کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افزایش قیمت بنزین به ضرر بی‌اتومبیل‌ها

کدخبر:۱۲۱۳۸سه شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۹:۴۰۴۷۱۰ بازدید

دولت قصد دارد با افزایش قیمت سوخت و تک‌نرخی کردن و قطع سهمیه‌ بنزین از بار اضافی موجود روی دوش خود بکاهد. در این میان اما و اگرهایی ...

با توجه به اینکه دولت درنظر دارد قیمت سوخت را برای کاهش سطح کسری بودجه جاری خود افزایش دهد، کارشناسان مختلف با دیدگاه‌های متنوع و متکثر شروط متعددی را برای اجرای این سیاست مطرح می‌سازند.

به گزارش آرمان، یکی از این کارشناسان «مهدی تقوی» عضو سابق هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی و مترجم پرسابقه‌ کتب درسی رشته اقتصاد است که نگاه مثبتی به افزایش قیمت سوخت ندارد. از نگاه وی اساسا سیاست‌هایی که به افزایش قیمت‌ها می‌انجامند، سیاست‌هایی هستند که منافع بخش عمده‌ای از مردم را نادیده می‌گیرند.

در ادامه توجه‌تان را به مشروح گفت‌وگویی که با این اقتصاددان داشته‌ایم، جلب می‌کنیم.

 دولت قصد دارد با افزایش قیمت سوخت و تک‌نرخی کردن و قطع سهمیه‌ بنزین از بار اضافی موجود روی دوش خود بکاهد. در این میان اما و اگرهایی پیرامون افزایش سطح قیمت‌ها وجود دارد. آیا این گمانه‌زنی‌ها در ارتباط با احتمال افزایش قیمت‌ها را تائید می‌کنید؟
بگذارید صراحتاعرض کنم که مشکل اصلی ما بیش از اینکه این طرح تورم‌زا باشد یا خیر، به این بازمی‌گردد که گویی کارشناسان رده بالای اقتصادی و مشاورین اقتصادی قوای اجرایی ما از نحوه‌ زندگی و مشکلات اقتصادی مردم عادی اطلاع چندانی ندارند! گویا آنقدر درآمد برخی کارشناسان بالاست که این مساله را حس نمی‌کنند.
 اما این نحوه برخورد با مساله شاید درست نباشد چرا که ظواهر امر نشان می‌دهد که کارشناسان فعلی مدافع این طرح هم دلسوز کشور و مردم هستند و درد اقتصاد ملی را دارند.
طی 40 سال گذشته قیمت بنزین از 6 ریال اکنون به 10هزار ریال افزایش یافته است. این درحالی است که دستمزد حداقل نیروی کار از حدود 750 تومان یا 7 هزار و 500 ریال به 750 هزار تومان افزایش یافته است. این بدان معناست که قیمت بنزین حدود 1700برابر شده است. اما نرخ دستمزد تنها 1000برابر افزایش داشته‌است. این مساله درمورد سایر خدمات اجتماعی وضع بهتری ندارد که طبیعتاً نشان‌دهنده تضعیف رفاه عمومی است. دولت‌ها نباید صرفا در مقام قیمت‌گذاری باشند بلکه باید خدمت‌گذاری را پیشه کنند. تجربه اقتصادی دوران احمدی‌نژاد به ما نشان داد که بازخورد این سیاست‌ها چیست. لذا نباید یک فرد که در جایگاه کارشناسی اقتصاد و تصمیم‌گیری قرار دارد، سیاستی را پی‌بگیرد که قبلا آثار منفی آن مشاهده‌شده است. می‌دانید که پس از اجرای آن سیاست‌ها در بحث گرانی بنزین و گاز چه عواقبی در حوزه اشتغال و مشکلات اجتماعی ایجاد شد. اتفاقا اگر کسی دلسوز دولت باشد باید مسئولین را آگاه کند تا بدانند این مسیر در شرایط متفاوت نیز باز نتیجه‌ای یکسان دارد. 

 به چه اعتباری می‌گویید افزایش قیمت بنزین می‌تواند به قدری اثر فزآینده داشته باشد که این افزایش 30-40درصدی در یک قلم کالا، باعث تشدید تورم شود و مشکلات اجتماعی و رفاهی ایجاد کند؟
با افزایش قیمت بنزین، اکثر اقلام مصرفی و واسطه‌ای گران خواهد شد. بنزین در امر تولید کشاورزی و صنعتی و خدمات یک نهاده‌ تولید به حساب می‌آید. همچنین به دلیل سهم آن در مصرف روزانه مردم در اصطلاح اقتصادی، جزو «قیمت‌های کلیدی» به حساب می‌آید. لذا بنده با افزایش قیمت بنزین مخالف هستم. برخلاف آنچه تبلیغ می‌شود، این سیاست به ضرر اقشار دارای اتومبیل بیشتر و لوکس نیست بلکه برعکس به ضرر اقشار ضعیف است. در شرایطی که حتی استادان دانشگاه نیز چند شغله هستند، این وضعیت فشار موجود روی مردم را افزایش می‌دهد. در دوران مدیریت اقتصاد در دولت قبل هم دیدیم که با وجود اجرای برخی طرح‌های مدافع عدالت اجتماعی در سال‌های ابتدائی، در دو سال پایانی به‌دلیل اجرای این طرح، ضریب جینی و سایر شاخص‌های توزیع عادلانه ثروت به چه وضعی درآمد. 

 آیا کسری بودجه دولت بنابر اعلام کارشناسان مجری و مدافع این سیاست کاهش خواهد یافت؟
اگر در دوره ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد کسری بودجه کاهش یافت، در این دولت با همان سیاست کاهش می‌یابد! معتقدم مشکل هزینه‌های دولت و کسری بودجه به این راحتی‌ها حل نمی‌شود. مادام که صرفه‌جویی در خود دولت و مبارزه با درآمدهای رانتی و مقابله با فرار مالیاتی در دستور کار است هیچ امیدی به کاهش کسری بودجه نیست. افزایش منابع اندکی از این دست نمی‌تواند راهگشا باشد. جوانی که 2میلیارد تومان اتومبیل خریداری می‌کند، از طریق تمکین به قوانین مالیاتی‌ نخواهد توانست از پس هزینه‌هایش بر بیاید. 

 آیا این سیاست به صرفه‌جویی بیشتر در مصرف بنزین خواهد انجامید؟
تاکنون که افزایش قیمت موجب کاهش موثری در مصرف بنزین نشده است. 

 شما نسبت به نگاه کارشناسان اقتصادی موجود به سیاست یادشده اعتراض دارید. اما چرا دولت‌های مختلف با نوع نگاه‌های سیاسی متفاوت و بعضا متعارض در ربع قرن اخیر از همین کارشناسان بهره گرفتند؟
علت این است که نسخه‌های یارانه‌ای و پولی نئوکلاسیک بسیار آسان و راحت است و نیاز به ایجاد برنامه‌های گسترده و تلاش برای اصلاح مناسبات و روابط اقتصادی ندارد و به همین دلیل این نسخه‌ها جذاب‌تر هستند. لذا بیش از اینکه به توانایی‌های کارشناسی افراد در انتخاب و تصمیم‌سازی توجه شود، به نوع نگرش مکتبی آنان به مسائل اقتصادی توجه می‌شود که این به هیچ وجه رویکرد مورد تائیدی نیست. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خط ۱۱: 1394/3/507:47:55،
110
18
تو این مملکت همیشه ضعیف پامال است !
رضا: 1394/3/509:14:27،
66
20
بنزین لیتری 10 هزار تومان هم بشه ایرانیان همیشه در صحنه برایش صف میکشند! هر چی گرانی نوش جان
احمدرضا: 1394/3/510:58:35،
23
39
به نظر من الان اینقدر ماشین زیاد شده که تقریبا همه دارند ، باید اینقدر گرون بشه که کسی نتونه به همین راحتی ها ماشین بخره به خصوص تو تهران که واقعا سرسام آوره.
فضولی واقعی: 1394/3/511:06:10،
35
15
من نمیدونم این دولتیا میدونن یا خودشونو زدن به ندونستن ؟؟
اخه یکی نیست بگه بابا با گرون کردن مصرف سوخت پایین نمیاد حالا شما بکنش 5000 تومن , اگه مصرف پایین نیومده و هرسال هم داره بیشتر میشه بخاطر مصرف بالای فرقونهاست , هرسال فرقونها داره با کیفیت بدتر دست مردم میرسه بخاطر همین مصرف هرسال بیشتر میشه , شما فرقوناتونو کیفیتش رو ببر بالا بزار مصرف سوخت بیاد پایین , هم هوا تمیز میشه هم کلی بیماری کمتر میشه و هم افزایش جمعیتی که میخواستید درست میشه
یا خدا بهمون صبر بده ...
وحيد يوسفي: 1394/3/512:29:09،
34
14
هيچ افزايش قيمتي به نفع مردم نيست.
بلكه فقط به نفع دولته و بس.
ایرانی: 1394/3/507:48:52،
81
19
من فکر کردم خدایی ناکرده به ضرر نمایندگان محترم مجلسه !
pepan: 1394/3/507:55:29،
87
18
کجا میخواد افزایش بده..افزایش داده رفت پی کارش این دولت خدایا خودت قضاوت کن ببین به چه روزی انداختن ما رو..
بابا کسری بودجه داری به ما چه..
جلوی اون رانت های چند هزار میلیار تومانی رو بگیرین تا ما بدبختا هم بتونیم به زندگیمون امید وار باشیم..
یک نفر از این ملت: 1394/3/601:16:28،
25
18
قدیم ها، پدر به بچه میگفت باید پس انداز کنی
ولی توی این مملکت، پس انداز کردی، بیچاره میشی

معنی همدلی و همیاری دولت و ملت رو هم فهمیدیم. یعنی دولت پدر ملت رو دربیاره و ملت هم ساکت

عزیزان دولت اگر واقعا گرفتار کسری بودجه هستید؛ اگر درصدی از ولخرجی های خودتون رو بگیرید دیگه کسری بودجه ندارید.

واقعا متاسفم برای خودم که جواب اشتباهات و کم کاری های دولتی ها رو افرادی مثل من باید بدن که کار آزاد داریم و گرفتار
علی جون: 1394/3/508:07:51،
76
22
فراموش نکنید که گرونی ها با تصویب نماینده های ما (!!!؟؟؟ ) در مجلسه
چقدر به فکر ما هستند معلوم نیس نماینده ما هستند یا ...
محمدرضا777: 1394/3/511:04:57،
35
18
اونا نماینده کسی هستن که بهشون حقوق میده والسلام
غضنفر: 1394/3/508:11:41،
60
19
متاسفانه یک ضرر بسیار بزرگ و فاجعه احلاقی هم داشت و آن تصمیمات بی سروصدا و بدون اطلاع قبلی است که امنیت روحی و روانی را هدف قرار داد!
ملا لغتی: 1394/3/508:16:42،
48
16
خداییش چی گفته این یارو!؟ شما میفهمین؟؟؟
"مادام که صرفه‌جویی در خود دولت و مبارزه با درآمدهای رانتی و مقابله با فرار مالیاتی در دستور کار است هیچ امیدی به کاهش کسری بودجه نیست(!!!) .............. جوانی که 2میلیارد تومان اتومبیل خریداری می‌کند، از طریق تمکین به قوانین مالیاتی‌ نخواهد توانست از پس هزینه‌هایش بر بیاید(!!!!)..."
hamid: 1394/3/508:20:40،
38
22
وقتی دولت همه ی درآمد حاصل از هدفمند شدن یارانه ها را بدون هیچ حسابی میبره تو یک بخش (سلامت) که بتونه کارانه ها و حقوق چند صدمیلیونی آقایون پزشک رو بدون هیچ حساب و کتابی پرداخت کنه خوب دیگه بعید نیست از جیب ما مردم یکجوری باید این حقوق ها تامین بشه
صابر: 1394/3/508:24:35،
46
19
پیش بینی من همیشه درست از آب در میاد اول سال گفتم اقصاد ورشکسته سقوط اقتصادی شروع شده
aaa: 1394/3/508:26:52،
38
18
از مسیولین واسه اینکه هر روز یک رفاه دیگه به رفاه های قبلی اضافه میکنن ممنونم.
کجای دلمون بذاریم این همه رفاه رو؟
مردیم از پولداری.
سعید: 1394/3/508:36:30،
39
19
اقا دیگه تو این مملکت باید انتظار همه چی داشت از هیچ اتفاقی تعجب نکرد مملکت مثل قوطی کنسرو شده که با یه نخ به پای مرغ بستن این مرغم هر جا دلش بخواد میره و به هر اشغالی بخواد نوک میزنه
مهدی: 1394/3/508:39:57،
49
18
دقیقا درسته
افزایش قیمت بنزین مشکل کسری بودجه رو آنچنان که انتظار دارن حل نمیکنه
فقط باعت افزایش فشار روی مردمه
گفتن که سوخت گرون نمیشه ولی با این افزایش قیمت جو روانی جامعه بد جور به هم ریخته
قطعا روی همه چی تأثیر میذاره ، شک نکنید
علی: 1394/3/512:33:42،
25
16
توجه به این نکته که بعضی از مسئولین میگویند با گران کردن مصرف کمتر میشود دقیقا در راستای سیاست سرمایه داری است بله کسی که یک پراید داره از اینکه درآمدش کم هست کمتر بنزین میزنه و چه بسا دنبال بمب ساعتی گاز در صندوقش هم هست و اونی که پول داره و ماشینهای انچنانی سوار می شوند برایشان فرقی نمی کند همین الان 2000 تومان بشود ککش نمیگزد.و بایستی زن وبچه اون پرایدی که سوار بر بمب 30 کیلویی که به پشتش بسته باید بره هوا برای دولتمردان هم مهم نیست. این هم از دولت خدمتگذار و پشتیبان مستضعفین . البته مستضعفین خارج از کشور؟!
علی رضا: 1394/3/516:11:16،
17
17
سلام اخه گرونی تا کی ارزوبه دل موندیم یه بار بگن فلان چیزارزون شدبا این کارفقط به غشر کم درامد اسیب میخوره فقیرفقیرتر میشه پول دارپولدار ترمیشه به امیدروزی که همه قیمت ها سابت بشه
فرشید: 1394/3/614:33:42،
18
15
اقا ارزانترین چیز بنزین است
ناشناس: 1394/3/1610:41:52،
18
7
به نظر من قیمت بتزین باید بشه پنج هزار تومان وقیمت گازاعیل بشه صدتومان برای اینکه خودروهای سنگین بااقتصادجامعه گره خورده اماخودروهای سبک غیرازاینکه جیب مردماخالی میکندوبه اقتصادلطمه وارد میکنداستفاده دیگری ندارد.اگرقیمت حمل ونقل باماشین سنگین پایین بیادتورم کاهش پیدامیکند.مردم باوسایل عمومی کارشونا انجام میدند.وخیلی مزایای دیگر برای جامعه دارد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما