کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
نیسان
تاپیک شاپ

پرخرج‌ ترین و کم‌خرج‌ ترین بانک‌ها

کدخبر:۱۳۲۱۷دوشنبه، ۸ تیر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۲:۵۶۳۰۱۴ بازدید

بانک‌های ایران به لحاظ مالکیت اکنون در سه دسته مهم جای می‌گیرند؛ بانک‌های خصوصی، بانک‌های دولتی خصوصی شده و بانک‌های ...

بانک‌های ایران به لحاظ مالکیت اکنون در سه دسته مهم جای می‌گیرند؛ بانک‌های خصوصی، بانک‌های دولتی خصوصی شده و بانک‌های دولتی. این مجموعه بزرگ‌ترین سهم را در بازار پول دارد و قدرت سپرده‌پذیری آنها بالاست و عرضه و تقاضای بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. یکی از کارهای بانک‌ها از جمله بانک‌های ایرانی «اعتبار دادن» و «پرداخت انواع وام» به متقاضیان پول و سرمایه است. بانک‌ها برای اینکه وام بدهند، باید منابع لازم را از محل‌های گوناگون جمع‌آوری و برای این کار باید هزینه‌هایی پرداخت کنند.

بدیهی است که هر کدام از بانک‌ها با توجه به روش‌های مدیریتی میزان هزینه‌ای که برای جمع‌آوری پول و پرداخت تسهیلات می‌کنند، با دیگری متفاوت است. نتایج یک پژوهش بانکی نشان می‌دهد که بانک ملت برای 100 ریال تسهیلات اعطایی، حدود ۱۳ ریال هزینه می‌کند که این رقم در سال ۱۳۹۰ کمترین رقم در میان ۱۰ بانک پژوهش شده است.

سایت ساعت 24 نوشت: بیشترین میزان هزینه برای پرداخت ۱۰۰ ریال تسهیلات در سال یاد‌شده به پست‌بانک اختصاص دارد که ۱۹ ریال است. پس از بانک ملت که کمترین درصد را برای تسهیلات اعطایی هزینه می‌کند، بانک کار‌آفرین و بانک اقتصاد نوین قرار دارند که به ترتیب 3/13 ریال و ۱۴ ریال برای هر ۱۰۰ ریال تسهیلات اعطایی هزینه می‌کنند. بانک سینا با هزینه کردن 3/17 ریال برای پرداخت ۱۰۰ ریال تسهیلات اعطایی در مقام بعدی بیشترین هزینه برای پرداخت تسهیلات قرار دارد.

در پژوهش انجام‌شده که در شماره ۷۳ فصلنامه پژوهش‌ها و سیاست‌های اقتصادی وابسته به وزارت اقتصاد منتشر شده، آمده است: با توجه به اینکه در ایران بانک‌ها وکیل سپرده‌گذار بوده و هزینه پرداختی به سپرده‌گذاران رقم قابل توجهی را در هزینه‌های بانک‌ها شامل می‌‌شود سپرده‌ها به عنوان نهاده محسوب شده و از رویکرد واسطه‌ای (در مقابل رویکرد تولیدی که در آن سپرده به عنوان ستانده در نظر گرفته می‌شود) در این تحقیق استفاده شده است که در آن تسهیلات اعطایی برای یک بانک محصول قلمداد می‌شود.

کنترل بیشتر بر هزینه نهایی توسط برخی بانک‌ها باعث شده است که با افزایش حاشیه سود این بانک‌ها قدرت بازاری بیشتری داشته باشند، در صورتی که بانکی در عمل این حاشیه سود را از افزایش سود دریافتی از تسهیلات کسب کند و به نوعی بار هزینه‌ای آن را به تسهیلات‌گیرندگان منتقل کند، نظارت بیشتر بر حاشیه سود دریافتی بانک‌ها توسط بانک مرکزی می‌تواند بر کاهش قدرت بازاری آنها تاثیر مثبت داشته باشد.

نتایج تحقیق نشان می‌دهد هزینه نهایی در بانک‌هایی که از ابتدا به صورت خصوصی تاسیس شده‌اند، با روند افزایشی کاملا کوتاه همراه بوده است که با مدیریت سریع بهبود یافته است. با عنایت به داده‌های موجود می‌توان نتیجه گرفت این اعمال مدیریت از طریق کنترل هزینه‌های بانک صورت گرفته و کاهش نسبی میزان هزینه‌های بانک نسبت به افزایش تسهیلات اعطایی بانک‌ها باعث بهبود و کاهش هزینه نهایی آنها شده است. در مقابل، بانک‌های دیگر با توجه به تکالیف دولت و آزادی کمتر آنها در مدیریت میزان تسهیلات اعطایی و هزینه باعث شده است که این بانک‌ها نتوانند به موقع واکنش نشان داده و عملیات اصلاحی لازم را انجام دهند.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا