کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فرودگاهی كه فقط به اسم بين‌المللی است !

کدخبر:۱۳۳۵۰پنجشنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۶:۴۲۴۹۱۷ بازدید

شهرستان گرگان در استان گلستان به خاطر برخی ويژگي های اقتصادی و گردشگری وهمچنين هم مرزبودن با كشورهايی همچون قزاقستان و ...
فرودگاهی كه فقط به اسم بين‌المللی است !

شهرستان گرگان در استان گلستان به خاطر برخی ويژگي های اقتصادیی و گردشگری وهمچنين هم مرزبودن با كشورهايی همچون قزاقستان وتركمنستان پتانسيل بالايي دارد تا بتواند با توسعه تنها فرودگاه اين استان قدمهاي مثبتي را در زمينه توسعه اشتغالزایی و حمل و نقل مسافر، جذب گردشگر، توسعه اقتصادی و فرهنگی، صادرات و واردات ايفا كند و روند روبه رشدي را براي اين استان به ارمغان آورد. با توجه به پتانسیل های گلستان، داشتن يك فرودگاه استاندارد مي تواند شكوفايي اقتصادي در اين استان شمالي را دوچندان كند، اما نبود زيرساختهاي مناسب سبب لغو وتاخير پروازها و کاهش تعداد مسافران شده است.

فرودگاهي بانيم قرن قدمت

فرودگاه گرگان یکی از فرودگاههای كشوراست که قدمت آن به 50 سال قبل بر می گردد. این مکان ابتدا در زمینی به مساحت 100 هکتار و دو باند خاکی چمنی به شکل متقاطع و به طول 1000 متر براي استفاده هواپيماهاي سمپاشي ومدتي نيزبراي مبادلات پستي احداث شد، تا اينكه در سال 1374در سفر مقام معظم رهبری و با تأمین اعتبار ده میلیارد ریالی فرودگاه جدید با ساخت باند به طول 2300 متر آغاز شد.

با اختصاص اعتبارات ملی و استانی سایر بخش های فرودگاهی از جمله سطوح پروازی، ترمینال، نصب تجهیزات ناوبری در ارتفاعات درازنو، روشنایی باند، ساختمان جدید ایمنی زمینی، واحد سوخت گیری ، ساختمان های پلیس و سپاه احداث شد و توسعه اراضی فرودگاه از 100 هکتار به 294 هکتار مورد بهره برداری قرار گرفت.

موقعیت استراتژیک گلستان،همسايگي با برخي از كشورهاي حوزه درياي خزر، وجود پروازهای زيارتي به کشورهاي عربستان،سوريه وعراق ،وجود قومیت های ترکمن و قزاق دراستان و پتانسیل های طبیعی و گردشگری این منطقه و همچنین کشاورزی پر رونق استان، به عنوان کلید توسعه منطقه باعث شده تا مسئولين دولتي در سفرهايي كه به اين استان داشتند قول تبديل شدن اين فرودگاه را به يك منطقه بين المللي بدهند تا روند توسعه اين فرودگاه نويد بخش آينده اي درخشان براي استان باشد .


مشكلاتي كه فرودگاه را ناكار آمد كرد

با راه اندازی فرودگاه گرگان درحالي كه استقبال مردم منطقه وكساني كه براي سفر ويا امور اقتصادي به اين مكان تردد مي كردند بسيار چشمگير وقابل توجه بود اما نبود برخي از زير ساختها از جمله نبود سیستم ILS ، كمبود وفرسودگي ناوگان هوايي كه منجر به بروز تاخير ويا كنسل شدن پروازها می شود، باعث شد تا روز به روز از تعداد مسافران كاسته وآنها فرودگاه ساري را كه باقدمت كمتر وحداقل مشكلات مواجه بود برای سفرهای خود انتخاب كنند.

از آنجايي كه منطقه گرگان كوهستاني بوده ودر اكثر فصل سال داراي بارندگي است لذا براي استفاده از نشستن وپريدن هواپيماها نياز به سيستم ILS است ونبود اين مكانيزم باعث شده تا وقتي هواپيمايي بخواهد در شرايط بد آب وهوايي فرود آيد به خاطر خطر سقوط مجبور شود مسیرخودرا به سوي فرودگاه ساري ويا تهران تغيير دهد. این موضوع از نظر اقتصادی به صرفه نیست زیرا شرکت های هوایی عموما خصوصی شده اند و با این شرایط نامساعد جوی و لغو پروازها برای آن ها حضور در گرگان به صرفه نخواهد بود.

از طرفي گراني سوخت، هدفمندی يارانه ها و تأثیرات تحریم ها همگي دست به دست داده تا هزينه ها به شدت افزايش يافته ودر نتيجه كاهش تردد هواپیماها در اين فرودگاه را رقم بزند.

علی مرگدری معاون برنامه ریزی استاندار گلستان با قبول مشكلات پيش روي اين فرودگاه درباره تقویت زیرساخت های فرودگاه گرگان مي گويد:

متاسفانه اين فرودگاه از نبود زير ساختها رنج مي برد. دو سال قبل دستگاه ILS خریداری شد ولی بنا به دلايلي از گلستان گرفته شد ودر سفري كه ريس جمهوربه استان داشتند قرار شد با تامين بودجه دستگاه (ILS) فرودگاه گرگان که برای نشستن هواپیما در شرایط سخت و بدون دید کاربرد دارد،خريداري شده وبزودي نصب و به بهره برداری برسد. از طرفي با توجه به حجم قابل توجه زائران خانه خدا، قرار شد ترمینال حجاج هم به مساحت 9 هزار متر مربع بهمن امسال به بهربرداري برسد.

وي ادامه مي دهد: پاویون دولت در فرودگاه گرگان هم در شش ماه ابتدای 94 بهره برداری می شود و محور جاده، زهکشی ها و تکمیل فرودگاه هم قبل از 94 به بهره برداری می رسد.


هواپیمای جدید می رسد؟

همانطوركه گفته شد از آنجايي كه ناوگان هوايي برخي شركتها فرسوده بوده ونياز به هواپيماهاي جديد دارند، برنامه هايي براي حل اين مشكل فرودگاه های صورت گرفته و گویا فرودگاه گرگان هم در لیست فرودگاه های نیازمند به هواپیمای جدید قرار گرفته است.

تیمور امیر مدیر کل فرودگاه های استان گلستان نیز دراين خصوص مي گويد: از آنجايي كه فرودگاه ساري مشكلات كمتري دارد لذا استقبال از آنجا بيشتراست.به همين دليل درصدد رفع مشكلات هستيم وبراي افزایش پروازها در فرودگاه گرگان با مدیر عامل شرکت های هواپیمایی کشور مانند آسمان، ماهان و قشم ایر مذاکراتی داشتیم و نمایندگان استان و استانداری هم به شدت این موضوع را پی گیری می کنند. هواپیمایی آسمان هم قول داده است تا در صورت رفع مشکل ناوگان خود، در فرودگاه گرگان پرواز شیراز و بندرعباس را راه اندازی کند چرا که تقاضای مسافران برای این پروازها بسیار زیاد است . از طرفي استقبال از پروازهاي خارجي باعث شده تا ايجاد اينگونه پروازها را در دستور كار قرار دهيم.

از آنجايي كه فرودگاه گرگان دوازدهمین فرودگاه کشور در نشست و برخاست ها است و مرز هوایی نامحدود دارد و طول باند فرودگاه گرگان در سال جاری از دو هزار متر به سه هزار و 300 افزایش یافته و به راحتی هواپیماهای پهن پیکر می توانند در آن فرود آیند، لذاقرار است از امسال وموسم حج هواپيماهاي پهن پيكر سعودي در اين فرودگاه تردد داشته باشند.

مدیر کل فرودگاه های استان گلستان در خصوص حمايتهاي استانداري براي توسعه فرودگاه گرگان مي افزايد: استانداری گلستان در سال جاری 30 میلیارد ریال اعتبارات برای ساخت پاویون دولت و سوله چند منظوره به فرودگاه های استان اختصاص داده است، 200 میلیارد ریال هم اعتبارات از شرکت فرودگاه های کشور در سال جاری داشتیم که در بحث میزان اعتبارات بین فرودگاه های کشور کم سابقه بوده است.

وي ادامه مي دهد: اگر برنامه هاي موردنظر برای ایجاد زيرساختها اجرايي شود در آينده نه چندان دور اين فرودگاه جزءبهترين فرودگاههاي كشورخواهد شد وبه تمام مناطق ايران پرواز خواهيم داشت وحتي پرواز هاي بين المللي را نيزتحت پوشش قرار خواهيم داد.لذا با توجه به وعده هايي كه مسئولان استان مي دهند بايد منتظرماند وديد آيا فرودگاه بين المللي گرگان مي تواند جايگاه واقعي خودرا به دست آورد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

mahadi: 1394/4/1116:40:17،
106
29
تو فرودگاه امام خمينى هم خبرى از بين المللى بودن نيست
چند شب پيش بدون دليل ى پرواز ٤ ساعت تاخير داشت
وقت مردم واسشون بى ارزشتر از هر چيزيه
وجدان بیدار: 1394/4/1117:53:39،
85
35
کل بدهی یونان به ندازه نصف ضرر ایران در قرداد کرسنت نیست

********مسولین رده بالا باید استفا دهند
....: 1394/4/1118:09:58،
76
28
اینجا ایران
اسم مهمتر از عملکرد است
داوود: 1394/4/1119:43:16،
53
29
تو فرودگاه آتاترک استانبول هم هر 30 ثانیه یک پرواز انجام میشه!
علی: 1394/4/1117:43:33،
69
37
حتی پرواز های داخلیش هم ناقصه و ما برای تهران اومدن ,از گرگان با ماشین رفتیم ساری که بیایم تهران و از گرگان پرواز انجام نشد . برگشت هم با یک هواپیمای داغون ملخی سبک برگشتیم که اینقدر داغون بود باد معمولی فرودگاه گرگان نمیذاشت بشینیم و به بدبختی فرود اومد و میخواست برگرده همون تهران !
علی: 1394/4/1118:20:55،
83
20
اینکه عجیب نیست مثل دولتمون می مونه اسمش دولت منتخب مردمه اما اختیار هیچ کاری رو نداره!!
فرد: 1394/4/1118:26:26،
38
43
هر صنعتی در ابتدا نیاز به طرح توجیحی داره که از دیدگاه علمی و اقتصا دی باید مورد تایید قرار بگیره.بگونه ای که این صنعت بنا به توان و نیازه ملی و برخورداری از استاندارد جهانی با سرمایه گذاری دولت،تبدیل به یک چرخه می شه و نیازهای اشتغال و درامد رو در کنار برند سازی برای کشور به ارمغان میاره...مثل نیاز به داشتن صنعت خود رو سازی و ماشین...شبکه حمل و نقل....فرودگا ها و هتلها...شهر سازی و .....حالا یکی میشه المان و ژاپن که همه رو خودش میسازه و عده ای هم پول دارند مثل عربا که میدند براشون بهترینها رو بسازند...
یکی هم هست مثل ایران که پول داره ولی خودش میسازه که بودجه رو دسته خودش داشته باشه و ....
ناشناس: 1394/4/1121:46:20،
29
29
ماشااله همه ما حرف زدنمون عالیه
شما اول نوشتن توجیه رو یاد بگیر تا . . . .
معلم بازنشسته: 1394/4/1119:45:18،
38
31
لطفاتوضیح دهید چگونه شهرستان گرگان با کشورهای قزاقستان وترکمنستان هم مرز است؟ اطلاعات غلط ندهید.
فرد: 1394/4/1209:05:40،
30
25
ناشناس یعنی اگر من یه کلمه رو غلط تایپ کنم دیگه باید خفه شم؟حتماتحصیل کرده و اندیشمند جامعه هستی و با زیره پروفسور صبحانه نمیخوری. نظر بزار دو تا غلط هم داشته باش.ولی از همه مهمتر نظر داشته باش به جای سرک کشیدن .
داریوش : 1394/4/1210:45:40،
25
30
معلم بازنشسته عزیز از شما که معلمی بعیده بدون بررسی نظریه بدی ،کافی بود یک نقشه ایران را نگاه کنی تا مرز استان گلستان (وشهرستان گرگان که مرکز استان هست)با ترکمنستان را ببینی ونیز مرز دریایی با قزاقستان را !!!!!
معلم بازنشسته: 1394/4/1217:05:41،
25
27
داریوش عزیز. با تشکر ازشما بابت پاسخگویی من خود ساکن استان گلستان هستم .در خبر اشاره به هم مرز بودن شهرستان گرگان نموده نه استان گلستان .نکند شما هم فقط گرگان را استان گلستان می بینید؟ ضمن اینکه استان گلستان با قزاقستان هیچ مرز زمینی ندارد.
داریوش : 1394/4/1712:21:51،
24
19
معلم بازنشسته عزیز
لطفا دقت بیشتری کن
درمتن امده دارای مرز است نه مرز زمینی مرز دریایی هم جزو مرز است.بعدش هم منظور این متن نیاز به ارتقای فرودگاه گرگان که تنها فرودگاه بین المللی فعال استان است وبرای همه مردم استان اهمیت دارد ودوست داشتنی است .نکند با این موضوع مشکل داری ؟؟؟!!!
محمد: 1394/5/111:17:46،
24
16
فرودگاه را همان استانبول داره و بس.
مسئولین بروند توسعه زیر ساخت های فرودگاهی و .. را از استانبول یاد بگیرن.
واقعا جای بس تاسف داره ....................

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار