کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اسناد حکمرانی شیخ عربستانی بر بازار روغن ایران

کدخبر:۱۲۸۸۰شنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۷:۰۰۴۴۰۵ بازدید

تازه‌ترین اسناد رسیده اقتصادی، از حکمرانی شیخ «مامون فالح سعید الداود» عربستانی و دوستانش بر بازار روغن ایران حکایت دارد به طوری ...
اسناد حکمرانی شیخ عربستانی بر بازار روغن ایران

تازه‌ترین اسناد رسیده اقتصادی، از حکمرانی شیخ «مامون فالح سعید الداود» عربستانی و دوستانش بر بازار روغن ایران حکایت دارد به طوری اگر این گروه به دلایل سیاسی یا حفظ منافع ملی کشور خود و همچنین به زردی گراییدن روابط اقتصادی و سیاسی نتواند بازار ایران را تامین کند و در صورت بی‌توجهی و سهل‌انگاری دستگاه‌های ذیربط، دچار بن‌بست تامین کالا در این بازار خواهیم شد.

به گزارش تابناک، وجود رانت‌های میلیاردی در صنعت روغن نباتی آن هم به واسطه دسترسی به منابع خاص ریالی و ارزی یا داشتن سهم عمده بازار، چیز جدیدی نیست. سال‌ها است که به واسطه دسترسی برخی افراد به منابع دولتی، قیمت‌شکنی‌های گسترده در بازار آغاز شده است و همین امر سبب شده تا سهم عمده‌ای از بازار روغن نباتی ایران در اختیار مجموعه‌هایی قرار گیرد که با دسترسی به رانت‌های ارزی، آن هم به واسطه افزایش تولید خود، زمینه را برای انحصار در بازار فراهم کرده‌اند.

برابر آنچه که در آمار و ارقام اعلامی از سوی دولت منتشر شده، ضریب وابستگی کالاهای اساسی در زمینه روغن نباتی، حدود 90 درصد است به نحوی که از یک میلیون و 400 هزار تن دانه مورد نیاز صنایع روغن نباتی، یک میلیون و 300 هزار تن از خارج وارد کشور می‌شود و تنها 100 هزار تن آن دانه داخلی است. این ضریب وابستگی، به خودی خود شکننده است و هر لحظه با توجه به شرایط سیاسی کشور می‌تواند منجر به تنش در بازار کالاهای اساسی شود؛صرف نظر از اینکه این کالا، مصرف مستقیم خانوار نیز به شمار می‌آید.

بر همین اساس است که کارشناسان می‌گویند که دولت نباید با این شکنندگی اجازه دهد بازار این کالا، بیش از 20 درصد در اختیار یک شرکت اعم از ایرانی و خارجی قرار گیرد، این در حالی است که به موازات باید قانون ضد دامپینگ را نیز به خوبی و با هر شیوه‌ای مدیریت کرد، چراکه اگر 30 تا 40 درصد سهم بازار یک کالای اساسی در اختیار یک شرکت باشد، حتما ممکن است با کوچکترین بحرانی که در داخل آن مجموعه تولیدی پیش آید، اعم از تامین نقدینگی، عدم تامین روغن خام و یا بحران‌های کارگری یا هر اتفاق طبیعی، 30 تا 40 درصد بازار هم ملتهب شود و تا زمانی که دولت شرکت دیگری را برای جایگزینی مشخص کند، ممکن است بازار تنش‌های بسیاری را تجربه کند.

صرف‌نظر از اینکه مالکیت شرکت‌های تولیدی، در اختیار ایرانی‌ها یا غیر ایرانی‌ها باشد، واگذاری 40 درصد از بازار یک کالای اساسی امری مغایر با امنیت ملی است و نیاز است که این موضوع در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی طرح شود، چراکه به نظر می‌رسد تولیدکنندگان نباید قدرت انحصار در بازار مواد غذایی را داشته باشند.

اما اوضاع زمانی حادتر می‌شود که بخش عمده‌ای از بازار یک کالای اساسی در ایران، در اختیار شرکتی باشد که سهامدارانش ملیت ایرانی ندارند. به این دلیل که اگر شرکتی که ملیت سهامداران و تصمیم‌گیرانش خارجی است، به دلایل سیاسی یا حفظ منافع ملی خود، ایجاد مشکل سیاسی با ایران و به زردی گراییدن روابط اقتصادی و سیاسی نتواند بازار ایران را تامین کند، دچار بن‌بست تامین کالا خواهیم شد.

در این میان، اسناد و مدارک تولیدکنندگان روغن در کشور نشان می‌دهد که هم‌اکنون سهم عمده‌ای(حدود 40 درصد) از بازار ایران در اختیار مجموعه‌ای است که به واسطه حضور برخی سهامداران خارجی، دسترسی سهل‌تری به منابع ارزی پیدا کرده‌اند و کالاهای خود را در شرایط تحریم، بی‌واسطه خرید کرده‌اند اما همین امر سبب شده تا بسیاری از تولیدکنندگان دیگر از میدان به در شوند و جای خود را به شرکتی بدهند که در اصل، سهامدار عمده‌اش شیخ «مامون فالح سعید الداود» عربستانی است.

نکته حائز اهمیت این است که امروز سهم عمده بازار روغن نباتی کشور در اختیار سهامداری است که حتی از کشور دوست و هم نظر به لحاظ سیاسی با ایران نیست و همواره ایران طی سالهای گذشته با این کشور دچار تنش بوده است. 80 درصد از سهام یک شرکت تولیدکننده ایرانی که 40 درصد بازار را تامین می‌کند، در اختیار شرکت صافولای عربستان است که این شرکت ایرانی، با نمایندگی این شرکت عربی توانسته سهم عمده بازار را در اختیار گیرد. رئیس هیات مدیره شرکت صافولای بهشهر در اختیار «مامون فالح سعید الوداد» است که 89.9 درصد از سهام را در اختیار دارد. 
 

dndguho7trfyvokji.jpg

 

اسناد حکمرانی شیخ عربستانی بر بازار روغن ایران

 

بررسی سوابق کاری این شرکت و فروش روغن نباتی تولیدی آن در بازار نشانگر آن است که در اوج بحران ارزی کشور که تولیدکنندگان بسیاری با زیان مواجه بوده یا حداقل با نقطه سر به سر تولید می‌کردند، این شرکت توانسته سودهای خوبی نصیب خود کند به نحوی که در سال 2014 میلادی، این شرکت 268 میلیارد تومان سود کرده و 13.3 درصد از کل فروش آنها، سود ناخالص بوده است.

از سوی دیگر، سهم تولیدی این شرکت از 22 درصد در سال 84 به 37 درصد در سال جاری رسیده است و متاسفانه به موازات این سود و رشد فروش، برندهای داخلی کشور به سمت ورشکستگی رفته و سهم آنها به مرور کاهش یافته است. (اسناد در تابناک موجود است.)

سهم بازار شرکت جهان( با برند جهان) که سهمش 5.1 درصد در سال 89 بوده است، در سال 93 به شدت کاهش یافته است. سهم بازار شرکت کشت و صنعت شمال (با برند غنچه) که یکی از برندهای خوب ما بوده، از 12.3 درصد به 2.3 درصد رسیده است. سهم شرکت ماهی دشت( با برند نازگل) از 8.3 درصد به 1.8 درصد رسیده است. سهم شرکت نهان گل( با برند مریم) از 2.2 درصد تغییر نکرده، سهم شرکت پارس( با برند قو) از 7.9 درصد به 0.6 درصد رسیده و سهم شرکت ناب( با برند ناب) از 2.8 درصد از بازار خارج شده است و از تولید فرآیند خراسان از 0.3 به 0.1 درصد رسیده است, در حالی که سهم شرکت بهشهر( با برند لادن و بهار) از 22.4 به 35.4 درصد رسیده است.

نکته حائز اهمیت آن است که با توجه به اینکه سهم بازار بیشتر بوده است؛ از رانت دولتی و ارز استفاده کرده اند و در زمان سهمیه بندی ارزی، سود بالایی برده اند و حتی برخی اسناد حکایت از آن دارد که بیشتر از روغن‌های دولتی هم، ارز مرجع گرفته اند.

هم اکنون البته ارز مرجع برای روغن حذف شده و به ارز مبادله ای تغییر یافته است . البته الان از سوی انجمن روغن نباتی، سقف ارز مبادلاتی 25 درصد شده است ولی تا 35 درصد هم گرفته اند. قیمت شکنی در بازار هم همچنان ادامه دارد.

حال باید دید دستگاه‌های نظارتی پرونده را از تمام جوانب مورد بررسی قرار می‌دهند و در صورت لزوم، دستورات لازم را در این باره صادر خواهند کرد؟

در همین حال، مسئولان شرکت بهشهر ( با برند لادن و بهار) به دور از تائید و تکذیب‌ها، آیا حاضرند اطلاعات کاملی در این باره ارائه کنند و یا می‌خواهند همچنان «سیاست سکوت» در این باره در پیش گیرند.

گزارش‌های دیگری از حکمرانی این شیخ عربستانی بر بازار روغن ایران در آینده منتشر خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Dub: 1394/3/3009:27:17،
113
32
پس ما چی از خودمون داریم؟
همه یا مال این عرباست یا بقیه کشورا
ادعای استقلال هم داریم
محمد: 1394/3/3013:56:35،
48
24
ما ایرانی ها فقط بلدیم قمپز در کنیم وگرنه هیچی نیستیم
خسرو: 1394/3/3009:38:41،
59
35
چه اشکالی داره.باید با تمام جهان برای منافع خودمان تعامل داشته باشیم.ایشون حالا برای مردم یک خیری رسونده. اینقدر گیر بدین تا از یه چندرغاز سودشم بگذره و ایرانو ترک کنه. بحث روغن رو هم مثل مرغ افزایش قیمت بدین.
احمدی: 1394/3/3010:08:03،
86
28
قیمت روغن الان حدود دو ساله ثابته چون مدیرش ایرانی نیست والا مثل مرغ ولبنیات وچیزهای دیگه الان هر روز وبه بهانه ای گران میشد
محمد: 1394/3/3013:57:35،
51
32
گل گفتی،شارلاتان تر از ما ایرانی ها نیست
محمد: 1394/3/3010:14:50،
51
30
هرکی توانشو داره باید کار کنه . حتما تو این 75میلیون نفر کسی نبوده که بتونه تولید کنه (........). پس انقدرم به خوتون فشار نیارید
جای خالی روهم با سلیقه خودتون پر کنید من بنویسم سانسورشدید خبری میشم.
سهیل: 1394/3/3014:12:22،
25
23
مسئله توانش نیست، شرکت ایرانی زیاده که بتونه، شما ببین چجوری از کشوری که سال 83-84 از دانه روغنی رو خودمون تولید و فراوری میکردیم در دهه 90 تبدیل شدیم به وارد کننده روغن اماده، بازیگرای بازار ایران عمدا از دور خارج شدن که جا واسه این شرکت باز بشه، و الا کسی با ورود فناوری‌هائی که در ایران نیست توسط شرکت‌ها معتبر و خوب خارجی مشکلی نداره
حرف مردم: 1394/3/3011:07:00،
50
46
منظور کارکردن یک فرد عادی و کسب سود آن شخص نیست.متاسفانه سعودی ها واعراب عربستان دشمن قسم خورده و دینی و ملی ومذهبی ما هستند. نه در حال حاضر که از زمان عمر وابوبکر و فتح ناجوانمردانه ایران و تاراج فرهنگ وتاریخ و زبان و آیین ما ...
ارمان: 1394/3/3013:38:53،
32
44
شما میتونی دینشون رو قبول نکنی به زوور نیس که
امين: 1394/3/3014:57:55،
34
33
اگه شما خودتو مسلمون ميدوني عربها هم خودشونو مسلمون ميدونن...! مگه قرآن كتاب الهي نيست كه ما مسلمونها را زير يك پرچم نگه داشته! مگه اعمال شمارو با اعمال اونا ميزان ميكنن كه انقد جوش ميزنين؟
مرتضی: 1394/3/3013:41:04،
37
30
دوست عزیزی که فکر میکنه ورود اعراب مشکل آفرین نیست کافیه روغن لادن رو یه بار ببری آزمایشگاه مواد غذایی تا متوجه بشی قضیه چیه،فردوسی نیست ببینه ایران ویران شد و کنام پلنگان و شیران شد.....
بهنام: 1394/3/3014:00:23،
39
24
در جواب شخصی که خودش رو نماینده مردم میدونه و از طرف مردم حرف میزنه. باید بگم آدم چقدر باید حقیر باشه که این جرفها رو بزنه. اگه عرضه داشتید ایران به اینجا نمی رسید. چرا همش دنبال این هستیم که با همه دشمن باشیم. ضمن اینکه باید بگم ما نیازی به دشمن خارجی نداریم. ما ایرانیها اگر در شرایطش قرار بگیریم خودمون خون همدیگه رو می مکیم.
کشورگشایی هم در طول تاریخ توسط هر قدرتمندی انجام شده. از اسکندر و مسلمانان صدر اسلام و عثمانی و چنگیز خان و نادرشاه و .... هرکسی هرجا رو تونسته گرفته. ولی هیچ کدوم به اندازه خاین های کنونی به این مملکت ضربه نزده.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار