کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پاسخ به چند شبهه برای خرید کالا ایرانی

کدخبر:۱۲۵۸۰سه شنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۱:۰۶۲۱۷۹ بازدید

شعار و رفتار و اندیشه ما این باشد که ما و هم‌وطنانمان، شأن و لیاقت بهترین‌ها را داریم و تا زمانی که فرزندان و کارگران و کارخانه‌ها و سرمایه‌داران و مصرف‌کنندگانمان‌ ...

شعار و رفتار و اندیشه ما این باشد که ما و هم‌وطنانمان، شأن و لیاقت بهترین‌ها را داریم و تا زمانی که فرزندان و کارگران و کارخانه‌ها و سرمایه‌داران و مصرف‌کنندگانمان‌، به گردش مالی داخلی نیاز دارند پول‌هایمان را به دیگر ملت‌ها نبخشیم.‌

به گزارش رسا، چند سالی است که مقام معظم رهبری در مناسبت‌های گوناگون به خرید کالاهای ایرانی تاکید می‌کنند و این را یک وظیفه ملی اعلام می‌کنند نه تنها یک امر شرعی که تنها متدینان یا مقلدان معظم‌له، مکلف به انجام آن باشند؛ اما در این میان چند نکته اساسی و حل نشده باقی مانده است.

یکی از مشکلات روز جامعه ما، نداشتن تحلیل درست از رخدادها و عوامل درهم‌تنیده اجتماعی است. گاهی موضع‌گیری یک مسئول در کشورمان، طیف‌های گوناگونی از موافقان و مخالفان را پدید می‌آورد و شگفت است که این همه تضاد، در یک جامعه وجود داشته باشد.

در این میان، عدم تبیین درست مسائل و مواضع، از سوی دست‌اندرکاران، رسانه‌ها و اهل تریبون و منبر، به سردگمی جامعه، دامن می‌زند.

ما ایرانی‌ها بسیار به ایرانی بودن خود می‌بالیم و افتخارات زیادی هم داریم اما در باره یک موضوع اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، نمی‌توانیم با هم اتحاد نظر داشته باشیم. شاید گفته شود که اختلاف نظر، در باره مسائل، طبیعی است اما باید گفت، جامعه به مثابه یک کل، نمی‌تواند با تشتت آرا، تصمیم بگیرد و راه خود را ادامه دهد. درست مانند انتخابات که باید در نهایت نام یک نفر از صندوق آرا بیرون بیاید و همه هم به این نظر اکثریت، احترام بگذارند.

سخن در باره این چند مشکل را به جامعه شناسان وامی‌گذاریم و به اصل موضوع می‌پردازیم. چند سالی است که مقام معظم رهبری در مناسبت‌های گوناگون به خرید کالاهای ایرانی تاکید می‌کنند و این را یک وظیفه ملی اعلام می‌کنند نه تنها یک امر شرعی که تنها متدینان یا مقلدان معظم‌له، مکلف به انجام آن باشند.

اما در این میان چند نکته اساسی و حل نشده باقی است:

کالای ایرانی را به چه قیمت باید به کالای خارجی ترجیح داد؟

آیا در ایران همه کالاها موجود است یا باید وجود داشته باشد؟

آیا نباید میان کالای ایرانی و خارجی رقابت باشد و هر فرد با آزادی کامل هرچه مایل بود تهیه کند؟

آیا این تاکیدات باعث نمی‌شود تولیدکنندگان ایرانی کالای نامرغوب خود را به مردم تحمیل کنند؟

با خرید کالای ایرانی، که کیفیت پایین‌تری دارد آیا به جای کمک به اقتصاد،‌ باعث اسراف و هدر رفت سرمایه‌ها نمی‌شویم؟

چرا باید با وجود کالای ارزان‌تر خارجی، کالای گران داخلی بخریم؟

آیا بهتر نیست به جای تبلیغ خرید کالای ایرانی، این کالا را صادر کنیم تا به اقتصاد کشور کمک شود؟


باز هم از این پرسش‌ها وجود دارد که یا علنی مطرح می‌شود یا در عمل، هر خانواده ایرانی هنگام خرید جنس خارجی، یکی از این ابهامات را بهانه می‌کند و توجیهی برای خود می‌سازد.

به نظر می‌رسد اصل و ریشه مشکل، برخلاف ظاهرش، اقتصادی نیست! این مسائل در جامعه امروز ما، مشکل فرهنگی دارد.

در جوامع قدیمی، مردم هر منطقه، احتیاجات خود را تولید می‌کردند و بخشی از نیازهای خود را هم با داد و ستد، فراهم می‌ساختند. حتی مدت‌ها تجارت پایاپای، جریان داشت و کالا با کالا، معاوضه می‌شد.

در آن شرایط، اولا مردم به تولیدات بومی، متکی بودند یعنی زندگی خود را با آن تطبیق می‌دادند پس نیازی به خرید یک سری اقلام غیر بومی نداشتند. ثانیا روی پای خود می‌ایستادند و به دست نیاز به دیگران دراز نمی‌کردند چون تولید کالاهای اساسی به عهده خودشان بود. در داد و ستدها هم تنوع پیش می‌آمد نه آن که مردم یک منطقه، به جای تولید، سرمایه‌های خود را هدر بدهند تا نیازهای اولیه را بدست آورند. هیچ کس زمین خود را به دیگران نمی‌فروخت که گوشت و گندم بخرد!

در شرایط امروز اما مسئله فرق کرده است. با سهولتی که در ارتباطات و حمل و نقل پیش آمده است، شما می‌تواند یک میوه خارج از فصل را بخرید یا با یک محصول کشاورزی غیر بومی آشنا شوید و آن را تولید کنید. می‌توانید در ازای خرید کالای خارجی، تنها پول بدهید و مهم نیست این پول از کجا تهیه شده باشد. شما می‌توانید سرمایه‌های کشور را بفروشید و همه چیز را از خارج وارد کنید.

بحث اقتصاد و تجارت نوین و پیامدهای آن را هم به اقتصاددانان، وامی‌گذاریم و به اصل بحث برمی‌گردیم.

سخن را با پرسش‌های اولیه و پاسخ به آن، ادامه می‌دهیم:

آیا ما ایرانی‌ها باید همه کالاهای جهان را خودمان تولید کنیم؟!

پاسخ این است که نه می‌توانیم نه معقول است که چنین کاری بکنیم. ریشه مسئله هم فرهنگی است. یعنی ما تحت تأثیر تبلیغات خارجی و رسانه‌ها، نیازهای کاذبی برای خود ایجاد کرده‌ایم که اکنون برای پاسخ به آن درمانده‌ایم و مجبوریم یا به سختی آن کالاها را تولید کنیم یا از خارج بخریم.

برای نمونه، بیشتر ما ایرانی‌ها، نیاز واقعی به خودرو نداریم اما می‌خریم و در خرید مدل‌های مختلف آن، از یک دیگر سبقت می‌گیریم! به راستی اگر خودروهای عمومی و وسایل حمل و نقل، به اندازه کافی وجود داشته باشد، نیازی هست که هر خانواده یک یا چند خودرو داشته باشد؟ ما آن قدر خودرو خریده‌ایم که دیگر جایی در خیابان‌ها و پارکینگ‌ها نمانده است!

آیا بهتر نبود از ابتدا سرمایه کشور را به تولید وسائل نقلیه عمومی، اختصاص می‌دادیم و بخشی از خودروهای شخصی را از کشورهای محدود تهیه می‌کردیم؟ یعنی به جای ایجاد شهوت ماشین داشتن، عاقلانه تصمیم می‌گرفتیم که وسیله نقلیه، وسیله‌ای برای نقل مکان است نه وسیله‌ای برای تفاخر. در این صورت بود که نیاز اصلی جامعه ما در کشور تولید می‌شد و با خرید چند نمونه ماشین خارجی، وابستگی اقتصادی پدید نمی‌آمد.

پس باید نیازهای خود را مدیریت کنیم و سرمایه و تولید کشور را به سوی کالاهای اصلی و راهبردی ببریم اما کالاهای غیر ضروری را از دیگر کشورها تهیه کنیم.

آیا کیفیت برای ما مهم است یا خارجی بودن کالا؟

بسیاری از ما کیفیت مطلوب جنس خارجی را برای خرید بهانه می‌کنیم. البته حق هم داریم! انسان عاقل، کالای مرغوب را تهیه می‌کند اما واقعیت قضیه چیست؟ چیزی که ما می‌خریم آیا به واقع خارجی است یا مارک خارجی خورده است. شاید در برخی اجناس برقی این گونه باشد که اصل جنس در بازار موجود باشد اما فراوان است کالای اصل ایرانی که با مارک و برند خارجی به فروش می‌رسد و با قیمت بالاتر!‌ شاید گفته شود این تقصیر افراد متقلب است اما این شانه خالی کردن است! این خود ما هستیم که به متقلبان می‌گوییم ما را فریب بدهند و از فریب ما خشنود باشند! چون این ما هستیم که دوست داریم فریب بخوریم و یک احساس کاذب راضی کننده داشته باشیم که جنس خارجی خریده‌ایم! مانند بیشتر محصولات صنایع پارچه‌بافی و نساجی کشورمان!

از این که بگذریم به مورد دیگری می‌رسیم که وحشتناک‌تر است! ما با این که چرم خوبی در داخل کشور داریم و کیف و کفش خوبی هم تولید می‌کنیم باز هم سراغ اجناس آشغال چینی می‌رویم! مگر قرار نبود کیفیت برای ما مهم باشد و این را عاقلانه می‌دانستیم! پس چطور شد ناگهان عقل‌مان را از دست دادیم و بازار پر شد از اجناس نامرغوب و بی‌کیفیت چینی؟ باز هم شانه خالی نکنیم و تقصیرها را گردن دولت و واردات و تجار و قاچاقچی‌ها نیاندازیم. ما همه با هم برابریم و برادر! همه ما در این کار نابخردانه شریک هستیم! ما در آن لحظه که جنس چینی و قیمت ارزان آن را می‌بینیم همه شعارهایمان یادمان می‌رود! این تناقض فکری و رفتاری ما ایرانی‌ها از کجا سرچشمه گرفته است؟ مگر چینی‌ها کالای خوب ندارند پس چرا ما ارزان‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین را برمی‌گزینیم؟ چون ما ایرانی‌ها چه مسئول دولتی چه مشتری چه بازرگان چه قاچاقچی، در پی سود نزدیک و زودگذرمان هستیم و می‌خواهیم فارغ از مصلحت‌های کلان جامعه به سود برسیم. وقتی کفش چینی می‌خریم فکر می‌کنیم پول‌هایمان را ذخیره می‌کنیم و یادمان می‌رود که کارگر ایرانی منتظر خرید ما است و فراموش می‌کنیم که مدت زیادی نیست که کفش قبلی را از دست داده‌ایم! وقتی اجازه واردات می‌دهیم بلد نیستیم کلان‌نگری کنیم و جنسی که در کشور نداریم را وارد کنیم نه چیزی که بهترینش را در کشورمان تولید می‌کنیم چون می‌خواهیم ویترین مغازه‌های خیابان‌هایمان را پر کنیم. تاجر هم که می‌شویم به جای آن‌که با حوصله بیشتر، ثروت‌مان را در تولید انبوه کالای مرغوب ایرانی سرمایه‌گذاری کنیم تا سود بیشتری ببریم، سریع پول‌هایمان را به چینی‌ها می‌دهیم که روی کشتی برای‌ ما جنس بسازند با نام ایرانی!

پس کیفیت بالا، یک بهانه است!‌ تا به حال، دقت کرده بودید!

تنها مصرف‌کنندگان باید جنس ایرانی بخرند و تولیدکنندگان، هیچ تکلیفی ندارند؟

برای پاسخ به این پرسش، کمی واقعی‌تر نگاه کنیم. به جای آن که مردم ایران را به دو دسته مصرف کننده و تولید کننده، تقسیم کنیم بهتر است بگوییم همه ما گاهی تولیدکننده هستیم و گاهی مصرف کننده. کدام تولیدکننده است که مصرف دیگری نداشته باشد؟ پس حتی اگر ما تولید کننده هم نباشیم حتما همه ما مصرف کننده هستیم. با این ویرایش نگاه، باید این گونه پرسید که چرا ما مصرف کننده‌ها زمانی که می‌خواهیم جنسی را برای هم‌وطنمان تولید کنیم، از کارمان می‌دزدیم؟ قرار نیست شعار کالای ایرانی بدهیم و هم‌وطن تولید کننده ما که خودش مصرف کننده هم هست، با هر کیفیتی که خواست، جنس تولید کند؟ چرا کلاه دیگران را برمی‌داریم و روی سرخودمان می‌گذاریم؟! وقتی کارگر و کارفرما و سرمایه‌گذار، به جای این که کالای خوب تولید کند به فکر پول درآوردن است چون می‌داند مردم مجبور هستند همین جنس را بخرند، در واقع شأن خود و هم‌وطنانش را در همین حد می‌داند. او می‌خواهد بگوید ما مردمی هستیم که لیاقت نداریم جنس خوب تولید کنیم و جنس خوب بخریم! با این معضل فرهنگی که ما ایرانی‌ها داریم باید هم وقتی شعار «ایرانی کالای ایرانی بخر» را می‌شنویم خودمان را مسخره کنیم! برای این که این شعار به ما نمی‌گوید ایرانی، جنس آشغال بخر! می‌گوید جنس خوب تولید کن و بخر!

نتیجه گیری:

1. کشور ما ایران، ظرفیت تولید بسیاری از کالای مورد نیاز را دارد و در این زمینه باید سرمایه گذاری کنیم و وابسته کشورهای دیگر نباشیم. خرید کالای مشابه و موجود داخلی از خارج، یک حرام اقتصادی است.

2. لازم نیست همه کالاها را خودمان تولید کنیم و می‌توان بخشی از محصولاتی که تولید آن در کشور، توجیه اقتصادی ندارد، به شرط آن که صادرات خوبی داشته باشیم، وارد کنیم. واردات بی‌رویه و بدون صادرات، به تاراج بردن سرمایه کشور است.

3. نیازهای کشورمان را باید مدیریت کنیم و به سوی آفرینش و تقویت نیازهای بومی و حذف و تقلیل نیازهای غیر بومی و کاذب باشیم. خرید کاذب هم نوعی اسراف است.

4. کیفیت خوب کالا را به توقع عمومی جامعه تبدیل کنیم تا از سوء استفاده تولید کننده داخلی و وارد کننده خارجی، پیشگیری کنیم. کم‌فروشی و تقلب، جرمی نابخشودنی و منکری است که در قرآن از آن نهی شده است.

5. شعار و رفتار و اندیشه ما این باشد که ما و هم‌وطنانمان، شأن و لیاقت بهترین‌ها را داریم و تا زمانی که فرزندان و کارگران و کارخانه‌ها و سرمایه‌داران و مصرف‌کنندگانمان‌، به گردش مالی داخلی نیاز دارند پول‌هایمان را به قیمت بی‌کاری و اعتیاد و دزدی و ناامنی به دیگر ملت‌ها نبخشیم.‌

6. آن قدر کالای ایرانی با کیفت و مرغوب بسازیم و بخریم و مصرف کنیم که مردم جهان، مشتری کالای ما باشد و درآمد کشور ما نه نفت که تولید و صادرات و مالیات باشد.

7. برخی کالاها شاید اقتصادی و مالی نباشند اما فرهنگ غلط ما باعث هدردادن پول‌های کشور شده است. آیا بهتر نیست تا جای‌جای کشور زیبایمان را ندیده‌ایم و فرصت مهمان‌نوازی را برای هم‌وطنان، ایجاد نکردیم، به سفرهای خارجی نرویم و به جای آن، مردم جهان به ویژه مسلمانان را میهمان کشورمان کنیم؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید: 1394/3/1917:22:40،
78
15
دوسال پیش بعده این همه تبلیغات کالای ایرانی و اقتصادشکوفا و.... یه گوشی به ظاهر ایرانی دیمو سام گرفتم , الان یکساله باطریش خراب شده و خیلی جاها سرزدم پیداش نکردم و انداختمش گوشه خونه.
شماکه یه سال بعد یه باتریشو نمیتونی بدی به بازار چرا الکی تبلیغاتی میکنی کالای ایرانی بخر !؟!؟!
باراول و اخرم بود پول ب جنس ایرانی دادم
مهدی: 1394/3/1921:10:34،
38
13
با این که به نظرت مثبت دادم اما واقعیتش اینه که اصلا ایرانی نبوده
مونتاژ بوده به نام ایرانی
جنس ایرانی اصل یعنی فرش، یعنی ملیله، یعنی چارق، یعنی خیلی چیزای دیگه که بهش اهمیت نمیدیم
هاشم: 1394/3/2001:17:12،
24
23
آیا میدونید که:
یک جفت کفش چرم چینی برای وارد کننده چقدر تمام میشود؟
یک دست کت و شلوار چینی؟
یک اتوی چینی؟

جواب:
450 تومن
9800 تومن
7200 تومن
این قیمت ها کاملا معتبر هستن.
ایمان: 1394/3/2007:58:59،
25
17
حدود ده یا دوازده سال پیش وقتی تب خرید کالای ایرانی و تبلیغات تلویزیونی برای خرید کالای ایرانی بالا گرفته بود من به پدر و مادرم که اون زمان میخواستن هم یخچال بخرن و فریزر گفتم که جنس ایرانی بگیرید که از تولید حمایت شه. که البته پدرم مخالف بود ولی با اسرار من خریدن بعد یک سال یخچال موتورش به صدای عجیب افتاد و کشوی داخلش نمیدونم چطور شده بود که دیگه به راحتی باز و بسته نمیشد. فریزر هم بعد دو سال بدنش کش اومد و تمام طبقاتش روی هم میافتادن. اونموقع بود که فهمیدم خیلی بچه ام و فقط و فقط پول پدرم رو نابود کردم الان تقریبا هشت ساله یک یخچال فریزر خارجی گرفتن تو این مدت آخ نگفته....
میثم: 1394/3/2008:59:21،
25
14
جنس فقط خارجی . هرچی جنس خارجی داشتیم برامون عمری کار کرده . اما اجناس ایرانی !!!! چشمتون روز بد نبینه . همش خراب خراب خراب
امیر: 1394/3/2009:45:27،
24
14
جنس ایرانی؟
مگه تولید ایرانی هم باقی مونده که جنس ایرانی داشته باشیم؟
این کارخونه هایی هم که دارن کار میکنن، خط تولید نمایشی دارن و همش از چین وارد میشه، یا اینکه کلیه قطعات از چین هست و اینجا مونتاژ میشه.
شعار دادن هم بسه. مردم میفهمن.
محمد: 1394/3/1917:23:59،
90
13
مقاله چرتی بود!
گمرک رو آزاد کنین هر کس هر چی خواست بیاره؛ اون وقت قاچاق دیگه بی معنی می شه.
از اون طرف هم مصرف کننده هر چی رو دوست داره می خره و با کمترین هزینه بهترن گزینه ها رو در اختیار داره.
تولید کننده هم باید (دقت کنین: باید) یاد بگیره تا با قیمت مناسب کالا و خدمات با کیفیت تولید کنه و توی بازار رقابت کنه.
آدم که نباید مجبور باشه پول بی عرضه‌گی یک عده دیگه رو بده! من باید مثلا خودرو آشغال سوار شم و جون خودم و دیگران رو به خطر بندازم تا اون یارو از کار بی کار نشه. به درک! می خوام بی کار شه! یا پوشاک یا کشاورزی یا هرچیز دیگه.
در کنار اون هم سیاسیون هم بهتره جنگ با تمام دنیا رو کنار بذارن تا مجبور نباشیم بی دلیل دنبال سراب خودکفایی توی همه زمینه ها بریم.
خلاصه اینا رو همه می دونن منتها ....
ــــــــــــــــــــــــــــ
گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من
آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
مهندس: 1394/3/1918:13:11،
20
23
بخدا قسم اگر از تولید کننده بدبخته ایرانی حمایت میشد ، تولید کننده با ذوق و افتخار کار میکرد و بهترین جنسو میداد بیرون ، با این همه بلاهایی که سره تولید کننده میارن و کلا بازاری ها ، همه به فکر دراوردن خرجه روزانه و کرایه مغازه هستند. من خودم سالی یبار واسه خرید میرم همین بغل (دبی) و واسه یکسال خرید میکنم ، با خیاله راحت از جنس و دوخت ، همه برند معتبر و گاها ارزونتر از ایران
محمد: 1394/3/2000:46:47،
19
13
جناب مهندس، همین تفکر دنبال حمایت بودنه که کار ما رو کشونده اینجا!
اگه قراره به جایی برسیم باید این تفکر رو بذاریم کنار. کم‌کم وقتشه بزرگ بشیم. باید "بابا آب داد، بابا نان داد" رو فراموش کنیم. باید مسئولیت زندگی(فردی و جمعی) خودمون رو بپذیریم.
ولی فکر نمی کنم الان هیچ اراده همگانی جدی ای برای بهتر شدن امور وجود داشته باشه.
سیاسیون به دنبال اهداف خودشونن(که متاسفانه پیشرفت جزء این اهداف نیست). عموم مردم هم فکر می کنن نظرشون اهمیت نداره. یک وانهادگی و بی‌تفاوتی عمومی جامعه رو گرفته(حق یا ناحق بودن اش یک مسئله دیگه است).
نیما: 1394/3/1917:27:48،
46
16
جنس ایرانی = رینخت پول توی جوب آب
امثال برای عید یه شلوار لی مشکی ایرانی خریدم خدا شاهده سومین خونه ای که رفتیم درش آوردم شلواری که قبل عید می پوشیدم رو پوشیدم !
بور شد خود به خود !
علی: 1394/3/1917:41:51،
57
12
سلام حوصله خواندن مطالب تکراری راندارم فقط تیتررا دیدم واین را مینویسم
میگویید جنس ایرانی بخرید
باشه
حالا توجه کنید بخاطر اینکه ما ماشین ایرانی بخریم چه تلاشی وچه حمایتی از
خودرو سازها نشده
حالا این محصول چه کیفیتی دارد
اگر توفکر جوانها هستید بگذارید رقابت باشد
خدامیداند چقدر ایرانی بخاطر نقص ماشینها مرده اند
رضا: 1394/3/1917:44:22،
56
12
هیچ آدم عاقلی پولشو تو جوب نمیریزه!!!
دست دوم جنس خارجی شرف داره به جنس نوی ایرانی!
شهرام: 1394/3/1918:05:55،
61
18
اگه كالاي ايراني كيفيت لازمو داشت مطمئن باشيد مردم خودشون ميرفتن و ميخريدن
ماست با روغن پالم و كالباس با گوشت سگ و گربه و سبزيجات آبياري شده با فاضلابم مجبوريم ميخريم وگرنه اونارو هم تحريم ميكرديم
شایان: 1394/3/2000:02:21،
20
14
اضافه کنم بموارد اقاشهرام ابلیموی تقلبی ربع تقلبی روغنهای خوراکی فراوری شده از مواد نفتی خمیر مرغ اب میوهای صنعتی ووووو
محسن: 1394/3/2010:24:17،
16
18
همین که افرادی که به «رب» میگن «ربع» باید تعیین تکلیف کنن که جنس ایرانی بخریم یا نه تکلیف کل کشور مشخص میشه
علیرضا: 1394/3/1918:18:01،
26
12
1000 سال دیگه هم تعرفه و گمرکی روی واردات بذارید ،پیش رفت که هیچ ،با شیب ملایم (75 درصد!) پس رفت میکنیم.ایران کشوری دلال محور و دبه محور شده که جایی برای علم و تکنولوژی وجود ندارد.کارهای تحقیقاتی هم که انجام میشه همه در زمینه فرهنگ است که لازم نیست در رابطه با نتیجه آن به کسی جوابگو باشی ،البته پروژه های دیگه هم در حد نوشتن یه مقاله و ارائه آن در سمینارها میباشد.
مهتاب: 1394/3/1919:22:45،
24
15
به شرطی که پشت حمایتیکه از تولید کننده وجود دارد سو استفاده و استثمار مصرف کننده نخوابیده باشه و یک جو صداقت و عدالت وجود داشته باشه.
متضرر همیشگی کالای ایرانی : 1394/3/1919:45:02،
20
16
دولت مردان کشورهای پیشرفته هیچ وقت مردمشونو وادار به خرید کالای تولید داخلشونو نکردن بلکه تولیدکنندگانشونو مجبور کردن جنس با کیفیت تولید کنن. چون اونا اعتقاد دارن مردمشون لایق بهترینها هستن برعکس کشور ما متاسفانه.
سعید: 1394/3/1920:06:56،
35
14
برنج، ایرانیش خوبه کلیه ارگانهای دولتی و تعاونیها هندیشو به مردم عرضه میکنن، چای هندیش خوبه همان فروشگاهها ایرانیشو به اسم سهمیه به خوردمون میدن نتیجه اینکه ایرانی لایق بهترین هاست!!!
حامد: 1394/3/2001:19:46،
18
33
چای خوب ایرانی نخوردی یا به رنگ صنعتی و عطر مصنوعی چای هندی عادات کردی
من: 1394/3/1920:16:56،
22
9
از همه مهمتر این است که تولید یک کالا در ایران شامل انقدر عوارض ومالیات زیر میزی و مسایل دیگر مشود که در حقیقت اصلا ارزش تولید ندارد خوب بهترین راه سر هم گلا گذاشتن است کسانی که این مسیر را طی گرده اند با هزار خان رستم اشنایی کامل دارند
وحید ر: 1394/3/1921:22:45،
20
12
فلسفه سازمان تجارت چهانی اینه که هر جایی که در تولید یه مالا مزیت داره اون رو تولید و با پول آن تولیدات مناسب سای نقاط رو بعنوان مایحتاج خریداری کنه، به این ترتیب هم منابع حدر نمی‌رود و هم مصرف کننده با قیمت مناسب به نیازش پاسخ داده میشه
بطور مثال ایران کشوری کم آب است ولی در تولید محصولاتی مثل زعفران، پسته، انار و بعضی میوه‌های دیگه مزیت داره و بهترین‌های دنیا رو تولید میکنه حال بجای اصرار بیهوده در تولید خودکفایی گندم که محصولی بسیار آب‌بر و به نسبت کم بازده است، از محل فروش محصولات مرغوب خود میتوانیم به کمترین قیمت مناسب‌ترین گندم را تهیه کنیم
البته مسئولین و سیاست گذاران این طلب را خوب میدانند ولی به این نکته هم خوب واقف هستند که این مسئله با سیاست جنگ و درگیری با بیشتر دنیا منافات داره
امیر: 1394/3/1921:23:41،
20
15
"خرید کالای مشابه و موجود داخلی از خارج، یک حرام اقتصادی است"
حرام است!!!! فتوا صادر فرمودند.
از ایران جیب می خایم که اصول حرفه ای رو رعایت کنن و از این به بعد نام نویسنده ی مقاله ها رو هم بیارن. هیچ کدو از مطالب ایرانجیب نام و ایمیل نویسنده نداره.
ضمنا منظور از کالای مشابه چیه؟ الان گوش جی ال ایکس مشابه اچ تی سی محسوب میشه؟
هالو: 1394/3/1921:30:13،
24
17
من به جای دولت باشم به هر ایرانی ماهی دومیلیون میدم میگم شما لازم نیست هیچ کاری کنی فقط جان خودت چیزی درست نکن چون گند میزنی

نمونه اش گوشی های فوق هوشمند GLX می باشد

بجای این همه هزینه کردن برای راه اندازی شرکت هایی مثل GLX به فکر جذب سرمایه گذاران خارجی باشید

E 92: 1394/3/2001:32:29،
19
12
بر اساس منطق و تجربه بخواهیم نظر بدیم خریدن کالای ایرانی اشتباه محض. به نظر من یک بار جنس خوب بخریم کالای اروپایی با کیفیت. چند دهه راحت باشم ...
مهدی: 1394/3/2006:28:30،
18
10
ایییییییییییییییین همه حمایت از خودرو سازای داخلی شد! آخرش چیشد؟! یه نمونه!
خودرو ساز ناراضیه، بازم میگه نمیصرفه!! مصرف کننده هم ناراضی میگه مفت نمی ارزه!!
shahram: 1394/3/2007:42:15،
20
15
اصلا فكرخريدكالاي ايرانيو از سرتون بيرون كنين بنده يك عدد چرخ گوشت مارك ايراني خريدم با دوبار استفاده متوسط ازش بجاي اينكه گوشتو خرد كنه خودش از داخل قطعاتش خرد ميشد!فكر كنم ناراحتي اعصاب داشت والانم يه جنس خارجي خريدم وبرند معتبر ازيه جاي معتبر كاملا راضيم.هركيم راضي نيست بره مولوي شوش راه آهن...
بابک: 1394/3/2008:21:46،
20
10
مقاله جالبی بود . ما باید یاد بگیریم کالاهایی که برایمان توجیه اقتصادی ندارد و نمی توانیم با سایر کشورها رقابت کنیم تولید نکیم و تولیدات رو با توجه به ظرفیت و توانایمون در آن بخش تولیدی بیشتر کنیم. بطور مثال من به شخصه در بخش کامپیوتری فقط تمایل به خرید شرکت گرین و فراسو دارم چون واقعا کیفیتش عالیه و حاضرم ایرانی بخرم. در مورد کیف و کفش نیز من با افتخار یه کت و کفش چرم ایرانی میپوشم چون یکی از بهتریناست . اما حاضر نیستم وسایل خانگی و خودرو ایرانی رو بخرم چون چون در بی کیفیتی از اولیناست پس لازم نیست به صرف اینکه ما فقط بگیم تولید میکنیم اما واقعا بی کیفیت تولید میکنیم سرمایه ملی رو دور بریزیم ما اگه بجای تولید خودرو بی کیفیت قطعه تولید میکردیم (البته بدون شرایط تحریم) مثل چین سیگار تولید نمیکنه چون توان رقابت با سایر کشورها رو نداره بجاش فندکشو تولید میکنه و به تمام دنیا صادر میکنه ما
pepan: 1394/3/2008:36:30،
21
9
جنس ایرانی ظاهرش ایرانی باطنش 10000% چینی..
مغزها از ایران فرار می کنن..
ناشناس: 1394/3/2111:06:09،
18
19
با کار سخت و مشقت پول در میارم اگه بخوام چیزی بخرم بهترینشو میخرم که پولمو دور نریخته باشم حالا این بهترین هرکجایی می خواد باشه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما