کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ایران بدون نفت، نروژ می‌شد یا افغانستان؟

کدخبر:۱۲۹۴۷دوشنبه، ۱ تیر ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۱:۵۵۳۰۹۲ بازدید

در شرایطی‌که ایران یکی از معدود کشورهای جهان با تورم دو رقمی است و بسیاری از همسایگان و رقبای آن در خاورمیانه تورم زیر 10 درصد ...

در شرایطی‌که ایران یکی از معدود کشورهای جهان با تورم دو رقمی است و بسیاری از همسایگان و رقبای آن در خاورمیانه تورم زیر 10 درصد را تجربه می‌کنند، شاید یکی از مهم‌ترین و زیربنایی‌ترین پرسش‌ها این باشد که اقتصاد بیمار ما چگونه به این مرحله رسید؟ این اقتصاد محصول چه تفکری است و رویدادها و بسترهای تاریخی تا چه اندازه آن را متاثر کرده‌اند؟ و نقش نفت متهم اصلی این پرونده واقعا تا چه اندازه بوده است؟ شهروند در میزگردی آنلاین در تلگرام این موضوع را با کارشناسان و فعالان اقتصادی به بحث گذاشته است که حاصل آن را در ادامه می‌خوانید:  

  وضع کنونی اقتصاد ما بیشتر معلول کدام جریان و اندیشه است؟ آیا تئوری و اندیشه‌ای پشت رویدادهای اقتصادی ما وجود داشته است؟
رسول رازقندی(کارشناس رسانه): بزرگان، اندیشه اقتصادی داشتند. به‌نظر می‌رسد اوایل انقلاب اندیشه اقتصادی بیشتر به مکتب سوسیالیسم گرایش داشته اما تلاش می‌شد این مکتب رنگ‌وبوی دیگری از خود نشان دهد،  اما این موضوع در عمل اتفاق نیفتاد زیرا دین اسلام در اقتصاد ترکیبی کامل از مکتب‌های اقتصادی است به‌طوری‌که گاهی‌اوقات به مکتب لیبرالیسم نزدیک‌تر می‌شود. به‌عنوان مثال نگاه به مسأله مالکیت یکی از این وجوه تشابه است.

سعید افشار (کارشناس و فعال اقتصادی): در دوره‌ای بین سال‌های ١٣٤٥ تا ١٣٥٢ تاحدودی استراتژی توسعه بر بنیان صنعت و کشاورزی صنعتی استوار شده بود اما افزایش ناگهانی قیمت نفت و به‌دنبال آن بیماری هلندی و همچنین انبساط سیاسی توسط حکومت پهلوی اول  در این مسأله وقفه به‌وجود آورد. قبل از آن هم در دوره علی امینی استراتژی توسعه برمبنای صادرات محصولات کشاورزی و دریایی شکل گرفته بود که با روی کار آمدن وزرای توده‌ای مانند ارسنجانی آن هم نارس به‌دنیا آمد که نتیجه آن رویداد مبتذلی به نام اصلاحات ارضی بود که این موضوع باعث از بین رفتن مالکیت سنتی زمین شد که در جریان این سیاست مالکان بزرگ سرکوب شده و محصولش به‌وجود آمدن خرده‌مالک‌هایی بود که بعد‌ها به حاشیه‌نشین تبدیل شدند.

غلامحسین دوانی(عضو انجمن حسابداران خبره): اما من فکر می‌کنم اشکال اساسی اقتصاد ما، فقر اندیشه یا نظریه‌پردازی در همه زمینه‌ها از دوران مشروطیت تا به حال بوده است. ما زیاد حرف می‌زنیم اما نظریه منسجم نداریم چون نظریه‌پردازی عمق و تلاش می‌خواهد ولی ما عادت کردیم بدون زحمت نظریه دیگران را با رنگ و لعاب به‌نام خودمان جا بزنیم و احتمالا به دولت هم به قیمت خوبی بفروشیم. نظریه‌پردازی، گرته‌برداری نیست که‌ هابرماس و ... برایمان نسخه‌پیچی کنند. همت عالی می‌خواهد و عرق ملی و تلاش همگانی که متاسفانه کمتر دیده می‌شود. به‌نظرم از آغاز معتقد به سرمایه‌داری دولتی بوده‌ایم تا سوسیالیسم.

  پرسش را اینگونه مطرح کنیم: بنیان اقتصاد ما بر مبنای چپ‌گرایی بود یا راست‌گرایی؟ و این‌که گرایش غالب، حاصل بي‌دانشي و آزمون و خطا بود يا اينكه ریشه‌هاي تاريخي غرب‌زدگي و واردات علمي ما را با موج‌هاي دنيا پيش برد؟

سعید افشار: در این ٥٠‌سال اخیر به دلیل نزدیکی به شوروی همه چپ‌زده بودیم و اندیشه راست سنتی پس از انقلاب کمی فرصت رشد پیدا کرد.

رسول رازقندی: من فکر می‌کنم راست بودیم و تنها گاهی به چپ گرایش پیدا کردیم که آن هم به دلیل ریشه‌های مذهبی سریع از مواضع چپ برگشتیم.

دوانی: در کشورهای آسیایی بستر متفاوتی برای اقتصاد وجود داشته است. اگر بخواهیم سیر تاریخی کشورهای شرقی را مورد بررسی قرار دهیم به نوعی استبداد دیرپا می‌رسیم که حتی مانع  رشد فئودالیسم با مفهوم غربی شده است. در تاریخ کشور ما نیز این مسأله دیده می‌شود. هجوم مداوم دشمن به کشور و سیطره قرن‌ها استعمار باعث شده است نوعی بی‌اعتمادی و حتی دورویی در فرهنگ ما شکل گیرد که این باعث مرگ کار گروهی شده است. در چنین بستری نمی‌توانید عزم و اراده ملی را مشاهده کنید. بنابراین آخرین راه‌حل شاید دخالت حکومت‌ها در اقتصاد بوده و به نوعی سرمایه‌داری دولتی نهادینه شده است.  

  به موضوع سرمایه‌داری اشاره شد. ما در اوایل انقلاب و در اوج احساسات انقلابی شاهد جریان‌هایی بودیم که شاید بشود از آن به‌عنوان جریان ضدسرمایه‌داری نام برد. مصداق این موضوع نوع برخورد با کارخانه‌داران است. این موضوع چقدر رویکردهای اقتصادی ما را در سال‌های آینده تحت‌تأثیر قرار داد؟

مهرداد خدیر (کارشناس رسانه): مصادره دارایی کارخانه‌داران در اوایل انقلاب قطعا کار نادرستی بود. مسئولی می‌گفت، با این کار سرمایه‌دار و کارخانه‌دار را به سرمایه‌داری دلال تبدیل کردیم و کارخانه‌داری از ارزش افتاد و خانه، خودرو، دلار و طلا جای آنها را گرفت درحالی‌که کارخانه‌داران رفتند و کارخانه‌هایشان باقی ماند.

اما چند نکته را هم در نظر داشته باشیم. برخی از سرمایه‌داران آن دوران برای تضمین سرمایه‌گذاری‌شان پای دیگران را به میان آوردند و همین شراکت‌ها بعد از انقلاب کار دست شان داد و سند وابستگی‌شان به خانواده شاه یا خارج تلقی شد. مرحوم محسن عمید حضور از برادران عمید حضور (کفش بلا) می‌گفت ما چوب ایروانی کفش‌ملی را خوردیم که این اواخر سفیر آمریکا را سهام‌دار کرده بود. همان کفش ملی که در یک‌سال ۲۵‌میلیون جفت کفش به شوروی صادر کرد. کاش به جای «مصادره» اقدام به «مشاطره» می‌کردند یعنی نصف را می‌گرفتند و سرمایه‌گذار کار آفرین با همان نصف باقیمانده خلاقیت خود را نشان می‌داد. تصور کنید حوله برق‌لامع را پس نگرفته بودند. آیا تولیدات آن با این کیفیت ادامه می‌یافت؟

قانون بند ب را شورای انقلاب تصویب کرد که نصف آن را چهره‌های لیبرال تشکیل می‌دادند. جالب است که آقای‌هاشمی در مصاحبه‌ای گفته بود من ترور شده بودم و در بیمارستان بودم و گرنه نمی‌گذاشتم این قانون تصویب شود. برای این‌که فضای آن زمان را بهتر درک کنیم این اشاره بد نیست که مرحوم حاج علی حاج طرخانی هم در این فهرست ۵۲ نفری بود  که باید اموالشان مصادره می شد و دکتر بهشتی از این قضیه ابراز تاسف می‌کند. اما موضوع این است که در ابتدای انقلاب و بنا به اقتضا شرایط فضا این‌قدر رادیکال بود که سنتی ها با کمونیست‌ها کورس گذاشته بودند که از شما ضدسرمایه‌دارتریم و افراد معدودی که مخالف مصادره اموال بودند، نمی‌توانستند در این فضا موثر واقع شوند.

سعید افشار: عضو نبود اما ایشان که مورد احترام من هم است و چند نفر دیگر از عوامل تاثیرگذار این جریان به‌شمار می‌آیند. یادم می‌آید آقای یزدی در آن زمان مصاحبه‌ای انجام داد و درباره این اموال گفت آنها به اندازه بهای اموالشان پول مملکت را خارج کرده‌اند.

دوانی: سیستم اقتصادی کشور در روزهای ابتدای انقلاب برمبنای شعار نه شرقی و نه غربی شکل گرفت و درحال حاضر هم اقتصاد ما نه سوسیالیستی
 به شمار می‌آید و نه سرمایه‌داری. یک اساس نه چندان ضابطه‌مند دارد که نتیجه آن در اصطلاح اقتصاد خصولتی است!

پرویز خسروشاهی (مشاور بیمه مرکزی): شاید هم بتوان گفت اقتصاد دولتی اما رها شده است.
  از شرایط تاریخی که بگذریم، وضع ذخایر طبیعی مثل نفت، تا چه اندازه اقتصاد فعلی ما را تحت‌تأثیر قرار داده است؟

پرویز خسروشاهی: واقعيت اين است كه جامعه ايراني طي نيم‌قرن گذشته به درآمدهاي نفتي معتاد شده است. فساد، دروغ، نبود شايسته‌سالاري، بي‌اخلاقي، نبود مسئوليت‌شناسي اجتماعي و فردي، كوتاه‌مدت نگري و نبود دغدغه نسبت به آينده خود و اطرافيان، عدم وفاي به عهد و...؛ ويژگي لاعلاج و گريزناپذير جامعه معتاد است. علاج چنين جامعه‌اي قبل از هر چيز رهايي از اين اعتياد خانمان‌برانداز است.

رامین فروزنده (روزنامه‌نگار): اما درآمد نفت حدود یک قرن است وارد کشور شده و نقش اصلی آن از ١٣٥٠ به بعد است و از قضا در این مدت ما توسعه چشمگیری داشتیم یعنی در این ١٠٠ سال. شما بین ایران ١١٠٠ و ١٣٠٠ فرق خاصی نمی‌بینید ولی بین ایران ١٣٠٠ تا ١٣٣٠ چرا. نفت مایه‌آبادی، توسعه، پیشرفت، سواد و ... بوده است.
پرویز خسروشاهی: ايران قبل از دهه ٥٠ با ايران بعد از دهه ٥٠ به كل متفاوت است. بسياري از كشورهاي شبيه ايران در دهه ٦٠ ميلادي الان دارای اقتصاد پيشرفته‌اي شده‌اند ولي ايران نه. چرا؟ چون آن ماده افيوني به درستي استفاده نشده است.
  چرا با وجود درآمد کمکی نفت نتوانستيم به توسعه پايدار برسيم؟ نداشتن اندیشه اقتصادی منسجم در این میان، چقدر تاثیرگذار بوده است و چگونه می‌شود به این اقتصاد بیمار جهت داد؟

رامین فروزنده:  این‌که از نفت درست استفاده نشده معلول است نه علت. دوستان به جهت مسأله توجه کنند. نفت در کشور توسعه‌یافته نروژ وارد شد و درست به کار رفت. و در ایران یا ونزوئلا نه. درواقع موضوع تأثیر عقب‌ماندگی بر استفاده صحیح از نفت به مراتب بیش از تأثیر استفاده نکردن از آن بوده است. اما چرا عقب‌ماندگی؟ پاسخ تکراری و بدیهی است. نبود انباشت سرمایه، محترم‌نبودن مالکیت و ... باعث ایجاد نگرش‌های کوتاه‌مدت به منابع و ازجمله نفت شده است.

سعید افشار: دولت در ‌سال ٥٢ با درآمد بالای نفت همان اشتباهی را مرتکب شد که دولت نهم و دهم. یعنی افزایش بی‌حساب واردات.

پرویز خسروشاهی: نروژ هيچگاه نفت را وارد اقتصاد خود نكرده است. نروژ زیرساخت صنعتی داشت و دارد و نفت را هم وارد بودجه جاری نکرد.

رامین فروزنده: بدون‌شک نفت یک نعمت است اما این‌که ما تصور می‌کنیم اگر نفت نبود ژاپن می‌شدیم، خیر غلط است. افغانستان می‌شدیم. اگر بافت فرهنگی و باورهای کشور افغانستان را با ایران مقایسه کنید شباهت بیشتری پیدا می‌کنید تا با مقایسه ایران با نروژ. این تفاوت بافت فرهنگی باعث می‌شود که ما در اقتصاد هم نروژ نشویم.  

پرویز خسرو شاهی: اما حرف من این نیست که اگر نفت نبود لزوما موفق می‌شدیم. حرف من این است که لازمه موفقیت ترک اعتیاد به نفت است.
  نفت و درآمدش يك ثروت است اما اينكه نتوانستيم رشد دهه٤٠ را ادامه بدهيم و تفكر اقتصادي مشخص براي توسعه پايدار(نه صرفا توسعه) داشته باشيم مورد بحث است. ما با كدام تفكر اينجايي هستيم كه مي‌بينيم؟ چه انديشه‌اي براي برون‌رفت لازم است؟ درباره اين نكات جمع‌بندي بفرماييد.

رامین فروزنده: من معتقدم توسعه ما باید نفت‌محور باشد اما نباید دچار سوءمصرف شویم.

سعید افشار: نفت بدیهی است که در مقاطعی، بسیار کمک حال بوده است. بحث درباره صرف پول نفت برای واردات بی‌حساب و کتاب است. و گرنه مثل روز روشن است که نفت شانس خوبی است اگر درست و برای توسعه زیرساخت‌ها هزینه شود. یک مثال می‌زنم درحالی‌که الان نفت را داریم، تبدیل به بزرگترین وارد‌کننده گندم شده‌ایم اما در اواخر دهه ٣٠ در شرایطی که نفت نبود، مهم‌ترین محصول صادراتی ایران، گندم و حبوبات بود.  

رامین فروزنده: علت این موضوع آن است که در دهه ٤٠ تجمع تکنوکرات‌ها و متخصصان کم‌نظیر است. بهترین دوران اقتصاد ایران از‌ سال ١٣١٥ تاکنون بازه ١٣٣٨ تا ١٣٥٢ است. یعنی اواخر ٣٠ تا اوایل ٥٠.

پویا نعمت‌اللهی (کارشناس رسانه): من پرسش دیگری را مطرح می‌کنم آیا این حرف درست است که پس از جنگ، راهبردهای حاکم بر اقتصاد، از یکپارچگی برخوردار نبوده و هر دولتی برحسب سیاست‌های خودش، جهت‌گیری‌هایش را نسبت به دولت قبل از خودش، تغییر داده است؟ حالا پرسش این است آیا اسناد بالادستی ما هم از این مشکل رنج می‌برند یا نه؟ غیر از سند ۱۴۰۴ که جایش این‌جا نیست، من می‌گویم این مشکل در قوانین توسعه‌ ما، ٥ تا ٥ ساله، دیده نمی‌شود.
  مشكل همين جاست. قوانين توسعه‌اي ما گاهی بدون درنظر داشتن اصل توسعه پایدار و توجه به منابع و بهره‌وری تنظیم شده‌اند. شاید بتوان گفت اندیشه اقتصادی گسیخته را می‌توان در عقب‌نشینی‌های برنامه‌های توسعه ٥ ساله لمس کرد...

رامین فروزنده: من معتقدم برنامه‌های توسعه اخیر از دلایل عقب‌ماندگی هستند. برنامه‌های جامع و کم‌ارزش. البته حساب برنامه اول تا سوم جداست و همین‌طور برنامه‌های قبل از انقلاب.

پویا نعمت‌اللهی: پس شما مشکل را در اسناد می‌بینید. در اساس جهت‌گیری بودجه باید بر مبنای قانون توسعه باشد. من می‌گویم قوانین توسعه، راهبرد درست را می‌دهد، اما کامپایل آن در اسناد بودجه‌ سنواتی، شکل دیگری است.

پرویز خسروشاهی: وقتي نتوانيد نماينده‌اي كه ديدگاه‌هاي شما را نمايندگي مي‌كند به مجلس بفرستيد، روشن است برنامه توسعه‌اي که منطبق بر سلايق شماست تهيه نمي‌شود و اگر هم تهيه شد اجرا نمي‌شود.

وهاب قلیچ (کارشناس پژوهشکده پولی بانک مرکزی):  من فکر می‌کنم علت توسعه‌نیافتگی اقتصاد ایران تا به امروز، نه نفت است و نه برنامه‌های توسعه‌ای که اینها همه علل دست دوم و ثانویه هستند. در صف اول دولتی بودن اقتصاد و در پشت آن نبود نظام حقوقی و قضایی مطمئن و پویا است. نفت و سایر مسائل در رده‌های بعدی هستند. تا وقتی اقتصاد دولتی است و پشتوانه حقوقی و قضایی مستحکمی وجود ندارد وضع به همین منوال است. البته مسیر حرکت اقتصاد ایران در نگاه کلان رو به رشد است. ٢٠‌سال اول انقلاب که بنا به اقتضا انقلاب و جنگ تحمیلی اقتصاد دولتی ماند. در این دهه بخش خصوصی نسبت به دهه‌های قبل بهتر شده ولی هنوز راه طولانی است. راه‌حل توسعه
اقتصاد ایران دو کلمه است: تقویت قانون در حمایت از کسب‌وکار و خصوصی‌سازی واقعی. اقتصادی که درآمدش از مالیات بخش خصوصی قدرتمندش به‌دست می‌آید درآمد نفتی مایه ثبات اقتصاد در روزهای شوک و در اصطلاح روز مبادا خواهد بود. وقتی بخش خصوصی و قوانین قوی نیست درآمد مالیاتی مناسب نخواهد بود و این یعنی استفاده از نفت مفت برای رفع کسری بودجه و ایجاد تورم. نفت نعمت است در یک اقتصاد شاداب و متکی به بخش خصوصی و نفت نعمت است برای اقتصاد دولتی با درآمدهای مالیاتی اندک و بخش خصوصی ضعیف. پس نفت به خودی خود بد نیست. مظروف خوبی است مشکل از ظرف اقتصادی است که آلوده به دولتی بودن و قواعد حقوقی ضعیف است.

صادق الحسینی (کارشناس اقتصادی): البته مسأله به اين سادگي نيست. ارتباط درون‌زاي نفت با دولتي شدن و ماندن اقتصاد و شكل نگرفتن بخش خصوصي و شكل نگرفتن سيستم قضايي متناسب بحث اصلي در ادبيات نفرين منابع است. بحث دقیقا اين است كه نفت باعث مي‌شود اين روندها پايدار شوند.  حالا علاوه‌بر نفت به نفرین آب هم دچار شدیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضامیلانو: 1394/4/108:00:11،
116
16
ایران بدونه نفت صحرای افریقا میشود.
حقیقت: 1394/4/109:26:02،
67
17
ربطی به نفت نداره مشکل نبود مدیریت درست وگرنه تمامی کشورهای نفت خیز از جمله کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس باید مثل ایران میبودن ولی میبینیم که اینطور نیست اتفاقا اگر درست مدریت و برنامه ریزی میشد داشتن نفت خیلی هم پتانسیل عالیه ما با این وضعیت اگر هم نفت نداشتیم میشدیم مثل کشورهای آفریقایی
سلام: 1394/4/109:28:56،
75
16
زیمباوه....

نروژش کجا بود با این فرهنگ ملت...

برای این ملت همین خوبه
جالبه: 1394/4/109:45:12،
24
21
کاش نداشتیم...مطمین باشید وضعیت بهتری داشتیم...
و اختلاسهای این چنینی هم نبود که باعث رنجش یه ملت بشه
و هرکی بخواد سهم خودشو از بیت المال با اجازه خودش بر داره..
کاش ما هم ازهندیا یاد بگیریم
یا کشورهای آسیای شرقی
محمد: 1394/4/110:53:52،
35
25
ایران بدون نفت همان ایران است
سعید: 1394/4/111:37:01،
40
11
درسته نروژ نفت داره ولی در واقع بدون نفته...چون سالهاست درآمد نفت را وارد کشورش نمیکنه و در بازارهای بین المللی سرمایه گذاری می کنه با تفکر که ورودش باعث تورم می شه...بالاترین صندوق ذخیره ارزی جهان را داره......اونوقت با ما مقایسش می کنی ...خداییش این اعتماد به نفس کاذبون منو کشته......
علامه: 1394/4/115:17:50،
19
26
هر کشوری به اندازه ما تحریم شده بود و تحت فشار و زیر تهدید جنگ بود تا الان تبخیر شده بود. به خودمون افتخار کنیم.
مهدی: 1394/4/108:13:15،
85
21
ببینم، مگه اقتصاد افغانستان خیلی بده که این تیترو زدید.
فعلا که ار افغانستان از ایران قویتره (هر 500 ریال ایران برابر 1 افغانی)
نفتی: 1394/4/108:15:29،
88
9
ما با نفت افغانستان هم نشدیم!!! چه برسه بدون نفت!
امیر: 1394/4/108:27:20،
53
18
چه کارشنان بادانش و آگاهی به به...جناب ابران جیب جهت اطلاع کشور نروژ خودش تولید کننده نفت است و بهترین و با کیفیترین ذخایر نفتی در این کشور وجود داره بهتره قبل از تیتر زدن یکم تحقیق کنی...و اما جواب سوال بی معنی شما این میتونه باشه یا شناختی كه از ایرانی جماعت دارم مطمین باش اگه نفت نبود الان وضع این کشور شرایط کشورهای موجود در افریقای مرکزی یا غرب افریقا را داشت و مردمش هی میگفتن ما یک زمانی خیلی بزرگ بودیم دنیا مال ما بود
بی‏ ‏نام: 1394/4/108:36:11،
55
13
اینم‏ ‏سوال‏ ‏داره‏ ‏
همین‏ ‏الان‏ ‏ارزش‏ ‏پول‏ ‏افغانستان‏ ‏حدودا‏ ‏۵۰‏ ‏برابر‏ ‏ارزش‏ ‏پولی‏ ‏ایرانه‏ ‏و‏ ‏بقیه‏ مثل‏ ‏دموکراسی‏ ‏و‏ ‏.....‏ ‏بماند
همین‏ ‏الان‏ ‏از‏ ‏افغانستان‏ ‏هم‏ ‏پایینتریم
بهنام : 1394/4/108:37:55،
39
13
چو دانی و پرسی سوالت خطاست!
کیارش: 1394/4/108:48:35،
48
21
وایبر و واتس اپ و تلگرام کم بود، اینجا هم میایم جوک میشنویم
فرزاد: 1394/4/108:51:42،
23
18
افغانستان
سعید: 1394/4/108:54:48،
30
12
متاسفانه با این مدیریت خوب میشیم افغانستان
مجتبی: 1394/4/108:58:22،
44
14
فقط خدا کنه زودتر این نفت تموم بشه تا اینها دست از سر این مملکت و ملت بردارن.الهی آمین
وطن پرست: 1394/4/109:01:46،
32
13
اقايان کارشناس. مشکل اينجاست که در قبال فروش نفت که با تحريمها همراه شد بجاي بهاي واقعي بيشتر حق الفروش به دلالاني مثل زنجاني که توسط کارشناسي خبره براي دور زدن تحريمها انتخاب شده بود رسيد. و الباقي ان هم زرد چوبه و دارچين از هند و خودروهاي بي کفيت از شريک بزرگ تجاريمان چين گرفتند.چه پولي صرف امور اقتصادي و زيرساختي اين کشور شده که خودرا با نروژ مقايسه ميکنيد؟ اسرار بر داشتن حق هسته اي اين کشور را چند دهه به عقب برد و مبالغي کلان که اگر درست مديريت ميشد اوضاع متفاوت ميشد.در کل مديريت اشتباه.!!
احمد: 1394/4/109:09:33،
47
19
دولت نروژ از سال 1996 با ایجاد صندوقی تمام درامدهای نفت و گاز
خود را برای نسلهای اینده ذخیره میکند.این صندوق اجتماعی بزرگترین در نوع خود در جهان است و سرمایه ان هم اکنون به 900
میلیارد دلار رسیده است و حجم ان با سرمایه گذاریهایی که شده
به طور مستمر افزایش می یابد. مقایسه ما با نه تنها با نروژ بلکه
همین کشورهای خلیج فارس هم اشتباه است.
کشکول طلایی: 1394/4/109:09:33،
51
13
مگر ما نفت و گاز هم داریم؟؟؟؟ اختلاس و هزینه جنگ های منطقه نمیگذارد که ملت بوی نفت را احساس کنند !!!! پول نفت پیشکش همان آقایان...ملت ایران سرفراز وسربلند همچون قله دماوند و آرش کمانگیر در مقابل ددمنشان واهریمنان سر تعظیم فرود نمیاورد. چو ایران نباشد تن من مباد...................
j: 1394/4/109:38:06،
33
12
نگاه خدایی به جایی رسیدیم خودمون را باید با افغانستان مقایسه کنیم...بابا الان افغانستان خیلی بهتر از ایران شده به احتمال زیاد تا چند وقته آینده ما باید بریم افغانستان دنبال کار...چیزی که عوض داره گله نداره...الان از نظر ارزش پولی 50برابر زیر افغانستانیم... ما بدون نفت میشیم افغانستان 20سال پیش نه افغانستان امروزی...خدا به دادمون برسه....
ramin: 1394/4/109:56:19،
22
19
آفرین:
رویز خسروشاهی: وقتي نتوانيد نماينده‌اي كه ديدگاه‌هاي شما را نمايندگي مي‌كند به مجلس بفرستيد، روشن است برنامه توسعه‌اي که منطبق بر سلايق شماست تهيه نمي‌شود و اگر هم تهيه شد اجرا نمي‌شود
پویا: 1394/4/110:00:24،
29
16
گلاب به روی کل حکومت و روم به دیوار همین الان با سعی و تلاش شبانه روزی و با نفت از افغانستان بدتره... انتظار دارین نروژ بشه بدون نفت؟!!!
ناشناس: 1394/4/110:02:14،
27
13
مطمئنا داشتن یک نعمت یا ثروت بهتر از نداشتن آن است ولی اینکه سوء مدیریت خود را به گردن داشتن یک نعمت عظیم مانند نفت و گاز بیندازیم واقعا بی انصافی و جهالت محض است. مگر همین نفت 40 سال پیش باعث آبادانی کشور نبود؟ اکثر صنایع مادر ماننند فولاد خودروسازی و صنایع نفت با همین پول نفت خریداری شد. اگر واقعا مدیران مملکت فکر می کنند نفت باعث عقب ماندگی کشور ما شده است می توانند در چاه های نفت را ببندند تا کشور پیشرفت کند
شمه: 1394/4/110:45:15،
40
12
حالا که امریکا بزرگترین تولید کننده نفت شده پس چند سال دیگه زبونم لال !!!! مثل ما می شه |!!!
نه عزیزم همه چیز به مدیریت درست منابع بر می گرده .... ما عادت کردیم پول نفت را که تقریبا مفت بدست می اوریم مانند پول باد آورده مفت از دست بدهیم !!! دستمون تو جیب مردم خیلی راحت فرو می ره و هر چی می خوایم بذل و بخشش می کنیم و دستگاه اداری که فقط 300000 هزار نفر مدیر داره را می چرخونیم که برابر با کل کارمندان دولت ژاپن با 127 میلیون نفر جمعیت !!!
-- تنها وقتی ما سعادت مند می شیم که بدونیم چه پول نفت چه مالیات چه خمس و.... همه و همه مال مردم است
کاربلد: 1394/4/111:07:56،
18
15
مدیریت بسیار ضعیف و از خود راضی بودن مدیران، مدیریت بی کیفیت از بالا به پایین بوروکراسی اداری و عدم ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری، خام خوری نفت و معادن و عدم استفاده از تکنولوژی برای ایجاد ارزش افزوده
عدم قائل شدن ارزش برای تجربیات
مدرک گرایی و بدون سواد بودن دانشگاهیان
عدم وجود تحقیق و توسعه و پژوهش علمی در کشور
در تفکر برخی مردم یک شبه به همه چیز رسیدن بدون تلاش، همیشه به فکر افتخارات گذشته در زمان هخامنشیان و عدم زندگی در زمان حال
محمد: 1394/4/115:30:34،
20
16
با سلام وخسته نباشید وصلوات بر محمد وال محمد ( ع ) افغانستان حتی با کل ذخیره نفت جهان
شرو برا چیه اخه اینم سواله واقعا به نفت چه مربوطه برید مسیولینو درست کنین
علیرضا: 1394/4/116:47:18،
32
15
آقایون بهتر نیست بالای صفحه یه نگاهی به ارز کشورا داشته باشید ارزش پول افغانستان 50 برابر پول ایرانه
بینام: 1394/4/119:44:43،
17
13
تنها حسن چاپ مقالات اساتید تو سایتا اینه که ادم تیترو میخونه بعد یه راس میره سراغ کامنتا سوادش میره بالا.من که اصلا خود مقاله رو نمیخونم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما