کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

علل برخورد يكباره با موسسات غیرمجاز

کدخبر:۱۳۱۸۷یکشنبه، ۷ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۵:۱۵۲۵۱۵ بازدید

مدتی است که به دلایل نامعلومی وجود اختلافات میان مؤسسات پولی و مالی از یک سو و بانک مرکزی از سوی دیگر به یکی از خبرهای داغ رسانه‌ای ...

مدتی است که به دلایل نامعلومی وجود اختلافات میان مؤسسات پولی و مالی از یک سو و بانک مرکزی از سوی دیگر به یکی از خبرهای داغ رسانه ای تبدیل شده است که البته اثرات کوتاه مدت خود را نیز بر فضای روانی جامعه گذاشته است.

چیزی که در این میان تاکنون لاینحل باقی مانده است آن است که چطور ممکن است پس از گذشت چند سال از حیات بیش از ۹۰ درصد مؤسسات مالی اعتباری، اکنون مشخص شده است که فاقد مجوز بوده اند؟ مگر طی این مدت زمان کافی برای سیستم نظارت بانک مرکزی وجود نداشت تا بتواند این موضوع را در زمان مناسب خود و پیش از آنکه این مؤسسات به طور قارچ گونه رشد کنند، بررسی کند؟ و اینکه چه صلاحدیدی در پشت این اطلاع رسانی های مقام های پولی کشور وجود دارد که تصمیم بر رسانه ای کردن این موضوعات که عمدتاً اشتباه را متوجه بانک مرکزی می داند، گرفته است؟ نتیجه چنین اقدامی چه می تواند باشد و بانک مرکزی از این مسیر به چه اهدافی خواهد رسید؟

در حقیقت از زمانی که بانک مرکزی لیست مؤسسات مالی و پولی دارای مجوز را به طور رسمی از طریق سایت خود در معرض دید عموم مردم قرار داده است، بر ابهامات و التهاباتی که تاکنون در روابط میان مردم و این مؤسسات وجود داشت، افزوده شده است. به هر حال این موضوع بسیار مهمی است که با وجود ده ها مؤسسه مالی-اعتباری در کلان شهرهای کشور، فقط سه مؤسسه توسعه، کوثر و عسکریه دارای مجوز از بانک مرکزی هستند! اما اعلام این موضوع چه کمکی می تواند به سپرده گذارانی کند که بیشتر آن ها به امید دریافت سودهای بالای وعده داده شده توسط این مؤسسات فاقد مجوز، مبالغ بالایی را سپرده گذاری کرده اند؟


اقدام بحران زای بانک مرکزی

در چنین شرایطی به نظر می رسد که مردم فکری جز اقدام برای دریافت اصل پول خود نخواهند داشت و این موضوع منجربه تکرار وقایع مربوط به مؤسسه میزان و شعبات پدیده در سطح شهر مشهد خواهد شد. یعنی از یک طرف هجوم مردم برای دریافت پول خود و از آن طرف عدم وجود نقدینگی کافی برای بازپرداخت این مبالغ از سوی این مؤسسات که بر دامنه این بحران می افزاید. در این وضعیت هر دو طرف متضرر می شوند و مشخص نیست که چه شخصیت حقیقی یا حقوقی منتفع خواهد شد که بانک مرکزی تصمیم به اعلام عمومی آن گرفته است.

اگر قرار است از این طریق اعمال نظارت خود را بر فعالیت این مؤسسات نشان دهد که باید اذعان داشت در بدترین شرایط تصمیم به این کار گرفته است. زیرا در شرایط فعلی اقتصاد کشور که بحران کمبود نقدینگی در بدنه دولت وجود دارد و بهترین مأمن برای جبران این کمبود استفاده بهینه از نقدینگی موجود در سیستم بانکی کشور است، با این اقدام چه اتفاقی برای نقدینگی سرگردان موجود در کشور می افتد؟ در واقع بر همه کارشناسان این موضوع مبرهن است که دولت نیازمند نقدینگی است و اگر این نقدینگی به طور سرگردان در جامعه رها شود قطعاً به دنبال خود حباب های قیمتی در برخی بازارهای مستعد را به ارمغان می آورد و این خود می تواند دست رنج های دولت یازدهم برای آرام کردن جو اقتصادی کشور و حرکت به سوی رشد اقتصادی را به باد دهد!

علاوه بر این موضوع، دامن زدن به فضای بی اعتمادی موجود میان مردم و مسئولان و مؤسساتی که همه از ابتدا به اصلاح دارای مجوز بوده اند، برای اقتصاد کشور بسیار مخرب است و هزینه های زیادی را بر جامعه تحمیل خواهد کرد. از جمله اینکه این فضای بی اعتمادی می تواند منجربه روی آوردن مردم به سمت بازارهای غیر مولد و سودده شود که نتیجه ای جز رکود مضاعف در بخش تولیدی کشور که موتور محرکه رشد اقتصادی است نخواهد داشت. همچنین از دیگر علل ایجاد رکود مضاعف ناشی از بروز این بی اعتمادی، روی آوردن مردم به سمت نقدینگی خود به شکل دارایی های بدون ریسک مانند طلا خواهد شد که خود می تواند باعث خارج شدن پول از جریان اقتصاد کشور و در نتیجه رکود شود و این رکود نه تنها به دولت بلکه به خود مردم نیز لطمات جدی وارد خواهد نمود.
 

اقدام درست در زمان نادرست

در این میان باید دانست که پیدا کردن مقصر در دادن مجوز برای ثبت این مؤسسات و شروع به فعالیت آن ها از سوی بانک مرکزی بسیار مهم تر از اعلام لیست مؤسسات دارای مجوز است زیرا تنویر افکار عمومی در شرایطی مناسب است که خاطیان در اقلیت باشند و بتوان با مقابله مناسب و به موقع با آن ها، از وقوع چنین اشتباهاتی در آینده جلوگیری کرد نه اینکه مانند شرایط کنونی که بخش عظیمی از آن ها را شامل می شود و بیشتر عدم کفایت مسئولان پولی کشور را در نظارت و اداره امور مربوط به خود نشان می دهد! شاید بهتر می بود اگر بانک مرکزی به جای مواجه ساختن مردم با این مؤسسات، خود با آن ها مقابله می کرد و به جای ترویج افکار منفی غیر مؤثر در جامعه، آن را در زمان مناسبی به خصوص زمانی که داد کارشناسان از رشد سؤال برانگیز این مؤسسات در سطح کشور در آمده بود، حل می کرد.


نگاهی دیگر به برخورد غیرکارشناسی بانک مرکزی

البته با وجود تمامی ابهاماتی که در ارتباط با علت چنین اقدام بانک مرکزی و نتایج چنین اقدامی وجود دارد و تا کنون مطرح شده است، توجه به یک نکته ظریف از اهمیت زیادی برخوردار است. در حقیقت واکنش اولیه مردم در قبال چنین اطلاع رسانی، تقاضا برای دریافت نقدینگی خود از شعبی است که در آن ها سپرده گذاری کرده اند که در ادامه این اقدام یا پول خود را در بازارهای غیر مولد به جریان می اندازند و یا کنز می کنند که در رابطه آن ها صحبت شد. اما ممکن است گزینه سومی هم اتفاق بیفتد که در این صورت دولت و بانک مرکزی از آن منفعتی نصیبشان می شود و آن اینکه نقدینگی مردم به دلیل عدم اعتماد به وجود آمده نسبت به مؤسسات مالی اعتباری خصوصی، از آن ها خارج شده و وارد سیستم بانک های دولتی (حتی با وجود نرخ های سود پایین آن ها) شود و در این صورت است که می توان گفت برنده این میدان تنها دولت خواهد بود زیرا توانسته است در شرایط کسری شدید بودجه، شرایط را به گونه ای مدیریت کند که نقدینگی مردم را به سمت بانک های دولتی بکشاند! و از این طریق بتواند سرمایه نقدی را که عمدتاً در دستان سرمایه گذاران خصوصی این مؤسسات بود، مستقیماً به دست دولت برساند! در چنین شرایطی می توان گفت که بانک مرکزی حرکت زیرکانه ای انجام داده است و چنانچه این هدف محقق شود شاید بخشی از کسری بودجه دولت را بتواند جبران کند.

با این توصیفات در مجموع می توان گفت که بازنده این کشمکش در هر شرایطی تنها سپرده گذاران هستند! با این حال در شرایط فعلی بهتر است مردم هیجانی عمل نکرده و تقاضای نقدینگی نکنند زیرا این اقدام می تواند دسترسی آن ها را به نقدینگی شان با تأخیر بیشتری همراه سازد. همچنین بهتر است مسئولان برخی از این مؤسسات فاقد مجوز که در سطح شهر بسیار مشهور نیز هستند و سپرده گذاران زیادی دارند دلایل عدم اخذ مجوز را به طور شفاف برای مخاطبان خود توضیح دهند و باید سعی شود تا هر چه سریعتر از خود رفع ابهام کنند چون قطعاً به ضررشان خواهد بود و ممکن است هجوم مردم برای دریافت پول خود، آن ها را به مرز ورشکستگی بکشاند. به مسئولان بانک مرکزی هم فقط می توان گفت چنانچه بخواهند از این مسیر نقدینگی جامعه را به سمت بانک های دولتی هدایت کنند، مسیر پر هزینه ای را انتخاب کرده اند و قطعاً تداوم آن منوط به اعلام نرخ های سودی بالاتر و یا حداقل متناسب با تورم حقیقی موجود در اقتصاد خواهد بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Amir: 1394/4/711:18:15،
55
70
تماما موسسات غیر مجاز دست عده ای خاص میباشد
که بعد از مدتی پول ها رو بالا میکشند. مراقب پولتان باشید
صبر کنید و ببنید !!!!!!!!!!!!!!!!!!
من: 1394/4/711:30:02،
81
33
هر چی باشن بهتر از بانک دولتی ملی هستند که بدون اجازه نفری 5 هزار تومان یک شبه پول ملت رو میکشه بالا!!
محسن: 1394/4/711:45:20،
53
21
تا وقتی بانک مرکزی اقدامی نکرده بود، همه این موسسات کار میکردند و مردم هم راضی بودند....

این اقدام بانک مرکزی فقط در جهت ضربه زدن به مشتریان صندوقها و ایجاد مشکل برای دولت است
مهدی: 1394/4/713:58:34،
38
25
جامعه ملتهب از عمل کرد بانک مرکزی است که حتی عده ای تمایل سپرده گذاری در بانکهای دولتی را ندارند واگر هم بصورت کوتاه مدت منابع مالی خود را به بانکهای دولتی منتقل می کنند بنظر می رسد دنبال زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری هستند از طرفی دسترسی به حساب سپرده گذاران موسسه منحله میزان نقل محافل شده واین عمل خارج از عرف وقانون دست آویزی شده تا مردم به نحوه مناسبتری از منابع خود حفاظت کنند بنابر این باید گفت اوضاع بانکها تاریکتر از انچه که هست خواهد شد واین به نفع کشور نیست امید است که مسئولین محترم از وجود مردم بعنوان سنگر وجان پناه استفاده نکنند وبرای ساماندهی راهی بجز بی اعتماد کردن مردم برگزنند .
مجید: 1394/4/717:04:09،
18
19
داستان شرکتهای مضاربه ای تکرار می شود. اگر بهشان فشار نیاورده بودند و مردم را نترسانده بودند ورشکست نمی شدند!
رضا: 1394/4/711:20:30،
53
28
خدا رو شکر بعضی از بانکها با " قرارداد داخلی " همون سود 25 درصد سپرده یکساله خودشون رو حفظ کردند! و حالا بانک مرکزی زورش گرفته !!!
علی: 1394/4/713:19:06،
25
38
آقا من هم قرارداد داخلی با یکی از موسسات داشتم که رفت رو هوا !!
رضا: 1394/4/713:57:58،
31
14
با سلام
این کار بانک مرکزی فقط وفقط بی اعتمادی عجیبی در جامعه ایجاد کرده.
[جواد: 1394/4/717:10:17،
30
22
احسنت به ایران جیب عزیز.متاسفانه یه سری خبر ندارن و فقط برای اینکه چیزی گفته باشن اطهار نظر میکنن و مردم و به استرس می ندازند.آهای مسولای عزیز اون دنیا جواب این ملتو باید بدین که به جمله هر اتفاقی بیفته به ما ربطی نداره بسنده کردینو خودتونو میکشین کنار/چطور اسم همه این موسسات تا بهمن 92 تو سایت بانک مرکزی بود و پول این موسساتم تو جیب بانک مرکزی ولی الان یهویی همشون شدن غیر مجاز.معلومه نفستون از جای گرم بلند میشه.اگه موسسه ای مشکل داره با مدیراشون برخورد کنید مردم و کار مندا چه گناهی کردن///خدایا کیه حرف مارو بشنوه .مایی که به امید این حقوق داریم یک خانواده رو می چرخونیم مایی که کرایه خونه میدیم مایی که قسط میدیم مایی که زن و بچمون پول تو جیبی ازمون میخواد.حالا یهویی این کارو از ما بگیرید ببینم دلتون خنک میشه //خدا ازتون نگذره//ممنون از ایران جیب عزیز
javad.: 1394/4/717:18:35،
21
20
اقا رضا گل
معلومه انقدر واضح به موسسه ای توهین نکن و تهمت نزن
اون دنیا باید جواب بدی
ثامن االحجج با مدیریت عالیش تا الان به هیچ سپرده گذاری نگفته پول ندارم و هرکس پولشو خاسته تا قررون اخر گرفته
تو هر جایی خوب و بد هست حالا اگه یه کارمند دست کجی به سپرده تو دست زده دلیل نمیشه همرو به دزدی متهم کنی
در مورد بحث دومشم بگم که تو بانک ها هم هر کس پول بیشتری داشته باشه درصد سودشم بیشتر میشه
همین الان ملت رفاه صادرات دارن 22 میدن ولی به همه نه فقط کسایی که پولشون بیشتر
اینو مطمئن باش ثامن الحجج یکی از بهترین موسساته که تا الان به مشکی بر نخورده
برو استغفار کن
حامد: 1394/4/711:34:37،
44
27
تمام اینها تقصیر بانک مرکزی هستش وقتی تورم واقعی در کشور 50 درصد هست همه دارن میبینن و حس میکنن ولی میاد میگه 30 درصد و بعد حاضر نیست سود بانکی رو حداقل واسه یه سال هم که شده بکنه 30 درصد طبق گفته خودشون از طفی مردم دارن میبینن که این موسسات سالهاست دارن کار میکنن و کسی کارشون نداره خوب همه رو جذب میکنن دیگه الان من حاضرم قسم بخورم که بیش از 20 درصد حدود 40 درصد نقدینگی کشور نزد موسسات مالی اعتباری ثامن و ثامن الحجج و کوثر و عسگریه و توسعه هستش ! چون تا سال پیش سودهای 28 و 27 و 25 درصد میدادن و همه رو وسوسه کردن تو اون شرایط تورم و کلی سپرده جذب کردن حالا دیگه کی حریف اینا میشه ؟!
من: 1394/4/714:44:31،
24
32
40 درصد نقدینگی :))))))))))))))))
جدی چه بیسوادهایی اینجا نظر میدن!
حتی بانک دولتی مثل ملی با اونهمه حسابهای سازمانی نمیتونه به 20 درصد نقدینگی کل کشور برسه! انوقت تو 4 تا موسسه رو می گی 40 درصد!

کریم: 1394/4/715:02:13،
27
19
دولت با اين كار موجب بي اعتمادي مردم به خودش و نظام بانكي دولتي شد. من خودم شخصا پولم رو هر جوري كه سرمايه گذاري كنم مطمئنا در بانك هاي دولتي سرمايه گذاري نخواهم كرد. اين تدبير نيست كه براي رفع كسري بودجه مردم رو به بدبختي بكشونيد. دولت محترم كليد تدبير شما ظاهرا برعكس ميچرخه. شايعه سازي براي موسسه ميزان و بعد انحلال اون تدبير به شمار نمياد
یک شهروند ایرانی: 1394/4/711:43:34،
43
23
با سلام
واقعا باید به حال نحوه مدیریت رئیس بانک مرکزی ایران تاسف خورد زیرا بدون برنامه و با هوچی گری اقدام به تخریب موسسات نمودند و باعث از بین بردن سپرده های سپرده گذاران و ایجاد تشویش و اضطراب در جامعه شدند آیا ایشان فکر نمی کنند با یک راه حل بهتر می شود خوبترمدیریت کرد .بفرماییدآیا این موسسات یک شبه بوجود آمده اند ؟. پس بنظر می رسد مقصر اصلی بانک مرکزی است که در زمان خود به وظائف خود درست عمل ننموده است. حال که مردم در این موسسات سرمایه گذاری کرده اند تازه بانک مرکزی از خواب خرگوشی بیدار شده . بنظر می رسد این قبیل حرکات جز ایجاد نارضایتی در جامعه چیز دیگری را به دنبال نخواهد داشت در حالی که در منطقه ودر اطراف کشور عزیزمان ایران دشمنان کمین کرده تا به انقلاب و دستاوردهای آن خدشه وارد نماید .
امیر: 1394/4/712:07:30،
41
28
روحانی با ابقای جناب سیف به عنوان رییس بانک مرکزی بزرگترین ضربه را به حکومت زده است. و باعث شد دور بعد رای نیاورد.
رضا: 1394/4/715:50:36،
25
44
چراموسسات مالی غیرمجازمثل ثامن الحجج درش بسته نمیشود!!بانکی که به طوردلخواه وبرای افرادخاص سودش تاچنددرصدبالا پایین میشودصرف اینکه دوست وفامیل باشدیایه مشتری عادی!!! چراماعملا نمیبینیم که برخوردی بااین بانک ها صورت پذیرد؟ موسسه ای که کارمندش دزدی میکندازحسابها ؛ به سمت بالاترمیرسد؟!!!
ميلاد: 1394/4/717:19:06،
30
34
موسسات دزد نيستند بلكه بانك ها دزدند بانك ها اختلاس ميكنند وام هاي كلان به اشخاص خاص ميدن از حساب مشتري بدون اطلاع كم مي كنن سود هاي ناچيز ميدهند ولي حساب موسسات خيلي دقيق تر از بانك ها است و مشتري هاشون رضايت دارند
مجتبی: 1394/4/713:59:30،
19
20
نوعی اشتغالزایی کردنوزیاد نگران نباشید.شما مو میبین مسئولین خدوووووووووووووووم پیچش مو.البته لازم به ذکر که وقتی از این موسسات باج به اندازه کافی گرفتن میشن مجاز.جل الخالق
بی نام: 1394/4/715:19:30،
20
14
ميشه این موسسات غیر مجاز رو نام ببرید
نکته : 1394/4/715:47:30،
27
31
اکثر موسسات دردولت قبل رشد توسعه پیدا کردند دولت جدید برای سامان دهی نظام پولی بناچار دنبال حذف موسسات غیر مجاز هست دراین راه به قوه قضاییه نیز اعلام شکایت کرده چون سود این موسسات بالاست جذابیت هم دارد ولی درامد کافی ندارند لذا بجابجایی پول مپردازند وچنانچه ۲۰٪ مشنریان تقاضای پول هم زمان کنند قادر به پاسخویی نیستند دوستان سود بالا ایجاد انگیزه برای جذب منابع است دلیل قدرت مالی موسسه نمی باشد نوعی فرار به جلو
رضا: 1394/4/718:28:04،
26
30
اقای میلاداین که من میگم کارمنداش دزدی میکنن شاهدبودم حساب سوری بازکردن وبه حساب خودشون پول واریزکردن درواقع دزدیه توروزروشن، هیچ ربطی هم به بانک دولتی نداره، منظورم اینه اگه نظارتی صورت میگرفته کاربه اینجا نمیکشیده!!!
علی: 1394/4/722:12:42،
26
26
مگر اینها کار زیر زمینی اینهمه سال میکردند 2جزبی اعتمادی چیزی درو نخواهید کرد مدتها دربوق میکنید مردم جریمه قبل از موعد سپرده میدهند بعد مجوز داده میشو د اینده ..وحال فرشته ...ارمان و....واقعا چه خبره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار