کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پایان غائله مالیات برارزش افزوده زرگران پس از 7 سال

کدخبر:۱۳۲۵۴سه شنبه، ۹ تیر ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۵:۵۸۴۹۹۶ بازدید

سرانجام پس از گذشت هفت سال به نظر می‌رسد که مقاومت طلافروشان در مقابل مالیات بر ارزش افزوده به اتمام رسیده است. روز گذشته ...
پایان غائله مالیات برارزش افزوده زرگران پس از 7 سال

سرانجام پس از گذشت هفت سال به نظر می‌رسد که مقاومت طلافروشان در مقابل مالیات بر ارزش افزوده به اتمام رسیده است. روز گذشته بود که علیرضا طاری بخش معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی از پایان این غائله و گردن نهادن صنف طلافروشان به قانون خبر داد.

درحالی که طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده نهایی که همان خریدار طلاست، دریافت می‌شود، زرگران از همان ابتدای ابلاغ قانون مالیات بر ارزش افزوده یعنی از مهر ماه 1387 درمقابل اجرای این قانون صف آرایی کردند. به طوری که صف آرایی آنها به تعطیلی طلافروشی‌ها در چند شهر بزرگ کشور مانند تهران، اصفهان، تبریز، قزوین و شیراز انجامید. به اعتقاد زرگران برای اینکه مالیات ارزش افزوده 3 درصدی سال 87 از مشتریان دریافت شود باید قیمت طلا افزایش یابد تا آنها زیان نکنند. به هر صورت از زمان ابلاغ قانون مالیات بر ارزش افزوده صنف زرگران با این قانون مشکل داشتند به طوری که در سال 92 یک بار دیگر اعتراض آنها به این نوع مالیات آغازشد.  سرانجام رئیس جمهوری وقت، وزیر اقتصاد دولت خود را موظف کرد تا ظرف مدت کوتاهی برنامه عملیاتی و راهکار مناسب برای اجرای صحیح قانون تدوین کند.

دربخشی از نامه محمود احمدی‌نژاد آمده بود: «تا زمان ابلاغ دستورالعمل‌های لازم و تمهید شرایط مناسب، اقدام مربوط به اخذ هر نوع وجوه در اجرای این قانون متوقف خواهد بود.» کارشناسان این اقدام دولت را دلیل بر تبلیغ کافی نکردن در زمینه نحوه مالیات‌گیری برای این قانون ارزیابی کرده و معتقد بودند برای همین دولت  هر چه تلاش کرد نتوانست بازاریان معترض را به ادامه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده قانع کند و نهایتاً در مقابل این اعتراض‌ها تن به تعلیق اجرای این قانون داد تا غائله ختم شود. اما با استقرار دولت یازدهم و آماده شدن زمینه اجرای کامل تر این قانون در اصناف مختلف، ابلاغ بخشنامه جدید ۸ درصدی مالیات بر ارزش افزوده بار دیگر موجی از اعتراضات را به راه‌انداخت. در همین راستا صنف طلا فروشان برآن شدند تا با تکرار اعتصاب خود برای دومین بار خواسته‌های خود را به دولت تحمیل کنند

مالیات طلافروشان از کارگران کمتر است

بر اساس عملکرد سال‌های گذشته به طور متوسط مالیات بر مشاغل طلافروشی برای هر عضو این صنف یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در سال است که این میزان مالیات از درآمد قشر کارگر هم کمتر است. علاوه بر این به طور کلی میزان تمام مالیات‌های پرداختی در کشور بسیار پایین است و این وضعیت، ضعف نظام مالیاتی کشور را نشان می‌دهد و باعث می‌شود که نتوان بدرستی از مشاغل مالیات دریافت کرد.معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور گفت: به طور میانگین مالیات بر ارزش افزوده ابرازی طلافروشان در آخرین دوره (زمستان سال 93) به طور میانگین 900 هزار تومان بوده است.

علیرضا طاری بخش در نشستی خبری درباره استقبال طلافروشان از اجرای مالیات بر ارزش افزوده تأکید کرد: هم اکنون سرانجام طلافروشان به ثبت‌نام برای مالیات ارزش افزوده به این مالیات گردن نهادند. وی تأکید کرد: از آنجا که مالیات میانگین زرگران کافی نیست سازمان امور مالیاتی براساس حسابرسی‌ها مالیات واقعی را وصول خواهد کرد.

مؤسسات مالی غیرمجاز باید مالیات بدهند

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی از دریافت مالیات از مؤسسات مالی غیرمجاز خبر داد و گفت: براساس قانون خدمات بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری مجاز از مالیات معاف است ولی اگر مؤسسات از بانک مرکزی دارای مجوز نباشند مشمول مالیات می‌شوند.وی ادامه داد: همچنین براساس قانون تنها از هزینه‌های سود پرداخت کارمزد از بانک‌ها و مؤسسات مالی مجاز مالیات دریافت می‌شود اما از آنجا که هزینه‌های سود و کارمزد در مؤسسات غیرمجاز قابل قبول نیست مالیات بیشتری از این مؤسسات دریافت خواهد شد.وی تأکید کرد: بانک‌های مجاز در ازای سود و کارمزد به دلیل قابل قبول بودن مالیات کمتری می‌پردازند بنابراین افرادی که از مؤسسات غیرمجاز تسهیلات دریافت می‌کنند به دلیل قابل قبول نبودن سود و کارمزد آنها مالیات بیشتری به نظام مالیاتی پرداخت می‌کنند.

کالاهای اساسی از پرداخت مالیات برارزش افزوده معاف هستند

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: کالاهای اساسی در سبد خانوار مردم همچون آرد، نان، گوشت، برنج، روغن، شکر، پنیر و شیر از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

هیچ ترجیح یا تخفیف در وصول مالیات بر ارزش افزوده برای اشخاص بخصوص نداریم

طاری بخش با تأکید بر اینکه هیچ نوع ترجیح یا تخفیف در وصول مالیات بر ارزش افزوده برای اشخاص و افراد بخصوصی در نظر گرفته نشده است، گفت: در عین حال باید تذکر داد که در کشور 3 میلیون مؤدی مالیات مستقیم وجود دارد اما تنها 500 هزار مؤدی مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده است که حدود 495 هزار مؤدی ثبت‌نام کرده‌اند و ما فقط از مؤدیانی که ثبت نام کرده‌اند مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کنیم.

آژانس‌های حمل و نقل از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند

طاری بخش با بیان اینکه آژانس‌های مسافرتی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند گفت: همچنین امسال رستوران‌ها، چلوکبابی‌ها و سفره خانه‌های سنتی و تالارها نیز برای ثبت نام در سایت مالیات بر ارزش افزوده فراخوان شده‌اند. وی افزود: بنابر این صنوف دیگر اغذیه فروشی مانند پیتزا فروشی‌ها حق ندارند مالیات بر ارزش افزوده بگیرند و اگر چنانچه تحت این عنوان بر قیمت محصولات خود بیفزایند مصداق گرانفروشی است و تعزیرات حکومتی می‌تواند به شکایات مردم در این باره رسیدگی کند. وی تأکید کرد: فست فودی‌ها و پیتزا فروشی‌هایی که زنجیره‌ای نیستند برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده فراخوان نشده‌اند.

ایران جزو نرخ‌های پایین مالیات بر ارزش افزوده در دنیا است

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به این سؤال که آیا مالیات 9 درصد ارزش افزوده در ایران زیاد نیست، گفت: 150 کشور دنیا مالیات بر ارزش افزوده می‌گیرند که میانگین دریافتی آنها حدود 20 درصد است و ایران در وصول مالیات بر ارزش افزوده جزو کشورهای ارزان محسوب می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

دامدار: 1394/4/908:22:45،
93
12
من یه دامداری سنتی دارم وقتی دامهام رو بیمه کردم تو بیمه نامه مالیات بر ارزش افزوده جدا حساب شده بود نمیدونم بیمه دام هم کالای مصرفی حساب میشه اونم با این همه شعار حمایت از تولید داخل؟
مهران: 1394/4/908:58:20،
61
23
اول گفتن که ما به حمایت از مردم با مالیات مخالفیم، البته پر واضح است که ترسشون شناسایی درآمد واقعی اونها بود !!!!
دوم تو این هفت سال مالیات بر ارزش افزوده رو از مردم گرفتن در حالیکه خودشون نمیپردازند!!!!
سوم طلای دست دوم رو به قیمت خام طلا بدون نگین ازتون میخرن و همونو بعد شستشو به عنوان طلای نو با احتساب قیمت نگین به مردم بیچاره میفروشن
سود بالا و بی حساب کتاب این صنف جساب نداره. واقعا معلوم نیست چرا نظارتی روشون نمیشه
روباه مکار: 1394/4/908:59:51،
90
18
درسته که کشورهای دیگه مثل کانادا، نروژ، دانمارک، سوئد هم ممکنه مالیات بر ارزش افزوده زیادی بگیرند ولی رفاه و آرامش و امنیت و سطح خدمات دولتی رو هم در اون کشورها با ایران مقایسه کنید.
مردم آن کشورها به دولت خود اعتماد دارند و با خیال راحت این مالیات را پرداخت میکنند چون میدانند خرج خود و فرزندانشان خواهد شد، نه اینکه خرج اختلاس و کشورهای دیگر!
رضا: 1394/4/909:05:07،
59
32
از زرگر جماعت پولدارتر دیدید؟! باید ازشون چند برابر مالیات بگیرن. خدا رو شکر
liilii: 1396/6/2015:28:33،
1
1
طلا فروشا که مالیات ارزش افزودرو از خودشون نمیدن ما مصرف کننده ها میدیم چون میکشن روی قیمت فاکتور
این همه زور میزدن میخواستن قدرت خرید مردم بیشتر بشه تا طلای بیشتری بفروشن
مالیات کشور مارو با کشورای دیگه مقایسه میکنن آیا حقوق و رفاهمونم با اونا مقایسه میکنن؟؟؟؟
فراهانی: 1394/4/908:28:24،
51
22
دوستان اپراتورای همراه تازگی تو قبضها یه گزینه ای گذاشتن بنام سیستم ارزش افزوده بدون اینکه بشما بگن پیام بشما میدن دونهای 100تومن میاد رو قبض یعنی دزدی تو روز روشن .با09990میتونید حذف کنید.
حسین: 1394/4/908:43:43،
54
24
زرنگ ترین صنف همین صنف طلافروشان است. کلی ضریب و کارمزد و غیره رو در قیمت طلا ضرب میکنن، مالیات ارزش افزوده هم سالها بهونه ای بود که بکشن رو جنسشون و بزارن تو جیب خودشون
هیوا: 1394/4/909:12:16،
52
18
اخه همه میبینیم که رو بطی های روغن و پنیر و ... دقیقا مالیات برارزش افزوده محاسبه شده چطور میگن معاف هستن.
مجتبي: 1394/4/909:41:43،
33
21
ماليات فقط سالي يك ميليون و ششصد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعا شرم آوره
البته بگم اين در آمد ها خوردن نداره
شیدا: 1394/4/910:00:18،
34
20

یعنی با این کارتون نظام مالیاتی اصلاح شد؟!!!شما میخواین نرخ واقعی مالیات رو از قشر متمول طلا فروش و جواهرروش بگیرین،چرا به مردم بیچاره که میخوان دو تکه طلا بخرن فشار میارین و مالیاتشو اونا باید بدن...ضمن اینکه خودتونو به خواب نزنید 5 سالی هست این قشر داره پول زور مالیات بر ارزش افروخته رو از مردم میگیره...
احد: 1394/4/911:05:39،
30
18
دقیقا با نظر شما موافقم.
مالیات بر ارزش افزوده از جیب مردم عادی و مصرف کننده خارج میشه نه طلا فروش و طلا ساز...
بعدشم با این حساب و کتاب فردی که میخواد ی تیکه طلا بخره باید بیش از 30 درصد ارزش واقعی طلا هزینه کنه.
محسن: 1394/4/910:13:37،
36
20
اصلا سازمان امور مالیاتی با چه دفتر و دستک و با چه حساب و کتابی می خواهد از اینها مالیات مشاغل و مالیات بر ارزش افزوده بگیرد.
به نظز من تا وقتی اداره مالیات نتواند سیستمی را طراحی کند تا درآمد طلا فروشان بصورت واضح مشخص باشد، گرفتن مالیات بر ارزش افزوده فقط کمکی به درآمد بیشتر طلا فروشان است.
احد: 1394/4/911:00:50،
26
17
دقیقا با نظر شما موافقم.
مالیات بر ارزش افزوده از جیب مردم عادی و مصرف کننده خارج میشه نه طلا فروش و طلا ساز...
بعدشم با این حساب و کتاب فردی که میخواد ی تیکه طلا بخره باید بیش از 30 درصد ارزش واقعی طلا هزینه کنه.
مهدي: 1394/4/911:19:51،
32
19
تنها صنف بدون دردسر و زرنگ ترین صنف همین صنف زرگران (طلافروشان) هستند كه کلی کارمزد و سود و ضرايب و غیره رو در فروش طلا ضرب و ضروب میکنن، و ضمنا سالهاست كه مالیات ارزش افزوده را دارن از مردم ميگردن ولي به دولت و سازمان دارائي پرداخت نكردند و كسي هم اين موضوع را پيگير نيست براي اينكه هر كي زورش ميچربه كار خودش را ميكنه و تمكين به قانون و انصاف نداره
حمید: 1394/4/911:21:48،
25
18
تازه خیلی دنبال رایزنی با بعضی نمایندگان مجلس بودند تا به هر طریقی از زیر بار قانون مالیات ارزش افزوده فرار کنند که با پافشاری و درایت اداره دارایی تیرشان به سنگ خورد
بهمن: 1394/4/912:51:16،
20
22
خب این ارزش افزودرو که قانونی هم اگه از طلافروشا بگیرن بازم دودش میره تو چشم مردم بیچاره...اخه از کل طلا ارزش افزوده میگیرن این انصاف نیست.من که میخوام عروسی کنم و طلا بخرم باید 20درصد سود بدم به دولت و طلافروش .کجای این عدالته اخه.
احمد: 1394/4/915:32:16،
23
15
در صورتی که هیچ رانتی برای شخصی نباشد و همه بدون استثناء مالیات پرداخت کنند و از آن طرف جلوی اختلاس ها و مفاسد اقتصادی هم گرفته شود آن موقع کلمه عدالت به معنای واقعی کلمه مصداق پیدا می کند.
به امید آن روز
امیر: 1394/4/912:52:19،
26
12
من از خبرگزاریها خواهش میکنم وقتی خبری اعلام میکنند، با نهایت بی طرفی و بی غرضی اعلام کنند. کار خبرگزاریها فقط اعلام خبر است و نه اظهارنظر و تحلیل. اصلاً این قانون مالیات ارزش افزوده بسیار قانون نابجا و ناحقی است. اولاً چه معنی دارد که هر سال یک درصد به این مالیات افزوده شود؟ و تازه بعضی سالها دو درصد افزوده شود! ثانیاً این مالیات باید بر سود معامله بسته شود، نه اینکه بر اصل مبلغ آن؛ کمااینکه از عنوان این قانون هم چنین بر می آید. ثالثاً مالیات گرفتن مخصوص کشورهای با اقتصاد باز است، نه برای کشورهای با اقتصاد بسته مثل کشور ما.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار