کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شما کدام يک از 4 سناريو را ترجيح مي دهيد؟

کدخبر:۱۲۲۶۹شنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۱:۰۱:۴۷۳۷۰۱ بازدید

يک بار ديگر بنزين گران شد تا دوباره بازار بحث و نظرهاي مختلف در کوچه و خيابان و اتوبوس و تاکسي و البته شب نشيني ها داغ شود؛ برخي با ...

يک بار ديگر بنزين گران شد تا دوباره بازار بحث و نظرهاي مختلف در کوچه و خيابان و اتوبوس و تاکسي و البته شب نشيني ها داغ شود؛ برخي با اطمينان دوگانه  سوز کردن خودرو را توصيه مي کنند تا از گاز ارزان استفاده کنند. اما برخي ترديد دارند چرا که ممکن است دولت يک ماه ديگر گاز را هم گران کند! برخي هم با وجود گراني هنوز شاکي  اند که چرا دولت اين همه يارانه به بنزين مي دهد تا ماشين  سوارهاي پولدار بسوزانند و دود و سم آن نصيب فرزندان ما شود. اما در اين ميان قطعا همه نگران گراني هاي آينده اند.

اين در حالي است که اثرات تورمي گراني بنزين يکي از مولفه هايي است که دولت بر اساس آن براي گراني بنزين و نحوه آن تصميم مي گيرد.

در ادامه ضمن بررسي چند راه حل موجود پيش روي دولت کارايي هر راه حل را از نظر مولفه هاي مختلفي مثل کنترل مصرف و آلودگي هوا، مبارزه با قاچاق، توزيع عادلانه يارانه ها، رفع کسري بودجه و البته پيشگيري از اعمال فشار ناگهاني به خانوارها و کنترل تورم مورد بررسي قرار مي دهيم.

قبل از آن بايد بدانيم چرا دولت مجبور به اصلاح قيمت هاست؟ امروز بسياري از مردم ما مي دانند که پرداخت يارانه به کالاهاي مختلف در مجموع به ضرر جامعه است. به گفته مسئولان دولتي، بيش از 40 درصد گازوئيل يارانه اي که سرمايه همه ملت است قاچاق و با نرخ آزاد فروخته مي شود. مصرف بي رويه بنزين ارزان ريه هاي بسياري از ما را از هواي تميز محروم کرده است. بسياري از صنايع ما هم که به مدد سوخت ارزان چرخشان مي چرخد انگيزه اي براي افزايش بهره وري خود ندارند و تمام تلاششان آن است که از رانت سوخت و خوراک ارزان همچنان منتفع گردند نه آن که تکنولوژي و کارايي خود را ارتقا دهند. علاوه بر همه  اينها نفت، سرمايه  ملي ما، ارزان شده و اقتصاد ما را که با مشکلات مختلفي چون فساد و تحريم و تورم مواجه است گرفتار کسري بودجه دولت نيز کرده است. لذا دولت مجبور شده يک گام ديگر به سمت واقعي سازي قيمت ها حرکت کند. لذا چنانچه ما به بهبود شرايط اقتصادي و همچنين سلامتي خود و مخصوصا فرزندانمان مي انديشيم بايد ضمن حمايت از حرکت دولت به سمت واقعي سازي قيمت ها انتقادات و مطالبات خود را به نحوه  انجام اين کار معطوف کنيم نه اصل آن.

حال با توجه به اينکه اين مسئله تا حل نشود همراه اقتصاد ايران و دولتمردان خواهد بود در ادامه بررسي مي کنيم که چه راه حل هاي ديگري براي حل اين مسئله وجود داشته و آيا راه حل اجراشده بهترين بود؟

شما هم مي توانيد به اين راه حل ها بينديشيد و نظرات خود را با خراسان در ميان بگذاريد.
 

ايجاد کمربند امن انرژي و آزادسازي قيمت ها

يک راهکار که دو سال قبل از سوي برخي چهره هاي اقتصادي مجلس نظير توکلي، بحريني و مصباحي مقدم به دولت يازدهم ارائه شد، در مورد کل طرح هدفمندسازي پيشنهاد مي کرد که به تمام خانوارها به ميزان مصرف متعارف، سوخت (بنزين و گاز و برق و...) با قيمت يارانه اي ارائه شود تا يک کمربند امن براي خانواده هاي آسيب پذير ايجاد شود و براي مصرف بيش از آن تمام قيمت ها آزاد شود. اين راهکار که با اقبال دولت مواجه نشد از نظر مبارزه با قاچاق، کنترل مصرف بي رويه و کنترل آلودگي ها و توزيع عادلانه يارانه ها مثبت ارزيابي مي شود و مي توانست درآمد قابل توجهي براي دولت ايجاد کند اما قطعا بهانه اي به دست برخي سودجويان مي داد تا با ادعاي استفاده از سوخت آزاد بر قيمت ها بيفزايند لذا از نظر تورمي چندان مناسب ارزيابي نمي شود. شايد به همين دليل و از آنجا که دولت تمرکز خود را بر کنترل تورم گذاشته بود و البته به دليل سنگيني بار اجرايي آن، دولت زير بار آن نرفت.

تک نرخي شدن بنزين

اين گزينه که توسط دولت و بدون تشريح علل انتخاب آن اجرايي شد به خاطر اينکه سقف قيمت بنزين را تغيير نداد از نظر تورمي آثار حداقلي خواهد داشت. اما به خاطر عرضه بدون سقف بنزين 1000 توماني در مورد قاچاق نسبت به قبل امتياز مثبتي ايجاد نشده است. از نظر مصرف نيز به خاطر اينکه نه  تنها هزينه  اي بر پرمصرف ها تحميل نشده است (بلکه فشار رواني ناشي از تقبل هزينه  بيشتر به خاطر مصرف بيشتر نيز برداشته شده است) به نظر مي رسد روند افزايش مصرف بنزين آزاد با شدت بيشتري ادامه يابد. از نظر عدالت اجتماعي نيز قطعا اين گزينه با اعطاي يارانه بيشتر به پرمصرف ها و ثروتمندان نامطلوب ترين گزينه بود. (با احتساب قيمت آزاد 1700 تومان براي هر ليتر بنزين دولت در روز 50 ميليارد يارانه به بنزين مي دهد که بيش از 30 درصد آن به پرمصرف ها مي رسد).

قيمت گذاري پلکاني

يک راهکار ديگر که از سوي برخي کارشناسان در فضاي رسانه اي مطرح شد آن بود که همانگونه که گاز و برق به صورت پلکاني تعرفه گذاري مي شود بنزين نيز براي سطوح مختلف مصرف به قيمت هاي مختلف عرضه شود. مثلا هر خودرو تا سقف 60 ليتر در ماه را با قيمت يارانه اي 700 تومان، 60 تا 100 ليتر را 1000 تومان و بيشتر از آن را با قيمت آزاد خريداري کند. با توجه به وجود زيرساختي قوي به نام سامانه هوشمند سهميه بندي بنزين انجام اين کار از نظر اجرايي بسيار آسان است، اثر کاهنده قابل ملاحظه اي بر مصرف بي رويه دارد و درآمد قابل توجهي براي دولت ايجاد مي کند. به خاطر سهميه بندي کامل تمام سوخت هاي يارانه اي (حتي 1000 تومان) امکان قاچاق کاملا از بين مي رود و به خاطر ايجاد بار مالي بر پرمصرف ها از نظر عدالت اجتماعي نيز بهتر از تک نرخي کردن بنزين است.

اعطاي کارت انرژي به خانوارها

يک پيشنهاد ديگر که توسط شرکت بهينه سازي مصرف سوخت دولت يازدهم ارائه شد اما مورد تاييد تصميم گيران اقتصادي دولت قرار نگرفت اين بود که به هر خانوار يک کارت انرژي تعلق بگيرد و اين کارت هر ماه به اندازه مصرف متعارف انواع حامل انرژي شارژ شود. هر خانوار مي تواند از محل شارژ کارت خود بنزين بخرد، قبض گاز و برق و آب پرداخت کند و در صورتي که از تمام شارژ آن استفاده نکرد اضافي آن را به فروش برساند. اين طرح از نظر کنترل مصرف و آلودگي با تشويق کم مصرف ها و تنبيه پرمصرف ها مثبت و از نظر عدالت اجتماعي هم به خاطر اختصاص يارانه به خانوار و نه فرد کاملا قابل دفاع است (چرا که در اين شرايط حتي کساني که خودرو ندارند هم از يارانه بنزين بهره مند مي شوند).

اما به خاطر توزيع يارانه بين همه  خانوارها ممکن است بار مالي بيشتري بر دوش دولت بگذارد. اين طرح نيز از نظر اجرايي و کارشناسي نياز به فعاليت زيادي داشت که دولت از آن عبور کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1394/3/901:12:37،
119
33
همه قیمتا رو تک نرخی کنند ولی ثابت باشه.نه اینکه هرروز که از خواب پامیشی میبینی یه چی گرون شده.که بتونیم حداقل برا یکسالمون برنامه ریزی کنیم.مسئولین محترم انقد مارو غافل گیر نکنید.ما جنبشو نداریم.والا....
صابر: 1394/3/907:46:56،
94
36
اقتصاد ورشکست هیچ وقت درست نمیشه
عمو شهرام: 1394/3/907:52:23،
28
49
یکی درد و یکی درمان پسندد
یکی وصل و یکی هجران پسندد
من از درمان و درد و وصل و هجران
پسندم آنچه را جانان پسندد
نام شما: 1394/3/908:14:36،
77
37
ابتدای مقاله رو که خوندم یه لحظه فکر کردم دارم کتاب اجتماعی و مدنی سوم دبستان رو میخونم، از بس که نویسنده قوی استدلال کرده بود!

به نظر نویسنده با گران شدن قیمت بنزین فساد از اقتصاد ایران خارج میشود؟ یعنی این همه اختلاس و رانت خواری به دلیل ارزانی بنزین بود؟

آلودگی هوا فقط به خاطر ارزانی بنزین است؟ به نظر شما خودروهای مونتاژی سی سال پیش با مصرف بالا و تراکم فروشی توسط شهرداری ها و افزایش جمعیت شهرها و ترافیک باعث آلودگی هوا نمیشود؟ روغن پالم و پارازیت و سوسیس و کالباس تاثیری بر سلامت فرزندانمان ندارند؟ فقط و فقط بنزین 700 تومان سلامت جامعه را تهدید میکند!

اینکه صنایع ما تکنولوژی و راندمان پایین دارند، فقط مربوط به بنزین ارزان است؟ ارتباطی با نحوه مدیریت و وجدان کاری و عدم تعامل با دنیا ندارد؟ پس با این حساب، آلمان که تکنولوژی پیشرفته دارد باید گرانترین بنزین دنیا را داشته باشد؟
سعید: 1394/3/901:24:22،
49
40
رفاه اجتماعی تعبیری است معطوف به وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی كه حفظ كرامت انسانی و مسئولیت‌پذیری افراد جامعه، در قبال یكدیگر و ارتقای توانمندی‌ها، از اهداف آن است.
ما که رفاه اجتماعیو تجربه نکردیم-خوشبحال اونایی که تجربه کردنو از سر خوشی بدبختمون کردن
سامان: 1394/3/901:41:22،
115
52
اثرات کاغذ پاره های جناب احمدی تژاد!
لولو: 1394/3/906:52:58،
46
83
شما چه خصومتی با احمدی نژاد داری؟خبرداری تیم هسته ای این دولت چه گندی بالا اورده !!
ایرانیم: 1394/3/909:30:37،
53
40
آقای روحانی وعده داده بودند که پایبند قانون خواهند بود،این افزایش قیمت حاملهای انرژی هم قانون هدفمندی یارانه های آقای احمدی نژاد هست که مجلس هم تایید کرده،مشکل از قانون هست نه آقای روحانی،خود احمدی نژاد هم اگه الان بود وضعمون بهتر از این نبود که بدتر هم بود،
مجید تیزه: 1394/3/901:45:37،
80
39
دقت کردین هر روزمون شده جنگ اعصاب
کاظم: 1394/3/902:07:11،
64
36
والا دیگه موندیم چکار کنیم ، بکودوم ساز برقصیم!؟
والا دست مردم تنگ شده ، یکم بفکر مردم باشین ، بخدا بعضی آدم ها رو میبینم دلم کباب میشه واقعا نمیشه کاری برای اینا کرد! این یارانه بجای اینکه قشر پایین دست و قوی تر کنه و چرخه تولید رو بچرخونه بیشتر فاصله طبقاتی رو افزایش داده!
مجيد: 1394/3/903:50:46،
76
29
سناريوهاي ديگري هم هست
توليد يا واردات خودرو با مصرف پايين و قيمت واقعي
جلو گيري از سوءاستفاده اي مالي در بخش دولتي
جلوگيري از قاچاق سازمان يافته
عدم جبران هزينه اي سوء مديريت کشور از جيب مردم
و ...
kaveh: 1394/3/906:19:04،
73
38
مشكل اين نيست كه قيمت ها بايد واقعي بشوند بلكه مشكل از جايي شروع مي شود كه فقط قيمت ها واقعي و جهاني مي شوند اما دستمزد كارگران و حقوق كارمندان به هيچ عنوان در نظر گرفته نميشوند . ما بايد با درامد ايراني هزينه هاي جهاني رو بپردازيم و نظاره گر مقايسه احمقانه اي باشيم كه بين قيمت حامل هاي انرژي در ايران با قيمت آنها در جهان مي شود .
کرامتی: 1394/3/906:28:44،
33
82
من با افزایش 20 درصدی قیمت کرایه ها موافقم همچنین کالا ها و مواد غدایی هم باید افزایش قیمت داشته باشند تا بازار منطقی و با ثبات داشته باشیم دور از نواسان
علی: 1394/3/908:17:10،
50
42
شما لطفا نظر نده
Mohsen: 1394/3/907:05:22،
55
32
لعنت الله علی قوم الظالمین
صاحب نظر: 1394/3/907:18:20،
47
61
تورم هست اما خداییش امنیت داریم شب راحت می خوابیم . ناشکری نکنین
محسن: 1394/3/909:07:13،
61
35
اگه امنیت داریم شبها دره خونت رو باز بزار یا سوییچ بزار رو ماشینت باشه یا خونتو نرده و وسایل امنیتی نزار تا امنیت رو بفهمی!!!!!نکنه تازه اومدی از خارج یا خودتو زدی به اون راه!!!
نکنه شایدم کبکی که سرتو کردی تو برف.
dd: 1394/3/909:20:10،
68
36
تو اصلا میدونی امنیت یعنی چی که نظر میدی؟ امنیت اقتصادی و امنیت شغلی تو ایران داریم؟ مثل اینکه جیب جنابعالی از بیت المال پره
حسین: 1394/3/909:27:59،
55
40
به مرگ بگیر تا به تب راضی بشه حکایت این صاحب نظر است
حق گو: 1394/3/907:38:34،
45
29
تا کی می خواهیم جدا از معیارهای معمول دنیا باشیم ؟!
بجز معدود کشورهایی که اقتصاد دولتی دارند و قیمت ها دستوری تعیین می شود همه چیز تابع روند بازارهای جهانی است . در کدام کشور قیمت خودرو ی وارداتی بیش از دو برابر نرخ متعارف است ؟! این بانکداری اسلامی چه مزیتی جز رانت خواری برای کشور داشته است ؟ در کجا دیه شتر ملاک بیمه گر است ؟!
pepan: 1394/3/908:08:42،
44
39
تو یه جای مطلب اینو خیلی خالی بندی کردی ایرانجیب..
ماشینای پولدارا نیسان زامیاد نیست که دود سمی تولید کنه..ماشین اونا بنزین رو تصفیه میکنه و میتونی سرت رو بکنی تو اگزوز و انگار تو ییلاق نفس میکشی..
ن : 1394/3/908:14:18،
47
27
تو چرا از دهن مردم حرف میزنی کی مردم میدونند پرداخت یارانه به ضرر جامعه هست راست میگی بیا بپرس همه یارانه میخوان
ن: 1394/3/908:17:41،
46
20
کم خال ی ببند اونا که ماشین ندارند الانم پول یارانه میگیرن هر جور که دوست دارن خرج میکنن اخه کارت انرژی بدی بعد سر هر ماه بیفتیم تو خیابونا برا فروشش اونم یه دلالی جدید بعد هم اعلام میکنید 100 هزار شغل جدید ایجاد کردیم
عمله: 1394/3/908:29:47،
35
42
اینها خودشون بد جنسی بلدند نمیخاد شما یادشون بدی
هالو: 1394/3/909:21:46،
45
39
از همان ابتداي انقلاب كه بحث گراني كه شروعش از بنزين و بدنبال آن ساير اقلام پيش آمد معتقدم بودم اين ره نتيجه اي جز افت ارزش پول ملي درپي نخواهد داشت و هرساله بايد اين سيكل معيوب تكرار شود.چرا كه گراني كالاهاي اثر گذار بلافاصله دامن ساير كالاها را ميگيرد و بعد از مدت كوتاهي به نقطه اول كه چه عرض كنم بلكه عقب تر بر مي گرديم بعنوان مثال و قتي براي اولين بار به بهانه گرفتن سهم طبقه ضعيف از اغنيا و پرداخت مبلغي به كشاورزان مسن و از كار افتاده بنزين از 10 ريال به 30 ريال افزايش يافت به تبع آن و عليرغم آنكه جامعه در آن زمان اينقدر مصرفي و افسار گسيخته نبود در نتيجه اثرات تورمي بعد از مدتي 30 ريال از 10 ريال قبل بمراتب كم ارزشتر شد(افت ارزش پول ملي) لذا مجبور به گراني دوباره به 50 ريال و... 1000 تومان كه ارزش اين رقم نيز از 10 ريال ابتدا بمراتب كمتراست(در آنزمان نان 5 ريال بود و اينك 800 تومان).
امین: 1394/3/909:25:31،
37
24
راهکار اصلی، رابطه منظقی با جهان است، منزوی نبودن است. باز کردن در های کشور به روی سرمایه گذاری خارجی است. وقتی پول اومد و اشتغال ایجاد شد، دستمزد ها به صورت واقعی بالا رفت، آن وقت آزاد شدن قیمت ها کسی رو آزده نمی کنه. تمام این کارهای دولت، دست و پا زدن برای در رفتن از بن بستی است که در آن گیر کرده. مشکل اساسی خیلی ریشه ای تر است و به سیاست های کلی تر که بعضا از کنترل خود دولت هم خارجه ، متاسفانه، مربوط است.
سلام: 1394/3/909:38:37،
47
37
من نمیدونم چرا بعضی ها هی میان میگن خدا رو شکر امنیت داریم مگه نباید داشته باشیم مگه همه کشورهای دنبا نا امنن و فقط ما امنیت داریم جز چند کشور انگشت شمار تو دنیا بقیه کشورها امنیت کامل دارن نه مثل ما این قضیه کار دولتمردان بی لیاقت ماست که برای فرار از مسیولیتشون بیان میکنن
حامد: 1394/3/911:23:14،
42
37
نویسنده محترم ایرانجیب شماهم مثل دولتی ها یامرفه های بی دردحرف نزن.چرافقط ازواقعی کردن قیمت حامل های سوخت حرف میزنید چراازواقعی کردن دستمزدها چیزی نمیگین.ازاستانداردسوخت.(بنزین زدم بعدامعلوم شدنصفش آب بوده)ازاستانداردخودرو.ازرانتها(امثالزنجانی) ازاختلاسهایی که کمرمملکتوشکسته ازعدم صداقت بامردم.حقوق کارمند14درصدبافزایش دادن بعدمدتکوتاهی بنزین از400به1000یعنی 150درصدافزایش وهمینطورآب.برق گاز(برای من70هزارپول گازاومده 35هزارپول گاز35هزارباج سبیل)یهنی تورم از45تا150درصداونوقت حقوق کارمند14درصد.اگه راست میگیدمثل دانمارک بنزین 5هزارتومانش کنیدولی کارگروروزی40یوروحقوق بده ببین کی ناراضی توروخدابس کنیدبادلایل تحلیلهای آبکی مردم چیزفرض نکنید؟؟؟؟
صدای ملت: 1394/3/913:50:27،
46
27
آقا حامد گل گفتی
آى گل گفتی
ولی کو گوش شنوا!!!!!؟؟؟؟
چه ملت و چه دولت از اين گوش ورود از گوش بعدی خروج
مهدی 33: 1394/3/915:09:34،
42
40
من هم پیشنهاد پلکانی را
بمنظور جلوگیری از مصرف غیر ضروری سوخت و کاهش آلودگی هوا و کاهش هزینه ها قبول دارم
محمود: 1394/3/916:17:49،
36
28
در زمان احمدی نژاد گفته شد که میخواهیم قیمت بنزین به قیمت جهانی نزدیک شود در آن زمان قیت دلار 1200 توان بود و قیمت بنزین 400 تومان ولی به یکباره قیمت دلار سه برابر شد .چه تضمینی وجود دارد که اگر قیمت سوخت معادل قیمت جهانی شد با همین قیمت 3300 تومانی دوباره قیمت دلار بالا نرود؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار