کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تخلفات لیزینگ‌های خودروبه اوج رسید

کدخبر:۱۲۳۸۲سه شنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۶:۲۶۲۲۸۷ بازدید

در حالی صفحات آگهی روزنامه‌ها پر از تبلیغات فروش خودروهای لیزینگی است که این روزها تخلفات شرکت‌های غیرمجاز لیزینگ‌ خودرو به اوج خود رسیده ...

در حالی صفحات آگهی روزنامه‌ها پر از تبلیغات فروش خودروهای لیزینگی است که این روزها تخلفات شرکت‌های غیرمجاز لیزینگ‌ خودرو به اوج خود رسیده است.

به گزارش مهر، بازار خرید خودروهای صفر کیلومتر همچنان راکد است. نقدینگی در دست مردم کم است و نقدفروشی‌ها در بازار یا با کف قیمت صورت می‌گیرد و یا روزها باید سپری شود تا یک فروشنده بتواند خودروی خود را با اندکی زیر قیمتی که خرید کرده، به فروش رساند.

تنها در برخی از انواع مدل‌های خودرو، بازار خرید و فروش حاشیه‌ای از سوی مردم و نمایشگاه داران اتومبیل، داغ است، در غیر این صورت بسیاری از انواع خودروهای تولیدی، بازار چندانی ندارند.موافقت شورای پول و اعتبار سد پیش روی دریافت وام خودرو از بانک‌ها را هنوز نشکسته و لیزینگ‌های خودرو فعال‌تر از گذشته وارد عمل شده‌اند.


اوج تخلف لیزینگ‌ها با افزایش وام خودرو

همین چند هفته پیش بود که به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، شورای پول و اعتبار مصوب کرد تا سقف ارایه وام خودرو از سوی بانک‌ها، از ۷ میلیون تومان به ۱۵ میلیون تومان تغییر یابد، این در حالی است که تصور می‌رفت با افزایش سقف وام خودرو، بازار رونق بیشتری گیرد، در حالی که این طور نشد و بانک‌ها هنوز سد ارایه وام خودرو با نرخ جدید را به مردم نشکسته‌اند.

مراجعه مردم به بانک‌ها هم کاملا حکایت از این دارد که متصدیان بانکی، چندان روی خوشی به سئوال مردم در رابطه با دریافت وام نشان نمی‌دهند و همین امر، خریداران را به سوی راهکارهای دیگر تامین مالی کشانده است. در عین حال، برخی لیزینگ‌های غیرمجازی که به صورت اقساط، کار فروش خودروهای صفر کیلومتر را انجام می‌دهند، در این بازار به شدت فعال شده‌اند و تلاش دارند مشتریان را اغوا کنند که آنها تنها راه خرید خودرو به شیوه اقساط هستند.

البته خودروسازان نیز گاه از طریق نمایندگی‌های خود، اقدام به فروش اقساطی می‌کنند اما تمایل بیشتری به فروش نقدی محصولات خود به دلیل مشکلات نقدینگی دارند و بر همین اساس، مردم هم تسلیم برخی آگهی‌های اغواکننده همین لیزینگ‌های غیرمجاز می‌شوند.کم نیستند افرادی که اعتماد به لیزینگ‌های خودرو و پرداخت پیش‌پرداخت‌های درخواستی از سوی آنها را تنها راه خودرودار شدنشان می‌دانند و بنابراین حتی ریسک آن را نیز قبول می‌کنند در حالی که برخی از این لیزینگ‌ها، به اعتماد مردم پاسخ مثبت نمی‌دهند. در عین حال، به نظر می‌رسد کمتر نظارتی هم بر عملکرد برخی از این لیزینگ‌ها صورت می‌گیرد و همین امر، در کنار ناآگاهی‌های مردم، زمینه را برای بروز برخی تخلفات فراهم می‌سازد.


لیزینگ‌های غیرمجاز خودرو در بازار چه می‌کنند؟

بررسی‌های میدانی مهر نشانگر آن است که البته تخلفات در لیزینگ‌ها تنها مربوط به سوءاستفاده از منابع مالی مردم نمی‌شود، بلکه عدم عمل به تعهدات خود در مدت زمان از پیش تعیین شده، معضلی است که این روزها بیشتر خریداران لیزینگ را گرفتار خود کرده است. از سوی دیگر، کلاهبرداری‌های صورت گرفته توسط برخی از شرکت‌ها پیش‌فروش کننده خودرو همچنان هم با تبلیغات گسترده و نبود نظارت بر آن‌ها ادامه می‌یابد.

البته بانک مرکزی به تازگی اسامی لیزینگ‌های مجاز را اعلام کرده است که به نظر می‌رسد در کنار نبود نظارت و ضعف‌های برخی شرکت‌های لیزینگ، ناآگاهی مردم و عدم تحقیق در خصوص لیزینگ‌هایی که می‌خواهند پولشان را به امید خودرودار شدن در اختیارشان بگذارند، هم معضل اصلی در بروز این چنین تخلفات است.اکنون تبلیغات پرطمطراق شرکت‌های لیزینگی غیرمجاز و پیش‌فروش خودرویی بدون مجوز، چنان اوج گرفته است که گویی این شرکت‌ها صاحبان برندهای خودروساز هستند.اکنون هم بازار این فروشندگان خودرو «داغ» شده و همین امر، سبب شده تا مردم هم به نوعی به عنوان یک عرف در جامعه، به آنها دیدگاه مثبتی داشته باشند، البته کلاهبرداری‌ها در این زمینه هنگامی مورد توجه قرار می‌گیرد و به نوعی پیگیری می‌شود که تعداد افراد مالباخته، به اوج می‌رسد.

کافی است شرکتی چند ماه به درستی فعالیت کرده و به تعهدات خود عمل کند تا بتواند برای خود جایی در ذهن مشتریان و جامعه هدف آینده باز کرده و در سایه اعتماد به‌وجود آمده، هر کاری که دلش خواست انجام دهد و حتی زمانی که در تنگنای قضایی قرار می‌گیرد، راه فرار از مسئولیت را باز ببیند . از جمله این راه‌ها که به تازگی باب شده و رو به گسترش است، بدقولی شرکت‌های پیش فروش خودرو یا همان لیزینگ‌های غیرمجاز در واگذاری محصول به مشتری است که‌ گاه چند ماه به طول انجامیده و در ‌پایان با لغو قرارداد و بازگرداندن مبلغ دریافتی از مشتری پس از چند ماه، پرونده پایان می‌یابد اما آن گونه که بررسی سوابق نشان می‌دهد تاکنون به پرداخت ضرر و زیان از طرف شرکت صورت نگرفته است و کمتر مرجعی هم به این موضوع رسیدگی می‌کند.
 

ورود کمیسیون اصل نود به پرونده لیزینگ‌های متخلف

اما نقطه امیدی که این روزها در موضوع رسیدگی به تخلفات لیزینگ‌های خودرو به چشم می‌خورد، ورود کمیسیون اصل نود به پرونده‌های شرکت‌های کلاهبردار خودرویی است که در این رابطه محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در گفتگو با مهر می‌گوید: کمیسیون اصل نود آمادگی ورود به پرونده شرکت‌های متخلف لیزینگ خودرو را دارد، این در حالی است که بهترین راهکار برای مقابله با کلاهبرداری های صورت گرفته، سپرده‌گذاری مشتریان در بانک‌ها تا زمان تحویل خودرو توسط شرکت‌های لیزینگی است.

وی با بیان اینکه درحال حاضر متضرر شدن مردم در نتیجه تخلف شرکت‌های خودرویی به اصطلاح لیزینگی، پاسخگویی بانک مرکزی را دربر خواهد داشت، از آمادگی کمیسیون اصل نود مجلس و همچنین مجلس برای ورود به پرونده های تخلف این نوع شرکت‌ها خبر می‌دهد و می‌افزاید: باید تضامین کافی برای عقد قرارداد جهت لیزینگ خودرو برای مشتریان جهت واریز پول به حساب شرکت وجود داشته باشد، این در حالی است که در صورتی که مشتریان بتوانند ابتدا نسبت به سپرده‌گذاری پول خود نزد بانک اقدام کرده و تضمین کافی دراین باره تا زمان تحویل خودرو دریافت کنند، به طورحتم کلاهبرداری‌های لیزینگی به حداقل خود خواهد رسید.از سوی دیگر، ارسلان فتحی‌پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اوج گیری تخلفات برخی شرکت‌های پیش فروش و لیزینگ خودرو در کشور، می‌گوید: بانک‌ها باید حلقه واسط مشتریان و این شرکت‌های خودرویی برای مقابله با سودجویی ها با دریافت تعهدات کافی و همچنین بلوکه کردن پول تا زمان تحویل خودرو باشند.

وی می‌افزاید: بانکها می‌توانند با دریافت سپرده مشتریان و بلوکه کردن آن برای شرکت‌های لیزینگی تا زمان تحویل خودرو، حلقه واسط مشتریان و شرکت ها برای مقابله با سودجویی ها باشند.

فتحی‌پور، با تاکید بر اینکه باید تضمین کافی جهت پرداخت پول از سوی مشتریان به شرکت های پیش فروش و لیزینگی وجود داشته باشد، افزود: درصورتی که مشتریان بدون واسطه اقدام به پرداخت پول به این شرکت کنند؛ هیچ تضمینی برای عمل به تعهد از سوی این نوع شرکت ها وجود ندارد.

همچنین میرهادی قره سیدرومیانی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس نیز با بیان اینکه این کمیسیون آمادگی ورود به موضوع کلاهبرداری های صورت گرفته در قالب شرکت‌های پیش‌فروش خودرو را برای احاق حقوق مردم دارد بر دریافت تضامین کافی از شرکت‌های پیش‌فروش خودرو در قبال وصول پول مردم برای ارایه خودرو در زمانی مشخص تاکید کرد.

وی در گفتگو با مهر می‌افزاید: در صورتی که بانک واسط بین مردم و شرکت‌های لیزینگی باشد، به طور حتم دغدغه مردم در خصوص نتیجه معامله با این شرکت‌ها به حداقل ممکن خواهد رسید.

از سوی دیگر، رضا رحمانی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه تاکنون مردم گلایه‌های زیادی را از بدقولی و کلاهبرداری از این نوع شرکت‌ها مطرح کرده‌اند، تصریح کرد: ‌متاسفانه شرکت‌هایی که اقدام به پیش فروش خودرو می کنند به جای ایجاد تسهیلات برای فروشنده و خریدار، به محلی امن برای سوءاستفاده تبدیل شده‌اند.وی با بیان اینکه بانک‌ها می توانند به واسطه‌ای میان شرکت‌های پیش‌فروش کننده خودرو و مردم تبدیل شوند افزود: در اینصورت مردم هم نگرانی بابت اعتماد به شرکت ها نداشته و شرکت‌ها نیز متعهد به تعهدات خود می‌شوند.به هرحال، باید منتظر ماند و دید سرانجام دستگاه‌های ذی‌ربط سر و سامانی به بازار فروش خودروهای لیزینگی می‌دهند یا اینکه باید منتظر اتفاقات خاص و سوء‌استفاده‌های گسترده مالی ار مردم در این آشفته بازار باشیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

گلستان: 1394/3/1209:14:15،
50
28
ما و شما هر کاری هم کنیم نمیتونیم تخلف ها رو دید بگیریم
ما ایرانی ها با تخلف به دنیا اومدیم
اگه تخلف نباشه که نمیشه
چون تخلف هست بعضی ها روز به روز مایه دار تر و برخی برعکس
جهنم: 1394/3/1209:33:09،
41
26
اصلا واژه تخلف با ایران و ایرانی عجین شده!
درست مثل بی قانونی و ناهنجاری که از سر و پای ایران و ایرانی میباره!
مهدی: 1394/3/1210:04:43،
30
26
پس چرا جلوی این شرکتهای امداد خودرو متقلب را نمی گیرید :
" مثل امداد خودرو البرز "
هادی: 1394/3/1209:22:39،
55
28
شیر تو شیر از ایران دیدید تا بحال آیا ؟؟؟ کی به کیه. هر کی زورش برسه هر کاری خواست میتونه بکنه
سعید: 1394/3/1211:36:57،
37
26
هموطنان عزیزسلام

آیاازاجحاف فجیع خودروسازان به این ملت مظلوم(خودمان) آگاهی دارید

لطفابرگه ای که خودروساز باعنوان:

"سندوفاکتورفروش خودرو"

به شماداده است راببینید

به عنوان مثال پژو405که در تاریخ14تیر93توسط ایران خودروبه مشتری فروخته شده درذیل سندوفاکتورفروش آن نوشته اند:

خالص بهای کارخانه:

223372297 ریال

عوارض شهرداری:

6031052 ریال

مالیات برارزش افزوده:

11838732 ریال

بیمه شخص ثالث:

9567675 ریال

مبلغ ثابت شماره گذاری:

400000 ریال

مالیات شماره گذاری:

6701169 ریال

هزینه پست:

89176 ریال

تخفیف برای رندکردن101ریال

جمع کل خالص پرداختی:

258000000 ریال

هموطن فهیم وعزیز

لطفا به مبلغ مالیات برارزش افزوده توجه کنید:

11838732ریال

طبق تعریف وزارت اموراقتصادی ودارایی:
سعید: 1394/3/1211:40:26،
33
29
"مالیات برارزش افزوده مالیاتی است که با نرخ قانونی به آن بخش ازقیمت کالاو خدمات که تفاضل قیمت فروش وقیمت تمام شده است یعنی "سود" است تعلق میگیرد"

طبق اصول حسابداری:

"ارزش افزوده = سود"

وطبق مصوبه مجلس محترم نرخ مالیات برارزش افزوده درسال93برابربا8درصداست

لطفا محاسبه کنید:

8درصدچه عددی میشود 11838732 ریال؟(یعنی ارزش افزوده ای که در فاکتوراست)

بایک تناسب ساده که محاسبه کنیم آن عدد147984150ریال میشود

ومبلغ147984150ریال همان ارزش افزوده یا سود یکدستگاه پزو405است که در فاکتور، مالیات برارزش افزوده آن را 11838732ریال درج کرده اند
واگرمبلغ ارزش افزوده یعنی 147984150ریال را از خالص بهای کارخانه مندرج در فاکتوریعنی223372297ریال کسرکنیم قیمت تمام شده یکدستگاه پژو405فروخته شده از تفاضل
خالص بهای کارخانه مندرج درفاکتور و ارزش افزوده محاسبه شده به مبلغ 75388147 بدست می آید
سعید: 1394/3/1211:42:45،
45
28
دقت کنید قیمت تمام شده یکدستگاه پژو405برای خودروساز، براساس اطلاعاتی که خودشان در فاکتورفروش درج کرده اند 75388147 ریال است که آنها آن را 258000000 ریال میفروشند!!!کدام قانون به ایران خودرو اجازه داده کالایی راکه هزینه واقعی تولیدآن 75388147 ریال است باسیاه نمایی اقتصادی درکشوربه قیمت تمام شده 223372297 ریال یعنی بانرخ سودبیش از196درصدبه مشتری بفروشد؟
علی: 1394/3/1212:21:51،
23
24
دمت گرم سعید جان انقدر ریز بینی و برای ملت ولو اندک شفاف سازی میکنی -کاش که مسولین هم به این سوال (قیمت واقعی) پاسخی در شان این ملت فهیم و آگاه بدهند منتظریم مسولین ؟1
بی نام: 1394/3/1222:02:35،
31
25
در مدیریت اصطلاحی هست که : رفتار عرضه کننده و تقاضا کننده اثر متقابل بر هم دارد. در بعضی موارد عرضه کننده ست بالا دارد و می تواند شرایط را بر متقاضی تحمیل کند (به رفتار مصرف کننده شکل دهد) در بعضی موارد این موضوع برعکس است یعنی متقاضی (خریدار) دست بالا دارد.
این موضوع هم در حیطه روانشناسی و هم مبادلات کالا و پول برقرار است
مصرف کنندگان هم مقصرند یعنی اجازه داده اند لیزینگی ها کنترل رفتار و منابع مالی آن ها را به دست بگیرند.
با اینکه می دانند بیشتر شرکت های لیزینگ به تعهداتشان عمل نمی کنند باز هم سرمایه خود را در اختیار این شرکت ها قرار می دهند اگر مصرف کنندگان مدتی (مثلا دو سال) پول خود را پس انداز کنند و از ترس تورم به لیزینگی ها مراجعه نکنند دو عامل شکل می گیرد.
بی نام: 1394/3/1222:16:15،
29
24
1. تقاضای کل برای اتومبیل کاهش می یابد و کارخانه اتومبیل سازی را وادار می کند برای فروش کالای خود امتیازاتی به مصرف کننده بدهند از جمله کاهش قیمت خودرو و افزایش خدمات پس از فروش یا بالا بردن کیفیت اتومبیل

2. سکون و آرامش در بازار شکل می گیرد (به علت صبر و دقت خریداران) به آنان امکان می دهد تا انتخاب های گوناگون بیشتری داشته باشند و به محض نارضایتی از یک خودرو به سرعت فروش آن در بازار کاهش یابد

امروز شرکت های اتومبیل سازی و دلال های لیزینگی خودرو با سو استفاده از بی صبری و تک روی مردم ایران، رفتار مصرف کننده را شکل می دهند چون می دانند ایرانیان در برابر اجحافی که تحمل می کنند سکوت کرده و واکنشی نشان نمی دهند.
بی نام: 1394/3/1222:25:42،
24
24
حالا مصرف کننده ایرانی تا کی و چگونه تن به این شرایط می دهد جای پرسش دارد. دو سال صبر کسی را به بدبختی نمی اندازد ولی روال درست و منطقی را بر بازار حاکم می کند فقط کمی تحمل می خواهد
من خودم پول ماشین خریدن دارم ولی به خاطر همین مطالبی که نوشتم و به آن اعتقاد دارم تاکنون هیچ اتومبیلی نخریده ام و تا زمانی که شرایط بازار، یک جانبه و غیر منصفانه به سود شرکت ها و دلال ها است همین روش را ادامه خواهم داد. دست کم از اجحاف به خودم جلوگیری کرده ام. این را هم می دانم هر کسی برای توجیه رفتار خودش دلایلی می آورد. سود و زیانش هم با خودش.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما