کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خانه‌به‌دوشی کاربران ایرانی در شبکه‌های پیام رسان

کدخبر:۱۳۲۵۲سه شنبه، ۹ تیر ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۵:۳۶۳۷۲۷ بازدید

دردسرسازی اپلیکیشن‌های ارتباطی برای کاربران ایرانی تمامی ندارد. بعد از فیلتر پرحاشیه وی‌چت و دردسرهای لاین و تانگو، ایرانی‌ها این بار به وایبر ...
خانه‌به‌دوشی کاربران ایرانی در شبکه‌های پیام رسان

دردسرسازی اپلیکیشن‌های ارتباطی برای کاربران ایرانی تمامی ندارد. بعد از فیلتر پرحاشیه وی‌چت و دردسرهای لاین و تانگو، ایرانی‌ها این بار به وایبر پناه آورده و پس از مدتی به‌عنوان بزرگ‌ترین کاربران این شبکه اجتماعی در جهان شناخته شدند اما این ماجرا هم دیری نپایید و وایبر هم با اختلالات گسترده مواجه شد. اختلالاتی که گفته می‌شد سرنخ آن به اپراتورها برمی‌گردد؛ اپراتورهایی که حالا با روی کار آمدن جدیدترین تکنولوژی‌های ارتباطی، مشتریان فناوری منسوخ خود را از دست داده و با کاهش شدید درآمد مواجه شده بودند.

اختلالات مکرر در برقراری ارتباط با وایبر سبب شد که بار دیگر کاربران ایرانی به دنبال اپلیکیشن جایگزین دیگری بگردند. این بار تلگرام، اپلیکیشن روس - آلمانی به‌عنوان گزینه جدید کاربران ایرانی مطرح شد و در روزهای اخیر موج گسترده مهاجرت ایرانی‌ها از وایبر به این اپلیکیشن اتفاق افتاد. تلگرام که به سرعت توانسته بود نظر کاربران ایرانی را به خود جلب کند بنا به اعلام الکسا، مرجع جهانی رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی، مقام دوم کاربران خود را به ایرانی‌ها اختصاص داد اما زمان زیادی از این رخداد نگذشته است که دوباره اختلال بلای جان کاربران ایرانی شده و دیگر پیام‌رسان محبوب‌شان را نیز با کندی و چالش‌هایی در دسترسی مواجه کرد.

داستان دربه‌دری کاربران ایرانی بین اپلیکیشن‌های محبوب جهان برای بار چندم تکرار شد و باز هم مثل همیشه هیچ‌کس مسئولیت این قضیه را به عهده نگرفت. این ماجرا درحالی رخ می‌داد که در دو شب گذشته پیام‌های بسیاری از سوی کاربران در محیط تلگرام دست به دست شد. «خداحافظ تلگرام»، «فیلتر از ساعت 12 فردا شب»، «آی‌پی سرور ایران هک شد» و... اینها بخشی از پیام‌هایی است که ایرانی‌ها برای هم مخابره کردند و وزارت ارتباطات را به‌عنوان مقصر آن شناختند.

وزارت ارتباطات فیلتر را رد کرد

درحالی‌که شایعه‌سازی مبنی بر فیلتر تلگرام به اوج خود رسیده بود، محمدرضا فرنقی‌زاد، سخنگوی وزارت ارتباطات به تسنیم گفت که این موضوع درحد شایعه‌ای بیشتر نیست و وزارت ارتباطات هیچ‌گونه نامه‌ای برای فیلتر تلگرام دریافت نکرده است. سخنگوی وزارت ارتباطات همچنین خطاب به کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته بود که کاربران به شایعاتی که در گروه‌های اجتماعی مطرح می‌شود توجه نکنند برای این‌که این حرف‌ها واقعیت ندارد. او همچنین تأکید کرده بود: اگر قوه قضائیه تصمیم به فیلترینگ شبکه‌ای داشته باشد می‌تواند به صورت مستقیم اقدام به فیلترینگ کند بدون این‌که جریان را به وزارت ارتباطات منتقل کند. فرنقی‌زاد تأکید کرده بود: شبکه‌های اجتماعی بیشترین حمایت را از سمت وزارت ارتباطات داشته‌اند و در گذشته نیز این مشهود بوده است؛ با این حال قبلا هم اخباری مبنی بر فیلترینگ برخی شبکه‌ها منتشر می‌شد اما این اتفاق نمی‌افتاد و مشخص می‌شد که دروغ است.

مخابرات با  اپلیکیشن‌های جهانی زاویه ندارد

علاوه بر سخنگوی مخابرات خبرنگاران پیش از این اختلال در تلگرام را با مسئولان مخابرات هم در میان گذاشته بودند. بر همین اساس علیرضا صیدی، مدیرعامل مخابرات تهران نیز اعلام کرده بود که مخابرات در اختلالات تلگرام مقصر نیست و اصولا از لحاظ فنی قادر به انجام این کار هم نیست. صیدی همچنین تأکید کرده بود که اپراتورها و مخابرات با اپلیکیشن‌های ارتباطی محبوب جهان زاویه ندارند بلکه برعکس این اپلیکیشن‌ها باعث درآمدزایی برای مخابرات می‌شود؛ زیرا استفاده از این اپلیکیشن‌ها مشروط به خرید بسته‌ها و حجم اینترنتی است و اینترنت یکی از بخش‌های درآمدزا برای مخابرات است.

تبلیغ عجیب همراه اول برای جایگزینی

درست در همین وضع که مخابرات خود را از اتهام اختلال‌افکنی در تلگرام مبرا می‌کند، در روزهای گذشته پیامی از طریق وایبر برای کاربران ارسال شده است مبنی بر این‌که کاربران ایرانی با استفاده از وایبر پول خود را در جیب اسراییلی‌ها نریزند و اپلیکیشن فارسی «ساینا» را جایگزین وایبر کنند. در این پیام همچنین به کاربران توضیحاتی ارایه شده است مبنی بر این‌که بستر امنیتی بهتری برای کاربران در اپلیکیشن ارتباطی ساینا فراهم شده است. نکته این پیام جالب که در روزهای گذشته به صورت گسترده برای کاربران ارسال شده این است که ساینا یک اپلیکیشن ارتباطی مربوط به اپراتور همراه اول است.

ساینا و بیستون که اپلیکیشن ارتباطی ایرانسل یا اپراتور دوم است، با وجود تبلیغات گسترده اپراتورها در ماه‌های گذشته نتوانسته توفیقی در جذب کاربران ایرانی داشته باشد و حالا اپراتورها تلاش می‌کنند به جای ارایه خدمات خلاقانه و رقابت با سایر اپلیکیشن‌ها از تکنیک تخریب استفاده کنند.درحالی‌که اپراتور اول وایبر را اپلیکیشن اسراییلی لقب داده است، گزارش بلومبرگ حاکی از آن است که مقر ثبت شده و امتیاز تجاری اپلیکیشن وایبر از آن آمریکایی‌ها و قبرسی‌هاست و برنامه‌نویسان این اپلیکیشن ٢ نفر بلاروسی و ٢ نفر اسراییلی بوده‌اند. گاردین نیز در گزارشی به اختلال وایبر در ٣ کشور خاورمیانه شامل سوریه، لبنان و عربستان اشاره می‌کند و می‌نویسد اختلال در سوریه به دلیل جنگ و در دو کشور عربی نامبرده به دلیل کاهش سود شرکت‌های مخابراتی است.

نگاه دولتی ، ریشه رقابت ناسالم اپراتورها

در ایران اختلال‌های عجیب و غریب اپلیکیشن‌های ارتباطی در شرایطی رخ می‌دهد که نه صاحب امتیاز اصلی اپلیکیشن‌ها مشکل خاصی را برای دسترسی ایرانی‌ها گزارش کرده‌اند و نه هیچ‌کدام از مسئولان ایرانی زیر بار این اختلال‌ها می‌روند. با این وجود متهم ردیف اول اختلال‌ها شرکت مخابرات و اپراتورها بوده‌اند که گفته می‌شود اپلیکیشن‌ها را در تضاد با منافع مالی و درآمدهای خود احساس می‌کنند. حالا در شرایطی که نگاه دولتی به اقتصاد باعث مرگ خلاقیت و رقابت در تولیدات داخلی شده است، صنعت فناوری اطلاعات نیز از این قاعده مستثنی نبوده و گویا مخابرات ترجیح داده است اصل رقابت سالم را نادیده بگیرد.

این درحالی است که با نگاهی گذرا به غول‌های تجاری صنعت آی.تی به راحتی متوجه می‌شویم مبنای رشد این صنعت بیش از هرچیز بر ایده‌های خلاقانه و کارآمد پایه گذاری شده است و از این رهگذر اپلیکیشن‌نویسی نیز به‌عنوان یک مدل ارزان قیمت کسب‌وکار در جهان شناخته می‌شود که بیشتر با اتکا به نوآوری، درآمد تجاری خود را تضمین می‌کند. علاوه بر این با بررسی مدل کسب و کار محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین اپلیکیشن‌های ارتباطی جهان به سادگی متوجه می‌شویم که بنیان این اپلیکیشن‌ها براساس ایده‌ای خلاقانه و متفاوت از سوی برنامه نویسانی بوده است که گاه سرمایه تجاری‌سازی ایده خود را نداشته‌اند و تنها براساس تفکر خلاقانه و ایده برتر صاحب ثروت شده‌اند. درحالی‌که اپلیکیشن‌های ارتباطی اپراتورها با یدک کشیدن پشتوانه مالی نیرومند می‌تواند به راحتی اصل رقابت سالم را مبنای درآمدزایی خود قرار دهد نه این‌که با تخریب و اجبار مشتریان را به موضع‌گیری در برابر تولیدات خود وادار کند.

منبع : روزنامه شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1394/4/907:57:00،
72
13
و این داستان همچنان ادامه دارد ...
روباه مکار: 1394/4/908:54:56،
157
19
من ترجیح میدهم که از نرم افزارهای خارجی استفاده کنم
تا از نرم افزارهای پر امنیت داخلی
ساخته شده توسط برادران
یکی مثل بقیه: 1394/4/909:45:16،
22
113
رسما ملت ایران تبدیل شدن به عامل موفقیت و پولدار شدن مالکان شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان تازه تاسیس خارجی..
لیلا: 1394/4/910:34:51،
22
99
talmon marco - igor megzinik - sani maroli - ofer smocha
سازندگان وایبر هستن و هر پهار نفر تبعه اسرائیل

مارکو و ایگور عضو ارتش اسرائیل بودن

واتس آپ هم توسط مارک زاکربرگ سازنده فیسبوک (قبلا یهودی بوده و الان بی خدا) با قیمت 19 میلیون دلار خریداری شده
رامین: 1394/4/913:02:57،
55
22
سرکار خانم لیلا
سالهاست که وایبر را یک شرکت ژاپنی خریده و در حال حاضر در تملک این شرکت میباشد. دست بردارید از این تفکرات توهم توطئه و واکاوی پوچ مسائل مذهبی و قومیتی.
شاید اگر اجداد شما را هم بررسی کنند در آنها شخصی از مقربان دربار قاجاریه پیدا کنند، این دلیل نمیشود که شما هم در خیانت عهدنامه ترکمانچای یا گلستان دست داشته اید!!!!!
وحيد يوسفي: 1394/4/914:36:17،
23
16
بعضي موقعها اينستاگرام قطع ميشه و سرعتش مياد پايين.
نگو كه تقصير مخابرات و ....
محمود: 1394/4/917:51:41،
33
17
من از بیگانگان هرگز ننالم
که با من هرچه کرد آن آشنا کرد
رضا: 1394/4/908:09:03،
76
24
فقط و فقط کار مخابرات
رضا: 1394/4/908:10:15،
78
19
ایرانسل و راتیل کاری نکردن هرچی هست دست این مخابراته که افتاده دست ...... چند وقت پیش هزینه موبایل رو اضافه کردند بعدش هزینه تلفن ثابت دیدن نه درآمده هنوز تپل نشده ، گفتم عامل اصلی اپلیکشن موبایلی هست گفتن اینا رم سرعتشونو بیاریم پایین . آقایون داداشام تلگرامو واتساپو عشق است .
خودشم: 1394/4/908:20:38،
51
18
بله چند روزه از تلگرام هم نمیشه فیلم دانلود کرد
( نسخه اش هم جدید نیست)
مهندس: 1394/4/908:36:59،
72
22
شرکت هايي که از اومدن اين اپليکشن ها سودتون کم شده آب رو بريزيت همون جايي که سوخنه
يادمه مدير عامل همراه اول گفته بود دليل کندي وايبر رفتن تيم مديريتيش به تلگرامه
اصن دروغ جز وظايف ذاتي بعضي مديريتهاي کلان شده
منصور: 1394/4/908:42:53،
36
116
واقعا وقت و زمانی که این نرم افزار ها از ما میگیرن خیلی زیاده و به نوعی داره عمرمون رو هدر میده. اگه فقط یک درصد از این وقت به رسیدگی به ایتام و دیگر نیازمندان جامعمون صرف می شد الان وضعیتمون خیلی بهتر بود اما ما معمولا راه آسونتر رو انتخاب می کنیم و ترجیح میدیم از نظام و دولت بد بگیم و کلی آه و ناله بکنیم برای فقیران جامعمون و وضع بدی که دارن. این کار هم نیاز به پول نداره. یسر به یتیم خونه های بهزیستی بزنید میبینید که همه اون کودکان دارن از افسردگی ناشی از تنهایی رنج میبرن و خیلی راحت میشه با یکم توجه و بازی با اونا روحیشونو دگرگون کرد و آیندشونو تغییر داد.
پس اصلا موضوع این نیست که این نرم افزار ها اسرائیلی هستن یا نیستن و چه اهدافی دارن مهم اینه که دارن زندگی مارو به پوچی میرسونن، خانواده هارو از هم دور میکنن، فرهنگ غلط رو گسترش میدن و ده ها نتیجه مخرب دیگه برامون دارن.
متاسفم
حسن: 1394/4/909:00:46،
76
27
تواستفاده نکن
مش مندلي: 1394/4/909:01:39،
71
28
حيف نميشه بيشتر از يه منفي بهت بدم
پاسخ به منصور: 1394/4/909:10:41،
91
25
اگر شما فرهنگ استفاده از این برنامه های ارتباطی رو ندارید لطفاً همه را با خود جمع نبندید.
ما که از این برنامه ها بجای sms مخابرات استفاده می کنیم و خیلی هم مفید و به صرفه است
آرشایه: 1394/4/909:15:26،
55
23
تا حالا خودت چند بار اینکارو انجام دادی ؟!!

در کل فکر خوب و سازنده ای هست ولی آخه چه ربطی داشت ؟!
احسان: 1394/4/909:21:42،
53
21
حوصله ندارم جوابتو بدم!!!
محمد: 1394/4/909:24:10،
53
25
شما دلواپس مردم نباش
ميسوزي يه وقت
منصور: 1394/4/910:23:55،
34
31
یکی رو میشناسم که تو یتیم خونه بزرگ شده و به دلیل راهنمایی غلط و افکار اشتباهی که هم اتاقیاش بهش داده بودن از اونجا زد بیرونو و معتاد شد و کارتن خواب- خودش میگفت سگ از من بهتر زندگی می کرد. روزی 8 گرم تریاک میخورد.
بردیم ترکش دادیم. هم سیگار هم تریاک. منو انقدر دوست داشت که شب و روز به من فکر میکرد. اون تشنه محبت بود. تشنه توجه. چون کودکی بدی داشت و تاحالا کسی روی خو بهش نشون نداده بود. دوستان از این کارا زیاد میشه کرد. جا برای کار خیلیییی زیاد.
ما برای هر چیزی وقت داریم الا این کارا
منصور: 1394/4/910:29:05،
23
33
متاسفانه همه نظرات من تایید نمیشه
حسین: 1394/4/911:03:30،
26
21
اخ که ایـثار مملکتو برداشته دیگه هرچی پول بوده بردن خسته شدن برادرانمون
الميرا: 1394/4/908:55:48،
64
20
تا ميتونين ازاپليكيشن هاي ديگه استفاده كنين نزارين اينا مفت مفت سود بكن وبه مردم خدمات ندن تا موتونين از واي فاي استفاده كنين بيچارگي اينا ديدن داره همونجور كه اونا با بيچارگي و سردرگمي ما لذت ميبرن...
سعید: 1394/4/909:28:51،
36
18
هر روز زندگی رو به مردم سخت تر میکنن حالا یکی با گرون کردن اجناس ، یکی با انبار کالای اساسی یکی با رانت و دزدی و یکی هم اینجوری با وسایل ارتباط جمعی و هدف فقط سخت تر کردن شرایط مردم هست متاسفانه
ملك: 1394/4/909:30:42،
48
18
فقط خارجي به ايرانيش اعتماد نداريم. از بس كه گليد شما.
سعيد: 1394/4/909:43:19،
27
15
آره داداش آدم از غريبه بخوره ميگه غريبه بود.
كه با من هر چه كرد آن آشنا كرد.
آرش: 1394/4/909:54:13،
30
19
متاسفانه طبق معمول داره صورت مسله پاک میشه! با فیلتر چندتا نرم افزار که حل نمیشه قضیه مردم میرن سراغ یکی دیگه چون از این نرم افزارها بسیار هست... فکر دیگه ای باید کرد مثلا خودتون زحمت بدین یه نرم افزار خوب طراحی کنید بزارید بازار برا فروش مثلا زیر برند ایرانسل! که مردم برن سمت اون که البته وقتی بحث پول دادن باشه و اعتماد مردم به خارجیا اعتماد بیشتری دارن
13460: 1394/4/910:47:59،
51
17
آخه اونا شماره موبایل منو میخوان چیکار تازه منمگه تو گوشیم چی دارم که به درد اسرائیلی بخوره؟ چه اشکالی داره که برنامه نویس وایبر اسرائیلی باشه مگه آدم نیستن؟
Armin: 1394/4/910:57:46،
30
9
چند وقت دیگه که اوترنت آمریکا جای اینترنت رو هم بگیره اونوقت دیگه همین درآمد مخابرات هم از بین میره و دستشون از فیلترینگ هم به صورت کامل کوتاه می شه
علی: 1394/4/911:09:23،
23
16
ارباب حلقه هات تو حلقم!
خوب شد آقا گفت! باشه چشم همین الان حذفش میکنم میکنم!!!!
کلام حق: 1394/4/912:26:27،
34
17
هیچ جای دنیا مثل مملکت ما این مسخره بازی ها وجود نداره.افغان ها تو این مومضوعات از ما سر تر شده اند.خاک بر ....
پاسخ: 1394/4/913:10:04،
19
30
دوست عزیز اونا به شما کاری ندارن. اونا به جامعمون کار دارن. آمار گیری میکنن از رفتار مردم ایران.روانشناسی جامعه بهشون کمک میکنه که چه بلاهایی سر مردم ایران در بیارن. سعی میکنن مردمو الکی مشغول کنن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما