کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
نیسان
تاپیک شاپ

کدام بانک‌ها بیشترین میزان بدهی به بانک مرکزی را دارند؟

کدخبر:۱۲۸۵۷پنجشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۳:۵۰۱۱۲۸۷ بازدید

18 بانک و موسسه خصوصی رکورد تازه‌ای از بدهی به بانک مرکزی در کارنامه کاری خود در فروردین ماه سال جاری به ثبت رسانده‌اند.

18 بانک و موسسه خصوصی کشوردر فروردین ماه سال جاری بالغ بر 193 هزار و 584 میلیارد ریال تسهیلات از بانک مرکزی، صندوق توسعه بانکها و موسسات داخلی و خارجی دریافت کرده اند. البته هرچند که رقم این بدهی در ماه های پایانی سال رو به افزایش گذاشته بود و به رقم 203 هزارو 208 میلیارد ریال رسید، اما ظاهرا بانک ها توانسته اند اشتهای خود را در این زمینه مدیریت کرده و با اندکی رژیم این بدهی را کاهش دهند.

در بین بانک‌های خصوصی آینده، سرمایه و دی دارای بیشترین میزان بدهی به بانک مرکزی و سیستم بانکی هستند.

آمارها اذعان دارد که بانک آینده به عنوان رکوردار این گروه با 70 هزارو 11 میلیاردریال بدهی که تماما از بانک مرکزی دریافت شده بدهکارترین بانک نظام بانکی است . این در حالی است که بانک آینده به تازگی مجوز خود را از بانک مرکزی دریافت کرده است .البته تسهیلات دریافتی این بانک از بانک مرکزی در اسفند سال گذشته بالغ بر90 هزارو 272 میلیارد ریال بود که آینده با رژیم توانسته این رقم را کاهش دهد. هرچند که اخبار غیر رسمی اذعان دارد که این بانک در روزهای اخیر با نرخ بالاتر از 20 درصد تسهیلاتی را نیز از یکی از بانک های دولتی دریافت کرده که رقم این تسهیلات نیز قابل توجه است.

پس از این بانک رکورد دومین بدهکار نظام بانکی متعلق به بانک سرمایه است . این بانک در فروردین ماه سال جاری بالغ بر 33 هزارو 280 میلیارد ریال تسهیلات از بانک مرکزی و 7 هزارو 350 میلیارد ریال تسهیلات از بانک ها و موسسات داخلی دریافت کرده است که مجموع این ارقام به 40 هزارو 730 میلیارد ریال می رسد. البته ظاهرا مدیر عامل جدید نتوانسته این روند را کنترل کند و بدهی های بانک سرمایه روند صعودی دارد به طوری که این رقم در اسفند سال گذشته رقم39 هزارو 983 میلیارد ریال بوده است.

بانک دی نیز یکی از بدهکاران سیستم بانکی است . البته تفاوت این بانک با سایر بانک ها و موسسات در این نکته است که به بدهی های این بانک جریمه حدود 34درصدی بانک مرکزی تعلق نمی گیرد چراکه این بانک با هوشمندی هرچه تمام تر بالغ بر 19 هزار و 230 میلیارد ریال تسهیلات از بانک ها و موسسات داخلی دریافت کرده است.این رقم در اسفند سال گذشته 7 هزار میلیارد ریال بود.

در گروه دی وضعیت شرکت بیمه این هلدینگ تابل تامل است . بیمه دی نیز طبق صورت های مالی رسمی بالغ بر 266 میلیارد تومان زیان انباشته دارد و بانک دی در سال گذشته سعی کرده بود با مشارکت در برنامه افزایش سرمایه این شرکت ،بیمه دی را از شمول ماده 141 قانون تجارت خارج کند.

پس از این سه بانک موسسه اعتباری توسعه ایستاده است . این موسسه که بنا دارد در روزهای آینده بالاخره مجمع عمومی سال های گذشته را برگزار کند در فروردین ماه سال جاری بالغ بر 11 هزارو 678میلیارد ریال بدهی به بانک مرکزی دارد . البته بدهی های این موسسه نسبت به اسفند سال گذشته نیز رو به افزایش است . این موسسه در سال گذشته بالغ بر 11 هزارو 112 میلیارد ریال بدهی به بانک مرکزی داشته است.

نکته حائذ اهمیت سرمایه این بانک ها و موسسات خصوصی است و این آمارها نشان می دهد که برخی بانک های خصوصی چند برابر سرمایه خود بدهی به بانک مرکزی دارند.

با فاصله کمی از موسسه توسعه بانک کارآفرین ایستاده است . آیت الهی نیز در بانک کارآفرین بدهی 10 هزارو 168 میلیارد ریالی به بانک مرکزی دارد. اونیز هرچند پیش از این سرپرست بانک بود توانست تائیدیه صلاحیت بانک مرکزی را کسب کرده است و حالا با بدهی های میلیاردی به بانک مرکزی دست و پنجه نرم می کند. البته بدهی های این بانک در اسفند سال گذشته 9 هزارو 808 میلیارد ریال بوده و در فروردین ماه رو به افزایش گذاشته است.

البته بانک گردشگری نیز با بدهی یک هزارو 523 میلیارد ریالی به بانک مرکزی و 10 هزارو 930 میلیارد ریالی به بانک ها و موسسات داخلی در فروردین ماه سال جاری از دیگر بانک های این گروه است .بدهی این بانک در اسفند سال گذشته 9 هزارو 952 میلیارد ریال بود که حدود 4 هزار میلیارد ریال آن از بانک مرکزی اخذ شده بود.

رتبه هفتم متعلق به بانک انصار است . این بانک 9 هزارو 693 میلیارد ریالی به بانک ها و موسسات داخلی بدهی دارد. البته ابراهیمی در سال گذشته بالغ بر 14 هزار و 226میلیارد ریال بدهی داشت که با رژیم توانسته این رقم را به بیش از 9 هزار میلیاردریال رسانده است.

رتبه هشتم متعلق به بانک ایران زمین است . این بانک نیز با بدهی 9 هزارو 405 میلیارد ریالی به بانک ها و موسسات داخلی و 228 میلیارد ریالی به بانک مرکزی در رتبه بعدی ایستاده است.این بانک در اسفند ماه سال گذشته 15 هزارو 431 میلیارد ریال بدهی داشت.

بانک پارسیان با 3 هزارو 878 میلیارد ریال بدهی که 3 هزارو 664 میلیارد ریال آن را از صندوق توسعه ملی و مابقی را از بانک ها و موسسات خارجی دریافت کرده رتبه نهم این گروه را دارد.

البته به نظر می رسد که بدهی های جدید مولود مدیریتی پرویزیان است چراکه بدهی های این بانک به بانک مرکزی در سال گذشته بالغ بر 466 میلیارد ریال است .پارسیان که به اذعان برخی شنیده های غیر رسمی منابع قفل شده ای را در کشور هند دارد در آستانه مجمع روزهای پرتب و تابی را می گذراند.

سایر بانک ها بدهی یک تا دو هزار میلیارد ریالی به بانک مرکزی یا بانک ها و موسسات داخلی دارند . در بین بانک های خصوصی بدهی بانک های سینا و سامان به بانک مرکزی و سایر بانک ها و موسسات در فروردین ماه صفر گزارش شده است.

لازم به ذکر است که بکار بردن نام افراد حقیقی در این خبر تنها به دلیل نوع سمت مدیریتی آنها به عنوان مدیرعامل بانک های ذی ربط بوده و قطعا میزان بدهی های یاد شده در خبر هیچ ارتباطی به شخصیت حقیقی این افراد ندارد.
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا