کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آیا ساخت برج میلاد اشتباه بود؟

کدخبر:۱۲۸۳۶پنجشنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۴:۰۲۹۱۱۲ بازدید

همزمان با عملیات نصب 5 آنتن مخابراتی و مجموعه‌ای از گیرنده و فرستنده امواج بی‌سیم در راس برج میلاد، گزارشی در شبکه‌های اجتماعی ...
آیا ساخت برج میلاد اشتباه بود؟

همزمان با عملیات نصب 5 آنتن مخابراتی و مجموعه‌ای از گیرنده و فرستنده امواج بی‌سیم در راس برج میلاد، گزارشی در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده که از دو ایراد یک گروه از مهندسان ژاپنی نسبت به این سازه مرتفع حکایت می‌کند. محتوای این پیام وایبری، به نقل از ژاپنی‌ها می‌گوید: در تهران با وجود کوه‌ها و ارتفاعات طبیعی به بلندی 4 هزار متر در مجاورت شهر، نیازی به ساخت پرهزینه برج مخابراتی 435 متری نبود. سازنده برج میلاد اما با رد این ادعا، از پوشش مخابراتی 8/ 98 درصدی توسط دکل برج می‌گوید.


پاسخ به «ايراد ژاپني» از برج ميلاد

به موازات عمليات نصب 5 آنتن مخابراتي و مجموعه پرحجمي از انواع گيرنده و فرستنده امواج بيسيم روي دكل برج ميلاد، طی روزهای اخیر يك پيام بلند وبلاگي نيز در فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي –از جمله تلگرام و وايبر- درباره نگاه مهندسان ژاپني به برج ميلاد بازنشر شده و پرسش‌هاي مبهم فراواني را درباره فلسفه وجودي اين سازه عظيم متوجه پايتخت كرده است.

آنطور كه در متن پيام، به نقل از يك نماينده مجلس آمده، سال 91 يك گروه از مهندسان ژاپني در جريان بازديد از قسمت‌هاي مختلف برج ميلاد، به دو معماي فني به ترتيب درباره «شفت» يا همان سازه اصلي بتني در وسط برج و همچنين «كاربري مخابراتي» برج برخورد مي‌كنند و زماني كه از مهندس راهنماي ايراني پاسخ مي‌خواهند، اطلاعات قانع‌كننده‌اي دريافت نمي‌كنند. شرح كامل برداشت گروه ژاپني از برج ميلاد كه همان زمان در وبلاگ آن نماينده منعكس شد، در حال حاضر در شبكه‌هاي اجتماعي بازنشر مي‌شود و حكايت از ايرادهايي دارد كه تعدادي مهندس خارجي اولا نسبت به «عدم استفاده از فضاي حجيم سازه مياني برج ميلاد به عنوان كاربري مسكوني يا اداري» مطرح كرده‌اند و دوما «طراحي اوليه برج ميلاد با هدف نصب آنتن مخابراتي در راس آن» را بي‌دليل و غيرضروري عنوان مي‌كنند.

هر چند برخي مسوولان سابق مديريت شهري پايتخت، به اصل موضوع كه «بازديد سرزده و غيررسمي گروه ژاپني» از برج ميلاد را دربرمي‌‌گيرد، تشكيك جدي وارد مي‌كنند، اما مطابق آنچه در متن پيام وبلاگي روايت شده است، مهندسان كشور ژاپن بعد از ايستادن در تراس برج ميلاد و مشاهده طول مسافت فوق‌العاده نزديك كوه‌‌هاي مرتفع البرز به تهران، اعلام مي‌كنند: «تهران با در اختيار داشتن چنين ظرفيت طبيعي، هيچ نيازي به احداث برج مخابراتي مرتفع نداشت و عمده شهرهاي دنيا كه صاحب چنين برج‌هايي هستند نه از روي رقابت با هم كه از روي نياز به ايجاد نقطه مرتفع براي پوشش امواج مخابراتي، چنين سازه‌هايي ايجاد كرده‌اند.»

به گزارش «دنياي‌اقتصاد»، مبناي تحليل فني مهندسان ژاپني درباره بي‌نياز بودن پايتخت به اين برج، «ارتفاع 3962 متري قله توچال در فاصله حدود 10 كيلومتري از مركز تهران» است كه به گفته آنها امكان نصب دكل مخابراتي كم‌ارتفاع در كوه‌هاي البرز را براي اين كلان‌شهر به‌وجود آورده است؛ اين در حالي است كه 6 برج مخابراتي بلند دنيا در شهرهايي قرار دارد كه مناطق فلت (صاف و مسطح و فاقد ارتفاعات طبيعي در فاصله حداقل 100 كيلومتري) محسوب مي‌شوند. ژاپني‌ها در عين حال نسبت به اينكه از شفت بتني برج ميلاد كه به اندازه يك ساختمان 105 طبقه با قطر 60 متر فضا دارد و استفاده نمي‌شود، متعجب شده‌اند.

دنياي‌اقتصاد با توجه به اينكه در طول اين سال‌ها، هيچ پاسخ فني و تجزيه و تحليل كارشناسي نسبت به «ايراد ژاپني از برج ميلاد» ارائه نشده است، در اين گزارش ضمن گفت‌وگو با سازنده برج ميلاد و مسوول سابق اين پروژه، درباره ابهامات موجود رمزگشايي كرده است.

بررسي‌هاي «دنياي‌اقتصاد» نشان مي‌دهد: 5آنتن اصلي و مجموعه‌ گيرنده و فرستنده شامل آنتن‌هاي مخابراتي بي‌سيم، سيستم‌هاي جديد تلويزيوني، آنتن FM، آنتنVHF و آنتن UHF در بالاترين قسمت برج ميلاد (دكل آنتن) نصب شده است كه نهادها، دستگاه‌ها و سازمان‌‌هاي مختلفي همچون مخابرات، راديو و تلويزيون، راهور ناجا، اورژانس و ... براي پوشش 8/ 98 درصد از نياز مخابراتي و امواج بي‌سيم مرتبط با فعاليت‌‌هاي خود، در حال استفاده از اين امكانات هستند. هم‌اكنون اگر چه فقط از 10 درصد ظرفيت بالقوه برج ميلاد در قسمت‌ها و كاربري‌هاي مختلف آن، استفاده مي‌شود اما بازگشت كامل سرمايه و هزينه‌ احداث آن نشان از نياز تهران در سال 70 (زمان شروع اولين مطالعه براي ساخت برج ميلاد) به چنين سازه‌اي دارد.


بازنشر بازديد ژاپني‌ها به بهانه عرشه شيشه‌اي

در چند ماه گذشته یک عرشه شیشه‌ای در ارتفاعات بالاي «گنبد آسمان» برج میلاد روي بدنه «دكل آنتن» برج تعبیه شده است که تقریبا از هر نقطه‌ای از شهر تهران قابل مشاهده است و از فواصل دور شبيه يك خط عمود‌ شده بر سازه برج، رخ‌نمايي مي‌كند. نصب اين عرشه (سازه موقتي) بر فراز برج میلاد ذهن بسیاری از شهروندان پایتخت‌نشین را به خود جلب کرده است. داغ شدن بحث سازه جدید روی برج میلاد (كه براي انجام عمليات نصب آنتن‌هاي مخابراتي نصب شده است) سبب شده تا بحث قدیمی که از سوی یکی از نمایندگان مجلس بابت «عدم تناسب میان هزینه‌های برج میلاد و کاربری مفید آن» حدود دو سال پیش مطرح شده بود، بار ديگر در فضای مجازی و شبكه‌هاي اجتماعي بازنشر شود.

 برج میلاد و مجموعه یادمان بخشی از طرحی بسیار بزرگ‌تر هستند که پیش از انقلاب اسلامی طراحی شده بود. اما پیشنهاد كامل‌تر براي ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال ۱۳۷۰، مطرح شد و در پایان سال ۱۳۷۲، پس از دو سال انجام مطالعات جانمایی طرح، محل کنونی یعنی شمال تپه‌های نصر (گيشا) در غرب تهران از میان 16 نقطه پیشنهادی ديگر، براي ساخت برج انتخاب شد.

کلنگ ساخت برج ميلاد در دی ماه ۱۳۷۶ پس از حدود 4 سال مطالعه فني و شهرسازي در مكان فعلي برج ميلاد به زمين خورد اما در آن زمان، نام «یادمان» -مرکز ارتباطات بین‌المللی تهران- براي برج تعيين شد اما بعدا در طول ساخت، به «ميلاد» تغيير كرد. طبق بررسی‌های انجام شده ساخت این برج ۱۱ سال به درازا انجامید. در ۸ سال نخست تنها ۴۰ درصد از برج تکمیل شده بود، اما با سرعت بخشیدن به پروژه در دوره شهردار کنونی تهران، ۶۰ درصد بعدی در كمتر از سه سال ساخته شد.نهایتا برج میلاد با ارتفاع ۴۳۵ متر، به عنوان بلندترین برج ایران و ششمین برج بلند مخابراتی جهان، پس از ۱۱ سال از مراحل احداث، در روز ۱۶ مهر ۱۳۸۷؛ با شعار «آسمان نزدیک است» افتتاح شد.

آخرین آمار منتشر شده از هزینه تمام شده ساخت برج میلاد بیانگر آن است که تا ابتدای سال 87 مجموعه هزینه‌های انجام شده برای ساخت برج 230 میلیارد تومان برآورد شده بود که این رقم در زمان افتتاح پروژه به گفته مدیرعامل سابق برج (رحیم مطهرنژاد) به 500 میلیارد تومان رسید و حداقل 20 کاربری مختلف برای آن تعریف شد.ایجاد و گسترش شبکه دسترسی بدون سیم، ایجاد زیرساخت مناسب برای سیستم‌های جدید تلویزیونی، بهینه‌سازی پوشش فركانس‌هاي رادیويي و تلویزیونی، کاربری‌های هواشناسی و کنترل ترافیک، گسترش و بهینه‌سازی پوشش شبکه‌های بی‌سیم و پی‌جو و کاربری گردشگری مهم‌ترین کاربری‌های برج ميلاد را تشکیل می‌دهند.

چند روز پيش بازنشر متن وبلاگي یکی از نمایندگان مجلس در فضاي مجازي كه به روايت گزارش بازدید تعدادی از مهندسان ژاپنی از مجموعه برج میلاد در سال‌91 اختصاص دارد، باعث شد ابهاماتی درباره نبود تناسب میان هزینه‌های احداث این برج و کاربری آن در ذهن شهروندان به وجود بيايد.به گفته یکی از نمایندگان مردم تهران در مجلس سه سال پيش گروهی از کارشناسان و مهندسان ژاپنی بعد از بازدید چند ساعته از برج میلاد نسبت به هدف ساخت این برج سوالات و ابهاماتی را مطرح مي‌كنند که از سوی مهندسان ساخت برج میلاد با پاسخ‌های مناسبی مواجه نشده است.

طبق آنچه این نماینده مجلس در یادداشت خود آورده مهندسان ژاپنی ابتدا نسبت به عدم استفاده مفید از shaft یا همان سازه اصلي بتنی در وسط برج میلاد برای کاربری مسکونی یا اداری ابراز تعجب کرده‌اند.

این گروه از مهندسان ژاپنی همچنين با مشاهده کوه‌های 4 هزار متری در اطراف شهر تهران عنوان مي‌كنند که با وجود چنین کوه‌هایی در فاصله 10 کیلومتری از شهر تهران برای نصب دکل‌های مخابراتی، نیازی به ساخت برج حدود 400 متري براي پوشش نياز مخابراتي تهران نبوده است. مهندسان ژاپنی در پاسخ به این سوال مهندسان ایران که چرا در این صورت ژاپن یا سایر کشورها به ساخت چنین برج‌هایی دست زده‌اند؟ می‌گویند: ساخت برج‌های بلندمرتبه برای استفاده مخابراتی در کشور ما و سایر کشورهایی همچون مالزی، چین، کانادا، روسیه و ... به این دلیل است که تمامی این کشورها در سرزمین‌های صاف و بدون کوه بلند (حداقل در نزدیکی شهرها) قرار گرفته‌اند و برای نصب دکل‌های مخابراتی به احداث برج‌های بلند مرتبه نیاز دارند.

یادداشت این نماینده مجلس که با عنوان «حرف حق یک مهندس ژاپنی» در وبلاگ شخصی اش منتشر شده این روزها در فضای مجازی (وايبر و تلگرام) بازنشر مي‌شود و این سوال را ایجاد می‌کند که آیا امکان پوشش‌دهی مخابراتی از کوه‌های اطراف شهر تهران بدون ساخت برج بلند و پرهزینه‌ای به اسم میلاد امکان‌پذیر بوده است؟ آیا صرف کاربری مخابراتی ساخت برج میلاد را به لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر می‌کند؟


گروه ژاپني وجود خارجي ندارد؟

«دنیای اقتصاد» برای رفع این ابهامات، صحت و درستی این اظهارات را از مجری برج میلاد و مدیر عامل سابق شرکت یادمان سازه جویا شد. رضا میرصادقی مجری طرح برج میلاد در گفت‌و‌گویی با «دنیای اقتصاد» با تشکیک به موضوع بازدید هیات ژاپنی از برج میلاد عنوان کرد: این موضوع برای اولین بار در سال 91 مطرح شد اما بررسی‌های مختلف نشان داد شخصیت‌های این یادداشت وجود خارجی نداشته‌اند.

صادقی که طی سال‌های 84 تا 88 مسوولیت تکمیل 70 درصد باقي‌مانده از مراحل احداث برج میلاد را بر عهده داشته است، تصریح کرد: مطالعات جانمایی برج میلاد بیش از دو سال طول کشید به گونه‌ای که در ابتدا 17 منطقه مختلف برای احداث برج کاندیدا شد و نهایتا تپه‌های نصر در غرب تهران به‌عنوان گزینه نهایی احداث برج میلاد انتخاب شد.

او با بیان اینکه اگر هم بازدید این گروه ژاپنی از برج میلاد صحت داشته باشد نمی‌توان بدون مطالعه چنین موضوعی را مطرح کرد، افزود: این‌طور نیست که برای برج میلاد یک کاربری ویژه برای پوشش‌های مخابراتی پیش‌بینی شده باشد البته در حال حاضر جانمایی دکل‌های مخابراتی در بالای برج میلاد به شکلی است که 8/ 98 درصد از پوشش مخابراتی شهر تهران و اطراف آن توسط این دکل تامین می‌شود.

مدیر عامل سابق شرکت یادمان سازه به تعریف کاربری‌های مختلف برج میلاد اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم کاربری‌های مختلف این برج را وزن‌گذاری کنیم، نخستین موضوع ایجاد نماد براي شهر تهران در دهه اخیر است. تهران در هر دوره‌ای با توجه به ویژگی‌های خودش نیاز به یک نماد شهری دارد، در عصر فعلی شهر تهران نیاز به نمادی داشت که توان مهندسان ایرانی را نشان دهد.

او با اشاره به کاربری مهم دیگر این برج تاکید کرد: برای پوشش مخابراتی شهر باید محاسباتی انجام شود که یک دکل مخابراتی توان پوشش‌دهی تا چه مسافتی را دارد. هم اکنون دکل مخابراتی برج میلاد بیش از 98 درصد نياز اين حوزه را پوشش می‌دهد. اما تضمینی نیست که از فاصله دورتر از مکان این برج (مثلا در ارتفاعات البرز) صرفا با تنها یک دکل مخابراتی بتوان تا این حد، آنتن‌دهی ایجاد کرد. او ادامه داد: علاوه بر دکل مخابراتی، تعبیه و ساماندهی سیستم‌های بی‌سیم، سیستم‌های فركانسي مورد نياز بانک‌ها و نیروهای انتظامی از دیگر کاربری‌های مهم این برج است. او با تاکید بر اینکه هم اکنون با وجود تعریف کاربری‌های متعدد برای برج میلاد فقط از 10 درصد ظرفیت‌های مختلف برج استفاده می‌شود، گفت: ظرفیت‌های مختلفی برای برج میلاد تعریف شده است که علاوه بر نماد شهر بودن احداث آن را مقرون به صرفه می‌کند.

صادقی توضیح داد: در حال حاضر توجیه اقتصادی اجرای طرح برج میلاد فراتر از پیش‌بینی‌ها بوده است، به‌گونه‌ای که هم‌اکنون در همین دوره کوتاه برگشت سرمایه آن اتفاق افتاده است.


نگاهی به برج‌های بلند جهان

گروه ترجمه: موقعیت قرارگیری بلندترین برج‌های مخابراتی جهان نشان می‌دهد این سازه‌ها صرفا برای تامین نیاز در مناطق مسطح و دور از ارتفاعات طبیعی ساخته شده‌اند.


برج توکیو

برخ مخابراتی و تفریحی توکیو در پارک شیبا در توکیو واقع شده است. این برج با ارتفاع 9/ 332 متر، دومین سازه بلند در ژاپن است. این برج در سال 1958 ساخته شده و در ساخت آن از برج ایفل الهام گرفته شده است. این برج در اصل به عنوان آنتنی برای پخش برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی عمل می‌کرد، اما برنامه ژاپن برای پخش دیجیتالی برنامه‌های تلویزیونی دردسرساز شد زیرا این برج برای پخش امواج دیجیتالی به اندازه کافی بلند نبود، بنابراین برج بلندتری به نام «توکیو اسکای‌تری» که در حال حاضر بلندترین سازه مخابراتی جهان است، ساخته شد. این برج در منطقه سومیدای توکیو ساخته شد و بلندترین سازه در ژاپن است. ارتفاع این برج 634 متر است که بلندترین برج مخابراتی جهان و دومین سازه بلند جهان پس از برج خلیفه محسوب می‌شود. به دلیل آنکه توکیو شهری ساحلی است و با نزدیک‌ترین کوه، یعنی کوه فوجی، حدود 100 کیلومتر فاصله دارد، برای انتقال امواج مخابراتی و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی نیازمند سازه‌های بلند است. ارتفاع کوه فوجی 3776 متر است. این کوه بلندترین کوه ژاپن است.


برج کانتون (برج گوانگجو)

این برج که 600 متر ارتفاع دارد یک برج چندمنظوره است و در شهر گوانگجو چین واقع است. شهر گوآنگ‌ژو در کنار رود مروارید و در نزدیکی دریای چین واقع است. برج کانتون در 29 دسامبر 2010 و برای بازی‌های آسیایی گوآنگ‌ژو افتتاح شد. قبل از ساخته شدن برج توکیواسکای‌تری، برج کانتون بلندترین برج جهان به شمار می‌رفت. اکنون این برج سومین برج بلند جهان و پنجمین سازه بلند جهان محسوب می‌شود. نزدیک‌ترین کوه به این شهر ده‌ها کیلومتر فاصله دارد و ارتفاع آن تنها 382 متر است.


برج کوالالامپور

این برج با ارتفاع 421 متر در کوالالامپور پایتخت مالزی واقع است. این برج در سال 1995 به عنوان برج مخابراتی ساخته شد. در طبقات بالای این برج یک رستوران گردان وجود دارد. این برج به‌عنوان یک رصدخانه نجوم اسلامی نیز به‌کار می‌رود و هلال ماه‌های عربی به‌ویژه رمضان از آن رصد می‌شود. شهر کوالالامپور نیز از شهرهای ساحلی است و در امتداد ساحل غربی شبه‌جزیره مالزی قرار دارد.


برج اورینتال پرل

این برج یک برج تلویزیونی است که در ناحیه پودونگ شانگهای و در کناره رودخانه هانگ‌پو قرار دارد. این برج با ارتفاع 468 متر در سال 1994 افتتاح شد. این برج دارای رستورانی گردان در ارتفاع 267 متری است. این برج همچنین دارای مراکز خرید است و یک هتل 20 اتاقه نیز دارد.


برج اوستانکینو

این برج یک برج رادیو- تلویزیونی است که در مسکو واقع است. ارتفاع این برج 1/ 540 متر است. این برج بلندترین سازه اروپا و هشتمین سازه بلند جهان به‌شمار می‌رود. ساخت این برج در سال 1963 آغاز شد و در سال 1967 به پایان رسید. شهر مسکو در کنار رودخانه مسکو واقع است. بلندترین قسمت مسکو تپه گنجشک‌ها است که در سمت راست رودخانه مسکو واقع شده است. مرتفع‌ترین نقطه این تپه 85 متر بالاتر از سطح دریاست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خوشخط: 1394/3/2800:59:26،
226
66
آقا خیلی وقت قبل از اینکه برج میلاد افتتاح بشه یکی از اشنایان ما که در کانادا فوق لیسانس می خوند ،ایراد اول را که با وجود توچال نیازی به ساخت این برج نبوده برای ما مطرح کرد ،مقصود بنده اینه که بسیاری از مهندسان ایرانی موضوع رو میدونستند ، خیلی قبل تر از اینکه ژاپنی ها بیایند.سید: 1394/3/2801:16:27،
154
60
پ ن پ درست بوده!!
یه سیخ درست کردن بی خاصیت وسط شهر!!!!
سیامک: 1394/3/2803:37:57،
291
36
احتمالا مهندسان ژاپنی راجع به بحث مهم پارازیت توجیه نیستن !!
دل آرام: 1394/3/2809:09:06،
90
231
ای بابا
میسازن میگن چرا ساختی ؟
نمی سازن میگن چرا نساختی؟

عجب مردمان مزخرفی هستیم.
وحید: 1394/3/2809:24:44،
107
45
اینکه مشکلی نیست. یه مزایده الکی برگزار کنید و چند صد میلیارد از دولت پول بگیرید و خرابش کنید. مثل بقیه چیزهایی که همین کارو باهاشون کردید
سلام: 1394/3/2810:34:55،
93
51
برای کلاس گذاتشتن تهرانی خوبه ....
افشین: 1394/3/2810:55:27،
82
50
دل ارام اگر شما و دور و بریات صفت خاصی دارید به ملت ایران ربط ندید ولی اطلاع داشته باش با هزینه ساخت این برج میتوانستند حداقل برای 20000نفر کار دایم ایجاد کنند
برج الپارازیت: 1394/3/2811:41:10،
96
34
یعنی این به اصطلاح مهندسین ژاپنی انقدر سواد ندارن که اگر این برج نبود از کجا باید پارازیت مینداختن ؟!!!! یه کم از مسیولین ما مملکت داری یاد بگیرید
میثم: 1394/3/2812:07:45،
65
43
یه ستون ساختن اون وسط . به قول دوستان واسه کلاس گذاشتن تهرانیا خوبه .
معین: 1394/3/2813:39:45،
77
44
"تهران در هر دوره‌ای با توجه به ویژگی‌های خودش نیاز به یک نماد شهری دارد"!!!!!!!!
از دید من چیزی که بیشتر به نماد تهران تبدیل شده کودکان کار هستش
میلاد: 1394/3/2821:27:52،
49
39
نماد از برج شه یاد یا همون ازادی بهتر؟!!!!
دوست: 1394/3/2801:06:20،
119
35
حالا مثلا اگه ساخته نشده بود پولش كجا رفته بود ?
آرش: 1394/3/2801:08:32،
67
39
شهر که بی کلانتر بشه، . . .
Mani: 1394/3/2801:09:07،
134
37
ژاپنی‌ها نمی فهمند ''''''ما خوبیم'''''''اخه ژاپنی ها نمیدونند چند نفر به خاطر ی پروژه تو ایران عاقبت بخیر می شن ''''
شهرام: 1394/3/2810:24:13،
63
39
آقا ميخواستم مثبت بدم اشتباهي منفي شد ببخشيد
وحيد يوسفي: 1394/3/2801:15:21،
65
146
از اين حرفا گذشته برج ميلاد چهره شهر رو زيبا كرده. واقعا خيلي زيبا و حرفه اي ساخته شده.
دم سازندش گرم.
کارمند: 1394/3/2809:23:22،
118
67
وحید جان ! یک توصیه برادرانه بهت می کنم ، به دلیل اینکه فکر کنم سلیقه ات یک مقداری خوب نباشه ، برای مسائل مهم زندگیت از جمله ازدواج ، خرید خانه و... حتما با یک آدم باسلیقه مشروت کن
ایمان: 1394/3/2801:21:10،
130
45
آخه اگه پروژه های پفکی اینچنینی در دستور کار قرار نگیره مدیرای بدبخت ما از کجا چند هزار میلیارد و اختلاص کنند
امین: 1394/3/2804:16:15،
100
44
خداییش نشده یه فیلم بسازن این برج توش نباشه. موندم اگه این نبود از چی میخواستین فیلم بگیرین
.
رضا: 1394/3/2808:24:52،
70
37
با سلام
ضمن قبولي طاعات و عبادات شما هم ميهنان هميشه در صحنه لازم به ذكر است اختلاس با "ص" نيست و اختلاص اشتباه است .
amiran: 1394/3/2808:58:27،
54
25
اینکه لفت و لیس میشه تو ساخت این پروژه ها جای خود.
ولی شهر های بزرگ احتیاج به این برج ها دارن.
مهندسان چینی تو ساخت و سرعت ساخت برج دست امریکاییها رو از پشت بستن.
تو شانگهای و گوانجو رکورد زدن.
کاش استفاده درست میشد از این برج مرتفع.مثلا یه سالن کنسرت داره با 10 تا گشت ارشاد.!!!
احسان: 1394/3/2809:30:18،
124
51
بهترین کاربری در حال حاضر برج میلاد که در هیچکدام از کشورهای دارنده برج مشاهده نمیشه ، نشاندهنده میزان آلودگی هوای تهرانه . مردم تهران هر روز میزان آلودگی هوای تهران را از وضوح دید برج میلاد تشخیص میدن . مثلا اگر هوای تهران خیلی آلوده باشه میگن که برج میلاد از فاصله 200 متری هم دیده نمیشه و یا اگر متوسط باشه میگن برج میلاد از یک کیلومتری هم دیده نمیشه .
محسن: 1394/3/2809:51:42،
58
47
عالی گفتی :))))
amiran: 1394/3/2809:53:32،
71
46
لایک
اسحاق نيوتن: 1394/3/2810:26:14،
70
45
داداش دمت گرم

از شدت خنده زمينو گاز گرفتم
مهتاب: 1394/3/2900:03:03،
43
40
خداییش منم همین کارو میکنم
بيطرف: 1394/3/2810:30:28،
66
45
اين آقاي صادقي كه حتي اسم كوچكش نامشخص است در همهچيز شك ميكند .در نقش شركت يادمان سازه كه شك ندارد.اگر نام هيات مديره شركت يادمان سازه را بفرمايند ونام شركت فعلي خودشان را نيز ذكر كنند بسياري از شك ها بر طرف ميشود . حاج ميرزا آغاسي به مقني داده بود چاه آب بكنه ،مقني هي ميگفت اين چاه براتون آب نميشه .حاجي گفت تو بكن .اگر براي ما آب نميشه براي تو كه نون ميشه!!!
برج بدرد مردم نخورد براي خيلي ها از جمله يادمان سازه وشركت آقاي صادقي نونكه شد!!1
علي: 1394/3/2810:53:33،
84
41
تا قبل از ساخت اين برج نماد شهر تهران برج آزادي بود که قبل از انقلاب توسط شاه ساخته شده بود و اين موضوع مسئولين انقلابي ما را خيلي آزار مي داد. بنابراين به فکر افتادند تا چيزي بسازند تا صلابت و زيبايي برج آزادي را محو کند و قاعدتاً نون خوبي هم در اجراي پروژه باشد بنابراين برج بيقواره يادمان تهران که بعداً شد برج ميلاد پديد آمد.
بهنام: 1394/3/2811:37:46،
83
37
این برج با اون بدنه کهیر سیمانیش خیلی زشته نه تنها آزادی محو نشد بلکه زیبایی های برج آزادی بیشتر نمایان شد.
اسکندر: 1394/3/2811:29:58،
87
44
فقط ساخته شد که برج شهیاد(آزادی )نماد پایتخت تهران نباشه
جواد: 1394/3/2811:34:08،
65
42
بحث نماد تهران و استفاده مخابراتی و این حرفها نیست اگر این برج نبود چطور میخواستن کل تهران رو زیر پوشش انواع پارازیت های ماهوارهای و رادیویی بگیرن؟ پس از این نظر که هدف اصلی ساخت این برجه. ساختنش درست بوده.
مهرداد: 1394/3/2811:42:39،
76
42
خیلی جالبه میگن هزیته این برج با بخور بخوراش 500 میلیارد شده ولی برای تکمیل مصلی تهران بودجه 3 هزار میلیاردی خواستند ببینید اونجا چطوری میخواند بخورند
مسیولین به به به ..... چه لقمه ای
سعید: 1394/3/2813:42:56،
53
31
"این برج با اون بدنه کهیر سیمانیش خیلی زشته نه تنها آزادی محو نشد بلکه زیبایی های برج آزادی بیشتر نمایان شد.
"
عالی بود ...
مهر آیین: 1394/3/2813:48:37،
42
38
معلومه که اشتباه بوده ساختش.این موضوع 5-4 سال پیش مطرح شد چی شده دوباره باز شده موضوع.مملکت که صاحب نداشته باشه میشه همین دیگه.
آرش: 1394/3/2815:42:03،
40
35
تا حالا دقت کردین این اثر مهندسی هم زمان دکتر محمود احمدی نژاد ساخته شده؟؟؟!!!
sam: 1394/3/2820:49:38،
48
42
با سلام
برج واقعا زشتی است،برج میدان آزادی خیلی زیباتر از آن است.
کیان: 1394/4/2010:54:10،
33
34
وابستگی کامل مخابراتی پایتخت ( پوشش 98 درصدی ) به یک برج نقطه ضعف بسیار بزرگی است . خصوصا که کشور ما در منطقه نا امن خاورمیانه قرار دارد.
hlh: 1395/2/1213:38:04،
24
27
هر عمودي در زمين نشانه شيطان است. در رمي جمره مسلمانان يك ستون عمود را به نشانه شيطان سنگ باران ميكنند. حالا در يك سرزمين مسلمان نشان شيطان نصب شده شاهكاره و اين در آينده روشن خواهد شد......

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار