کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
نیسان
تاپیک شاپ

آخرین وضعیت توسعه فازهای 20 و 21 پارس‌جنوبی

کدخبر:۱۲۹۴۱یکشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۵:۴۶۱۹۸۱ بازدید

اجرای پروژه فراساحل فازهای 20 و 21 میدان گازی پارس جنوبی که در سال جاری در اولویت برنامه های وزارت نفت قرار گرفته است در چهار جبهه ...

اجرای پروژه فراساحل فازهای 20 و 21 میدان گازی پارس جنوبی که در سال جاری در اولویت برنامه های وزارت نفت قرار گرفته است در چهار جبهه گسترده کاری به طور موازی در دست انجام است.

به ایسنا، انجام عملیات کشش خط لوله فازهای 20 و 21 ، عملیات لوله گذاری دریایی فاز 21، انجام عملیات لوله‌گذاری خشکی این فازها،‌ نصب ملحقات سازه‌های دریایی و نهایتا ساخت عرشه های سنگین فازهای 20 و 21 در یارد خرمشهر، چهار جبهه کاری گسترده را در بخش دریایی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی تشکیل می‌دهد.


لوله گذاری دریایی نخستین جبهه کاری پروژه

در این زمینه افشاری، مدیر پروژه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی در شرکت تاسیسات دریایی با بیان اینکه اجرای عملیات شورپول (کشش خط لوله از دریا به خشکی) فاز 20 از نیمه دوم خرداد ماه امسال آغاز شده است و دست اندرکاران پروژه اجرای این عملیات را تا کیلومتر 5.7 ادامه دادند، گفت: پس از اتمام عملیات شورپول این فاز، انجام عملیات کشش خط لوله فاز 21 از تاریخ 17 خردادماه آغاز شد و پس از پایان این عملیات، ادامه لوله گذاری معمول خط لوله این فاز (21 ) در دستور کار قرار گرفت که هم‌اکنون بالغ بر 17 کیلومتر از آن لوله گذاری شده است.

بر اساس آخرین گزارش‌های ارائه شده، طول خط لوله فاز 21 پارس جنوبی 103 کیلومتر است که اجرای آن به زمانی حدود 2 تا دو نیم ماه نیاز دارد. همچنین پس از پایان عملیات لوله گذاری فاز 21 اجرای این عملیات به طول 96 کیلومتر برای فاز 20 انجام خواهد شد.

افشاری همچنین بارگیری لوله های پروژه خط لوله دریایی فازهای 20 و 21 در خرمشهر را از فعالیت های در دست اجرای تیم پروژه دانست و تصریح کرد: بارگیری بالغ بر 4800 شاخه لوله (نزدیک به 59 کیلومتر) از مجموع 16 هزار و 798 شاخه لوله 32 اینچ و به همین میزان خط لوله 4 اینچ در فازهای یاد شده انجام شده است که روند بارگیری از یارد خرمشهر به سمت محل پروژه همچنان ادامه دارد.

بر این اساس بالغ بر 12 بارج انجام عملیات بارگیری لوله های فازهای 20 و 21 پارس جنوبی را در دست اجرا دارند.


لوله گذاری خشکی، دومین جبهه کاری فازهای 20 و 21

دست اندرکاران اجرای پروژه فراساحل فازهای 20 و 21 پارس جنوبی همچنین انجام عملیات لوله‌گذاری خشکی این فازها را به موازات بخش دریا در دست اجرا دارند.انجام عملیات مقدماتی مانند تسطیح زمین، شناسایی عوارض زیر سطح، بارگیری و حمل خط لوله خشکی از اقدامات مقدماتی این بخش از کار بوده که با روند مناسبی انجام شده است.

مدیر پروژه فازهای 20 و 21 پارس جنوبی همچنین از آغاز نخستین جوشکاری خط لوله خشکی این فازها از ابتدای تیرماه امسال خبر داد و گفت: دو خط لوله خشکی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی که گاز این میدان را از خط ساحلی به پالایشگاه منتقل می‌کند؛ بالغ بر 12 کیلومتر است.


جبهه سوم کاری و نصب ملحقات دریایی

با نصب چهارمین سه پایه مربوط به فازهای 20 و 21 پارس جنوبی در روز 28 خردادماه، نصب کلیه سه پایه‌های این فازها به پایان رسید. دست اندرکاران اجرای این پروژه فراساحلی، نصب ملحقات این فازها را که شامل 4 جکت با شمع‌ها، 4 عرشه سه پایه، 2 پل و 2 سازه مشعل (به وزن 2240 تن با احتساب شمع ها) می‌شود به عنوان سومین جبهه کاری این پروژه در دست اجرا دارد.

به گفته مدیر پروژه فراساحلی فازهای 20 و 21 در شرکت تاسیسات دریایی ایران، در حال حاضر سازه مشعل و پل ارتباطی میان سکوهای میانی و مشعل این فازها نیز در موقعیت نصب قرار دارند که براساس برنامه ریزی های انجام شده، نصب کلیه متعلقات این فازها تا 4 روز آینده به پایان می‌رسد.


ساخت عرشه های سنگین در خرمشهر؛ جبهه کاری چهارم

در حال حاضر پروژه فراساحل فازهای 20 و 21 پارس جنوبی از پیشرفت 72.22 درصدی برخوردار است. همچنین براساس آخرین آمار ارائه شده، ساخت سکوهای این فازها نیز هم‌اکنون از پیشرفت 79 درصدی برخوردار است، این در حالی است که بخش لوله‌گذاری این فازها نیز بالغ بر 67.5 درصد پیشرفت دارد.

براساس این گزارش، در حال حاضر، ساخت سکوی فاز 21 این میدان مشترک بالغ بر 73.5 درصد پیشرفت دارد. همچنین ساخت عرشه‌های فاز 20 این میدان نیز با پیشرفت بالغ بر 65 درصد مراحل ساخت خود را می‌گذراند.

هدف از طرح توسعه فازهای 20 و 21 میدان پارس جنوبی، تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز طبیعی برای تزریق به شبکه سراسری، 77 هزار بشکه مایعات گازی، 400 تن گوگرد و سالانه 1.1 میلیون تن گاز مایع برای صادرات و یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک صنایع پتروشیمی است.

بر این اساس شرکت‌های مهندسی و ساختمان صنایع نفت بخش پالایشگاه و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران در بخش دریا به عنوان پیمانکار این پروژه شناخته می‌شوند. مهندسی، ‌تدارکات، تهیه، ساخت، نصب و راه اندازی سکوها و خطو لوله دریایی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی؛ شرح کار این شرکت را در این پروژه تشکیل می‌دهد. لازم به ذکر است؛ شرکت تاسیسات دریایی، نصب جکت فاز 21 این میدان را در اسفندماه سال 90 و همچنین نصب جکت فاز 20 را در اسفندماه سال 91 به انجام رسانده است.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا