کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ساخت یک هتل 57 طبقه در یک خیابان 8 متری !

کدخبر:۱۲۷۶۶سه شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۵:۰۰۸۷۸۵ بازدید

گفته بودند در خیابان فرشته درخیابان مهدیه جرثقیل‌های بزرگ نشان می‌دهد که دقیقا در کدام نقطه گودبرداری انجام شده است. خیابان مهدیه ...
ساخت یک هتل 57 طبقه در یک خیابان 8 متری !

اگر دهه 70 در خیابان‌های باریک شمیران مجوز ساخت برج‌های بلند 15 تا 20 طبقه را می‌دادند این روزها سرمایه‌گذاران بزرگ در خیابان‌های 8 متری تهران، با مجوز شهرداری و کمیسیون ماده 5 آسمانخراش‌هایی به نام هتل می‌سازند. یکی از آنها که بلند‌ترین سازه تهران پس از برج میلاد خواهد بود، در الهیه ساخته می‌شود؛ نه با 10، 20 یا حتی 30 طبقه، با 57 طبقه در یک خیابان 8 متری. نامش هتل است اما کارش تنها  هتلداری نیست.

به گزارش شهروند، گفته بودند در خیابان فرشته درخیابان مهدیه جرثقیل‌های بزرگ نشان می‌دهد که دقیقا در کدام نقطه گودبرداری انجام شده است. خیابان مهدیه خیابان باریکی است که از انتهای خیابان فرشته به سمت خیابان و محله الهیه می‌رود. تا همین چند‌سال پیش مردم در این خیابان زندگی آرامی داشتند تا این‌که یک روز چند نفر آمدند و دور زمینی که درختان قدیمی داشت را محصور کردند. چند روز بعد کارگاه‌هایی برپا شد و تابلوهای پروژه را نصب کردند. روی آنها نوشته بود قرار است در این زمین هتلی ساخته شود. هتل وسط بافت مسکونی‌؟

گودبرداری این پروژه در ٤‌هزار و ٥٧٤ متر زمین که آغاز شد، کسی فکر نمی‌کرد قرار است در یک خیابان ٨ متری در الهیه تهران دومین برج بلند تهران پس از برج میلاد ساخته شود. حالا اما گودبرداری عمیقی که بعضی‌ها می‌گویند ٥٠ و برخی دیگر می‌گویند ٧٠ متر عمق دارد نشان می‌دهد این‌جا چه ساختمان غول پیکری قرار است از آسمان به زمین برسد. گودبرداری آن‌قدر عمیق است که وقتی از پلکان ساختمان دیوار به دیوار این زمینه پایین را نگاه کنی، در کسری از ثانیه سرت گیج می‌رود و کارگران از سطح زمین مثل آدم چوبی‌های کوچکی دیده می‌شوند که با کلاه‌های زرد و قرمز حرکت کندی دارند.

سازنده این هتل ٥٧ طبقه که طراح آن «زاها حدید» یکی از مشهورترین معماران جهان است، سرمایه‌گذار شخصی است، پای ارگان و سازمانی در میان نیست و آنطور که سازندگان آن اعلام می‌کنند‌سال ٩٧ این هتل که نامش هتل پارساگاد فرشته است، به بهره‌برداری می‌رسد و کمترین میزان سرمایه‌گذاری برای ساخت آن ٤٠٠‌میلیارد تومان خواهد بود. این‌که چطور مدیریت شهری اجازه داده برجی با این عظمت در یک خیابان ٨ متری در الهیه تهران ساخته شود حالا مهم‌ترین سوالی است که به نظر می‌رسد کمیسیون ماده پنج و البته معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران باید به آن پاسخ بدهد. واقعیت این است که تصمیم گیری برای ارایه مجوز به این آسمانخراش غول پیکر در یک خیابان ٨ متری زمانی صادر شده که علیرضا جاوید، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران بوده است و البته این برج تنها خروجی مدیریت آن سال‌ها نیست و بسیاری از هتل‌های درحال ساخت تهران و همچنین مال‌های عظیم که در گوشه و کنار پایتخت بالا می‌روند مجوزهایشان را در همان زمان گرفته‌‎اند.

البته جاوید پیش از این در یک برنامه تلویزیونی از این سیاست یعنی حمایت از سرمایه گذاری‌های بزرگ تجاری در تهران در قالب مال‌ها و هتل‌ها در زمان معاونتش اینطور دفاع کرد که به‌هرحال تهران نیاز به هتل و مال‌های مدرن دارد و ما نباید جلوی ساخت آنها را بگیریم. اما آنچه درباره ساخت این هتل ٥٧ طبقه در خیابان ٨ متری مهدیه، در الهیه مسأله‌ساز شده از سویی جانمایی آن در خیابانی ٨ متری و از سوی دیگر پیش‌بینی کاربری‌های چند منظوره به جز خدمات هتلی است. اگرچه گفته می‌شود که این سازه عظیم که بعد از برج میلاد با ٢٣٠ متر ارتفاع از سطح زمین بلندترین ساختمان تهران البته در خیابانی ٨ متری خواهد بود یک هتل است اما واقعیت این است که هتل اسم بخش کوچکی از این هیولای غول پیکر خواهد بود و شاید نام خوبی برای این‌که سرمایه‌گذاران پشت آن پنهان شوند و به اسم هتل مراکز تجاری بلندمرتبه در تهران بسازند. اتفاقی که درباره همین پروژه افتاده است. پیگیری‌ها نشان می‌دهد این سازه بلندمرتبه به جز طبقاتی که که به‌عنوان هتل برای آن پیش‌بینی شده بین ١٨ تا ٣٠ طبقه، ٧ طبقه تجاری – اداری و مجموعه‌ای از فروشگاه‌ها و مراکز تجاری، سالن‌های کنفرانس، ٣ طبقه تأسیسات، ٤ طبقه مراکز تفریحی و رستوران و ١ طبقه لابی مجلل خواهد داشت و همه اینها یعنی چنین بارگذاری سنگینی در بافت مسکونی یک محله و در حاشیه خانه‌هایی که مردم تا چند‌ سال پیش در آن زندگی آرامی داشتند و حالا؟

* زمین دهان باز کرد و دیوارها ترک خورد

حالا خانه‌های خیابان مهدیه در الهیه تهران، دیگر آرامشی ندارند. چهار‌سال است که یک ساخت‌وساز عظیم بیخ گوششان پیش می‌رود و گودبرداری کنار خانه‌هایشان عمیق و عمیق‌تر می‌شود. از خانه‌های آنها که بپرسی، خرابه‌هایی شده‌اند با دیوارهای ترک خورده، نه از آن ترک‌های ساده‌ای که در خیلی از خانه‌ها پیدا می‌شود، از آن نوع ترک‌هایی که می‌گویند این خانه ممکن است به آنی بریزد و در آن گودال عظیم هتل مجاور خودش و آدم‌هایش و زندگی‌هایش مدفون شوند. زمین در حیاط یکی از خانه‌های مجاور این گودبرداری دهان باز کرده است و پیامدهای ناشی از گودبرداری غیراصولی آن‌قدر شدید بوده که در بخشی از حیاط حتی پلکان از زمین مسطح جدا شده است. پیمانکاران هتل آمده‌اند و بخشی از ترک‌های دیوارهای ساختمان مجاور را ناشیانه گرفته‌اند و ساختمان باز از همان نقطه ترک‌های عمیق تری برداشته است.

مالک یکی از این خانه‌ها به ما، می‌گوید: «در کجای دنیا اجازه می‌دهند که هتل و مراکز تجاری با این عظمت کنار خانه‌های مردم ساخته شود؟ این خیابان یک طرفه که در همین حالت معمول پر‌ترافیک و مسدود است با فعالیت این هتل و پاساژهایش چه وضعیتی پیدا می‌کند؟ ما از آنها شکایت کرده‌ایم اما می‌گویند که کاری نمی‌توانید بکنید، دست ما خیلی پر است... واقعا در این شهر جایی پیدا می‌شود که از حقوق ما دفاع کند.» ساکنان خانه‌های مجاور این هتل که نه، این آسمانخراش تجاری، می‌گویند چندین‌سال پیش که برای ساخت خانه‌هایشان مجوز گرفتند به آنها گفتند که نمی‌توانند طبقات زیادی داشته باشند حالا اما به این زمین ٤‌هزار متری اجازه ساخت داده‌اند آن هم در ٥٧ طبقه.» به گفته همسایه‌ها و ساکنان خیابان ٨ متری مهدیه، روزهای آرامش آنها دیگر به سر آمده است اما «چه کسی به آرامش مردم در این شهر فکر می‌کند؟ اصلا کسی به ما فکر می‌کند؟» این را یکی از آنها می‌گوید و با افسوس به گود عمیقی که تا چند‌سال دیگر هتل عظیمی می‌شود، نگاه می‌کند.

جایی دورتر از خیابان الهیه، پشت پارک شهر در خیابان بهشت پرونده ساخت هتل فرشته پاسارگاد، روی میز اعضای شورای شهر است. محمد مهدی تندگویان، سخنگوی کمیسیون معماری و شهرسازی شورا خسارات وارد شده به ساختمان‌های مجاور را تأیید می‌کند و به «شهروند»، می‌گوید: «گزارش‌های ما نشان می‌دهد خسارت‌های سنگینی به ساختمان‌های مجاور وارد شده است. برای ما جای تعجب است که چطور کمیسیون ماده ٥ برای ساخت چنین سازه بلندمرتبه‌ای در خیابانی با عرض کم مجوز صادر کرده است و مسأله دیگر بحث ساخت هتلی داخل بافت مسکونی شهری است که مشکلات جدی برای ساکنان این محدوده ایجاد خواهد کرد.»

آن‌طور که تندگویان می‌گوید، گزارش‌های کارشناسان کمیسیون شهرسازی و معماری شورا میزان تخریب‌ها و خسارات وارده به املاک مجاور این گودبرداری عظیم را سنگین توصیف کرده و حتی آنها گفته‌اند در برخی موارد امکان سکونت در برخی منازل وجود ندارد و زندگی در این خانه‌ها خطرساز است و امکان رانش زمین وجود دارد. به گفته او «کار از ترک خوردن بناها گذشته و مشکلات بیش از اینها. ما معتقدیم این گودبرداری غیراصولی انجام شده است و اساسا در چنین زمینی در بافت این منطقه نباید این‌قدر عمیق اجازه گودبرداری داده می‌شد.البته گفته می‌شود که مالک هتل می‌خواهد خانه‌های مجاور را تملک کند اما مالکان شکایت کرده‌اند.»

آنها شکایت کرده‌اند، مثل همه شهروندان دیگری وقتی کنار خانه‌هایشان گودال‌های عمیق کندند تا ساختمان‌های غول پیکر بسازند، راهی نداشتند جز این‌که استشهاد محلی جمع کنند، از خانه‌هایشان با دیوارهای ترک خورده و زمین‌های دهان باز کرده عکس بگیرند و ضمیمه پرونده‌ها کنند و بعد در خیابان‌های شهر راه بیفتند از این اداره به آن دادگاه، از آن دادگاه به آن یکی هیأت و دست آخر دست به دامان شورای شهر شوند و از آنها بپرسند که چرا زندگی آنها، خانه‌های آنها باید اینچنین قربانی ساخت‌وسازهایی شود که با هیچ عقلانیت و محاسبه شهرسازی نمی‌توان از آن دفاع کرد؟

جدا  از شکایت مالکان شهرداری که خودش در سال‌های اخیر بر ضرورت ایمن سازی تهران تاکید می کند در صورت آتش سوزی در چنین برجی در این خیابان چند متری یا وقوع زلزله که مساله امروز تهران است چطور باید امداد رسانی به مردم انجام شود؟ و فراتر از اینها کسانی که به اسم هتل برج های تجاری می سازند در حق آنهایی که حقیقتا به دنبال سیاستگذاری در حوزه گردشگری هستند و هتل سازی ابزاری برای درآمد سازی آنها از محل پاساژها و رستوران ها نیست چه می کنند؟

برای آنها برای مالکان خانه‌هایی دیوار به دیوار هیولایی که در خیابان مهدیه الهیه تهران بالا می‌رود چه اهمیتی دارد که مجاور خانه‌هایشان آسمانخراشی ساخته می‌شود که «زاها حدید» طرحش را کشیده است؟

آنها شهروندان بی حق و حقوقی هستند که درنهایت شاید تنها کاری که از دستشان بر می‌آید این باشد که خانه‌هایشان را، خانه‌های ترک برداشته و تکه‌تکه‌شده‌شان را بگذارند و بروند جایی دور و عمری به این فکر کنند که پول در این شهر چه‌ها که نمی‌کند، مثلا می‌تواند یکی از بلندترین آسمانخراش‌های تهران را در یکی از باریک‌ترین کوچه‌های این شهر بسازد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اشکان: 1394/3/2607:10:29،
138
24
حیف شمرون تهرون قدیم که بهشتی بود برای خودش واسه پولدار و بی پول واسه همه.حالا افتاده دست تازه به دوران رسیده ها و دیگه جای نفس کشیدن هم نداره چه برسه به پارک کردن ماشین یا حتی قدم زدن...
روباه مکار: 1394/3/2607:44:19،
105
18
از قدیم گفتن پول بده رو سیبیل شاه نقاره بزن!
البته این ضرب المثل فقط تو ایران کار برد داره، بعید میدانم ژاپنی ها یا سوئدی ها چنین اصطلاحی داشته باشند.
به هر حال به جای قانون در ایران، پول و مافیا حرف اول را میزند.
علی جون: 1394/3/2607:56:59،
72
19
شهردار تهران باید جوابگو باشه نه دولت
ولی انچه مسلم است در چند سال گذشته طبقه جدید تازه به دوران رسیده ها شکل گرفته و کماکان حضور دارد
طالب: 1394/3/2608:41:54،
49
9
حیف تهران ، حیف ما مردم ایران !

دیروز خرابیهای به وجود آمده بابت ساخت سد گتوند را خواندم . امروز برج 57 طبقه در معبر باریک به قول ایران جیب 8 متری!

سرنوشت سازمانی دولتی را که در آن کار می کنم را نگاه می کنم ! 20 واندی سال پیش اینجا شروع به کار کردم . چه بود. تبدیل به چی شده !

آیا گفتن فایده داره؟
ی: 1394/3/2609:11:04،
58
10
هتل آسمان شیراز هم در 18 طبقه در خیابان بسیار باریک رودکی در حال ساخت است! پول که باشه همه چی حله! اینجا ایرانه!
فرهاد: 1394/3/2609:19:52،
55
13
همه قاليباف رو به اسم يه شهردار نسبتا خوب مي شناسن. اما واقعيت اينه كه تو دوره قبلي و بخصوص دوره فعلي، با گرفتن مبالغي، اجازع فعاليت هاي ... داده شده. نمونه اش هم همين خبر و اخبار متعدد ديگه اي هست كه مي خونيد. تهران تبديل به پاساژ + برج شده. نميشه زندگي كرد. چشمات رو باز كن سردار !!
علیرضا: 1394/3/2610:54:20،
36
11
این موج دیوانه وار و فزاینده ساخت مجتمع های تجاری و شاپینگ مالها چیزی نیست جز پولشویی !
پولشویی هایی نظیر بابک زنجانی ها که مجتمع هایی نظیر خیابان ایران زمین تهران و میدان ونک و .... را کلنگ زدند و زنجانی یکی از 1000 ها بود مانند شرکت سازه پایدار و غیره که در زمان 8 سال دولت قبل که ثروتهای باد آورده نفا 120 دلاری نصیبشان کرد
ب ز: 1394/3/2611:03:19،
30
13
بايده فاتحه طرح جامع رو خوند!!
miro: 1394/3/2611:07:05،
26
13
با این سوء مدیریت و بی کفایتی که در تمام سطوح مشاهده میشه عملاً فاتحه شهر تهران و یا به عبارتی کل مملکت خوندست . . . .
فرهاد: 1394/3/2613:14:58،
18
8
و باز هم مافیا.نمیدون چرا اسم مافیایه سیسیل بد در رفته
رضا***: 1394/3/2607:19:46،
44
67
خیابان ۸ متری
ساختمان یا برج ۵۷ طبقه
به اسم هتل با کاربری دیگر
وسط محل مسکونی
خیابان یه طرفه
۴سال زمان پروژه
اول بسم الله آسیب رساندن به خانه های مردم وخرابی زیاد
۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰
معاون جناب روحانی کجاست و با چه مجوزی ؟؟؟؟؟؟

من هیچ حرفی ندارم چون هیچ کاری نمیتونم بکنم و زور دست دولت است ۰۰
علی: 1394/3/2609:34:42،
75
11
چه ربطی به دولت داره.به شهردارت بگو.

تو خبر نوشته 400 میلیارد هزینه که مطمئنن 100 میلیاردشو واسه شیرینی بچه ها درنظر گرفته.
نوین: 1394/3/2610:58:36،
34
11
خیلی تعطیلی....
دولت اجازه دخالت تو کارهای خودشو هم نداره چه برسه گرفتن مجوز غیر قانونی از شهرداری که ...
نادر: 1394/3/2607:57:42،
40
12
تا رشوه و باند بازی در این کشور هست وضع به همین شکل می باشد.
حمید: 1394/3/2608:34:50،
33
18
متاسفانه شهرداری تهران نمی دانم با مجوز چه کسی حقوق ساکنان اطراف این گونه ساخت و سازها را واگذار می کند ! مگر می شود شما مالک جایی باشی با یک شرایط مشخص و بعد از گذشت زمانی ببینی که همینطوری از کنارت برج می روید . شهرداری تهران ظرف این چند سال گذشته شهرک غرب را با آن فضای آرامش تبدیل به منطقه تجاری کرده البته بدون کسب اجازه از ساکنانش .
عمو شهرام: 1394/3/2608:46:21،
25
12
ندیده شک ندارم که قبلاً باغ بوده و . . . . :-(
عمو شهرام: 1394/3/2609:02:27،
30
14
چقدر خبر ها زود میرسه!
چهار سال پیش ساخت این مجموعه سروع شده ، تازه الان خبری شده
واقعا که .....
siya: 1394/3/2609:14:47،
26
15
لعنت به اونی که تبعیض قایل میشه 2 سال مجوز واسه خونه باغ هم بهمون نمیدن
يار مهربان: 1394/3/2609:14:48،
28
16
هرچه بگندد نمكش ميزنند
واي به روزي كه بگندد نمك ..
ب: 1394/3/2609:20:50،
30
18
چه ربطی داشت؟!
من: 1394/3/2609:36:45،
25
13
متاسفم برای شورای شهر و شهرداری.
اگه حتی توی یکی از این موارد شدید برخورد می کردن و گود رو به هزینه خود صاحب ملک با بتن پر می کردن جلوی چشمش, اونوقت دیگه هر کسی به بهونه پشت گرم بودن ! راه نمی افتاد هر کاری دلش می خواست بکنه.
اما آخرش ختم میشه به اینکه خب, اینقدر بسلف, برو هر کاری دلت می خواد بکن.
فکر می کنم دی ان ای ما با امثال ژاپنی ها فرق داره واقعا. اونجا طرف بخاطر قولی که نتونسته در زمان مقرر عملی کنه, خودکشی می کنه. اینجا دست پیش رو هم میگیرن که پس نیفتن با پررویی.
کارمند: 1394/3/2609:50:05،
30
14
فقط باید گفت خود کرده را تدبیر نیست
بلایی که ما ملت ایران توی این سی و اندی سال سر خودمون آوردیم ، چنگیز خان مغول نمی تونست طی 100 سال سر ما بیاره
باید بنشینیم و حماقت های نسل های قبل خودمون رو که سی و اندی سال اشتباهی تاریخی کردند رو نظاره گر باشیم
sepehr: 1394/3/2610:17:56،
22
12
یک خونه ساختم تو 100 متر زمین بهم امتیاز گاز نمیدن میگن چون معلوم نیست کوچه تون چند متریه شهرداری جواب نمیده!!!!موندم زمستون رو چیکار کنم.. اونوقت.........
محمد: 1394/3/2610:35:56،
21
15
مطمئن باشید بعدا طرح عقب کشی این خیابان را به اجرا میگذارند وبا پرداخت ناچیزی زمینهای اطراف را / باپول شهرداری / تملک میکنند.
نامی: 1394/3/2611:09:23،
20
12
خدایا ببین تو چه مملکتی ما رو آفریدی؟؟؟؟
کامیار: 1394/3/2612:08:53،
22
11
مدیونی فکر کنی کس یا کسایی رشوه گرفتن
هیچکس: 1394/3/2612:29:14،
22
22
علت چرخش زمین نیس جاذبه, پول که میگردونه جالبه
ندارم: 1394/3/2613:14:07،
22
12
دانشگاه ما یک کوچه پایینتر از خیابون مهدیه بود
تا پارسال که من رفت امد داشتم به ظاهر یک گود برداری با نیلینگ مشخص معلوم بود
بنر هتل فیلان هم نصب بود
الان که میبینم 57 طبقه قراره بشه حیرت کردم
فوف فوقش اونجا 20 طبقه کشش داشته باشه
روز عادیش همون رستورانه کلی ترافیک میکنه
واقعا متاسفم برای ساکنین که چنین بلایی سرشون اومده
saeid: 1394/5/2013:06:26،
16
14
قابل توجه دوستاني كه بي خبرند يا خودشون رو زدن به بي خبري و ميگن به دولت چه ربطي داره بايد گفت شهرداري زير نظر وزارت كشوره و وزارت كشور زير نظر رئيس جمهور
moo: 1395/11/1212:37:33،
11
14
و همه و همه هیچ کاره اند درواقع...!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما