کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تعلیق اقتصاد کشور به مذاکرات هسته‌ای؛ خوب یا بد

کدخبر:۱۲۵۷۹سه شنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۹:۲۸۲۱۷۹ بازدید

این گزارش در تحلیلی واقعی و کارشناسی، به بررسی زیان‌ها و خسارت‌های یک اقتصاد وابسته به مذاکرات خارجی پرداخته و به این سؤال پاسخ می‌دهد که معلق گذاشتن اقتصاد ...

این گزارش در تحلیلی واقعی و کارشناسی، به بررسی زیان‌ها و خسارت‌های یک اقتصاد وابسته به مذاکرات خارجی پرداخته و به این سؤال پاسخ می‌دهد که معلق گذاشتن اقتصاد به مذاکرات هسته‌ای، خوب است یا بد؟ با این اوصاف، هم‌اکنون برای اقتصاد چه باید کرد؟

به گزارش برهان، دولت از ابتدای سرکار آمدن خویش که نزدیک دو سال است بجای تمرکز بر تقویت و تجهیز منابع داخلی، بر روی جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی متمرکز شده است. این رویکرد می‌توان گفت که نه‌تنها لزوماً موجب تقویت و حمایت از تولید داخلی و اقتصاد ملی نخواهد شد بلکه ممکن است مقدمات وابستگی بیش‌تر اقتصاد کشور به خارج را فراهم نماید و اثرات تحریم‌های آینده را بر اقتصاد کشور بیش‌تر و شدیدتر ساخته و آسیب‌پذیری اقتصادی کشور را در مقابل بیگانگان و دشمنان نظام افزایش دهد که این رویکرد دقیقاً مخالف سیاست‌های مقاوم‌سازی اقتصاد ایران است.
 
خیانت شرکت‌های بزرگ خارجی به تولیدکنندگان داخلی
 
نباید از یاد برد بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک خارجی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده و بازار هدف محصولات تولیدی خود را در ایران شناسایی و کشف کرده بودند بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا، اتحادیه‌ی اروپا و سازمان ملل، بدون هیچ ملاحظه، پرداخت خسارت و غرامت، رعایت منافع کشور مقصد یعنی ایران، تولیدات داخلی را رها کرده و دست تولیدکنندگان و مردم ما را در حنا گذاشته و ایران را به مقصد کشوری دیگر ترک کردند. آیا فرضاً بعد از توافق و حذف تحریم‌ها و یا تعلیق آن‌ها، اگر پای این شرکت‌ها دوباره به ایران اسلامی باز شود، ضمانتی وجود خواهد داشت تا دوباره در اثر یک اختلاف سیاسی و یا نظامی و سایر بهانه‌های دیگر آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا، این شرکت‌ها به تعهدات خود در راستای تأمین نیازهای داخلی مردم و تولیدکنندگان ما پایبند باشند.
 
نکته‌ی دیگر این است که در جریان تحریم اقتصادی جمهوری اسلامی ایران برخی از کشورهای اروپایی به خاطر وجود منافعی در تجارت با ایران و شرکت‌های ایرانی که البته تحت تحریم قانونی کنگره‌ی آمریکا قرار گرفته‌اند، به مبادلات با ایران پرداختند.
 
نتیجه‌ی این مبادله که برخلاف منافع دولت آمریکا صورت می‌گرفت محرومکردن و جریمهکردن این شرکت‌های اروپایی بود که به ضرر و زیان این شرکت‌ها انجامید و لذا به‌طور ناخواسته دست از تعامل با ایران می‌کشند. مقام معظم رهبری نیز در بیانات خود در ربع قرن ارتحال حضرت امام (ره) با دستهبندی کشورهای دنیا به سه گروه، وضعیت کشورهای اروپایی را در دسته‌ی دوم گنجاندند و در تعریف آن چنین فرمودند: «کشورهایی هستند که سیاست آمریکا و نقشه‌ی آمریکا مدارای با آن‌ها است. مدارا یعنی چه؟ یعنی فعلاً منافع مشترکی با آن‌ها تعریف می‌کند، آن‌ها را در کنار خود قرار می‌دهد، اما آن‌وقتی که فرصتی پیدا کرد، خنجر را از پشت به قلب آن‌ها می‌کوبد و قلب آن‌ها را می‌درد؛ ملاحظه‌ی آن‌ها را هم نمی‌کند. امروز وضع کشورهای اروپایی این‌جوری است».
 
یکی از حوزه‌هایی که این خنجر از پشتزدن‌های آمریکا و خیانت‌های آن واضح و آشکار و البته متعدد است، مسائل اقتصادی و تجاری است. شاید یکی از مواردی که هم به‌نوعی منافع مشترک اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها محسوب می‌شود و هم منافع آمریکایی‌ها و مضار اروپایی‌ها، بر سر تجارت و تعامل اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران باشد به‌طوری‌که در برخی موارد، هر دو اتحادیه اروپا و ایالات متحده درصدد تحریم و فشار بر ایران بوده‌اند و در شرایطی این آمریکایی‌ها بوده‌اند که به دنبال تحریم همهجانبهی ایران بودند اما کشورهای اروپایی چندان منفعتی در این تحریم‌ها نمی‌دیدند به‌ویژه در مورد فروش نفت و گاز و تجارت و سرمایه‌گذاری در این دو حوزه ولی دولت آمریکا به‌راحتی شریک و متحد سیاسی و تجاری خود را کنار زدهاست و حتی در برخی موارد جریمه‌ها و مجازات‌های سنگینی بدون در نظر گرفتن سابقه‌ی مشارکت و دوستی با اروپایی‌ها علیه ایشان وضع نمود که به پارهای از آن در ذیل اشاره می‌شود تا تأییدی باشد بر این فرموده‌ی رهبری عزیز.
 
به گزارش فارس از نشریه‌ی اقتصادی فوربس، بانک فرانسوی «بی‌ان‌پی پاریباس» با جریمه بیش از 10 میلیارد دلاری به اتهام نقض تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران روبرو است. این جریمه بیشترین جریمه‌ای است که تاکنون ناظران آمریکا برای یک بانک به اتهام نقض تحریم‌ها تعیین کرده‌اند و یکی از بزرگ‌ترین جریمه‌های نظارتی در کل تاریخ به شمار می‌رود.
 
آیا فرضاً بعد از توافق و حذف تحریم‌ها و یا تعلیق آن‌ها، اگر پای این شرکت‌ها دوباره به ایران اسلامی باز شود، ضمانتی وجود خواهد داشت تا دوباره در اثر یک اختلاف سیاسی و یا نظامی و سایر بهانه‌های دیگر آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا، این شرکت‌ها به تعهدات خود در راستای تأمین نیازهای داخلی مردم و تولیدکنندگان ما پایبند باشند.
 
بنابراین نقطه‌ی اتکای اقتصاد کشور بهتر است و باید بر تقویت تولید ملی باشد نه جذب سرمایه‌های خارجی. از آن گذشته اگر هم در جایی ما با کمبود منابع و امکانات در اقتصاد خود مواجهیم بایستی از سرمایه‌های خارجی در جهت تقویت تولید خود بهره گرفته و صرفاً به دنبال پر کردن جیب شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران کلان خارجی نباشیم که بیش‌تر به دنبال شناسایی فرصت‌های بازاری و بازار مصرف در ایران هستند تا کمک به اقتصاد ملی و تولید داخلی.
 
رفع موانع تولید داخلی مهم‌تر از مذاکرات هسته‌ای
 
بنابراین برماست که همه‌ی هم‌وغم خود را به‌جای صرف و هزینه کردن در عرصه‌ی تعاملات خارجی و بین‌المللی در جهت تقویت فضای داخلی اقتصاد کشور و رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب‌وکار و مدیریت اقتصاد در جهت مستحکم کردن پایه‌ها و بنیان‌های اساسی آن همچون مالیات‌ها، اصلاح و هدفمندی یارانه‌ها، اصلاح نظام بانکی و جهت دادن آن به سمت تولید داخلی، مبارزه با قاچاق بیش‌ازاندازه و فراگیر کالاهای بی‌کیفیت، ارتقای کیفیت و رعایت استانداردهای لازم و کافی برای محصولات تولید داخل و نیز کاهش هزینه‌های غیرضروری دولت و صرفه‌جویی‌های لازم، اصلاح ساختار استفاده از منابع نفتی و جلوگیری از خام‌فروشی نفت و تبدیل به سرمایه‌نمودن آن بجای ابزاری در جهت جبران کسری بودجه‌ی دولت و هزینه‌های جاری و پرداخت حقوق.
 
معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز اذعان می‌نماید که باید با تأکید بر لزوم مدیریت انتظارات، بهبود انضباط پولی و مالی کشور و ایجاد اصلاحات ساختاری، اصلاحاتی را در رابطه دولت و بانک مرکزی و تقویت بازار سرمایه، رفع سلطه مالی در بازار پول، برخورد با مؤسسات مالی غیرمجاز، ضعف تنگناهای مالی در بانک‌ها چه در زمینه بنگاه‌ها و چه نظام بانکی مدنظر قرار داده و اعمال کنیم (خبرگزاری فارس، 10/3/1394).
 
مورد اول: برنامه‌ریزی جهت ایجاد ارزش افزوده بجای تشدید خام‌فروشی ناشی از رفع احتمالی تحریم‌ها
 
 در همین مورد اخیر بارها از وزیر محترم نفت شنیده شده است که ایشان به دورنمای خوش‌بینانه‌ی صادرات 2.5 میلیون بشکه در روز و کسب درآمدهای هنگفت از محل آن تأکید کرده است. حال آنکه لازم است تا با برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و حساب‌شده در فکر ایجاد ارزش‌افزوده از محل نفت خام و دیگر محصولات نفتی بود. اهتمامی که دولت محترم در جهت افزایش درآمدهای نفتی عمدتاً ناشی از افزایش حجم صادرات نفتی در جهت بازگشت به سهم قبلی از سبد نفتی اوپک دارد بسیار بیش‌تر از توجهی است که ضرورتاً می‌بایست بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر روی عدم خام‌فروشی نفت و تبدیل آن به فرآورده‌های با ارزش‌افزوده‌ی بالا و دانش فنی متخصصین داخلی و تکنولوژی تولید پیشرفته و نه صرفاً محصولات پتروشیمی داشته باشد.
 
به نظر می‌رسد اگر همان‌قدر که دولت بر بازگشت به سهم تولیدی خود از سبد نفتی اوپک اصرار دارد بر منع خام‌فروشی و گسترش صنایع پایین‌دستی نفت تأکید می‌نمود صنایع و تولیدات ما نیز پیشرفت بیش‌تری پیدا می‌نمود. چراکه نفت از دیدگاه رهبری معظم انقلاب حکم شاهرگ حیاتی اقتصاد کشور را دارد.
 
نقطه‌ی اتکای اقتصاد کشور بهتر است و باید بر تقویت تولید ملی باشد نه جذب سرمایه‌های خارجی. از آن گذشته اگر هم در جایی ما با کمبود منابع و امکانات در اقتصاد خود مواجهیم بایستی از سرمایه‌های خارجی در جهت تقویت تولید خود بهره گرفته و صرفاً به دنبال پر کردن جیب شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران کلان خارجی نباشیم که بیش‌تر به دنبال شناسایی فرصت‌های بازاری و بازار مصرف در ایران هستند تا کمک به اقتصاد ملی و تولید داخلی.
 
هرچند سخنگوی دولت تأکید می‌کند: «ما حتی برای شرایط بسیار سخت که حتی صادرات نفت به 500 هزار بشکه و یا حتی 300 هزار بشکه نیز برسد برنامه داریم و اگر لازم باشد اعلام می‌کنیم. همچنین برای شرایطی که منابع سرمایه‌ای به داخل ایران سرازیر شود نیز برای نحوه هزینه کردن پول‌های زیاد نیز برنامه داریم». از طرف دیگر می‌گوید: «می‌دانیم که همه منتظر پایان مذاکرات هستند و همه تلاش ما برای استفاده از هرگونه سرمایه‌گذاری جهت پیشرفت عمرانی کشور است».
 
در جای دیگر ایشان چنین بیان می‌کند: «ما تلاش می‌کنیم فضای کسب‌وکار را مهیا کنیم و در حال حاضر نیز شاهد اشتیاق سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی هستیم که منتظر ثبات وضعیت و نتیجه مذاکرات هستند بنابراین یکی از دلایل تلاش ما برای دستیابی به نتایج مثبت از مذاکرات با تأکید بر حفظ خطوط قرمز این است که سرمایه‌های لازم را برای توسعه کشور جذب کنیم» (خبرگزاری فارس، 11/3/1394).
 
مطالعات میدانی اقتصاد و نظر استاد اقتصاددان ایرانی دانشگاه آمریکا
 
شرایط فعلی اقتصاد برای بسیاری از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی فضای سکون و رکود است. چه‌بسا شرایط کنونی حاصل گره زدن حل مشکلات کشور به تحریم‌ها و رفع آن از طریق مذاکره و توافق با کشورهای غربی است. آنچه در این سال‌ها برای همگان نمودار شده است، لزوم عدم اعتماد به‌ویژه در عرصه‌ی اقتصادی به طرف‌های غربی است. این کشورها از سویی خود را به رعایت منافع آمریکا متعهد دانسته و از سوی دیگر در شرایط وضع تحریم‌های آمریکا می‌بایست از تمامی منافع خود در قرارداد با طرف ایرانی چشم‌پوشی کنند.
 
همچنین خبرگزاری تسنیم نیز در مصاحبه‌ای که با یکی از اقتصاددانان ایرانی دانشگاه دریک آمریکا تدارک دیده بود، این استاد دانشگاه بر همین موضوع پافشاری کرده و گفته بود: «متهم اصلی تشدید رکود کیست؟ پاسخ مشترک اکثر فعالان اقتصادی‌ای که من با آن‌ها صحبت کردم، به این سؤال یک کلمه بود: بلاتکلیفی. بلاتکلیفی ناشی از تداوم مذاکرات بی‌پایان هسته‌ای. این اجماع وجود دارد که هرچند تحریم‌های اقتصادی تأثیر منفی بر اقتصاد ایران داشته، اما تأثیرات خطرناک مذاکرات طولانی و بی‌ثمر به حال اقتصاد مضرتر است.
 
همچنین دیگر عامل مضر، سیاست‌های نئولیبرال دولت فعلی در اتخاذ اقتصاد انقباضی است که با کاهش هزینه‌های عمومی به رکود دامن زده و در عین حال هیچ طرح یا برنامه صنعتی یا توسعه‌ای نیز پیشنهاد نمی‌دهد» (خبرگزاری جهان، 16/3/1394). این استاد که در مدت شش هفته حضور خود در ایران با بسیاری از فعالان اقتصادی مصاحبه کرده است به این نتیجه رسیده و احیاناً و با احتمال بسیار هر فرد دیگری نیز به فعالان بازار مراجعه نماید، نتایج مشابهی را اتخاذ خواهد کرد. این شرایط مثل روز برای بسیاری از مردم ما روشن است.
 
وقت‌کشی طرف‌های غربی مذاکره‌کننده و هزینه‌فرصت‌های بسیار
 
 اما دولت محترم هنوز بر تدوام مذاکرات تکیه می‌کند و زمزمه‌های بسیاری در مورد تمدید مهلت این مذاکرات و وقت‌کشی آمریکایی‌ها و طرف‌های غربی در این راستا وجود دارد. از طرف دیگر با عنایت به سخنرانی راهبردی مقام معظم رهبری در سالگرد ارتحال امام (ره) که یکی از مشخصات و بینات اصول فکری امام را اتکال به وعده‌ی الهی و عدم اعتماد به وعده‌های مستکبرین عنوان کرده و خاطرنشان کردند که در شرایط فعلی جامعه هم همین شرایط وجود دارد و نباید به این وعده‌ها دل خوش نمود.
 
بنابراین اگر وعده‌ی آزادی پول‌های بلوکه‌شده عنوان می‌شود، اگر وعده‌ی رفع تحریم‌های اقتصادی و مالی عنوان می‌شود، اگر سایر وعده‌های وسوسه‌کننده از سوی غرب مطرح می‌شود این‌ها همه بازی غربی‌ها با اقتصاد ایران است و اینکه نگذارند نسخه‌ی شفابخش اقتصاد ایران یعنی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی به‌صورت جدی و متمرکز دنبال شود. در واقع خطای استراتژیک و خطرناک دولت‌مردان ما اکنون در همین قضیه نهفته است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نصرت: 1394/3/1917:05:05،
98
11
خدا پدرتون رو بیامرزه وقتی نفتمون هم شرکت های خارجی استخراج می کنن این هم عشوه و ناز برای چی این همه جنگ و جدال برای چی ما هنوز موتور هم نمی تونیم تولید کنیم تحریم ها یک خوبی داشت نشون داد حتی موتور پراید هم تولید داخل ایران نیست که نتونستن قیمتش رو نگه دارن چی بگم به راه راست هدایت شیم به امید روزی که با خودمون صادق باشیم با خودمون
Mehran: 1394/3/2009:48:49،
30
11
درود ، اينو تو يه برنامه چند وقت پيش يه نماينده مجلس به يكي از مسولان ايران خودرو گفت ، كه پس چرا به سمند ميگيد خودرو ملي ؟؟؟بعد ميگيد تحريم ها توليدش رو متوقف كرده :-))
سید: 1394/3/1917:10:05،
115
40
وضعیت اقتصادی کشور بسته به نتیجه مذاکرات است+++++

وضعیت اقتصادی کشور بسته به نتیجه مذاکرات نیست---------
های: 1394/3/1917:17:35،
67
9
اقا وقتی همه چیز ما به دلاروارز خارجی وابسته است این ادعاها دیگه چیه .حتی نرخ پهن وکود حیوانی با نوسان دلار تغییر میکنه .
مهدی: 1394/3/1917:19:40،
62
8
چند سوال از نویسنده مقاله دارم
1/ اصلا بخاطر چی تحریم شدیم
2/ مسبب فساد گسترده در اقتصاد کشور چه کسانی هستند
3/ سود حجم بالای قاچاق به جیب چه کسانی میرود
4/ اگر سرمایه گذاری خارجی صورت نگیرد با کدام پول میتوان موتور صنعت کشور را راه انداخت
در تمامی این مشکلات رد پای نهادهای حکومتی پیداست و تا زمانیکه سیستم بوروکراسی ما فاسد هست چه با سرمایه گذاری و چه بدون ان مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد با مذاکرات فقط شبح جنگ از ما دور خواهد شد که در حال حاضر دوری از جنگ در منطقه ما خود موفقیت بزرگیست
ما: 1394/3/1917:35:49،
50
9
نمیدونم این گزارش هست یا توهم ناشی از مصرف ...، خوب اگر میشد سرمایه گزاری کرد که سرمایه گزاری میکردند، آخه با کدوم پول؟ با کدوم تکنولوژی؟ با کدام دانش فنی؟. مطمئن باشید اگر مذاکرات شکست بخوره همه چیز حداکثر در 2 تا 3 سال آینده سقوط خواهد کرد. گرسنگی دین و ایمون نداره، ملت ما دو تا خصیصه بد دارند 1) خود بزرگ بینی و 2) بت پرستی در همه نوعش
پوريا: 1394/3/1917:36:00،
37
13
الان وقت اين حرف ها نيست!
اقتصاد كشور خوب يا بد به مذاكره قفل شده.
انشاا... تو تحريم هاي بعدي از اين عبرت بتوانيم استفاده كنيم!
علی: 1394/3/1917:44:55،
39
11
وقتی اب اشامیدنی مردم به رفع تحریم گره میخوره وهمه تخم مرغها در یک سبد گذاشته میشه ، انگاه اقتصاد مقاومتی فراموش میشود ، اگر پول وارز باشد ننه بزرگ من هم می تواند کشور را براحتی اداره کند ، تدبیر وامید ان است که با کمبود منابع بودجه کشور را درست اداره کرد ، جلوی تورم را گرفتن با رکود ورشد در حد صفر روزمرگی است ودرجا زدن در حالی که کشور به تولید ورونق نیاز دارد وجوانان کار میخواهندو جامعه نشاط وفعالیت،سیا ستهای دولت منحصر شده به جلو گیری از تورم که ان هم در موفقیت با قیمتهای نجومی میوه کیلویی 8 و10 هزار تومان مواد غذایی و لبنی که مرتب افزایش پیدا میکند جای تردید دارد ،به نظر حقیر تیم اقتصادی دولت احتیاج به تغییر دارد .
خاور: 1394/3/1917:47:55،
43
5
فعلا اقتصاد کشور به امید توافق نامه به حالت ايستايي کامل رسیده

در حالیکه حل اختلاف بیش از این که ما فکر میکردیم بطول میانجامد

این اصلا به نفع اقتصاد کشور نیست

زمانی که فنر اقتصادی باز شود تورمی عجیب ایجاد می کند

با تشکر
sam: 1394/3/1917:50:02،
22
27
با سلام
واقعیت این است که کشورهای اروپایی از خودشان هیچ استقلال اقتصادی ندارند و هرگز هم حاضر نیستند خلاف نظر آمریکا کوچکترین قدمی را بردارند،اروپایی ها در ظاهر حرف مفت زیاد می زنند و حتی ریاکارانه، جهان تک قطبی به رهبری آمریکا را محکوم می کنند! ولی موقع عمل که فرا می رسد به هیچ وجه حاضر نیستند که ذره ای از منافع خودشان بگذرند،آنها از پول مفت، شام و نهار مفت و هتل مفت و نیز گردش و تفریح در شهرهای مختلف ایران خوششان می آید ولی موقع سرمایه گذاری واقعی که رسید آن وقت ماهیت کثیف و دغل و نفرت انگیز آنها کاملا هویدا می شود و در آنجاست که همه چیز را موکول به رضایت ارباب می کنند! اروپایی ها به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند.
اباد: 1394/3/2007:23:18،
11
14
کاملا درست است
دوست عزیز مشخص است که شما مدتی مقیم اروپا بودید و یا هنوز هستید

شما مساله را درک کرده اید
sam: 1394/3/2012:33:44،
17
20
با سلام
آباد جان،خودم اروپا نرفتم ولی برخی بستگان مقیم آنجا هستند و از اخلاق گداصفتانه و ریاکارانه آنها داستان های جالبی تعریف می کنند که گاهی اوقات حتی باورنکردنی به نظر می رسد! بر عکس آنچه ما فکر می کنیم جماعت اروپایی بسیار دروغگو و چند چهره هستند، به خصوص سیاستمدارها و سرمایه دارانشان.
علیرضا: 1394/3/1918:11:37،
21
9
"رفع موانع تولید داخلی مهم‌تر از مذاکرات هسته‌ای" با کدوم تکنولوژی؟بعنوان مثال تمام دستگاههای تولید فرش ماشینی ،سیمان ،آهن و هر چیز دیگه در ایران وارداتیست که از قبل وارد شده و الان هم بخاطر تحریم نمیشه نوسازی کرد و یا قطعه ندارند که بخواهند با ظرفیت کامل کار کنند ،بعضیها تکنولوژی را در حد علم منطق و فلسفه و یا حتی ریاضیات روی کاغذ میبینند و فکر میکنند همه چیز با حرف و قصه گفتن درست میشه.
ن : 1394/3/2008:16:18،
17
11
این سخنگوی دولت گفته ما برای روزی که 500 هزار بشکه هم نفت صادر کنیم برنامه داریم که اعلام میکنیم من میدونم عین یارانه ها میگن 5 دهک پایین جامعه نفس نکشن اب نهخورن تا بمیرن خودشون اون بالا که چیزیشون نمیشه پدر مردم بدبخت دراومده هر چی فشار میارن مال مردم بیچاره است
داریوش: 1394/3/2100:30:40،
18
9
در دوران معاصر همیشه سرنوشت اقتصاد ایران در خارج از مرز های ایران تعیین شده است. کشف نفت و نقش آن در سیاست و اقتصاد این موضوع را تشدید کرد (واقعیتی است چه خوشمان بیاید یا بدمان بیاید)
اقتصاد همه کشورها به مبادلات جهانی بستگی دارد و هر کشوری از امتیازات خود بهره می برد (حتی کشور منزوی مانند کره شمالی)
کشوری تکنولوژی دارد(مانند آمریکا و ژاپن و اروپا)
دیگری موقعیت جغرافیایی استراتژیک دارد (مانند مصر ترکیه ایران عربستان)
بعضی ها مواد اولیه فراوان و ارزان دارند (مانند روسیه و عربستان و کشور های آفریقایی)
بعضی ها نیروی کار ارزان دارند (مانند چین و هند و کشورهای شرق آسیا و آمریکای جنوبی)
مزیت اصلی در مدیریت این داشته ها و قیمت و شرایطی است که این امتیازات را چگونه به دنیا عرضه کنیم و منافعی ببریم. تحریم شدن ما یعنی امتیازات خود را مفت بدهیم و چیز های دیگر را گرانتر از قیمت واقعی بخریم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار