کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دورانی یک تومان ایران برابر با یک پوند انگلیس بود

کدخبر:۱۲۹۸۶سه شنبه، ۲ تیر ۱۳۹۴ - ۰۱:۰۴:۲۰۲۶۲۸ بازدید

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران با اشاره به اینکه اقتصاد بعد از قاجار وابسته تر شد گفت: زمانی یک تومان ایران برابر با یک پوند انگلیس بود.

 موسی حقانی کارشناس اقتصادی در دومین روز از همایش اقتصاد سیاسی انفعال یا اقتدار اظهار داشت: در 200 سال اخیر در کشور جریان های مختلفی وجود داشته که تا امروز آنها حضور دارند.

موسی حقانی با اشاره به اینکه در دوره قاجار هجوم اقتصادی استعمار غرب به کشور ما بیشتر می شود گفت: این هجوم به نحوی به سمت آن می رود که ما شاهد سلطه کفار در حوزه های اقتصادی کشورمان می شویم . نوع مصرف گرایی که در این مقطع رخ می دهد و هم امتیازاتی که به بیگانگان واگذار می شود.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران بیان کرد: به ویژه پس از معاهده ترکمنچای و پذیرش اینکه حقوق گمرکی ایران را باید روس ها تعیین کنند و به تبع آن هر سه دولت (دوستی کامل) از این امتیاز برخوردار شدند ما رفته رفته شاهد سرازیر شدن کالاهای خارجی به کشور خودمان هستیم.

وی بیان کرد:این مسئله از آن حیث که منجر به سلطه کفار در حوزه اقتصادی می شد با عکس العمل علما و پاره ای از مردم مواجه شد. اگر مردم در این زمینه چشم و همچشمی هم می کردند، علما همیشه هشدار می دادند که نباید مصرف این کالاها و استفاده از آن منجر به سلطه بیگانگان بر ما شود، مخصوصا زمانی که برخی از آن کالاها در داخل تولید می شد و نمونه داخلی داشت.

حقانی تأکید کرد: در ابتدای دوره ناصری خیلی وضع وخیم نیست و بنابر آنچه که در موارد مختلف بیان شده است که  یک تومان ایران برابر با یک پوند انگلیس بوده است. اما در اواسط دوره ناصری که دیگر خط امیرکبیر هم دنبال نمی شود و جریان دینی هم در ایران تا حدودی تضعیف می‌شود، ما شاهد هجوم کالای خارجی به ایران و نابودی و تضعیف بنیان های اقتصادی کشور هستیم.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران اظهار کرد: به نحوی که در اواسط دوره ناصری یک پوند انگلیسی با 50 تومان ایرانی برابری می کرد و سقوط ارزش پول ایران به خاطر ضعف اقتصادی و از بین رفتن بنیه های تولیدی که در کشور وجود داشت، حالت بدی را به کشور ما تحمیل کرد. پس از آن ما شاهد تکاپوی علما و مراجع برای جلوگیری از سقوط اقتصادی ایران هستیم.

وی گفت:در چنین فضایی مرحوم شیخ رضا کرمانی طی استفتایی از مرحوم میرزای شیرازی تکلیف جامعه اسلامی و مومنین را در قبال کالاهایی که از بلاد کفر وارد ایران می شود، جویا می شود.

حقانی ادامه داد: به خصوص که در آن زمان واردات زیادی از روسیه داشتیم، به طوری که کالاهای روسی به طرز چشمگیری در بازار ایران وجود داشت و از آن سمت هم از انگلستان و دیگر سرزمین های بلاد کفر شاهد سرازیر شدن محصولات آنها به کشور خودمان بودیم. حساسیت ایجاد می شود که اگر این روند ادامه پیدا کند، موجب غلبه کفار بر مسلمین خواهد شد.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران تصریح کرد: در همان زمان مرحوم میرزای شیرازی نیز پاسخ می دهند که ما در گام اول نباید کالای خارجی مصرف کنیم. بنابراین نهضت تحریم در 1306 قمری شکل می گیرد و نهضت تحریم تنباکو در ادامه ی نهضت تحریمی بود که در سال 1306 شکل گرفت. البته نهضت کلی تحریم به وقوع پیوست و توام با پیروزی، هم برای مردم و هم برای مرجعیت شیعه بود.

وی با اشاره به اینکه در ادامه این بحث  مطرح شد که اگر کالای خارجی را مصرف نمی کنیم اما نیاز بازار را چه  کنیم؟ گفت: بحث های مختلف مطرح شد، هم بحث صرفه جویی و هم اینکه ما برویم به سمت تولید کالاهای مورد نیاز مردم از قبیل منسوجات، اقمشه (قماش)، کاغذ و قلم و غیره که در آن زمان جزء ضروریات زندگی مردم محسوب می شد.
رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران افزود: در همان موقع حمایت از سرمایه گذار داخلی به جد مطرح می شود و علما هم از ظرفیت های دینی استفاده می‌کنند تا مردم را متقاعد به مصرف کالاهای داخلی و ترک مصرف کالاهای خارجی کنند.

حقانی گفت:نامه ای از علمای اصفهان داریم که تعدادی از علمای اصفهان که مرحوم آقا نجفی هم در رأس آنان قرار دارد، اعلام می کنند که ما چند نفری که این نامه را امضا کردیم پس از این بر مرده ای که پارچه کفنش از پارچه غیر از ایرانی باشد، نماز نمی خوانیم.وی تصریح کرد: این امر نشان می دهد که پارچه های ایرانی وجود داشته اما پارچه های خارجی با هدف جایگزینی پارچه های ایرانی وارد شده بوده است که به تولید کننده داخلی آسیب  می زند. بنابراین علما از همین ظرفیت دینی استفاده کردند و چنین اعلامیه ای را خطاب به مردم امضا می کنند.

حقانی در ادامه درباره تعصب روحانیت به بحث کالای خارجی گفت:بحث بعدی در این اعلامیه، آن است که می گویند پس از این ما معاملاتی که بر روی کاغذ خارجی ثبت شده باشد را در محضرهای خودمان ثبت و تایید نمی کنیم و همه این موارد بیانگر یک ظرفیت بزرگی است که ما در ادبیات دینی خودمان می بینیم. مردم تا حد زیادی تبعیت می کنند. اما نیازهای جدی همچنان مطرح است و ما در سال 1317 شاهد تاسیس شرکت اسلامیه در اصفهان هستیم.وی ادامه داد: کار این شرکت آن بود که کالاهای مورد نیاز مردم را در سایر منسوجات خودشان تولید کنند. آنها شروع به ساختن کارخانه و تولیدات داخلی کردند که حتی صادرات محصولات آن به کشورهای دیگر حتی مصر نیز صادر و با استقبال رو به رو می شد.

حقانی در پایان گفت:در حال حاضر دشمن مشغول به جنگ اقتصادی با ما است. درگیر یک جنگ اقتصادی گسترده در حوزه های سیاسی، علمی و دفاعی است که در حوزه فرهنگی نیز ما این درگیری و نزاع را داریم. اما آنچه که الان برای ما مهم است تامین معیشت مردم و رفع ضعف کارخانجات و تولیدات است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در برابر غرب و این تهاجم گسترده اقتصادی که علیه استقلال و سربلندی مردم ایران صورت گرفته، تا ما را دوباره به همان شرایط مصرف کنندگی دوران پهلوی برگردانند، ایستادگی کنیم باید یک تجدید نظر اساسی در نحوه اداره اقتصادی کشور و همچنین اداره معیشت مردم داشته باشیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Mani: 1394/4/201:11:13،
133
35
تا زمانی که فرهنگ یک جامعه عوض نشود هیچ تحول سیاسی واقتصادی به وجود نمیاد''''متاسفانه فرهنگ ما از ریشه خشکیده''''به همین دلیل کوچکترین جای امیدی برای ایران نیست'''جالب اینجاس بیشترین اماره دانشجو هم داریم:-) زمان قدیم اکثر مردم بیسواد یا کم سواد بودن ولی فرهنگ ایرانی زنده بود'
سلام: 1394/4/208:24:13،
62
19
یک زمانی دیگه...

ولی عمرا دیگه اون وقتها برسه.....مگه تو خواب ببینی...

برای این ملت 1 پوند باید 10 هزار تومان باشه
ش11: 1394/4/208:55:31،
26
40
فرهنگ چیزی نیست که بخشکه ها
فرهنگ اصیلمون الان اینجوری شده
ولی تظریه نسبیت اجتماعی میگه که فرهنگ مثل روح میمونه
از بین نمیره
اگه دوباره شرایطش رو به دست بیاره متجلی میشه
به امید به اون روز
ramin: 1394/4/209:38:42،
71
31
کارمون به جایی رسیده که یه آدم بیسواد دوره قاجار را دوره شکوفایی و عدم وابستگی میدونه و دوره پهلوی را دوره مصرف گرایی ووابستگی شما تو آینه یه نگاه به دوره خودت بنداز متوجه عمق فاجعه ای که در انتظارمونه میشی دوست من
نيما: 1394/4/211:14:23،
53
22
اينم از بركت اينه كه فرهنگمون شده فرهنگ عربي

سنت دين و خيلي چيزاي ديگمون شده عربي

مسؤلينمون هم كه كم مونده فقط به زبان عربي صحبت كنن

فرهنگ اصليمون را به باد فراموشي داريم ميسپاريم.

با اين روش هيچ مملكتي پيشرفت نميكنه
هلو: 1394/4/211:22:51،
44
24
اين يارو اصلا حالش خوب نيست!!! بيسواد كامل شده پژوهشگر. يكي به اين آقا حالي كنه تراز گمركي ايران منفيه. يعني ميزان واردات از ميزان صادرات بيشتر شده ...! بعد ميگي استقلال !!!؟؟؟؟ الان ميرن دسته بيل و چوب بستني وارد ميكنن بعد ميگي دشمنان استقلال مارو تهديد كردن !!! دلت خوشه سيد
حامد : 1394/4/213:44:52،
28
24
یک زمانی ...
............: 1394/4/306:46:58،
26
22
من نمیدونم چرا ما اینقدر دشمن داریم ؟ هر کاری میکنیم تقصیر دشمنه دخترا ساپورت میپوشن و آرایش میکنن تقصیر دشمنه مواد مخدر و مشروبات الکلی از آب معدنی بیشتر شده تقصیر دشمنه هواپیماها سقوط میکنن تقصیر دشمنه پراید سالی به اندازه ده تا بوئینگ کشته میده تقصیر دشمنه ارزش پولمون با پهن برابری میکنه تقصیر دشمنه پس این مسئولین چیکاره اند ؟
خب اگر هم واقعا همه اینا تقصیر دشمنه خب یعنی ما ضعیف هستیم و دشمن داره کار خودش رو خوب انجام میده پس چرا اینقدر تو بوق و کرنا میکنید که ما ملت بزرگ و حماسه آفرین هستیم ؟ بگید ما ملت ضعیفی هستیم که هر کس هر بلایی میخواد سرمون میاره و مسئولان ما هم جز اختلاص و ثروت اندوزی کاری از دست مبارکشون بر نمیاد
رضامیلانو: 1394/4/201:18:29،
72
24
دیگه دیره هرگز نمی رسیم .
ریزززززززززززززبین: 1394/4/202:15:58،
116
9
این که گفتی " دشمن مشغول به جنگ اقتصادی با ما است." تضاد ایجاد میکنه...

از یک طرف الان همه چیز داره چینی میشه... و همه اتفاقات سالهای اخیر به نفع چین و روس بوده....

از طرف دیگر آقایون میگن که از تحریمها بیشتر از همه خود اروپا و آمریکا ضرر میکنن!!!

حالا با نتیجه گیری از حرف خودشون، واقعاً اون دشمن کیه؟
چین و روس ++++
اروپا و آمریکا ---------
ایمان: 1394/4/202:46:40،
104
17
جنگ جنگ جنگ همه را دشمن وبا همه ملل جنگ داریم بابا ول کنید این تفکر رو ببینید تمام اون ملل دشمن رانت ندارن اختلاص ندارن برای یه پروانه ساختمونی 7تا9 باید بدوی اگه خواستی یه کارخونه بزنی هزار رقم بهانه ومشکل میزارن جلو پات بعدشم که راه انداختی دولت میشه شریک سودت و اونقدر این ارگانها میدوشنت که از کار خودت پشیمون میشی اینها باعث عقب افتادگی و شدیم یه کشور مصرف گرا
....: 1394/4/207:01:14،
32
23
برا نظرت مثبت دادم اما اختلاس درسته نه اختلاص.شرمنده
رضا: 1394/4/208:01:09،
67
23
اگه تحریم برداشته نشه دوباره میریم بسمت روسیه و چین ، و هردو کمونیست ، کالای اینها نیروهای اینها فرهنگ کمونیست رو در ایران رواج میده ، درحالی ایران با اینهمه مغز متفکری که داره اگه با همکاری علمی با جهان داشته باشه قول بهتون میدم در آینده نزدیک اقتصادی بهتر و پویاتر داشته باشه ولی اگه بخواد بگه انرژی هسته ای حق مسلم ماست . از اقتصاد علم فرهنگ دور نگه داشته میشه اونجاست که باید فقط به انرژی هسته ای ناقصمون افتخار کنیم و از دنیا دور تر و دوتر شویم
مسلمان: 1394/4/208:20:47،
56
21
چرا میگین بلاد کفر، دین مسیحیت و یهودیت را حضرت عیسی و موسی که پیامبران خدا هستند به مردم عرضه کردند، چطور اونها کافرند و ما .... یکم تو نوشته هاتون تعقل کنید. فکر می کنید هوشتی پوشتیه
ناصر: 1394/4/209:37:38،
37
33
باز بگین قاجار بی کفایت بود.مملکتو به باد داد!در زمان قاجار ایران بدون نفت برای مردم پزشک رایگان و مدرسه و دانشسرای رایگان و بورسیه رایگان به اروپا میداد البته ناصرالدین شاه که نوگرا و روشن فکر و مدرن بود.
خسرو پرویز: 1394/4/210:36:19،
37
26
در دوره قاجار

عهدنامه گلستان با روسیه (۱۸۱۳)
عهدنامه ترکمنچای با روسیه (۱۸۲۸)
معاهده پاریس با انگلستان (۱۸۵۶)
پیمان آخال با روسیه (۱۸۸۱)
قرارداد ۱۹۱۹ با انگلستان
قرارداد سن پترزبورگ، ۱۹۰۷ میلادی
قرارداد ایران و شوروی ۱۹۲۱ با شوروی
===
امتیازنامه رویتر با تبعه انگلستان
قرارداد دارسی با تبعه انگلستان
امتیاز خوشتاریا با تبعه روسیه
امتیاز انحصار توتون و تنباکوی ایران به تالبوت
قرارداد لاتاری
امتیاز کشتیرانی در رود کارون
تأسیس بانک شاهی
استخراج معادن
امتیاز راه‌آهن جلفا به قزوین

اینا همه در دوره قاجار به باد رفت، قطعا اگر این پیمان ها بسته نمیشد، ایران وضع دیگری داشت
چشم و گوشتون رو باز کنید...
عرفان: 1394/4/214:44:29،
39
22
پرویزجان
شاهان قاجار از دل سیری خاک وطن رو از دست ندادند بلکه جنگیدند و شکست خوردند از سر ناچاری و شکست این مناطق جدا شدند الان الان هم اگه ما با روسها جنگ کنیم یک هفته هم نمیتونیم مقاومت کنیم و شکست میخوریم مثل قدیم.
هر چند که امروز هم بدون جنگ و خونریزی مستعمره روسها هستیم ولی کسی ککش هم نمیگزه و غیرتی نمیشه!
آتیلا: 1394/4/220:09:08،
35
15
خسرو پرویز جان هدفم دفاع از قاجار نیست ولی در نظر بگیر الان سازمان مللی نبود و ابرقدرتهای دنیای امروز یعنی روسیه و چین و آمریکا به ایران حمله میکردن به نظرت عملکرد بهتری میتونستیم داشته باشیم. ایران که بهترین سلاحش تفنگ سرپر بود در برابر اون قدرتها واقعا چه شانسی داشت و چیکار میتونست بکنه ؟ غیر از اینه که با درگیری بیشتر باید خاک بیشتری تسلیم می کرد؟
علی: 1394/4/210:20:23،
42
21
ای بابا دورانی خیلی چیزای دیگه بود!! ما ایرانیها اشکالمون اینکه همش نگاه می کنیم چی بودیم!!!!
امین: 1394/4/211:34:24،
29
11
یه زمانی مامان بزرگ منم جون بود..الان چی هستیم و چه وظعیتی داریم این مهمه
ماهان: 1394/4/213:31:42،
19
32
قاجار عامل افت و عقب ماندگی ایران

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار