کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

متقاضیان دریافت بیمه بیکاری بخوانند

کدخبر:۱۳۲۶۳سه شنبه، ۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰:۳۰۴۵۳۳ بازدید

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اشتغال مجدد 14 هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال گذشته ...

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اشتغال مجدد 14 هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال گذشته خبر داده و تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در کشور را تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری 178 هزار نفر اعلام کرده است.

به گزارش ایسنا، ایران سومین کشور خاورمیانه است که بیمه‌ بیکاری را برای افراد تحت‌ پوشش قانون کار و قانون تأمین‌ اجتماعی خود پیش‌بینی کرده است.

به موجب قانون بیمه بیکاری، آن دسته از بیمه‌شدگانی که بدون میل و اراده بیکار شده و آماده به کار باشند از مستمری بیمه‌ بیکاری برخوردار می‌شوند.

در حال حاضر غیر ارادی بودن بیکاری، ملاک اصلی برقراری حمایت‌های قانونی برای بیمه‌شدگان بیکار است و تنها افرادی می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند که به صورت غیر ارادی از کار بیکار شده و خروج از اشتغال به اراده و خواست آنها نبوده باشد.

تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری بر عهده کمیته‌ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین‌ اجتماعی است و شعب تأمین‌ اجتماعی بر اساس معرفی ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص برقراری مقرری بیمه‌ بیکاری برای بیمه‌شدگان اقدام می‌کنند.

پرداخت بیمه بیکاری نیز مطابق با حداقل دستمزد است به نحوی که حداقل مقرری بیمه بیکاری در سال گذشته 602 هزار تومان بود که امسال به ‌رقم ۷۱۲ هزار تومان رسید.

به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، سال گذشته 205 هزار نفر در کشور مقرری بیمه بیکاری دریافت کردند و امسال بیش از 170 هزار نفر در کشور از بیمه بیکاری استفاده خواهند کرد.

لطفی نژاد می‌گوید: بر اساس قانون، کارگرانی که مشمول بیمه بیکاری می‌شوند پرداخت بیشترین سهم بیمه بیکاری 80 درصد حقوق آنها است که این درصد نباید از حداقل مزد کمتر باشد و 55 درصد از آن به عنوان حداقل مزدی که در سه ماه قبل از بیکاری دریافت کرده‌اند، 10درصد حق همسر و 10 درصد برای دو فرزند است.

وی از جمله شرایط پرداخت بیمه بیکاری را اخراج از محل کار، پرداخت حداقل شش ماه حق بیمه و داشتن یک سال قرارداد کار با پرداخت حق بیمه عنوان می‌کند.


اما مقرری بیمه بیکاری شامل چه کسانی می‌شود؟

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌ اجتماعی در این باره می‌گوید: بیمه‌شدگانی که بدون میل و اراده بیکار شوند در صورتی که دارای حداقل شش ماه سابقه پرداخت حق‌ بیمه باشند می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

محمد حسن زدا، در مورد آن دسته از بیمه‌شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش‌سوزی بیکار می‌شوند، می‌افزاید: برای دریافت مقرری بیمه ‌بیکاری نیاز به داشتن حداقل سابقه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، می‌توانند مقرری بیمه‌ بیکاری دریافت کنند.

وی این را هم گفته است که متقاضیان بیمه بیکاری که کار خود را به صورت غیر ارادی از دست بدهند برای دریافت مقرری بیمه‌ بیکاری حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری می‌توانند موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا کار مشابه آن اعلام کنند. طبعا مراجعه متقاضی بعد از 30 روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا 3 ماه امکانپذیر خواهد بود.

آنطور که معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌ اجتماعی گفته مدت پرداخت بیمه‌ بیکاری به بیمه‌شدگان واجد شرایط به سابقه پرداخت حق‌ بیمه از سوی آنان بستگی دارد و مدت آن از ۳۶ ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه‌شدگان متأهل و متکفل بیشتر نیست.


قطع مقرری بیمه بیکاری چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

کارگرانی که از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند در صورت اشتغال مجدد،‌ مقرری بیمه بیکاری آنان قطع می‌شود.همچنین در صورتی که پس از برقراری مقرری بیمه‌ بیکاری مشخص ‌شود که بیکاری بیمه‌ شده ناشی از اراده شخصی وی بوده یا بیمه ‌شده بیکار اشتغال مجدد خود را اعلام نکرده و به رغم اشتغال همچنان به دریافت مقرری ادامه دهد، باید وجوه دریافتی و کمک هزینه بیکاری را به سازمان تأمین‌ اجتماعی بازپرداخت کند.

تنها استثنا در جریان مقرری بیمه بیکاری در مورد افرادی است که در شروع بیمه بیکاری دارای 55 سال سن یا بیشتر هستند و مادامی که مشغول به کار نشده‌اند در صورت دارا بودن شرایط می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی تحت پوشش بیمه بیکاری باقی بمانند.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر کمترین مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری شش ماه و بیشترین پرداخت ۵۰ ماه است و اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار وظیفه حمایت اجتماعی و پرداخت مقرری بیمه بیکاری به افرادی را که علیرغم میل خود بیکار شده‌اند،‌ برعهده دارد.

لازم به ذکر است که ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می‌شود.

بهره‌مندی نیروی کار از حمایتهای اجتماعی از جمله ویژگی‌های جوامع توسعه یافته است و اینگونه حمایت‌ها یکی از کارکردهای اصلی نظام‌های بیمه و تأمین‌اجتماعی به شمار می‌رود.

بی تردید از دست دادن غیر ارادی کار یکی از حوادثی است که نیروهای کار را تهدید می‌کند از این رو برقراری بیمه بیکاری راهکاری مناسب و مطمئن برای تأمین زندگی در چنین شرایطی است. امید است با به نتیجه رسیدن اصلاح قانون بیمه بیکاری، جامعه کارگری و کارگرانی که بر خلاف میل باطنی خود بیکار شده‌اند از حمایتهای بیشتری برخوردار و زمینه اشتغال مجدد آنها فراهم شود. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وطن پرست: 1394/4/910:45:35،
59
34
بابت اين همه عدالت براي قشر 11 ميليوني کارگر تشکر ميکنم. ولي بازهم از امنيت شغلي خبري نيست.
محمدرضا: 1394/4/917:39:02،
31
21
اصل قانون بیمه بیکاری، خوب و مترقی است. ولی قانون درست اجرا نمیشود و به بهانه های الکی مقرری بیکاران را قطع میکنند.

مثلا..... فرد بیکار باید در ساعت اداری در منزل بماند!!!! و اگر بازرس تامین اجتماعی بیاید و فرد بیکار در خانه نباشد! مقرری قطع میشود!!!

این کار در مشهد دارد اجرا میشود!!!! در بقیه شهرها خبر ندارم...

ضمنا اگر شخص بیکار، کار شخصی انجام دهد مثلا با ماشین شخصی مسافرکشی کند! باز هم مفرری قطع میشود!!....
در حالیکه از منظر تامین اجتماعی، کار به شغلی گفته میشود که مشمول قانون تامین اجتماعی باشد...
سيا: 1394/4/1019:45:01،
21
25
شما حقوق اونايي كارگراي بدبختي كه كار ميكنن بديد حقوق بيكاري پيشكشتون...
هركي بخواد از شما ١٠٠٠ تومن حقوق بيكاري بگيره بايد ١٠٠٠٠٠ تومن خرج كنه،ادله و مدرك و اخرشم ثابت كنه كه كار نبوده واسش،البته از نظر شما يك مهندس كامپيوتر كه ميتونسته لبو بفروشه و درامد داشته باشه اين قانون شامل حالش نميشه،يا اينكه مثلا كاري بوده ماهي ٢٥٠ هزار چون نرفته شامل حالش نميشه...
مریم حسینی: 1395/2/1411:20:13،
12
20
سلام روزتون بخیر
من از برج 10 بیکار شدم و یک خانم هستم سرپرست خانواده 13 سال سابقه کار دارم برای بیمه بیکاری اقدام کردم مورد توافق واقع شد ولی تا بخواد سابقم جمع بشه طول کشید فروردین ماه 3 ماه برای من واریز حقوق شد بعد یکدفعه قطع کردند به بیمه تامین اجتماعی که مراجعه کردند گفتند بازرس اومده در خونه شما نبودید و به این دلیل مقرری شما قطع شده خیلی خنده داره مگه من زندانیم که از صبح تا شب تو خونه بمونم ببینم کی بازرس میاد با توجه به اینکه هفته ای یکبارم میرم اداره کار برای حضور و غیاب ، رفتار کارمندان بیمه فوق العاده با ما بد است و مثل یک فرد خاطی با من برخورد کردند میخواستم بدونم به کجا باید شکایت کنم آیا کسی هست درد مرا بفهمد با توجه به اینکه اجاره نشینم .
خواهش میکنم یکم به فکر ما مردم هم باشید
جفری: 1394/4/910:50:56،
31
27
بیمه اختیاریا هم بیکاری میگیرن؟
محمدحسین: 1394/4/911:11:30،
35
28
همه ایناروگفتید که بگید از سوابقتون بیمه بیکاری کم میشه این ملت مظلوم وستم دیده به چیه شما دل خوشی دارند
دلخون: 1394/4/912:10:28،
37
22
ارادی و غیرارادی بودن بیکاری را رابطه کارفرما با ادارجات مرتبط تشخیص میدهد کارفرما حق و حقوق کارگرش را نمیدهد وقتی کارگر حق خود را مطالبه میکند کارفرما میگوید دوست نداری برو اسعفاء خودت را بنویس برو. این شد چی؟ارادی . کارگرخودش استعفاء داده و بیمه بیکاری تعلق نمیگیرد در حالیکه اشکال از ناحیه کارفرماست که حق و حقوق کارگر را نداده و اون کارگر مجبور میشه استعفاء بده و مفت کار نکنه . حالا در این میان شورای تشخیص چه رائ خواهد داد .کارگر به صورت ارادی و با استعفای کتبی بیکار شده پس بیمه بیکاری تعلق نمیگیرد . کارفرما چرا این را میکند برای اینکه تبلیغ کند آقا ما اینجا اخراج نداریم و فقط استخدام داریم نهاد های ذیربط هم قربان صدقه این کارفرما میرند که این کارفرما نعوذبالله جزو معصومین است در حالی که ظلم های که در حق کارکنانش اعمال میکند به عقل و ذهن شیطان هم نمیرسد بقیه اش باخودتون!!!!!!
محسن: 1394/4/912:13:31،
29
39
آقا من به شخصه داخل یه شرکت سد سازی کار می کردم با 4 سال سابقه شرکت منو اخراج کردرفتم واسه بیمه بیکاری گفتن چون شما شرکتت با یه قرارداد مشخص اینجا کار گرفته و پایانش مشخصه شامل بیمه بیکاری نمی شی در صورتیکه شرکت ما هنوز اونجا کار می کردو هنوز هم بعد از یکسال داره کار می کنه حالا علما اگه نظر دارن بفرماین که

دروغ می گن -------------
قانونی میگن++++++++
دوست: 1394/4/915:02:20،
39
34
سلام و درود بر ملت ایران
دوست عزیز طبق قانون به قرارداد های فصلی بیمه بیکاری تعلق نمیگیره قرار داد فصلی منظور قرار داد شرکتی که شما براش کار میکنید با کارفرما دارای زمان است مثل پروزه ها که یک روز تمام میشود اما اگر قرارداد اصلی فصلی باشد و شما تاریخ اخراجتون قبل از اتمام قرارداد با شرکتی که در ان مشغول بودید باشد حتما باید بیمه بیکاری بدهد در این خصوص مطمئن هستم مثال
شما در پروژه سد سازی مشغول هستید پس قرارداد فصلی است.حال بستگی به قرارداد شما با شرکتی که در ان مشغول بوده اید دارید فرض بر اینکه تاریخ قرارداد شما تا 30 شهریور باشد و در تاریخ 20 شهریور اخراح شوید باید بیمه بیکاری بدن اگر ندادن شکایت کنید بهتون میدن شک نکنید
محمد: 1394/4/912:16:43،
36
25
لازم به ذکر است که ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می‌شود.
بيكار: 1394/8/414:00:22،
14
13
اين چه قانوني است كه چون بيمه بيكاري مي گيري نبايد به جلسه مدرسه فرزندت بروي چون بازرس تشريف مي آورند و بيمه ات قطع مي شود.
بیکار: 1395/6/1416:45:42،
19
32
سلام،فقط یکی پیدا بشه بگه چه دلیل عقلانی وجود داره که فرد بیکار باید همیشه خونه باشه
واقعا غیر منطقیه.....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار