کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چگونه می توان وام مسکن گرفت؟

کدخبر:۱۲۴۶۵شنبه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۳:۳۸۴۹۹۹ بازدید

هزینه های سنگین زندگی در کلان شهرها این روزها باعث شده که چرخ زندگی بدون وام گرفتن نچرخد ومردم برای خرید کالاهای اساسی گران خود ...

هزینه های سنگین زندگی در کلان شهرها این روزها باعث شده که چرخ زندگی بدون وام گرفتن نچرخد ومردم برای خرید کالاهای اساسی گران خود مانند خودرو و مسکن نیازمند جدی وام هستند.وام هایی که البته این روزها کفاف نمی دهند و دردی را درمان نمی کنند اما روند دریافت آنها هنوز هم طاقت فرساست.آنقدر طاقت فرسا که به راستی گاهی طاقت وام گیرنده ها طاق می شود. 
 
به این ترتیب است که از وام ازدواج گرفته تا وام خرید خودرو و مسکن همه و همه پروسه دریاف طولانی و پیچیده ای دارند و بدتر از همه بازپرداخت حداقل 2 برابری این وام هاست که البته وام ازدواج از این مساله مبراست. در این میان دریافت وام مسکن به دلیل زیاد بودن مبلغ وام از همه سخت تر است و به راستی 7 خان رستم شاهنامه را در خاطر تداعی می کند. 
 
از وام 45 میلیونی دیروز تا وام 80 میلیونی امروز 
 
سال گذشته بود که  بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار میزان وام مسکن به عدد 45 میلیون‌ تومان ( به‌همراه 10میلیون‌تومان وام جعاله ) افزایش یافت. اما نکته اینجا بود که برای دریافت وام 45 میلیون‌تومانی متقاضیان، باید حداقل مبلغ سه‌میلیون‌تومان را به‌مدت یک‌سال در بانک مسکن بدون دریافت سود سپرده‌گذاری می کردند. این سپرده بدون سود برای وام اولیه 20 میلیون‌تومانی در بانک باقی می‌ماند. 
 
 پس از سررسید، باید به میزان 15میلیون‌ تومان برگه‌های حق‌تقدم دریافت وام از فرابورس خریداری می شد. همچنین متقاضیان می‌توانستند با خرید اوراق حق‌تقدم بیشتر 10میلیون‌ تومان وام جعاله را نیز دریافت کنند. به این ترتیب و بر اساس قیمت‌های روز به‌طور متوسط سه‌میلیون‌ تومان هزینه خرید اوراق حق‌تقدم می شد که این عدد بر اساس قیمت روزانه اوراق حق‌تقدم در نوسان است. از سوی دیگر، برای طی مراحل دریافت وام مبلغ‌های 45 هزارتومان در یک مرحله و 76 هزار تومان در مرحله بعد به عناوین مختلف مانند صدور تمبر و... به حساب بانک مسکن واریز می شد. 
 
همچنین بانک مسکن از متقاضیان دریافت وام می‌خواست، یک حساب قرض‌الحسنه و یک حساب جاری برای دریافت وام افتتاح کنند. به این ترتیب در هنگام افتتاح حساب‌های قرض‌الحسنه و جاری نیز هزینه‌های دیگری به متقاضیان تحمیل می‌شد. حساب جاری که مبلغ سه‌میلیون‌تومان سپرده در آن قرار داده می‌شد نیز پس از دریافت وام از سوی بانک مسدود می‌شد تا عملا بی خاصیت باشد با این وجود متقاضی باید حساب دیگری برای پرداخت اقساط در این بانک باز می کرد که این اقدام نیز هزینه‌هایی به‌همراه داشت. 
 
پس از طی مدت حداقل 10روز (در صورت دریافت استعلام ثبتی که به‌طور متوسط 30روز زمان می‌برد) بانک متقاضیان را به دفاتر ثبتی معرفی می‌کرد. در این مرحله نیز دفاتر ثبتی برای وام 45میلیون‌تومانی مبلغ 780هزارتومان را بابت عقد قرارداد میان بانک و وام‌گیرنده دریافت می‌کردند. تمامی این رقم برخلاف روال عادی ثبت قراردادها از سوی متقاضی دریافت وام پرداخت می‌شد و وام‌گیرنده سهم خود و بانک را پرداخت می‌کرد. 
 
در نهایت بانک مسکن برای پرداخت وام 45میلیون‌تومانی حداقل چهارمیلیون‌تومان هزینه به وام‌گیرندگان تحمیل می‌کرد و وام‌گیرنده باید طی مدت 12سال رقمی نزدیک به 85میلیون‌تومان را به بانک مسکن باز‌می‌گرداند.  به این ترتیب بود که رقم واقعی وام با تحمیل هزینه 4 میلیونی 41 میلیون تومان می شود که باید بیش از 2 برابر پس داده شود!برای گرفتن وام 80 میلیونی برای خانه اولی ها هم باید همین روند طی شود و بازپرداخت آن 161 میلیون تومان است.از سوی دیگر وام 60 میلیونی مسکن برای همه هم وضعیت مشابه دارد طبق آخرین اطلاعات، 121میلیون تومان بازپرداخت دارد. 
 
در واقع با توجه به تعیین نرخ سود ۱۴ درصد و دوره ۱۲ ساله برای بازگشت تسهیلات دریافتی برآیندها نشان می دهد که با دریافت هر یک از این ارقام تعیین شده باید حدود دو برابر به بانک پرداخت کننده(بانک مسکن) برگردانده شود. این در حالی است که برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی در قالب صندوق پس انداز مسکن با سود ۱۴ درصد و دوره بازگشت ۱۲ سال، اصل و سود مبلغ قابل برگشت حدود ۱۶۱ میلیون تومان خواهد بود. به عبارتی دیگر گیرنده تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی باید حدود ۸۰ میلیون تومان سود به بانک برگرداند. 
 
همچنین اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی  که به متقاضیان تهرانی اختصاص دارد رقمی بیش از یک میلیون تومان و در حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان خواهد بود که مبلغ زیادی برای قشر متوسط است. این در حالی است که افزایش وام مسکن منتقدان جدی هم دارد.منتقدانی که معتقدند هنوز برای افزایش وام مسکن بسیار زود بود چرا که باعث تورم در بازار مسکن می شود و در خروج از رکود بی تاثیر است.  آنها معتقدند این افزایش وام در درازمدت بی تاثیر است و با وجود افزایش مبلغ وام خرید مسکن این وام در سال 95 بار دیگر بی‌اثر شده و در قدرت خرید مردم در آن سال اثری نخواهد داشت. 
 
لیزینگ مسکن راهگشاست؟ 
 
را دیگر دولتی ها برای خانه دار کردن مردم طرح لیزینگ مسکن است.طرحی که در هر حال، بعد از مصوبات اخیر شورای پول و اعتبار در رابطه با افزایش توان تسهیلات دهی مسکن از طریق صندوق پس انداز (وام 80 میلیون تومانی خانه اولی‌ها) و همچنین تسهیلات 60 میلیونی برای همه مردم که هر دو با اقساط و بازپرداخت نسبتا سنگینی برای متقاضیان همراه است، این گونه به نظر می‌رسد که ورود لیزینگ به این حوزه نیز نتواند کمک خاصی به رفع این مشکل کند. 
 
لیزینگ  مسکن طرحی بود که در سال گذشته ادعا شد می‌توانند تا 70 درصد هزینه خرید خانه را تامین کنند اما با تحلیلی که عبده تبریزی-مشاور وزیر راه شهرسازی - از نقش لیزینگها در بازار مسکن بعد از دو مصوبه اخیر برای وام مسکن دارد، بعید به نظر می رسد حتی با ورود آنها هم اوضاع وام‌ها برای اقشار کم درآمد و حتی متوسط مناسب‌تر شود. اگر چه عبده تبریزی بر این باور است که دلیلی ندارد لیزینگها از ورود به حوزه مسکن و ارائه وام در این بخش منع شوند ولی معتقد است که لیزینگ مسکن می تواند کمک کوچکی برای تقویت طرف تقاضا باشد، آن هم برای واحدهایی که ارزان قیمت نیست. 
 
به گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی، در کنار گسترش فعالیت بانکها در پرداخت تسهیلات مسکن، کمبود سرمایه لیزینگها نیز عاملی دیگر در محدودیت آنها برای فعالیت در حوزه مسکن خواهد بود.به این ترتیب به نظر می رسد در حال حاضر مشکل مسکن همچنان لاینحل باقی مانده ئ باقی بماند مگر آنکه دولت یازدهم طرحی نو در اندازد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نظر سنج: 1394/3/1613:00:45،
58
47
خانه با تورم قيمتش افزايش ناچيزي پيدا ميكنه ++
ثابت ميمونه تو روكود و ارزان تر ميشه ----
!: 1394/3/1615:08:49،
29
14
وام مسکن ۴۵ تومانی و وام مسکن ۸۰ تومانی هر جفت جز حقه های بازاری هست چون برای وام ۴۵ تومانی با کسر ۷ تومن اوراق برابر ۳۸ تومن میشود که در اصل یک وام با سود حداقل ۱۹ درصدی میشود و وام ۸۰ تومانی هم با محاسبه سود ۴۰ میلیون تومن که حداقل ۱۰ تومن میشود یک کلک بانکی بیش نیست که بنده توصیه می کنم به خاطر دو درصد وقت خودتان را اتلاف نکید و از وام ۱۲ ساله تا سقف ۶۰ تومن هست استفاده کنید تفاوت چندانی ندارد
محسن: 1394/3/1617:15:23،
28
9
یعنی خداییش هیچ نزولخواری سراغ داری اینقدر بی انصاف باشه؟!!!

خواباندن سپرده....انتظار طولانی...بوروکراسی مسخره....سود100درصدی!!
سید: 1394/3/1613:01:34،
30
59
میشه وام گرفت++++++

نمیشه--------
ما و دولت: 1394/3/1613:02:50،
37
17
دولت اگر می خواد خیلی به مردم کمک کنه, ساخت مسکن رو از این حالت بساز و بندازی ببره به سمت تعاونی ها, بعد هم نظارت سنگینی داشته باشه روشون, قیمت زمین رو تعدیل کنه و مجوز ساخت دادن شهرداری رو هم از 20 خوان رستم تبدیل کنه به یه کار نسبتا راحت. تو یه کلام, راه دلالی چه خصوصی و چه دولتیش رو ببنده.
مشکل مسکن حل میشه.
همه جای دنیا ساخت مسکن شده انبوه سازی, دیگه یه نفر پا نمیشه بره یه آپارتمان 5 طبقه بسازه که بخواد روش 60 درصد سود کنه.
وگرنه وقتی قیمت یه آپارتمان 100 متری شده برابر حقوق 300 ماه یه کارمند معمولی, چطوری انتظار دارید رونق بگیره و مردم خرید کنن ؟؟
ایرانی اصیل: 1394/3/1613:59:08،
23
14
اینایی که گفتی بخصوص انبوه سازی مسکن تو کشورهای درست وحسابیه نه تواین کشور که مسکن که سهله خودرو هم بساز بندازیه
طاهر: 1394/3/1613:31:39،
31
12
هزینه های سنگین زندگی در کلان شهرها این روزها باعث شده که چرخ زندگی بدون وام گرفتن نچرخد ومردم برای خرید کالاهای اساسی گران خود مانند خودرو و مسکن نیازمند جدی وام هستند و در این قضیه بانک‌ها کاملا فرصت را غنیمت شمرده و حسابی از مردم سوء استفاده کرده و آنها را سرکیسه می‌نمایند.
نادر: 1394/3/1613:59:20،
24
17
اي بانكي ها خدارا شكر ديگر حنايتان رنگي ندارد كه بخواهيد با اين طرفند خون مردم را بمكيد0
amir: 1394/3/1614:19:57،
31
16
چطور میشه وام بانکی بگیری ؟ خیلی راحت ، رشوه به رییس بانک ، فوری برات جور میکنه
شهروند نااميد از آينده: 1394/3/1615:07:17،
28
12
چگونه ميتوان در اين شرايط زنده ماند ؟
(پاسخ تيتر شما)
مهدی: 1394/3/1615:54:11،
17
16
چرا بانک مسکن به جوانان کمک نمی کنه که خانه دار بشوند ؟؟؟؟
علی: 1394/3/1617:17:35،
27
11
اقا بانک مسکن 5 قسط 165هزارتومانی عقب افتاده پشت سرهم زنگ میزنه و ابرو برات نمیذاره بااینکه 80 میلیون خانه در رهنش - حالا اگر این قسط وام 80میلیونی که ماهی 1200هزارتومان قسطش باید سر 3 قسط خانه را بنام بانک مسکن کنند بروند چادرنشینی کنند خریداران /

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما