کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پرداخت وام قفل شد

کدخبر:۱۲۶۱۱پنجشنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۸:۴۷۲۹۰۰ بازدید

شبکه بانکی کشور در خواب بهاری به‌سر می‌برد. حدود سه ماه است که از سال جدید می‌گذرد ولی انگار نظام بانکی کشور خیال اعطای تسهیلات ندارد.

شبکه بانکی کشور در خواب بهاری به‌سر می‌برد. حدود سه ماه است که از سال جدید می‌گذرد ولی انگار نظام بانکی کشور خیال اعطای تسهیلات ندارد. اگرچه رئیس شورای هماهنگی مدیران بانک‌ها قبل از شروع سال جدید و پس از آن، هروقت که تریبون به دست گرفت، از توافق شبکه بانکی برای کاهش نرخ سود و پرداخت تسهیلات از ١٥ اردیبهشت‌ماه خبر داد، اما شواهد نشان می‌دهد که باز هم پای عهدشکنی در میان است.

به گزارش شرق، هم‌اینک اکثر شعب بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات تنها به یک جمله اکتفا می‌کنند؛ هنوز دستورالعمل اجرائی و بخش‌نامه‌های تسهیلاتی به شعب بانک‌ها ابلاغ نشده است. بانک‌ها برای برخی از شعب خود هم به دلیل معوقات بالایی که دارند، سقف تسهیلاتی تعیین کرده‌اند. اگرچه برخی از بانک‌ها حساب خود را برای مشتریان ویژه و نورچشمی خود باز نگه داشتند، اما حساب‌هایشان برای مشتریان دست‌دوم و سوم قفل‌‌تر از همیشه است. از وام خودرویی که مبلغ آن را به ١٥ میلیون افزایش دادند که اصلا خبری نیست؛ انگار مشکلاتی بر سر نحوه اجرا و ضمانت‌های آن وجود دارد. وام کالا و قرض‌الحسنه هم که دردسرهای ویژه خود را برای پرداخت دارد. از وام مسکن با شرایط عجیب‌وغریب آن برای سپرده‌گذاری و بازپرداخت اقساط آن هم نباید انتظار رونمایی داشت. بنابراین گویا بانک‌ها در سه ماهه گذشته بنا را بر جذب سپرده‌های مردم گذاشته‌اند و به دلیل منافع و مصالحی از سوی مدیران بالادستی خود، تکلیفی برای پرداخت تسهیلات ندارند و بر پرداخت وام، مهر توقف زده‌اند.

کارشناسان بانکی بر این باورند که منابع نظام بانکی کشور آن‌قدر قفل شده که نباید در انتظار پرداخت تسهیلات بود. قیمت گران پول تمام‌شده برای بانک‌ها، حساب قرمزرنگ بانک‌ها نزد بانک‌مرکزی، بدهی ٨٥ هزار میلیاردی بانک‌ها به بانک‌مرکزی به همراه مطالبات معوقی که دیگر امیدی به بازگشت آن نیست، همه‌وهمه مزید بر علت شده تا بانک‌ها احتیاط را در پیش بگیرند و تنها برای گذر عمر خود لاک‌پشتی قدم بردارند تا دیرتر به زمین بخورند و این کندی سرعت نتیجه‌ای جز همین وقفه و توقف در پرداخت تسهیلات نخواهد داشت.       

محمدرضا رنجبر فلاح، مدیرعامل سابق بانک تجارت:  

دوسال دیگر باید در انتظار انحلال و ادغام بانک‌ها باشیم

همه بانک‌ها در چنین شرایطی قرار ندارند و فقط برخی از بانک‌ها که البته تعدادشان هم کم نیست، با چنین وضعیتی‌رو‌به‌رو هستند. از دلایل عمده کاهش سرعت و میزان پرداخت تسهیلات جدید در این دسته از بانک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. اول آنکه برخی از بانک‌ها با مشکل شدید مطالبات معوق‌ روبه‌رو هستند و چون منابع این بانک‌ها به سیستم برنگشته، قادر به اعطای تسهیلات جدید نیستند. دوم آنکه برخی بانک‌ها با مشکل منفی و قرمزشدن حساب‌هایشان نزد بانک مرکزی مواجه‌اند و طبیعی است در شرایطی که باید جریمه ٣٤ درصدی به بانک مرکزی بابت این بدهی‌ها پرداخت کنند، دیگر قادر به پرداخت تسهیلات جدید با نرخ ٢٤ درصد نیستند. رقم بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به حدود ٨٥ هزار میلیارد تومان رسیده و پایه پولی کشور را هم به‌شدت متأثر کرده، درحالی‌که قبلا این پایه پولی بیشتر متأثر از عملکرد بودجه دولت‌ها بوده است. مطلب دیگر آن است که درحال‌حاضر به‌دلیل کمبود منابع نرخ سود تسهیلات بین‌بانکی به بالای ٢٤ درصد رسیده، وقتی بانک‌ها با نرخ بالاتر از ٢٤ درصد تسهیلات بین‌بانکی بدون ریسک دریافت و پرداخت می‌کنند، چگونه می‌توان انتظار داشت با نرخ کمتر به مشتریان خود تسهیلات پرداخت کنند.

ضمن آنکه بسیاری از بانک‌ها قبل از بخشنامه جدید بانک مرکزی سپرده‌هایی با نرخ بالا جذب کردند و هم‌اینک امکان فسخ آن قراردادهای سپرده‌ای و پرداخت تسهیلات با نرخ‌های پایین را هم ندارند؛ زیرا این اقدام موجب زیاندهی در حوزه سود عملیاتی می‌شود و به‌دلیل محدودیت آنها در حوزه بنگاه‌داری عملا نمی‌توانند سود عملیاتی خود را جبران کنند. هم‌اینک بخش زیادی از منابع سپرده‌ای کشور جذب مؤسسات غیررسمی می‌شود که با نرخ‌های بالا سپرده‌ها را نزد خود جذب و صرف پرداخت تسهیلات با نرخ‌های بالاتر می‌کنند. با این اوصاف شرایط کنونی نظام بانکی مطلوب نیست و بسیاری از آنها در سال‌های ٩٣ و ٩٤ با زیان مواجه‌اند. پیش‌بینی بنده این است که طی دو سال آینده برخی از بانک‌ها منحل یا ادغام شوند و به‌جز بانک‌های بزرگ سایر بانک‌ها نیز باید سرمایه‌شان را افزایش بدهند. در واقع شرایط تحریمی، بلوکه‌شدن دارایی‌های ارزی، کسری و عدم تحقق درآمدهای دولت نسبت به بودجه مصوب و عدم تخصیص بودجه عمرانی، مطالبات بانک‌ها و پیمانکاران از دولت و انبوه پروژه‌های ناتمام، شرایطی را ایجاد کرده که گردش منابع مالی و سرمایه درگردش برای چرخش فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی کشور با مشکل و کندی مواجه شود و با همه این اوصاف همان‌طور که در همایش سیاست‌های پولی و ارزی نیز عنوان شد، منابع مالی بانک‌ها به‌ویژه در پروژه‌های نیمه‌تمام زمین‌گیر شده است. 

علی سلیمانی‌شایسته، مدیرعامل اسبق بانک پارسیان:

 بانک‌ها محتاط شده‌اند چون شرایط نرمالی ندارند

بانک‌ها منابع کافی را برای پرداخت تسهیلات در اختیار ندارند. سه سال پیش نرخ ارز بیش از ٢,٥ برابر افزایش پیدا کرد ولی نقدینگی کل کشور هم‌تراز با آن رشد نکرد. درواقع نیاز شرکت‌های تولیدی به تسهیلات به‌شدت افزایش یافت، اما بانک‌ها نقدینگی کافی در اختیار نداشتند. در حقیقت بین سود دریافتی و پرداختی بانک‌ها آن‌قدر فاصله به وجود آمد که بانک‌ها هم نتوانستند خلق پول داشته باشند. با این اوصاف باید گفت که شرایط نظام بانکی کشور نرمال و عادی نیست و بانک‌ها تحت‌تأثیر عوامل مختلفی ازجمله فشار مطالبات معوق و نظارت‌های بانک مرکزی مجبور به احتیاط شدند و محتاطانه حرکت می‌کنند. در شرایط فعلی، کنترل شدیدی روی نقدینگی کشور وجود دارد و عملا دریافت و وصول مطالبات با مشکل مواجه شده است. مجموعه‌ای از عوامل مبنی‌بر نرخ ارز، عدم بازگشت منابع به سیستم بانکی و کمبود نقدینگی وضعیت را آنچنان به هم ریخته که توان کافی برای اعطای تسهیلات وجود ندارد. دراین‌میان جریمه ٣٤ درصدی که بانک مرکزی برای حساب و بدهی بانک‌ها گذاشته نیز مزید بر علت شده تا بانک‌ها محتاط‌تر از قبل باشند. 

رجایی سلماسی، مدیرعامل اسبق بانک سامان: 

حساب بانک‌ها نزد بانک مرکزی قرمز شده است

قیمت تمام‌شده پول بانک‌ها به‌شدت بالا رفته و به بیش از ٢٠ درصد رسیده است، هزینه‌های شبکه بانکی هم به‌شدت افزایش پیدا کرده؛ با نرخ سودهای کنونی و پول گران‌قیمت، عملا اعطای تسهیلات برای بانک‌ها صرفه ندارد؛ ضمن اینکه امروز حساب اکثر بانک‌ها نزد بانک مرکزی قرمز شده است. برخی از بانک‌ها مثل مسکن و خودرو هم با مشکلاتی از نظر اجرائی ‌روبه‌رو هستند و به همین دلیل بانک‌ها خود را متعهد به پرداخت آن نمی‌کنند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نکته سنج: 1394/3/2108:21:01،
31
6
آخی دلم بخاطر این بانک ها که همش به فکر مردمن و حاضرند خودشون ضرر بدن ولی مردم ضرر نکنن سوخت!!! فقط نمیدونم پول این ساختمان های کاخ مانند را که هر روز در یک نقطه می سازن از کجا میارن!!! پول مردم را میگرین و باهاش هزار جور کاسبی می کنن و سود که نمیدن هیچ اگه یک اس ام اس گردش کارکرد حساب برا مشتریشون می فرستن پول اونم از حسابش کم میکنن!!!
ماشااله همه کارمنداشون هم از ما که کارگر بخش صنعت هستیم هم بهتر حقوق می گیرن!! نظام بانکی در این مملکت از مافیای نفت هم پیشی گرفته!!
رضا: 1394/3/2108:32:31،
23
18
بابا من هر بانکی میرم میگن بخشنامه نیمده چهل تا کارمو راه میندازه هربانکی فکرشو کنییییییید سر زدم بانک اینده شرایطش خوب بود اونم میگه بخشنامه نیمده
کسی بانکی رو میشناسه موسسه ای جایی؟ به خدا کارمون گیره به فکر ملت نیستن
احمد: 1394/3/2109:12:28،
13
9
اگر آشنا توي ثامن داري خيلي زود بهت ميدن البته ٢٨ درصد. من خودم مجبور شدم برم زير بار اين سود وحشتناك . دو سه روزه هم ميشه گرفتش. البته بازم تأكيد ميكنم كه آشنا داشته باشي چون اكثر شعبه هاش ميگن اصلأ اين طرح واسمون ابلاغ نشده و اگر بگي مثلأ برادرم از همين طرح وام گرفته شاااااااايد بگن حالا ضامن چي داري !!!!!!
٢ تومن ميخوابوني تو حساب كه قفل ميشه و ٢٠ تومن بهت ميدن.
در كل دست رئيس شعبه هست كه بخواد به كارمندش بگه واسه مشتري تشكيل پرونده بده و از اين حرف ها.
خوشخط: 1394/3/2112:51:06،
26
20
یکی به من بگه چی قفل نشده.
احمد: 1394/3/2114:49:05،
19
21
شما ساكن كجا هستين؟؟من ساكن شيراز هستم.
اما بخشنامه كه صادر ميشه واسه تمام شهر ها و شعبه ها صادر ميشه. البته من دقيقأ ميدونم كه باهاتون چجوري برخورد كردن انگار اصلأ از وجود چنين بخشنامه اي اطلاع ندارن. اگر يه آشنا پيدا كني تو ثامن بخدا حل ميشه مشكلت. بانك صادرات هم اگر معدل حساب داشته باشي خيلي سريع ميده يك ساله و بازپرداخت يكجا. البته ميشه سر سال سودش رو داد و تمديدش كرد.
محمد: 1394/3/2207:59:35،
28
13
آقای روحانی هم همون کار همشهری کت و شلواریش رو انجام داد کاهش سود سپرده ها و قفل شدن پرداخت وام . نصف مدیرهاشم که همون مدیرهای احمدی نژاد هستند پس چی تغییر کرده ؟؟؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار