کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مالیات 900 هزار تومانی برای طلافروشان خوب است؟

کدخبر:۱۳۲۷۳سه شنبه، ۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۵:۴۵۲۲۳۴ بازدید

اعلام میانگین 3 ماهه مالیات ارزش افزوده طلافروشان به میزان 900 هزار تومان موجب شد تا تأملی در فعالیت و فروش طلافروشان بیاندازیم ولی دست آخر ...

اعلام میانگین 3 ماهه مالیات ارزش افزوده طلافروشان به میزان 900 هزار تومان موجب شد تا تأملی در فعالیت و فروش طلافروشان بیاندازیم ولی دست آخر به این رسیدیم که چطور اظهارنامه ابرازی طلافروشان با میانگین 900 هزار تومان دارای رشد خوب می‌شود؟

طاری بخش معاون سازمان امور مالیاتی به تازگی در جمع خبرنگاران در مورد مالیات طلا فروشان گفته است که تقریبا همه طلا فروشان برای پرداخت مالیات ارزش افزوده ثبت‌نام کرده‌اند و آخرین اظهارنامه ابرازی آنها میانگین 900 هزار تومان است که افزایش نسبتا خوبی داشته، اما با واقعیت منطبق نیست و با حسابرسی مالیات واقعی از آنها اخذ می‌شود.

اعلام میانگین مالیات ارزش افزوده طلا فروشان آنهم به میزان 900 هزار تومان موجب شد تا تأملی در فعالیت و البته فروش طلافروشان بیاندازیم و دست آخر به این رسیدیم که چطور است سازمان مالیاتی اظهارنامه ابرازی طلافروشان با میانگین 900 هزار تومان را دارای رشد خوب می داند؟!

همه کسانی که حتی یک بار در سال گذرشان به بازار طلا و یکی از مغازه‌های طلافروشی افتاده باشد این نکته را تایید می کنند که هیچ منطقی پشت مالیات 900 هزار تومانی طلا فروشان نیست چراکه فروش و معاملات این صنف به مراتب بالاتر از این رقم است.هرچند طلافروشان از همان ابتدای اجرای قانون مالیات برارزش افزوده ساز مخالف را کوک کرده و از اجرای این قانون امتناع می کردند ولی سرانجام بعد از رایزنی های سازمان مالیاتی با این صنف، بنظر می رسد برخی از فعالان این بخش به اجرای نصف و نیمه این قانون روی آورده اند.

بعد از آنکه معاون سازمان مالیاتی میانگین مالیات ارزش افزوده طلافروشان را در فصل بهار 900 هزار تومان اعلام کرد خبرنگار تسنیم با چندتن از فعالان باسابقه این صنف گفت‌وگو کرد و در نهایت با این جواب مواجه شد که اعلام این نرخ برای طلافروش ها هم تعجب برانگیز بوده است.چراکه طبق اعلام این افراد میانگین مالیات طلافروشان در کمترین حالت 3-4 میلیون تومان است و رقم 900 هزار تومانی هرگز با واقعیت جور در نمی آید!

یکی از فعالان اصلی بازار طلا و جواهر که اتفاقا در اوج درگیری های سازمان مالیاتی با طلافروشان در رأس بود و در جلسات مشترک این دو بخش حضور فعالی داشت به خبرنگار تسنیم گفت: بنده نمی توانم 900 هزار تومان را قبول کنم! فکر نمی کنم که میانگین مالیاتی طلا فروشان کمتر از 2 میلیون تومان باشد.وی با بیان اینکه عده ای از طلافروشان در هر دوره مالیات‌های 30-40 میلیون تومانی را می پردازند، گفت: بنده با وجود اینکه طلافروشی کوچک با فروش کمی دارم ولی در هر دوره حدود 6-7 میلیون تومان مالیات می دهم.

این فعال بازار طلا و جواهر می گوید معمولاً سازمان امور مالیاتی در اعلام مالیات‌های دریافتی دست پایین را می گیرد و هزینه های وصول مالیات را نیز از مالیات اخذ شده کم می کند و سپس رقم را اعلام می کند.

وی ضمن تأکید براینکه مالیات برارزش افزوده دریافتی از صنف طلا وجواهر خیلی بالاست، گفت: ممکن است عده ای از طلافروشان مالیات را ندهند و فرار مالیاتی داشته باشند ولی این به معنای آن نیست که بگوییم میانگین مالیات دریافتی 900 هزار تومان است.

این فعال بازار طلا و جواهر با اشاره به اینکه نسبت مالیات پرداختی در این صنف در قیاس با قبل خیلی بهتر شده است، تصریح کرد: الان می گویند میانگین مالیات طلافروشان
900 هزار تومان است درحالی که زمانی اعلام می شد این رقم 30-40 هزار تومان است! بنابراین همانطور که معاون سازمان مالیاتی اعلام کرده رشد خوب بوده است!!
وی ادامه داد: البته این رقم درحالی اعلام شده که با هر طلافروشی صحبت می کنیم می گوید که زیر 3-4 میلیون تومان مالیات نمی دهد!هر چند رقم 3-4 میلیون تومان هم در وضعیت رکودی فعلی خیلی بالاست ولی طلافروشان برای جلوگیری از جریمه های سنگین حاضرند این رقم ها را بپردازند.

به گزارش تسنیم، مطابق تبصره 2 ماده 117 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران "دولت مکلف است با اجرای کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده نرخ این مالیات را از سال اول برنامه سالیانه یک واحد درصد (1%) اضافه نماید"

همچنین براساس ماده (37) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) مصوب1393/12/04 "علاوه بر افزایش قانونی نرخ مالیات بر ارزش افزوده، صرفاً یک واحد درصد در هر سال به عنوان مالیات سلامت به نرخ مالیات بر ارزش افزوده سهم دولت اضافه و همزمان با دریافت، مستقیماً به ردیف درآمدی که برای این منظور در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی می شود، واریز می گردد."برهمین اساس در سال جاری سازمان مالیاتی اعلام کرد که به منظور اطلاع مؤدیان مالیاتی مشمول قانون مالیات برارزش افزوده افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالا و خدمات عمومی در سال 1394 از هشت درصد (8%) به نه درصد (9%) ، ( 6% مالیات، 3% عوارض ) خواهد بود.

به گزارش تسنیم، مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیر مستقیمی» است که مصرف کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید اجناس و خدمات می‌پردازد و دریافت کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

از آنجا که خود فروشنده نیز ضمن خرید اولیه چنین مالیاتی را پرداخته ولی مصرف کننده محسوب نمی‌شود، اینست که او حق دارد کل «مالیات‌های ارزش افزوده» پرداختی خود را از کل «مالیات بر ارزش افزوده»های دریافتی کسر کرده و مابه تفاوت را به دولت بپردازد. مالیات بر ارزش افزوده به تمامی خدمات و کالاهایی تعلق می‌گیرد که در برابر پول در داخل کشور داد و ستد می‌شوند، مگر آنکه در قانون برای آن شرایط ویژه، از جمله تخفیف‌هایی در نظر گرفته باشند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1394/4/912:54:43،
41
88
كمر به نابودي اين صنف بستين بخدا يعني چي آخه
کف اردیبهشت: 1394/4/914:02:33،
49
21
مالیات ارزش افزوده رو از طلا نبایدبگیرن.مردم 4 دفعه که ببینن موقع فروش پولشون نصف میشه دیگه طلا نمیخرن.طلا سرمایست.الکی از مردن ادمم ارزش افزوده میخوان
هویج: 1394/4/914:06:06،
36
20
"مالیات 900 هزار تومانی برای طلافروشان خوب است؟"

نه

"مالیات 900 هزار تومانی برای خریداران خوب است؟"
سیفی: 1394/4/914:09:40،
43
27
درهیچ جای دنیا باندازه ایران طلا فروشی نداره حتما درامد زیادی داره که این قدر قارچ گونه زیاد شده اند وجود وعدم وجودشان در اوضاع مملکت هیچ تغییری ایجاد نمیکند دولت باید کاری کند که اینهامجبور به بستن مغازه بشن وبروند دنبال کاری که برای چندنفر دیگر اشتغال زایی کنند نه اینکه از صبح تا شب بشینند تا کسی بیافته تو تله شان.
مهدی: 1394/4/914:22:20،
34
27
اگر هر طلا فروش در روز حداقل 25 گرم و فقط طلا بفروشد ! و در ماه 25 روز کار کند ، در هر روز با احتساب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده ، مالیات 25 گرم طلا 209 هزار تومان میشود که در ماه چیزی حدود 5225000 تومان میشود و در سال چیزی حدود 62 میلیون !!!! این مالیاتی است که مربوط به ارزش افزوده می باشد و مالیات بر درآمد جدا ...
اما چرا این مبلغ به حساب دارایی واریز نمیشود و طلا فروشان با دادن فاکتورهای مسخره و بدون مهر ، مبلغ مالیات را از مصرف کننده دریافت و به جیب خود میریزند !!!
هم اکنون تمامی مصرف کنندگان از این وضعیت به سطوح آمده اند و با اینکه از پرداخت این مالیات الکی عصبانی هستند ، از رفتن این پول به جیب طلا فروشان ناراضی ترند .
ضمنا مزد ساخت های کذایی و بالا و 7 درصد سود طلا فروشی ها ظلمی است به جوانان و زوجهایی که با هزار قرض می خواهند ازدواج کنند .
علی: 1394/4/914:24:27،
31
32
هر روز شاهدیم با کاهش قیمت طلا ، طلا فروشان بر مزد ساخت خود اضافه میکنند !!!!! و هیچ بازرسی و نظارتی بر مزد ساخت نیست .
همچنین در حالی که واردات طلا ممنوع است ، طلا فروشی ها پر است از طلا های خارجی با مزد ساخت کذایی !!!
عباس: 1394/4/914:39:38،
37
35
طلا رو به مردم با خداتومن سود ميفروشن و اگه 4 روز بعد خريدار بخواد بياد طلا رو بفروشه به نصفه قيمت ازش ميخرن و دليلشون اينه كه طلا كهنه هست!!!!
جالبه كه اون طلا هيچ استفاده اي هم نشده! و فرداش جناب طلافروش همون طلا رو پشت ويترينش به دوبرابر قيمت خريدش قيمت ميزنه.

براي من يكبار اين قضيه اتفاق افتاد ديگه حتي اگه واجب هم باشه به خانومم گفت ديگه حاضر نيستم يك ذره طلا نه بخرم نه بفروشم از بس كه اينا بي انصافن.
انصاف : 1394/4/915:21:52،
34
27
واقعیت این است که اعلام دریافت ارزش افزوده ازطلا فروشان اشتباه محض است وهیچ دلیل ومنطقی ندارد وهیچ دلیل عقلی وشرعی ندارد چونکه طلا و پول در اسلام در یک ردیف تعریف شده است انگار برای صرافی هم برای فروش دلار و یورو وغیره اعلام شود باید ارزش افزوده پرداخت شود ویا برای بانک اعلام شود بدلیل فروش ریال باید ارزش افزوده پرداخت شود چونکه تعریف طلا = پول ایا از پول هم باید ارزش افزوده گرفته میشود اما مالیات بر در امد قصه اش جداگانه است وهمین مسئله باعث شده است که طلا فروشان به بهانه پرداخت ارزش افزوده از مشتری دریافت و به حساب دارایی واریز نمیشود وفقط ضرر کننده در اینجا خریدار است وفروشنده سود سرشاری را به جیب میزند در اینجا بهترین راهکار این است که دریافت مالیات بر ارزش افزوده از طلافروشان لغو شود تا فقط خریدار ضرر نکند
من: 1394/4/917:16:50،
30
27
اگه یه صنف باشه تو ایران که باید مالیات 50% و بیشتر روی درآمدش بست, اون همین صنف مرتبط با طلاست. از فروشندش بگیر تا سازندش.
از قدیم گفتن یه در جهنم تو طلافروشی باز میشه, بی خود نگفتن. حالا دولت می تونه خودش بشه جهنم طلا فروشی ها و به جای گرفتن مالیات از صنعت و معدن ورشکسته مملکت و بالا بردن مالیات روی حقوق کارگر و کارمند های بدبخت, بره سراغ امثال این اصناف و تا می تونه مالیات بگیره ازشون.
مهدی: 1394/4/1009:03:30،
25
19
فعلا که این مالیات بر ارزش افزوده خوب در و دکانی شده برای طلا فروشا . از مردم بیچاره میگیرن و بعد ماهی فقط 900 تومنشو پرداخت میکنن.
ایراد اساسی این قانون اینه که مالیات باید فقط به دستمزد ساخت تعلق بگیره نه کل قیمت طلا. من نمیدونم بر چه اساسی همچین قوانینی رو تصویب می کنن. فقط میخوان ملت رو تیغ بزنن. خود اسم مالیات بر ارزش افزوده میگه که باید از چی گرفته بشه.
پیشنهاد من به دوستان اینه که به صنف طلافروش مالیات ارزش افزوده پرداخت نکنین. من خودم هر موقع خرید میکنم به شرط ندادن ارزش افزوده خرید می کنم. حدود 20 درصد طلا فروش ها هم قبول می کنن
حمید: 1394/4/912:57:14،
51
20
فعلا به طور میانگین 900 هزار را پرداخت میکنند و چون صندوق مکانیزه فروش ندارند عملکرد مالی انها مشخص نیست و دارایی بعدا که حدود 2 سال طول میکشه مبلغی را به عنوان مالیات ارزش افزوده اعلام میکنه که بسیار کمتر از دریافتی زرگر از مشتریان میباشد وتازه زرگر با رایزنی و ندارم ونگرفتم ان را کمتر و تقسیط هم میکند
همشهري: 1394/4/913:26:18،
45
29
آقا ميري يه تيكه طلا بخري كمترين انگشتر 500،600 هزار تومنه كه حداقل برادران طلا قروش 200 هزار روش ميخورند ارزش افزوده رو هم از مشتري ميگيرند خودشون نميدهند.
گمنام: 1394/4/914:03:37،
32
28
اشتباه من و شما اینه که فکر میکنیم از هرکسی به زور بیشتر مالیات بگیرن بهتره و دل ما خونک میشه ولی نمیدونیم که توی ایران هر فروشنده به هر عنوانی بیشتر پول بده یا اصلا هر پرداختی داشته باشه راحت از من و شمای خریدار پس میگیره،بهتره واقع بین باشیم و برای همدیگه آرزوی خوبی کنیم
احمد740: 1394/4/917:09:19،
24
25
چرا حرف بی ربط میزنی 600تومن میشه 5.5گرم طلا که اگه بخوای بفروشی 500 میخرن در ضمن 5تا انگشت مثل هم نیست .اگه کسی طلا ی بدون اجرت شمارو نو بفروشه خودش نامرده که مشتری بعدی نگه که دست دوم
بینام: 1394/4/913:52:11،
34
31
ارزش افزوده را مشتری مستقیم به حساب دارایی بریزه و فیشش را به طلا فروش بدهد یا دارایی یک پوز در طلافروشیها نصب کنه و مشتری مستقیم ارزش افزوده را به حساب دارایی واریز کنه
آفرین: 1394/4/914:25:25،
37
18
واقعا پیشنهادت عالیه ... حرف نداره
غلام: 1394/4/914:57:05،
28
25
احسنت
ناشناس: 1394/4/913:54:29،
38
30
برادران زرگر در کار با ماشین حساب دست کریس انجل رو از پشت بسته اند. گرمی 92 تومن رو چنان با ماشین حساب تردستی می کنن که گرمی 140 تومن از شما می گیرن. بعد این رقم مسخره برای مالیات؟ یارانه هم که می گیرند. بدبخت اون کارمندی که دولت کریمه اول مالیاتشو بر میداره بقه اشو هم اگه مجبور باشه طلا بخره آقایون زرگر هاپولی می کنن. پس این زرگرها از کجا میارن مغازه میخرن متری 400 میلیون تومن؟
عباس: 1394/4/914:39:33،
26
22
با توجه به لیست بیمه و درآمدها به نظر بنده حداقل مالیات سالیانه طلا فروش ها نباید زیر 3 میلیون باشد . چون یک کارمند مثل بنده با حقوق یک میلیون و هفتصد نزدیک 145 هزار تومان در ماه مالیات کم می شود . که در سال می شود نزدیک یک میلیون و هشتصد هزار تومان .
سعيد: 1394/4/914:45:10،
28
29
ما كه يه آهن فروشي تو شهرستان كوچيك داريم براي هر فصل ميانگين حدود 20 ميليون تومن ارزش افزوده به دارايي ميديم! مشكل صنف ما اينه كه چون بيشتر معاملاتمون با شركتاست مجبوريم هرچي ارزش افزوده ميگيريم به دارايي پرداخت كنيم ولي طلافروشا ميره به جيب خودشون
کیان: 1394/4/915:36:48،
28
28
مالیات تو ایران فقط از کارمندان اون هم قبل پرداخت حقوق کسر میشه یعنی تنها گروهی که به درستی مالیات پرداخت میکنن وگر نه برای بازاریها عین شیربهاست کی داده و کی گرفته.....
رسول : 1394/4/915:41:24،
25
29
طلا فروشی حتی از پزشکی هم پر درامدتره و در ایران اونی که درامدش زیاده ازادی و بی بندباریش بیشتره ان شااله با عوض شدن فرهنگ مردم دست طلا فروشان از جیب مردم کوتاه میشود
مهدی: 1394/4/916:07:42،
28
14
آخه چه مالیاتی ؟ مگه میشه از پول مالیات گرفت که از سکه و طلا مالیات میگیرند !! معلوم نیست با این سیاست های غلط به کجا میرویم !!
محسن: 1394/4/916:08:38،
28
21
این مالیات نه شرعی است نه عرفی و هیچ کس از پرداخت آن راضی نیست و حرام اندر حرام است .
تازه داماد گارگر: 1394/4/916:10:21،
30
25
طلا فروشان با تبانی با دارایی این پول زور را از زوج های جوان و تازه داماد ها و گاگر و کارمند بیچاره میگیرند ، این مالیات بر چیست ؟ مالیات پول بر پول !!!
امیر: 1394/4/1000:18:45،
26
26
به نظر من که باید از کارمندا بیشتر بگیرن نه از کسبه والا هر اداره ای رفتیم همه یا سر کارشون نیستن یا دارن کارای شخصی میکنن وگرنه کسبه هم مالشونو گذاشتن هم وقتشونو مجبورم هستن کار کنن تعطیلاتشونم از کارمندا کمتره بن و هتل و چیزای دیگم ندارن
محمدرضا: 1394/4/1009:13:22،
24
29
اگر طلا را متوسط گرمی 100000 با اجرت ساخت در نظر بگیریم طلا فروشان مبلغ 9000 تومان بابت ارزش افزوده از ملت بیچاره می گیرند یعنی اگر آنها 100 گرم طلا بفروشند مبلغ 900000 تومان ارزش افزوده را از مردم می گیرند و باید توجه داشت که تمامی طلا فروشان حداقل ماهیانه 500 گرم طلا می فروشند یعنی سه ماهه 12.5میلیون از مردم می گیرند 900 هزارتومان به دولت بقیه نیز نوش جانشان البته ناگفته نماند بعضی طلا فروشان تا سه چهار کیلو طلا در ماه می فروشند و دولت فقط از مردم میگیرد و جیب اصناف را پر میکند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار