کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازارهای مهم ايران پس از تحريم به كدام سمت می‌روند؟

کدخبر:۱۳۲۰۱یکشنبه، ۷ تیر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۹:۱۸۴۵۱۰ بازدید

احتياط بيش از حد كارشناسان در حالي است كه بازار اظهارنظرها درباره آينده پساتحريم در كوچه بازار بسيار داغ است. برخي معتقدند همه بحران‌ها با ...

كارشناسان و فعالان اقتصادي محتاط‌تر از آنچه انتظار مي‌رود،  برخورد مي‌كنند. به محض رويارويي با اين سوال كه حوزه كاري پس از تحريم چه تغييري مي‌كند، رو به پاسخ‌هاي كلي مي‌آورند و تلاش مي‌كنند نشان دهند قرار نيست توافق، تاثيري بر اين بازارها داشته باشد.

 بازار ارز، طلا و سكه و البته بورس

احتياط بيش از حد كارشناسان در حالي است كه بازار اظهارنظرها درباره آينده پساتحريم در كوچه بازار بسيار داغ است. برخي معتقدند همه بحران‌ها با تحريم از تن و بدن اقتصاد ايران شسته مي‌شود و برخي ديگر بر اين اعتقادند كه ايران پس از تحريم تفاوت چنداني با قبل از آن نخواهد داشت. فرشاد مومني، كارشناس اقتصادي و استاد دانشگاه پيش از اين در گفت‌وگو با «اعتماد» هشدار داده بود كه اگر وضعيت اقتصادي و معيشتي مردم پس از توافق هسته‌اي تفاوتي با وضعيت آنان قبل از توافق نداشته باشد، آن وقت است كه فضا براي جولان تندروها باز مي‌شود.  «توافق»، «عدم توافق» و «تمديد»؛ اين سه كلمه مدت‌هاست افكار عمومي را درگير كرده است. در چنين شرايطي آيا مي‌توان باور كرد توافق هسته‌اي در اقتصاد كشوري كه مدت‌هاست درگير ركود تورمي است، تاثيري به جا نگذارد؛ ركود تورمي قد اقتصاد را خميده كرده و صنايع توليدي، اتحاديه‌ها و اصناف مختلف با هزينه‌هاي سرسام آوردست و پنجه نرم مي‌كنند.

چند روز به دور نهايي مذاكرات هسته‌اي مانده و خيلي‌ها اميدوارند كه تلاش مذاكره‌كنندگان براي دستيابي به توافق اين‌بار به نتيجه برسد. در شرايطي كه حال و روز اقتصادي كشور خوب نيست، بازارهاي سرمايه‌گذاري كه روزگاري محل مناسبي براي سرمايه‌گذاري، كسب سود و جبران زيان بودند هم، اين روزها از ركود، ترديد و بلا تكليفي رنج مي‌برند. در چنين شرايطي بيشتر سرمايه‌هاي سرمايه‌گذاران غيرريسك‌پذير در بانك‌ها جاي مي‌گيرند و بانك مطمئن‌ترين بازار جهت كسب سود مطمئن و بدون دغدغه به حساب مي‌آيد.

1- بورس

بورس كه مهم‌ترين بازار سرمايه‌گذاري به حساب مي‌آيد خيلي وقت است درگير ركود شده است. ركودي كه حاكي از ترديد و نگراني و عدم اعتماد سرمايه‌گذاران براي سرمايه‌گذاري و اوضاع نابسامان اقتصادي كشور است. خيلي‌ها كليد حل مشكل بورس را تحريم‌ها و مذاكرات هسته‌اي مي‌دانند. بورس هم نشان داده كه هميشه چند روز قبل و بعد از مذاكرات واكنش‌هاي عصبي به نتيجه مذاكرات هسته‌اي نشان مي‌دهد. آخرين واكنش هيجاني بورس به مذاكرات هسته‌اي در نيمه فروردين ماه امسال بود كه با توافق اوليه لوزان بازار با هيجاني مثبت ولي ناپايدار و زودگذر مواجه شد.كمي بعد اما سهامداران راهي ساختمان شيشه‌اي شدند تا صداي اعتراض‌شان را به گوش مسوولان برسانند. مي‌پرسيدند چرا وضعيت اين گونه است. بعد از لوزان شرايط بورس آن گونه پيش نرفت كه انتظار مي‌رفت.

2- مسكن خفته در ركود

بازار مسكن همواره مورد توجه افكار عمومي است. سرمايه‌گذاري در اين بازار سود بالايي را نصيب خيلي‌ها كرده است اما ركودي كه در چند سال اخير به جان مسكن افتاده سبب كاهش قابل توجه ساخت و ساز شده است. حتي اهرم افزايش تسهيلات نيز نتوانست به كمك مسكن بيايد، بازار مسكن در روزهاي داغ سال از سردي به لرز نشسته است.
 در اين شرايط كه با فشار تورمي و گراني قيمت‌ها همراه شد، قدرت خريد مردم پايين آمد و سرمايه‌گذاران توانايي سرمايه‌گذاري در قيمت‌هاي جديد را نداشتند و مجبور بودند اهداف خريدشان را با قدرت خريدشان همساز كنند. حالا امروز در حالي كه چهار روز به تعيين تكليف مذاكرات باقي مانده، به نظر مي‌رسد بازار مسكن آنچنان كه بايد نگاهي اميدوارانه به مذاكرات هسته‌اي ندارد. بر اساس تحليل‌هاي موجود در بازار مسكن، امسال در هر صورت چه توافق هسته‌اي صورت گيرد و چه مذاكرات تمديد شود، تغيير خاصي اتفاق نمي‌افتد و تنها گزينه سوم كه عدم توافق است، مي‌تواند بر ركود حاكم بر بازار بيفزايد و سايه آن را بلندتر كند.

3- ارز

دو سالي مي‌شود كه كسي براي سرمايه‌گذاري، راهي فردوسي نمي‌شود. ارز ديگر منبع چندان مطمئني براي سرمايه‌گذاري نيست، بازاري كه در سال‌هاي قبل با شوك هيجاني در چند مقطع جهيد، مدت‌هاست آرام مانده است. نوسان‌ها آنقدر نيست كه دندانگير باشد. بالا گرفتن تحريم‌ها و صدور قطعنامه‌هاي شوراي امنيت عليه ايران سبب شد دلار امريكا از نردبان قيمت بالا برود و دو برابر، سه برابر و چهار برابر شود. دوران ارز چند نرخي دوباره از راه رسيد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد دلار آزاد روي ٣٣٠٠ تومان نوسان مي‌كند و دلار رسمي به ٣٠٠٠ تومان نزديك مي‌شود. در حالي كه به نظر مي‌رسد دلار به سمت تك نرخي شدن حركت مي‌كند، كارشناسان معتقدند دولت اجازه نمي‌دهد دلار به زير ٣٠٠٠ تومان سقوط كند؛ چرا كه اين اتفاق به توليد و اقتصاد كشور ضربه مي‌زند.

كارشناسان بازار ارز معتقدند برداشته شدن تحريم‌ها و توافق هسته‌اي تاثير قابل توجهي بر بازار ارز نخواهد داشت و قيمت دلار درهر شرايطي به زير ٣٠٠٠ تومان سقوط نخواهد كرد.
اين در حالي است كه با عدم توافق هسته‌اي يا تمديد مذاكرات، پيش‌بيني مي‌شود قيمت دلار به صورت هيجاني چند روز افزايش پيدا كند ولي بعد از چند هفته با فروكش كردن هيجان‌ها قيمت دلار به ثبات مي‌رسد. بر اين اساس ممكن است در صورت عدم توافق و بر اساس جو هيجاني ايجاد شده قيمت دلار به ٤٠٠٠ تومان هم نزديك شود ولي در صورتي كه اتفاق سياسي خاصي نيفتد و شرايط بين‌المللي در حوزه سياسي و اقتصادي تغيير نكند دلار همچنان در كانال ٣٠٠٠ توماني باقي مي‌ماند.


4- طلا

بازار طلا اين روزها شايد گزينه آخر سرمايه‌گذاران به حساب مي‌آيد. سكه از سكه افتاده است. بحران يونان اخيرا سبب شده كه قيمت اونس جهاني طلا به كانال ١١٠٠ دلاري سقوط كند. در بازار داخلي ايران نيز با توجه به تاثير قيمت جهاني بر فرمول قيمت‌گذاري طلا و سكه و ماه مبارك رمضان روند طلا مانند بازارهاي جهاني نزولي بوده است. اين در حالي است كه در بازار امريكا، چين و كشورهاي اسلامي اين روزها تقاضاي قابل توجهي براي خريد طلا ديده نمي‌شود. بررسي روند بازارهاي جهاني طلا نشان مي‌دهد كه اونس در محدوده نوساني هفته اخير خود باقي مي‌ماند و تغيير چنداني نمي‌كند. به عقيده كارشناسان با نزديك شدن به روزهاي پاياني ماه رمضان معاملات طلا در كشورهاي اسلامي افزايش پيداخواهد كرد و بدين‌ترتيب بازارطلا با افزايش تقاضا مواجه مي‌شود و انتظار مي‌رود قيمت طلا اندكي افزايش پيدا كند.

 اما بازار طلا چه واكنشي به نتيجه مذاكرات هسته‌اي نشان مي‌دهد. در نگاه اول به نظر مي‌رسد با توجه به نوسان مثبت دلار در صورت عدم توافق يا تمديد مذاكرات يا نوسان منفي اندك در نتيجه به توافق رسيد، طرفين مذاكرات، بازار طلا و سكه خود را با نوسان بازار ارز و دلار وفق مي‌دهند. اما بايد در نظر گرفت كه طلا از قيمت جهاني اونس هم تاثير مي‌پذيرد اما با توجه به ثبات طلاي جهاني در هفته‌هاي اخير، به نظر مي‌رسد اين بخش از فرمول نتواند بعد از تعيين تكليف مذاكرات روي قيمت طلا تاثيرگذار باشد. بنابراين در صورت توافق هسته‌اي انتظار مي‌رود قيمت سكه و طلا در بازار داخلي تهران اندكي كاهش پيدا كند. اين در حالي است كه با در نظر گرفتن احتمال تمديد يا عدم توافق هسته‌اي، قيمت طلا از نوسان دلار پيروي مي‌كند و روندي افزايشي را در پيش مي‌گيرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1394/4/717:13:54،
88
78
تنها سرمایه ای که چشم امید مردم بهش دوخته شده ساختو ساز و ملک و مسکن است .
هادی: 1394/4/717:18:38،
50
112
کمربند ها رو محکم ببندید که مذاکرات به تاریخ خواهد پیوست. سلام دلار 4000 تومانی. خدایا شکرتتتتتتتتتت
جواد: 1394/4/717:28:37،
47
57
مسکن نمیتونه گرون بشه ،چون 3 سال پیش که همچین اتفاقی افتاد ،دلار 3 برابر شد در نتیجه ارزش پول اومد پایین و در نتیجهمسکن گرون شد
جواب هادی: 1394/4/717:48:31،
43
26
آتیش داری داداش؟
مسعود: 1394/4/717:58:38،
56
24
اقای هادی شما این وسط چه سودی میبری ؟ بر فرضم که کمی دلار و جنس و ماشین داشته باشی واسه فروختن . بعدش چی ؟ رکودی که با بالا رفتن قیمت ها بیشتر از این میشه رو میخوای چیکار کنی ؟ امثال شما ها تو این مملکتند که دوست دارن چوب لای چرخ مذاکرات کنند امثال شما و دلواپسان. جیب مردم رو فدای سود زود گذر خودتون نکنید.
شهروند: 1394/4/718:27:39،
47
28
يادمه اين جمله كمر بند ها رو سفت ببنديم رو زياد تو نظرات اين سايت خوندم اما هر بار نويسنده نظر اسمش را تغيير ميدهد هميشه هم نظراتش اشتباه از اب در مياد فكر كنم زياد بهش كفتن تو كمربند تو سفت كن شلوارت نيوفته بنده خدا رو روانش تاثير داشته
اقتصاددان: 1394/4/723:34:16،
34
43
مسکن منفجر خواهد شد ملک ومسکن
رضا: 1394/4/717:15:05،
69
78
خوشم میاد همه دارند خودشون رو آماده تحریم های جدید میکنند!!
شکست مذاکرات رو پیشاپیش به همه ایرانیان عزیز تبریک میگم !!
amir: 1394/4/717:17:06،
44
17
ایران جیب چرا جک میگی مگه قراره چیزی ارزون هم بشه ، فقط جون مردم هر روز ارزونتر میشه، یارانه هارو هم که قطع کردند ، حالا ببینیم دردشون چیه
ناشناس: 1394/4/717:20:27،
40
31
یک اشتباه بزرگ اینه که دلار پیش از تحریم هم به طور کاذب قیمتش پایین نگه داشته می شد(با دلار های نفتی)یعنی دولت نمی ذاشت دلار به نسبت تورم سالانه 10-15 درصدی رشد قیمت داشته باشه.این حباب با فشار تحریمها یک دفعه ترکید پس قیمت دلار خیلی تغیر نخواهد کرد و به تبعش قیمت اجناس خارجی
کشکول طلایی: 1394/4/717:23:24،
48
27
دلواپسان و آقازاده ها ودلالها وغارتگران اقتصادی را بشارت : که اسب خود را چهار نعل بتازند و بگازند و ملت همچنان در حسرت خوشی و رفاه وآسایش...هیهات هیهات......
ملت ساده دل: 1394/4/717:23:27،
57
26
درصورت توافق

کلیه بازارها به کمای مطلق وارد می شوند چرا که مردم در انتظار کاهش قیمتها هستند
این رفتار جامعه در زمانی است که تورم منفی اتفاق می افتد و مردم هرروز از خرید منصرف می شوند و منتظر فردای ارزانتر میمانند همانند ژاپن که تورم منفی را تجربه میکرد و البته بورس نیز دنده عقب شدیدتری را تجربه خواهد کرد

در صورت شکست توافق

جهش در قیمتهای ارز طلا مسکن قطعا اتفاق خواهد افتاد


در صورت ادامه روند فعلی و تمدید مذاکرات
قطعا روند رکود ادامه خواد داشت
اسی منیا: 1394/4/717:57:08،
35
26
اون انتظار فردایی که شما میگی مربوط به سال 95 خواد بود و بعد از توافق حداقل تا پایان سال نرخ دلار در محدوده 3000 تومن باقی میمونه و قیمت ها کاهشی در حد دلاری 3300 به 3000 خواهند داشت و نصف نمیشه...
راما: 1394/4/717:27:19،
56
29
منتظر یک شوک افزایشی تورم ورکود نابود کننده در بازار باشید آرامش قبل از طوفان بزودی به پایان میرسد.....کار ایران با خداست.
راد: 1394/4/718:04:31،
63
20
به نظر من كه خودم ايراني هستم ايران نبايد انرژي هسته داشته باشد به هيچ وجه
بی نام: 1394/4/717:59:22،
41
18
کسی از توافق قطعی اطمینان ندارد. علاوه بر این کم شدن قدرت خرید مردم و افزایش هزینه های زندگی پولی برای پس انداز و سرمایه گزاری در بازار های یاد شده باق نگذاشته است. مشکل اصلی توافق نیست مشکل اصلی بی پولی مردم است.
امین: 1394/4/717:59:39،
33
13
فقط اگه مردین گمرک رو ازاد کنین دیگه هیچی ازین دولت نمیخواییم همه چی خود به خود درست میشه
من: 1394/4/718:01:22،
34
23
فقط جنگ
هالو: 1394/4/718:40:58،
29
25
کم کم.داشت تخفیف و ارزونی برخی اجناس بوش میومد که دولت در نطفه خفه اش کرد و انگار این مسیله هسته مسته فقط با جنگ حل میشه
بلف: 1394/4/801:15:39،
19
18
جنگ جنگ تاپیروزی
نیما: 1394/4/805:53:00،
20
20
جالبه که تو ژاپن 10 ساله که تورم منفی دارن.یعنی هر سال جنسا ارزونتر از پارساله! ما ایرانی ها با توجه به چندین دهه تورم 10 تا 50 درصدی باید از وزیر محترم اقتصاد ژاپن دعوت کنیم تشریف بیارن ایران و یه کاری کنن که تا 20 سال هر سال 20 درصد تورم منفی داشته باشیم تا شاید بعد از این مدت قیمت ها به نرخ جهانی در بیان و ریالمون هم کمی ارزش پیدا بکنه!! چون هیچ راهه دیگه ایی نیست که دولت های قبلی و بعدی رو وادار بکنه که اجازه بدن ریال یه کمی ارزش پیدا بکنه.
تا حالا که بهانشون این بود که فروش نفت کمه درآمد ارزی نداریم به بازار تزریق کنیم تا دلار ارزون شه.ولی وقتی تحریمارو وردارن و دولت به 120 میلیارد دلار پول بلوکه شده برسه بهانش چیه خدا داند.لابد پر کردن صندوق ذخیره ی ارزی.که اونم دولت بعدی خالیش میکنه!درست مثله دولت هفتم و هشتم که صندوق و پر کرد تا دولت نهم و دهم خالیش کنه!!!
غلامرضا: 1394/4/809:48:35،
17
26
رفع تحریم هیچ ربطی به ارزون شدن دلار نداره . وقتی نفت و میفروشیم 1226 تومان دلار میاد دستمون دولت میاد دلار و 2800 به مردم میفروشه .... چرا بیاد این سود و نابود کنه . بیشتر از اینکه از نفت درامد داشته باشه دولت از فروش دلار تو ایران درامد داره.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما