کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شیوه جدید موسسه‌های مالی غیرمجاز برای ورود به تلویزیون

کدخبر:۱۳۲۱۳دوشنبه، ۸ تیر ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۳:۰۷۲۹۰۱ بازدید

در حالی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز سخت ترین دوران خود را طی می‌کنند و قوه قضائیه زنگ انحلال سه موسسه دیگر را نیز به صدا در ...

در حالی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز سخت ترین دوران خود را طی می‌کنند و قوه قضائیه زنگ انحلال سه موسسه دیگر را نیز به صدا در آورده است که در واکنشی معکوس، برخی منتقدان این موسسات رویکرد دوگانه‌ای در پیش گرفته و به گونه ای حمایت از آنها را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

به گزارش ایسنا، این روزها کمتر محفلی است که در آن مسائل پولی و بانکی مطرح شود اما موسسات غیر مجاز اعتباری در آن جایی نداشته باشند و حاضران حداقل برای همراهی یکدیگر هم که شده آنها را مخرب بازار پولی عنوان نکنند و دستگاههای ذیربط از جمله بانک مرکزی و قوه قضائیه را به باد انتقاد نگیرند. هرچند که حداقل در یک سال گذشته برخورد با موسسات غیر مجاز جدی تر و به نظم کشی آنها از روند مناسب تری نسبت به قبل برخوردار شده اما بازهم نظارت بانک مرکزی می‌توانست قوی تر و رسیدگی های دستگاه قضائی و انتظامی هم سریعتر و مقتدرانه تر باشد.

با این وجود در طرف دیگر برخورد با موسسات غیر مجاز همان منتقدان و گله‌مندان از فعالیت مخرب این مراکز قرار دارند که گویا برخی از آنها هرگاه به نفعشان باشد به غیر مجازها رجوع می‌کنند و حتی حامی آنها می شوند و به نظر می‌رسد تکلیفشان با خودشان روشن نیست که آیا با حیات این موسسات موافقند یا مخالف؟ مردمی که با وجود تمامی هشدارها نسبت به خطرات سپرده گذاری در این موسسات و درخواست خودشان برای حذف آنها بازهم برای دریافت سود بیشتر به سمت آنها رفته و بدون توجه به عواقب این سرمایه‌گذاری سرانجامی مانند سپرده گذاران موسسه میزان که اخیرا در نتیجه تخلفات عمده منحل شد پیدا می‌کنند.

از سوی دیگر بانکهایی که همواره عنوان می کنند موسسات غیر مجاز عملکردشان را مختل کرده‌اند و خواهان به نظم درآوردن آنها هستند نیز بی اعتنا به دستور العمل بانک مرکزی به منظور ممنوعیت خدمات دهی به موسسات غیر مجاز، برای روی زمین نماندن کار این موسسات هر چه در توان دارند به آنها کمک کرده و خدماتی که به دلیل غیر مجاز بودن از آن عاجزند را در اختیارشان قرار می‌دهند.

اخیرا رسانه ملی که به حق در طول سال گذشته بارها مقامات ارشد بانک مرکزی و حتی مقامات قضایی را فراخوانده و در مورد عملکرد موسسات غیرمجاز و چرایی وجودشان از آنها خواستار پاسخگویی شده است در یکی از برنامه های پرمخاطب خود در ساعت پیش از افطار از اسپانسری استفاده می کند که زیر مجموعه یکی از موسسات مالی غیر مجاز است. گرچه در تیتراژ این برنامه نام این موسسه مالی و اعتباری غیرمجاز مستقیما ذکر نمی‌شود و از نام یک باشگاه فرهنگی و ورزشی به عنوان حامی برنامه استفاده می‌شود، ولی به هر حال واضح است که هدف اصلی، دیده شدن نام این موسسه است؛ خواه در قالب باشگاه ورزشی یا به طرق دیگر.

این در حالی است که در مهرماه سال گذشته رییس کل بانک مرکزی در نامه‌ای به رسانه ملی اعلام کرده بود که پخش آگهی تبلیغاتی از صداوسیما در زمینه انتشار اوراق مشارکت، فروش سهام، جوایز بانک‌ها، اعلام پیش فروش و موارد مشابه نیازمند ارائه مجوز‌های لازم از مراجع ذی صلاح است. به دنبال نامه‌نگاری‌های سیف در زمینه پخش آگهی برخی از موسسات مالی و اعتباری فاقد مجوز و پشتیبانی مالی آنان از برنامه های رسانه ملی، تاکید شد که با توجه به تبعات منفی گسترده و محتمل موسسات مالی- اعتباری فاقد مجوز، از طرح و تبلیغ این موسسات در برنامه‌های صدا و سیما به هر شکلی خودداری خواهد شد؛ اما در شرایطی که ظاهرا در نامه سیف به صراحت اعلام نشده که زیرمجموعه های موسسات غیرمجاز مورد تبلیغ قرار نگیرند، این بار موسسات غیرمجاز با دور زدن این ممنوعیت در قالب باشگاه ورزشی یا موسسه خیریه وارد شده و به تبلیغ برند خود مشغولند.

به نظر می‌رسد در اوضاعی که موسسات غیر مجاز روزهای امنی را سپری نکرده و به گفته سخنگوی دستگاه قضا آنهایی که برای دریافت مجوز اقدام نکرده اند در خظر انحلال قرار دارند، برخی از این موسسات مکان امنی مانند برنامه های پرمخاطب تلویزیونی را برای تبلیغ خود پیدا کرده‌اند؛ موضوعی که نه تنها در رسانه‌ها با واکنش منفی همراه شد بلکه صدای مجلس ها را هم درآورد.

اخیرا برخی نمایندگان نسبت به آنچه حمایت مالی یک موسسه غیر مجاز از ویژه برنامه تلویزیونی ماه مبارک رمضان خوانده می شود، انتقاد و این سوال را مطرح کردند که ترویج مسائل فرهنگی و دینی با حمایت یک موسسه غیر مجاز چطور امکان‌پذیر است؟

نمایندگان همچنین با طرح این سوال که مگر موسسه دیگری برای حمایت مالی وجود ندارد؟ خواستار بررسی این موضوع توسط مسوولان و برخورد با این مساله شدند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند از رسانه ای که خود منتقد ساختار نظارتی بانک مرکزی بوده و خواستار اصلاحات اساسی در نظام پولی و بانکی کشور است انتظار می رود به عنوان یکی از بزرگترین دستگاه های تبلیغاتی و فرهنگی کشور ضمن تولید برنامه‌های آموزشی با هدف افزایش آگاهی عمومی در مورد تبعات فعالیت موسسات غیرمجاز و آسیب های آنها به ساختار اقتصادی کشور، مالباختگان و فریب خوردگان موسسات مالی غیرمجاز را برای یک بار هم که شده به عنوان سوژه انتخاب کرده و جامعه را نسبت به خطرات و تخریب های موسساتی که هیچ قیدی به هیچ نهاد پولی و قضایی ندارند آشنا کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

reza: 1394/4/807:47:33،
39
21
کدوم سه موسسه میخواد منحل بشه?
What to do
What not to do
??????????????
ی: 1394/4/808:50:48،
49
31
حتما اینها هم تقصیر احمدی نژاده !!!
شایان: 1394/4/811:23:53،
29
25
ثامن الحجج (که تو تبلبغات به عنوان باشگاه فرهنگی و ورزشی معرفی میشه)
ميلاد: 1394/4/812:57:21،
28
18
بعيد بدونم شايد بانك مركزي منحل بشه اما اين موسسه منحل نميشه چون پشتوانش..........!!!!!
رضا: 1394/4/809:06:33،
34
24
نه تقصیر خرزو خانه موسسه مالی که در 8 سال از چند ده شعبه محدود به چند صد شعبه پروژ های چند ده میلیاردی میرسه حتما خود به خود این کارو کرده اصلا هیچ کسم پشتش نبوده اصلنم رابطه خوبی با رئیس جمهورو رئیس ددفتر اهورایی اش نداشته دیگه جای سالم گذاشته این افتضاح هزاره سوم
ی: 1394/4/809:18:54،
30
40
خوشحالم که شما و امثال شما هنوز تو 8 سال پیش دارین زندگی میکنید!
حسین666: 1394/4/810:19:07،
45
29
معلومه که به این راحتی از کنار این 8سال نکبت بار نمیگذریم چون تا ده ها سال چوب ندانم کاری های اون دوران رو امثال من و تو با تباه شدن زندگی و آسایش و اموالمون باید بدیم کشوری که در اوج پیشرفت و رونق میتونست باشه با کم کاری مسیولینش به نابودی کشیده شده انتظار دارید دو روزه گلستان بشه؟؟؟؟؟؟؟؟
رضا: 1394/4/810:16:02،
37
29
ما تو هشت سال پیش زندگی نمی کنیم . فساد پاکدست ترین دولت تاریخ جوریه که تازه 10 سال طول میکشه مشخص بشه که ابعادش چطور بوده . سربلند و پیروز باشین
مهدی: 1394/4/812:19:58،
26
21
آقای سیف توضیح بدید که :
هماهنگی بانک مرکزی قوه قضائیه و نبروی انتظامی برای اصلاح موسسات است یانابودی مردم ؟
لطفا بازخورد اقداماتتان رادر موسسه میزان بررسی کنید ؟؟؟
چرا مسئولان نظام با بانک مرکزی به دلیل برخوردهای احساسی و غیر منطقی با میزان برخورد قاطع نمی کنند؟ چرا مردم مقصر این کم کاری مدیران و نظارت های سالهای قبل باید باشند؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما