کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

100 میلیارد دلار درآمد واگذاری شرکت‌های دولتی کجا خرج شد؟

کدخبر:۱۲۵۵۳سه شنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۵:۵۷۲۱۸۸ بازدید

روز گذشته عملیات اجرایی ساخت بزرگترین طرح پالایشی کشور با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری آغاز شد تا بنای یکی از تاریخی‌ترین طرح‌های ...

روز گذشته عملیات اجرایی ساخت بزرگترین طرح پالایشی کشور با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری آغاز شد تا بنای یکی از تاریخی‌ترین طرح‌های حوزه انرژی ایران گذاشته شود. طرحی که نه امروز و فردا، بلکه سال‌های آینده نتایج آن در اقتصاد ایران روشن خواهد شد. طرحی زیربنایی که مانع فروش ذخایر نفتی ایران به ارزانی می‌شود. با آغاز ساخت این طرح، کلنگ احداث هشت پالایشگاه ٦٠‌هزار بشکه‌ای میعانات گازی زده‌شد تا شاید روزی و روزگاری به امروزمان بخندیم و تأسف‌بخوریم از خام‌فروشی
 ذخایر ایران.

به هر سو، صبح دوشنبه با حضور اسحاق جهانگیری و بیژن نامدار‌زنگنه وزیر نفت آغاز این طرح اعلام شد؛ طرح فراگیر پالایشی سیراف که هدفش جلوگیری از خام‌فروشی میعانات گازی، ایجاد ارزش افزوده، اشتغالزایی و تضمین تولید حداکثری از میدان گازی پارس‌جنوبی است. این طرح با سرمایه حدود ٣‌میلیارد دلار و ظرفیت کلی ٤٨٠‌هزار بشکه در قالب ٨ پالایشگاه ٦٠‌هزار بشکه‌ای و یک شرکت زیرساخت قرار است توسط بخش خصوصی طراحی و اجرا شود.

در مراسم کلنگ‌زنی این طرح، معاون اول رئیس‌جمهوری سخنرانی داشت و با اشاره به این‌که کار اصلی باید رشد سرمایه‌گذاری باشد، گفت: ایران با جمعیت ٨٠‌میلیون نفری و موقعیت استراتژیک می‌تواند قطب مهم تولید صنعتی در منطقه باشد. او مهم‌ترین شاخص این موضوع را توسعه صنعت نفت و گاز کشور دانست و گفت: با توسعه این صنعت اقتصاد کشور متحول می‌شود؛ البته در صورتی که به خوبی مدیریت صورت گیرد. وی با تأکید بر این‌که باید حتما این روند اصلاح شود، گفت: امیدواریم در دولت تدبیر و امید مدیریت بر منابع محدود به گونه‌ای باشد که از حداقل منابع حداکثر استفاده شود.

با نفت گران به مردم چه دادند؟

اسحاق جهانگیری در تشریح اهمیت حوزه نفت و غفلت‌های خاص در این حوزه هم با اشاره به درآمدهای نفتی گذشته گفت: متاسفانه تجربه تاریخی ملت ایران در استفاده از منابع نفتی تجربه خوبی نیست، در زمانی که وفور درآمدهای نفتی وجود داشت با بدترین سیاست‌گذاری‌ها نه‌تنها مردم از سود حاصله منتفع نشدند بلکه با ایجاد تورم و زمینگیر شدن برخی صنایع و بخش خصوصی فعال مردم متضرر هم شدند. او در آغاز عملیات طرح فراگیر پالایشی سیراف ادامه داد: ‌سال ٩٠ درآمد حاصل از نفت و گاز کشور ١١٨‌میلیارد دلار بود ولی اکنون این رقم به کمتر از ٥٠‌میلیارد دلار رسیده است، از این رو باید بتوانیم این منابع محدود را به درستی مدیریت کنیم؛ صنعت نفت کشور اصلی‌ترین تأمین‌کننده منابع مالی کشور است. به همین دلیل این صنعت باید همه رشته‌های صنعتی را به دنبال خود به‌حرکت دربیاورد. کشوری که چندین‌ میلیون جوان بیکار دارد باید سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهد. وی با اعلام این‌که در ٩ ماهه نخست ‌سال ٩٣ رشد سرمایه‌گذاری در کشور مثبت ١٣‌درصد بود، گفت: این رقم در ٩ ماهه نخست‌ سال ٩٢ منفی ١١‌درصد
بوده است.

اقتصاد مقاومتی اجرا می‌شود

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان این‌که سیاست‌های دولت یازدهم بر این اساس است که بخش خصوصی در بحث سرمایه‌گذاری ورود کند، تصریح کرد: سیستم بانکی کشور دچار مشکلات متعددی است که نیاز است آنها را برطرف کند.

او با اظهار این‌که برخی افراد سعی می‌کنند سطح سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری را تا سهم خودشان پایین بیاورند، گفت: به همین دلیل آنها دولت را متهم می‌کنند که شما به دنبال اقتصاد مقاومتی نیستید، این درحالی است که این افراد سهم‌شان از اقتصاد، یک اقتصاد سنتی قدیمی و روستایی است.
وی افزود: انتقادها به دولت در مورد اجرا نکردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی درحالی است که اقتصاد ایران جزو ٢٠ تا ٣٠ اقتصاد اول دنیا است و در بحث تولید ناخالص داخلی و قدرت خرید مردم رشد قابل توجهی داشته است. از نظر ما اقتصاد مقاومتی همان‌طور که در بیانات مقام معظم رهبری آمده است اتکا به ظرفیت‌های داخلی و نگاه به بیرون از کشور است؛ این اقتصاد، اقتصادی برون‌زا است که با جهان تعامل دارد.

معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: از روزی که سیاست اقتصاد مقاومتی مطرح شد آقای زنگنه و تیم او دقیق‌ترین برنامه را در این زمینه اعلام کرد که نمونه آن طرح پالایشی سیراف است.

پول واگذاری‌ها کجا رفت؟

جهانگیری با اشاره به این‌که در گذشته بیش از ١٠٠‌میلیارد دلار از شرکت‌ها و کارخانه‌ها براساس اصل ٤٤ واگذار شد که مشخص نیست پول حاصل از آن کجا خرج شده است و هیچ‌کس این موضوع را بررسی نمی‌کند و نخواهد کرد، گفت: اما اکنون زمینه فراهم شده است که بخش خصوصی در زمینه‌هایی که بیش از این اجازه نداشت، وارد شود.
وی افزود: در گذشته سوءمدیریت‌ها در صنعت، تأمین منابع مالی را در این بخش دچار محدودیت کرده است؛ البته حضور آقای سیف در مراسم آغاز عملیات طرح فراگیر پالایشی سیراف قوت‌قلب آقای زنگنه خواهد بود.

نفت به فرد و نهادی نفروختیم

معاون اول رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تأکید بر این‌که در دولت یازدهم به هیچ‌کس و هیچ نهادی نفت فروخته نشده است، گفت: یکی از اقدامات مهم وزارت نفت متمرکزکردن فروش نفت در مدیریت امور بین‌المللی شرکت ملی نفت ایران است. این‌که برخی وانمود می‌کنند که فروش نفت به برخی افراد در زمان آقای زنگنه صورت گرفته است، درست نیست؛ در گذشته نفتی که در اختیار افراد یا نهادها قرار گرفته هنوز پول آن دریافت نشده است. معاون اول رئیس‌جمهوری با اعلام این‌که رشد سرمایه‌گذاری در ۹ماهه نخست‌ سال ۹۳ مثبت ۱۳‌درصد بود، از برخی انتقادها علیه دولت مبنی بر این‌که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اجرا نمی‌شود، گله کرد.

حل مشکل بخش خصوصی با قانون جدید

معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین در جلسه بررسی نحوه اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور هم با بیان این‌که قانون رفع موانع تولید، از ظرفیت‌های خوبی برای ورود به دوره رونق اقتصادی برخوردار است، گفت: این قانون می‌تواند در مقطع فعلی بسیار کارساز بوده و بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی بخش خصوصی را برطرف کند.

او با اشاره به ضرورت تدوین آیین‌نامه‌های لازم برای اجرای قانون رفع موانع تولید، از تأکید ویژه رئیس‌جمهوری برای تسریع در تدوین این آیین‌نامه‌ها خبر داد و از دستگاه‌هایی که در این قانون مکلف به تدوین آیین‌نامه هستند خواست در اسرع‌وقت آیین‌نامه‌های پیشنهادی خود را ارایه دهند. در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، نفت، راه و شهرسازی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، رئیس‌کل بانک مرکزی و مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری نیز حضور داشتند، گزارشی از تعداد آیین‌نامه‌های مورد نیاز برای اجرای قانون رفع موانع تولید ارایه شد و معاون وزیر اقتصاد درخصوص اقدامات انجام شده و برنامه زمان‌بندی برای نهایی شدن آیین‌نامه‌ها جهت ارایه در جلسه هیأت وزیران به بیان توضیحاتی پرداخت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علي: 1394/3/1908:08:00،
57
9
واقعا كجا خرج شد؟
طلا: 1394/3/1911:37:36،
33
9
رفت تو جیب آقا زاده ها
به همین سادگی.فکر کردین اختلاص چطوریه پس؟
متحیر: 1394/3/1912:06:44،
17
10
داری انگار که نداری
نداری که نداری
این بیت المالی هست که حضرت مولا(ع) تا سکه آخرشو بین مردم تقسیم می کرد
هادی: 1394/3/1912:14:54،
29
10
سوریه، لبنان، اتیوپی، کره شمالی، ونزوالا، سودان، کومور
آدمک: 1394/3/1913:25:33،
19
8
به دلار الان میشه 330/000/000/000/000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دهه سصتي: 1394/3/1915:18:08،
18
8
مكه داريم كه كسي نداند كجا خرج شده ؟
جواد : 1394/3/1908:15:29،
58
8
جایی خرج نشد اختلاس شد رفت؟
امین: 1394/3/1908:20:58،
46
8
اول شما بگین زمانی که نفت بالای صد دلار بود(زمان احمدی نژاد) که بیشترین فروش و درامد تاریخ نفتی کشور بود پولش کجا رفته بعد متوجه میشین درامد های دیگه دولت چی میشه ...
شهروند نااميد از آينده: 1394/3/1908:23:04،
35
11
اگر واقعاً درامد حاصل از واگذاري شركت هاي دولتي منجمله مخابرات و غيره مشخص نيست كجا و چگونه خرج شده و براي مديران ارشد نظام اين درآمدهاي كلان و يا به قولي بيت المال مهم است و دلسوزي دارند پس چرا با گذشت چند سال هيچ اتفاقي نيفتاده است. ايا قرار است در تاريخ همچنان لاينحل بماند؟
ايا اينها ايقدر بي اهميت اند كه تا به حال نبايد تعيين تكليف و مورد حسابرسي قرار گيرند؟
اگر حسابرسي نباشد دولت فعلي هم به همان درد دچار و ما ملت ايران از كشور جهان سومي به جهان دهمي تبديل خواهيم شد .
S&G: 1394/3/1908:27:21،
66
18
همتون سر و ته یه کرباسید...فکر نکنید شما مسئولین از قبلی ها بهترید...
امین: 1394/3/1909:00:50،
12
25
خوب معلومه دادن به خودمون یارانمونو دو برابر کردن، دقیقا مثل اون زمانی که قیمت نفت سه برابر الان بود یارانمونو سه برابر کردن، عجب مردمه فراموشکاری داریما
MJK: 1394/3/1909:16:12،
50
11
خانه از پایبست ویران است
دهه شصتي: 1394/3/1915:20:23،
17
8
خواجه فكر ايوان است.
بابک خرمدین: 1394/3/1911:18:19،
18
16
شرکت مخا برات را 6 سال پیش ده درصد قیمت واقعی فروختند 7000 میلیارد تومن پولش کجا رفت این هم مثل بقیه
فرناز: 1394/3/1911:47:55،
16
7
سلام به همه .....مثل این است که پول خودم را خرج کنم بعد به خودم بگم که کجا خرج کرده ای....واقعا خیلی خنده اوره.....
علی از ساری: 1394/3/1911:59:17،
25
10
هر دولتی که روکار میاد دولت قبلی را تخریب می کنه فکر نمی کنید بجای این حرفها مقداری به فکر آسایش و رفاه و...........مردم کشورمان باشید!!!!!!!!!!!!
جیب خالی: 1394/3/1912:55:22،
23
8
فقط به اسایش اقازاده هاشون فک میکنن.مردم کیلو چنده.تو کشورهای اروپایی برن صفا
هم وطن: 1394/3/1913:30:00،
19
8
وقتي يه بنايي با دروغ ساخته بشه تا آخرش همونطور پيش ميره خوب پس از اين مملكت چه انتظاري دارين
س: 1394/3/2017:21:05،
17
9
یه کمم به فکر منابع فعلی باشین که کجا داره هدر میره
وضعیت خرابه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار