کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حذف تدریجی و بی‌سر و صدای نان دولتی

کدخبر:۱۲۷۹۴سه شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۱:۰۹۲۳۲۸ بازدید

سخنگوی دولت درتازه‌ترین اظهارات خود تاکید کرده که یارانه نان قطع نمی‌شود اما دیگر در کوچه و خیابان‌های پایتخت، کمتر نانوایی دولتی ...

سخنگوی دولت درتازه‌ترین اظهارات خود تاکید کرده که یارانه نان قطع نمی‌شود اما دیگر در کوچه و خیابان‌های پایتخت، کمتر نانوایی دولتی را می‌توان دید و این بساط نانوایی‌های آزادپز است که گسترده‌تر شده است.

به گزارش مهر، نان یکی از اقلامی است که نقش عمده‌ای در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی دارد و هنوز هم، نان یک پای ثابت سفره‌های ایرانی است. حال هم که در آستانه ماه مبارک رمضان قرار گرفته‌ایم، نقش این کالا در مصارف روزانه مردم، عمده‌تر از قبل می‌شود.

چند وقتی هست که دولت تصمیم گرفته تا یارانه‌ای که به گندم، آرد و نان پرداخت می‌کرده را به شدت کاهش دهد و منابع مالی آن را در بخش‌های دیگر اقتصاد و بودجه کشور به کار بندد؛ به خاطر همین اگر به یکباره تصمیم می‌گرفت تا یارانه نقدی نان را کاهش دهد یا قیمت نان را با مصوبه خود، گران کند، به طور قطع ممکن بود نارضایتی گسترده‌ای را در پی داشته باشد. برهمین اساس، به این نتیجه رسید که با اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشی از آرد نانوایان را قطع کرده و آنها را از سمت نانوایی دولتی، به سمت نانوایی خصوصی یا همان آزادپزها هدایت کند.

به همین دلیل، در گام اول دولت اعلام کرد حداکثر ۲۰ درصد نانوایی‌ها آزادپز می‌شوند و مابقی همچنان باید تحت نظارت دولت و با دریافت آرد دولتی به کار خود ادامه دهند اما موضوع از آنجا شروع شد که بسیاری از نانوایی‌ها تمایل به این پیدا کردند که نان را به صورت آزاد بپزند، آرد آزاد بخرند و خود هم قیمت‌گذاری نان‌شان را به عهده بگیرند؛ آنهم با اندکی کم و زیاد کردن کنجد.

البته اتحادیه نانوایان برای نان‌های آزادپز با هماهنگی دولت، سقف قیمتی تعیین کرد و قیمت هر قرص نان سنگک که عمده مصرف مردم است، به صورت آزادپز در تهران ۱۳۰۰ تومان تعیین شد. آنگونه که محمدرضا نظرنژاد، رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی می‌گوید: قیمت هر قرص نان سنگک بنا به درخواست مشتری مبنی بر استفاده از کنجد تغییر می یابد به نحوی که اگر نان یک رو کنجد، پخت شود، به قیمت ۱۵۰۰ تومان، دو رو کنجد با وزن چانه ۵۵۰ گرم، ۲۰۰۰ تومان و هر کیلوگرم نان سنگک ساده ۳ هزار تومان در سال ۹۴، عرضه می شود.

وی، البته این نکته را هم تاکید کرده که هیچ نانوایی حق ندارد به زور نان کنجدی را به بهانه افزایش قیمت، در اختیار مشتری بگذارد، بلکه مشتری خود باید متقاضی دریافت نان کنجددار باشد در حالی که هم اکنون این گونه نیست و گشت و گذاری در میان نانوایی‌های آزادپز نشانگر این است که برخی از نانوایان، نانی به  غیر از نان کنجدی را پخت نمی‌کنند.

نظرنژاد این را هم تاکید کرده که برنامه دولت برای نان در سال ۹۴، حرکت به سمت آزادسازی قیمت است، این در حالی است که در سال ۹۳ بالغ بر ۲۰ درصد از نانوایی‌ها آزادپز شده اند و در نان سنگک، تعداد نانوایان آزادپز بیش از ۲۰ درصد بوده است، البته مردم هم راضی بودند چراکه کیفیت نان افزایش یافته است.

او چندی پیش هم اعلام کرده بود که قرار است در اردیبهشت و خردادماه سال جاری، میزان نانوایان آزادپز به ۶۰ درصد برسد و بر این اساس، پیش‌بینی می شود در سال ۹۴، به طور کامل قیمت نان آزادسازی شود. در این صورت رقابت هم برای پخت کیفی نان بیشتر خواهد شد؛ موضوعی که اگرچه از سوی مقامات دولتی در ابتدا مثل همیشه رد شد اما صحت گفته نظرنژاد با برچیده شدن روزانه نانوایی‌های دولتی و جایگزینی نانوایی‌های آزادپز به جای آن، در سطح شهر خودنمایی می‌کند.

وی اظهار داشت: امسال قیمت نان با توجه به بالا رفتن دستمزدها و نرخ حامل‌های انرژی، باید بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد اما هنوز دولت تصمیمی برای افزایش قیمت نان در سال ۹۴ نگرفته و تاکنون جلسه ای نیز برگزار نشده اما سیاست کلی دولت، حرکت به سمت آزادسازی قیمت نان است.

اما پای دیگر داستان، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت است که به تازگی اعلام کرده دولت قصد ندارد یارانه نقدی نان را قطع کند در حالی که حذف بی و سر و صدای ۱۱ هزار میلیارد تومان یارانه نان با گسترده‌تر شدن بساط نانوایی‌های آزادپز و از گردونه خارج شدن نانوایی‌های دولتی آغاز شده است.

در این میان، اگرچه دولت اعلام می‌کند میانگین نانوایی‌هایی که آزادپز می‌شوند، تنها ۲۰ درصد در سال گذشته و ۲۰ درصد در سال جاری است اما این حذف در کل کشور اتفاق می‌افتد و بنابراین ممکن است سهم یک استان بیشتر و سهم استانی دیگر کمتر باشد، همانطور که هم اکنون در پایتخت و حتی کلانشهرها، کمتر نانوایی دولتی را می‌توان یافت.

در این میان برخی نانوایان می‌گویند: دولت اجباری برای آزادپز شدن آنها ندارد اما پخت نان آزادپز صرفه اقتصادی بیشتری برایشان دارد. از سوی دیگر، چون نان کیفیت بالاتری می‌یابد، مشتریانش هم بیشتر می‌شود. به گفته آنها، البته از تعداد مشتریان خرید نان برخی از آنها، از زمانی که آزادپز شده‌اند کمتر شده است، چراکه واقعا برخی از مردم قدرت خرید سابق را ندارند که حتی گرانی چند صد تومانی نان برای‌شان مهم نباشد.

بنابراین به نظر می رسد دولت به صورت کاملا بی سر و صدا قصد دارد یارانه نان را حذف کند، البته ممکن است مدتی به پرداخت یارانه نقدی نان در کنار سایر یارانه‌ها هم ادامه دهد اما با این روندی که در پیش گرفته شده، به نظر نمی‌رسد پرداخت یارانه نقدی نان هم دوام زیادی داشته باشد، یا حداقل نان‌های دولتی با قدرت و قوت قبل، پخته شده و به دست مردم داده شود.

از سوی دیگر، مردم می‌گویند در آستانه ماه مبارک رمضان که نیازشان به خرید نان دو چندان می‌شود، به هر نانوایی که مراجعه می‌کنند، خبر از آزادپز شدن آن می‌دهند و این امر، سرگردانی آنها را برای یافتن نانوایی دولتی رقم زده است، ضمن اینکه نانوایان هم خیال خود را از بابت پاسخگویی به مردم برای به یکباره آزادپز شدنشان را راحت کرده‌اند و تنها به یک پارچه نوشته نصب شده بر روی دیوار نانوایی بسنده کرده‌اند که بر روی آن نوشته، در این نانوایی، نان به صورت آزادپز عرضه می شود. این حال و روز این روزهای مردم در آستانه ماه مبارک رمضان و خرید نان است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیدوارم: 1394/3/2616:55:31،
119
29
روحانی متاسفیم!!!
متاسفیم از اینکه سفره مردم رو روز به روز کوچکتر میکنی!!
حمید: 1394/3/2621:26:16،
48
27
کم کم نون سیر خوردنم برای مردم میشه آرزو.
آیدین: 1394/3/2621:34:44،
63
28
یکی جلوی این نوبخت رو بگیره!
یه ایرانی: 1394/3/2707:28:09،
40
31
روحانی مچکریم...............
کاوه56: 1394/3/2714:02:10،
37
18
اقا مشکلی نیست جای نون می ریم شیرینی و کیک می خوریم
m: 1394/3/2617:01:00،
83
26
آره. مردم در جریان هستن
ناامید: 1394/3/2621:39:24،
57
31
نوبخت!! خجالت هم خوب چیزیه
مجید جان: 1394/3/2617:53:52،
78
31
قرار بود نفت بیاد سر سفره هامون دریغ که نیومد هیچ، نون هم رفت. اگه یارانه اب و برق رو هم بردارن خیالم راحت میشه که دیگه ازادم و هیچ دینی به این مملکت ندارم
سجاد: 1394/3/2618:38:46،
47
31
مطمئن باش الان هم هيچ ديني به اين مملكت نداري
اين مسئولان و دولت هستند كه به من و شما بدهكارند و مديون
آرش: 1394/3/2619:29:57،
56
25
ما دینمون به هموطنانمونه. ما داریم خودمون خودمون رو میزنیم. هر جا منافعی در میون هست، حاضریم هموطن و حتی دوستمون و له کنیم تا خودمون بالا بریم. وقتی میگن قراره ماشین گرون بشه، واسه سود، میریم تو صف وای میسیم حاضریم واسه سود خودمون یه ملت و فدا کنیم. هنوز یادنگرفتیم با نخریدن دسته جمعی، تنبیه کنیم. تا میبینیم یه کاری سودی برامون داره، دیگه برامون مهم نیست اون کار چه بلایی سر بقیه مردم میاره، انجامش میدیم. از دولت که امیدی نیست، خودمون غمخوار خودمون باشیم که فعلا نیستیم.
وطن پرست: 1394/3/2617:54:05،
57
24
کلا" کاراي يواشکي و بي سرو صدا داره مد ميشه.همينه ديگه شيب ملايم.يعني يواشکي جوري که نفهمي
تجربه: 1394/3/2617:57:57،
61
21
پس تو روز انتخابات از ساعت ۶ صبح بریم واییسیم تو صف!!!!تا وظیفه دینی خودمون رو ادا کنیم!!!!!!!!!!!
HK: 1394/3/2618:37:24،
59
30
نفت که سر سفره نیومد، هیچ!!!!!!! سفره ای هم که داشتیم کوچکتر شده و داره به صفر میل میکنه............
اینه جواب حمایت مردم از ریاست جمهور؟؟؟؟؟؟
مهدی: 1394/3/2709:38:39،
37
17
واسه خودم متاسفم که چرا تو این خراب شده به دنیا اومدم
ف: 1394/3/2710:37:26،
45
16
خجالت بکشین به خدا
دیگه چقدر می خواین گرونش کنین
قیمت سنگک رو دو برابر کردین و دولا پهنا میندازین به مردم

دقیقا حرفی که بابام سال 1361 زد رو یاد دارم
اونوقت نون لواش 5 زار بود
نون سنگک اگه اشتباه نکنم 12 زار
بهم گفت روزی برسه نون بشه هزار تومن و گیرت نیاد بخوری

با این احوال و با پول بی ارزشی که ما داریم باید وام هزارمیلیاردی بگیریم و نون بخریم
قسطش هم حتما یا 3800ملیارده
یا 8000میلیارد
یا 37هزار ملیارد
یا 74هزار ملیارد
ستاره: 1394/3/2714:07:52،
47
30
آقای ف این وام های تو جیب من وتو نمیره میره تو جیب دوستان وآشنایان خودشون من وتو هم باید تاوان این بی رحمی رو بدیم تو مملکتی که مردم آزاری از این نوع گرونی بی عدالتی زیادشدن ثروت ثروتمندان وفقیرترشدن فقیران وزیاد شدن اختلاس و... باشه بهش چه نامی باید داد
مجید: 1394/3/2712:07:40،
39
29
خدا پدر ومادر این نانوایی محله ما را بیامرزد نان را به صورت تکه ایی هم می فروشد
علی: 1394/3/2717:12:01،
45
31
الان باید بگیم نخوردیم نان گندم ولی دیدیم دست پولدارها...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
در هنگام عبور از دست‌انداز، پدال ترمز را نگه ندارید
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما