کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

انفجار دستفروشی در بازار کار

کدخبر:۱۳۰۴۴چهارشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۶:۴۲۲۹۲۹ بازدید

ناتوانی دولت‌ها در ایجاد شغل برای جوانان و دلسرد شدن از یافتن یک موقعیت شغلی مناسب در سال‌های اخیر باعث انفجار دستفروشی در بازار ...
انفجار دستفروشی در بازار کار

ناتوانی دولت‌ها در ایجاد شغل برای جوانان و دلسرد شدن از یافتن یک موقعیت شغلی مناسب در سال‌های اخیر باعث انفجار دستفروشی در بازار کار ایران شده ؛ آنها را وادار کرده تا برای فرار از بیکاری فکری کنند.

به گزارش مهر، یکی از پدیده های عجیب در بازار کار ایران که در طول یک دهه اخیر رواج بیشتری یافته و خود را نشان می دهد، دستفروشی است. فقط کافی است از منزل خارج شویم تا در معابر شهر، خطوط مترو، در اتوبوس‌های درونشهری، بر سر چهارراه ها و بسیاری اماکن دیگر با دستفروشان برخورد کنیم. آنها برای گذران زندگی خود اجناسی را در دست دارند و از مردم می خواهند تا از آنها خرید کنند. کارشناسان عقیده دارند وجود هزاران دستفروش در معابر و بازارها نشان می دهد که تنگناهای اقتصادی فراوانی در زندگی مردم وجود دارد و این مسئله باعث می شود تا برخی از آنها برای امرار معاش به دستفروشی رو بیاروند.

دستفروشان مرتبا اجناس خود را تبلیغ می کنند و با تاکید بر فروش به قیمت پایین، شما را ترغیب می کنند تا از آنها خرید کنید. آنها حتی تخفیف هم می دهند تا بتوانند در پایان کار روزانه فروش خود را تکمیل کرده باشند و دوباره مجبور نباشند اجناس‌شان را به خانه برگردانند. در واقع باید گفت دستفروشان افرادی هستند که محل کار خود را به خیابان آورده و در حال امرار معاش هستند. هر چند دستفروشان و فروشندگان دوره گرد اغلب انسان‌های شریفی هستند که برای کسب درآمد و امرار معاش به این کار دست می زنند اما واقعیت این است که رشد این پدیده در بازار کار ایران نشان دهنده شدت کسری معیشتی برخی خانوارها و ناتوانی در تامین مخارج زندگی است و دستفروشی روی خوش اقتصاد محسوب نمی شود.


دستفروشی؛ چهره زشت بازار کار

در واقع بازار کار یکی از بدترین چهره های خود را در قالب دستفروشی نشان می دهد که طی آن افرادی مجبور می شوند برای کسب درآمد به اندک سودهایی که ممکن است دستفروشی برای آنها به همراه داشته باشد، دلخوش باشند. البته ممکن است برخی دستفروشان نیز سودهای خوبی از فروش به دست بیاورند که این گزارش قصد ندارد به آنها بپردازد.

به صورت کلی، پدیده دستفروشی یک مسئله چند وجهی است که از جوانب گوناگونی می توان به بررسی آن پرداخت. بحث استفاده از کودکان و در واقع سوء استفاده از بچه ها در قالب دستفروشی یک مسئله است که می توان آن را مورد بررسی قرار داد. گسترده شدن چتر اقتصاد غیررسمی و واسطه گری در اقتصاد ایران، توسعه فعالیت های غیرمولد و همچنین تکدی گری در قالب دستفروشی؛ موضوعاتی است که در رابطه با فعالیت دستفروشی می تواند مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

هدف این گزارش این نیست که بگوید تنها در ایران است که دستفروشی می شود و هیچ یک از اقتصادهای دیگر دنیا اینگونه نیستند بلکه تاکید طرح این سئوال است که آیا افزایش پدیده دستفروشی در ایران نشان دهنده از بین رفتن مکانیزم‌های بازار کار در امکان دسترسی همگان به اشتغال مناسب نیست؟

کارشناسان بازار کار می گویند دستفروشی جوانان و رواج این پدیده زشت در بازار کار ایران نشان دهنده اوج ناامیدی و دلسرد شدن اغلب کارجویان برای دستیابی به فرصت‌های شغلی است. امروز اغلب جوانان دستفروش در پاسخ به این سئوال که چرا تلاشی برای یافتن یک شغل معقول نکرده و یا نمی‌کنند؛ این است که قبل از دستفروشی برای ورود به بازار کار غیررسمی تلاش کرده اند اما نتوانسته اند شغلی بیابند و حالا مجبورند برای امرار معاش دستفرشی کنند.


چرا دستفروش می‌شویم؟

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با بیان اینکه یکی از علت‌های گسترش بی سابقه دستفروشی در بازار کار ایران در سال‌های اخیر نابسامانی بازار کار است، گفت: هرچقدر بازار کار رسمی کشور تحت فشار قرار دارد، بازار غیررسمی و واسطه گری در ایران رونق دارد و افراد از فعالیت در این بخش‌ها سود می برند.

این کارشناس بازار کار اظهارداشت: یکی از دلایل توسعه دستفروشی در ایران را البته باید اشکالات سیستم توزیع دانست، چرا که دستفروشان معمولا کالاها و اجناس را با قیمت مناسب تری نسبت به بازار رسمی به دست مردم می رسانند و این مسئله باعث گرایش مردم به آنها و در نتیجه سودآور شدن دستفروشی شده است.

حاج اسماعیلی ادامه داد: متاسفانه بی برنامگی دولت‌ها در حل معضلات بازار کار باعث شده تا بخشی از جویندگان کار کشور ناگزیر به سمت دستفروشی گرایش پیدا کنند و در واقع فضای اقتصادی کشور، رواج پدیده دستفروشی را مهیا می کند.

وی تاکید کرد: رشد قارچ گونه دستفروشی در کشور امروز در بستر نابسامانی بازار کار رسمی فراهم شده و دولت باید حتما برای هدایت کارجویان به سمت بازارهای کار رسمی کشور برنامه ریزی داشته باشد. سئوال این است که چرا بازار کار غیررسمی کشور این قدر توسعه پیدا کرده است؟

این کارشناس بازار کار افزود: هرچند ممکن است دستفروشی برای افراد درآمدهایی را نیز به همراه داشته باشد اما در واقع به دلیل نبود هیچ گونه حمایت اجتماعی، باید دستفروشان را جزو افراد بیکار و فاقد شغل تلقی کرد.


دستفروشان هم بیکار هستند

به عقیده حاج اسماعیلی، دولت می‌تواند با ایجاد بازارچه هایی تحت نظارت، دستفروشی را سر و سامان بدهد و حداقل تلاشی شود برای هدایت فعالیت‌های غیررسمی اقتصاد به سمت بازار کار رسمی. در این شرایط می‌توان امیدوار بود که افراد شناسنامه کاری بگیرند  و حمایت‌هایی از آنها به عمل آید.

وی خاطرنشان کرد: هرچقدر ما در جامعه دستفروشان بیشتری را ببینیم، به این معنا است که بنگاه‌ها در حال نابودی هستند. البته نه به این معنا که دستفروشان در حال نابودی اقتصاد هستند، بلکه هدف این است که تاکید شود فضای اقتصادی کشور به شدت به سمت دلالی، واسطه گری، استفاده از رانت و مسائلی از این دست پیش رفته و دستفروشی نیز حاصل شکل گیری همین نوع اقتصاد است.

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه اغلب جوانان تحصیل کرده به امید دستیابی به مشاغل استخدامی و دولتی تلاش می کنند، گفت: حال که دولت نمی‌تواند توسعه یابد و ایجاد شغل کند، دستکم بخش خصوصی و تعاونی را رونق دهد و شرایط به نحوی پیش برود که این دو بخش بتوانند فعالیت‌های اقتصادی کشور را به دست بگیرند و ایجاد شغل شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

م: 1394/4/310:46:42،
81
41
جوانان بیکار هستند دست فروشی هم اگر سامان دهی شود و با نظارت باشد خوب است ( مثل بازارهای هفتگی در مناطق مختلف ) مشروط به اینکه شهرداری اجاره نجومی از این افراد نگیرد (اجاره در حد معقول)
****: 1394/4/312:04:50،
67
30
ساماندهی کنن که چی بشه ، فردا از مالیات و شهرداری بریزن سرشون ؟
مراد: 1394/4/314:10:32،
49
35
دست فروشان را ساماندهی کنه یعنی چه؟
باید زیر ساخت شغلی ایجاد کنه**شغل ایجاد کنه
خیلی از این دستفروشان دانشجو و فارغ التحصیلند**
وطن پرست: 1394/4/310:48:37،
100
39
دولت کارهاي واجب تر از رسيدگي به معيشت مردم دارد.نظارت بر تحولات همسايگان" اجراي قانون در بابر اختلاس کنندگان" مبارزه با مفاسد اقتصادي و پول شوئي" ساخت راه اهن براي مرز بازرگاني خسروي" امنيت اجتماعي" امنيت شغلي "پايين اوردن تورم"و ..... . واقعا" کدام کار را تا حالا درست انجام داده اند؟
فرنود: 1394/4/311:03:23،
98
40
بدو بیا اتیش زدم به زندگیم
حراجش کردم جوونی و ارزوهامو
بیا که نون شب از همه چی واجبتره
وای ی ی ی شهرداری اومد....جمع کن بساط زندگی رو!!!!
ناشناس: 1394/4/311:08:22،
59
26
فقط انجار دستفروشی نیست انفجار و اشباع بش از حد خود بازار هم هست که اینها در اینده عواقب خواهد داشت.هم برای دولت و هم مردم
امین: 1394/4/311:21:10،
64
35
چند وقته می خوام دیگه به سایت هایی که خبر منتشر می کنند نیام! دیگه واقعا شنیدن این همه خبر بد داره منو دیونه می کنه! داریم به کجا می ریم؟
واقعا ان افرادی که چه در گذشته و چه در حال با ایجاد زمینه هایی باعث شدند تا نزدیکان خودشان جذب محیط های کاری رسمی شوند باید پاسخگو باشند. جون های با لیاقت تو خونه هاشون نشستند اونوقت یکسری آدم ... جذب می شن! فقط هم با پارتی!
هادی: 1394/4/311:26:27،
71
39
حالا کار که نمیتونن ایجاد کنن هی میان با شرخرهای شهرداری مزاحمتم ایجاد میکنن یا اینکه حق حسابشونو ندی پلمپت میکنن
v: 1394/4/311:40:03،
76
37
درود به شرفشون که دزدی نمیکنن
رضا: 1394/4/312:12:29،
65
32
من تحصیل کرده ام و در یک شرکت خصوصی کار می کنم الان سوم تیر هست که هنوز خبری از حقوق اردیبهشت نیست.
قرار داد هم ندارم.
آرش: 1394/4/312:43:45،
52
34
دقیقا درسته من ساکن منطقه گیشا هستم قبلا دست فروشی تو گیشا محدود میشد به دم عید الان 2 ساله بعد عید تعداد زیادی دست فروش هستن که اکثرا هم متاسفانه جوان!! آقا کار نیست دیگه ...نمیشه تو خونه نشست که همه یا دست فروشن یا ....کاش زور گیر نشن
وحيد يوسفي: 1394/4/313:31:37،
57
50
قبلا جوون فارغ التحصيل كه ميشد يه روز بيكار نبود. بعدش كه ميرفت سر كار، ازدواج هم ميكرد و ميرفت سر خونه زندگيش.
الان خدا شاهده يه بنده خدايي 40 سالشه نه كار درست حسابي داره نه زن داره نه از زندگي چيزي فهميده.
اينه ديگه. نميدونم چي بگم؟
حمید: 1394/4/314:07:51،
56
37
با انفجار دستفروشی میخواهیم بشویم جز 12 اقتصاد بزرگ دنیا ؟
علی: 1394/4/315:21:31،
43
33
بگو پورسانت بدن نگو شناسنامه بگیرن
مهرزاد: 1394/4/315:36:53،
51
36
چرا توی دوبی اصلا دستفروش نیست...برید بپرسید ببینید چکار کردن...مالیات هم نمیگیرن از مردم
رضا : 1394/4/400:00:23،
47
35
البته دستفروشی هم برای مامورین سد معبر شهرداری درآمد خوبی درست کرده و الان در بازار بزرگ تهران روزانه میلیونها تومان پول بابت جای بساط از دستفروشها گرفته میشه و معلوم نیست که این پول بین چه کسانی تقسیم میشه هیچ کاری هم نداره یه سر به بازار 15 خرداد بزنید و یکی دو ساعت آنجا باشید همه چی رو خواهید دید هم پول گرفتن مامورین شهرداری (البته مستقیم خودشون نمی گیرند و برای اینکار آدم دارند) و هم پول دادن بساطی ها یی که از مجبوری باید این پول زور رو بدهند
راسا: 1394/4/712:44:42،
40
34
بله قدیما کار بود ولی همه نمیخواستن پشت میز نشین باشن
قدیما کشاورزی دامپروری و تولیدی ها رونق داشتن ولی الان چی
حیف و صد حیف که کشاورزی از بین رفت
به امید روزی که دوباره رونق به مشاغل تولیدی و خدماتی برگرده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار