کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دخل و تصرف دولت و پيری جمعيت

کدخبر:۱۲۵۵۴سه شنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۸:۲۸۱۴۲۸ بازدید

امروزه يكی از دغدغه‌های هر نظام اقتصادی، رسيدگی و فراهم كردن شرايط رفاهی مطلوب براي سالمندان و بازنشستگان جامعه خود ...

امروزه يكي از دغدغه‌هاي هر نظام اقتصادي، رسيدگي و فراهم كردن شرايط رفاهي مطلوب براي سالمندان و بازنشستگان جامعه خود است، نسلي كه هنگام جواني و پويايي، سهم قابل‌قبولي را در نظام توليدي و اقتصادي كشور داشته كه با پا گذاشتن به دوران كهنسالي و از كار افتادگي، نيازمند رسيدگي و توجه بيشتر از جانب دولت است. دولت‌ها براي تامين نيازهاي اين قشر از جامعه راهكارهاي متعددي را ارايه كرده‌ و در آخر به روشي كه امروزه تحت‌عنوان «نظام تامين‌اجتماعي» ياد مي‌شود، درصدد فراهم كردن شرايطي مساعد براي حمايت از اين قشر هستند.

با پيشرفت نظام‌هاي اقتصادي و نيز جلوتر رفتن تجربه اجراي «نظام‌هاي تامين‌اجتماعي» در كشورها، اين طرح قوام يافت و در آخر به شكل امروزي خود درآمد. در شكل به‌روز شده نظام‌هاي تامين‌اجتماعي كه در حال حاضر به كار گرفته مي‌شوند، همواره دو شيوه براي اجراي آن مدنظر دولت‌ها بوده است؛ «پرداخت بر مبناي درآمد جاري» و «نظام اندوخته‌يي.»

در شيوه «پرداخت بر مبناي درآمد جاري» به‌گونه‌يي عمل مي‌شد كه حق بيمه‌هاي دريافتي نيروي كار جامعه، مستقيما به بازنشستگان تامين‌اجتماعي پرداخت و بدون هيچ‌گونه انباشت سرمايه، نيازهاي قشر سالخورده جامعه، مرتفع مي‌شد. اما مشكلي كه در اجراي اين شيوه وجود داشت، بحث برهم خوردن تعادل جمعيتي بين قشر جوان و سالخورده بر اثر كاهش نرخ رشد مواليد و ازسوي ديگر افزايش سطح اميد به زندگي افراد سالمند در جامعه است. در اين وضعيت ميزان دريافت‌ها از نيروي كار و جوان كمتر و حجم پرداخت‌ها به بازنشستگان افزايش مي‌يابد. كشورهاي توسعه يافته براي جبران اين مشكل و عدم توازن ايجاد شده تلاش كردند كه به مرور با تغيير نظام تامين‌اجتماعي خود از «پرداخت بر مبناي درآمد جاري» به «نظام اندوخته‌يي»، اين مشكل خود را برطرف كنند.

در شيوه نظام تامين‌اجتماعي مبتني بر «نظام اندوخته‌يي»، سعي بر آن شد كه با انباشت سرمايه حاصل از پرداخت حق بيمه‌ها و سرمايه‌گذاري آن در بنگاه‌هاي توليدي و اقتصادي، سود مناسبي را به‌دست آورند و تنها از محل سودهاي حاصل شده، حقوق سالمندان و بازنشستگان را پرداخت ‌كنند. در اين شيوه سعي مي‌شود كه با سرمايه‌گذاري صحيح و منطقي همواره حاشيه سود مدنظر حفظ شود تا در آينده براي پرداخت حقوق بازنشستگان به مشكل برنخورند.

كشورهاي پياده‌كننده اين نظام، از مزيت‌هاي ديگري هم علاوه بر ايجاد امنيت براي منابع بازنشستگان بهره‌مند شدند؛ چراكه دولت‌ها توانسته‌اند از منابع عظيم انباشت شده در صندوق‌هاي تامين‌اجتماعي و بازنشستگي، به رشد اقتصادي كشور خود كمك شايان توجهي كنند، پس مي‌توان گفت كه با استفاده از اين شيوه مي‌توان با يك تير، دو نشان را هدف قرار داد.

در ايران نيز در خوشبينانه‌ترين حالت مي‌توان گفت كه شيوه اجراي نظام تامين‌اجتماعي، مبتني بر تركيبي از دو نظام ياد شده، پايه‌ريزي شده است؛ به‌گونه‌يي كه هم به‌صورت جاري حقوق و مطالبات بازنشستگان را پرداخت مي‌كند و هم با انباشت بخشي از سرمايه‌هاي دريافت شده و تزريق آن در بنگاه‌هاي اقتصادي و توليدي، در جهت سودآوري اين منابع اقدام مي‌كند. اما متاسفانه ازسويي در سال‌هاي گذشته و در دولت‌هاي نهم و دهم، به‌دليل دست‌اندازي‌ و چپاول بي‌حد و مرز مسوولان سازمان تامين‌اجتماعي، سرمايه‌گذاري مسموم و غلط در بازارهاي غيرمولد و ازسوي ديگر به‌دليل بدهي‌هاي سرشار دولت و وارد شدن جامعه به محدوده خطر پيري جمعيت، آژير خطر ورشكستگي اين صندوق به صدا درآمده است.

علاوه بر اين مساله، اگر بخواهيم به تاثيرات منفي سرمايه‌گذاري‌هاي مسموم اين صندوق در بازارهايي همانند ارز، طلا، مسكن و بنگاه‌هاي توليدي ورشكسته و نيز عدم مديريت صحيح و علمي اين بنگاه‌ها از جانب سازمان تامين‌اجتماعي بپردازيم، به ساعت‌ها زمان نياز است، لذا باتوجه به اهميت مساله روند روبه كاهش جمعيت جوان و مولد كشور و تاثير آن در آينده صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري تامين‌اجتماعي پرداختن به آن در اولويت قرار دارد.


  تهديد  افزايش جمعيت كهنسال

سازمان بين‌المللي كار هم در يكي از گزارش‌هاي خود به روند روبه رشد افزايش سن جامعه جهاني اشاره و پيش‌بيني كرده است كه تا سال2050 افزايش جمعيت كهنسال، تهديدي جدي براي صندوق‌هاي بيمه تامين‌اجتماعي محسوب مي‌شود. اين سازمان در گزارش خود نيز آورده است كه طبق آمارهاي جهاني جديد ارايه شده، افزايش سن به يكي از چالش‌هاي اصلي تامين‌اجتماعي تبديل شده و لازم به تاكيد است كه مقوله پير شدن جمعيت‌ها نه تنها به افزايش افراد سالمند بلكه به نسبت تغيير كلي در تعادل تمام گروه‌هاي سني ارتباط دارد. بر اين اساس، كاهش تعداد جوانان به‌دليل پايين آمدن نرخ مواليد، جمعيت نيروي كار و مولد را تا سال‌هاي آينده تحت‌الشعاع خود قرار مي‌دهد.

سازمان بين‌المللي كار در بخشي ديگر از گزارش خود با بررسي اثرات پير شدن جوامع بر شاخه‌هاي خاص تامين‌اجتماعي، عنوان مي‌كند كه عدم پايداري طرح‌هاي بيمه سالمندي، ركود درخواست سياست‌هاي نوآورانه اشتغال باتوجه به بالا رفتن سن جمعيت و نيز افزايش نياز به برنامه‌هاي مراقبتي طولاني‌مدت از اثرات رشد جمعيت به مبحث تامين‌اجتماعي است.


 پيري جمعيت مانع توزيع عدالت

در همين خصوص نجات اميني، معاون رييس سازمان تامين‌اجتماعي در امور اقتصادي و برنامه‌ريزي در گفت‌وگو با «تعادل» بااشاره به اينكه پيري جمعيت يكي از 5ريسك اول مديريت اجتماعي و اقتصادي همه كشورها در 5سال آينده است، مي‌گويد كه در ايران هم قطعا اين پديده قابل وقوع است. وي معتقد است كه اگر صندوق‌هاي بازنشستگي كوچك در كشور رصد شوند، مشاهده مي‌شود كه بالاي 90درصد آنها وضعيت تعادل مالي نگران‌كننده‌يي داشته و حتي از وضعيت نگران‌كننده هم عبور كرده‌اند.

اميني با اظهار نگراني درخصوص وضعيت صندوق‌هاي بزرگ همانند صندوق تامين‌اجتماعي هم عنوان مي‌كند كه ملاحظه مي‌شود اين صندوق به سمت وضعيت نگران‌كننده پيش مي‌رود، اما با اين حال جاي اميدواري براي اصلاح و مديريت كردن مساله پيري جمعيت براي كنترل بحران‌هاي گريبانگير اين صندوق وجود دارد.

معاون رييس سازمان تامين‌اجتماعي در امور اقتصادي و برنامه‌ريزي عنوان كرد: در كشور ما نيز باتوجه به انتخاب مدل رفاه اجتماعي مبتني بر توزيع عدالت، دولت علاوه بر مسووليت تامين سالمندان و بازنشستگان، وظيفه گسترش و توزيع عدالت اجتماعي را هم براي خود متصور شده كه اجراي آن را برعهده بيمه‌هاي اجتماعي سپرده است.

وي معتقد است كه اگر در اين مسير خللي همانند پيري جمعيت، به نظام تامين‌اجتماعي وارد شود، مساله توزيع درآمد و عدالت اجتماعي هم خدشه‌دار مي‌شود. اگر وضعيتي در كشور به‌وجود بيايد و بيمه‌هاي پايه توسط دولت در جامعه جاري شوند، مساله شيوه نظام تامين‌اجتماعي مبتني بر پرداخت جاري از طريق بيمه‌هاي اجتماعي مكمل نيز امكان‌پذير خواهند شد.

اميني بااشار به اينكه نظام تامين‌اجتماعي ما مبتني بر توزيع عدالت است، بر اين باور است كه اگر خطري همانند پيري جمعيت گريبانگير كشور شود، تعادل مالي و اجتماعي نظام تامين‌اجتماعي ما برهم مي‌خورد.

وي تصريح كرد: در جلسه‌يي هم كه با آقاي حدادعادل داشتيم، اين نكته مطرح شد كه خود صندوق‌هاي بازنشستگي و تامين‌اجتماعي با تعهدات گسترده‌يي روبه‌رو هستند، لذا دست‌اندازي به منافع صندوق‌ها، درراستاي هر مساله‌يي هم كه باشد، صندوق‌هاي تامين‌اجتماعي را با مشكلات متعددي روبه‌رو خواهد كرد.

معاون رييس سازمان تامين‌اجتماعي در امور اقتصادي و برنامه‌ريزي گفت: به‌طور مثال اين دست‌اندازي‌ها مي‌تواند به اشكال مختلف از جانب دولت صورت بگيرد؛ هنگامي كه دولت با ايجاد تعهدات مختلف همانند اجراي بيمه‌هاي سوبسيدي براي قاليبافان يا رانندگان، عنوان مي‌كند كه سهم بيمه اين افراد را خود پرداخت مي‌كند، درصورت پرداخت نكردن تعهداتش، اين دست‌اندازي‌ها را مرتكب شده و صندوق‌ها دچار بحران خواهند شد.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه درصورت اصلاح نشدن اين مشكلات، آيا با خطر ورشكستي صندوق‌هاي بازنشستگي روبه‌رو خواهيم شد؟ گفت: ورشكستي در صندوق‌هاي بازنشستگي به‌صورت مرسوم در بنگاه‌هاي اقتصادي، معني پيدا نمي‌كند، چراكه پشتوانه اين صندوق‌ها دولت است و اگر نتوانند تعهدات خود را از درآمدهاي خودشان تامين نكنند، بار آن را دولت برعهده مي‌گيرد.

اميني بااشاره به اينكه صندوق بازنشستگي فولاد نمونه عيني اين مساله است، گفت: مسوولان اين صندوق اعلام كرده‌اند تعهداتي را دارند كه از پرداخت آن عاجز هستند، در اينجا دولت وارد عمل شد و تعهدات اين صندوق‌ را برعهده گرفت و درنهايت هم اين‌بار به بودجه عمومي منتقل شد.

معاون رييس سازمان تامين‌اجتماعي در امور اقتصادي و برنامه‌ريزي پيشنهاد مي‌دهد كه دولت اين بحران‌ را به آينده منتقل نكرده كه مجبور نباشد به‌صورت يكجا در آينده آن را پرداخت كند. وي تاكيد مي‌كند كه مديران مالي دولت بايد تدبيري را براي پيدا كردن راه‌حلي مناسب به منظور جلوگيري از بحران اين صندوق‌ها بينديشند. هر چند دولت تصميم دارد اين مشكلات را حل‌وفصل كند، اما شرايط دولت و بودجه جاري كشور كفاف حل اين مساله را به اين شكل نمي‌دهد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1394/3/1908:34:55،
85
23
اگه وضعیت اقتصادی همینجور پیش بره جمعیت ایران نصف خواهد شد...
علی: 1394/3/1908:56:05،
57
22
من 31 سال سن دارم سه سال ازدواج کردم خودم مهندس عمرانم خانومم تو دفاتر شهرداری کارمیکنه درامد خیلی خوبی داریم ولی هنوز اسم بچه که میاد جفتمون میترسیم زیر مخارجش کم بیاریم مثلا پوشک هر بستش 24 تومنه هرهفته دوتا بسته میخواد شیرخشک نان ایرانی 18 برای هر سه روز پژشک 25 ماهی یکبار شیشهشیر 35تومان....... اینا کلیاتش بود جزیات با شما
محمد: 1394/3/1909:00:43،
60
17
اکوسیستم ایران 90درصدش خشکه وبا بحران های مختلف بهتره این جمعیت نصف بشه تا تو فقر و بیکاری و مشکلات گرفتار بشه و 1 درصد تو رفاه مطلق باشن
مجید.ح: 1394/3/1909:26:40،
53
20
سازمان تامین اجتماعی بجای اینکه بفکر تامین و رفاه مردم باشد بیشتر بفکر انباشت سرمایه است رسالت اصلی این سازمان حفظ منافع مردم است نه حفظ منافع دولت و کارمندان خود . پولش را مردم میدهند سودش را دولت میبرد
رضا: 1394/3/1909:55:36،
35
22
آخ گفتي آقا مجيد، تازگي ها هم ميخوان از اضافه كار و بن خواروبار هم بيمه كسر كنن. ايران جيب خبرش رو بزار ملت كامنت گذار آماده هستن تا كامنت هاي شجاعانه خودشون رو نثار تامين اجتماعي كنن و حق شون رو با كامنت بگيرن.
هلو: 1394/3/1912:35:25،
31
19
مردم ما از بس عاشق مسوولان هستن بلافاصله تا گفتن جمعیت داره کم میشه دست بکار شدن و دارن هی جمعیت تولید میکنن که نظام تامین اجتماعی با مشکل پیری جمعیت مواجه نشه!!!!
یکی نیس به اینا بگه پدرای ما که تا چند سال پیش قبل از بازنشستگی بیمه میدادن یه خدا بیامرزی بود کار براشون درست کرد رفتن سرکار شما برای جوانان حاضر اشتغال زایی نکردید نگران پیری جمعیتید؟
pepan: 1394/3/1909:43:32،
45
20
با این وضعیت کنونی تا دو سال دیگه مردم ایران شروع به کم شدن میشن..چون منی که ازدواج کردم به فکر بچه نیستم چون فراهم کردن مایحتاج فرزند قدرت میخواد که من کارگر ندارم..
و به این ترتیب مردمان عزیز کشورم رو به فنا میرند..
مسولین به جیب خود زوم کردند و به من و امثال من هیچ توجهی نمی کنند.
مهدی: 1394/3/1910:27:00،
50
16
بچه بیاد که چی این زندگی نیست که ماداریم جان کندن است
ی: 1394/3/1910:55:08،
50
18
بهتره ما بچه دار نشیم که فردا این آقا زاده ها بهش ظلم نکنن. بچه دار شدن در این مملکت ظلم در حق اون بچه ست
مهدی: 1394/3/1909:56:30،
53
18
با سلام با این اوضاع امنیت اجتماعی و امنیت اقتصادی و چشم انداز نگران کننده آینده آب و هوا جنگ افراطی گری در کشور های همسایه خدارو خوش نمیاد چندتا انسان دیگر هم بدست ما متولد بشه و درگیر این مسائل بشه!!!!
ایمان: 1394/3/1910:36:08،
44
16
پدر و مادر من تو زندگیشون بزرگترین اشتباه رو انجام دادن و اونم این بود که پنج تا بچه بدنیا آوردن به امید اینکه دولت از این بچه ها حمایت میکنه. ولی امروز این بچه ها نه تنها از طرف دولت حمایت نمیشن بلکه وسیله تبلیغات انتخاباتی و سوءاستفاده ابزاری ازشون میکنن.
حالا پدرو مادرم از شدت غم و غصه که بچه های تحصیل کردشون بیکارن یا اونایی هم که سرکارن از پنج صبح تا ده شب باید کار کنن تا از پس مخارج زندگیشون بر بیان افسردگی گرفتن.
پیوند: 1394/3/1916:35:24،
22
23
نا امید نباشید میگن "هر آنکس که دندان دهد نان دهد"
خدا بزرگه
رضا:: 1394/3/2009:25:10،
19
20
ای کاش همه ما ایرانیها یکجا رخت سفررو می بستیم، اونهایی که در سختی هستند راحت میشدن و اونهایی که تو رفاهن،تا میتونن ریخت و چاش میکنن وسودی برای کشور ندارن بیشتر از این به نابودی کشور نمیتونستن ادامه بدن و خلاصه ایران و جهان از شر موجودات بی مصرف و توسری خور و بی فایده نجات میکرد، چون هیچ امیدی به این ملت نیست.
حق: 1394/3/2010:58:05،
20
11
به جای اینکه به فکر جوانان و کار و تولید باشند فقط قانون میزارن برای رفاه بازنشستگان و کارمندان دولت و خالی کردن جیب مردم برای دولت و برای دولت و برای دولت!!! خدایا این دولت ایران تا کی بی عدالتی میکنه ؟؟ خدایا لعنت کن عامل این بی عدالتی ها را؟
ن : 1394/3/2014:03:59،
17
14
من 34 سالمه 6 سال ازدواج کردم هنوز بچه ندارم یکی دیگه بدبخت کنم که چی اینا که قید ندارن همه رو معتاد و افسرده و خراب میکنن همون بهتر که بچه نیاری

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما