کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جنجال قراردادها به مجلس کشید

کدخبر:۱۳۲۶۲سه شنبه، ۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۹:۵۹۱۵۷۹ بازدید

جنجال بر سر ابلاغیه تاریخی وزارت کار درباره ممنوعیت انعقاد قراردادهای کاری زیر یکسال در مشاغل با ماهیت دائم همچنان ادامه دارد و کارگران ...

جنجال بر سر ابلاغیه تاریخی وزارت کار درباره ممنوعیت انعقاد قراردادهای کاری زیر یکسال در مشاغل با ماهیت دائم همچنان ادامه دارد و کارگران برای پیگیری این موضوع به رئیس مجلس و کمیسیون اجتماعی نامه نوشتند.

به گزارش مهر، سال‌هاست کارگران و کارفرمایان درباره قراردادهای کاری با یکدیگر اختلاف دارند و هر دو گروه تلاش می کنند منافع خود را تضمین کنند.

البته نباید از منفعل بودن دولت‌ها در قبال از بین رفتن قوانین در قراردادهای کاری غفلت کرد، چرا که برخی دولت‌ها بعضا با تصمیمات و عملکرد کارفرمایان در قبال نیروی کار همراهی کرده اند. کارگران می گویند دولت‌ها خود بزرگترین کارفرمای کشور هستند؛ از این رو نگرش کارفرمایی دارند و مباحث کارگران را با منافع خود در تضاد می بینند.

آخرین گزارشی که وزارت کار درباره اوضاع نابسامان قراردادهای کاری کشور ارائه کرد، حاکی از موقت شدن بیش از ۹۳ درصد کل قراردادهای کاری بوده است. به بیان ساده تر، در حال حاضر تقریبا تمامی بازار کار کشور در شرایط کاملا موقت و زیریکسال اداره می شود.


نگرانی از تصمیمات خلق‌الساعه

کارفرمایان در بیان دلایل به وجود آمدن این شرایط می‌گویند اوضاع کاری و شرایط بنگاه ها در کشور مناسب نیست و خودشان از امنیت کاری مناسبی برخوردار نیستند؛ بنابراین در این شرایط نمی توانند امنیت نیروی کار را تامین کنند. آنها همچنین از احتمال تصمیم گیری‌های یکباره و ناگهانی دولت‌ها هراس و نگرانی دارند و می گویند امکان برنامه ریزی بلندمدت برای کارهای خود را ندارند.

با این وجود، چندی پیش معاون روابط کار وزارت کار ابلاغیه ای را برای بنگاه ها و واحدهای تولیدی ارسال کرد که در آن نوشته شده بود دیگر امکان انعقاد قراردادهای کوتاه مدت زیریکسال در مشاغل با ماهیت دائم وجود ندارد و کارفرمایان نمی توانند با نیروهای خود قرارداد اینگونه منعقد کنند.

این مسئله که به عقیده نمایندگان کارگران، یک گام مهم و تاریخی پس از سال ها نابسامانی قراردادهای کاری بود و می توانست به سوء استفاده درباره امضای قراردادهای سفید هم پایان دهد، همچنین می توانست منجر به تقویت امنیت شغلی و روانی نیروی کار کشور شود.

البته یک هفته پس از ابلاغیه ممنوعیت قراردادهای کاری زیریکسال در مشاغل با ماهیت دائم، فشارها و مخالفت‌ها با تصمیم وزارت کار باعث لغو این ابلاغیه و در نتیجه از بین رفتن امیدهای به وجود آمده در جامعه کارگری کشور شد اما نمایندگان کارگران، پیگیری‌های بعدی را در دستور کار خود قرار دادند و خواستار تشکیل جلسه فوری شورای عالی کار شدند؛ نشستی که تاکنون به سرانجام نرسیده است.

رحمت الله پورموسی در گفتگو با مهر از نامه نگاری با رئیس مجلس و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد و گفت: در این نامه ها، خواستار پیگیری مجلس درباره عدم اجرای ماده ۷ قانون کار درباره قراردادها شدیم.
 

کارگران به رئیس مجلس نامه نوشتند

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهارداشت: در نامه ای که به مجلس زدیم، خواستار این شدیم که کمیسیون اجتماعی مجلس ماده ۷ قانون کار به ویژه تبصره یک آن را مورد بررسی قرار دهد و حتی به دنبال این هستیم که نمایندگان در این باره استفساریه بدهند.

پورموسی خاطرنشان کرد: تقاضای ما از مجلس این است که پس از ۲۵ سال اجرای قانون کار، بررسی شود که چرا تبصره یک ماده ۷ قانون کار نباید اجرایی شود؟ وزارت کار در این باره یک اقدامی کرد ولی در نهایت پس از ۷ روز مجبور به لغو آن شد.

این مقام مسئول کارگری کشور ادامه داد: براساس ماده ۷ قانون کار، اشتغال افراد با قراردادهای کوتاه زیریکسال در مشاغل با ماهیت دائم معنا ندارد ولی متاسفانه پس از تصمیم وزارت کار فشارهایی را وارد کردند که منجر به لغو ابلاغیه شد.

وی تاکید کرد: ما هنوز فرصت صحبت و رایزنی با وزیر کار در اینباره را نیافته ایم ولی به رئیس مجلس و کمیسیون اقتصادی نامه زده ایم. ما نمایندگان کارگران به دنبال اجرای قانون کار هستیم و می‌خواهیم بپرسیم چرا با وجود ماده ۷، قانون کار درباره قراردادها اجرایی نمی‌شود؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وطن پرست: 1394/4/910:57:55،
26
17
وقتي عدالت در راند خاري و دفاع از حيثيت نداشته مفسدان اقتصادي است چه توقه اي داريد. يک کارگر جانش به لبش ميرسد بعد از يک ماه هزينه 10 روز زندگيش را با هزار جور کسر ماليات هاي قانوني و غير قانوني ميدهند و اگر قانوني هم بعد از چند دهه بخواهد انجام شود با کولي بازي و دادو بيداد و تهديد مانع ان ميشوند. تورا بخدا وجدان و شرف داشته باشيد.
من: 1394/4/911:23:44،
29
36
من به سهم خودم می گم که اگه قرار باشه این بازی ها ادامه پیدا کنه, کارگر ایرانی رو بیرون می کنم و جاش افغانی استخدام می کنم. ماهی 200 تومن هم حق بیمه مفت بابتش تو جیب تامین اجتماعی نمی ریزم. خلاص.
سعید: 1394/4/912:14:00،
39
19
این کارو بکن ما هیچ مشکلی نداریم ولی از حق خودمون کوتاه نمیایم. نباید بخاطر امسال کارفرمایان زورگو از حق خودمون کوتاه بیایم. مسلمان بودن یه بخشش همینه البته درسته مسئولین ما اصلا قبول ندارن ولی ما باید این اصل رو تو زندگی قبول داشته باشیم وگرنه اوضاع بدتر از این میشه
علی: 1394/4/912:39:14،
26
20
شما چرا ناراحتی چون سرمایه داری بایستی حق دیگران (کارگران) رو زیر پا بگذاری شما ها از دست رنج همین کارگرهای بدبخت خودتون را به اون بالا کشوندین . حالا شلوارتون هم گشاد شده ! بله که اینو باید بگی کارگرافغانی جای شما آدمای پول چرست همان افغانستان بی امنیت است .
من: 1394/4/915:13:19،
21
20
کارگر اگه خیلی ناراحته و فکر می کنه می تونه خودش از دسترنجش ! به پول برسه, خوش اومده. به زور که استخدامش نکردم. راه باز, خدا همراه. برو واسه خودت کار کن.
جواب من: 1394/4/919:39:41،
25
16
اتفاقا تو تمام دنيا وظيفه اصلي و اصلا هدف تشكيل دولت و حكومت اينه كه امثال تو نتونن هر غلطي كه دوست دارن بكنن!!! قانون واسه اينه كه پدر كسي كه ميخواد قانون رو دور بزنه و افغاني بياره رو در بياره!!! اگه نميدونستي بدون!!!
ايرانجيب عزيز وقتي خيلي راحت حرفاي غير قانونيه اين ادم رو منعكس ميكني، بايد حرفاي من رو هم دقيقا با اين ادبيات منعكس كني!!!
کوکی(مزدا): 1394/4/914:03:57،
20
15

به نظر من دولت باید این کار رو بکنه.....
قرارداد 1 ساله هم تازه کمه....بخدا تو هر کشوری بگی با کارگر قرارداد روزانه میبندن خندش میگیره....همین نداشتن امنیت شغلی باعث میشه اون شخص که اکثرا سرپرست خانوار باشه علاوه بر مشکلات مالی که همه گریبان گیرش هستن دچار مشکلات روحی هم بشه
حسن صلح دوست: 1394/4/918:53:40،
17
19
من مدير كارخانه با 450 كارگر هستم و خود را كارگر ميدانم 34 سال در كارخانجات كار ميكنم رسمي بودن كارگر آفت بزرگي است چون در اين كارخانه فعلي 20 كارگر رسمي از كار كردن فرار ميكنند كار را كارگر قراردادي ميكند كارگر رسمي دنبال اين هست كه كارفرما اخراجش كند سالي 3،4،5 و... سنوات بگيرد اگر قرار بر قرارداد يكساله باشد اين كارخانه تعطيل خواهد شد و همچنين بسياري از كارخانجات ديگر هم تعطيل خواهند شد بجاي شعار واقع بين باشيم اين كارخانه حقوق و مزاياي كارگران را طبق قانون كار و بموقع ميدهد
علي: 1394/4/919:48:33،
13
17
كارخونه اي كه با يكساله كردن قرارداد نفراتش تعطيل ميشه، اولا بذار تعطيل بشه فكر ميكنيم يه اختلاس جديد شده و اين كارخونه اصلا نبوده، ثانيا ننگ بر مدير اون كارخونه كه خودش و كارخونش به يك مو وصلن.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار