کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

معاون نوبخت : فقط 50 هزار میلیاردر تهرانی حذف شده‌اند

کدخبر:۱۲۲۶۸شنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۶:۴۹۳۹۹۳ بازدید

روند حذف شدن افراد و خطا در شناسایی پردرآمدها نشان می‌دهد غیر از شاخص‌های اعلام شده، دولت معیارهای دیگری هم برای حذف افراد ...
معاون نوبخت : فقط 50 هزار میلیاردر تهرانی حذف شده‌اند

روند حذف شدن افراد و خطا در شناسایی پردرآمدها نشان می‌دهد غیر از شاخص‌های اعلام شده، دولت معیارهای دیگری هم برای حذف افراد در نظر گرفته است.

به گزارش وطن‌امروز، برخی از افرادی که یارانه آنها حذف شده هیچ‌کدام از شاخص‌هایی را که در سامانه اعتراض حذف‌شدگان اعلام شده ندارند. بدین‌ترتیب مشخص است دولت برای حذف یارانه نقدی افراد به غیر از معیارهای اعلام شده دلایل دیگری که آن را اعلام نمی‌کند داشته است. این موضوع در راستای اطلاع‌رسانی ناقص دولت درباره مسائل اقتصادی صورت می‌پذیرد و گویا قرار نیست این موضوع فعلا حل شود.

جالب اینکه مسؤولان آمارهای مختلف حذف افراد را اعلام کرده‌اند اما جدیدترین آمار حذف مربوط به معاون نوبخت می‌شود. علیرضا صالح، معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در این باره گفته دولت فقط یارانه نقدی 50 هزار میلیاردر تهرانی را قطع کرده است! وی در این باره گفت: دولت تنها یارانه ۵۰ هزار نفر از تهرانی‌هایی را که درآمد بالا و میلیاردی داشتند، قطع کرد و یک‌سوم میلیاردرهای تهران که یارانه آنها قطع شده با مراجعه به سازمان هدفمندی یارانه‌ها خواستار دریافت مجدد یارانه شدند. وی بیان کرد: اعتراض‌های زیادی علیه دولت برای حذف عده معدودی از مردم از دریافت یارانه نقدی شده اما دولت تنها یارانه تعداد۵۰ هزار نفر از افرادی را در تهران که درآمد بالا و میلیاردی داشتند، قطع کرده است. معاون امور مجلس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه مسؤولان و شخص رئیس‌جمهور به هیچ عنوان راضی به کاهش یا قطع یارانه افراد کم‌درآمد جامعه نیستند، خاطرنشان کرد: از زمان اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها تا زمان شروع دولت یازدهم بیش از ۹۵ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی نصیب دولت شد.

این میزان تا تاریخ دوم اردیبهشت 1393 به بیش از ۱۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. براساس ماده 7 قانون هدفمندی یارانه‌ها باید ۵۰ درصد این میزان بین مردم و بخش بهداشت و درمان و ۵۰ درصد دیگر نیز بین بخش تولید و خود دولت توزیع شود. صالح با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها خاطرنشان کرد: سال گذشته با وجود اینکه قانون اجازه حذف تعدادی از یارانه بگیران را به ما داد، ما فقط 80 هزار نفر را توانستیم حذف کنیم که البته حذف همین تعداد نیز جنجال‌هایی را به پا کرد و کل حذف‌شدگان به یک میلیون نفر هم نرسید. وی افزود: در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها متاسفانه هیچ‌گونه توجهی به بخش بهداشت و درمان نشده است به همین منظور در طول یک سال گذشته 6 هزار میلیارد تومان به بخش بهداشت و درمان اختصاص دادیم که تأثیر آن در بین مردم به خوبی دیده می‌شود.

شاخص‌های پنهان

محسن بهرامی‌ارض‌اقدس، مشاور معاون اجرایی رئیس‌جمهور چند روز پیش درباره معیارهای حذف افراد از لیست یارانه نقدی گفته بود: 4 عامل برای حذف افراد غیرنیازمند از دریافت یارانه مشخص شده است. تعداد عائله خانوار، شهر محل سکونت، برخورداری از منزل مسکونی ملکی و نوع و مدل خودروی شخصی از شاخص‌های مورد نظر دولت در حذف افراد غیرنیازمند است.  اظهارات مسؤولان دولتی و شاخص‌های اعلام شده در سامانه اعتراض به حذف افراد از یک طرف و اظهارات برخی حذف‌شدگان از طرف دیگر نشان می‌دهد معیارهای دیگری هم برای حذف یارانه نقدی افراد در نظر گرفته شده است.

به عنوان مثال یکی از حذف‌شدگان در گفت‌وگو با ما اعلام کرد یارانه نقدی وی از فروردین قطع شده این در حالی است که کاسبی با درآمد معمولی است. وی وقتی برای اعتراض به سازمان هدفمندی مراجعه می‌کند به او اعلام می‌شود به علت انجام سفر خارجی در چند سال پیش از دریافت یارانه محروم شده است. یا فرد دیگری که خانه وی در جنوب تهران است و خودرو و درآمدی معمولی دارد نیز جزو حذف‌شدگان از یارانه نقدی قرار گرفته است و هیچ‌کدام از معیارهای اعلام شده شامل حال وی نمی‌شود. این در حالی است که این فرد به علت ماموریت‌های کاری سفرهای خارجی می‌رود و به احتمال فراوان همان معیارهای پنهان که اتفاقا پرخطا هم است موجب شده وی از لیست یارانه‌بگیران حذف شود.  جالب‌تر اینکه برخی افرادی که حذف شده‌اند در تماس با ما اظهار می‌کنند درآمدی بسیار معمولی دارند در حالی که معاون نوبخت مدعی است فقط میلیاردرهای تهرانی از لیست یارانه‌بگیران حذف شده‌اند و 33 درصد آنها تاکنون هم به حذف خود معترض شده‌اند. این مساله نشان می‌دهد اولا حذف افراد پرخطا بوده است و دوما آمار درستی ارائه نشده است. همچنین مشخص می‌شود دولت معیارهایی غیر از شاخص‌های دیگر برای حذف افراد در نظر گرفته که بنا به دلایل نامعلوم نمی‌خواهد رسانه‌ای شود.  

همین معیارهایی که دولت اعلام کرده بسیار کلی و نامفهوم است. مثلا یکی از شاخص‌های افراد در حذف از یارانه نقدی، خودرو اعلام شده است اما معلوم نیست چه نوع خودرو با چه ارزشی ملاک پردرآمد بودن است. دولت اعلام نکرده از نظر آن دارنده خودرو با چه ارزشی پردرآمد محسوب می‌شود. یا درباره خانه، چه کسی خانه‌ها را ارزشگذاری می‌کند و مالک چه خانه‌ای با کدام موقعیت جغرافیایی پردرآمد محسوب شده و یارانه‌اش قطع می‌شود. یا مسؤولان دارنده چه شغلی را پردرآمد و شایسته حذف از یارانه نقدی می‌دانند. مثلا اگر قرار است یارانه نقدی پزشکان قطع شود آیا دولت این احتمال را نمی‌دهد که امکان دارد یک پزشک کم‌درآمد در کشور وجود داشته باشد؟  جالب اینکه قائم‌مقام بانک مرکزی نیز اعلام کرده در زمینه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بانک مرکزی با دولت همکاری می‌کند. شاید در نگاه اول تنها همکاری دولت با بانک مرکزی در شناسایی پردرآمدها و بررسی حساب بانکی آنها باشد اما مسؤولان قویا این موضوع را رد می‌کنند.

کمیجانی در این باره گفته است: «بانک مرکزی در این زمینه هماهنگ با دولت عمل می‌‌کند و به واسطه آثار کلان اقتصادی ناشی از اجرای مراحل بعدی قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، مراقبت‌های لازم را دارد.» با وجود اینکه دولت نمی‌پذیرد حساب‌های بانکی افراد برای شناسایی پردرآمدها بررسی می‌شود اما درآمد و پولی که در حساب افراد است می‌تواند یکی از معیارهای دولت برای حذف افراد هم باشد. دولت مدعی است حساب‌های بانکی را چک نمی‌کند اما نوع خانه و ماشین و حتی معاملاتی که افراد انجام داده‌اند را بررسی می‌کند تا یارانه نقدی پردرآمدها را حذف کند. در این میان بهتر است دولت برای حذف افراد معیارهای حذف را - حتی آنهایی که اعلام نشده و پنهان هستند- دقیق و شفاف اعلام کند تا هیچ‌گونه ابهامی در این زمینه وجود نداشته باشد و خطای حذف نیز کاهش یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مسعود: 1394/3/901:08:17،
166
32
از اون روزی که قرار بود یارانه بدن به ملت؛زمزمه هاش همه جا پیچیده بود که این یارانه کم کم از همه حذف میشه و فقط سیاستی بوده واسه گرون کردن اجناس.انگار داره به واقعیت تبدیل میشه.واقعا به مملکت اسلامی ایران تبریک میگم که اسلام ناب محمدی رو به نمایش گذاشته.و واقعا موندم چرا هیچکس اعتراضی نداره به این وضعیت.
ب ز: 1394/3/909:57:55،
73
29
يعنى هركى ماشين خوب سواره پولداره؟؟!!!!!!!من ميلياردر سراغ دارم كه سمند سوار ميشه!
فرهاد: 1394/3/911:14:40،
52
25
ميلياردر سمند سوار رو بيخيال، ​50هزار نفر ميليارد داريم!!! تازه اينا اونايي هستن كه شناسايي شدن و نور چشمي نبودن و يارانه شون قطع شده!!! قديما تعداشون خيلي كم بود. الان بايد دنبال تريليونر ها گشت !
123: 1394/3/911:29:26،
56
19
نمیدونم چرا هر وقت آقای نوبخت رو میبینم یاد خنده های آقای کفاشیان میفتم !!!!!
سام: 1394/3/903:15:06،
46
92
هر کاری دولت بکنه یک عده شاکیند . یادمان نرفته که این قانون مجلس است که نیازمندان مستحق یارانه هستند . در شرایط مالی ا مروز دولت در بین همه ملت نیازمندمان فقط زنان سرپرست خانوار که بی کار و بی خانه و بی کس هستند نیازمند ترند . آخر کاسب و کارمند و شاغل و....... باید از دولت تورم 2 درصدی را مطالبه کنند وگرنه چندرغاز یارانه جز تخریب شخصیت به درد چه چیزی میخوره ؟ ؟؟/
ایرانی: 1394/3/908:23:18،
43
26
.... بدون شرح .....فقط دوستان نظر بدن!!!
شوشي: 1394/3/907:24:01،
45
23
چقدر وضع درمان خوب شده؟
ديگه اگه بميري هم نمي توني بدي دكتر!؟يا بيمارستان!
ويزيت ها سرسام اور شده و هر كي هر چقدر دوست داشته بگير البته مي گيره!
داروها چندين برابر شده!
بگم.......
حمیدرضا: 1394/3/907:25:06،
51
29
حالا این میلیاردرا خودشون خجالت نمی کشیدند که یارانه میگرفتند ؟
من دیگهحرفی ندارم :-|
واقعه بین: 1394/3/909:24:36،
40
29
تازه اعتراض هم کردند ..کجای کاری حمیدرضا
یاهو: 1394/3/907:26:40،
40
23
از همان اول کار هم معلوم بود که هیچ معیار درستی برای تعیین افراد نیازمند وجود ندارد ! مجلس چیزهایی را تصویب می کند که
فاقد ارزش کارشناسی است و فقط بازی سیاسی دارد .
عتی: 1394/3/907:35:33،
59
21
جوک سال. با صرف نظرکردن ازدریافت یارانه اینده فرزندانمان را تضمین کنیم
واقع بین: 1394/3/909:55:04،
42
22
اتفاقاً عیت حقیقته ولی منظور فرزندان آنهاست نه ما
صابر: 1394/3/907:48:02،
31
22
یه خورده از جیب خودتون بزنید کم به مردم فشار بیاد
م: 1394/3/908:01:32،
36
24
يارانه ايكه دولت براي هدفمندي ميريزه .واسه فيش هاي آب و برق وگاز ... كافي نيست چه بمونه به بقيه گروني ها در همه سطوح كه بعد از هدفمندي مردم گرفتار اون شدند.اينم كه ميگن آدم هاي حذف شده از ميلياردرهاي تهرانن دروغه چون من ازيك شهرستان دور افتاده هستم اما يارانه منم قطع كردن.
ی نفر بدشانس: 1394/3/908:23:23،
45
19
دولت عزیز واضح داره دروغ میبافه یارانه من بیکار رو که میلیاردر هم نیستم اصلا اوضاع مالیم طوریه که اصلا 100هزار تومنم تو بانک ندارم قطع کردن نمیگم خونه و ماشین ندارم ولی در حد عادی !!توی شبکه های اجتماعی گشتم خیلی کسای دیگه هم مثل من بودن اما اصلا حتی یه بازاری یا کسانی که 5 خونه دارن یا حتی 1میلیارد تو بانک سپرده گذاشتن یا حتی مسافرت خارج رفتن قطع نکردن به اینکار میگن ضعیف کشی زورشون به اونا نمیرسه به ما گیر دادن!!
شهروند ایرانی واقعی: 1394/3/909:13:56،
36
26
مبلغ یارانه هر چند هم که ناچیز باشه چون به دولت فشار میاد برای من خیلی شیرینه باور کنید صدها هزار تومان ارزش داره آخه چه حالی میده دستش درد نکنه بانی اونو.....
ایرانی: 1394/3/909:16:28،
39
27
دروغ میگن من درشهرستان زندگی میکنم میلیاردر تهرانی هم نیستم یارانه ام قطع شده گناه بنده اینه تمام پولمو دادم یه ماشین به اصطلاح اقایان لوکس حقوقم هم درامد بازنشستگی معمولی است یعنی بعداز عمری کار کردن وبازنشسته شدن حق نداری سوار یه ماشین خوب بشی اصلا زندگی کی مال ماست مال ازمابهترونه .
ب ز: 1394/3/909:51:09،
30
25
اينها فكر كردن كه ميلياردرها فقط در تهران زندگي ميكنند؟؟؟!!!!!!!باور كنيد كه الان بعضى شهرستانيها وضع ماليشان از تهرانيها بهتره!
سوال از ایرانی: 1394/3/911:22:06،
12
27
دوست عزیز مال منم قطع شده راست بگو نوع ماشینت چیه مثل من شاسی بلند داری؟
محسن: 1394/3/910:22:43،
30
33
لطفا اینقدر از دولت گله نکنید چون دولت فقط مجری قانون است و ما بجای گله از دولت باید در رای به نمایندگان مجلس دقت بیشتری نمائیم و کسانی انتخاب شوند که برای مردم کشور خودشان بیشتر دلسوز باشند.
سعید: 1394/3/910:54:51،
33
25
البته و صد البته روزنامه وطن امروز باید معرف دوستان باشه.میشه گفت سرکرده دلواپسان و کاسبان تحریم.پس فکر نکنید دلشون برای منو شما سوخته.دنبال بهونه برای گیر دادن به دولت هستند و بس
غلام: 1394/3/911:57:32،
31
25
بعنی تهران 50 هزار میلیاردر داره ؟
ایرانی: 1394/3/911:59:55،
32
27
درجواب دوست عزیز .بله تمام پول پاداش بارنشستگی وپس اندازمودادم شاسی بلندخریدم به جمع کردن مال وخرج نکردنش تا وقتی اخر عمرت برسه اعتقادی ندارم .به عبارتی همه دارایی من همین ماشینه .هروقت هم لازم باشه میفروشمش بی خیال ضرروافتش.معیار دولت غلطه.
سوال از ایرانی: 1394/3/912:59:48،
32
26
قربون مرامت من مثل شما همان کار رو کردم اما این آقایون به صورت تصادفی ملت را انتخاب کردن یعنی یه لشکر آدم ماشین سواری سدان با قیمت نجومی دارن مال اونا قطع نشده به ما که همچین طبقه بالا هم نیستیم ولی شاسی بلند داریم گیر دادن من یکی اصلا پولدار نیستم چه برسه به میلیاردر!
blue: 1394/3/913:43:44،
28
23
یارانه رو نقدی میگیریم قبض آب وگازوبرق که میاد به دولت پس میدیم
آب وبرق وگاز قبل یارانه این قیمت بود؟
البته کسی که از رفاهش بزنه یعنی گرما وسرما رو تحمل کنه وبا نور استاندارد زندگی نکنه و...شاید یه چندرغاز از یارانه واسش بمونه!!!
دیگه نفرت پیداکردم از بحث حذف یارانه ها
قیمتها برگرده کی یارانه میخاد؟
بی پول: 1394/3/913:49:08،
26
25
یارانه ما از اسفند قطع شده نه ماشین داریم نه کار فقط 2 بار از ایران خارج شدیم یعنی پولداریم???????
من: 1394/3/917:12:17،
26
27
کاش همون دولتهای دهه هفتاد جرات داشتن هدفمندی رو اجرا میکردن تا الان وضعیت ساماندهی شده بود. الان زمان نیازه تا تاثیرش مشخص بشه ولی هرچی هست مرگ یه بار شیون یه بار همه چیزو آزاد کنن.یارانه هم ندن. مردم بیکار رواستخدام کنن باچماق وایسن روسربقیه که قیمتها رو افزایش ندن. اونوقت همه چی درست میشه. سوال دیگه ای بود درخدمتم
امین: 1394/3/921:08:52،
30
12
فکنم ههمون پولدار حساب میشیم گرممونه حالیمون نیست
مجیری: 1394/3/2015:34:02،
27
24
توراخدافکرکن من یک بازنشسته هستم دوتادختردارم یک پسر دختربزرگم راشوهرش دادم سال هشادهشت هنوزبدهکاریشادارم میدم دوتابچه ای دیگردانشجوهستند حالاخودتان قضاوت کنید من چقدر حقوق بایدبگیرم تازندگیم اداره شود
کمالی: 1394/3/3015:19:53،
28
24
اگه یارانه من معلم قطع شده پس چرا قیمت ها به قبل برنمیگرده؟ مگه قرار نبود پول حاملهای انرژی را توسط یارانه بپردازیم. پس چرا قطع شد؟ اینه تدبیر و امید؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار