کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سوغات آمانو از تهران چیست؟

کدخبر:۱۳۳۵۱پنجشنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۶:۴۷۳۸۹۸ بازدید

ایران با دعوت آمانو به تهران خواسته مهمی را دنبال می کند و آن راستی آزمایی آژانس انرژی اتمی در انجام تعهداتش است. سابقه منفی آژانس ...

ایران با دعوت آمانو به تهران خواسته مهمی را دنبال می کند و آن راستی آزمایی آژانس انرژی اتمی در انجام تعهداتش است. سابقه منفی آژانس در این زمینه اخذ چنین تضمین هایی را بسیار ضروری کرده است.

به گزارش مهر، اول جولای در حالی آمد و  سپری شد که براساس مهلت تنظیم شده در «مذاکرات وین 8» در آذر 93، قرار بود تا 30 ژوئن توافق شده و یکم جولای اولین روز پس از توافق باشد. اما چه چیز مانع رسیدن به توافق در مهلت پیش بینی شده قبلی و نیاز به حداقل تمدید 7 روزه مذاکرات شد؟

تردیدی نیست که لازمه اینکه طرفین یک مذاکره بتوانند به نتیجه برسند، خواست و اراده طرفین برای رسیدن به نتیجه است آنهم با درنظر گرفتن هزینه ها و ملزوماتش.

در این زمینه تمامی مقامات ایرانی از ابتدای مذاکرات هسته ای با ۱+۵ تاکید کرده اند که اراده ایران بر مذاکره برای رسیدن به یک توافق خوب است. رهبر معظم انقلاب در سخنان مهم ابتدای سال ۹۴ در حرم امام رضا(ع) فرمودند: «در ایران کسی مخالف مذاکره نیست». اظهار این سخن به صریح ترین بیان و از سوی بالاترین مقام در ایران نشاندهنده عزم کشورمان برای پیشبرد مذاکرات است، اقدامی که تا امروز هم با جدیت ادامه داشته است.

در همین حال محمد جواد ظریف هم روز یکشنبه در وین در پاسخ به این سوال که چقدر امیدوار برای رسیدن به توافق جامع هستید، گفت: «ما همیشه گفته ایم اگر طرف مقابل اراده سیاسی داشته باشد رسیدن به توافق جامع کاملا مبسر است علت اینکه می گوییم طرف مقابل چون راجع به اراده سیاسی طرف خودمان اطمینان داریم و می دانیم که جمهوری اسلامی، رهبری معظم انقلاب و ریاست محترم جمهوری و سایر مقامات کشور همه خواهان یک توافق عزتمند و با دوام هستند».

اما اثبات اراده و همکاری ایران برای ثمر بخش بودن مذاکرات تنها از جانب خود ایرانی ها اعلام نشده است بلکه مقامات غربی، رسانه ها و آژانس های بین المللی هم بر این موضوع صحه گذاشته اند. در آخرین نمونه از این دست روز گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد «ایران به پایبندی به شروط توافق هسته‌ای موقت که در سال ۲۰۱۳ با قدرت‌های بزرگ به دست آمد، ادامه می‌دهد».

اما اراده اثبات شده ایران برای حصول یک توافق کافی نیست و طرف مقابل هم باید این خواسته و عزم را نه در کلام که در عرصه عمل به منصه ظهور برساند. اقدامی که تا امروز با فراز و فرودهای زیای همراه بوده است. سالها بی اعتمادی ایران به غرب و در راس آن امریکا که ناشی از دهه های متوالی خیانت، جنایت و بد عهدی آنها در حق ملت ایران است، در کنار دبه در آوردن های شان در جریان مذاکرات هسته ای، نیازمند اقدامات اعتمادساز جدی از سوی آنهاست. اراده ای که تاکنون چندان شواهدی از آن دیده نشده است.

از مصادیق عدم اراده غرب، می توان به موضوع پی ام دی یا به تعبیر بهتر مطالعات ادعایی اشاره کرد.  علی رغم همکاری عمیق چند ساله ایران و فراهم نمودن زمینه تحقیقات مختلف برای آژانس انرژی اتمی، هنوز به ادعای آژانس پرونده برخی موضوعات باز است. ایران همواره تاکید داشته که عزم کافی برای حل و فصل نهایی این مسئله را دارد اما به دلیل سیاسی کاری آژانس و کشورهای موثر بر آن، مطالعات ادعایی مانند یک استخوان لای زخم باقی مانده است، تا هر وقت که خواستند بر علیه فعالیت های صلح امیز هسته ای کشورمان مانعی ایجاد کنند، دوباره اسمی از آن به میان بیاورند.

سفر صبح امروز یوکیو آمانو به تهران که به دعوت مقامات ایرانی صورت گرفته و دیدارهای وی با مقامات سیاسی- امنیتی کشورمان در شرایطی که گفتگوهای هسته ای در موعد ۳۰ ژوئن هم به نتیجه نرسید و در وقت اضافه ادامه دارد، بسیار قابل توجه و مهم است. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم پیش از ظهر امروز در وین بر اهمیت آن تاکید کرد. خصوصا که  براساس شواهد و قرائن موجود به نظر می رسد دو طرف  دیگر کشش و تمایل تمدید طولانی مدت مذاکرات را ندارند و هر چه هست باید در همین مدت چند روزه بدست آید. لذا ضروری است که همه مواردی که مانع حصول توافق تاکنون بوده، تعیین تکلیف شود.

اگرچه منابع آگاه می گویند حصول توافق به حل مسئله پی ام دی ارتباطی ندارد اما به نظر می رسد اجرا توافق که در واقع آخرین و اصلی ترین مرحله توافق است، منوط به بسته شدن پرونده مطالعات ادعایی است.

گفته می شود مبنای طرحی که در تهران به آمانو ارائه خواهد شد، مدلی است که از سالها پیش و در دوره قبلی مدیریت علی اکبر صالحی بر سازمان انرژی اتمی، از سوی ایران به آژانس ارائه شده است. مقامات کشورمان باور دارند بر مبنای همین مدل می توانند در فرصتی ۴-۵ ماه همه ابهامات ادعایی آژانس را بر طرف کرده و پرونده آنرا تا پیش از اجرای توافق جامع ببندند، تحقق این مهم تنها یک شرط لازم دارد و آن هم اراده جدی آژانس برای حل آن است، مسئله ای که برخی بر این باورند در شرایط فعلی خیلی بیشتر از گذشته امکان آن وجود داردو قرائنی دال بر آن ارائه می دهند.

 ایران اما در این سفر خواسته مهم دیگری را هم دنبال می کند و آن راستی آزمایی آژانس انرژی اتمی است. مقامات کشورمان می خواهند تضمین های لازم و ضروری را از آمانو دریافت کنند که آژانس در انجام وظایفی که بر اساس توافق احتمالی جامع بر عهده اش گذاشته خواهد شد، به درستی و با صداقت عمل خواهد کرد. گذشته پر ایراد و سابقه منفی آمانو و همکارانش در تعامل با ایران که در موارد قابل توجهی به خروج اسرار کشور و حتی ترور دانشمندان ما منجر شده است، کسب چنین اطمینانی را واجب و ضروری می نماید.

زمان زیادی نیاز نیست تا به خروجی سفر مدیرکل آژانس به تهران و سوغات او از این سفر پی برد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ا: 1394/4/1123:06:01،
61
28
متاسفم برای طرز فکرت هم وطن من ...
م: 1394/4/1123:08:52،
79
23
خیلی این شبا دعا میکنن توافق نشه ولی به لطف خدا و کوری چشم بدخواهان کشور عزیزمون و با درایت مسئولان کشور توافق نزدیکه انشاا..
کرمانشاه: 1394/4/1123:11:49،
57
23
داداش گلم مذاکرات همین الانشم به توافق رسیده...
شما ظاهرا دشمن این مردمی که این حرفو میزنی
رضا: 1394/4/1123:26:51،
41
17
مذاکرات نیست که, سریال ترکیه :|
چرته: 1394/4/1123:33:42،
61
16
سوغاتی به امو نو یک پراید بدید !!!!
متوجه بشه ایرانی ها مردمشون رو دوست دارند
ناصر: 1394/4/1123:50:08،
24
19
برو همون منو تو رو نگاه کن تو مسایلی که تخصص نداری بحث نکن. 6 تا کشوری که تقریبا تکنولوژی جهان دست انهاست نمی فهمن و تو میگی شکست اونم قطعی!!!
علی : 1394/4/1123:54:03،
43
19
ای دلال دلتا صابون نزن توافق 100درصده
مهدی: 1394/4/1200:03:07،
37
18
اگه قرار هست که شکست بخوره هم لازم نیست شما بگی !
soh il: 1394/4/1200:31:54،
39
20
افرادی مثل شما در جامعه مثل دست انداز هایی هستند جهت پیشرفت !!
ما ؟ : 1394/4/1200:50:01،
35
14
من و تو ؟ ما؟
همون خودت تنها باشی بهتره
ایمان: 1394/4/1201:04:45،
24
34
شکست مذاکرات حتمی است! ! !
چرا ؟
صبر کنید !
چون همه کشورهای دنیا بجز این چند تا کشور در پیت دور و بر مون دشمن ما هستند
البته این نظر مردم نسیت فقط هدف اون بالایی هاست
....: 1394/4/1206:59:57،
46
13
سوغاتش از ایران:
یک تخته فرش ابریشم دستباف
کلی پسته و زعفران
احتمالا قسمتی از 13 تن طلا
چند شی عتیقه مثلا کوه نور نادرشاه
برای خالی نماندن عریضه، یک عدد چفیه
و.....
فرد: 1394/4/1208:59:18،
28
17
اطمینان از توافق...به درد کسایی میخورهکه الان به دنیا میاند.دیگه حکم مشروعیت نظام ایران بااین توافق صادر شد.این همون چیزیه که تهدید به جنگ رو کم میکنه و روابطرو از سرمیگیره.
امیر: 1394/4/1210:11:53،
20
13
به احتمال زیاد توافق انجام می شه اما اینکه بعد از این توافق روابط ایران با غرب و آمریکا بهتر بشه بعیده چون نان و آب عده ای در مرگ بر آمریکا گفتنه و همیشه برای سرپوش گذاشتن بر سوء مدیریت های داخلی دشمن های خارجی موهوم را بزک می کنند.
امیر: 1394/4/1210:12:21،
19
15
به احتمال زیاد توافق انجام می شه اما اینکه بعد از این توافق روابط ایران با غرب و آمریکا بهتر بشه بعیده چون نان و آب عده ای در مرگ بر آمریکا گفتنه و همیشه برای سرپوش گذاشتن بر سوء مدیریت های داخلی دشمن های خارجی موهوم را بزک می کنند.
حسن: 1394/4/1213:18:18،
20
16
توافق به درد کسی میخوره که بتونه تو این فرصت به اندازه یه زندگی راحت تو امریکا جمع کنه بزنه بره
...: 1394/4/1210:17:48،
28
14
بر خلاف آرزوی دلواپسان اختلاس گر مختلس پرور همه ی نشانه ها احتمال انجام توافق را بالا برده است . بعد از توافق ، کسانی که 400 میلیارد دلار از سرمایه ی کشور را صرف این پروژه ی شکست خورده کردند باید به مردم پاسخ بدهند که در ازای چه چیزی این هزینه بر کشور تحمیل شد در حالی که با یک صدم این هزینه مشکل آب کشور که الان از هر خطری برای ایران خطرناک تر است بر طرف می شد.
عبدل: 1394/4/1216:55:04،
20
11
توافق هم بشه به قول مادر اوشین بدبخت همیشه بدبخته جیب همون قبلی ها پر تر میشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما