کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
دهکده ساحلی الیت
زیرپوش ضد عرق
ایکاپ
نیسان
مجتمع فنی تهران
کانال تلگرام ایران جیب

توقف قراردادهای سفیدامضای کارگران رسما کلیدخورد

کدخبر:۱۲۲۵۹جمعه، ۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۴:۴۰۱۷۹۵ بازدید

کارگران طرحی را به وزارت کار بُرده‌اند که در صورت اجرایی شدن می‌تواند به ادامه امضای قراردادهای سفید در بازار کار ایران تا حد زیادی خاتمه دهد.

کارگران طرحی را به وزارت کار بُرده‌اند که در صورت اجرایی شدن می‌تواند به ادامه امضای قراردادهای سفید در بازار کار ایران تا حد زیادی خاتمه دهد. هم اکنون 35 درصد پرونده‌های شکایت درباره این مسئله است.

به گزارش مهر، یکی از بزرگترین معضلات و مشکلات فعلی بازار کار کشور نحوه امضای قرارداد همکاری و تعیین شرایط یکطرفه از سوی برخی کارفرمایان است به نحوی که این مسئله باعث افت بیش از پیش اندک امنیت شغلی باقی مانده در بازار کار ایران شده است.در واقع امضای قرارداد سفید و اجبار نیروی کار به پذیرش شرایطی که بعدا از سوی کارفرما تعیین و در فرم قرارداد لحاظ می شود، بدترین نوع استثمار نیروی کار است و نشان دهنده اوضاع بسیار بد عرضه و تقاضای در بازار اشتغال و همچنین افت فرهنگ کار و تضعیف تکریم نیروی کار در کشور است.اینکه کارفرمایی به خود اجازه دهد با تعیین شرایط کاملا یکطرفه، اختیار نیروی کار را مانند ابزاری در اختیار داشته باشد و هر زمان که تشخیص داد در اندک زمانی شرایط را به نفع خود تغییر دهد، نشان می دهد که نه تنها بازار کار کشور در دهه های اخیر پیشرفتی نداشته، بلکه از آنسو دچار اضمحلال و سستی اصولی چون رعایت حقوق دیگران، عدالت، مال حلال بردن، سعی در جلب رضایت نیروی کار و مسائلی از این دست شده است.
 

استثمار نیروی کار از طریق قرارداد

چند سالی می شود که هر از چندگاهی دولت‌ها از لزوم برخورد قاطع با یکی از بدترین اشکال استثمار نیروی کار که همانا اجبار افراد به امضای قراردادهای سفید است سخن می گوید اما در عمل این شرایط کاملا ناعادلانه در بازار کار برقرار است به نحوی که نمایندگان کارگران می گویند اختلاف بر سر اینگونه قراردادها، یکی از بیشترین میزان پرونده های شکایتی در هیات های حل اختلاف است و حجم انبوهی از اختلافات تنها بر سر قراردادهای کار و سفید امضاء ها است.

رحمت الله پورموسی در گفتگو با مهر با بیان اینکه پیرامون ساماندهی قراردادها و جلوگیری از ادامه روند امضای قراردادهای سفید، یک نشست ۳ جانبه با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت در سال گذشته داشته ایم گفت: متاسفانه با مخالفت کارفرمایان، مذاکرات به جایی نرسید و قرار بر این بود که مقدمات بهتری برای ادامه گفتگوها در اینباره فراهم شود.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهارداشت: پیرو این موضوع در سال جاری با معاون روابط کار وزارت کار گفتگو شد و وی عنوان کرد بهتر است کار از طریق نامه نگاری با وزارتخانه دنبال شود. به صورت کلی، رویکرد وزارت کار در موضوع ساماندهی قراردادهای کاری و حذف سفیدامضاء ها از بازار کار، مثبت است.

پورموسی ادامه داد: هم اکنون بیش از ۳۵ درصد کل پرونده های شکایت کارگران از کارفرمایان در مراجع حل اختلاف مربوط به قراردادهای سفیدامضاء است. این موضوع معضل بزرگی در بازار کار کشور درست کرده و شخص وزیر کار نیز در مقطعی به دنبال این بود که بتوان راهکاری برای حل این مسئله پیدا کرد.


موج پرونده های شکایت از سفیدامضاها

این مقام مسئول کارگری کشور تاکید کرد: ما یک طرحی داریم که در صورت اجرا می تواند منجر به کاهش حجم پرونده های شکایت در مراجع حل اختلاف شود که در نهایت منجر به افزایش اعتماد و همچنین امنیت شغلی نیروی کار کشور خواهد بود.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهارداشت: با وجود اینکه در ماده ۳۷ قانون کار بر پرداخت مزد نیروی کار به صورت نقدی و یا حساب بانکی تاکید شده، برخی کارفرمایان از این فضا به نفع خود سوء استفاده می کنند و قرارداد سفید از افراد می گیرند.به گفته پورموسی، در مواردی با وجود اینکه افراد روزانه تا ۱۳ ساعت نیز به کار گرفته می شوند، اما قرارداد سفیدامضاء باعث می شود تا شاغلان نتوانند به حقوق قانونی خود دست پیدا کنند. در اینگونه موارد شکایت نیروی کار نیز هیچگونه فایده ای ندارد.

وی افزود: در طرح کارگران بر پرداخت کلیه حقوق افراد به حساب های بانکی تاکید شده و همچنین عنوان کردیم که اگر کارفرمایی بخواهد به روند پرداخت دستی حقوق ادامه دهد و نیروی کار از وی به مراجع حل اختلاف شکایت کند، رای به نفع نیروی کار داده خواهد شد و تنها پرینت بانکی است که قابل استناد می شود.

 

همراه مکانیکدیدگاه ها

حالا که چی : 1394/3/817:53:19،
50
32
سختی همش برای قشر کارگر ، فرهنگی و بازنشسته

که 80 درصد مملکت همینه
كارفرما: 1394/3/818:20:50،
50
28
مثلا الان كارفرماها خودشون حال روز خوبي دارند
فامیل دور: 1394/3/821:56:44،
34
27
دوباره تکرار می کنم نمیدونم چرا خبرای اینچنینی رو می بینم یا می شنوم یاد هرم قدرت فری میسن ها یا همون شیطان پرستان می افتم که اون ثروتمندان توی قسمتهای بالای هرم و مردم همیشه بدهکار توی قاعده هرم جا خوش نموده اند.
حمید: 1394/3/822:53:00،
25
26
فرهنگی؟ واقعا اینطور فکر میکنی؟ لابد خودت فرهنگی هستی.
رسول: 1394/3/818:01:52،
42
27
من یک کارکر کارخانه لاستیک سازی هستم که موسسه بی وجدان میزان 35 میلون که حاصل کارکرد 9 سال من بود خورد و یک لیوان آب هم روش الهی که مسولین موسسه روز خوش نبینند.
مجید: 1394/3/818:04:06،
31
24
باید سراغ دانه درشت ها بروند. ایران خودرو کارگران را پس از 10 سال به شرطی رسمی می کند که هر زمان خواست بتواند به بهانه های انضباطی آیشان را قراردادی کند.
کارگر: 1394/3/818:08:37،
26
23
من نمیدونم وقتی که اداره کار و( قانون کار) وجود داره چرا این مطلب رو اداره کار به کارفرمایان متذکر نمیشود که آنها باید طبق قانون اداره کار با کارگر رفتار نمایند و حق قانون جدید و من در آوردی از خودشان ندارند که از کارگر تعهد یا امضا بگیرند که باید با قانون ما کار کنی ۰۰

در ضمن اداره کار قانونی داره که بدر کار گر نمیخوره و مبهم است ۰۰ مثل قانون حق سنوات که کارفرما میتونه در آخر سال یا باز نشستگی از یک تا سه ماه حقوق به کارگر بدهد و مثل این قانون کارگر رو سر در گم کرده و قانونه سه دستگی به وجود آورده چون یک ماه حقوق خیلی کمه و سه ماه هم کارفرماها نمیده و دو ماه هم درگیری بوجود آورده و در آخر کار همش رای به نفع کارفرما صادر میشه
اداره کار هم مثل بانک رفاه کارگران فقط اسمش برای کارگر است و هیچ به درد ما نمیخورد ۰۰۰ زنده باد کل ایران و اداره های ایران با اون قانون سر در گمش
ملت ساده دل: 1394/3/818:16:51،
29
22

با این طرح موجی به موجهای بیکاری اضافه میشه توی این وضعیت رکود و بیکاری

همیشه دولتها نشان دادند که به نفع صاحبان ثروت و کارخانه دارها عملی انجام دادند تا به نفع کارگر


من: 1394/3/821:38:35،
38
13
می دونم که الان ملت میان هی منفی میدن, ولی توی آمریکا, ژاپن و ... رو که نگاه کنید, کارفرما امروز می تونه به کارگر بگه دیگه از فردا سر کار نیا, بدون هیچ عواقبی. حقوقش رو تصفیه می کنه و خداحافظ.
یاد آوری : 1394/3/822:49:38،
32
17
شما درست میگی اما در زمان بیکاری کارگر دولت امریکا موظف است تمام مزایا و حقوق کارگر رو تا زمان کار جدید پرداخت کنه که این حقوق کفایت کامل رو میکنه

اما کارگر ایرانی چی ۰۰۰ وقتی بیکار شد پول نیم کیلو گوشت در روز بهش میدن
reza: 1394/3/900:13:57،
15
20
باشه هروقت تو ایران هم کارگر حداقل ساعتی 10 دلار بگیره اون موقع هم هر روز یک کار گر جدید استخدام کنن.... نه اینکه حداقل حقوق یک کار گر براساس وزارت کار روزی 8 دلاره ..... تازه این نرخ وزارت کاره و اگر واقعی بخوای حساب کنی ما روزی 4 دلار هم داریم .... تازه فردو حداقل بیمه هم نمی کنند....بعدم خوش تیپ اونجا بیمه بیکاری تعلق می گیره .... یه سال بهت یه چیزی میدن که حداقل از گرسنگی نمیری نه اینکه اینجاتازه یه چیزی ازت میگیرن که چون کار نداری باید زودتر از گرسنگی بمیری.....
واقعه بین: 1394/3/822:21:58،
26
26
کشکه .شک نکنید/یا قرار داد رو جوری مینویسند که کارگر بدبخت نتونه جیکش در بیاد /یه چیزی برابر با دوران فراعنه منتها با ورژن جدید
فرزاد: 1394/3/900:22:34،
28
19
من یک کارفرما هستم.به جرات میگم ما دست کارگری را که خوب کار میکند را میبوسم.بالاتر از قانون کار هم به کارگر خوبم حقوق میدهم و حسابی نازش را میکشم.مشکل ما با کسانی است که با نام کارگر ، کار نمی کنند.باور کنید همین چندر غاز حقوق اداره کار را هم با نارضایتی بهشان میدهم.از فرصتی که برایشان قرار داه ام سو استفاده میکنند.و از زیر کار در میروند.قانون گفته 8 ساعت کار به جرات میگویم بعضی ها یکساعت کار نمیکنند.من به نیرویی که لیاقت داشته باشد تا چندین برابر حداقل حقوق میدهم و با رضایت کامل میدهم.به نظرم قانون کار از تنبل ها حمایت میکند چون کدام کارفرمایی نیروی خوب خود را از دست میدهد
امیر: 1394/3/912:06:25،
22
20
به نظر من تا زمانیکه مشگل کارگر با کار فرما حل نشه باید قانونی تصویب بشه به کارگر گفتی برو علبه کارفرما هیچ کاری نتواند بکند. هم به نفع کارگر است هم به نفع کار فرما است .ان وقت کارگر هشت ساعت تمام کار میکند . کارفرما فکرش ازاد است .به جای حق وحقوق از اول حقوق بیشتری بگیره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانس مسافرتی بهار پرستوها

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

نتایج انتخابات ریاست جمهوری - 30 اردیبهشت 96 / نتایج شمارش آرا به تدریج اعلام خواهد شد
مکانیک به زبان ساده / عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - خرداد 96
بیانیه حجت الاسلام رئیسی؛ بعد از اعلام نتیجه انتخابات
بازی خطرناک چری برای بازار ایران!
جدول شرایط پیش فروش کلیه محصولات ایران خودرو - خرداد 96
احتمال پیش‌فروش خودروی جدید پژو 2008 از سوم خردادماه
شرايط پيش‌فروش محصولات پارس‌خودرو به مناسبت آزادسازی خرمشهر
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی خودروهای سراتو، چانگان و آریو - اردیبهشت و خرداد 96
تولید 2 خودروی سواری در کشور به صفر رسید
شرايط فروش نقدی، اقساطی و ليزينگی محصولات شركت سايپا - خرداد 96
قیمت مدل‌های صفر پرفروش‌ترین خودروهای تولید داخل + جدول
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - خردادماه 96
خودروهای روسی که به ایران می‌آیند، چه شکلی هستند؟
دکتر حسن روحانی پیروز انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم
آسایشگاه خیریه
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بازاریاب تجارت فردا
بلیط هواپیما