کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

‌برآورد حداقل ارزش دلار در افق پساتحریم

کدخبر:۱۲۹۸۲دوشنبه، ۱ تیر ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۷:۱۰۷۱۰۶ بازدید

برآورد قیمت واقعی دلار‌، این سوالی است که با هر فراز و فرود در عرصه سیاست داخلی و خارجی ایران، ذهن فعالان و تحلیلگران اقتصادی را ...

 برآورد قیمت واقعی دلار‌، این سوالی است که با هر فراز و فرود در عرصه سیاست داخلی و خارجی ایران، ذهن فعالان و تحلیلگران اقتصادی را به خود مشغول می‌کند‌.در حال حاضر هم با ادامه یافتن مذاکرات ایران و گروه 1+5 و احتمال حصول توافق نهایی تا پایان ماه ژوئن در مورد برنامه هسته‌ای ایران، گمانه‌زنی‌های مختلفی در زمینه وضعیت بازار ارز و علی‌الخصوص قیمت آتی دلار انجام شده است‌.

برخی سقوط قابل توجه قیمت را در صورت حصول توافق نهایی قطعی دانسته و برخی دیگر از کارشناسان سطح حمایت‌ سه هزار تومان را برای دلار آنقدر قوی می‌دانند که عبور از این سطح حمایتی را حتی برای یک دوره زمانی میان مدت قابل پیش‌بینی ندانسته‌اند. ولی آیا واقعا تعیین ارزش واقعی برابری دلار و ریال یا حداقل تعیین کف ارزش برابری آنها قابل محاسبه بوده یا اینکه همه چیز به نرخ تعادلی خرید و فروش در بازار آزاد بستگی دارد؟ 

شاخص برابری قدرت خرید

واقعیت این است که محاسبه ارزش واقعی برابری ارزهای مختلف، انجام شدنی است و روش‌های متفاوتی نیز در این زمینه وجود دارد.

اکثر این روش‌ها به نوعی برگرفته از مفهوم شاخص برابری قدرت خرید(Purchasing Power Parity) که اختصارا PPP نامیده می‌شود بوده یا تعمیم یا ترکیب این روش با سایر شیوه‌های تحلیلی و محاسباتی می‌باشد. در PPP به روش مطلق، نسبت هزینه‌های دو سبد کالای یکسان در دو کشور بر حسب پول‌های ملی و با لحاظ کردن وزن‌های هزینه محاسبه شده که این نسبت معرف ارزش برابری آن دو واحد پولی خواهد بود. البته باید توجه داشت که قیمت‌های واقعی مبادلاتی ارز در بازار به علت شرایط خاص عرضه و تقاضا یا دخالت‌ها و کنترل‌های دولتی می‌تواند بیشتر یا کمتر از این شاخص باشد هر چند که بر اساس تئوری برابری قدرت خرید، نرخ‌های مبادله‌ای در بازار ارز در نهایت به سمتPPP میل خواهد نمود.

در رابطه با تعیین ارزش واقعی برابری دلار و ریال، عوامل متعددی باعث می‌شود تا محاسبه شاخص ppp برای این دو واحد پولی با دشواری روبه‌رو شده و حتی شاید بتوان گفت محاسبه علمی و دقیق این شاخص را تا حدودی غیرممکن کرده است. از جمله‌ این عوامل محدودیت‌زا، وجود ساختارهای اقتصادی، مالی، تجاری و قانونی متفاوت در کشورهای ایران و ایالات متحده آمریکا و همچنین عدم وجود همانندی کافی در اکثر سبدهای اقلام انتخابی مورد استفاده در دو کشور است که باعث می‌شود هزینه‌های جانبی بسیار متفاوتی بر مجموعه کالاهای یکسان یا مشابه وارد شده و شاخصی که به این ترتیب به دست می‌آید علاوه بر محاسبه نسبت برابری قدرت خرید، نسبت تفاوت کیفیت را نیز شامل شود و در نتیجه صحت نتایج حاصل مخدوش خواهد شد. همچنین از آنجا که محاسبه شاخصPPP، نظیر بسیاری دیگر از محاسبات اقتصادی نیازمند اطلاعات بنیادی صحیح و شفاف از اجزای اقتصادی کشورهای مورد مطالعه می‌باشد بنابراین در دسترس نبودن اطلاعات پایه‌ای درست و قابل اتکا‌ از پارمترهای اقتصادی خرد و کلان ایران، از جمله در موضوعاتی که با شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) در دوره‌های زمانی مختلف در ارتباط است، مشکل دیگری است که روند محاسبه قدرت برابری خرید را دشوارتر می‌کند.

انتخاب سال پایه و نرخ مبنا 

به دلیل مشکلات پیش گفته، می‌توان با استفاده از مفهومPPP ، از روش دیگری در تعیین ارزش برابری دلار در برابر ریال استفاده کرد. در این روش، سال 1356 به عنوان سال پایه و قیمت دلار در بازار آزاد در این سال به عنوان نرخ مبنا در نظر گرفته شده و تاثیرات تورمی سال‌های آتی در دو کشور ایران و آمریکا در آن لحاظ می‌شود. انتخاب سال 1356 به عنوان سال پایه به دو دلیل است اولا اینکه قبل از آغاز انقلاب اسلامی و پیش از شروع بسیاری از تحولات تاثیرگذار سیاسی و اقتصادی داخلی و بین‌المللی از قبیل جنگ تحمیلی و تحریم‌های ناعادلانه بوده و از این حیث مبنای مناسبی جهت مقایسه است و ثانیا اینکه در این سال به نسبت سال‌های پس از آن، کمترین دخالت‌های دولتی جهت دستکاری قیمت در بازار داخلی عرضه و تقاضای دلار صورت گرفته بنابراین می‌توان پذیرفت که طبق «تئوری برابری قدرت خرید»، قیمت‌های بازار و نرخهای مبادله‌ای در سال یادشده در حد قابل قبولی به شاخص PPP میل نموده است بنابراین از این جهت نیز انتخاب سال 1356 به عنوان سال پایه قابل دفاع است.
نحوه اعمال تاثیرات تورمی

بعد از انتخاب نرخ مبنا، مساله‌ بعدی، اعمال تاثیرات تورمی است. در رابطه با نرخ تورم سالانه ایالات متحده، استفاده از ارقام رسمی ارایه‌شده در رابطه با CPI این کشور قابل اتکا‌ست و در محاسبات ذیل از همین اطلاعات استفاده شده است. ولی در رابطه با تغییرات تورمی در ایران، لازم است از مبنایی غیر از شاخص تورم ارایه‌شده توسط بانک مرکزی استفاده شود چرا‌که در بسیاری از سال‌های مورد بررسی، به علل متعدد از جمله فراز و نشیب‌های فراوان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین سلایق حاکمیتی و اقتصادی دولت‌های مختلف، شاخص تورم اعلام‌شده توسط بانک مرکزی در بسیاری از مواقع دقیق و منطبق بر واقعیت نبوده به نحوی که حتی برخی از صاحبنظران تعبیر آمار دستکاری‌شده را برای این موضوع مناسب‌تر دیده‌اند و به این دلیل، شاخص تورم بانک مرکزی در محاسبات موضوع بحث ما قابل استفاده نیست. برای رفع این نقیصه دو راه وجود دارد:

1- تجدید محاسبه CPI توسط نهادی معتبر.

2- استفاده از یک شاخص جدید غیر از شاخص تورم که بتواند مستقلا یا با ضمیمه کردن تفاسیر لازم، در‌برگیرنده تغییرات تورمی باشد.

در رابطه با راه‌حل اول، به علت در دسترس نبودن اطلاعات کامل کالاها و خدمات مصرفی، اطلاعات هزینه‌های خانوار و وزن‌های هزینه برای تمام سال‌های مورد بحث جهت مراجع مستقل‌، به هیچ عنوان امکان تجدید محاسبه نرخ تورم برای تک‌تک سال‌های یادشده توسط این مراجع وجود نخواهد داشت بنابراین راه اول عملا قابل انجام نخواهد بود. ولی راه‌حل دوم به روش‌های مختلف قابل انجام است. روشی که در محاسبات ذیل از آن بهره گرفته شده، این است که به جای استفاده از شاخص تورم، از تغییرات سالانه حداقل حقوق موضوع قانون کار که همه ساله توسط شورای عالی کار اعلام می‌شود، استفاده شود. به این منظور شاخصی جدید به نام «شاخص افزایش حداقل حقوق» تعریف شده و در آن با مبنا قرار دادن مبلغ حداقل حقوق در سال 1356 با عدد شاخص 100، افزایش‌های حقوق در سال‌های بعد در شاخص یادشده لحاظ شده است. البته یقینا «شاخص حداقل حقوق»، نمایشگر دقیق تغییرات تورمی نیست ولی می‌توان یک تفسیر قابل قبول را به آن ضمیمه کرد و آن، اینکه طبق نظر بسیاری از صاحبنظران مستقل اقتصادی و نهادهای کارگری، افزایش‌های سالانه حقوق موضوع ماده «41» قانون کار نتوانسته قدرت خرید حداقل حقوق را در سطح سنوات قبل نگه دارد که البته به نظر ما نیز این نظر، فرضی صحیح، قابل اتکا‌ و قابل اثبات است بنابراین تغییرات تورمی واقعی (و نه رسمی) در سال‌های مورد بحث بیشتر از تغییرات منعکس در «شاخص حداقل حقوق» است پس با اعمال تغییرات حاصل از این شاخص در نرخ مبنای دلار، کف قیمتی دلار در برابر حداقل حقوق (و نه ارزش واقعی آن) به دست خواهد آمد.

توضیحات جدول و برخی نتایج

1- اطلاعات شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی و نرخ تورم ایران مربوط به دوره 56 تا 93 از آخرین گزارش مدیریت کل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی استخراج شده است.

2- به دلیل نیاز به وجود اطلاعات مقایسه‌ای در موردCPI سال 94 ایران و سال 2015 ایالات متحده‌، گمانه‏زنی در مورد این اطلاعات به این ترتیب انجام شده است‌:

در مورد نرخ تورم سال 94 ایران‌، نرخ تورم سال 93 عینا برای این سال نیز در نظر گرفته شده است.

در مورد نرخ تورم سال 2015 ایالات متحده‌ با توجه به کاهش چشمگیر میانگین نرخ تورم در سه ماهه اول سال 2015 نسبت به دوره مشابه در سال میلادی قبل (میانگین تورم سه ماهه اول سال 2015 آمریکا 063/0 درصد- و میانگین دوره مشابه در سال قبل 41/1 درصد بوده است‌) و با در نظر گرفتن میانگین نرخ تورم 12 ماهه سال 2014 به میزان 62/1 درصد و با لحاظ کردن تاثیرات کاهش جهانی قیمت نفت، گمانه‌زنی نرخ تورم سال 2015 ایالات متحده به میزان 9/0 درصد در محاسبات لحاظ شده است. البته لازم به ذکر است که هر‌چند برخی صاحبنظران پیش‌بینی خود را از نرخ تورم سال 2015 آمریکا حدود دو درصد اعلام نموده‌اند مثل نشریه اکونومیست که در ویژه‌نامه سال 2015‌، نرخ تورم این کشور در سال‌جاری را 3/2 درصد برآورد کرده ولی به هر حال اثر اختلاف احتمالی تورم پیش‌بینی شده در سال 2015 با تورم واقعی‌ در محاسبات موضوع بحث ما قابل اغماض است.

3- شاخص‌های حداقل حقوق و تورم ایران و تورم ایالات متحده‌‌ با مبنا قرار دادن شاخص 100 برای سال پایه (1356 شمسی و 1977 میلادی) تجدید محاسبه شده است.

4- حداقل حقوق ماهانه در سال 56 مبلغ 5400 ریال و در سال اخیر 7124250 ریال است و «شاخص حداقل حقوق» نیز در این بازه از 100 به 131931 افزایش یافته که بیانگر افزایش 1319 برابری است. در همین دوره شاخص تورم ایران و ایالات متحده به ترتیب 758 و 94/3 برابر شده است. با این حساب در پایان دوره و در سال 94‌، افزایش «شاخص حداقل حقوق»، 32/334 برابر بیشتر از شاخص تورم ایالات متحده است و با در نظر گرفتن قیمت دلار بازار آزاد در سال 56 به مبلغ 96 ریال‌، کف ارزش دلار در سال‌جاری 32095 ریال به دست می‌آید.در پایان توجه به این مطلب ضروری است که نرخ حدود 3200 تومانی دلار که از طریق محاسبات بالا به دست آمده کف و حداقل ارزش برابری دلار و ریال است زیرا اولا در این محاسبات، قیمت دلار در بازار آزاد در سال 56 را به عنوان قیمتی که در آن سال در حد قابل قبولی به PPP میل نموده است لحاظ کرده‌ایم حال اگر سال مبنا را یکی دیگر از سال‌های دهه 50 و قبل از سال 1356 در نظر بگیریم به علت تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی در سال‌های دهه 50‌، نتیجتا نرخ دلار بیش از این مبلغ خواهد شد و ثانیا اینکه با توجه به قابل اثبات بودن فرض کاهش قدرت خرید حداقل حقوق در سال‌های مورد بررسی بنابراین افزایش شاخص واقعی CPI (و نه شاخص تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی)‌، بیش از شاخص حداقل حقوق است و بنابراین در صورت استفاده از شاخص واقعی‌CPI ، قیمت دلار بیش از عدد محاسبه شده به دست خواهد آمد بنابراین با پذیرش فرض‌های پیشگفته، گمانه‌زنی‌هایی که ارزش واقعی دلار در بازار آزاد را کمتر از این کف قیمتی ارزیابی کرده‌اند صحیح نخواهند بود.


4mi2t0t2t7noshowitsy.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ناصر: 1394/4/120:26:12،
106
38
یعنی قدر 1% ترکیه هم لیاقت ندارین که در سال 2000 ارزش 1میلیون لیر 1 دلار بود و 5 سال بعد 1.5 لیر 1 دلار! نه نفتی نه گازی!درگیر جنگ داخلی با کردها!! دلار از 50 سال پیش تو عربستان و کویت ثابته! چرا باید اینجا اینطور باشه!؟؟؟اگه تحریما یکجا برداشته شه دلار حتما زیر 3000 میره تا پایان تابستون. بعدش هم به بنا به مدیریت داخلی و خارجی یا کاهش یا افزایش پیدا میکنه!
احسان: 1394/4/121:42:02،
78
31
مهندس ترکیه سیاست حذف صفر از لیر رو اجرایی کرد
لابذ: 1394/4/122:03:47،
156
21
ایران خودرو می ارزه به ترکیه??????
یک شرکت ورشکسته آنتیک که با تعرفه واردات خودرو خارجی فقط نفس می کشد
احتمالا این دوست عزیز ما باید مطالعه و تحقیق و پژوهش بیشتری انجام بدهند
البته این پیشنهاد است!!
ناصر: 1394/4/123:19:55،
52
21
کارمند ایران خودرو اگه واردات آزاد بشه طرف میره با سی تومن بنز کارکرده میخره و تو باید در شرکت پژوی کابل کار کنی.راجع به صنعت ترکیه همین بس که 50 درصد صفحات تلویزیون اروپا وماشینهای cnc و ابزار و قطعاتشو تولید میکنه.همین رنو مگان و رنو کپچر ساخت ترکیه هست.در زمینه فولاد و الکترونیک لوازم خانگی و مصالح ساختمانی و اسانسور پیشتاز هستن البته با همکاری شرکای اروپاییش.کشاورزی و پوشاک و توریزم و تجارت هم که جتی خود.اگه نفت و گاز نه در حد ایران در حد مصرفشون داشت جزو ١٠اقتصاد برتر بودن
جواب: 1394/4/123:33:16،
40
16
جناب اقای انصاری

اگر انگلیسی یا ترکی بلديد توصیه می کنم یک سری به ثار نمای اداره صنایع صادراتی ترکیه بزنید
مشخص است که شما اطلاعات کافی در مورد کشور ترکیه و یا شرکت ایران خودرو ندارید
سالار: 1394/4/123:35:03،
23
34
لیر در حال سوقط است عزیز برابری لیر نسبت به دلار از 2.1 دوهفته پیش هم اکنون به 2.9 رسیده .
ثانیا 3صفر رو زدن ترکها فقط 10 ساال دوام اورد
سید: 1394/4/123:48:44،
22
25
سیگنال خرید+++++
امین: 1394/4/200:51:48،
38
19
دوستان خودتونو اذیت نکنید.دلار رو حتی بعد از توافق هم نمی ذارن کمتر از 3000 تومان بشه.چون یه سری مسئولین مثل سیف به غلط فکر می کنن که این کار درسته و به نفع اقتصاده...
دودش هم تو چشم ما مردم می ره،از دست این مسئولین بی فکر
پاسخ به انصاری: 1394/4/212:46:55،
28
21
همین تفکرات باعث و بانی عقب افتادگی مملکت مونه . یا جاهلی یا خودت رو زدی به خواب
اسماعیل: 1394/4/120:36:55،
76
26
امیدوارم این جدول باعث بشه مردم ما دست از ساده انگاری بردارند و توقع خودشون رو از کاهش قیمت دلار بعد از توافق رو پایین بیارند...در شرایط فعلی تا زمان از بین رفتن رکود و تنظیم شدن نرخ رشد تورم نسبت به نرخ رشد درآمد و تامین منابع مالی کشور دلار در محدوده 3000 تومن باقی میمونه...
علی: 1394/4/120:37:44،
67
32
کف قیمت دلار 3000 تومان است.
حامد: 1394/4/120:56:25،
114
22
کمتر از 3100 نمیشه چون بانک مرکزی رسونده به 2900
ولی خیلی نامردی بود یه مرتبه از 1200 شد 3000 و کلی از مردمو بدبخت کرد
محسن: 1394/4/123:39:03،
31
22
و کلی هم خوشبخت شدن
ارمان: 1394/4/123:40:32،
21
40
دلار ازاد یعنی ازاد به بانک ربطی نداره شاید زیر 2000 هم برسه با این که بانکیش 2800 هست
ا: 1394/4/120:59:56،
93
25
اقتصاد بیمار ما حساب کتاب نداره پس الکی صغری کبری نچین
-: 1394/4/200:02:12،
23
13
حرف حساب.
حامد شريفي: 1394/4/122:26:00،
25
36
جا داره تبريك عرض كنم ماه رمضان رو به همه هموطنان.
التماس دعا
محمد: 1394/4/122:28:33،
37
21
٢٩٠٠الي٣٠٠٠
امين: 1394/4/122:36:34،
31
16
مهم: نگاه بازار ارز چند روز اخير كرده ايد دلار بصورت محسوسي در حال كاهش و بورس در حال افزايش است كه اين خود نشانه اي از به توافق نهايي رسيدن طرفين است.
اهل حساب: 1394/4/122:47:21،
16
27
با سلام متاسفانه در مقاله بالا از یک فرض کلا غلط استفاده شده که همانا حداقل حقوق کارگران است ! به شرح ذیل باید اصلاح شود .
1- ابدا قدرت خرید حداقل حقوق کارگران سال 56 با حداقل سال94 سنخیتی ندارد و شاید نصف آن هم نباشد.
2- طی سالهای بعد انقلاب و به ویژه 10سال گذشته کشور به وارد کننده محض تبدیل شده و سبد غذایی و هزینه هایی که برای محاسبه حداقل دستمزد کارگران از آنها استفاده میشود با نرخ دستوری دلار پایین نگه داشته شده و در صورت اصلاح نرخ دلار خودبخود حداقل دستمزد کارگران باید اضافه شود.
نتیجه : نوشتن این چند جدول و فورمول تنها اثبات میکند کف قیمت دلار3100 است نه سقف واقعی آن و بنابر دو اصلاحیه پیشنهادی
در بالا مشخصا میتواند تا 4 برابر هم صعودی باشد که این افزایش لزوما به معنای خرابی اقتصاد نیست و میتواند حتی مولد و اشتغالزا هم باشد .
کیان: 1394/4/123:05:56،
29
12
این دوستی که نوشته ایران خودرو و ترکیه...
اخه بچه ها هم ک شکلات میگیرن با طیف وسیعی برند تا خانوم ها ک مواد شوینده میخرند و تا سیگار اقایان و عطر اسپری و ...
ترکیه توی تمام مواد مصرفی حرف اول رو میزنه لطفا وقتی جنس خارجی میگیری میبنی رویش نوشته made in turky
ایران خودرو اگر گمرک نبود باید تعطیل میکرد افتابه میساخت
مهدی: 1394/4/123:33:25،
22
16
قیمت دلار دست خود دولت هر طور دلش بخواد قیمت میده هر جا کم بیاره قیمتا میبره بالا به همین راهتی من وشما که د لار دستمون نیست قیمت بدیم مبنا هم نداره
شمه: 1394/4/123:46:02،
29
13
خیلی جالبه , تورم تو سال 56 ( 25 در صد ) بوده , اونوقت از 57 به بعد کمتر شده ..... !؟
ف: 1394/4/123:51:21،
24
16
من فکر میکنم رو 3000 یا 3100 دلار تک نرخی بشه.
حميد: 1394/4/201:00:09،
30
15
واقعا كاشكي ميشد اينقدر معما نداشته باشيم تو زندگيمون (تو ايران ) ، چرا هيچ كس نبايد بدونه فردا چي ميشه چه بلايي سر سرمايه و كسب و كارش مياد حالا هر كس تو هر شغلي
رضامیلانو: 1394/4/201:00:10،
25
20
بعد رفع تحریم یه دلیل میارن تا دلار پایین نیاد مطمئن باشید دلار همینه قیمتش .
ناشناس: 1394/4/208:09:18،
21
14
مهم این نیست که دلار چه قیمتی دارد مهم اینست که به مدت حداقل ده سال قیمتش ثابت بماند. مثلا همین الان دولت سوبسید خودرا از دلار بردارد قیمت دلار یه 6000 تومان خواهد رسید. سوبسید دولت به دلار یعنی سوبسید دولت به کالاهای خارجی مخصوصا چینی چون قیمت تولیدات خارجی کمتر از تولیدات داخلی است و این صنعت را در ایران فلج میکند. بخاطر همین است که دولت چین با تمام قوا ارزش پول ملی خود را پایین نگه میدارد.
ooooooooooooooooo: 1394/4/210:24:41،
36
19
دلار قبل از تحریم حدود 1300 بود بعد برداشتن تحریمها هم باید به

همون سمت بره

ناشناس: 1394/4/1519:27:46،
22
23
رشد حقوق وتورم امریکا رو با رشد حقوق و تورم در ایران رو مقایسه کنید.!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
اعضای جدید خانواده کوئید در آستانه ورود به بازار ایران
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار