کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نامه انتقادی زیباکلام به سخنگوی دولت

کدخبر:۱۲۲۹۱شنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۵:۳۰۶۹۷۳ بازدید

صادق زیباکلام در نامه ای خطاب به محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، از توضیحات او درباره حذف ...

صادق زیباکلام در نامه ای خطاب به محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، از توضیحات او درباره حذف یارانه بنزین، انتقاد کرده است. متن اين نامه به این شرح است:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر محمد باقرنوبخت
سخنگوی محترم دولت یازدهم ادام الله ظله العالی

با سلام و تحیات،یکی از موضوعاتی که همواره مورد تعجب توام با تاسف در حکایت دولت معدلت آثار یازدهم بوده رویکرد ضعیف و مذبذب امناء آن آقایان در قبال تصمیمات شان بوده. آنقدر که آقای دکتر محمود احمدی نژاد در برداشتن گام های نادرست و اخذ تصمیمات نادرست تراز خود عزم و اراده و جنم نشان مي‌داد، جنابعالی و همکارانتان در دولت یازدهم ثلث و حتی عشر آنرا هم در قبال تصمیمات صواب تان ندارید.

نمونه بارز آن در پرداخت یارانه و اخیرا هم در افزایش قیمت بنزین مي‌باشد. بنده هیچ کشور و نظامی را سراغ ندارم که بلایی را که آقای احمدی نژاد با پرداخت یارانه بر سر اقتصاد ایران آورد مسئولین آنکشور بر سرآن آورده باشند. با اینکه مصیبت بار بودن آن تصمیم هم از منظر عدالت و هم از نظر تاثیر فاجعه بارش بر اقتصاد کلان کشور اظهرمن الشمس مي‌بودند، مع ذالک ایشان با آنچنان عزم و اراده، اطمینان خاطر و قاطعیتی آن تصمیم یا درست تر گفته باشیم مصیبت عظما را به اجرا گزاردند که هر کس نمی دانست تصور مي‌کرد که آن تصمیم حاصل سالها مطالعات فشرده برجسته ترین علماء علم اقتصاد و توسعه مي‌بوده است.

اما دولت جنابعالی وقتی در برابر این فاجعه تاریخی قرار مي‌گیرد و با این پرسش روبرو مي‌شود که دست کم در قبال پرداخت یارانه اقشار و لایه های پر درآمد جامعه چه برنامه ای دارد، بجای آنکه شما فریاد بکشید که این بلایی که در طول تاریخ بشریت بی سابقه بوده بر سر این مملکت نازل شد فقط به انگیزه پوپولیزم بود و بس، دچار لکنت زبان مي‌شوید.

صبح مي‌گویید که بنا دارید یارانه پر درآمد ها را قطع کنید، بعد از ظهر آن را تکذیب مي‌کنید، غروب مي‌گویید که اسلام به ما اجازه نمی دهد از دارایی شهروندان اطلاعات بدست آوریم و آخر شب هم باز سخن دیگری مي‌فرمایید و بالاخره آخر برج هم با پرداخت مجدد یارانه فله ای به۷۸ میلیون نفر یک قاشق دیگر سم در کام اقتصاد مصیبت زده مملکت مي‌ریزید و همچنان جسارت ندارید به این خود کشی اقتصادی پایان دهید.

مشابه همین وضعیت در خصوص تصمیم اخیرتان پیرامون افزایش قیمت بنزین بوجود آمده. جناب آقای دکتر نوبخت عزیز، تقریبا تمامی کشورهای دنیا نه تنها بها تمام شده بنزین را از مصرف کننده مي‌گیرند بلکه از محل درآمد مالیات هایی که حتی تا چندین برابر قیمت تمام شده بنزین بالغ مي‌شودبرای مصارف آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، گسترش حمل و نقل عمومی و کمک به اقشار و لایه های کم درآمدتر جامعه استفاده مي‌کنند.

کشور ما بدلیل دارا بودن یک ساختار اقتصادی دولتی ناکارآمد نه تنها هیچ درآمدی از محل مالیات بنزین ندارد بلکه قیمت تمام شده آن را هم از مصرف کننده نمی گیرد. قیمت بین المللی بنزینی که دولت وارد مي‌کند در حدود۱۷۰۰ تومان(لیتر) مي‌باشد. یعنی حتی بدون در نظر گرفتن هزینه حمل، هریک لیتر بنزینی که دولت مي‌فروشد در حدود ۷۰۰ تومان به مصرف کننده "یارانه نامریی" مي‌پردازد.

در حالیکه کشورهای دیگر از هر یک لیتر بنزینی که مي‌فروشند بعضا تا ۴۰۰۰ تومان مالیات دریافت مي‌کنند. اولین اشکال قیمت گذاری بنزین (ایضا گازوئیل و سایر مشتقات نفتی) در توزیع عدالت است. خانوارهایی که اتوموبیل شخصی ندارند از این یارنه هیچ سهمی دریافت نمی کنند در حالیکه خانوارهایی که دارای اتومبیل هستند هر بار که باک بنزین اتوموبیل شان را پر مي‌کنند این یارانه را دریافت مي‌کنند و هر قدر که تعداد اتوموبیل های یک خانوار بیشتر باشد (بخوانید ثروتمندتر باشند) یارانه بیشتری دریافت مي‌کنند.

پایمال شدن عدالت تنها پی آمد قیمت گذاری نادرست بها بنزین نبوده، قیمت پایین بنزین سبب شده که هر که بتواند بجای استفاده از وسیله نقلیه عمومی از اتوموبیل شخصی استفاده مي‌کند. ترافیک و آلودگی هولناک شهرها به همراه از بین رفتن ثروت ملی جملگی پیآمدهای دیگر پایین بودن قیمت بنزین مي‌باشد. آنوقت زمانیکه دولت شما یک گام درست در این راستا برمی دارد جنابعالی در مصاحبه و توضیح پیرامون اخذ این تصمیم درست بگونه ای برخورد مي‌کنید کانه دولتتان مرتکب یک جنایت و خیانت عظیمی شده.

جناب آقای دکتر نوبخت، بجای تلاش در توجیه، توضیح و حتی رفع و رجوع کردن افزایش قیمت بنزین، در قبال اتخاذ این تصمیم درست و اصولی قرص و محکم بایستید. باور کنید اگر شما یک تصمیم درست گرفته باشید آن هم افزایش قیمت بنزین بوده. بجای نشان دادن تذبذب و اینکه حالت عذرخواهی با مردم حرف بزنید، به آنها توضیح بدهید که پایین بودن قیمت بنزین چه فاجعه ملی بوده و چگونه سر آنها کلاه مي‌رفته است.

برای مردم شرح دهید که برخلاف ظاهرش، آنها چه هزینه سنگینی برای پایین بودن قیمت بنزین در تمام این سالها مي‌پرداخته اند. به مردم بگویید پایین بودن قیمت بنزین یعنی بی عدالتی، یعنی کلاه رفتن برسر اقشار کم درآمدتر جامعه، یعنی کند شدن گسترش وسائط نقلیه عمومی، یعنی آلودگی شهرها، یعنی بدتر شدن ترافیک، یعنی ادامه سیاست‌های پوپولیستی که یک عمر مردم با جان و عمر و سلامت‌شان بها آن را پرداخته‌اند.

جناب نوبخت، باور بفرمایید نیازی نیست که هر بار دارو را با شربت به مردم بخورانید. یکبارهم که شده سعی کنید نقش قهرمان و ناجی را برای مردم بازی نکنید و حقایق را همانطور که هست با آنها در میان بگذارید. مطمئن باشید آنقدرها طول نمی‌کشد که درخواهید یافت که خیلی هم نیازی به شربت نداشته اید. ایام بکام باد

صادق زیباکلام
نهم خردادماه 1394
بلیط هواپیمادیدگاه ها

احسان: 1394/3/913:53:24،
323
78
آقای زیباکلام درکشورهایی که شمامیفرمایید خودروهاشون صدی 3یاچهارمصرف میکنند.خودروهای دیزلی کم مصرف دارند نه مثل ماکه پرایدمون کم مصرف باشه 8یا9مسیوزونه .پس یه کم درگفتارتان عادل باشید .هیچ کس از بهترشدن وضع اقتصادکشورناراضی نیست اما ازاین تصمیم های نابجا وظالمانه بدش میاد
مردم ایران: 1394/3/914:20:44،
91
221
استاد زیبا کلام مقلد منه !!

همیشه حرف دل مردمو میزنه

آفرین
امین: 1394/3/914:29:22،
253
39
اگر بخوان عادلانه باشد باید تعرفه ورود خودرو را بردارید تا ماشین 100م بشه30م بعد شما بنزین بکن 5000 آگه هیچکدام از ملت حرف زد. آنوقت ماشین خریدیم 30م با مصرف صدی چهار. الان پراید میخریم 20 م مصرفش صدی 9 که اصلا ماشین نیست . بعد آقای محترم این بنزینی که به ما میده مگر بنزین معلوم نیست چی هستن و قرار در آینده بابت مصرف این بنزین مبتلا به چه بیماریهایی بشیم
ملت: 1394/3/915:00:53،
163
32
زیبا کلام باید درآمد مردم اون کشورهای دیگر را هم با مردم ما مقایسه کنه تامین اجتماعی و رفاه مردم کشورهای دیگر را هم با ما مقایسه کنه کیفیت کالاهای مصرفی ما را هم با آن ها مقایسه کنه فقط یک طرفه نگه مردم را بیشتر بچاپید
خاطره: 1394/3/915:04:42،
98
34
به خاطر تامین نشدن پول یارانه بهانه ای پیدا کرده اند که هر سال چند بار قیمت ها را افزایش بدن به طوریکه اگر یارانه پرداخت نمیشد ولی در عوض قیمت ها بالا نمی رفت همه مردم بیشتر از دریافت ماهانه 45 هزار تومان سود می کردند و زندگیشان تا این حد سخت نمیشد
آلبالو: 1394/3/916:12:27،
95
35
آره بابا چرا مرددی
با کمال قاطعیت یارانه مردمو قطع کن دو تا توسری هم بهشون بزن اینه خواسته زیبا کلام از دولت بی تدبیری و ناامیدی
رضا ***: 1394/3/916:52:01،
100
55
حرفی نزد که به نفع ملت باشه ۰۰۰ و فقط جای خودش رو واسه آیندش محکمتر کرد

حرفاش یک ریال پیش من ارزش نداره و او خود شیطان است ۰۰
ایرانی: 1394/3/917:03:37،
99
43
اقای زیبا کلام حالت خوبه !!!
برادر من اگه بیشترین مالیات کشورهای غربی رو ۳۰٪ در نظر بگیری که به گفته شما ۴۰۰۰ تومان مالیات میشه ، یعنی قیمت هر لیتر بنزین ۹۳۰۰ تومان (۷۰٪) میشه ! و جمعش میشه ۱۳۳۰۰ تومان ؟ یعنی چیزی بیشتز از ۴ دلار با نرخ ازاد ؟؟؟
اصلا میشه ؟
برادر اونجا الان دارن گالنی ۲ دلار میزن ؟ اصلا میدونی گالن واحد چیه ؟چرا انقدر چرندیات میبافی ؟
شما و دولت مطبوعت کلا فکر سر کیسه کردن این ملت بدبختین
میدونم: 1394/3/918:37:43،
72
26
من خیلی مناظره زیباکلام و صحبت هاش رو گوش کردم قبلا. تعجب میکنم الان اینجور گفته. دوستان لطفا خودتون برید مناظره هاشو ببینید. منم مثل خود شما هستم.منم میگم تعرفه باید صفر بشه و درآمد مردم با درآمد کشورهای پیشرفته یکی بشه و ... . من با این طرز فکرم حرفای زیباکلام رو تا حد زیادی قبول داشتم. الان درست گفته که گرون شدن بنزین کار درستی بوده ولی تعجب میکنم چرا اولش نگفته درآمد باید درست بشه و در مورد تعرفه واردات و کیفیت خودروهای داخلی و .... چیزی نگفته .
آرمین: 1394/3/922:37:33،
66
40
یبا کلام مهره ای علم شده هست برای نسل جوان . این بر کسی پوشیده نیست.

برای این حرفا کافیه از این آقا در این حد براتون بگم که ایشون برای توضیح از قیاس استفاده کردند و هرجا دیدید برای توجیح چیزی از مقایسه استفاده شد بدانید عدالت نیست . اون هم قیاس به نیت و قیاس جانبدارانه .

جناب زیبا کلام شما که بنزین رو قیاس میکنید لطفا این ها رو هم قیااس کنید
- عدالت
-فقر
-بیکاری
-انحصار
-اختلاس
-فساد مالی و اداری
-افسردگی اجتماعی
-رشوه خواری
-اعتیاد و عواقب آن از جمله طلاق
و هزاران چیز دیگه ////
خنگول: 1394/3/922:52:28،
48
47
آقا من میگم بنزین تک نرخی بشه 500 تومن ، ولی یارانه رو بردارن
قیمت سوخت که بیا پایین ، قیمت اجناس رو هم میکشه پایین و کمبود یارانه رو جبران میکنه
هم مردم راضی و هم مردم

ولی اینا میخوان هم یارانه ندن و هم همه چه رو گرون کنن
هم خدا رو میخوان هم خرما رو
IQ: 1394/3/1002:31:05،
41
41
30% نیست دیگه اون جایی که 4 تومن مالیاتشه داره بالای 100% مالیات میگیره
رها: 1394/3/1009:40:08،
40
37
يكي نيست به اين آقا بگه
كارشناس محترم مسائل سياسي !!!!!!!!؟؟؟؟؟؟

تو رو چه به مسائل اقتصادي ؟؟؟؟

تو مبيتوني فقط در مورد تخصص خودت نظر بدي ، درست و غلطش هم بعهده خودت.
علی احمدی: 1394/3/913:55:57،
145
137
با سلام این مرد دیوانه است . بنزین باید لیتری 100 تومان شود و بعد کل یارانه ها قطع . بنزین یک کالای استراتزیک است .و قتی 10 ریال گران شود بقیه کالا ها 1000 تومان گران میشود . استاد دانشگاه . پول دار بی غم . لطفا نمایش دهید . ابران جیب .
مهران: 1394/3/914:02:37،
113
161
به تو باید گفت استاد بی سواد

یک نفر در ایران حرف حق بزند آقای زیبا کلام است. درود بر ایشان
امیر: 1394/3/914:18:40،
109
42
آقا جان اگر یارانه رو قطع میکنی باید قیمت آب و برق و بنزین و گازو نان و به حالت قبل یارانه برگردونی. اینا همه مال مردمه منابع مردمه
من: 1394/3/916:07:33،
53
42
عزیزم سهم هزینه حمل و نقل در گروههای مختلف متفاوته اما بالاترینشون هم چیزی زیر 10 درصد هست!

یعنی اگه به عنوان مثال در لبنیات که زیر 6 درصد هست امروز بنزین از 1000 به2000 افزایش پیدا کنه تنها 6 درصد به هزینه کالای نهایی گروه لبنیات باید اضافه بشه!اینا اصول اولیه اقتصادی هستن!
گرفتار: 1394/3/916:25:31،
66
43
بنده نظرات دیگر آقای زیبا کلام را می پسندم، ولی ایشان باید سطح عمومی درآمدها در یک کشور را در نظر بگیرند و بر اساس آن در مورد سطح هزینه ها نظر دهند. بر خلاف مطالب ایشان اولین تأثیر منفی افزایش قیمت سوخت در ایاب و ذهاب و حمل و نقل کالا بصورت مستقیم و غیر مستقیم بر اقشار ضعیف و فاقد خودرو جامعه وارد خواهد شد که اثر آن و دیگر تصمیمات تورم زا بر اینگونه خانواده ها بسیار طاقت فرسا می باشد. واقعاً هزینه های گوناگون بالا، سوخت و خودروی بسیار گران با سطح درآمدی بسیار پایین را تا چه زمان می توان تحمل کرد؟ دلسوزان واقعی مردم و کشور بایستی فکری اساسی بکنند.
جواب به زیباکلام: 1394/3/922:29:25،
35
34
جناب زیبا کلام همچین هم کلام زیبایی به کار نبردید شمایی که بحث پپولیزم رو آوردی وسط یا بحث افزایش بنزین و استفاده وسائط نقلیه عمومی شما فقط یک سوال بنده رو جواب بدید آیا توی کشور جهان سومی شما زیرساختهای اولیه که همون به عنوان مثل وسائط نقلیه عمومی هست ایجاد شده نکنه شما کره مریخ زندگی میکنید و فکر میکنید اینجا قلب اروپاست که توی هرکوی و برزنی منوریل هست....!
اتفاقا بنده با کلام برا جواب شما رو میدم و میگم: بنزین گرون بشه اولین قشری که آسیب میبینه قشر ضعیفه اونم فقط وفقط بخاطر سوء مدیریت
حمید: 1394/3/913:59:43،
68
114
ایول ایول حاج صادقو ایول .خوب شد یکی پیدا شد که علنا وسرگشاده بگه این دولت توانایی اداره امور را نداره
ع: 1394/3/915:14:19،
58
37
همچي حرفي نزده . اتفاقا در مورد دولت قبل چنين چيزي گفته.
سام: 1394/3/914:00:22،
128
37
حرف شما درست ولی باید حقوق و مزایا هم مثل دیگر کشورها باشه یا نه؟
وقتی حقوق یه کارمند جهادکشاورزی تازه استخدامی با مدرک فوق لیسانس 1100 هست چه توقعی داری؟
امیر: 1394/3/914:38:30،
55
26
داداش ما که جهان سوم نیستیم یارانه .ما الان باید 250000باشه ما نفت و گاز داریم منابع داریم . رکود . بیکاری . گرونی . تورم. بیشتر از قبل شد.پس کو دلار 1000 تومن .همه فشارها داره میاد رو سر مردم. هر روز گرونتر بعد میگن نرخ تورم اومد پایین. بابا وضع روستاییا الان خیلی بهتره .هم خونه دارن هم ماشین .زمین. هزینم ندارن . بعد تازه وامم بهشون اختصاص میدن. این مدیریته که پول جایی خرج میشه که نتیجش بر عکس میشه.
هوشمند: 1394/3/914:04:12،
84
45
جناب زیبا کلام چرا شما فکر میکنید در هر زمینه ای باید نظر بدین.
قطعا اگه دوستان پیگیر مناظرات شما باشند شخصیت شما رو بهتر میشناسند
گرون شدن بنزین و گاوییل یه سری زیر ساخت لازم داره از قبیل توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری و برون شهری نه اینکه اول گرون کنیم بعد بریم ببینیم باید چکار کنیم
ايرانیم: 1394/3/914:05:32،
47
66
خدايا داريم لحظه به لحظه دعا ميکنيم داعش بياد ايران و نجاتمون بده.
مرگ يه بار شيون يه بار
ميرم جلو پاشون ميگم تو رو خدا عرب عزيز به فلاکت لحظه به لحظه منه ايرانی پايان بده.
مرا نجات ده ای مرد آزاد.
ارمین: 1394/3/914:05:54،
64
58
دولت فقط دولت اصلاحات وسلام
وحید: 1394/3/1000:33:52،
28
39
ای ..........چی گفتی دمت گرم
ش: 1394/3/914:07:04،
51
38
از ماست که بر ماست
خود مردم جوری برخورد کردن که دولت مجبوره اینطوری
بگه.....
همه به دولت بدوبیراه میگن خیلی ناعادلانه
اراکی : 1394/3/914:07:05،
52
48
آقا فقط اختلاص
حميد: 1394/3/914:11:41،
80
42
جناب زيبا كلام، در مملكت ما هم با خريد هر خودروي داخلي و به دليل گران فروشي بيش از اندازه آن، ماليات سوخت در حين خريد خودرو پرداخت شده است. با اين تفاوت كه از خودروي بي كيفيت با مصرف سوخت بالا استفاده كرده ايم و در عين حال ماليات گزافي هم پرداخته ايم. اما اين ماليات به جاي توسعه كشور صرف حقوق و پاداش هاي ناعادلانه مديران و اختلاس در زمينه هاي ديگر مي شود. ضمنا هيچكس از اجراي نظام حاكم بر ساير كشور ها در كشور خودمان بدش نميايد الا همين مسئولين محترم. چرا كه در كشور هاي ديگر حقوق واقعي مردم پرداخت مي شود اما در اين كشور كسي نيخواهد چنين اتفاقي بيفتد.
ف: 1394/3/914:11:49،
77
42
از اون حرفا بود!! بنزین لیتری 4000 در جایی صحیح است که حداقل حقوق 1700 دلار (حدود 5/5 میلیون تومن) + حمل و نقل عمومی تقریبا رایگان برقرار هست نه در ایران! خیلی ساده قیمت یک باک 50 لیتری بنزین را در خارج و داخل به حداقل حقوق تقسیم کنید می بینید .(در ایران این نسبت 0/036 حقوق و در خارج 0/071 حداقل حقوق است) یعنی بنزین در ایران تقریبا دوبرابر گرانتر از سایر کشورهاست!!
ایرانی: 1394/3/914:12:24،
77
39
جناب دکتر زیبا کلام، شما از شدت شکم سیری باد در غب غب انداخته و آنگونه سخن می رانید که انگار کل ایران بی درد و غم و همگی ثروتمند هستند. لطفا در خصوص کالاهای عمومی اظهار نظر هایی نفرمایید که امثال بنده بیش از این در معرض فشار و گرسنگی قرار گیریم.
شما از بی پولی و گرسنگی هیچ نمی دانید...
ناشناس: 1394/3/914:13:27،
69
41
با سلام ...
مشكل جامعه ما بعضا آن است كه هركسي با هر تخصصي به خود اجازه مي دهد در زمينه هاي تخصصي ديگر نيز اظهار نظر كند..جناب زيبا كلام عزيز رشته تخصصي شما اقتصاد است كه شما اينگونه نظريه پردازي مي كنيد؟شما كه كشورهاي ديگر را مثال ميزنيد به اين فكر نكرده ايد كه امكانات زيربنايي و حمل و نقل آنها با اينجا قابل قياس نيست؟به اين فكر نكرده ايد كه ميزان دستمزد آنها با دستمزدهاي داخل قابل قياس نيست؟شما نمي دانيد هرگاه فرآورده هاي نفتي در اين كشور افزايش پيدا كرده فشار را دوشهاي طبقه ضعيف مردم تحمل مي كند؟افزايش قيمت انرژي و اجناس و افزايش ماليات را هر كسي مي تواند انجام دهد و كار سختي نيست اما يك مدير بايد راهكارهايي را پيدا كند كه فشار بر طبقه ضعيف كم شود نه فزوني گيرد..اجازه دهيد متخصصان فرهيخته ايراني در زمينه اقتصاد چه در داخل و چه در خارج در اين زمينه اظهارنظر كنند..سپاس
reza: 1394/3/914:14:08،
71
40
بلی اگر بنزین گران شود بقیه اجناس گران می شود وپول دوباره به جیب ثروتمند می رود چون در هزینه تمام شده اجناس هزینه بنزین خودرو مدیر وخانواده اش نیز لحاظ می شود. پس این مرد واقعا" دیوانه ومرفه بی درد است واز هردری سخنی می گوید
مریم: 1394/3/914:15:03،
51
29
اقای زیباکلام!!! آنوقت که راجع به ختلاس های میلیاردی دولت چنین موضعی می گیرد و پنهان کاری میکند ... دقیقا همون سیاست رو راجع به افزایش قیمتها دارن
Behzad: 1394/3/914:16:19،
62
39
آقای زیبا کلام لطفا توجه بفرمائید یارانه یا بقول شما سمی که به مردم پرداخت میشود بدلبل مابالتفاوت افزایش قیمت کالاهای دولتی آب و برق و .... و حامل های انرژی است که در اختیار دولت است و این یارانه به جیب دولت برمیگردد. و صدقه نیست که بخواهند به فقرا بدهند و به ثروتمندان پرداخت نکنند.کمی فکر کنید بعد سخن بگوئید.
اردلان: 1394/3/914:16:40،
61
46
درامدها هم مثل اون کشورها باشه بقیه اراجیفی که گفتی درسته
علب: 1394/3/914:18:26،
61
34
من فک کردم زیبا کلام طرف مردمه..نگو دستش تو لفتو لیسه
نظر: 1394/3/914:19:15،
64
37
جناب آقاي دكتر زيبا كلام چندين نكته را در نظر نگرفته ايد
- عدم اشاره به ميزان درآمد(دستمزد افراد) در كشورهايي كه ايشون به بنزين 4000 توماني اشاره كردند
- اينكه امروزه بالاي 90 درصد (شايد كمتر يا بيشتر) داراي خودرو شخصي ميباشند (اشاره به عدم عدالت در توزيع يارانه سوخت)
- وابستگي تمامي صنايع به سوخت (در صورت افزايش قيمت سوخت چه اتفاقي ميافتد؟)
و ...
پس لطفا ابتدا به زير ساخت هاي لازم اشاره نمائيد سپس نسبت به حذف يارانه بنزين اعلام نظر فرمائيد
حميد: 1394/3/914:21:19،
61
41
يه مثال ساده ميزنيم: قيمت هر خودروي پرايد در ايران حدودا 7000 دلار است. و مصرف آن حدودا 8-9 ليتر در 100 كيلومتر. قيمت خودروي مشابه در خارج از مرزهاي ايران نهايتا 3500 دلار است با مصرف سوخت حدودا 4-5 ليتر.
پس قيمت خودرو در ايران حدودا دو برابر و ميزان مصرف سوخت آن نيز حدودا دو برابر خواهد بود. پس با استدلال ساده هزينه جابجايي در ايران 4 برابر هزينه جابجايي مشابه در كشورهاي ديگر است. پس با شرايط فوق، انتظار افزايش قيمت سوخت تا رسيدن آن به قيمت ساير كشور ها يك ظلم آشكار در حق مردم ايران است.
اگر بناست قيمت سوخت مانند ديگر كشورها باشد، نبايد انتظار سطح زندگي مشابه با سيار كشورها را داشت؟ البته هستند دوستاني كه كشورهاي عراق و سوريه و يمن و ... مثال مي زنند تا نشان دهند ما در خوشي زيادي قرار داريم، اما فكر نميكنم اين نوع مقايسه كار درستي باشد
علیمحمدی: 1394/3/914:21:40،
59
41
با سلام اقای دکتر زیبا کلام واقای دکتر نوبخت
چند صباحی نیست که که دلار بیکباره سه برابر شده است پس اگر ارزش دلار را به سنوات قبل برگردانیم زیاد هم بنزین ارزان نیست در ثانی مگر درامد اکثر مردم سه برابر شده است ایا درامد ان کشورها با درامد 300تا 500 دلاری کارگران وکارمندان ما قابل مقایسه است ایا ما در زمینه حمل ونقل عمومی کشور حرکت مثبتی داشته ایم یا همچنان برای بودجه مترو دعوای سیاسی وخانوادگی داریم بهتر نیست اول زمینه هاوپیامد ها دیده وبررسی شده و جایگزین های مناسب ان تعریف وایجاد وسپس تصمیمی اتخاذ شود تا مجبور نباشیم همانند اقای نوبخت به هر نحوی شده در صدد توجیه ان براییم راستی ایا تاکنون با مترو صبح یا بعداز ظهر رفت وامد داشتید
پاچه خار: 1394/3/914:21:47،
65
28
چقدر تو این نامه پاچه خاری کرده .....لابد خبریه ..؟؟؟
Mmmmmmmmmmmmmmm: 1394/3/914:25:09،
58
40
اقاي زيبا كلام : مامخالفتي با كران شدن بنزين نداريم بشرطي كه اولا خودروهاي به روز، باكيفيت، كم مصرف و قيمت مناسب براي عامه مردم وارد يا توليد بشه . دوما با كرون شدن بنزين ضمانتي وجود داشته باشه كه تامين مخارج زندكي افراد ضعيف جامعه  با مشكل مواجه نشه. سوما اطمينان حاصل كنيم درامدهاي ناشي از افزايش قيمت بنزين وماليات ان به ان مصارفي كه فرموديد ميرسه!!!
اونوقت همه مردم خودشون خواهان افزايش قيمت بنزين خواهند بود.
حسین: 1394/3/914:25:14،
49
37
اگر صداقت و شفافیت در چگونه هزینه شدن پولهای کشور بود میشد خیلی کارها کرد' یکی نیست بگه یه پراید که ۴ میلیون هزینه تولید داره رور۲۰ میلیون میفروشند ' این ۱۶ میلیون اختلاف به تفکیک تومن به تومن کجا میره '
حمید: 1394/3/914:27:46،
56
36
خیلی کلامت نازیبا بود آقای باصطلاح زیبا کلام.دولت میخواد بنزین گران کنه همه را به جان هم میندازه خودش میکشه کنار تا مردم تورم زایی کنند.اونایی که دارند پولشون ورم کنه و اونایی که ندارن از غصه دلشون ورم کنه.آقای زیبا کلام بگو که احمدی نژاد هیچ وقت پنهان کاری نمیکرد رک و با جرات بود.حتی مقابل یاوه گوهای خارجی و اجنبی.
حسین: 1394/3/914:35:50،
33
36
درود بر استاد زیبا کلام
فقط این درامد افزایش قیمت بنزین را دولت می بایست صرفا در گسترش حمل و نقل عمومی خصوصا مترو هزینه نماید و گزارش سالانه آن برای جامعه ارائه گردد. در این صورت است که بعد از ده سال قیمت بنزین تاثیر بسیار کمی در سبد خانوار خواهد داشت.
kazemi1349: 1394/3/923:54:15،
38
26
آره منتظر باش!حتما خرج تولید و حمل و نقل عمومی میکنه!!
حسام: 1394/3/914:35:59،
46
51
من نمیفهمم شما ها چرا نمیخواید حقیقت رو قبول کنید؟ اصلا نامه استاد برجسته زیباکلام رو با دقت نخوندید. مردم!!! آهای کسایی که در هر زمینه ای دانشمندید و اینجا نظر میدید! آهای نخبه ها!! چرا هر وقت افزایش قیمت بنزین میاد وسط کیفیت و قیمت خودرو رو وسط می کشید؟ چرا فکر می کنید بنزین گرون بشه همه چی گرون میشه؟ والا گرون نمیشه. گرونی بخاطر تورمه. تورم به خاطر ضعف اقتصادیه اقتصاد از کجا ضعیف میشه؟ از همین یارانه دادن دولت؟ یارانه رو معنیش رو نمیدونید بپرسید. وقتی دولت داره بنزین 1700 تومنی که برای خودش تموم میشه رو میفروشه 1000 تومن یعنی داره به ازای هر لیتر بنزین از بودجه مردم و بیت المال 700 تومن یارانه میده. یعنی اگه یه ماشین شاسی بلند که 120 لیتر بنزین میخوره اگه باکش رو پر کنه 84 هزار تومن از دولت پول میگیره!! یعنی هرچی ثروتمند تر یارانه بیشتر! میفهیمد اینارو؟
رضا: 1394/3/914:53:31،
35
40
حسام جان... اینجا ایرانه! تورم هزارتا دلیل داره! هرچی گرون بشه باقی اجناس رو با خودش بالا میبره! انگار اینجا نیستی! آقای دکتر هم در ظاهر انتقاد کرده! در اصل کلی تمجید توی حرفهاش هست! این وسط کسی به فکر همون مردم بیچاره نیست که کرایه تاکسی سوار شدنشون کلی گرون میشه! یعنی کسی ماشین نداره تاکسی هم سوار نمیشه؟
فرهاد: 1394/3/915:35:21،
39
36
سلام آقا حسام شما اینقدر واردین یه کم حقوق دریافتی ، ارائه خدامت دولتی ، روابط بین مردم و دولت ، کیفیت زندگی و.... بررسی کردین ؟! خیلی جای دور نمیریم ، اروپایی نمیریم ، امریکائی نمیریم ووووووو مریم هندوستان قیمت بنزین 4000 تومان والی اجاره خونه تو یه محله شبیه خوب حدود 10/000/000 پیش ماهی 500/000 هزار تومان اجاره است ولی تو ایران با سیاست خای دولت 50/000/000 پیش ماهی حدوداً 1/500/000 اینکه دیگه به بنزین و.... بستگی نداره ما حرفی نداریم زیاد کنن ولی این زیاد کردن یه سری ملزومات می خواد که ما از اونا فقط فشار رو دیدیم و دروغ گویی دولت رو .
m sh: 1394/3/915:59:43،
45
19
1700 که آقای دکتر فرمودند ماله نفت 110 دلاره الان با نفت 55 دلار قیمت تمام شده همون نزدیک 700 تومانه
اس: 1394/3/916:04:34،
31
26
آره ولی اونی هم که ماشین لوکسو به سه برابر قیمت خریده خیلی بیشتر از قیمت این بنزین پول ریخته تو شکم دولت اینم می فهمی؟!!!!!!!!!!
پاسخ به حسام: 1394/3/916:30:49،
48
47
تو دلت واسه دولت نسوزه و ادای آدمهای چیز فهم رو در نیار و بیا وسط حقیقت رو قبول کن ۰۰ این دولت خوده شیطان است با آقای زیبا کلام و همشون ۰۰۰ در ضمن دولت هیچ یارانه بنزین رو به مردم نمیده شما اگه چشمت رو باز کنی میبینی که از یه ورود خودرو ۱۰۰ میلیونی دولت داره اونو به ۳۰۰ میلیون تبدیل میکنه و پرسیدی که به کشور عراق و سوریه و غیره میده ۳ میلیون داره به ما میده ۲۰ میلیون و مالیات ما از همه کشورهای جهان گرونتره و حتی از یه حساب شتاب هم داره از مردم میچاپه دولت از هیچ کس و هیچ چیز رحم نکرده و همه چیز رو داره نابود میکنه ۰۰۰ یه کیسه برنج ۳۰۰۰ تونی رو در عرض چند سال به ۵۰هزارتومن رسونده یه کولر گازی ۱۸ هزار رو از ۴۵۰ هزار به یک میلیون هشتصد هزار رسونده و تمام چیزای دیگه که اینجا جاش نیست بگم

جناب زیبا کلام''' کلام شما تایید گرانی و مثبت بودن دولت روحانی است و کلام شما زیبا نیست و شیطانی است ۰
مصطفی: 1394/3/914:39:02،
39
35
اگه جرات داری از حقوق کم کارمندان و فقر هم شکایت کن.
حسام: 1394/3/914:39:27،
33
48
در صورتی که اگه این یارانه رو نده می تونه خرج اشتغال، تولید، رونق، طرح های عمرانی و هزارتا چیز با ارزش دیگه کنه. لنگ یه ماشین موندید هی میگید قیمت ماشین و ... همه اینا جای خودش رو داره به خدا یه ذره کسب علم کردن و بعد حرف زدن سخت نیست. دولت وقتی داره یارانه بنزین میده بیشتر به نفع ثروتمندهاست نه فقیر ها. وقتی یارانه ثروتمندهارو تو بنزین نده میتونه خرج حمل و نقل عمومی کنه که هزینه سفر من و توی بدبختی که پول ته جیبمون نیست رو کمتر کنه. وقتی داره ماهی 3500 میلیارد تومن و نفری 45 هزار تومن میریزه به حساب یعنی خیانت به منو شما. حذف کردن این یارانه میتونه اقتصاد رو درست کنه. چند ماه سخت میگذره برای کسایی که رو یارانه حساب باز کرده بودن ولی وقتی با سرمایه گذاری همین پول هنگفت شغل ایجاد بشه از یه خانواده چند نفر میرن سر کار به جای یه نفر اونوقت دیگه کسی لنگ 45 تومن نمیمونه هیچ خرج خودشو در میاره
خودم: 1394/3/914:43:53،
33
15
این ... احمدی نژاد همه را پوپولیست بار آورده!
ارزان بودن بنزین شاید در کوتاه مدت به نفع مردم باشه ولی در نگاه دراز مدت و بطور کلی به ضرر مردمه. الته همانطوری که بنزین باید قیمتش واقعی باشه خودرو هم باید واقعی باشه. دستمزد ساعتی کارگر هم باید واقعی باشه...
اسیب پذیر: 1394/3/914:44:46،
39
29
اقای زیباکلام یک تنه بقاضی نروید شما فقط قیمت بنزین راموردتوجه قرارمیدهیداما قدرت خرید متوسط کشورهای مورد نظررانیزمورد توجه قرارنمیدهید .اگرمدیران کشورما توان اداره کشورراندارند تقصیرمردم بیچاره چیست؟؟؟؟؟ اینقدر نگویید درایران انرژی ارزان است.مادرعلم شما شک میکنیم. یک کارشناس نباید اینقدرسطحی اظهارنظرکند. متاسفم برای مردم ایران که شما برای آنها نظرمیدهید.
kazemi1349: 1394/3/914:45:09،
48
35
نمیدونم کی به این دکترا داده.دکتر!باسواد!استاد دانشگاه حرف نزنی نمیگن لالی!اون کشورهایی که اسم بردی حداقل حقوق 250 دلار در ماهه مثل ایران؟ خودرو 3 برابر قیمت جهانیه مثل ایران؟
حمید: 1394/3/914:45:10،
40
33
اگر توانایی اداره امور را داره پس بنزین 1000 وتورم 30 درصدی نوش جان
عبد: 1394/3/914:46:19،
31
19
با سلام جناب استاد زیبا کلام چرا در مورد افزایش حقوق کارگران چیزی نمگید حقوق کشور ما هم مثل کشورهای دیگه باشه بنزین 4000تومن کنن
نیما: 1394/3/914:46:38،
40
35
نصف حرفت درسته

نصفش هم پوپولیسمیه که خودت میگی

اطلا اشکال نداره، جهنم سگ خورد که ما رو نفت خوابیدیم، بنزینو ۳۰۰۰ کنین اما:

حقوقها را هم ۵ میلیون کنین، ......بازم اشکال نداره سگ خورد، حقوقارو اضافه نکنین اما:

قیمت اتومبیل را بین المللی کنین چرا:

به عنوان مثال قیمت کیا سراتو حدود ۶۰ میلیونه که با گمرک و عوارض و کوفت و زهر مار میدن ۱۴۰ میلیون یعنی ۸۰ میلیون گرونتر

شما ۸۰ میلیونو بزار بانک ماهی تقریبا ۱.۴ میلیون سود میده

حالا تفاوت قیمت بنزین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میشه ۲۰۰۰ تومن و هر ماه هم اگر ۲۵۰ لیتر بنزین بزنی میشه ۵۰۰ هزار تمن

۱۴۰۰۰۰۰-۵۰۰۰۰۰+۹۰۰۰۰۰ سود به نفع مصرف کننده
واکنش: 1394/3/914:46:44،
36
40
جناب آقای دکتر زیباکلام، شما دیگرچرا یک بعدی به این موضوع نگاه میکنید!!میدانید در این اقتصاد بشدت بیمار وبهتر بگویم سرطانی بدخیم کشور که مسئولان آن هیچ کنترل ونظارت وبرنامه ریزی برای آن ندارند افزایش قیمت یک کالا چه تاتیری بر روی بقیه مایحتاج عمومی مردم دارد!!!چرا فقط میگویید قیمت بنزین دربعضی کشورها فلان مقداره چرا نمیگید درهمان کشور حداقل حقوق دریافتی چقدره؟ قیمت خودروهای لوکس طراز اول چقدره؟ مصرف خودروهایشان چقدره؟ تورمشان چقدره؟ رفاهشان چقدره؟ بهداشت ودرمانشان چقدره؟و... کوهی چقدرهای دیگر؟؟ میدانید باهمین افزایش قیمت بنزین قیمت یک شانه تخم مرغ حدود 40 تا 50 درصد اضافه شده!!!باور میکنم نمیدانی، برای شما بخاطر مواضع ونامه هایتان احترام قائل بودم ولی بااین مکاتبه ناامید شدم
یوسف: 1394/3/914:47:37،
34
36
فعلا که هر اتفاقی تو مملکت داره میفته بجای راحتی و آسایش بیشتر بلای جون مردم شده.طبقات متوسط و فقیر جامعه با این مشکلات و گرانیها چه خاکی به سرشان بکنند.همه شماها مسوولید در پیشگاه خدا...
امیر: 1394/3/914:48:12،
42
34
کاش اداره مملکت دست اقتصاد دانهای باسواد و متعهدی چون دکتر
زیباکلام بود.وقتی علم و دانش نباشد مملکتی با معادن نفت و گاز
و سنگ اهن و نیروی جوان تحصیلکرده تبدیل می شود به کشوری با
تورم بالا و بیکاری و تولیدات فاقد کیفیت و.........!!!!
فرهنگی : 1394/3/1002:16:45،
30
31

امیر عزیز، تا آنجا که بنده می دانم، ایشان اقتصاددان نیستند و رشتهٔ تحصیلی شان حقوق است.

مجید : 1394/3/914:48:14،
33
36
با سلام اقای زیبا کلام شما درست می گویید ولی جالب اینجاست که تمام حق ملت را از بین میبرند کسی چیزی نمی گوید حالا یه سوخت که در مملکت خودمان تولید می شود وقیمت تمام شده باید محاسبه گردد گفته شما مثل این می ماند غذایی را که بیرون میخریم با غذایی که در منزل درست میکنیم به بچه های خودم فخر بفروشیم که این غذا را اگر بیرون بخوری با ید فلان مقدار پول بدهی ومن د ارم الان به شما یارانه می دهم و چرا اجناس بنجول را که چند برابر با این ملت بیچاره حساب می کنند کسی احتراز نمی کند
محمد: 1394/3/914:48:56،
43
20
1-باتوجه اینکه مصرف سوخت خودروهای بی کیفیت داخلی حداقل 2برابرمصرف سوخت خودروهای خارجی است یعنی بنزین2000تومان
2- ترافیک خیابانهاراداریم که خود زمان تردد1ساعت راحداقل 2ساعت .....یعنی بنزین 4000تومان
3- .....
علی : 1394/3/914:57:03،
44
25
آقای زیبا کلام با تمام احترامی که برای شما قائل هستم و از فرهیختگی شما مطلع هستم ولی لطفا اشاره بفرمایید جز بنزین چه کالا های دیگه ای سر مردم کلاه رفته. اون نفتی که قرار بود سر میز بیاد و ...
بگذریم شما که میفرمایید مشکل ترافیک و آلودگی با گرونیش حل میشه آیا فکر اینم کردید اون قشر متوسط و پایین چطوری از پس هزینه های حمل و نقل مواد غذایی و ... بر بیاد ؟! شما بدون اون قشر بالا هزینه ی تمام اینها بعلاوه سودش و از همین عوام خواهند گرفت.
در ضمن شما که محبت کردید نامه زدید به سخنگوی محترم دولت یه نامه هم به وزیر کار و رفاه و اجتماعی بزنید و اعلام کنید اینکه حقوق ساعتی 10 دلار در کشورهای جهان اول هست چرا اینجا مثل یه کشور جهان اول هزینه داره ولی درامد ساعتی 2 دلار هم نیست ! تازه همونم به دوستا و پارتی بازی میدید که تحصیل کرده های ما اکثرا بیکار هستند.
rahim: 1394/3/915:10:21،
46
34
اگه قیمت اتومبیل هم جهانی بشه شما یه 206 که 35 مییون داری میخری باید 15 میلیون بخری اون موقع 20 میلیون اضافه میاری میتونی بزاری بانک سودشو بگیری بدی پول بنزین سالی 4 میلیون سود میگیری میشه ماهی 330 هزار حالا اگه بنزین لیتری 1700 جهانی هم بشه شما ماهی 194 یتر بنزین میتونی رایگان استفاده کنی .
این یک مثال ساده تقدیم به حاج صادق عقل کل
بماند که حقوق کارگر و کارمند را هم باید جهانی کنی تا بدونی چه خبره
سورنا: 1394/3/915:12:59،
43
32
ملت بی حافظه به خودتون بیاد ، ینی واقعا یادتون نمیاد زمان احمدی نژادتون شب که میخوابیدیم تا صبح به تعداد سالهای خوابیدن اصحاب کهف سکه تو دستتون بی ارزش تر میشد، قیمت ها رو یادتون نیست، میگفتن الان ؟ یا الان؟ از ماست و پنیر تا سکه و طلا تا ماشین و خونه ثانیه به ثانیه، ماشین 14 تومنی شد 40 صداتون درنیومد، بنزین 100 تومنی شد 700 هیچی نگفتید، فقر و بیکاری کشورو نابود کرد هر روز سایه جنگ رو سرمون بود ، ای ملت کم حافظه خدا به دادتون برسه فقط
علی: 1394/3/915:13:35،
39
28
ما یک دولت مقتدر می خواهیم که هرچه درست انجام بدهد نه اینکه ببیند مردم با چی راضی میشن یا نمیشن به ما رای بدهند ویاندهند .متاسفانه دولتها برای راضی کردن مردم کشور به چوب حراج می زنند. مردم دوست دارند مثل اب بنزین بزنند تو خودروشون وهی از این شهر به ان شهر برند . مردم دوست دارند توی هرماه به بهانه های مختلف چند روز تعطیل بشه مردم دوست دارند با اینکه ملیادرند یارانه بگیرند وهمین طور.....
استاد اصلی: 1394/3/915:16:23،
44
32
نکاتی پیرامون نامه جناب دکتر زیباکلام:
سلام، بنده هم یکی از همکاران شما هستتم و نکاتی را پیرامون نامه شما قید می کنم امیدوارم که بخوانید:
1- اصرار بر رساندن قیمت حامل های انرژی به قیمت جهانی برای کشوری که از کنترل ارزش پول ملی خود ناتوان است، امری بسیار بیهوده و چه بسا احمقانه و ضالمانه است. بری مثال، 1000 تا سه سال پیش یک دلار بود که از قیمت جهانی هم بیشتر بود برای بنزین، الان 3- سنت است و خدا می داند سال بعد چقدر...
2- گران بودن و یا ارزان بودن قیمت یک کالا فقط و فقط با در نظر گرفتن قدرت خرید مردم یک کشور معنی پیدا می کند و امری مطلق نیست.
3- در صورت قبول حرف شما برای آزاد سازی انرژی، کیفیت و قیمیت تموام وسائل مصرف کننده انرژی، از جمله خودرو، گرمایشی، نوری، الکتریکی... باید به قیمت جهانی رسانده شود. ضلم آشکار است که ایم وسائل با کیفیت بسیار پایین، مصرف بالا و قیمیت بالا به ملت داده شود
یاهو: 1394/3/915:20:46،
40
25
مشکل ایران ساختاری است با بالا و پایین کردن قیمت ها چیزی درست نمی شود . در هند و پاکستان و ....که دستمزد پایین است قیمت بنزین لیتری یک دلار است و در مقابل تعرفه خودرو و کالاهای وارداتی ناچیز است واین باعث ایجاد رقابت بین تولید کننده داخلی با خارج میگردد . همه چیز در ایران خلاف قاعده
متعارف دنیا است !!
استاد اصلی ادامه به زیباکلام: 1394/3/915:23:43،
49
31
ولی انؤزی آزا باشه
4- یارانه اختصاص داده شده به بنزین هم به کسانی که اتومبیل ندارند، می رسه، زیرا همه مردم از آزانس، تاکسی، حمل ونق جاده ایی استفاده می کنند پس غیر مستقیم به این افراد هم می رسد.
5- در مورد مجبور شدن مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی، جناب دکتر، بد نیست یه سری به مترو و BRT تهران بزنید، همین الان هم که مردم از شخصی هم کمک می گیرند، ظرفیت این همه مردم را ندارد (این از کمیت) و در ثانی اکثر اتوبوس های واحد قراضه و بسیار بی کیفیت می باشد، پس به جای گرفتن انگشت اهام به سمت مردم، سیستم حمل و نقل عومی را هم کمی و هم کیفی ارتقا بدهید.
6- در زمینه هدف مندی یارانه ها، من هرگز نفهمیذم نقش دولت در این هدف مندی چیه؟ و چرا همه به وظیفه ملت واقفند (قطعی یارانه، گرانی بنزین و انرژی و...) اما هرگز کسی از وظیف دلت از جمله، کوپک سازی، صرفه جویی، توسعه حمل و نقل عمومی، توسعه راه آهن،
استا اصلی: 1394/3/915:25:45،
39
23
ادامه:
عایق سازی منازل، و.. نمی پردازد؟
7- در کشور با واقعیت این است که به خاطر ضعف زیرساخت حمل و نقل عمومی، خیلی زود قیمت بنزین در سبد خانوار نمود پیدا می کند، لذا قیاس این امر با اروپا و دیگر کشورهای توسعه یافته کاملاً غلط است.
حرف زیاده....
شاهین: 1394/3/915:29:15،
38
33
این اقای زیبا کلام همونی هست که در سنندج گفته بود اقوام باید سرنوشتشون دست خودشون باشه و هرکی خواست جدا بشه دست خودش باشه و تمامیت ارضی کشور رو زیر سوال برده بود
این روشنفکر نمیدونه بنزین بشه 4000 تومنی که میگه تورم هم دویازه میشه 40 درصد ؟ اقای با سواد بنزین نقش مستقیمی بر اقتصاد مردم بخصوص همون غیرثروتمندان اسیب پذیر داره
اتفاقا افزایش قیمت در چنین شرایطی خیلی هم اشتباه بوده و برای کسری بودجه دولت کافیه پول نفت و دارمدهای کشور صرف ایران بشه نه لبنان و فلسطین و عراق و یمن و سوریه
باید با دنیا تعامل داشته باشیم و اقتصادمون با سرمایه گذاری بین المللی رونق پیدا کنه
ناامید از آینده ایران عزیز: 1394/3/915:30:57،
38
35
با سلام
مردم عزیز نیازی به حرص خوردن نیست
بهتره فیلم صحبتهای آقای احمدی نژاد رو (در شب اجرای قانون هدفمندی) یکبار دیگه تهیه کنید و تماشا کنید و خب تفکر کنید. بعدا میتوانید پاسخ آقای زیبا کلام عزیز را بدید.
پویا: 1394/3/915:38:28،
42
28
حداقل از این بنده خدا که مثلا استاد دانشگاه هست انتظار قیاس مع الفارق رو نداشتیم - حالا فارغ، فارق بماند -

حداقل تو دیگه دکترا داری... باید بفهمی مردمی که پول درست بابت بنزین می دهند اولا که حکومتشان را خودشان تعیین کرده اند و هرگاه راه خطا رفت خودشان سریع درستش می کنند ثانیا همه چیزشان به هم می خورد! مثلا اتومبیل آخرین تکنولوژی را با کمترین قیمت ممکن استفاده می کنند.
ناامید: 1394/3/915:48:25،
40
35
درود خدمت استاد عزیز
جناب دکتر در کل در همه زمینه ها نظریات شما بسیار هوشمندانه میباشد، ولی در مورد اخیر ذکر چند نکته فراموش شده:
1) تفاوت فاحش قیمت و کیفیت خودروهای خارجی را با ایرانی را فراموش کرده اید
2) تفاوت فاحش درآمد قشر کارمند و حقوق بگیر خارجی با ایرانی را فراموش نموده اید
3)خدمات شهری، حمل ونقل عمومی،بهداشت و آموزش و پرورش ... و خیلی
آرمین : 1394/3/915:51:33،
37
21
جناب زیبا کلام وتمامی اعضای نظام
لطفا اولا یادتون باشه اینجارو با هیچ کشور دیگه مقایسه نکنین چون خاص است. و اگر مقایسه میکنین از تمام جوانب مقایسه کنین نه اینکه چیزایی که به نفعتون باشه اونارو بگین
m sh: 1394/3/915:52:28،
39
24
جناب زیبا کلام
با سلام

دلم داره از این حرفاتون می ترکه، از این نگاه یک بعدیتان ، چرا مرحمت نمی فرمایید از این 10 تایی که به ملت زدید یکی هم به دولت بزنید، 270 درصد مالیات میبندن به یک خودرو ، یک پراید 21 میلیون تقدیم میکنن به مردم ... اونوقت شما شاکی شدی که بنزین رو مفت دارن میدن به مردم....... بابا یه کم هم بیاید تو مردم ، حالا درسته اذیت میشن ولی خوب گهگاهی عیب نداره...... اینقد فقط بهت بگم کمر مردم داره میشکنه شما دیگه ...... بس کنید
سعید: 1394/3/916:01:55،
40
33
من از اینکه شنیدم این آقا صادق استاد دانشگاهه تعجب کردم ، جناب صادق خان ما فعلا تو مملکتمون درگیر اینیم که دو تار مو بیرون باشه یا نباشه اونوقت شما داری ما رو با کشورای اروپایی مقایسه میکنی، جناب استاد باید ما رو با کشورهایی مثل کویت و عربستان که منابع نفتی دارن و کل هزینه انرژی تو اون کشورها رایگانه مقایسه کنی ضمنا نمیدونم چقدر تو این کشور زندگی کردی ولی اینو بدون با هر تومن افزایش قیمت بنزین سایر قیمتها ده برابر میشه
يه نفر: 1394/3/916:13:04،
28
28
آقا چرا من بايد بنزين رو قيمت جهاني بخرم؟
آيا حقوق و مزاياي جهاني دريافت ميكنم؟
آيا خودرو را به قيمت جهاني ميخرم؟
آيا در صد بيكاري كشور من، جهاني است؟
چرا كسي نيست اينها را جهاني كند؟ بعدا بنزين را
يه نفر: 1394/3/916:20:50،
36
33
يعني در اين كشور بايد تمام هزينه هاي ما جهاني باشد
و تمام خدمات ايراني
ایرانی: 1394/3/916:17:13،
36
21
زیباکلام مغروراول بگودرامدعموم مردم ایا مثل اون کشوری که بنزینش 4000تومانه مثلما وضع مالی خوبی داری این حرفهارومیزنی .سوارازپیاده خبرنداره .البته سواربی دین وایمان .
farshid478: 1394/3/916:22:42،
34
35
همه دست به دست هم؛ بکنیم کمر مردمو خم

هیچ کدوم از این سخنورها که میان صحبت می کنن بفکر مردم(تاکید میکنم هیچ کدومشون) نیستن، براشون فرق نمیکنه که به مردم داره فشار میاد فقط خلاءهای خودشونو پرکنن کافیه...
این خلاءها از دوستی با بابک زنجانی ها شروع میشه تا خرابکاری دوره های قبل ریاست جمهوری,مجلس(نمایندگان دولت نه ملت) و...
داوود: 1394/3/916:30:07،
23
40
اقای دکتر زیبا کلام :
قیمت واقعی بنزین زمانی معنا دار است که اضافه درامد ان صرف بهداشت و اموزش مملکت شود و مثل الان از بودجه ورزشگاه سلقون اباد به پزشکان حقوق الکی ندهند،لابد اضافه پول بنزین رو بدن به پزشکان یا بیمه طلایی فرهنگیان!!!
زمانی درسا است که بتوان با قیمتی نزدیک به جهانی خودروی کم مصرف خرید نه هیولاهای قدیمی پر مصرف فرانسه!!!
برادر دری خوانده!!! خودتو گول میزنی؟؟؟؟
پیام: 1394/3/916:58:34،
42
39
به ولاه ایناشاه روروسفیدکردن.اینهادرست درس نخوندن.من کسایی روکه پشتوانه نظام میپردازن تحصیل کرده حرفه ای نمیدونم.حرفه ای ها هیچ وقت چاپلوس نمیشن.ودراین نظام جایگاهی ندارن.نمونش برنامه هسته ای هست که یه ...خوردن وبهدش به ...خوردن افتادن.دوستان به موارد درست اشاره کردن.حالا آقای زیباکلام ازدولت محترمتان میخواستیدزیرساخت های حمل ونقل روبهبودبدن بعدافزایش قیمت بدن.یادرآمدها رامشابه افزایش بدن بعدبیان سراغ ملت.این کارسختیه نه گفته شما که همیشه را ساده وبی دردسر میخواد.
جواد: 1394/3/917:04:46،
30
35
کی میگه بنزین 1000 تومنه با این اکتان بنزین برای ما 2000تومن در میاد چرا مردم رو گول میزنید شما بنزین با اکتان 97% بدید به قیمت 1700 بازم سیصد جلوییم
علیرضا : 1394/3/917:08:40،
46
30
اقایان این مالیاتی که اقای زیبا کلام گفتن زمانی بدرد میخوره که برای مردم خرج بشه نه برا فلسطین و غزه و عراق واختلاس !!!!
بله اقای زیبا کلام
ازاد: 1394/3/917:34:43،
40
26
این اقا چکار حسن هستند نه دوستی ایشان را میشه فهمید نه دشمنی ایشان را ایشان که از این دولت تند تر هستند با با یک کلمه بگو اقای نوبخت مگر درسال 93 نگفتی بنزین در سال 94 افزایش قیمت ندارد عیب من جمله بگفتی هنرم نیز بگو
خاشاک: 1394/3/917:37:00،
38
23
افزایش قیمت سوخت= افزایش قیمت کرایه وحمل ونقل اعم از عمومی و کالا_افزایش قیمت تمتم شده تولید کالا و ملزومات اساسی_افزایش قیمت خدمات_رشد تورم _کاهش تولید_حکومت جو تورمی بر اقتصاد_نزول کیفیت تولیدات وابسته به سوخت وانرژی_افزایش ناگزیر حقوق ودستمزد و رشد نقدینگی_کاهش روز افزون ارزش پول ملی_فشار مضاعف براقتصاد خانوارهای اسیب پذیر وکم درامد
AS: 1394/3/919:07:07،
48
31
کی میگه بنزین در ایران لیتری 1000 تومان است ظاهرا هیچ کس حساب بلد نیست بخصوص آقای دکتر ، خودرو تولید شده در شرکتهای داخلی و گروه وارداتی با قیمتی معادل چند برابر قیمتهای جهانی به فروش می رسد یعنی اینکه ما در ایران داریم پول سوخت ماشین به علاوه کلیه عوارض ها و مالیات هایی کهسایر کشور ها بر سوخت اعمال می کنند را ما یک جا و در زمان خرید یک جا پرداخت کرده ایم . قیمت 1000 تومانی که در زمان سوختگیری پرداخت می کنیم برای هزینه های حمل و نقل و دستمزدها و سایر بالاسریها می باشد پسمنتی از بابت سوخت ارزان بر سر مردم نیست.
سعید: 1394/3/919:40:54،
38
20
جناب استاد شما که همیشه خود را متخصص میبینی یا به نوعی توهمش را داری آیا میدانی چند درصد از راه مسافر کشی امرار معاش میکنن آیا میدانی که با گرانی بنزین چقد هزینه زندگی مردم بیشتر می شود .
سعید: 1394/3/920:13:19،
39
25
لطفا نظرات را درج کنید
ایمان: 1394/3/920:34:36،
44
32
آقای به ظاهر متفکرنما با اون دولت بی تدبیر از کلیه کامنتهای گذاشته شده که چکیده ای از فهم ودرک یک ملت هست باید متوجه بی فکری و بی لیاقتی مدیرنماهایی چون خودت شده باشی
مهران: 1394/3/921:40:03،
49
24
با سلام
جناب آقای زیبا کلام

ازآنجایکه در کشور ما رسم شده که هر فردی در تمامی زمینه های اجتمایی،سیاسی ، اقتصادی اظهار نظرکنند از شما به عنوان یک استاد دانشگاه بعید بود چنین نظرسخیف و کوتاه نظرانه ای آن هم در حوزه غیرمرتبط با شما عنوان شود آیا صرفا" هزینه تمام شده برای اعلام نرخ بنزین کافی است آیا شرایط رکود اقتصادی ، قوانین گمرکات ، درآمد سرانه خانوار ایرانی ، قوانین مالیاتی و آثار و تبعات آن بر تورم در کشور را نباید در معادلات اقتصادی در نظرگرفت.
kkkkkkkk: 1394/3/922:00:06،
43
39
زیبا کلام جون.......... داداش ..... سرور...... استاد....بی خیال..... جو گیر نشو
احمد: 1394/3/922:23:51،
35
21
آقای زیبا کلام راست میگید ولی ناقص میگید:
1- قیمت خودرو در این کشور 2 تا 3 برابر از مردم اخذ می شود انهم خودرو های با مصرف بالا و کیفیت پایین و با قراردادهای کاملا یکطرفه.
2 - ما به کشورهایی مثل چین و هند و ... نفت مجانی میدیم یعنی نمیتونیم پولشو بگیریم.
3- در هیچ مملکتی پول ودیعه موبایل نمیگیرن و بعدشم پولهای مردمو بکشن بالا و سهام مخابراتو که مال مردم هست بفروشن.
4- نفت ملی است ولی درامد ان به جیب بابک زنجانی و امثاهم می رود . و نیروی انتظامی برای خودش نفت می فروشه.

و ..... پس لطفا یکطرفه ننویسید
سانسورچی ایرانجیبی: 1394/3/922:48:59،
25
33
اقای زیبا کلام ازشما انتظار نداشتیم .شما چرا چیزهای کشورهای دیگرو با کشور ما مقایسه نمی کنی
رحیم: 1394/3/923:00:40،
27
28
استاد عزیز ؛
ثروتمندان اقلیت جامعه دوست دارند بنزین چندین برابر این قیمت شود تا خیابان ها خلوت، و محل تک تازی آنها شود . شما هم همین نظر این عزیزان را تائید می کنید.
بهتر است شما اقتصاد بیمار را بی خیال شوید و بدتر از این نکنیدش.
و اگر خیلی مایلید، در حیطه تخصصی خودتان کلام زیبا ایراد بفرمائید.
متشکرم
َAliT: 1394/3/1000:08:40،
37
24
آقای زیباکلام آیا بهتر نبود بجای استفاده از لفظ نامه انتقادی ، اسم این نامه را نامه دلجویی و فدایت شوم از سنخگوی دولت می گذاشتی .
ایشان فکر کرده اند در کشوری مانند آلمان و یا سوئیس زندگی می کنند .
شما بهتر است بیشتر در زمینه نقدهای سیاسی اظهارنظر کنید و اقتصاد را به اهلش بسپاید تا شاید راهکاری منطقی با توجه به سطح درآمد اقشار مختلف مردم پیدا کنند .
قطعاً رویکرد شما از نظام سرمایه داری نشات گرفته است که در آن اقشار ضعیف و کم درآمد با مرور زمان له خواهند شد .
ali: 1394/3/1000:15:36،
22
32
همه این حرفها طلاست البته اگر یارانه حذف شده بنزین به گسترش خدمات اجتماعی منجر بشه اما متاسفانه تجربه نشان داده اینگونه نیست زیرا گردن کلفت ها از راههای رانت ، رشوه ، اختلاس و ... باز هم پولدارتر میشوند.
ali: 1394/3/1008:35:39،
35
36
آقای زیبا کلام همانطور که اسم تان صادق است ولی رفتار تان با مردم صادق نیست درکشورهای که شما ازآن یادمی کنید یک کارگر معمولی ماهی 2500دلار حقوق دریافت میکند در ایران چقدر این کارگر حقوق میگیرد .یک کارگرد دون پایه در کشورهای عربی دوربر خودمان ماهی 3000ریال عربستان حقوق دریافت میکند ایران چقدر بله امثال شما که حقوق دریافتیشان بالای 15الی 16میلیون تومان درماه رسماو غیر رسمی آن بماند حقوق دریافت میکنید بنزین 10هزار تومانی بزنید اصلامهم نیست به خاطر نامه ای که نوشته اید ازمردم عذر خواهی کنید
صادق: 1394/3/1008:50:33،
31
26
در یادآوری نکاتی به اکثریت ملت عزیز
مروری بر تعداد قابل توجه کامنت های نوشته شده، نشان از گلایه مردم از سخنان زیبا کلام دارند، اینکه وی سخنان غیر تخصصی گفته، با دولت دستش در یک کاسه است، برخی عوامل مهم نظر قیمت خودرو و میزان مصرف بنزین و غیره را در نظر گرفته و موارد مشابه .....
ولی همین عمده ملت عزیز، مانند کبکی که سرش را کبک کرده، چرا به چنین نکاتی توجه نمی کند:
* چرا تصور می کنیم اگر قرار است اصلاحی صورت گیرد، باید همه چیز به یکباره و توامان اصلاح شود
* چرا منتظر هستیم یکی بار این همه مشکل و بی مسئولیتی را به دوش بکشد و ما از خود مایه نگذاریم
* چرا وقتی یکی کار صحیحی انجام می دهد، به وی اجازه نمی دهیم تا عملکردش را بعدا و پس از به نتیجه دادن قضاوت کنیم
* اینکه تورم بالا داریم و اقتصاد بیمار، درست؛ ولی کدام یک از ما در کارمان، چندین برابر حقوق و خدماتی که می گیریم، ارزش می افرینیم
جعفری: 1394/3/1008:53:17،
35
37
جناب دکتر
من تعجب میکنک از حرف زدن شما مثل مردم عامه صحبت میکنید آیا شما نمیدونید درآمد این کشورهایی که گفتید بنزینو 4000 به مردم میدن چقدره ؟

بلاخره ظله شدیم
با این توصیف دکتر زیبا کلام شما نباید بدونید خونوادههایی هستن که دانشجو شهرهای دیگه دارن چقدر باید هزینه رفت و آمدکنن
توتهران نشستی خبرنداری یه صدکیلومتر شهرهای اطراف تهران نگاه کن ببین وضعیت حمل و نقل عمومیشون چطوره
تهران خط وادو مترو و... با هزینه خیلی کم هستش حالابیا شهرهای دیگه نگاه کن بانگاه مدینه فاضله نگاه نکن فقط واقع
جعفری: 1394/3/1008:55:13،
36
28
چرامسئولین ما همیشه مقایسه غلط در زمینه بنزین میکنن؟
در کشور ما چقدر به وسایل نقلیه عمومی دسترسی هستش؟
من خودم 6نفر بلیت مشهد گرفتم رفت و برگشت با قطار خوب 890هزارتومان اسفندماه گرفت اونم با فطار 40سال پیش که یه ذره داخلیشو تعمیر کردن واگن همون 40سال پیشه از طرفی هم 16ساعت کشید سرهرکوچه میرسه نیم ساعت تاخیر داره
صادق: 1394/3/1008:57:46،
39
31
اگر در کشورهایی در اروپا و یا کشورهای مانند ژاپن، علی رغم نداشتن منابع، درآمد سرانه و رفاه بالاست، ناشی از توانمندی تکنولوژیکی و اقتصادی آنها است؛ ما به کدام یک مسلط هستیم که ادعای رفاه و ... داریم.
واقعیت این است که درآمد ناشی از نفت و گاز و معدن، به دلیل ساختار اقتصادی فلک زده، کفاف رفاه 75 میلیون نفر را نمی دهد؛
اگر قرار است تغییر و اصلاحی انجام شود، ناگزیر زمانبر و سخت خواهد بود؛ حال که ملت غیور توان هضم 18 هزار تومان در ماه کاهش یارانه را در مقابل آثار بسیار مثبت به جای مانده از حذف یارانه بنزین را ندارند، به طور حتم نمی توان انتظار بهتر شدن اوضاع در آینده را داشت.
اگر ادعایی داریم، اول از خودمان شروع کنیم!
pepan: 1394/3/1009:08:58،
38
21
زیبا کلام سکوت فرمایید..
کشورهایی که تا 4000 تومن مالیات می دهند با حداقل دستمزد ماهی 10 میلیون حقوق دریافت میکنن نه مثل کشور شما که جماعت رو برده خودتون کردین و ماهی 715 هزار تومن میدین..
سکوت
سکوت
زیر خط فقر: 1394/3/1009:15:54،
36
24
این اقا واقعا دکتره؟
اصلا تو ایران زندگی میکنه ؟
دکتراش هم اقتصادیه ؟
دانیال: 1394/3/1009:38:01،
31
35
آقای زیبا کلام
در مورد چیزهایی که تخصص نداری حرف نزن،تو کجای دنیا انقدر آبونمان و مالیات و ارزش افزوده و حق شهرداری و حق استانداری و حق .... میگیرن
مهدی: 1394/3/1010:35:22،
28
35
قبل از گران کردن بنزین باید سیستم حمل و نقل عمومی خصوصا مترو و سیستم ریلی برون شهری را کاملا گسترش داد.
علی: 1394/3/1012:27:21،
32
38
کلا من حرف های زیباکلام را زیاد اینور اونور می شنوم ...حرف هایشون بعضی وقت ها خوبه... اما بیشتر وقت ها حتی وقت هایی که خوشایند مردم هم صحبت می کنند یک نکته اساسی را فراموش می کنند:
" اينجا ایران است....می فهمی "
اصولا من از کسایی که وضعیت ما را با دیگر کشورها مقایسه می کنند خوشم نمی آيد. شما با یک بسته کامل طرف هستی که باید همه چیزش را با هم ببینید!!!
در جاهایی که قیمت خدمات و مالیات بالاست اولین سوالی که مطرح است این است که وظیفه دولت پس چی میشه!!؟؟؟
خیلی زیبا کلام: 1394/3/1012:38:58،
38
35
آقای زیبا کلام اگر شما جای آقای نوبخت بودید تصمیم های غلط تر و نادرست تر از وی میگرفتید چون در کلام شما یک نوع بی عدالتی پنهان وجود دارد که اگر مسئولیت دست تان می افتاد از همه اینها قلدرتر و ظالم تر بودید شما هم حرف های آقای نوبخت را که مردم را دارد نگون بخت میکند غلیظ تر و خشن تر ادا میکنید بدون اینکه به رفاه و آسایش و اشتغال و درامد و مسکن و خلاصه کلیه امکانات اولیه که یک شهروند باید برخوردار باشد فکر کنند به جز گران کردن کالا و خدمات که روش چوپانی است و بر علمی استوار نیست فکر نمیکنید اگر از اقتصاد فقط گران کردن و بالا کشیدن قیمت ها را یاد گرفته اید سواد تان پشیزی نمی ارزد .بسترهای یک اقتصاد پیشرو که نیاز ها و معظلات مردم و جامعه را حل کند مورد نیاز است هر وقت سوخت را گران میکنند یک بهانه شون اینه که از قاچاق آن جلوگیری بشه ، یک حرف مفت و عوامفریبانه که عذر قابل قبول نمیتواند باشد.
ای ایران: 1394/3/1013:30:17،
38
26
خدایی خوب همه سر کاریم اقتصاد ایران مریضه، دیگه با دارو درمان نمیشه نیاز به جراحی داره و باید تو این مملکت کسی مسئولیتشو به عهده بگیره و پاسخگو باشه
ن : 1394/3/1014:01:08،
38
32
هی میگن احمدی نژاد اجرا کرد بابا اون بدبخت قرعه ه نامش افتاد تازه از اون بالا بالا ی گرفته تا نظافت چی مجلس و کل حضرات و ایات این طرح و تایید کردن حالا خفه شدن مردن اگه بد بود بیخود کردن حمایت کردن اگرم نمیدونستن بیخود کردن رفتن راس امور
مراد: 1394/3/1015:06:21،
38
39
مردم بریم افغانستان؟؟؟؟
علی صحرا: 1394/3/1103:55:21،
27
29
باید یه جورای هزینه انتخابات پیش رو در بیاد .

البته سرعت اتوبوسهای شهر شیراز خیلی پایین هست و مسئولین

اتوبوس رانی به اندازه یک ارزن سواد ندارند . آنوقت جناب زیبا کلام از استفاده وسایل حمل ونقل عمومی صحبت میفرمایند .

در چند سال گذشته چقدر از ردیف افزایش قیمت بنزین برای بهبود وسایل حمل ونقل استفاده شده ؟بعد از این هم امیدی نیست .

مسئولین بی توجه و رانت خواری آنها اجازه نمیدهد مردم نفس راحتی بکشند .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما