کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

یک مراسم ازدواج معمولی چقدر آب می‌خورد؟

کدخبر:۱۲۳۳۲یکشنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۸:۴۷۸۸۸۳ بازدید

زن جوان دل پری دارد و می‌گوید مبادا ازدواج کنی! خرج و مخارج عروسی سر به فلک می‌زند. با این همه خرج و مخارج ...

"زن جوان دل پری دارد و می‌گوید مبادا ازدواج کنی! خرج و مخارج عروسی سر به فلک می‌زند. با این همه خرج و مخارج به زن و مرد نفری ۳ میلیون تومان وام ازدواج آن هم با شرایط سخت می‌دهند و پس از پرداخت وام به طور خودکار مبالغی از آن کسر می‌شود..."

به گزارش ایسنا، اینها حرف‌های باران ۲۷ ساله است که پس از گذشت یک سال از دوران عقدش در تب و تاب تدارک مراسم عروسی است. او می‌گوید: من و همسرم گمان می‌کردیم باید کاملا روی پای خود باشیم ولی با توجه به گرانی‌ها اشتباه می‌کردیم.

محمدعلی ۳۲ ساله هم که چهار ماه دیگر مراسم عروسی‌اش برگزار می‌شود، معتقد است: جوانان به تنهایی از عهده خرج عروسی بر نمی‌آیند. آنان با پس انداز، وام و کمک گرفتن از اطرافیان می‌توانند از پس مخارج عروسی برآیند. هزینه‌های یک ازدواج تنها پول تالار و شام عروسی نیست و لباس سفید عروسی و خریدها رو هم شامل می‌شود.

لباس عروس
باران با بیان اینکه همه چیز گران است، می‌گوید: در محدوده خیابان جمهوری، اجاره لباس عروس از ۶۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. این لباس‌ها معمولا مورد پسند بسیاری از عروس‌ها نیست و جنس نامرغوبی هم دارد. لباس عروس تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هم هست.

زهرا هم که ۲۷ سال دارد و هفته جاری مراسم عروسیش برگزار می‌شود قصد دارد لباس عروس دوستش را برای کاهش هزینه‌ها بخرد. به گفته او برای این لباس ۵۵۰ هزار تومان می‌پردازد؛ اما اگر قصد کرایه لباس را داشت باید بیش از یک میلیون تومان هزینه می‌کرد.

هزینه‌های تالار
باران به هزینه‌های تالارهای عروسی اشاره و اظهار می‌کند: قیمت یک نوع غذا همراه با سالاد و نوشابه برای هر فرد ۱۵ هزار تومان در یک تالار معمولی است. همه تالارهای عروسی ورودی هم دریافت می‌کنند که قیمت آن در شب‌های جمعه و اعیاد تعطیل بیشتر می‌شود. در کل باید برای ورودی سالن ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان پرداخت.

به گفته او، تالارها ۱۰۰ هزار تومان حق اکو و حتی بابت ورود عکاس و شمع روی میز هم مبلغی دریافت می‌کنند. همچنین بابت هر ظرف شیرینی و میوه مجلسی نیز ۲۰۰ تومان از عروس و داماد گرفته شده وآنان باید ۱۰ درصد حق سرویس و ۹ درصد مالیات ارزش افزوده هم بپردازند.

باران با اشاره به سایرهزینه‌های تالارها می‌گوید: تالارها بابت شربت هر فرد ۱۰۰۰ تومان دریافت می‌کنند و یک بار شربت را می‌چرخانند و برای سرو بستنی چند گرمی سنتی به ازای هر نفر هم ۲۵۰۰ تومان طلب می‌کنند . در حالیکه جای سوال است که گالن شربت پنچ لیتری چقدر است که بابت هرمهمان ۱۰۰۰تومان دریافت می‌کنند؟ یا در مورد بستنی، همان ظرف بستنی را از بیرون خریداری کنیم برایمان ارزانتر تمام می‌شود اما در تالارها تحت عنوان (عروسی) انواع و اقسام مبالغ از زوجین دریافت می‌شود!

به گفته این نوعروس، شیرینی عروسی کیلویی ۱۷ هزار تومان است و برای یک مراسم ۴۰ کیلو شیرینی نیاز است. برای میوه ۲۰۰ نفر هم باید ۷۰۰ هزار تومان پرداخت.

او همچنین با گله از انعام‌هایی که عروس و داماد باید در شب عروسی به خدمه تالار بپردازند، می‌گوید: زمان عقد قرارداد با مسئولان تالار هنگامی که به دریافت ۱۰درصد حق سرویس انتقاد می‌کنیم با عباراتی همچون اینکه این انعام خدمه است، مواجه می‌شویم اما موقع جشن هم بارها دیده شده است که حتی برای آوردن یک لیوان آب نیز از داماد انعام دریافت می‌کنند چه برسد به شربت، میوه و چاقوی کیک و اسپند و ....و تا پول به آنها ندهید از صحنه خارج نمی‌شوند!

سامان هم که ۳۱ سال دارد و به زودی مراسم ازدواج خود را می‌گیرد، اظهار می‌کند: هزینه ۲۰۰ میهمان مراسم عروسی، ۸ میلیون تومان می‌شود که آن را باید به اضافه ۱۰ درصد حق سرویس و ۱۰ درصد مالیات بر ارزش محاسبه کرد. هزینه میوه و شیرینی برای ۲۰۰ میهمان هم ۱۰۰ هزار تومان می‌شود.

محمدعلی هم از هزینه‌های بالای عروسی گله دارد و می‌گوید: هزینه برگزاری این مراسم در یک تالار متوسط همراه با فیلمبرداری، غذا، میوه و شیرینی برای ۲۰۰ نفر کمتر از ۱۲ میلیون تومان نمی‌شود.

زهرا نیز در این زمینه اظهار می‌کند: هزینه تالار ۹ میلیون تومان می‌شود که همراه با میوه و شیرینی بیش از ۱۰ میلیون تومان خرج برمی‌دارد. تالار برای قرار دادن «گل مصنوعی» روی میزهای ۳۴۰ نفره ۲۰۰ هزار تومان و برای ویدئو پروژکتور هم ۱۰۰ هزار تومان طلب کرده است.

دسته گل و ماشین عروس
وی ادامه می‌دهد:‌ من از گل مصنوعی برای دسته گل عروسی‌ام استفاده می‌کنم با این حال باید ۴۵ هزار تومان بابت آن بپردازم و هزینه ماشین عروس هم ۲۰۰ هزار تومان می‌شود.

باران هم درباره مخارج دسته گل عروس با گل طبیعی می‌گوید: ۷ شاخه گل رز برای دسته گل عروس ۱۲۰ هزار و ۱۴ شاخه ۲۴۰ هزار تومان هزینه دارد و برخی گلفروشان از گل‌های شکسته برای دسته گل عروس استفاده می‌کنند تا شاید قیمت مناسب شود.

عکاسی وفیلمبرداری
باران درباره خدمات متنوع و گران آتلیه‌های عکاسی هم می‌افزاید: در حال حاضر آتلیه‌ها کلیپ آشنایی، عکس اسپورت، کلیپ پشت صحنه و عروس می‌سازند و بابت ضبط تک دوربینه، دو دوربینه و استفاده از پروژکتور مبالغ متنوعی دریافت می‌کنند و حتی گاهی راضی به حذف هیچ کدام از این گزینه‌ها نیستند.

باران اضافه می‌کند: هزینه ۳۰ تا ۴۰ عکس در باغ و آتلیه بیش از یک میلیون تومان و فیلمبرداری یک میلیون تومان است. البته هزینه کلیپ آشنایی و ورودی باغ جداست. ورودی باغ‌های عمومی ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان و ورودی باغ‌های خصوصی ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان است.

زهرا هم می‌گوید: آتلیه ۸۰ هزار تومان ورودی دریافت و برای آلبوم دیجیتال ۵۰۰ هزار تومان طلب می‌کند و برای هر ساعت ارائه خدمات پس از مراسم تالار ۴۰ هزار تومان اضافه می‌گیرد که در جمع برای خدمات آن باید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بپردازیم.

به گفته سامان هم دست کم باید یک میلیون تومان بابت اجاره لباس عروس پرداخت. خرج عکاسی و فیلمبرداری برای نامزدی ۲ میلیون تومان و برای عروسی ۴ میلیون تومان است. هزینه عکس و فیلم اسپرت هم جداست. برای گل زدن ماشین عروسی هم باید حدود ۲۰۰ هزار تومان پرداخت.قیمت گوسفند شب عروسی هم کمتر از ۷۰۰، ۸۰۰ هزار تومان نمی‌شود.

آرایشگاه عروس و داماد
باران درباره هزینه‌های آرایشگاه عروس هم می‌گوید: آرایشگاه‌های معمولی در بسته آرایش عروس خود اصلاح ابرو و اپیلاسیون ندارند و آرایش عروس از ۶۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود و برای عروس تاج نامزدی و مواد آرایشی نامرغوب استفاده می‌کنند و وقتی به این مسئله اعتراض می‌کنید با واکنشهایی مبنی بر اینکه پکیج شما معمولی است مواجه می‌شوید! آرایش VIP بیش از یک میلیون تومان است و شامل ناهار، اصلاح، شاین بدن، اپیلاسیون و... عروس می‌شود البته هزینه رنگ مو جداست.

این تازه عروس با بیان اینکه هزینه‌های یک عروسی بدین جا ختم نمی‌شود درباره میکاپ داماد هم اضافه می‌کند: این مرحله هم ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

محمدعلی هم با انتقاد به هزینه‌های لباس عروس و آرایشگاه، می‌گوید: لباس عروس و آرایش عروس زیر ۸۰۰ هزار تومان نیست و خرید عروس ۳ میلیون تومان خرج بر‌می‌دارد.

زهرا هم با بیان اینکه آرایشگاه‌ها بابت رنگ موی عروس ۱۰۰ هزارتومان می‌گیرند، می‌افزاید: در مجموع هزینه آرایش عروس با خدمات معمولی ۵۵۰ هزار تومان و داماد ۲۰۰ هزار تومان می‌شود.

عیدی‌های عروس و حلقه
سامان درباره عیدی‌هایی که داماد برای عروس می‌خرد هم می‌گوید: داماد موظف است در هر عید یک قطعه طلا برای همسرش بخرد که هر بار خرج زیادی دارد. هزینه انگشتر نشان هم کمتر از ۵۰۰ هزار تومان و حلقه کمتر از ۸۰۰ هزار تومان نیست.

به گفته این تازه‌ داماد هزینه کادوهای هرعید اشک داماد را درمی‌آورد. به همین خاطر برخی دامادها به پسرهای دم بخت توصیه می‌کنند که پیش از ماه محرم و صفر نامزدی و پس از آن عروسی کنند تا مجبور به خرید کادو به عنوان عیدی نشوند.

خرید عروسی
باران و سامان به علت خرج و مخارج زیاد عطای خرید عروس و داماد را به لقایش بخشیده‌اند. اما زهرا می‌گوید: هزینه کت و شلوار داماد ۴۵۰ هزار تومان، کفش و پیراهن ۲۰۰ هزارتومان، لوازم بهداشتی ، ادکلن و ماشین ریش‌تراش و.... ۷۰۰هزار تومان و قیمت کیف و کفش و خرید خودم برای عروسی ۶۰۰ هزار تومان شد.

جهیزیه و خریدهای داماد
سامان با بیان اینکه رسم است که چند تکه از وسایل خانه را داماد می‌خرد، می‌افزاید: قیمت یک تلویزیون رنگی معمولی ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان، یک فرش ماشینی یک میلیون تومان و یک میز تلویزیون دست کم ۴۰۰ هزار تومان است.

محمدعلی هم می‌گوید: خرید یک تلویزیون برای داماد ۲، ۳ میلیون تومان هزینه در بردارد، در کل هزینه‌های جهیزیه بر روحیه زن و شوهر تاثیر زیادی می‌گذارد و آنان را مضطرب و عصبی می‌کند.

وام ازدواج
باران با اشاره به وام ازدواج ۶ میلیون تومانی برای عروس و داماد اظهارمی‌کند: به محض دریافت وام، حدود ۳۰۰هزار تومان بابت کارمزد از هر یک از زوجین کسر می‌شود و شاهد پیامک‌های کسر وام هستیم!

سامان هم درباره وام ازدواج می‌گوید: دریافت وام ازدواج شرایط خاصی دارد. زن و شوهر هرکدام باید یک ضامن معرفی کنند. ضامن‌ها نباید کارمند آموزش و پرورش، بازنشسته یا خبرنگارباشند. ما به علت کم بودن مهریه همسرم و دانشجو بودن مشمول دریافت وام ۵ میلیون تومانی برای هریک از زوجین می‌شدیم، اما بانک این وام را به علت کمبود اعتبار به ما نداد.

محمدعلی هم معتقد است: شرایط دریافت وام ازدواج سخت است. هرکدام از زوجین باید دارای یک ضامن و شاغل باشند و زنان خانه‌دار باید دو ضامن معتبر معرفی کنند. با این حال وام ازدواج تنها کفاف بخش کوچکی از هزینه‌های ازدواج را می‌دهد.

باران که دل پری از مخارج عروسی دارد، تاکید می‌کند: ازدواج آسان دروغی «پینه بسته» است که دیگر کسی آن‌ را باور نمی کند. واقعیت این است که همگان از کاهش آمار ازدواج نگران هستند اما هیچ کس برای حل این مشکل اقدامی عملی نمی‌کند.

به گزارش ایسنا،خرج و مخارج زوجهای جوان فقط مربوط به مراسم عروسی نمی‌شود بلکه جهیزیه و تهیه مسکن را هم شامل می‌شود که هر کدام از این موارد برای دختر و پسر و خانواده‌هایشان میلیون‌ها تومان خرج در بر می‌دارد. با وام ۳ میلیون تومانی و دستمزدهای یک میلیونی جوانان می‌توان چند درصد از این مخارج کمرشکن را تامین کرد؟ در این شرایط چگونه می‌توان توقع داشت که جوانان به ازدواج تشویق شوند؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هویج: 1394/3/1015:46:27،
323
37
این تازه اولشه که با کلی وام و قرض و بدبختی انجام میشه بعدش که زندگی شروع میشه حالا اول چه کنم هاست!

به خاطر همینه که نتیجه گیری میشه ازدواج غلطه!!!!!!!!!!!!!!!!
امیر: 1394/3/1016:51:29،
213
39
دوستان اینجا هم میگم آدمها خوشبخت شدن و بدبخت شدنشون دست خودشونه ... اون کسی که بدبخت زندگی میکنه تقصیر خودشه ، هر چی تو ذهنت بسازی واسه خودت همون میشه . اروپایی ها یک مراسم ساده عروسی تو کلیسا میگیرن و میرن یه عمر خوشبخت زندگی میکنن ... پول ارزش هیچی نداره اما سعی کنید هیچوقت واسه عروسی پول خرج نکنید چون همیشه 70 درصد از مهمونها ناراضین سعی کنید اون پول رو واسه یه خرج مهم تو زندگیتون خرج کنید ... یا حتی برید ماه عسل و خاطرات خوشی بسازید ... اصن عروسی هیچ خاطره ای واسه دو طرف نداره همش تو استرسن همش بدو بدو همش اعصاب خوردی ... آخرش هم مهمونها میان میگن چرا فلانی نبود چرا شام این بود ... و ... خودتون را دریابید خاطرات خوش بسازید از فردا خودش آدم خبری نداره ... با خدا باشید
رضـا: 1394/3/1016:54:05،
153
26
و اینجاست که آدم یاد این جمله ی معروف میفته که میگه :
جایی که همه چی غلطه، درست بودن هم غلطه !
تنهايي: 1394/3/1017:42:09،
139
57
به نظر من بزرگترين اشتباه زندگي يك نفر ازدواجه تنهايي بهتره
میثم: 1394/3/1019:18:07،
91
27
***** **مهم مهم ***==>>من خودم دوران خدمت سربازیم توی تالارهای زیادی برای کار میرفتم . این که مسوولین تالار مبلغی رو به عنوان انعام تحت این عنوان که این انعام رو میخوایم به کارگرها بدیم , از عروس و داماد بدبخت میگیرن
من شدیدا این رو تکذیب میکنم. باور کنید هیچ مبلغ اضافه ای غیر از اون دستمزد اصلی خودم رو از رئیس تالار نگرفتم . در واقع من حتی هزار تومان هم از رئیس تالار هیچوقت انعام نگرفتم !!!!!!!!!!!
پویا: 1394/3/1022:06:39،
53
51
تا این لحظه توی عمرم هر چی آدم موفق و پولدار و خوشبخت دیدم بی خدا بوده و فقط دم بیمارستان، قبرستون و حسینه که مراسم عزاداری و اینا هست آدم ها ادای با خدایی رو در میارن...

شاید اصلا این چیزی که شما میگی وجود نداشت... ما فقط گول خوریم... مثل خیلی های دیگه!
عاقل: 1394/3/1022:45:43،
75
26
تازه هزینه‌های طلاق رو بهش اضافه نکردید
l: 1394/3/1023:53:01،
36
74
شما با چشم باز و امید به خدا عروسی کن بقیش با خداست. خدا وعده کمک داده...
محمد: 1394/3/1107:09:46،
45
45
مراسم ازدواج من و همسرم دو هفته پیش بود.
فکر می کنم برآوردی که ایران جیب منتشر کرده قدری سطحی نگرانه است؛ چرا که فقط هزینه های مراسم رو نوشته و ازدواج فقط برگزاری مراسم نیست بلکه تهیه جهیزیه توسط عروس و داماد هم میشه. اون چیزی که من تجربه کردم (ما از خانواده های متوسط جامعه هستیم) حداقل 300 تا 400 میلیون تومن میشه. بماند که چقدر هزینه برای مهمان های مراسم وجود داره که فقط به عنوان یه بیننده حضور داشته باشن.
علی بی غم: 1394/3/1015:46:56،
230
36
جونهای ما خیلی بیجا میکنن که توقع این چنینی میکنن من خودم چهار ساله که عقدم ولی هنوز نتونستیم بریم سر خونه و زندگیمون مهم بچه های غزه و فلسطین و یمن و سوریه و یه مشت عرب دیگه است جونهای ایرانی یه مشت ارذل و اوباش که بیشتر نیستن هر دولت هم که وقتی میاد اولش فقط دروغ میگه و وظعیت ملت رو بدتر کن خداااااااااااااا شکرت مردیم از خوشی برسون یکم نخوشی ایران جیب این پست رو بزار شما حداقل مرد باش
وحید: 1394/3/1110:35:50،
28
41
متاسفم برات
فرهاد: 1394/3/1211:21:35،
42
27
آقا وحید من هم برای شما متاسفم.
کاش کمی با چشم باز به مسائل نگاه می کردید
محمد: 1394/3/1015:49:22،
214
30
اونایی که الان عروسی میکنن واقعا دل خجسته ای دارن...........انگیزشون چیه؟ تولید مثل تو این مملکت داغون یا تو سر و کله هم زدونو .......
میلاد: 1394/3/1015:53:59،
121
32
مخارج عروسی و ازدواج در مقایسه با مخارج اداره زندگی بعد از ازدواج خیلی ناچیزه.
سامی: 1394/3/1015:54:19،
121
27
نتیجه می گیریم که اصلا ازدواج نکنیم! ولی خرج و مخارج به نظر بیشتر از اینا باشه
یا هو : 1394/3/1015:54:41،
96
21
دو مراسم در ایران گران است یکی عروسی و دیگر مجلس ترحیم ! در این کشور اقوام مرده باید با دومصیبت روبرو شوند یکی از دست دادن عزیزشان دوم هزینه های سنگین مراسم سوم و هفتم و چهلم ......و پذیرایی از اقوام و آشنایان !!
behzad: 1394/3/1015:56:27،
128
29
وای به حال جوونایی مثل من که با این وضع گرونی و بیکاری بخوایم زندگی تشکیل بدیم خدا شاهده روزی نیست که ارزوی مرگ خودمو نکنم اگه زندکی اینه خدا من نمیخوامش ازم بگیر
غروب: 1394/3/1021:08:52،
65
24
بهزاد جان درکت میکنم ولی زندگی همینه سختی و فرازو نشیب داره
ضمنا قابل توجه مسئولین بی....! خدا همینجاست در نزدیکی شما ..... (بهزاد و 1000جوان که چشم به دستای شما دوختن) پس دنبال خدا توی معابد و مساجد نگردید
داوود: 1394/3/1016:04:13،
158
29
داداشا و خواهرهای کوچکتر در شرف ازدواج:
سال 90 ازدواج کردم،30 میلیون هزینه شد که مراسم هم نه تجملاتی نه ساده بود(متوسط).همان زمان با همان مبلغ میشد پیش خرید اپارتمان در نقاط خوب مشهد با متری 1 میلیون انجام داد که الان با همین رکود 3 میلیون هم دیگه نمیدن،یه مراسم ساده کوچک،بعد برید ماه عسل گوربابای اقوام و فامیل،گوش کنید به حرفم ضرر نمیکنید.نگین پول عروسی رو خدا میرسونه،!!!!!
داماد بدبخت: 1394/3/1016:10:12،
70
33
این عروسهای محترم همچین میگن مخارج تالار، آتلیه، پذیرایی و غیره بالاس انگار همه ش روی دوش اوناس! والللا! تا حرف میشه میگن جهیزیه! از اونم که تلویزیون و فرش جیزززه! هزینه خونه و... هم که هست! من نمیدونم چقدر به این بانوان محترم و خانوادشون فشار واارد میشه!
Payam: 1394/3/1016:12:29،
150
31
كدوم عاقلي ديگه ازدواج ميكنه الان؟
علی: 1394/3/1016:18:43،
98
27
بهترین کار توافق بین عروس و داماد هستش تا جشن عروسی نگیرن به جاش ماه عسل برن ( فرق خرج کردن برای ماه عسل اینه که برا خودشون و لذت بردن از سفرشون خرج میکنن) بعد ماه عسل یه مراسم ساده زنانه توی خونه میگیرن تا هدیه ها رو از فامیل جمع کنند.(شاید داماد هم یه چند دقیقه حاضر بشه اونجا)
اینجوری هم تو هزینه ها صرفه جویی کردن هم لذت میبرن از سفر هم اینکه اگه پولی باقی موند میزارن برای زندگی خوب دونفره خودشون :)
جواب علی: 1394/3/1016:35:32،
72
19
توافق؟! اگه دقت کرده باشی این نظرات همش از طرف مردا داده میشه! خانوما باید خرج کنن! اصن اگه اینو بگی انگار بشون فحش دادی
جلال: 1394/3/1016:56:33،
60
23
کو گوش شنوا؟
ليلا: 1394/3/1017:10:23،
54
126
هر دختري بااااااااااااااااااااااااااااايدددددددددد لباس عروس بپوشه، منتها ميتونن يه مراسم مختصر و خصوصي بگيرن...عروسي يه باره ولي مسافرتو هميشه ميشه رفت...
11: 1394/3/1019:15:35،
54
29
هدیه جمع کنن مطمئن باش ..... بت نمیدن ،فکر نکن زرنگی
عباس: 1394/3/1108:32:48،
52
27
منو اگه دعوت نكنن هديه نميدم حالا هرچي ميخوان زنمو دعوت كنن!!
الان مردم هم زرنگ شدن. يك سفر خارجي برن و كلا هيچ مراسمي نگيرن بهتره ولي گرفتن يك مراسم زنانه جهت گرفتن هديه بيشتر شبيه گدايي ميمونه و خيلي زشته
یه نفر: 1394/3/1016:27:40،
48
102
پاسخ به محمد: داداش عزیز چرا اینجوری میگی!همه که یه شرایط روندارند.من الان سه ساله ازدواج کردم و واقعا احساس کمال و آرامش دارم. شما فقط باید به دنبال همسر مناسب باشی.مسائل مالی هم با کارو تلاش و انگیزه و پشت کار حل میشه
نه تو: 1394/3/1017:13:53،
65
31
همه شانس شماروندارن . محمداقاراست میگن.
علی: 1394/3/1112:12:06،
40
27
باز هم میگم توافق بین عروس و داماد بهترین راهه . هزینه کردن برای زندگی دونفره خودشون و لذت بردن با پولی که دارن (مثل رفتن به ماه عسل و خرج کردن برا خودشون مثل ماشین خریدن یا خونه خریدن و ...)بهتر از اینه که کلی خرج کنن برای مراسم ازدواج و یه شب کلی مهمون رو شام بدن و این جور چیزا فقط برای اینکه مردم حرف در نیارن .
mm: 1394/3/1016:34:47،
45
48
باران ومحمد علی وسامآن و زهرآ در گیر قید وبند های اجتماعی هستند و سخت میگیرند. برای ازدواج فقط کافیه که خرج گذران روزمره مثل خورد وخوراک وپوشاک و اجاره خونه تامین بشه بقیه همه جنبه تشریفاتی داره ! من خودم از بعد از آشنایئ باخانمم بدون هیچ مراسمی در دفترخونه عقد کردیم و دوروز بعد زندگی مشترک رودرزیر یک سقف آغاز کردیم وهیچ گونه خرجی رو متحمل نشدیم ! واصلن هم پشیمان نیستیم !
محمد: 1394/3/1018:07:20،
45
27
قابل توجه کسانی که می گویند فرهنگ ما به کجا میره و چرا مردم به فرهنگ اهمیت نمیدن و غیره. مگر فقر برای مردم حال مراسم و فرهنگ گذاشته. عقد ساده و زندگی؟ فرهنگ غنی ما، موسیقی، رقص و پایکوبی، کادو و هدیه دادن و صدها مصداق فرهنگی فقط در یک مراسم عروسی ساده وجود دارد که جوانها از ان محرومند
mm: 1394/3/1020:37:45،
29
31
ضمن اینکه هیچ کس نمیتونه منکر فقر در جامعه باشه هیچ کس نمیتونه مانع زندگی فقرا باشه .در هر شرایط اجتماعی زندگی فقرا جریان داره وفقرا بدون گله کردن از فرهنگ جامعه زندگی خود شونو با سطح فقر جدید تطبیق میدهند اگر دیروز میتونستند یک جعبه شیرینی هدیه بدن امروز با دست خالی به مراسم جشن عروسی حضور پیدا میکنند اگه دیروز تمام فامیل رو در جشن عروسی دعوت میکردند امروز به دور هم بودن پدر ومادر وخواهر وبرادر بدون تشریفات اکتفا میکنند . دوباره متذکر میشم که فقرا لازم نمی بینند که کلمات درشت فرهنگ مسلط جامعه رو به چالش بکشند در زندگی واقعی این چالش اجباری رو نشون میدن !
bm: 1394/3/1016:43:33،
62
20
با سلام خدایش من از زندگی مشترکم خیلی راضی هستم ولی ای کاش اول زندگی این خرج های اضافی از قبیل آتلیه وفلان دسته گلو ... نبود تا جونا راحتر متاهل میشدند در ضمن موقعی که نامزد بودم یه چند ماهی بیکار شدم تا مرز سکته پیش رفتم خداییش بیکار ی اصلی ترین مشکل ازدواج جوناست
مهدی: 1394/3/1016:55:03،
67
40
هرکی خربزه میخوره پای لرزش هم میشینع
همینه که هست
ناراحتین مجرد سر کنید(که اینقده مزایا داره که نگو)
داوود: 1394/3/1017:16:39،
49
76
جناب اقای مجرد: اولین مزیت مجردی اینه که بعد مدتی ناراحتی دستگاه ادراری میگیری،پروستاتت درگیر عفونت میشه مدتها عذاب میکشی،بعد پیر هم که بشی دیگه بچه ای نداری ببرت دکتر پروستاتتو در بیارن!!!!!
فتنه: 1394/3/1019:17:53،
60
36
بچه ايي هم نداري بزارت خونه سالمندان از اموال و اولاد بعنوان فتنه در قران ياد شده
سلام: 1394/3/1021:16:21،
64
25
مجردی چه ربطی به دستگاه پروستات داره عزیز من!
داوود: 1394/3/1023:07:01،
36
36
رفتارهای جنسی خارج از محدوده خانواده باعث انتقال ارگانیسمهایی میشود که بسیار میتواند به بافت پروستات صدمه بزند و باعث ایجاد بیماری پروستاتیت شود که در افراد زیر 50 سال حتی میتواند مرگ اور باشد،پروستاتیت رو google کنید
رضا: 1394/3/1017:27:07،
38
76
بابا الان كه نصف هزينه مراسم با كادوهاي سر عقد و پاتختي جبران ميشه!!نصفيشم كه شاباش ميدن به عروس و داماد...حله دددددديگه
رحیم: 1394/3/1017:39:55،
49
28
اقا خداییش در مجموع سخته من همین 21 مراسمم شغل ازاد دارم وضع کاسبی داغونه خیلیم خانواده خانومم باهام راه اومدن مخصوصا خانومم در کل خیلی استرس فشار رومم چون خودم تنهایی دارم مراسم میگیرم هیچکیم پشتم نیست ولی میتونم بگم سخت و شیرینه امیدوارم یه روز خوب بیاد که همه جونای دم بخت بدون دغدغه برن سر زندگیشون امیدوارم...........
رامين: 1394/3/1017:56:50،
32
61
سلام بر دوستان نا اميد.عزيزان چرا اين قدر به خودتون استرس وارد مي كنيد.من الان 21 سالمه و ازدواج كردم دانشجو معلم هم هستم و كل حقوقم ماهي 320000تومان است ولي الان هم عاشق زندگيم و هم عاشق همسرم هستم و خداروشكر از وقتي ازدواج كردم مشكل خاصي نداشتم.مشكل همه جاي دنيا هست بهتره شما به لحظات شادش نگاه كنيد هر چند انسان خودش مي تونه تصميم بگيره شاد زندگي كنه.موفق باشيد
................: 1394/3/1018:16:11،
47
30
داداش شما چرا كمتر از قانون وزارت كار حقوق ميگيري ؟؟؟
فكركنم يكي دوتا صفر جا انداختي !!!
ناشناس : 1394/3/1018:37:46،
63
34
مردونه من که باورم نمیشه!!!!!!!!!؟؟؟


مگه اینکه یاتو جنگلای آمازون یابین بومیان آفریقادر حال زندگی باشی


البته زندگی که نه مثه همه جوونای ایرونی درحال زیست باشی
كشك: 1394/3/1019:16:38،
66
15
حرف خنده دار نزن لطفا فقط نون خالي هم بخوري بدون هيچ خرجي بازم پول كم مياري عشق و عاشقي كجاست كشك
جعفر: 1394/3/1022:01:21،
34
37
با رامین کاملا موافقم آدم اگه تو خونه باباش اینا با خانومش زندگی کنه با 320 هزار تومن میشه زندگی رو چرخوند
مزایای زندگی تو خونه پدری اینه که نه اجاره داری نه پول آب برق گاز تازه غذاتم مجانیه. اگه کسی بخواد سخت بگیره با مراسم عروسی و خونه مستقل هم زندگی براش سخت میگذره...والللااااا
رامین : 1394/3/1112:45:41،
36
28
ببین عزیزم باید گذشته فکر خودت می کردی، من نه آمازون زندگی میکنم نه آمریکا، خونم همدانه، البته مستاجرم و پس انداز قبلی هم داشتم
جواد: 1394/3/1018:02:17،
64
29
اونایی که مجرد هستن دنبال ازدواجن اما وقتی ازدواج میکنن دنبال یه فرصت برای فرار از ازدواج میگردن . و ساده اونی هست که این اشتباه رو دوبار تکرار کنه

غروب: 1394/3/1021:08:03،
32
29
بهزاد جان درکت میکنم ولی زندگی همینه سختی و فرازو نشیب داره
ضمنا قابل توجه مسئولین بی....! خدا همینجاست در نزدیکی شما ..... (بهزاد و 1000جوان که چشم به دستای شما دوختن) پس دنبال خدا توی معابد و مساجد نگردید
k: 1394/3/1018:31:10،
57
30
مگه واجبه عروسی نگیرید عین ادم برید سر خونه و زندگیتون بدبختب اینه دخترا عقده لباس عروس دارن به هر قیمتی شده باید بپوشن بعد هوار بزنن بگن ای خدا ای ملت بالاخره من هم عروس شدم پولت بذار جیبت برو یه سفر خارجی حالش ببر
تنها: 1394/3/1018:33:51،
59
24
چرا باید اینقدر ناامید باشیم الحمداله کار فراوان دولت با پشتکاری بسیار به فکر نسل جوان وعده های هم که میدن عملی میکند تورم کمتر از استاندارد جهانی خونه و ماشین در حین ازدواج میدن اما یه مسئله باید پدرت مسئول یکی از نهادها یا ارگانها وغیره .... باشه چون ایران واسه اوناست مردم عادی کشک همینی که هست وووو.....؟؟؟
سارا: 1394/3/1019:10:02،
71
28
خب مگه مجبورین عروسی بگیرین من چهار سال پیش رفتم سر خونه زندگیم 2 میلیون هم خرج نکردیم چه کاریه عروسی گرفتن خیلی هم خوشبختیم نه آلبوم دارم نه فیلم عروسی چند تا عکس با یه دوربین معمولی گرفتیم برای یادگاری یه 30 نفر از نزدیکا رو هم تو خونه دعوت کردیم
جلال: 1394/3/1020:16:32،
58
25
واقعا دمت گرم
مثل شما خیلی کم پیدا میشه
امین: 1394/3/1115:23:16،
35
25
منم 4 سال پیش که ازدواج کردم، قاطی کردم طی ی توافق با خانمم قید همه حرفو حدیثا رو زدیم بیخیال تالار ی مراسم ساده تو خونه گرفتیم با 3 میلیون! خرید عروسی رو هم مختصر انجام دادیم فقط ضروریات بود (نه حوله، لوازم آرایش آنچنانی، لباس زیر، نه ساعت و ... سایر وسایل تشریفاتی مضحک!) هزینش انقدر کم شد که یادم نیست! چون خانما رو لباس عروس تعصب دارن کلی گشتیم یجا پیدا کردیم با 600 تومن لباس دوختن ارزونو باب میل! با 1/5 هم فیلم بردارو عکس و ماشین عروسو جمع کردیم. ی آرایش ملایمم 600-700 تومن آب خورد. واسه سرویس طلا ی حرکت زدیم 5 میلیون قزض کردم خریدیم، 3 روز بعد از مراسم شادو خندون (ک به همه آدمای مدعی فامیل رکب زدیم) بردیم فروختیم، البته با یکم ضرر! پر پرش شد 6/5 که بیشترش آخر مراسم تحت عنوان هدیه برگشت. 6 میلیون وام ازدواج جفتمون بود ی پرایدم داشتم فروختم 6 میلیون ی خونه نقلی با اجاره پایین گرفتیم.
حامد: 1394/3/1020:26:22،
40
19
من دقیقا پنجم مرداد عروسیمه و کارمندم . باید بگم دقیقا چیزایی که نوشته درسته من با ششصد تا مهمون همه هزینه ها رو ریز به ریز نوشتم جمعا با پول سرویس عروس شد 20 میلیون و 30 تومن هم پول رهن خونه دادم که چون داخل شهر تهران نیستم تقریبا خوبه خوبیه . نزدیک 10 میلیون هم تا الان هزینه های عقد و نامزدی و کادوهای دوران نامزیم شده. مجموعا 60 میلیون . عروس خانم هم هیچ تیکه ای گردن من ننداخت


حالا در آمدهام :

6 تومن وام ازدواج ( وام عروس هم من گرفتم )
23 تومن ماشین 206 مدل 86 که داشتم
15 تومن بابام بهم داد (قوره فروش کردن یه تیکه زمینش)
کل پولم شد 44 میلیون یعنی چیزی نزدیک به 16 میلیون کم دارم تا عروسم تموم بشه .

کل این مبلغ کسری و چک کشیدم به امید اینکه پول پاتختی جور بشه اگر نشه نمیدونم باید از کجا بیارم .

بایقین بهتون میگم زیر 60 تومن پول داشتین قدم از قدم بر ندارین
داوود: 1394/3/1023:08:43،
35
23
600 میهمان داری منم دعوت میکردی!!!!
رضایی: 1394/3/1021:57:28،
43
24
ما تو خانواده 4 نفر بیکاریم و تنها منبع خورد و خوراکمان حقوق بازنشستگی پدرم است خودم مهندسی کامپیوتر و اونیکی ارشد شیمی عالی دیگری لیسانس صنایع شیمیایی بعدی آمار و انفورماتیک مسئولین بداد شهر های کوچک برسند من حتی ****جرات گفتن ازدواج هم ندارم چون درآمدی ندارم کلی کار هم بلدم با مدرک سازمان فنی و حرفه ای **** اینجا اسلام آباد غرب از یمن بد تره ***** همه جی آرمه من چقد خوشبختم *****صدا و سیما که 24 ساعت شدی عراق و یمن و فلسطین و ..... بیایید از ما هم گزارشی تهیه کنید منی که پدرم جانباز 15 درصد است البته بیشتر هم اما به خاطر عرقش پیگیرش نمی شود منی که پدرم 94 ماه جبهه خط مقدم دارد 94 ماه خط مقدم جبهه ****به خاطر خدا و وجدان نشر دهید ممنون
کاتاراکت: 1394/3/1023:33:31،
32
25
هه!
از اون شیمی عالی نوشتنت معلومه چقد راس میگی!
با این سطح سواد نمیخواد دنبال کار بگردی!
پاشو بیا تهران برو پارکبان یا کارگر کارواش بشو ماهی 2 تومن حداقل درمیاری
بیکار: 1394/3/1100:22:07،
34
23
بیخود نگو کارگر تو تهران کجا داره اینقد میگیره؟
فرد: 1394/3/1022:12:23،
41
18
رو سند ازدواج شیش ملیون وام میدند رو سند گاوداری نود ملیون.
KING: 1394/3/1023:33:29،
31
18
چراغی که به ایران رواست ... به غزه و لبنان و یمن حرام است.
الکی خودمونو ... نکنیم! ازدواج آسان و ... . با 6 میلیون وام ازدواج فحشم بهت نمیدن! در کل ایران واس اوناس کلش واس اوناس! بدبختی و نداری و فقر و بیکاریش ماس ماس.
کارگری که دارم می کنم برجی 600 + 300 هم باشگاه لطف می کنه میده مجردی تو خونه پدری میگذره! وای به حالی که بخوای با این درآمد آشق بشی !!!
مسعود: 1394/3/1023:40:05،
27
26
ازدواج حرف نداره. ولی باید بهترین شرایط رو داشته باشی خانه ماشین شغل مناسب. حتی اگر شد 50 سالگی ازدواج کن ولی با خیال راحت. چرا باید مثل گداها یک جوان 20 ساله که اه در بساط نداره ازدواج کنه با این هزینه های سنگین. به نظر من اگر پول داشتی و سلامتی خوشبختی و میتونی ازدواج کنی حتی در سن پایین. به نظر من ازدواج خیلی هم لذت بخشه وقتی شرایطش رو داشته باشی. من خودم 35 سال دارم و چون شرایطش رو ندارم حاضر نیستم یک دختر رو بدبخت کنم گر چه از هر نظر سخته و انگاری همیشه یک چیزی کم داری.
امین: 1394/3/1115:35:59،
38
28
اگه لطف خدا شامل حالت بشه دختره دختر باشه با دست خالی هم میشه! من کردم شد! با وام ازدواجو فروش پرایدم، 4 سال پیش ساده ساده ازدواج کردم بعدش خانمم با خنده همه طلاهاشو داد بهم فروختیم و هدیه های جمع شده رو هم گذاشتیم روش خونه رهن کردیم و بسم ا.... بعد از 4 سال با حقوق کارمندی که الان شده 1/300-1/500 و با وامو قرضو اینا الان ی خونه قولنامه ای خریدیم 110 میلیون با ی پراید متوسط، کلی هم سفر میریمو خوشیمو بلطف خدا رو به پیشرفتیم. زن اگه زن باشه میشه... نشد نداره! همیشه دعام اینه که خدا دخترای خوبو سر راه پسرای خوب بزاره و بهشون همت بده... آمین
محمد: 1394/3/1023:43:45،
41
25
بنده سعی کردم یه همسر تحصیلکرده (فوق لیسانس برق) و مثلا مومن و مذهبی بگیرم. اوایل خواستگاری و عقد دم از سادگی و معنویت میزد و میگفت من ازدواج ناموفق هم داشته باشم از اصول و ارزشهام نمیگذرم. منم که فکر میکردم زدم به هدف و یه دختر قانع و مومنی گیر آوردم بهش پیشنهاد عروسی معمولی دادم و اون هم قبول کرد(بعدها فهمیدم که من نباید این پیشنهاد رو میدادم). خلاصه الان که حدود 6 سال از زندگیمون میگذره تا حالا شونصد بار سادگی عروسیمون رو زده تو سرم و میگه من بخاطر تو که هزینت بالا نره قبول کردم وگرنه در سطح من نبود که اون عروسی معمولی رو داشته باشم.
البته نه اینکه من هم پیغمبر و معصومم ها.... نه ... بدیهیه تو زندگی زناشویی اختلافات زیادی پیش میاد و خیلی هاشم من مقصرم. ولی خواستم بگم که خیلی هم دلتون رو به حرفهایی که تو دوران نامزدی زده میشه خوش نکنید و فکر نکنید با عروسی ساده گرفتن همه چی گل و بلبله
امین: 1394/3/1115:39:14،
34
27
زن اکه زن یاشه، مرد هم بتونه مدبرانه خودشو و زنشو مدیریت کنه بلطف خدا همه چی حله.
pepan: 1394/3/1107:57:55،
30
24
من تا 600 نفر مهمون دارم من بدبخت چیکار کنم..ولی من حساب و کتابش رو کردم تو شهر ما نفری 14 تومن تالار میگیره و میوه شیرنی 600 نفر تقریبا 2 تومن هزینش میشه که قرار بود روز پدر عروسیم رو شروع کنم که بدشانسی آوردم و پدر زنم فوت شدن..ولی قضا و قدر الهی هست نمیشه چیزی کرد..منتظر عید فطر هستم..
هرچه زودتر شروع کنید دوستان موفقین چون رفته رفته گرون میشه این هزینه مراسمات
داود : 1394/3/1200:10:42،
31
23
..تواین ممللکت نه میشه مجرد زندگی کرد نه متاهلی چون هیچ امکاناتی برا دوتاش نیست..
ارزو: 1394/3/1522:30:56،
50
31
سلام.من يکساله عقدم. يکسالم نامزد بودم. کلي استرس داشايم تا بشه عروسي کنيم و با آبرو بريم سر خونه زندگيمون. من براي عقدم خيلي ملاحظه کردم و حتي سرويس طلا و خريد عقد رو هم نداشتم .ب اميد اينکه براب عروسي جبران بشه.حالا از بد روزگار مادر همسرم هيچ رقمه حاضر نيست حتي دوميليون هم ب ما دوتا جوان کمک کنه وبدجوري همسرم توي مخمصه افتاده .تالار رو قرارداد بستيم و يه هزاري هم نداريم واسه بقيه کارا.. هيچوقت ب اميد خانواده هاي همسرتون نشينين .ديگي ازين جماعت شوهر جوش نمياد،آبروتون هم ميره
ن : 1394/3/1615:36:50،
36
31
متاسفم که از شما به عنوان یه جوون میشنوم که گرفتن عروسی در تالار و خرجهای دیگه نشان داشتن ابروست خواهر من مهم اینه که زندگی خوب داشته باشی طلا و رو بعدها هم میشه خرید عروسی نگیری میشه زندگی کرد بیایید عمیق فکر کنیم نه سطحی تو این اوضاع که پول داراوردن اینقدر سخته حیف نیست برا عروسی یه ساعته چند سال زندگی خودتون عقب بندازید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار