کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سپرده‌گذاران میزان از چه طریقی به مطالبات خود می رسند؟

کدخبر:۱۲۵۱۱یکشنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۳:۳۰۳۴۲۹ بازدید

با وجود انتشار خبر انحلال موسسه میزان شعب این موسسه دایر است اما فعالیت و خدمتی به مشتریان خود ارائه نمی‌دهند، از سوی دیگر ...
سپرده‌گذاران میزان از چه طریقی به مطالبات خود می رسند؟

با وجود انتشار خبر انحلال موسسه میزان شعب این موسسه دایر است اما فعالیت و خدمتی به مشتریان خود ارائه نمی‌دهند، از سوی دیگر هیات تسویه برای رسیدگی به مطالبات مشتریان این موسسه غیرمجاز تشکیل شده که تا به حال خبری از بازگشت سرمایه مشتریان آن به میان نیست.

به گزارش اقتصادنیوز، بعد از گذشت چند ماه از ایجاد مسائل در پیرامون موسسه غیرمجاز میزان روزگذشته آگهی انحلال رسمی این موسسه غیرمجاز منتشر شد و مهری بر پایان کار این موسسه بود.

موسسه میزان بیش از 15 سال است که در قالب موسسه مالی و اعتباری فعالیت‌های نزدیکی به فعالیت بانکی داشت و توانسته بود حجم قابل توجهی از نقدینگی را در اختیار خود بگیرد. موسسه میزان برای آن که بتواند در فضای غیر رقابتی بازار پولی و بانکی کشور عرضه اندام کند و سرپا بماند در راستای جذب مشتریان متعدد برای سپرده‌گذاران خود سودهای بالاتری نسبت به نرخ مصوب ارائه می‌کرد و از این طریق توانسته بود به میزان قابل توجهی سرمایه مردم دست یابد.

موسسه میزان کار خود را از شهر مشهد آغاز کرد، در چند سال گذشته پروژه‌ای بسیار عظیم در منطقه تفریحی شهر مشهد کلید خورد و در پی این موضوع مسئولین امر این موسسه تصمیم بر سرمایه‌گذاری در این پروژه گرفتند. پروژه مد نظر میزان خود نیز دچار مشکلاتی شد و این پروژه شائبه برانگیز توانست یک تنه میزان را به زمین خوردن نزدیک کند. مشتریان این موسسه با انتشار اخبار متعدد پیرامون این موسسه برای دریافت سپرده خود مراجعه کردند اما جواب قانع کننده‌ای دریافت نکردند و سرمایه‌های آن‌ها در اختیار این موسسه ماند.

حجم اعظم رفت و آمد مشتریان به شعب این موسسه بیشتر در شهر مشهد و استان خراسان رخ داد، این موسسه با وجود آن که چند وقت گذشته هیات مدیره آن به حکم قضایی بازداشت شدند تا زمانی که انحلال آن رسانه‌ای نشده بود فعالیت خود را ادامه می‌داد.

در حال حاضر شعب تهران این موسسه دایر بوده اما کار و فعالیت خود را همچون شعب مرکزی و دیگر شعب استان خراسان متوقف کرده‌اند.

گزارش‌ها از شعبه اصلی این موسسه که در شهر مشهد قرار دارد نشان از آن دارد که هیات تسویه در شعبه مرکزی مستقر شدند و هنوز فرآیند پرداخت سرمایه مردمی آغاز نشده است. هیات تسویه وظیفه دارد از طریق منبع متعلق به این موسسه تامین نقدینگی لازم را انجام دهد.

قبل از انتخاب هیات تسویه برای این موسسه بانک صاردات به عنوان بانک عامل در راستای رفع مطالبات مشتریان انتخاب شده بود، این بانک هیچ تعهدی نسبت به اقدامات گذشته موسسه میزان ندارد و در این رابطه علی اکبر کمیجانی به اقتصادنیوز، گفت: بانک مرکزی و دولت هیچ تعهدی نسبت به موسسه میزان ندارد.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: از طریق نقدینگی و بازگشت اقساط مطالبات سپرده‌گذاران خرد این موسسه پرداخت خواهد شد و مابقی سپرده‌گذاران از طریق قانونی باید به دنبال حق و حقوق خود باشند.

او ادامه داد: تا زمانی که نقدینگی و بازگشت اقساط این موسسه کفاف مطالبات سپرده‌گذاران را داشته باشد می توان اصل سپرده مردم رابه آن‌ها پرداخت کرد، که این روش تنها برای سپرده‌گذاران کوچک در نظر گرفته شده است.

کمیجانی در رابطه با سپرده‌گذران بزرگ و متوسط خاطرنشان کرد: مابقی سپرده‌گذاران که در زمره سپرده‌گذاران کوچک قرار نمی‌گیرند باید از طریق قانونی به دنبال حق و حقوق خود باشند.بطور کلی بانک مرکزی و دولت هیچ تعهدی نسبت به فعالیت این موسسه ندارد، 

قائم مقام بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که در این میان نقش بانک صادرات چگونه تعریف شده است،‌ خاطرنشان کرد: بانک صادرات تنها نقش عاملیت را بر عهده دارد و از منابع خود هیچ هزینه‌ای را صرف نخواهد کرد.

همچنین حمیدرضا تهرانفر در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، گفت: یکسری از دارایی های موسسه میزان، قابل نقد کردن است. مثل وصول اقساطی که این موسسه دریافت می کند یا برخی از اموال آن که قابل فروش است. حتی میزان مقداری هم وجه نقدی نزد بانک مرکزی و برخی بانک ها دارد از این طریق می توان پول سپرده گذاران را پرداخت کرد. 

او تاکید کرد: در این اوضاع نابسامان موسسه میزان باید کسی یا نهادی مسوولیت را بر عهده گیرد و اقساط را وصول و دارایی های میزان را جمع آوری کند. در حال حاضر وکیل دارایی های بانک صادرات است و قرار است از محل منابع و دارایی موسسه میزان تا جایی که امکان دارد پول سپرده گذاران را پرداخت کند. البته بانک صادرات قرار نیست از منابع خودش پول سپرده گذاران در موسسه میزان را پس دهد. معاون نظارتی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بانک صادرات هم به عنوان وکیل دارایی‌های موسسه میزان تحت نظر بازپرس این پرونده کار می کند و ما هم در حال همکاری با بازپرس مربوطه هستیم . همه چیز دقیق و شفاف، است.

حال با توجه به تجربه فعالیت موسسه میزان باید دید که آیا مراجع زیربط همچون اداره اماکن اجازه ادامه فعالیت به هفت هزار موسسه مالی غیرمجاز دیگر را می دهد و رویه خود را در این مورد تغییر خواهد داد یا خیر؟ 

از سوی دیگر تا زمانی که مشتری برای خدمات و فعالیت‌های موسسات غیرمجاز وجود نداشته باشد این موسسات می‌توانند ادامه حیات دهند از این رو باید تفکر مردم نسبت به فعالیت این موسسات تغییر یابد تا در زمان بروز چنین مشکلاتی مردم و مشتریان دچار ضرر و زیان نشوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضامیلانو: 1394/3/1716:27:30،
103
32
امنیت پولی درایران وجود ندارد بانک مرکزی از همه بانکها ناامن تره.
نیما: 1394/3/1717:39:43،
43
86
ببخشید ولی فکر کنم حق کسایی است که رفتن اونجا حساب باز کنند این بلا بیاد.
خراسانی : 1394/3/1719:40:26،
38
22
دوستان خراسانی
لطفا به سامانه 30000655 که سامانه برنامه گزارش ۵ مشهد است پیامک بزنید و بخواهید که گزارشی در این مورد تهیه کنند تا شاید صدای مردم شنیده شود و حق مردم پایمال نگردد
تا کنون چندین بار مسولان در مورد ادغام با بانک صادرات و پرداخت سپرده های مردم حرفهایی را بیان کردند که هیچ کدام تحقق پیدا نکرد
لطفا دوستان خراسانی به برنامه گزارش 5 مشهد و یا صدا و سیما تماس بگیرند و خواستار رسیدگی شوند
ممنون
وحیددد: 1394/3/1720:18:31،
49
22
خدا لعنت کنه باعث و بانیشو.
چه زندگی هایی از هم پاشید و چه انسانهایی بدبخت شدن اونوقت دولت هنوز خم به ابروش نیاورده
بردیا: 1394/3/1716:41:49،
78
27
lمردم عادی برای گرفتن یه مجوز معمولی باید از100 خان بگزرن...بعد چه جوری یه سری یک شبه مجوز موسسه مالی میگیرن و پولهای مردم بدبخت برمیدارن الفرار..........جالب اینه که ما رو چی فرض کردین؟؟؟؟؟؟
رضا: 1394/3/1722:02:52،
34
27
بانک مرکزی مدیریت خوبی نداشت و بجای حل و فصل مدیریتی به لجاجت برخواست
شاکی: 1394/3/1716:46:21،
47
38
با شکایت نزد درگاه خداوند
sasan: 1394/3/1716:57:44،
45
72
به نظر من بانک قوامین از همه بانکا مطمعن تره.
فرداد: 1394/3/1720:34:53،
25
15
چرا دوست عزیز؟
sasan: 1394/3/1723:45:11،
31
20
تنها ب دلیل این که پشتش پره.
خیلی وقته تاسیس شده
سود دهی متعارف داره
خدماتشم خوبه.
من خودم 5 ساله مشتریشم.مشکلی باش نداشتم.
البته این نظر شخصی من هستش و نظر بقیه دوستان هم محترم.
amir: 1394/3/1718:13:33،
41
31
خود بانک قوامینم کم اورده کافیه یه سر بزنید الان چند وقتیه دیگه فقط سپرده مردمو میگیرن با سود بالاتر دیگه حتی وامم نمیدن میگن نقدینگی نداریم
دوست: 1394/3/1718:18:54،
44
24
این آقایون دارن میزان و سپرده گذاران میزان رو قربانی کنن تا به هدف شومشون یعنی بی اعتمادی مردم به موسسات بدون مجوز، برسن. در صورتی که خیلی راحت میشه این مساله رو با این همه ملک و املاک موسسه میزان مدیریت کرد. زمانی که موسسه باز شد و شروع کرد به افزایش شعبه آقایون کجا بودن که حالا اومدن دخالت میکنن؟ اگه دخالت کردین باید قضیه رو حل کنین.
نا: 1394/3/1720:41:47،
40
28
من با این اقا موافقم.دولت با قربانی کردن عده ای از مردم عادی سعی در رساندن آنها وفرستادن سپرده ها به سوی بانک های دولتی است. البته درست هم همان است .اما این یک اقتصاد ضعیف را می رساند که برای رسیدن به خواسته های خود عده ای سپرده گذار ضعیف را قربانی نماید .به دوستی که این مشکل را حق سپرده گذار می داند بگوییم آیا اگر یکی از دوستانت در آنجا حساب برای یتیم وصغیری داشت اینچنین می گفتی. این از دانایی به دور است که چشم بسته دیگران را محکوم می کنی اگر در اقتصاد وسیاست و....اینچنین باشی هم به دیگران لطمه می زنی وهم به خودت
میری: 1394/3/1720:07:47،
51
21
چرااین موسسه بااین عظمت چندین سال فعالیت میکرده اگرمجوز نداشته چون یک دست فروش باید مجوزداشته باشه بنابراین کاسه ای زیرنیم کاسه هست یا مسولین میزان ازخودشونند
h: 1394/3/1720:15:11،
29
26
با توکل به خدا و ایمه
سلمان: 1394/3/1808:19:36،
30
15
چطوری دولت مسولیتی نداره موقع پول گرفتن خوب مسولیت داره وقت قبول مسولیت هیچی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار