کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

در اتاق مذاكرات همه بر 10 تيرماه تمركز دارند

کدخبر:۱۲۶۵۶شنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۹:۵۰۱۹۸۲ بازدید

هفتمين دور مذاكرات هسته‌يی در سطح معاونان در وين درحالی پيگيری مي‌شود كه از روز گذشته مذاكرات فشرده بر سر مسايل كارشناسی و ...
در اتاق مذاكرات همه بر 10 تيرماه تمركز دارند

هفتمين دور مذاكرات هسته‌يي در سطح معاونان در وين درحالی پيگيری مي‌شود كه از روز گذشته مذاكرات فشرده بر سر مسايل كارشناسی و فني همچنان جريان دارد. به‌نظر مي‌رسد كه هر چه بيشتر به ضرب‌الاجل دهم تيرماه نزديك مي‌شويم، حساسيت‌ها و پيچيدگي‌ها در اين مذاكرات شدت بيشتري مي‌يابد.

براي اين مذاكرات سه حالت صدق مي‌كند؛ يا توافق جامع بين ايران و 1+5 صورت خواهد گرفت يا مذاكرات تمديد خواهد شد يا اينكه به‌طور كلي به شكست منجر مي‌شود. اين درحالي است كه باتوجه به تهيه پيش‌نويس متن توافق اوليه در لوزان سوييس بسياري از كارشناسان گزينه اول را محتمل مي‌دانند و حتي طرف‌هاي غربي نيز اذعان دارند كه درصورت عدم زياده‌خواهي‌ها ازسوي غربي‌ها، حتي مي‌توان زودتر از موعد مقرر به توافق نهايي دست يافت.


 تمايل جدي براي پيشرفت در مذاكرات

روزنامه وال استريت ژورنال از قول يك ديپلمات ارشد غربي نوشت، احتمال رسيدن به توافق نهايي بيشتر از شكست آن است. به گزارش فارس، اين خبر درحالي منتشر شده كه هر قدر به 30ژوئن، ضرب‌الاجل تعيين شده توسط مذاكره‌كنندگان ايران و 1+5 نزديك شده‌ايم، برخي اظهارنظرهاي مقامات ارشد غربي به‌ويژه درخصوص بازرسي‌ها، ترديدهايي درباره امكان توافق نهايي ايجاد كرده است. همچنين پايگاه خبري المانيتور در گزارشي به نقل از يك مقام ارشد امريكايي نوشت: در اتاق مذاكرات همه بر 30ژوئن تمركز دارند؛ با اين همه، تمركز ما همچنان و هميشه رسيدن به توافقي صحيح است كه توافقي خوب باشد. ما بر رسيدن به مجموعه‌يي از راه‌حل‌هاي كليدي صحيح متمركز هستيم. بعد از توافق لوزان، همان‌طور كه انتظار داشتيم بخش بعدي اين پروسه بسيار سخت است.

در همين راستا حميد بعيدي‌نژاد رييس تيم كارشناسي ايران در مذاكرات هسته‌يي كشور در صفحه اينستاگرام خود اعلام كرد: بعد از چند روز جلسات كارشناسي كه بدون وقفه از هفته پيش ادامه يافته بود و بعد از جلسات معاونان سياسي كه از چهارشنبه صبح آغاز شد، روز جمعه هم، جلسه رسمي ايران و اعضاي 1+5 با حضور تمامي هيات‌هاي عضو تشكيل شد. در اين نشست، روند بحث‌هاي گذشته مرور و مورد بررسي قرار گرفت و كشورهاي عضو تمايل جدي خود را براي سرعت دادن به پيشرفت در مذاكرات اعلام كردند.


 ادامه كارشكني پاريس در روند توافق

رويترز اعلام كرد، لوران فابيوس وزير خارجه فرانسه در گفت‌وگو با شبكه تلويزيوني بي.اف.‌ام درمورد مذاكرات هسته‌يي، هرگونه توافقي با ايران را درصورت قابليت راستي‌آزمايي دانسته و گفت: هنوز هيچ گونه تضميني در اين مورد وجود ندارد. ما بايد قابليت دسترسي و بازرسي از همه سايت‌هاي موردنياز را داشته باشيم اما هنوز در اين مورد به تضميني نرسيده‌ايم. به گزارش ايسنا، وي افزود: بنابراين توافقي كه نتواند راستي‌آزمايي شود قابليت اجرا نيز نخواهد داشت. ايران و كشورهاي 1+5 در دوم آوريل در لوزان به چارچوب يك تفاهم اوليه دست يافتند و در تلاش‌اند تا پيش از ضرب‌الاجل تعيين شده (30ژوئن) به يك توافق كه بنا بر آن تحريم‌هاي غرب درازاي محدود شدن برنامه هسته‌يي ايران لغو مي‌شوند، دست يابند.


آب سنگين اراك و كندي روند مذاكرات

خبرگزاري اسپوتنيك‌نيوز اعلام كرد، سرگئي ريابكوف معاون وزير امور خارجه روسيه و نماينده اين كشور در مذاكرات هسته‌يي با ايران در ابتداي ورود خود به وين براي ازسرگيري دور تازه مذاكرات در سطح مديران سياسي به خبرنگاران گفت: متاسفانه روند مذاكرات در حال كند شدن است. اين موضوع ما را نگران كرده، به‌دليل آنكه زمان باقي‌مانده تا ضرب‌الاجل رو به كاهش است و ما بايد در كوتاه‌ترين زمان ممكن گام‌هاي نهايي را ‌برداريم. دو طرف هنوز در حال تلاش براي حل برخي موضوعات كليدي مثل نحوه برداشته شدن تحريم‌ها و دسترسي به سايت‌هاي هسته‌يي و نظامي ايران هستند. به گزارش ايسنا، وي در اين باره تصريح كرد: ايران و كشورهاي 1+5 درمورد آينده موضوع بازطراحي رآكتور آب‌سنگين اراك به يك درك مشترك رسيده‌اند اما دو طرف هنوز به‌صورت واضح درمورد اينكه رآكتور اراك چگونه و در چه زماني، توسط چه كسي و با كدام بودجه بازطراحي خواهد شد به توافق روشني نرسيده‌اند و بدون پاسخ به اين سوالات قطعا ما قادر نخواهيم بود كه در مذاكرات پيش رويم.


هرگز پي.‌ام.دي را شناسايي نكرده‌ايم

آسوشيتدپرس به نقل از مقامات غربي گزارش داده است كه گروه موسوم به 1+5 حاضر است با عدم حل مساله ابعاد احتمالي نظامي، در آغاز توافق و موكول كردن آن به بعد موافقت كند. اين خبرگزاري، درحالي كه پيش‌تر مقامات غربي و حتي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از لزوم حل اين موضوع براي توافق نهايي تاكيد داشته‌اند، از كنار گذاشتن اين شرط خبر داده است. به گزارش فارس، در گزارش اين خبرگزاري امريكايي آمده است: «به‌جاي حل اين موضوعات و سوالات در ماه جاري، مقامات گفتند كه امريكا و شركاي مذاكره‌ آن در حال كار روي ليستي از تعهدات آتي ايران هستند.

همچنين امريكا تاكيدش بر حل مساله ابعاد نظامي را كه پس از توافق ابتدايي دوم آوريل داشته، كنار گذاشته و به جاي آن مي‌گويد كه در توافق نهايي ايران «مجموعه اقدامات توافق شده (بين دو طرف) براي پرداختن به نگراني‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درخصوص ابعاد نظامي احتمالي برنامه اتمي‌اش را اجرا خواهد كرد. در همين خصوص رضا نجفي سفير و نماينده مقيم جمهوري اسلامي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در جريان برگزاري نشست شوراي حكام آژانس طي سخناني اعلام كرد كه به باور ايران چنانچه اراده سياسي طرف‌هاي مذاكراتي ما استمرار يابد و آنان به پارامترهاي توافق شده پايبند بمانند، دستيابي به يك توافق تا آخر ماه ژوئن (10تيرماه) قابل تحقق است. وي همچنين با اعلام عدم شناسايي ادعاهاي مربوط به ابعاد نظامي احتمالي برنامه هسته‌يي صلح‌آميز كشورمان موسوم به پي.‌ام.دي بار ديگر تاكيد كرد كه به اعتقاد ما تكرار چنين اتهامات بي‌پايه‌يي چيزي به ارزش آنها اضافه نكرده و نخواهد كرد و لذا ارزش رسيدگي ندارند.


صبر ايراني‌ها بيشتر از صبر غربي‌ها

همزمان كه رفته‌رفته اخبار و حواشي مذاكرات هسته‌يي داغ‌تر مي‌شود، مقامات و كارشناسان داخلي و خارجي هم به اظهارنظر‌هاي گوناگوني در اين خصوص پرداخته‌اند. در همين راستا فليپ هاموند وزير خارجه بريتانيا طي يادداشتي در صفحه اينستاگرام خود، قويا نقش آژانس در اجراي توافق هسته‌يي با ايران حمايت كرد. وي پيش‌تر ضمن استقبال از توافق به‌دست آمده در لوزان گفته بود: اين يك مبناي خوب، براي رسيدن به يك توافق خيلي خوب بود. همچنين طبق گزارش خبرگزاري صداوسيما، شابتاي شاويت رييس سابق موساد و مدير كنوني موسسه بين‌المللي مبارزه با تروريسم در پانزدهمين كنفرانس هرتزليا گفت: صبر ايراني‌ها بسيار بيشتر از صبر و تحمل مذاكره‌كنندگان غربي است. آنها امريكايي‌ها را خسته مي‌كنند و تحت‌فشار مي‌گذارند. ايران مي‌داند كه باراك اوباما مي‌خواهد توافق هسته‌يي را به‌عنوان ميراثي از خود برجا بگذارد. ايران تمام سعي خود را خواهد كرد تا امتيازات بيشتري كسب كند.


كري در حال رايزني با تيم ايراني

به گزارش فارس، جف راتكه نشست خبري خود، درمورد وضعيت جان كري وزير گفت: همان‌طور كه ديروز يا پريروز هم گفتم، او تلفني با تيم ايراني گفت‌وگو كرده است. درمورد اينكه كري چه زمان شخصا در مذاكرات شركت مي‌كند، بستگي به اين دارد كه چه زمان در مذاكرات لازم مي‌شود او اين كار را انجام دهد. اطمينان داريم كه هر زمان نياز باشد او در اتاق مذاكرات باشد، او آنجا خواهد بود. تصور ما اين است. راتكه نهايتا درمورد اينكه آيا هدف مذاكرات همچنان توافق پيش از ضرب‌الاجل 30ژوئن است، گفت: «بله، درست است. ما در چند روز اخير هم درمورد آن صحبت كرده‌ايم. فكر نمي‌كنم حرف بيشتري براي گفتن درمورد آن باشد. اينكه تمركز ما همچنان بر ضرب‌الاجل 30ژوئن است.


 تيم هسته‌اي قهرمانانه از حق كشور دفاع مي‌كند

سيدمحمود علوي وزير اطلاعات روز گذشته در مشهد، ضمن اشاره به اينكه رهبر معظم انقلاب بارها حمايت و اعتماد خود را از تيم مذاكره‌كننده هسته‌يي اعلام كرده‌اند، گفت: تيم مذاكره‌كننده هسته‌يي مقلد و مريد رهبر معظم انقلاب هستند و قهرمانانه و هوشمندانه در مذاكرات از حق مسلم كشورمان درخصوص انرژي صلح‌آميز هسته‌يي دفاع مي‌كنند. نبايد در اين شرايط با فراخوان‌هاي تجمعات، موافقان و مخالفان مذاكرات هسته‌يي را در مقابل هم قرار داد بلكه بايد درراستاي منويات رهبر معظم انقلاب از تيم مذاكره‌كننده هسته‌يي حمايت كرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

mk: 1394/3/2307:53:30،
90
47
تیم هسته ای خسته نباشید...به امید خدا مذاکرات به نتیجه مطلوب میرسن.
امیدوار: 1394/3/2308:52:10،
58
42
باش تا صبح دولتت بدمد! راستی یادت نره به خیابونها بریزی! چون بعد از مذاکرات پراید میشه 5 میلیون!!!
هموطن: 1394/3/2309:27:07،
48
54
مذاکرات شکست خورده منتظر تحریم باشیم
امیدوار: 1394/3/2311:20:34،
41
24
انشاالله به توافق خواهند رسید،انشاالله بعضی ها هم دست از افراطی گری بردارند.
mk: 1394/3/2312:02:07،
23
26
آقای امیدوار لااقل اسمتو عوض کن دلمون نسوزه...!
علی: 1394/3/2308:32:36،
49
26
حالا ببینید من کی گفتم بازم تمدید میشه
سعید: 1394/3/2308:39:00،
41
22
احتمالا آخرش میان یه توافق الکی امضا میکنن. ساده لوحان و خوش خیالها شادی میکنن. بعد چند روز هر دو طرف دوباره حرف خودشو میزنه و اوضاع بدتر از قبل میشه. تازه اگه به فرض پولی هم وارد مملکت بشه به جیب افراد میلیاردر خواهد رفت. بزرگترین مشکل مردم ایران عدم تفکرصحیح و احساساتی بودن هست.
پاسخ: 1394/3/2309:44:24،
28
20
سعید جان حق مطلب را ادا کردی

احساسی و بی منطق هستیم از رانندگی مون پیداست
ناصر: 1394/3/2308:42:51،
30
21
بسه دیگه خسته شدیم.آخه یه مذاکرات هم 2 سال و شاید10سال طول میکشه!!
سانی: 1394/3/2308:53:28،
27
25
10 تیر امسال که هیچ
دهم تیر ماه سال دیگر هم بعید است
محمد.م: 1394/3/2309:01:49،
29
20
اقای اننننصاری کاش میفهمیدیم کی هستی و از کجا اب میخوری تا حالیت میکردیم.چهار تا مثل شماها این مملکت رو به این وضع انداختن.دیگه دورانتون به سر رسیده.
ناصر: 1394/3/2314:34:30،
17
19
راست میگه دیگه عبداله.این همه دولت تبلیغ و ادعا میکرد که کاهش تحریما میشه ولی عملا هیچ اتفاقی نیفتاد.از این به بعد هم اونها فقط زمانی تحریمو کاهش میدن که ایران مستعمره اونها بشه.
حامد: 1394/3/2309:11:24،
28
22
۱۰ تیر چه سالی؟
تمدید خواهد شد و باز هم بدلیل پاره ای مغایرات تمدید...
من مرده شما زنده همینطور سرگرم خواهیم بود همین ۱۰ تیر به نتیجه حرف من خواهید رسید.
amiran: 1394/3/2309:27:34،
26
20
بچه ها یه سوال
به نظر شما کارترهای بزرگ قاچاق مثل سیگار ماربورو و....
میزارن توافق بشه؟؟!
به نظر شما کسانی که از قاچاق مشروبات الکی (کانتینر ؛ کانتینر) غول شدن؛ میزارن آزادی بوجود بیاد.؟؟!
به نظر شما کسانی که در این چند سال از کنار تحریم پروار شدن و از جریان ممنوعیت حواله دلار و سوئیفت گردن کلفت کرده اند میزارن توافقی به نفع مردم ایران صورت بگیره.؟؟!
علي: 1394/3/2310:01:48،
35
24
توافق ميكنند دولت فلج شده بودجه نداره انشالله كه دل امريكا به رحم بياد
repsol: 1394/3/2310:03:54،
36
7
به نظر من توافق میشه ولی هیچ سودی بحال مردم بدبخت بیچاره ایرانی ی ی ی نداره.....روال طبق گذشته ادامه پیدا می کنه
ایرانی: 1394/3/2310:34:02،
14
17
غربی ها ما رو به تمسخر گرفتند و تیم مذاکره را مچل کردند چرا که انان در موضع قدرتند و ما در موضع ضعف و نیاز

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما