کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ترکش‌های سقوط چین تا کجا می‌رسد؟

کدخبر:۱۲۹۲۰یکشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۰:۱۹۲۶۸۴ بازدید

رشد اقتصاد چین که سرعت آن سال‌ها برای بسیاری از کشورهای جهان مثال‌زدنی بود، هم‌اکنون درحال کند شدن است و این نگرانی را به وجود آورده که درصورت ...

رشد اقتصاد چین که سرعت آن سال‌ها برای بسیاری از کشورهای جهان مثال‌زدنی بود، هم‌اکنون درحال کند شدن است و این نگرانی را به وجود آورده که درصورت سقوط دومین اقتصاد قدرتمند جهان، ترکش‌های آن به سایر نقاط جهان هم اصابت کند.

 

 برای سال‌ها، «نرخ رشد اقتصادی چین»، برای اقتصادی با سریع‌ترین آهنگ رشد و توسعه، یک عبارت مثال‌زدنی بوده که همچنان نیز از این عبارت با همان اهداف قبلی استفاده می‌شود. اما متاسفانه باید گفت که چین دیگر چیزی به اسم «نرخ رشد اقتصادی» ندارد و ازهمه جالب‌تر اینکه هیچکس هم انتظار ندارد که نرخ رشد اقتصادی دوباره بازگردد. 

به‌گزارش بیزنس‌اینسایدر، اقتصاد چین سال گذشته 7.4 درصد رشد کرد که نه‌تنها نتوانست نرخ رشد 7.5 درصدی هدف خود را محقق کند بلکه این نرخ، کندترین آهنگ رشد اقتصادی این کشور از سال 1990 میلادی تاکنون محسوب می‌شد. به نظر نمی‌رسد که این پسروی موقتی باشد زیرا این کندی رشد به یک رویه طبیعی جدید برای دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده‌است. احتمال اینکه چین طی دهه آتی، نرخ رشدی معادل نیمی از آنچه که در دهه‌های 80، 90 و 2000 میلادی داشت را به ثبت برساند، بسیار زیاد است.  گرچه شاید این اتفاق آن‌طورها هم که به نظر می‌رسد بد نباشد، چراکه نرخ‌های رشد اقتصادی که برای چین پیش‌بینی می‌شود، همچنان از آنچه که کشورهای غربی برای خود متصورند، قدرتمندتر است؛ اما با این حال برخی دلایل قانع‌کننده وجود دارد که کندی رشد چین هم برای این کشور و هم برای سایر نقاط جهان، نگران کننده ‌است.

حیف و میل 6900 میلیارد دلاری در سرمایه‌گذاری

چین از سال 2008 میلادی، یعنی در زمان وقوع بحران بزرگ اقتصادی جهان، با ولخرجی پولی وارد بازارهای نوظهور شد. درحالی‌که بحران اقتصادی در اقتصادهای قدرتمند جهان سبب ایجاد جنگ سرد بر سر استقراض در جهان پیشرفته شده‌بود، بازارهای نوظهور، به سردمداری چین، به سرعت شروع به بالا آوردن بدهی کردند. 

تلفیقی از تورم پایین و نرخ رشد کم، یک معجون سمی برای بازپرداخت بدهی‌هاست. با کاهش تورم و به دنبال آن کاهش ارزش پولی که بدهکارید، هر 100 دلار وامی که دریافت شده، پس از مدت پنج‌سال، با نرخ اعمال تورم، کمتر از زمانی که آن را قرض گرفته‌اید ارزش دارد و این درست همان وقتی است که باید مراقب بود. توجه به این مساله به ویژه برای کشورهای درحال توسعه، برای استفاده از منابع دولتی و زمانی که به سرعت درحال صنعتی شدن هستند، مفید است. اما این بدان معنا نیست که درصورت عدم رشد اقتصاد با سرعتی که پیش‌بینی شده‌بود، این شروط هم باطل شود.حجم وسیعی از این استقراض‌ها راهی سرمایه‌گذاری‌های ضعیف شد به‌طوری که نتایج برخی مطالعات در چین نشان می‌دهد از سال 2009 تا 2014، چیزی بالغ بر 6900 میلیارد دلار حیف‌ومیل و اتلاف سرمایه اتفاق افتاده است.


دام درآمد متوسط

یک برداشت بدبینانه نشان می‌دهد که چین ممکن است وارد همان سناریویی شود که طی 50 سال گذشته کشورهای مختلف جهان را به دام انداخت و آن هم «دام درآمد متوسط» است.

در گزارش مشترکی که توسط چین و صندوق بین‌المللی پول در سال 2013 منتشر شد، تاکید شده که تنها تعداد معدودی از کشورهای جهان موفق شده‌اند از دام درآمد متوسط بگریزند. برای بسیاری از کشورها، انتقال میان فقر مطلق و درآمد متوسط، در مقایسه با جبران عقب ماندگی نسبت به جهان ثروتمند به نظر ساده‌تر می‌رسد.

چین تلاش‌های وسیعی را برای رسیدن به مسیر توسعه به‌کار بسته و به نظر می‌رسد منحصرا درباره دنبال کردن الگوهای ترجیحی موسسات بین‌المللی نظیر بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول (IMF) سکوت اختیار کرده‌است. در نتیجه، این کشور، تا حدودی سرمایه‌داری اما با کنترل زیاد دولت شده‌است. چین همچنین قصد دارد واحد پول ملی خود یعنی یوآن را در مبادلات جهانی مطرح کند اما هنوز مطمئن نیست که آیا آزادانه می‌تواند آن را دربازارها شناور کند یا خیر؟

حباب بورس چین

چین به شکل گسترده‌ای در حال حرکت از سرمایه‌گذاری گسترده در بخش ساخت‌وساز به سمت سرمایه‌گذاری در بخش سهام است. در نتیجه، بازار سهام چین طی سال گذشته، به شدت متحول شده به‌طوری‌که در برخی شاخص‌ها شاهد دوبرابر شدن ارزش سهام شده‌است. این رشد با انفجاری که در گشایش حساب‌های عادی برای سرمایه‌گذاران خرد صورت گرفت، تقویت شده‌است. این سرمایه گذاران، در دنبال کردن روند بازار بسیار خام هستند و این مساله باعث شده تا مردم مدام از زمان احتمالی ترکیدن حباب بازار سهام چین صحبت کنند. اما نحوه پاسخگویی چین به هرگونه ریزش احتمالی در بازار سهام، سوال مهمی است که با درنظر گرفتن حجم توسعه مالی اقتصاد چین، فعلا ابعاد داخلی دارد.

خطر سرایت

صندوق بین‌المللی پول در سال 2011، چین را بزرگترین منبع انباشت اقتصادی جهان دانست. درحال حاضر ارتباطات تجاری میان چین و سایر صادرکنندگان بزرگ جهان بسیار وسیع‌تر از ارتباط تجاری این کشور با سایر نقاط جهان است. گرچه، هم‌اکنون کشورهای دیگری نیز هستند که می‌توانند به اقتصاد جهان شوک وارد آورند. هرگونه سقوط سیستم بانکی در آمریکا، مانند آنچه که در سال 2008 رخ داد، می‌تواند یک تاثیر بزرگ داشته باشد. اما کندی اقتصادی چین بحرانی مانند آنچه که کشورهای پیشرفته جهان راجع به آن در رسانه‌های خبری می‌خوانند و به آن بی‌اعتنا هستند، در بازارهای نوظهور نیست، بلکه تبعات آن در سراسر جهان قابل لمس خواهد بود. البته منظور این نیست که سایر کشورهای جهان هم با کندی رشد چین وارد مخمصه می شوند. آمارهای نرخ رشد جهان طی سال‌های اخیر در واقع و تا حد زیادی از نرخ رشد چین تغذیه شده‌اند. بنابراین، با کندی رشد چین، نرخ رشدی که اقتصاد جهان طبق آن رشد می‌کند نیز پایین خواهد آمد. البته این بدان معنا نیست که نرخ رشد سایر مناطق خاص جهان نیز به همان شدت دچار آسیب می‌شود. 

درپایان باید گفت که اگر هم اقتصاد چین راه اشتباهی را دنبال کند، بحران ناشی از آن قطعا به بزرگی بحران مالی سال 2008 جهان نخواهد بود اما به هرحال سفره چیزی حدود 1.5 میلیارد نفر به‌طور دائم کوچکتر شده و احتمالا بازار کالاهای ساخت کشورهای غربی در این کشور محدودتر می‌شود و چشم‌انداز روشن اقتصادی جهان نیز تنزل می‌یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بختیار: 1394/3/3109:37:48،
94
15
اولین جایی که ترکش بهش اصابت میکنه اقتصاد بیمار ایرانه
محمد: 1394/3/3110:43:24،
41
10
درسته که اولین جا ایرانه ولی در واقع سهم ما در دنیا بسیار ناچیزه و ما اصلا حساب نمی شیم!
میروژ: 1394/3/3112:20:55،
22
16
این چیزا تو کشوری که اقتصاد نداره تاثیر نداره اونم کشوری مثل ایران


رام رام: 1394/3/3109:43:38،
29
38
كشورى كه در عرض چند سال خود را به ايك اقتصاد قوى تبديل كرد به اين سادگى فلج بشو نيست و اين نوشته بر اساس تخيلات يه نويسنده و يا يه اقتصاد دان مى باشد
نصرت: 1394/3/3109:48:02،
54
21
چین رشد اقتصادش کار خود آمریکا بود سرمایه داراش رو تشویق کرد به خاطر دستمزد کم اونجا سرمایه گذاری کنند وگرنه چین کشور ثروتمندی نبود که سرمایه اولیه داشته باشه برای شروع برعکس ایران که داره انگار اتفاقی نمیفته دلیل امریکایی برای بهبود زندگی تو چین بود تا جلوی مهاجرت اونا رو بگیرن چین به خاطر جمعیت زیاد می تونه با مهاجرت تراکم جمعیت رو هرجای دنیا بهم بزنه به نفع خودش مثلا فرض کنید 80 میلیون چین بیان ایران دیگه چه جوری میشه مهارشون کرد یا اینکه 100 میلیون چینی طی ده سال مهجرت کنن آمریکا تراکم بهم می خوره اینا همش سیاسته خود آمریکاست وگرنه پول تو تولید و صنعت هست که اولین کشورهای صنعتی هم اروپایی و آمریکایی بودند الانم بزرگترین بازار چین آمریکا و اروپاست اگر اهل مطالعه باشید می تونم چندتا کتاب خوب معرفی کنم بهتون تا ذهنتون نسبت به مسائل دنیا بازتر بشه
حرف مردم: 1394/3/3110:11:05،
31
18
مگه افغانی هستند و امریکا هم ایرانه که در باز باشه بیان تو.... یه چی می گیا.
کارمند: 1394/3/3111:03:23،
21
7
معرفی کنید لطفا
نصرت: 1394/3/3111:18:44،
22
17
نه عزیز ولی وقتی وضعیت اقتصادی بد بشه میشن مثل این پناه جویانی که خودشون رو به کشتن میدن روی دریا تا به آرزوشون که یه زندگی بهتره برسن من خودم 19 سالم که بود می خواستم قاچاقی برم دلم نیومد پدر مادر پیرم اینجا تنها ببمونن وگرنه حتی با خودم میگفتم بمیرم هم مهم نیست لااقل شانس زندگیمون رو امتحان کردم عزیز به سن من برسی خیلی چیا رو خودت می فهمی
نصرت: 1394/3/3111:54:31،
22
18
اگر ترجمه این کتاب ها رو می خونید ترجمه هایی رو بخونید که مترجم وابستگی با جایی نداشته باشه چون به دروغ ترجمه میکنن چندتا کتا هم از نویسندگان ایرانی معرفی میکنم که دلیل خیلی تفکرات امروز رو بدونید
state and revolution_das kapital_آزادی و حیثیت انسانی اثر جمالزاده و خاک وآدم اثر جمالزاده و خلقیات ما ایرانیان اثر جمالزاده چمدان بزرگ علوی و کپیتالیسم و آزادی اثر فرایدمن و جنگل اثر سینکلیر و چگونگی کاپیتالیسم توسعه نیافته آمریکای سیاه اثر مارابل .این کتابهای نقد سرمایه داری رو در نقد آمریکا نذاشتم بلکه که گذاشتم تا بخونید و بفهمید چگونه فریب دادن کمونیست ها مردم دوران های مختلف از برادران کاسترو تا چگوائرو رو با اسم برادری و برابری و اینکه واکنش دولت های غربی چگونه نقشه می کشن برای مقابله با این افکار چندتا اثر ایرانی هم نوشتم چون خوندم خوشم اومد اینا قدیمی ولی اگه نکته بین باشد ربطش رو مفهمی
خسرو: 1394/3/3110:16:44،
27
24
چین باید از عرصه صنایع بزرگ و مربوط به ایمنی و سلامتی مثل نیروگاه پتروشیمی دست بکشد و با کپی زدن ابروی اروپا و امریکا را نبرد .چون اگه اونا نبودن کشوری در حد پاکستان بود.با ژاپن و کره هم دشمنن باهم.
ایران: 1394/3/3111:20:31،
28
20
همچین نوشته حیف ومیل6900میلیارد دلاری انگار تاحالا شبیه این رقمهارو با اختلاس کنارهم ندیده
فرشيد: 1394/3/3112:07:52،
15
18
جواب به نصرت

بله خيلي مايلم ليست و اسم اون چند كتاب خوب را بدهيد متشكرم
وحید: 1394/3/3114:39:37،
23
22
بخشی از کاهش رشد اقتصادی چین به خاطر افزایش طبقه متوسطه که نتیجه اولیه اون کاهش صادرات آن کشور و افزایش فروش داخلیه. ماهیت کاهش رشد اقتصادی چین با کشوری چون ایران متفاوته
محمدحسین: 1394/4/105:16:31،
25
15
از زمانی که تجار ایرونی پا به عرصه تجارت چین گذاشتند به انها اموزش تولید جنسهای اشغال درقالب جنسهای درجه 1رادادند صنعت انها به فاضلاب کشیده شده ودیگر درتمام دنیا جایی برای کیفیت جنس را ندارند به خاطر همین تخریب شدند واقعا که از ایرونی بودن خودم تاسف می خورم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما