمین بخش کشاورزی قرار دارد، تمام کشاورزان باید به منظور جلوگیری از خسارت مالی نسبت به بیمه محصولات خود اقدام کنند. علیرضا عماری مدیر جهاد کشاورزی طارم با تاکید بر این مطلب در ارتباط با وضعیت بیمه باغداران طارم می‌گوید: در حال حاضر 11 هزار و 886 هکتار از باغات زیتون شهرستان طارم بارده بوده که تنها 15 درصد آن تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته بود. بنابراین تنها این مقدار ناچیز از مزایای بیمه می‌تواند استفاده کند و به نظر می‌رسد بخش ترویج سازمان جهاد کشاورزی باید قوی‌تر از قبل وارد بحث فرهنگ سازی در زمینه تشویق کشاورزان به بیمه کردن محصولات کشاورزی شود، تا دوباره شاهد تحمیل خساراتی این چنینی به باغداران نباشیم.


بیمه‌هایی که دردی دوا نمی‌کنند

به دنبال وزش بادهای گرم در شهرستان طارم حدود 50 تا 65 درصد باغات زیتون با خسارت رو‌به‌رو شدند که بر اساس برآورد انجام گرفته این آسیب رسیده به باغات زیتون به ارزش 810 میلیارد ریال بوده است. معاون فرماندار شهرستان طارم با تایید این خبر می‌گوید: اکثر باغات این شهرستان بر اثر گرما خسارت دیده‎اند. در این بین باغدارانی که محصولشان زیتون بود، بیش از همه در اين استان متضرر شده‌اند.

طبق گزارشات رسیده خسارت وارده به سایر محصولات محسوس نبود و ضرر اصلي به باغداراني که به توليد زيتون اشتغال داشتند، وارد شده و 18 هزار هکتار از باغات زیتون آسیب دیده‎اند. ستار صفری در این خصوص می گوید: سال‌های پیش استان زنجان با چنین مشکلاتی رو‌‎به‌رو نبوده‌ است. متاسفانه این مشکلات طبیعی و خسارت‎های طبیعی که به باغات وارد مي‌شوند قابل کنترل نیست و گاهی اوقات این اتفاقات تلخ برای باغداران رخ می‌دهد. بنابراين بيمه شدن باغداران بايد نقشي اساسي براي جبران خسارات اين چنيني ايفا ‌کند.

وی ادامه می‌دهد: باغاتی که بیمه بودند به طور حتم در برابر این اتفاق، خسارت دریافت خواهند کرد، ولی با توجه به اینکه سقف تعهدات محصولات کشاورزی پایین است اکثر کشاورزان علاقه‎ای به بیمه کردن محصولات خود ندارند. بنابراین تعداد کمی از باغات در این شهرستان بیمه هستند.

این مسئول می‌گوید: امسال سال‌ آور زیتون بوده است و ما انتظار داشتیم که شاهد تولید زیاد زیتون باشیم اما متاسفانه به باغات زیتون خسارت وارد شد و این انتظار به سرانجام نرسید.

c6b7vgpabjstc59e4xj3.jpg


مسئولان برنامه‌ای برای جبران خسارات ندارند

با وجود اينکه رقم خسارات وارد شده به اين شهرستان، قابل چشم‌پوشي نيست و بيش از نيمي از باغات آسيب ديده‌اند اما زماني که به سراغ مديران سازمان جهاد کشاورزي اين استان مي‌رويم هيچ‌کس پاسخي درباره‌ اينکه چه آينده‌اي در انتظار باغداران خسارت ديده است، نمي‌دهد. هر کدام از اين مسئولان دولتي با بهانه‌تراشي از صحبت کردن امتناع مي‌کنند. بدتر از همه اينکه در گفتگوی خبرنگار ما با نمايندگان مردم زنجان در مجلس شوراي اسلامي مهر تاییدی بر اهمال کاری مسئولان استان زده شد،مسئولانی که متاسفانه از موضوعی چنین مهم اظهار بی اطلاعی می کنند.

محسن علیمردانی نماينده زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی تنها کسي بود که به سوال خبرنگار روزنامه جوان پاسخي کوتاه داد. وي با بيان اينکه تاکنون هيچ کار کارشناسي براي جبران خسارات وارده به باغداران طارمي انجام نشده است، پرده از بي‌تدبيري متوليان مربوطه برداشت. اما اينکه چرا تاکنون هيچ کار کارشناسي‌اي براي مردم خسارت ديده شهرستان طارم انجام نشده است خود جاي سوال دارد.

گويا متوليان امر با امتناع کردن از پاسخگويي در مورد اين مشکل بزرگ، مي‌خواهند رنج و سختي که بر دوش باغداران طارمي وارد شده است را به فراموشي ‌بسپارند و از زير بار مسئوليتي که به عهده دارند شانه خالي کنند. با توجه به ميزان خسارت وارده به اين استان خاموش ماندن مسئولان جاي تعجب دارد.


* میترا شهبازی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1394/4/1319:00:29،
47
25
۸۱۰ میلیارد ریال خسارت!!! اخ اخ اخ اخ
....: 1394/4/1319:22:55،
45
22
ب کام دلالان مفت بخرن بعد پرورده ب کام(دهان)مردم
کولر: 1394/4/1323:56:44،
27
31
مگه کولر گازی ندارند توی طارم
فاروق: 1394/4/1319:10:23،
64
31
نگران نباشید همینا رو به بعنوان زیتون پرورده و روغن زیتون اعلا میدن به خورد ملت.
سید امین شفیعی: 1394/4/1321:56:10،
33
28
نه عزیزم
این طور نیس
کاملا از بین رفته
میتونی تشریف بیاری ببینی
سید امین شفیعی: 1394/4/1321:59:31،
25
19
در ضمن باید یاد آور بشم که هر هکتار ۲۰تن زیتون میده ،۴۵ تن اشتباه شده
+: 1394/4/1321:52:58،
24
20
شهرستان ریگان درخت زیتون داره دما معمولا تیرماه 47 هر لحطه به 49.9 درجه سانیگراد تجاور شد سالم برد این درخت زیتون نژادی است .
ميترا شهبازي: 1394/4/1414:09:04،
21
23
با سلام و تشکر از نظرات شما خواننذگان گرامي. در پاسخ به آقاي شفيعي که فرموديد 45 تن نيست و 20 تن محصول مي‌دهد بايد بگويم که اين پاسخ مسئولان استاني شما به روزنامه ما"جوان" است.
محمدخان: 1394/4/1323:04:05،
21
19
گرچه به شهرستان طارم اخلاص خاصی داریم اما میوه زیتونی که نارس میچینند و از موز وارداتی گرونتر می فروشند و هیچ خاصیتی غیر از وارد کردن نمک یا سود سوز آور به بدن انسانها نداره ، بهتره که بسوزه . میوه ای که هر 15 روز آبیاری میشه و غیر از آویزان کردن چسب های جذب آفت و سرویسرسانی سالانه به کانالها یا شلنگهای آبرسانی نیاز به نگهداری چندانی نداره نباید با این قیمتها در بازار عرضه بشه و نباید بعنوان برند با آن برخورد بشود . نکته اینکه ، افزایش سرمایه در دست کشاورز باعث از بین رفتن زمین های کشاورزی و تبدیل آن ها به صنایعی با درآمد واهی بیشتر و زحمت کمتر میگردد.
سید امین شفیعی: 1394/4/1323:35:45،
36
32
محمد خان
اینطور نیس،
اولا هر هفته ابیاری میشه
دوما تا سود رو نزنن هموطنان تهرانی قبولش ندارن(زیتون شکسته رو به اشتباه روغن کشی شده فرض می کنن)
سوما شما تشریف بیار طارم ببین مردم با چه وضعی زیتونی را که جنابعالی نوش جان میکنی رو میچینن و پرورده میکنن، باید هم چند برابر موز قیمت داشته باشه
چهارماً، بهترینه و برند شده، خیالت راحت
حالا هر چقدر میخوای تبلیغات منفی کن


masood: 1394/4/1323:40:48،
38
25
چهطوری خان؟
تا حالا شده یه درخت زیتون هرس کنی؟
تا حالاشده زیر درخت زیتونو بیل بزنی و کود بریزی؟
تا حالا شده نصفه شبی برا آبیاریش از خونه بزنی بیرون؟
تا حالا شده توی گرما و باد از درخت زیتون بری بالا یه کیلو زیتون بکنی؟
...
ولی من همه ی اینارو کردم.
شما هم میتونی بری همون موز وارداتی روبخوری،البته مواظب باش یبوست نگری.

سعید رضایی: 1394/4/1400:08:32،
30
29
سلام جناب آقای محمدخان:
با تشکر از اخلاص خاص تان!!!!!
منظور از کلماتی چون زیتون نارس،نمک یا سود سوز آور ، آبیاری هر 15 روز و ... رو نفهمیدم اگه هدفتون اطلاع رسانی باشه که به استحضار میرسونم اطلاعات تون خیلی ناقص و اشتباهه ولی اگه قصد تخریب داشته باشید که شما رو می سپارم به همون خدای کشاورزا.
در هرصورت جواب فنی و اختصاصی شما رو به توضیحات دوستان (مسعود و سید امین شفیعی)ارجاع میدم. (علاوه بر این با دهان روزه زیر گرد وخاک درخت زیتون کار نکردی و یا از درخت نیفتادی بخاطر یک لقمه نون)
اگه منصفانه نگاه کنیم کشاورزی در کشور یعنی با بدبختی نون درآوردن.
مردم طارم انسانهای شریف و زحمتکشی هستند که با گذشت بیش از 30 سال از انقلاب تازه مزه گاز لوله کشی رو دارن تجربه میکنن(تازه فقط شهر آببر مرکز شهرستان گازدار شده) و با عرق جبین روزی در میارن ولی روی پای خود ایستادن.
خواهشمندم دیگه بدون اطلاعات کشاورزی، از این اظهار اخلاصها نفرمائید.
محمدخان: 1394/4/1421:12:32،
20
17
اگر سخت است ، رهایش کنید ! و پیشبینی ای دارم برای درختان زیتون طارم . این درختان بدلیل استفاده بی رویه از آب رودخانه قزل اوزن و افزایش نمک در خاک پای درختان ، در آینده نه چندان دور ، خشک خواهند شد . منظور من تبلیغات منفی نبوده است بلکه کاهش طمع کشاورزان عزیز بوده است . بنده چندین سال است که در طارم زندگی می کنم و می دانم درآمدهای حاصل از فروش این زیتونها چگونه خرج می شوند . بنظرم مالیات گیری از این روش کشاورزی و گرفتن حق آبه نیز بی جا نخواهد بود .
محمدخان: 1394/4/1421:21:56،
21
16
ضمنا ، شما یکنفر کارگر طارمی بمن نشان بدهید . ماشالله همگی خان و خانزاده ، دست به جیب ، کارگر زیتون چینی رو از شهرهای محروم استانهای همجوار دعوت به همکاری می کنن . نخوردیم نون گندم ، دیدیم دست مردم . جنستون گرونه و انشالله با واردات زیتون اصلاح قیمت پیش میاد .
ميترا شهبازي: 1394/4/1414:16:29،
23
24
با سلام و تشکر از نظرات شما خوانندگان گرامي. در پاسخ به آقاي شفيعي که فرموديد 45 تن نيست و 20 تن محصول مي‌دهد بايد بگويم که اين پاسخ مسئولان استاني شما به روزنامه ما"جوان" است.
Mehrdad: 1394/4/1500:34:27،
20
22
تمام دلبستگی و امید و اقتصاد مردم شریف طارم بار دیگر هم بر باد رفت ...

یک سال کرم زیتون=نابودی 80% محصول
یک سال گرمای شدی=نابودی 80% محصول
یک سال بی آبی=نابودی 80% محصول
.
.
.
یک سال نابودی تمام باغات زیتون طارم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

خدایـــــــــــــا؛

بابت هر شبی که بی شکر سر بر بالین گذاشتم؛

بابت هر صبحی که بی سلام به تو آغاز کردم؛

بابت لحظات شادی که به یادت نبودم؛

بابت هر گره که به دست تو باز شد و من به شانس نسبتش دادم؛

بابت هر گره که به دستم کور شد و مقصر را تو دانستم؛

مرا ببخش ...
سید امین شفیعی: 1394/4/1502:53:13،
17
25
کاملا موافقم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار