کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ابلاغ بخشنامه جدید درباره سود بانکها

کدخبر:۱۲۴۷۷شنبه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۰:۱۶۵۰۳۳ بازدید

بانک مرکزی با ارائه بخشنامه ای خطاب به شبکه بانکی کشور، بار دیگر بر لزوم رعایت نرخ های سود تعیین شده در شورای پول و اعتبار تاکید و ...

بانک مرکزی با ارائه بخشنامه ای خطاب به شبکه بانکی کشور، بار دیگر بر لزوم رعایت نرخ های سود تعیین شده در شورای پول و اعتبار تاکید و اعلام کرد: بلوکه کردن بخشی از وام به هر دلیل در بانک ها ممنوع است.

به گزارش مهر، بانک مرکزی در اطلاعیه ای خطاب به شبکه بانکی کشور با تاکید بر اینکه بانک‌ها از رقابت ناسالم برای تجهیز و تخصیص منابع اجتناب کنند، خواستار رعایت مفاد ضوابط ابلاغی سیاست‌های پولی و اعتباری نظام بانکی کشور شد.

در بخشنامه شماره ۶۲۳۵۸/۹۴ مورخ ۱۳۹۴.۰۳.۱۲ آمده است: پیرو بخشنامه های شماره ۳۴۲۱۵/۹۴ مورخ ۱۳۹۴.۰۲.۱۴ و شماره ۳۶۵۷۳/۹۴ مورخ ۱۳۹۴.۰۲.۱۶ در رابطه با سیاست‌های پولی و اعتباری نظام بانکی کشور در سال ۱۳۹۴ و عليرغم تأکيدات مکرر اين بانک مبني بر اجراي صحيح و دقيق ضوابط ياد‌شده، بررسي‌هاي به عمل آمده و نيز اطلاعات واصله از عملکرد شبکه بانکي کشور حاکي از آن است که متأسفانه برخي از بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي از مفاد ضوابط ابلاغي اين بانک تخطي و تمکین نکرده و در بعضي موارد، رقابت ناسالم را مبناي تجهيز و تخصيص منابع خود قرار داده‌اند.

همچنین در این بخشنامه آمده است: تمام سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري کوتاه‌ مدت عادي (روز شمار)، اعم از سپرده‌هاي مفتوح قبل از تاريخ ابلاغ سياست‌هاي پولي و اعتباري نظام بانکي کشور در سال ۱۳۹۴ و سپرده‌هاي افتتاح شده پس از آن، مشمول مفاد سياست‌هاي پولي و اعتباري نظام بانکي کشور در سال ۱۳۹۴، موضوع بخشنامه شماره ۳۴۲۱۵/۹۴ مورخ ۱۳۹۴.۰۲.۱۴  بوده و آن بانک/مؤسسه اعتباري غيربانکي موظف است در چارچوب مفاد مقررات مزبور، متناسب با نرخ سود علي‌الحساب ساير انواع سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري، حداکثر نرخ سود علي‌الحساب آن‌ها را تعيين و اعمال نمايد.

نرخ سود علي‌الحساب سپرده‌هاي‌سرمايه‌ گذاري کوتاه‌ مدت ويژه مفتوح قبل از تاريخ ابلاغ سياست‌هاي پولي و اعتباري نظام بانکي کشور در سال ۱۳۹۴، مشمول نرخ‌هاي مندرج در قرارداد بوده، ليکن افتتاح و تمديد هرگونه سپرده سرمايه‌گذاري کوتاه‌مدت ويژه، صرفا با درج حداکثر نرخ سود علي‌الحساب مندرج در سياست‌هاي پولي و اعتباري نظام بانکي‌کشور در سال ۱۳۹۴ (متناسب با طول دوره سپرده‌گذاري که براي سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري يکساله حداکثر معادل ۲۰ درصد است) امکانپذير خواهد بود.

در این بخشنامه همچنین آمده است: با توجه به اين‌که بانک‌ها و ساير مؤسسات‌اعتباري يکي از انواع بنگاه‌هاي اقتصادي بوده و بايد در يکايک فعاليت‌هاي خود ملاحظات هزينه ـ منفعت را مدنظر داشته باشند، مقتضي است؛ اولا، نرخ‌هاي سود علي‌الحساب سپرده‌هاي سرمايه‌ گذاري با توجه به مفاد سياست‌ هاي پولي و اعتباري نظام بانکي کشور در سال ۱۳۹۴ متناسب با طول دوره سپرده‌ گذاري و انتظارات آتي جهت کسب منافع حاصل از صرف منابع تجهيز شده در مصارف عقود اسلامي موضوع تبصره ذيل ماده (۳) قانون عمليات بانکي بدون ربا (بهره) تعيين شود و ثانيا، پرتفوي منابع تجهيز شده از محل انواع سپرده‌هاي سرمايه‌ گذاري و نرخ سود علي‌ الحساب هر يک از طبقات به نحوي تعيين شود که با توجه به نرخ موثر بازده تسهيلات اعطايي (اعم از مشارکتي و غيرمشارکتي) و حداکثر ميزان نرخ حق‌ الوکاله آن بانک/مؤسسه اعتباري غيربانکي توجيه‌ پذير باشد.

همچنین در ارتباط با تسهيلات اعطايي در قالب عقود مشارکتي، با توجه به تصريح سياست‌هاي پولي و اعتباري نظام بانکي کشور در سال ۱۳۹۴ مبني بر تعيين سقف نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتي در هنگام عقد قرارداد با مشتري معادل ۲۴ درصد و با عنايت به اين‌که طرح‌هاي با نرخ سود مورد انتظار بالاتر از سقف تعيين شده موجب افزايش ريسک‌ بانک‌ها و مؤسسات اعتباري مي‌گردد، آن بانک/مؤسسه اعتباري غيربانکي مجاز به پذيرش طرح‌ هايي با نرخ‌هاي بازده مورد انتظار بالاتر از ۲۴ درصد نیست.

عليرغم تأکيدات فراوان بانک مرکزی، از جمله بخشنامه شماره ۶۲۶۶۸/۹۱ مورخ ۱۳۹۱.۰۳.۱۰، حسب اطلاع واصله برخي بانک‌ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي با هدف جلوگيري‌ از خروج منابع، بالابردن نرخ سود مؤثر تسهيلات يا تأمين وثايق معتبر جهت پوشش ريسک اعتباري، در زمان اعطاي‌ تسهيلات، اقدام به بلوکه نمودن بخشي از تسهيلات اعطايي به مشتريان، در قالب انواع سپرده‌ها (اعم از قرض‌ الحسنه و سرمايه‌ گذاري) مي‌نمايند.

گفتنی است، همانگونه که پيش‌ تر نيز از سوي اين بانک اعلام شده است، از آنجايي که تسهيلات اعطايي در قالب عقود اسلامي بايد در موضوع تسهيلات صرف شود، اين اقدام مغاير با روح قانون عمليات بانکي بدون ربا (بهره) بوده و ضمن وارد بودن اشکال شرعي به اين نحوه عمل، اقدام فوق موجب بالا رفتن نرخ مؤثر سود تسهيلات و مآلاً تخطي از نرخ‌هاي مقرر توسط شوراي پول و اعتبار مي‌شود. از اينرو مقتضي است؛ بانک‌ها و ساير مؤسسات اعتباري ضمن توقف اقدامات مزبور، در اسرع وقت نسبت به آزاد‌سازي و استرداد وجوه مزبور به تسهيلات‌ گيرندگان اقدام نمايند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حمید: 1394/3/1618:44:12،
120
19
خدا لعنتتون کنه که فقط منافع خودتون و می بینید آخه بیچاره سرمایه گذار توی کدوم بازار بااطمینان کار کنه.واقعا اوضاع کارکردن سخت شده
محمد: 1394/3/1622:10:24،
53
42
من قید سود بانکیو زدم ... زمین خریدم میخواد گرون شه میخواد ثابت مهم نیس...
ابراهيميان : 1394/3/1622:16:33،
71
27
آخه من يه مستمري بگير بازنشسته با 30 ميليون چكار مي تونم كنم كه شماها سود رو كم كرديد ؟؟
برم دلالي ؟/
اخرت: 1394/3/1618:46:24،
107
22
بخدا از همه چی خسته شدیم بسه دیگه خدایا اخه ما چه گناهی کردیم که خوشی هاش برای اقازاده ها باشه اما بدبختی هاش مال ما مردم در به در
رضا: 1394/3/1618:49:49،
85
21
ابلاغیه چزاندن و نقره داغ کردن مردم بدبخت! ابلاغیه کوچکتر کردن سفره مردم..... روحانی متاسفیم
hadi: 1394/3/1619:16:18،
41
23
کو گوش شنوا سیف جون ؟
نوید: 1394/3/1619:33:46،
75
19
آقای سیف کاری جز بالا نگه داشتن دلار بلد نیست. دلار را 1000 تومن کنید سود بانکی خودبخود کم میشه.
امید : 1394/3/1620:21:56،
28
24
جناب آقای سیف چرا بعضی از بانکها و موئسسات مجاز یا غیر مجاز به بخشنامه های بانک مرکزی اهمیت نمی دهند مگر از چه مرجعی پیروی می نمایند آخه تو را به خدا به داد این مردم خوب برسید .
بانک بدون ربا: 1394/3/1620:41:58،
27
18
پس بگو چرا بانک میم سود روز شمارو نتونسته هنوز واریز کنه !!!
فرداد: 1394/3/1623:43:02،
19
28
اونوقت بعضی تو پستهای قبل توصیه میکردند پولتونو ببرید تو بانکها و موسسه های غیر مجاز بگذارید اگه مثلا سودو وار یز نکنند یا مسایلی از این قبیل ...چه کاری از دستتون بر میاد ؟ هر که هم بشتود میگه میخواستی طمع نکنی و نگذاری اونجا !
حامد : 1394/3/1620:54:37،
16
21
وای خدا عجب مملکت گل و بلبلی داریم !
خوشم میاد نمیتونه بانک مرکزی جلوشونو بگیره !
lolo: 1394/3/1621:54:33،
48
39
تقصیر آقای روحانی نیست . اون بنده خدا هم دست و پاش بسته تارهای بهم طنیده ی نظامه . تو بدنه نظام بواسطه دین بخور زیاده و تأمین حقوق اینهمه آدم بیکار الدوله و مشغول الکاذب سخته و بناچار فشار به جیب و زندگی مردم عادیه و همه چیز از چشم رییس جمهور و زیر مجموعه اون بنده خدا دیده میشه .
خدا به آحاد مردم کمک کنه و به دولت برای خدمت واقعی به ملت که همه اصل و ریشه همین دولت هستند عنایت ویژه داشته باشد. انشاءالله
حمید: 1394/3/1623:33:26،
26
27
شیب ملایم ،شعار دولت کلید گم کرده
سديد: 1394/3/1623:34:03،
33
22
اصلا بانك مركزي نبايد تو نرخ سود مداخله كنه.هر بانكي بنا به شرايط خود تصميم براي تعيين سود كنه
ARYA: 1394/3/1708:43:52،
22
18
نوعي ديگر از بوي گل سوسن و ياسمن...اون پاراگراف آخرش قشنگه البته واسه خنده خوبه فقط كه نوشته:عقود اسلامي!!!اشكال شرعي!!!واي خدا اينا تو مغزشون چي ميگذره واي خدا از شر اين شياطين به تو پناه ميبرم جز خدا كسي مونسم نيست...
محمد: 1394/3/1709:03:30،
27
25
به نظر من در شرایط فعلی یکی از عوامل رکود ر مملکت ما همین سودهای بانکی هست که همه چیز رو فلج کرده و همه رو تنبل کرده. اصلا چه معنی داره سود بانکی. باید تمام حسابهای کوتاه مدت و بلند مدت ماکزیمم ده درصد بشه (چه حسابهای قبلی و چه جدید) و تا این کار نشه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.
نوید: 1394/3/1709:37:57،
31
18
اینقدر جا برای فعالیت کم ریسک وجود نداره که توی اونها سرمایه های خرد بتونن ازبین نرن. وگرنه هیچ کس نیست که در آمد بیشتر از سود بانکی با فعالیت کاری مطمعن راقبول نداشته باشه.
سارا: 1394/3/1709:54:19،
30
23
حرف شما درست است به شرطی که تورم هم بشود 10 درصد و با حاکم شدن ثبات اقتصادی سرمایه گذاری توجیه داشته باشد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار