کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ركود عجيبي بر بازار طلا حاكم است

کدخبر:۱۲۲۲۹پنجشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۲:۴۰۲۳۶۸ بازدید

بازار طلا هم اين روزها مانند بازارهاي ديگر از ركود رنج مي‌برد؛ ركودي كه از يك طرف به اوضاع و شرايط اقتصادي بر مي‌گردد و از سوي ديگر به عرضه ...

بازار طلا هم اين روزها مانند بازارهاي ديگر از ركود رنج مي‌برد؛ ركودي كه از يك طرف به اوضاع و شرايط اقتصادي بر مي‌گردد و از سوي ديگر به عرضه و تقاضاي بازار. در اين ميان اما شايد اين «دلار» است كه در هفته‌هاي اخير نظرياتش را به بازارهاي ديگر ديكته مي‌كند.

بالا رفتن ارزش دلار در بازارهاي جهاني اول از همه اندام فعالان بازار طلا و نفت را مي‌لرزاند. قيمت هر اونس طلا امروز در حالي به ١١٨٥ دلار رسيد كه در سال ٢٠١٤ اين قيمت در سطح ١٤٠٠ دلار در هر اونس تثبيت شده بود و با توجه به وضعيت اقتصادي جهان مورد توجه سرمايه‌گذاران بود. اما قيمت فلز زرد در سال ٢٠١٥ تاكنون با نوسانات بسياري مواجه بوده و به طور كلي روندي نزولي داشته است. قيمت طلا در جريان آخرين معاملات اين هفته در بازارهاي بين‌المللي حوالي ١٢٠٠ دلار در هر اونس معامله شده است. در دو روز گذشته نوسان منفي طلا بيشتر شده و اونس دوباره به كانال ١١٠٠ دلاري سقوط كرد. اين در حالي است كه دامنه قيمت طلا در سال ٢٠١٥ تا بدين‌جا در بازه‌ ١١٦٣ دلار تا ١٣٠٦ دلار در هر اونس در نوسان بوده است.

١٣٠٠ دلار هم خيال اونس را راحت نمي‌كند

در حال حاضر قيمت طلا در اطراف سطح ١٢٠٠ دلار در هر اونس با چشم‌انداز كاهشي در نوسان است. به دنبال بروز نشانه‌هايي مبني بر افزايش تورم در امريكا كه منجر به بالا گرفتن گمانه‌زني‌ها در مورد افزايش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در كوتاه‌مدت شده، چشم‌انداز قيمت طلا كاهشي است. بايد در نظر داشت كه تضعيف دلار منجر به افزايش تقاضاي طلا و در عين حال خروج سرمايه‌ها از بازارهاي سهام و اوراق قرضه مي‌شود. حتي بر اساس نظر برخي كارشناسان رسيدن قيمت طلا به سطح ١٣٠٠ دلار نيز نمي‌تواند به معناي شرايط مستحكم در حال حاضر بازار طلا باشد.  اين در حالي است كه بسياري از پيش‌بيني‌ها از كاهشي بودن قيمت طلا در كوتاه‌مدت و ميان‌مدت خبر مي‌دهد اما در اين ميان برخي كارشناسان هم حركت طلا را در مسير تثبيت قيمتي در محدوده‌اي مشخص ارزيابي مي‌كنند و معتقدند قيمت طلا در آينده با افزايش يا كاهش شديدي مواجه نمي‌شود. محمد كشتي‌آراي يكي از اين كارشناسان است كه پيش بيني مي‌كند نوسان‌هاي طلا چه در بازار‌هاي جهاني و چه در بازار داخلي ايران شديد نخواهد بود.

حال و روز بازار طلا خوب نيست

رييس اتحاديه كشوري طلا و جواهردر گفت‌وگو با خبرنگار «اعتماد» حال و روز اين روزهاي بازار طلا و جواهر را مساعد نمي‌داند و از ركود عجيبي كه گريبان بازار را گرفته است مي‌نالد. كشتي‌آراي علت ركود كنوني بازار طلا و جواهر و كاهش قيمت‌ها را از يك طرف كاهش تقاضاي خريد مردم و از طرف ديگر كاهش قيمت جهاني طلا به واسطه بالا رفتن ارزش دلار مي‌داند. او همچنين با اشاره به نزديك شدن به ماه مبارك رمضان و ركود فصلي بازار اين عامل را يكي ديگر از عوامل موثر بر راكد شدن بازار مي‌داند و معتقد است اين عامل در روزها و هفته‌هاي آينده تاثير بيشتري هم بر بازار خواهد داشت. كشتي‌آراي همچنين با اشاره به اينكه در حال حاضر طلافروشان درگير مسائل مالياتي هستند، اين مساله را هم در بيان حال و روز اين روزهاي صنف طلا و جواهر بايد در نظر گرفت.

افت قيمت بيشتر طلاي داخلي نسبت به اونس جهاني

كشتي‌آراي به «اعتماد» گفت: «اين هفته روند طلا چه در قيمت‌هاي جهاني و چه در بازار داخلي نزولي بوده است. علت آن هم اين است كه در بازار جهاني ارزش دلار بالا رفته و اين اتفاق منجر به كاهش قيمت طلا شده است. قيمت اونس جهاني طلا در اين هفته بالاي ١١٩٠ دلار بود كه ديروز با اندكي كاهش به حدود ١١٨٨ دلار رسيد». رييس اتحاديه كشوري طلا و جواهر در ادامه گفت: «اين هفته برخلاف هفته گذشته قيمت طلا و سكه در بازار داخلي بيشتر از كاهش قيمت جهاني كاهش پيدا كرد و دليل آن هم اين است كه تقاضاي خريد كم شده و بازار طلا و جواهر راكد است.»

پيش‌بيني روند آينده بازار طلا

كشتي‌آراي همچنين پيش‌بيني كرد كه قيمت جهاني و داخلي طلا در روزهاي آينده با نوسان‌هاي شديد مواجه نمي‌شود اما با توجه به اينكه در هفته‌ها و ماه‌هاي اخير اونس جهاني طلا در حال نوسان در محدوده مشخصي بوده است، به نظر مي‌رسد در روزهاي آينده شاهد افزايش يا كاهش شديدي در قيمت‌ها نباشيم و بازار به سمت ثبات قيمتي حركت كند. او علت اين پيش‌بيني را هم شرايط اقتصادي كنوني جهان دانست و محدوده نوساني قيمت اونس را مطابق هفته‌هاي اخير بين ١١٨٠ دلار تا ١٢٠٥ دلار عنوان كرد. اين كارشناس بازار طلا با اشاره به ميل بازار جهاني به تثبيت قيمتي براين باور است كه همين اتفاق در بازار داخلي هم افتاده است و نوسان قيمتي انواع سكه و طلا در داخل كشور هم در محدوده مشخصي بالا و پايين مي‌شود و به نظر مي‌رسد در آينده شاهد تغيير و تحولات فراتر از اين محدوده چه در بازار جهاني و چه در بازار داخلي نباشيم.

از طلاي خارجي قاچاق تا طلاي ايراني كه به نام خارجي فروخته مي‌شود

رييس اتحاديه كشوري طلا و جواهر همچنين در پاسخ به اين سوال « اعتماد» كه آيا در حال حاضر طلاي خارجي (ايتاليايي، هندي و...) در بازار ايران خريد و فروش مي‌شود، گفت: «ممكن است در برخي طلافروشي‌ها طلاي خارجي وجود داشته باشد و فروخته شود ولي اينها به صورت غيرقانوني وارد كشور شده‌اند.» كشتي‌آراي با اشاره به بالا رفتن كيفيت ساخت طلا در ايران خاطرنشان كرد: «در برخي طلافروشي‌هاي ايران طلاي ايراني ساخت ايران با كيفيت بالا به جاي طلاي ايتاليايي و غيره فروخته مي‌شود و معمولا فروشندگان طلاي مذكور را با طرح ايتاليايي معرفي مي‌كنند.» كشتي‌آراي همچنين به اين نكته تاكيد كرد كه فروشندگان با توجه به تمايل خريدار اقدام به فروش جنس مي‌كنند و در برخي مواقع مجبورند براي خروج از ركود بازار و جذب يا نگه داشتن مشتري طلاي ايراني با ساخت خوب را با عنوان طلاي خارجي به مشتريان عرضه كنند ولي در حال حاضر برخي طلافروشي‌ها هم ممكن است از طريق قاچاق و به صورت غيرقانوني طلاي خارجي وارد كنند و به مشتريان خاص خود بفروشند.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1394/3/711:29:41،
54
28
جالبه بدونید سود ویترین دار7درصده ولی دولت9درصدمیخواد
خطر و استرس و.....مال طلافروشه اونوقت دولت بدون هیچ سرمایه گذاری و زحمتی9درصد میخواد
درسته که 9درصد را مصرف کننده میده ولی نگاه سرمایه ای که به بازار طلا داشته از دست میده و وقتی میبینه انقد ضرر میکنه هرگز دست به خرید نمیرنه
جواد: 1394/3/711:37:41،
47
27
اسمش رو خودشه مالیات بر مصرف . مالیات بر اجرت ساختش منطقیه ولی مالیات بر کل طلا چه منطقی داره
فزض کنید مشتری چند بار بیاد طلاش را عوض کنه باید چند بار مالیاتش را بده
محمد: 1394/3/711:39:27،
48
17
سقف مالیات بر ارزش افزوده 8 درصد بوده
الان9درصده با این استقبالی گرمی که مردم دارن تا90درصد هم پیش میرن
سیفی: 1394/3/714:29:21،
30
23
انشاله دوران این جور شغلها رو به اتمامه خانمها هم دیگر عاقلتر شده اند و دنبال زروزیور نیستند 99% مردم ایران در قسمت توزیع و دلالی کار میکنند اگر دولت روش فعلی را ادامه دهد نیروهای جوان جذب کارهای تولیدی خواهند شد
سروش: 1394/3/711:29:41،
82
30
بهتر که در رکوده. کم تیغ میزنن این طلا فروشا مردم رو برا اجرت های ساخت. آخه شغل طلا فروشی چه مشکلی از مشکلات جامعه رو حل میکنه؟
علی: 1394/3/714:47:44،
30
28
آقای سروش همه کسب و کارها باید فعال باشن تا بازار خوب بشه
زخم خورده: 1394/3/723:31:20،
21
14
البته بیشتر مشاغل بازرگانی تبدیل شده به اسکونت بازی که طلافروشها بیشتر تو این زمینه فعالیت میکنند کافیه به نیازمندیهای روزنامه یه نگاهی بندازید تا متوجه نرخ طلای قسطی بشید کسی هم که قبلا طلای دست دوم به نرخ آبشده+گرمی200تا تک تومن میداد دست ما با این ارزش افزوده و دارایی نمی تواند از این کارها بکند و من خریدار هم برام صرف نمیکنه طلا بانرخ اجرت ساخت+طلای آبشده+ارزش افزوده0.9+سود15% خود طلافروش بدهم اینطوری طلای خام درمیاد95000 گرمی ساخته شده درمیاد130000تومن به بالا
محسن: 1394/3/711:43:34،
35
21
اقای کشتی ارای چرانمیگی رکودی بازار از اعمال قانون ارزش افزوده ست چرانمیگی سال بسال بازارکساد ترشده ولی پرداختی دارایی بیشتر چرامردم بیان سرمایه گزاری درطلا بکنن در صورتی که هر یک میلیون خریدسیصدهزارتومان ضرر داره که نه درصدشریک بی سرمایه این صنف اقای داریی میخوری اقای کشتی ارا اینو بگو...هم فرداارزش افزوده ازکل مبلغ طلا بردارن اگه بازار راه نیافتاد فقط از اجرت بگیرند..
عادل: 1394/3/711:53:53،
45
16
قیمت طلای 18 عیار را 90 و اندی هزار تومان اعلام میکنند ولی وقتی یه تیکه طلا قیمت میکنی از گرمی 125 هزارتومن میزنه بالا وقتی دلیلشو میپرسی میگن 9% مالیات چند درصد سود و دستمزد و ساخت و غیره. حال اگه چند ماه دیگه مشکلی برای آدم پیش بیاد و بخواد بفروشه تمام آن مالیات و دستمزد و سود ازبین میره و اگه طلا و دلار ثابت بمونند باید با 30% ضرر بفروشی. خوب طبیعی است که آنهایی حساب و کتاب سرشون میشه نمیخرند. تازه بسیاری از مردم به این فرمول فروش آگاهی ندارن. با آگاهی تدریجی مردم خرید طلا روز بروز گاهش پیدا میکنه. یعنی آنهایی که میخرن بعد از مدتی خواستن بفروشن شوک میشن.
رضا: 1394/3/711:54:02،
20
63
اقای سروش شما درحدی نیستی که اظهارنظرکنی این مربوط به صنف طلاست لطفاشما وارد این سایت نشید
علی: 1394/3/714:11:34،
31
17
اقا رضا این سایت برای اظهار نظر همه است در خصوص همه موضوعات . تا یکمی از فشارهای روحی روانی مردم ایران در این اظهار نظرها کاسته شود اگر در سایت طلا وجواهرات کسی به شما توهین کرد اون موقع برو شکایت کن بنده خدا راست میگه زمانی که مییای خرید اگر کسی از فرمول شما سر در نیاره همین جوری دولا پهنا میندازین .البته همه در این قشر اینطوری نیستند. شاید یکی هم شما باشین ؟!
مهدی: 1394/3/712:00:29،
28
43
سروش جان شما که میگی این شغل مشکلی از جامعه برنمیداره یعنی اینکه طلافروشها جمع کنن پس بفرمایید فردا خود شما دختری عروس کنی اول طلا طلب میکنی یا حتما حلقه برای عروس از جنس پلاستیکی برات بیارند اره نه اقا یک چیزی گفتی
متین : 1394/3/712:16:13،
23
19
تا زمانی که بحث ارزش افزوده در خصوص مالیات ارزش افزوده طلافروشان شفاف سازی و استاندار سازی و اصلاح نگردد ، (دریافت مالیات از اجرت بایستی انجام گیرد ) اعتماد بین مشتری نسبت به فروشنده از بین رفته و بیشترین ضرر به این صنف متصور بوده است .
مهدی: 1394/3/712:16:52،
37
17
بیا بقیه بازار ها رو ببین آقا همه دارن ورشکست میشن
حمید: 1394/3/712:49:42،
38
17
این سایت مال همه مردم است وهمه می توانند با احترام نظر دهند .اون سایت اختصاصی سایت اتحادیه طلا وجواهر است که همش مملو از تقدیر وتشکر است وخالی از انتقاد
سدید: 1394/3/715:42:39،
38
17
اقا تمام صنوف در حال ورشکستگی اند . من حتی حقوق کارگرها رو هم نمی تونم بدم. ولی وزارت دارایی فقط مالیات رو اضافه میکنه.اگر اینطور ادامه بیدا کنه من سرمایم رو منتقل میکنم بانک سود 20 درصد میگیرم .کارگرها رو هم اخراج میکنم
علی: 1394/3/719:43:28،
24
17
یکی به من توضیح بده وقتی طلای جهانی میاد پایین و دلار آزاد هم میاد پایین چرا طلارو این طلا فروشه میبرم بالا.واقعا که

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما