کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

این تعاونی های اعتبار مجوز ندارند

کدخبر:۱۳۰۶۳چهارشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۵:۳۵۶۶۶۳ بازدید

بانک مرکزی صراحتا اعلام کرده است که فعالیت موسساتی مانند تعاونی اعتباری اعتماد ایرانیان (منحل شده است)، شرکت تعاونی اعتبار اسماء ...

بانک مرکزی صراحتا اعلام کرده است که فعالیت موسساتی مانند تعاونی اعتباری اعتماد ایرانیان(منحل شده است)، شرکت تعاونی اعتبار اسماء، تعاونی اعتبار معین الرضا مشهد، تعاونی اعتبار امین طلاب مشهد، تعاونی اعتبار وحدت سبز تنکابن، تعاونی اعتبار کارکنان بانک ملی قائمشهر و تعاونی اعتبار گنبد سبز نجف آباد و میزان به دلیل عدم تمکین از قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت موسسات مالی غیرقانونی است.

طبق اعلام رسمی مسوولان بانک مرکزی تعداد کل بانک ها و موسسات اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی و مندرج بر روی سایت این بانک 34 مورد است و چیزی حدود 7000 موسسه اعتباری در کشور فعالیت می کنند و بیش از 6000 مورد مجوزی برای فعالیت ندارند که صندوق های قرض الحسنه، تعاونی ها، صرافی ها، لیزینگ ها بخش عمده آنها را تشکیل داده است.

هر چند دولت یازدهم و مسوولان پولی و مالی کشورمان از ابتدای کار، بحث ساماندهی موسسات مالی و اعتباری را در دستور کار خود قرار دادند اما مشکل بسیار فراتر از انحلال و تعطیلی یک یا دو موسسه مالی و اعتبار غیر مجاز بود و با وجود تمام فراخوان ها و تعیین دستورالعمل ها و قوانین که برای به نظم کشیدن این موسسات در نظر گرفته و اجرایی شد اما تاکنون تعداد چشمگیری از این جمع هنوز قانون مند نشده اند و همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند بدون اینکه حتی نسبت به اخذ مجوز از بانک مرکزی اقدام کرده باشند.

اولین اقدام بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی برای ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز اعلام رسمی موسسات مجاز بود؛ اما جالب است که از این فهرست بلند نهادهای مالی تنها سه موسسه اعتباری توسعه، موسسه اعتباری کوثر و موسسه اعتباری عسکریه به عنوان موسسات مجاز و دارای مجوز از سوی بانک مرکزی معرفی و اعلام شدند.

اما مسوولان بانک مرکزی چندی پیش هم اعلام کردند که سه موسسه آرمان و نور و بانک مهر اقتصاد هم در حال دریافت مجوز از بانک مرکزی هستند البته در این مدت یک موسسه تحت عنوان میزان مشهد هم منحل شد. موسسه میزان، از دی ماه سال گذشته عملا ورشکست اعلام شد. سرمایه حدود یک میلیون سرمایه گذار تاکنون به آنها برگشت داده نشده است که شاید یکی از دلایل بانک مرکزی برای تعطیل نکردن سریع غیر مجازها و دادن فرصت به آنها همین موضوع باشد که سرمایه سپرده گذاران پس از انحلال تامین نمی شود.

بانک مرکزی با اعلام اسامی مجازها تاکید کرده است که توجه به این مهم ضروری است که بانک ها و موسسات اعتباری یا سایر نهادهایی که نام آنها در فهرست قرار ندارد، دارای مجوز از این بانک نبوده و مسوولیت ناشی از عملکرد ناصحیح آنها به صورت مستقیم متوجه کسانی می شود که به این موسسات مراجعه داشته اند.

البته بانک مرکزی صراحتا اعلام کرده است که فعالیت موسساتی مانند تعاونی اعتباری اعتماد ایرانیان، شرکت تعاونی اعتبار اسماء، تعاونی اعتبار معین الرضا مشهد، تعاونی اعتبار امین طلاب مشهد، تعاونی اعتبار وحدت سبز تنکابن، تعاونی اعتبار کارکنان بانک ملی قائمشهر و تعاونی اعتبار گنبد سبز نجف آباد و میزان به دلیل عدم تمکین از قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت موسسات مالی غیرقانونی است.

حال اینکه به گفته اکبر ترکان، مشاور رییس جمهوری ۲۰ درصد از نقدینگی کشور در اختیار موسسات مالی و اعتباری فاقد مجوز است که تحت کنترل و نظارت نیستند. همچنین بانک مرکزی چندی پیش اعلام کرد ۹۴ هزار میلیارد تومان سپرده مردم در دست ۶ موسسه غیرمجاز قرار دارد. بنابراین دولت نمی تواند به راحتی نسبت به تعطیلی این موسسات مالی و اعتباری اقدام کند .

اما این موسسات چگونه تکثیر شدند؟ در حالی که تاسیس کوچکترین واحد صنفی نیاز به مراحل پیچیده و بوروکراسی بالایی برای اخذ مجوز دارد چگونه موسسات مالی و اعتباری با چند ده یا چند صد شعبه توانستند در یک مدت زمان کوتاهی تاسیس و تکثیر شوند؟

همانطور که گفته شد سال تاسیس اغلب این موسسات به سال های ۸۶ تا ۹۱ برمی گردد. حال این سوال مطرح است که چگونه می شود که در اوج دوره سخت اقتصادی در آن دوره، این حجم موسسه مالی توان کار داشته باشند. کارشناسان معتقدند مهم ترین دلیل ایجاد موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز عدم قانون صریح و روشن و خلاهای قانونی فراوان در نظام پولی و بانک کشورمان است که عدم نظارت و پیگیری های دولتی هم زمینه را برای رشد این موسسات فراهم ساخت؛ به طوری که این موسسات به راحتی از عنوان تحت نظارت بانک مرکزی استفاده می کردند این در حالی بود که بانک مرکزی مجوزی برای فعالیت این موسسات صادر نکرده بود و با وجود نهادها و سازمان های عریض و طویل هیچ یک از آنها بر روند پیدایش این موسسات نظارتی نداشتند. بنابراین دست این موسسات برای انجام هر فعالیتی با هر ابزار تبلیغاتی باز بود و به دلیل کم توجهی، محیط برای پیدایش و رشد موسسات بی در و پیکر فراهم شد به طوری که به محلی برای فساد در سیستم بانکی تبدیل شدند.

از دلایل دیگر پیدایش و تکثیر قارچ گونه این موسسات پدیده پولشویی بود. این موسسات که محل سپرده گذاری مردم شناخته می شد به حیات خلوت عده ای برای چنین تخلفاتی تبدیل شده بود. تعداد موسسات مالی و اعتبار در ۸ ساله یاد شده در حالی رو به افزایش بود که نرخ رشد اقتصاد کشورمان منفی و با تورم بیش از ۴۰ درصد مواجه بود. قطعا افزایش تعداد موسسات مالی آن هم در این شرایط اقتصادی یکی از علایم پولشویی در اقتصاد است.

اما دلیل دیگر که باعث افزایش تعداد شعبه های موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز شد، نیازی بود که مردم به اخذ تسهیلات بانکی و سودهای وسوسه انگیز سپرده گذاری ها بود. همانطور که گفته شد به خصوص در دولت دهم مردم با بحران اقتصادی مواجه بودند و نقدینگی خانوارها بسیار کاهش یافته بود و در این شرایط بنگاه های مالی تاسیس شدند و به صورت راحت تری به اقشار مختلف جامعه وام می دادند و از سوی دیگر نرخ سود سپرده در این موسسات بیشتر از بانک ها بود. بنابراین در مدت زمان کوتاهی این موسسات مالی غیرمجاز در بین مردم محبوب شدند و در غیاب ناظرها و مسوولان بانک مرکزی با تبلیغاتی که داشتند توانستند اعتماد اقشار مختلف را جلب و شعبات خود را افزایش دهند.

این در حالی است که موسسات مالی غیرمجاز تهدید جدی برای نظام اقتصادی و مالی کشور هستند و افزایش نقدینگی این موسسات غیرمجاز افق بسیار خطرناکی برای اقتصاد ترسیم می کند و هر سیاست پولی که بانک مرکزی اتخاذ می کند این موسسات به راحتی آن را در نطفه خفه می کنند. به گفته مسوولان بانک مرکزی پولی که در اختیار چند موسسه غیر مجاز است در مسیر صحیح واسطه گری مالی مورد استفاده قرار نمی گیرد و حداقل بخشی از این وجوه به طور جدی در اختیار موسسه و صندوق است و آنها در هر زمان که تشخیص دهند به برخی بازارها وارد شده و خارج می شوند.

این ورود و خروج می تواند آن بازارها را از ثبات و پایداری خارج کند و ممکن است گاهی اوقات به بازار ارز، طلا و یا مسکن وارد شوند و این منابعی که باید از طریق شبکه بانکی صرف اعطای تسهیلات شود برای کسب سود به صورت مستقیم سرمایه گذاری می شود.

اما این موسسات از یک طرف سپرده قانونی به مرکزی نمی پردازند و طبق اعلام بانک مرکزی هزینه تمام شده پول برای آنها به طور متوسط ۲.۸ درصد کاهش می یابد و از طرفی دیگر تسهیلات با نرخ سود بسیار بالایی پرداخت می کنند و این باعث می شود مردم گرایش بیشتری به سپرده گذاری نزد این موسسات داشته باشند که این روند خود به خود موجب افزایش شدید نرخ سود در بازار پول شده است.

فرایندی که موسسات بدون مجوز انجام می دهند در واقع یک نوع عدم واسطه گری مالی است و به جای اینکه پول در کانال رسمی پس انداز شود و بانک ها برای بخش های تولید و خدمات تسهیلات پرداخت کنند، این موسسات با ابزار نرخ های بالای سود، سپرده جذب کرده و بدون قید و بند از این سپرد ه ها سوء استفاده می کنند.

اما چرا دولت با توجه به این حجم از آثار و پیادمدهای منفی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز نسبت به تعطیلی این موسسات اقدام نمی کند؟ پاسخ این است که در زمان حاضر نقدینگی قابل توجهی نزد این موسسات است و تعداد حساب های سپرده گذاری از سوی مردم بسیار قابل توجه است. از سوی دیگر تجربه انحلال موسسه میزان که هنوز سپرده گذاران حتی به اصل سرمایه سپرده گذاری خود نرسیده اند این تهدید بزرگ را نشان می دهد که پس از انحلال تکلیف سپرده های مردم چه می شود.

کارشناسان معتقدند در زمان حاضر بهترین راهکار غیر فعال شدن این موسساتی که قصد اخذ مجوز از بانک مرکزی ندارد، افزایش تبلیغات دولت علیه موسسات غیر مجاز است تا میزان نقدینگی و میزان سپرده گذاری مردم نزد این بانک ها کاهش یابد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آرمان: 1394/4/316:39:37،
54
17
چطور اینا مجوز میگیرن شروع به کار می کنن بعد میگن پیش اینا نروووید؟
مهدی: 1394/4/316:57:34،
59
40
بهترین موسسه اعتباری " ثامن " هست. از هر چی بانک قویتر هست. جالب اینجاست که نرخ سودش همون 25 درصد هست! منتهی فقط به مشتریهای قدیمی خودش ارایه میده! و گرنه هر کی بره سوال میکنه میگن همون 20 درصد هست!!!
شاهین: 1394/4/317:32:19،
58
51
موسسه ثامن کجا خوبه ؟
نه میشه بهش اعتماد کرد نه بانکه نه عضو شتابه
پول توش گذاشتی یعنی خدا رحم کنه تا بتونی برداری

در ضمن شما باید کارمند همون موسسه باشی سنگش رو به سینه میزنی
رضا: 1394/4/317:49:27،
29
19
این خبر قدیمی و مربوط به چند سال پیش هست.
اینها خیلی هاشون دیگه وجود خارجی ندارند
پاسخ به شاهین: 1394/4/318:17:34،
44
33
دروغ نگو . پولتو میندازه جلوت . سه سوت . چرا دروغ میگی
رسول: 1394/4/321:13:28،
33
24
شاهين
اطلاع نداري اظهار نظر نكن
ثامن كارش درسته
دلاور: 1394/4/316:41:54،
103
21

صادق هدایت در کتاب بوف کور از سیزده درد مشترک ایرانیان چنین می نویسد :
۱ . اکثر ما ایرانی ها تخیل را به تفکر ترجیح می دهیم
۲٫ تحت هر شرایطی منافع شخصی خود را به منافع ملی ترجیح می دهیم
۳٫ با طناب مفت حاضریم خود رادار بزنیم
۴٫ به بدبینی بیش از خوش بینی تمایل داریم
۵٫ نواقص را می بینیم. اما در رفع انها اقدامی نمی کنیم
۶٫ در هرکاری اظهار فضل می کنیم و از کفتن نمی دانم شرم داریم
۷٫ کلمه من را بیش از ما بکار می بریم
۸٫ غالبا مهارت را به دانش ترجیح می دهیم
۹٫ بیشتر در گذشته به سر می بریم نه در حال حاضر
۱۰٫ از برنامه ریزی و دور اندیشی عاجزیم و دچار روز مرگی می شویم
۱۱٫ عقب افتادگی هایمان را گردن دیگران و توطئه انها می اندازیم
۱۲٫ دائما دیگران را نصیحت می کنیم. ولی خودمان عمل نمی کنیم
۱۳٫ همیشه اخرین تصمیم را دراخرین لحظه ها می گیریم
....: 1394/4/316:53:53،
50
21
قشنگ بود و ممنون زحمت کشیدی تایپ نمودی
البته اخرش حسرت خوردم که این چنین هستیم
حامد: 1394/4/317:37:05،
49
21
همه رو قبول دارم
جواب: 1394/4/417:18:57،
35
16
من کتاب بوف کور رو خوندم ، ولی صادق هدایت این پیامهای اخلاقی رو در کتاب بوف کور ننوشته بود
شاید در کتاب دیگری نوشته باشد
....: 1394/4/316:46:38،
43
23
مثل اینه سگ هار را ول کنی تو شهر و بگی مردم مواظب خودتون باشید
رضا****: 1394/4/316:48:23،
42
19
خودشون باسیاست بانک و تعاونی و موسسه میزنن و بعد چند سال که مردم رفتن و پول ریختن بعدش میگن مجوز نداره و تمام اموال مردم رو می‌کشن بالا

توجه کردی به این میگن بیزینس ۰۰۰۰ حالا برو کارگری کن
میلیونها صندوق صدقه توی سراسر کشور داریم پولش کجاست و چرا این همه فقیر ؟
....: 1394/4/316:49:46،
35
20
چقدر دولت دست و پا بسته است که::
((کارشناسان معتقدند در زمان حاضر بهترین راهکار غیر فعال شدن این موسساتی که قصد اخذ مجوز از بانک مرکزی ندارد، افزایش تبلیغات دولت علیه موسسات غیر مجاز است تا میزان نقدینگی و میزان سپرده گذاری مردم نزد این بانک ها کاهش یابد. ))
یعنی دولت برود داخل خانه اش و فحش بدهد به موسسات غیرمجاز
خیلی..........
ساسان: 1394/4/316:56:18،
32
15
کارایی این همه اداره ، سازمان و نهاد با این همه هزینه و این همه مسئولین غیر مسئول که فقط بلدند از خودشان و عملکردشان تعریف کنند اینجا مشخص میشه !!!
راستی ما کجا زندگی میکنیم ؟ !!
محمد: 1394/4/317:15:33،
40
22
اگه اینا مجوز ندارن چطوردولت میزاره ایناصدهایاهزاران شعبه بزنن توشهرهای مختلف وپول بی زبون مردم روبالا بکشن وبعدهم بانک مرکزی بگه به مامربوط نیست.یه نفربرایه لقمه نون تایه مغازه میزنه هنوز دوروزنشده میریزن سرش وازش پروانه کسب میخوان ، که اگه نداشته باشه فورا مغازشوپلمب میکنن.فکر میکنم ایناسرتقسیم پولهامشکل پیدامیکنن .مجوز بهانست.بیچاره مردم..
میلاد: 1394/4/317:31:09،
26
20
دوست عزیز این موسسات که اسمشون در اینجا برده شده تک شعبه ای هستند کدومشون رو تا حالا دور و اطرافت تو خیابون دیدی؟
پاسخ: 1394/4/318:19:52،
30
17
هر کی دوس داره بزاره به کسی چه آخه
ali: 1394/4/317:45:57،
32
26
موسسه ارمان بدرتوس برشکست شد
پاسخ: 1394/4/318:22:25،
33
18
کارمند بانکی شما ؟
سپرده گذار: 1394/4/321:08:55،
31
16
عمه میرزا قلندر بانک هم ورشکسته شد. نور و ارمان-فرشتگان و مهراقتصاد دارن با قدرت پیش میرن و مجوز میگرن
یاسر: 1394/4/320:14:10،
25
25
هورراااااااااااااا........ الهی همشون دیگه از روزگار بروند
عاطی: 1394/4/400:08:24،
30
20
من شیش ساله موسسه ثامن الایمه حساب سپرده دارم سود عالی فوق العاده کارکنانش محترم.کارمند بانکم نیستم.
شهر خيام: 1394/4/401:25:59،
33
15
خیلی عجیب است..

در کشورهای مسلمان دنبال روزه خوار

ميگردند تا او را مجازات کنند اما در طول سال

سراغي از گرسنه ها نمی گیرند تا لقمه نانی

به او دهند.
الان قضيه همينه چه طور يك مغازه بدون پروانه كسب رو پلمب ميكنين اونوقت يك موسسه به همين راحتي چند سال جيب مردمو خالي ميكنه
Masoud: 1394/4/411:51:59،
25
23
همه دنیا فهمیدن موسسه ثامن الحجج مجوز نداره!!!
اونوقت بانک مرکزی حتی تا به حال یک بارم جرئت نکرده بگه این مؤسسه غیر قانونیه!
واقعا جریان چیه؟!
حامد: 1394/4/412:32:51،
34
15
اين موسسه به دليل پشتوانه قوي قدرتش از بانك مركزي بيشتره
رضا: 1394/4/517:19:32،
23
25
چرا هر چی اختلاس هست توی بانک های تحت نظارت بانک مرکزی اتفاق میوفته نه موسسات مثلا غیر مجاز؟
شاید منظور بانک مرکزی اینه که موسسات مجاز به اختلاس نیستند ولی بانک ها مجازند!!!!
حجتی: 1394/4/712:03:20،
33
28
مردم گرفتار اندک پول خود درهمه بانکها و موسسات سوال میکنندتا هر جا یک در صد سود بیشتراست سپرده کنند حال سلطه شیعه می خواهد به بهانه غیر مجاز بودن موسسات و بانک ها پول مردم را غارت کنند شرم آور است
ناشناس: 1394/4/1609:01:56،
27
27
اینها همه اش بازی آقایون هست تا چند وقت دیگه ثامن مجوز می گیره میگید نه چند ماه صبر کنید
سید مرتضی طباطبایی شریفان: 1394/4/1918:09:20،
27
26
بانک مرکزی هم دچار تخلف شده که اول اجازه داده این موسسات دایر شوند و بعدپول کلان مردم جذب کنند بعد اعلام کند که غیر مجازه .......
این عین فساد اقتصادی است و غارت پول مردم است........
چرا که اگر شخصی بدون مجوز موسسه دایر کند سریع پلمپ می کنند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار