کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رکود محض در بازار مسکن ؛ نوسازها کمتر متقاضی دارند

کدخبر:۱۲۶۲۳پنجشنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰:۳۲۴۰۲۹ بازدید

بعد از مدت‌ها رکود در بازار مسکن، این بازار دوباره در آستانه نوسانی جدید قرار گرفته و صاحبان خانه و خریداران احتمالی بر سر این دوراهی ...

بعد از مدت‌ها رکود در بازار مسکن، این بازار دوباره در آستانه نوسانی جدید قرار گرفته و صاحبان خانه و خریداران احتمالی بر سر این دوراهی قرار گرفته‌اند که آیا زمان تصمیم‌گیری بالاخره از راه رسیده یا نه؟ واقعیت این است که در ماه‌های گذشته رکود بازار مسکن بیشتر انتظاری بوده یعنی فروشندگان منتظر افزایش قیمت بودند و خریداران در انتظار کاهش قیمت البته برآیند پیش‌بینی‌ها کفه ترازو را به نفع ادامه رکود و افت بیشتر قیمت‌ها سنگین می‌کرد اما درنهایت نتیجه این انتظار کشیدن کاهش شدید حجم معاملات بود. آخرین آمار بانک مرکزی هم این شرایط را دست‌کم در تهران تأیید می‌کند.

براساس این گزارش تنها در اردیبهشت‌ماه شدت رکود به‌حدی بوده که تعداد معاملات در بازار مسکن نسبت به ماه مشابه‌ سال گذشته 41 درصد کاهش یافته این درحالی است که قیمت هر مترمربع مسکن هم افت ٢/٠‌ درصدی را نشان می‌دهد. البته بانک مرکزی در گزارش خود تأکید کرده که آمار منتشر شده را نمی‌توان به کل بازار مسکن در کشور تعمیم داد اما از آن‌جا که مشت نمونه خروار است می‌توان این احتمال را که رکود بازار مسکن در ‌سال جدید کماکان ادامه دارد، تقویت کرد. با این همه واقعیت تازه بازار هم این است که طرح جدید دولت در افزایش وام خرید به احتمال فراوان به تدریج قیمت مسکن را تکان داد و چه بسا تقاضا برای خرید و فروش را هم افزایش خواهد داد به عبارت دیگر می‌توان امیدوار بود معامله‌گران بازار به این نتیجه برسند که فصل انتظار تمام شده است.

با وجود تمام این امیدواری‌ها وضع امروز بازار مسکن کماکان رکود است و کلانشهر تهران هم از این حال و روز مستثنا نیست. براساس گزارش رسمی بانک مرکزی، در دو ماهه اول امسال حجم معاملات واحدهای مسکونی تهران 38.9 درصدی کاهش یافت و بخشی از این کاهش تحت‌تأثیر نگرانی خریداران از تبعات اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها است. با این وضع در عمل می‌توان گفت که رکود محض در بازار برقرار است و حالا همه نگاه‌ها به طرح جامع مسکن و افزایش وام مسکن است که شاید رونقی به این بازار بدهد. رونقی که توأم با گرانی نباشد و تنها به انجام معامله در این حوزه منجر شود؛ چرا که کوچکترین تحرک غیرمنطقی در این بازار می‌تواند به بالا گرفتن موج گرانی‌ها کمک کند و این همان چیزی است که دولت از آن واهمه دارد.

رشدی که باز هم سقوط است

نگاهی به آمارهای یک‌ساله گذشته گویاست که وضع رکودی خاصی سپری شده و در‌ سال‌جاری و در اردیبهشت‌ماه ‌سال ۹۴، متوسط ارزش خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۹‌میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ٤,٣‌درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه ‌سال قبل ٢/٠‌درصد کاهش نشان می‌دهد. این بدان معنی است که با وجود رشد معامله‌ها هنوز به سطح‌ سال قبل نرسیده‌ایم و این بازار با اندکی خوشبینی وضعیتش بهتر شده ولی درنهایت نزولی است. بر این اساس در ماه مورد گزارش، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ‌هزار و ۲۶۵ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه‌ سال قبل با ۴۱‌درصد کاهش مواجه بوده است.در ماه مورد بررسی، از میان مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده معادل ٧٨,٩‌میلیون ریال به منطقه ۳ و کمترین آن با ٢١.١‌میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

نوسازها کمتر از بقیه فروختند

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده به تفکیک عمر بنا در اردیبهشت‌ماه ‌سال ۹۴ هم حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ۵‌سال ساخت سهم ٥٣,٧درصد، بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله‌شده را به خود اختصاص داده‌اند. در همین جامعه آماری هم ١.٣ واحد‌ درصد کاهش نسبت به‌ سال گذشته را نشان می‌دهد. توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اردیبهشت‌ماه امسال هم نشان می‌دهد که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ١٢.١‌درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴، ۲ و ۱۵ به ترتیب با سهم ٩.١ و ٧.٩ و ٧.١‌درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

آپارتمان‌ها روی دست صاحبان‌شان ماند

براساس گزارش بانک مرکزی در دو ماهه نخست ‌سال‌جاری، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ١٩,٢‌هزار واحد مسکونی بالغ شده که در مقایسه با مدت مشابه‌ سال قبل ٣٨.٩‌درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک‌مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ٣٨.٢‌میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه‌ سال قبل ١.٧‌درصد افزایش نشان می‌دهد. توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در اردیبهشت‌ماه ‌سال ۱۳۹۴ حاکی از آن است که در شهر تهران بازه‌های قیمتی ۲۰ تا ۲۵‌میلیون ریال به‌ازای هر مترمربع بنا با سهم ١٥.١‌درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند و بازه‌های قیمتی ۲۵ الی ۳۰ و ۳۰ تا ۳۵‌میلیون ریال به ترتیب با سهم ١٤.٣ و ١٣.٣درصد، در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در این ماه ٢٧.٩‌درصد از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با قیمت بیش از ۴۵‌میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا اختصاص داشته است. البته توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده که در حدود ٠.٦٢‌درصد واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی (۳۹میلیون ریال) معامله شده‌اند.

واحدهای 70 متری مشتری بیشتری دارند

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در اردیبهشت‌ماه ‌سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ١٧,٣‌درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم ١٦.٦ و ١٣.٤‌درصدی در رتبه‌های بعد قرار دارند. در مجموع در اردیبهشت‌ماه ‌سال ۱۳۹۴ واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع، ٦٠.٥‌درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

خانه‌های 130 تا 160 میلیونی پرطرفدارتر هستند

در اردیبهشت‌ماه ‌سال ۱۳۹۴ توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که واحدهای مسکونی با ارزش ۱۳۰ تا ۱۶۰‌میلیون تومان با سهم ١١,٩‌درصد در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای دارای ارزش ۱۰۰‌تا‌۱۳۰ و ۱۶۰‌تا‌۱۹۰‌میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم ١٠.٦ و ٩.٦‌درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در اردیبهشت‌ماه ‌سال ۱۳۹۴ حدود ٤٨.٢‌درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۲۲۰‌میلیون تومان اختصاص داشته است و ٦‌درصد از واحدهای مسکونی معامله‌شده نیز ارزشی بیش از ۹۸۰‌میلیون تومان داشته‌اند.بررسی روند تحولات اجاره‌بها و ترکیب آن (رهن‌واجاره) بیانگر تأثیرپذیری مستقیم آن از تغییرات قیمت مسکن و نرخ تورم است. البته دامنه تغییرات قیمت مسکن متأثر از شکاف عرضه و تقاضای مسکن، هزینه‌های تولید (ساخت) و تقاضای سفته‌بازی است و تحولات در این بازار با سپری‌شدن دوره چند ساله رکود بعضا با افزایش‌های شدید قیمتی همراه است، درحالی‌که دامنه تحولات اجاره‌بها، به دلیل «ارتباط مستقیم اجاره‌بهای مسکن با تقاضای مصرفی مسکن، سطح عمومی درآمد مستاجران و فقدان تقاضای سفته‌بازی در بخش اجاره مسکن و همچنین التزام طرفین قرارداد اجاره به رعایت مفاد قرارداد در طول دوره اجاره» شدید نیست. بر این اساس با توجه به محدود بودن تحولات اجاره‌بها، آثار تغییرات قیمت مسکن با وقفه و به تدریج در بازار اجاره ظاهر می‌شود.

خانه ارزان شد اجاره‌خانه نه!

در اردیبهشت‌ماه ‌سال‌جاری شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه‌ سال قبل به‌ترتیب ١١,٩ و ١٣.٩‌درصد رشد نشان می‌دهد. شاخص اجاره‌بهای مسکن تحت‌تأثیر ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالبا یک‌ساله تنظیم می‌شوند و البته تحت‌تأثیر تحولات قیمت مسکن در سال‌های اخیر، روند افزایشی خود را ادامه داده است. اثرپذیری روند قیمت‌های بازار اجاره مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم، زمینه تعدیل انتظارات قیمتی و روند رشد متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم را فراهم کرده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بردیا: 1394/3/2111:08:10،
104
32
تا وقتی که درامد وحقوق مطابق تورم زیاد نشود همین کاسه همین اش است............قدرت خرید نیست متوجه شوید...در ضمن در اتحادیه املاک برای باطل کردن پروانه ها وتغییر شغل صف میباشد
رضا: 1394/3/2112:07:20،
69
26
دلیل کاهش قدرت خرید بی ارزش شدن ریال پول کشور هست.
این یعنی اینکه قیمت دلار3300تومنی برای اقتصاد ما بالا هست.
دولت نباید برای یه عده خاص دلار رو بیخود گرون کن و در عوض کشور رو به رکود ببره.
حداکثر قیمت دلار برای کشور ما 2000تومن هست
پاسخ به رضا: 1394/3/2112:37:25،
60
26
کیه که بفهمه.یا قیمت دلار باید پایین بیاد یا حقوق و دستمزد مردم به دلار بشه.
سعید: 1394/3/2113:30:57،
45
22
منم با رضا موافقم قیمت دلار رو باید یه بار بشینن بصورت کارشناسی و نه بصورت دلال گونه محاسبه کنن تا هم به صادرات کمک کنه و هم رکود از بین بره.
امید: 1394/3/2111:27:38،
43
92
رونق مسکن یعنی رونق کل مملکت...گرونی که همه مخالفند ولی رونق مسکن در راه است
جنم: 1394/3/2111:56:58،
50
25
موافقم . سرمایه گذاری در مسکن احساس امنیت مالی به دارندش میده واین یعنی اگه اوضاع اینطوری بمونه سرمایه دار حتی ممکنه ایران رو ترک کنه وبره ... واین یعنی بدبختیه بقیه که امیدوار به اشتغال ساختمانی هستن ول معطلن .. اگه به قبل سال نود نگاه کنید متوجه میشید ..
حامد: 1394/3/2112:13:33،
49
55
سرمایه ای که بخابه تو زمین و آپارتمان خالی همون بهتر که نباشه
مردم: 1394/3/2111:40:53،
30
31
دوستان بیشتر ارزش ملک به زمین ان هس بنابراین برای بهبود وضعیت رونق در بخش ساختمان ابتدا بایستی قیمت زمین کاهش یابد تا با قدرت خرید مردم جور شود سپس در حد بین 5تا 7درصد تورم به جهت رشد اقتصادی ایجاد شود تا هم خریدار بداند که همیشه رشد قیمت هس وهم سازنده در این صورت رونق پایدار ایجاد میشود
مراد: 1394/3/2112:02:07،
64
46
نخرید ارون میشه
کارمند : 1394/3/2113:46:53،
62
22
مرد حسابی نمبتونیم بخریم . نخرید یعنی چه . ارزون هم بشه نمیتونیم بخریم چون درآمدمان کفاف خرج یومیه هم نمیدهد چه رسد به خرید مسکن . خودرو و ......
پدرام: 1394/3/2114:24:52،
40
28
یه جمعیت زیادی از همین مسکن نون میخورن. با این وضعی که پیش اومده فقط بدبختی و فلاکت بالاتر میره. دولت وعده دهنده امیدهای واهی باید یه کاری کنه
siya: 1394/3/2208:30:33،
26
23
اوضاع خیلی بیریخته ولی تا همه چی ارزون بشه ارزون بشو نیس فقط اونایی که دیگه مجبورن ارزون میدن.البته همه چی خوابیده اپارتمونم روش زیاد نگین بساز بفروشا بدبخت شدن اونام منتظرن وضع بهتر شه مثل بقیه
کریم: 1394/3/2210:17:17،
25
23
به دلیل افزایش های بی رویه سال های قبل و نیز کاهش ارزش ریال کل. بازار در رکود رفته.
راه حل اینه که یا دلار قیمتش نصف بشه و نیز قیمت کالا ها ییا اینکه حقوق و دستمزد 2برابر بشه...
ناشناس: 1394/3/2211:53:01،
29
24
در شرایط فعلی اگر (تاکید میکنم اگر) سرمایه ای دارید در بانک سپرده کنید و سود مطمئن بگیرید و اگر هم سرمایه ای در حد 600-700 میلیون دارید از طریق سرمایه گذاری در امریکا اقامت بگیرید و برید یه زندگی خوب واسه خودتون و خانوادتون بسازید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما