کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا دولت معیارهای قطع یارانه نقدی را اعلام نمی‌کند؟

کدخبر:۱۱۹۲۳سه شنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۴:۴۸۲۱۸۵ بازدید

قطع یارانه نقدی بعضی از مردم در اردیبهشت‌ماه نیز ادامه یافت اما هنوز دولت از اطلاع‌رسانی دقیق یارانه‌ای از جمله اطلاع‌رسانی درباره ملاک‌های ...

 قطع یارانه نقدی بعضی از مردم در اردیبهشت‌ماه نیز ادامه یافت اما هنوز دولت از اطلاع‌رسانی دقیق یارانه‌ای از جمله اطلاع‌رسانی درباره ملاک‌های حذف یارانه نقدی دوری می‌کند. این در حالی است که روز گذشته سخنگوی دولت اعلام کرد یارانه نقدی 4 میلیون نفر از ابتدای سال جاری حذف شده است.

مسؤولان دولتی شاید قصد دارند با ادامه حذف بی‌سر و صدای یارانه بعضی از گروه‌ها و عدم اطلاع‌رسانی شفاف در این باره، موضوع قطع یارانه‌ای را فرسایشی کنند غافل از اینکه همین موضوع باعث می‌شود حذف افراد از لیست یارانه‌بگیران همواره در صدر خبرهای اقتصادی قرار بگیرد. حذف یارانه نقدی افراد در اردیبهشت‌ماه نیز انجام شد و گفته می‌شود تاخیر 2، 3 روزه برای پرداخت یارانه نقدی اردیبهشت‌ماه به علت دیر آماده شدن لیست حذفی‌های این ماه بوده است.

طبق اخبار و اطلاعات رسیده،  اکثر حذف‌شدگان اردیبهشت‌ماه از همان گروه‌های ششگانه‌ای بودند که 2 هفته قبل رسانه‌ای شدند، یعنی اکثر حذف‌شدگان اردیبهشت‌ماه جزو پزشکان و دانشجویان پزشکی، مالکان خودروهای گرانقیمت، صاحبان صرافی‌ها، اعضای هیات‌مدیره بانک‌ها و هیات‌مدیره شرکت‌های خصوصی و افراد مقیم خارج از کشور و افرادی که در 3 سال اخیر یک سفر خارجی به غیر سفرهای زیارتی رفته‌اند هستند. در این میان وزارت رفاه قصد دارد یارانه گروه‌های جدید را هم که شائبه درآمد بالا دارند قطع کند که مسؤولان طبق معمول از ارائه اطلاعات جدید خودداری می‌کنند. با این وجود وزیر اقتصاد روز گذشته با اعلام اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حذف یارانه پردرآمدها را شروع کرده است، گفت: قرار شد، کسانی که به حذف یارانه خود اعتراضی دارند به وزارت کار مراجعه کرده و مستندات اعتراض خود را اعلام کنند. علی طیب‌نیا افزود: وزارت کار متولی شناسایی و حذف یارانه پردرآمدها شده است و این وزارتخانه هم به استناد بانک اطلاعاتی فرآیند حذف را شروع کرده است.

اعتراض به حذف

اشاره وزیر اقتصاد به اطلاعیه روز یکشنبه وزارت کار درباره اعتراض حذف‌شدگان بود. وزارت کار و رفاه اجتماعی روز یکشنبه اعلام کرد حذف‌شدگان از دریافت یارانه نقدی در سال‌جاری، در صورت اعتراض می‌توانند از 5 خردادماه به مدت یک ماه اعتراض خود را مطرح کنند. در این اطلاعیه آمده بود: آن دسته از شهروندانی که براساس تبصره ۲۰ قانون بودجه 1394 افراد غیرنیازمند تشخیص داده شده‌اند و یارانه آنها قطع شده است، در صورت اعتراض می‌توانند از سه‌شنبه 5 خرداد 1394 به مدت یک ماه به آدرس الکترونیکی که اعلام می‌شود، مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند. گفتنی است فرآیند بررسی اعتراضات از ثبت درخواست تا پاسخ، کاملا غیرحضوری صورت خواهد گرفت و کمیسیون موضوع ماده ۱۰ قانون هدفمندکردن یارانه‌ها اعتراض افراد را بررسی می‌کند و در صورت استحقاق، یارانه به طور مجدد برقرار خواهد شد. در اطلاعیه وزارت کار آمده کسانی می‌توانند به قطع شدن یارانه خود اعتراض کنند که امسال جزو حذف‌شدگان هستند و مشخص نیست 200 هزار نفری که سال گذشته از دریافت یارانه نقدی محروم شده‌اند باید چگونه اعتراض کنند.

اطلاع‌رسانی نشده است

موضوع حذف یارانه نقدی از ابتدای امسال به یک معما تبدیل شده است، چرا که هنوز مشخص نیست چه کسانی از دریافت یارانه نقدی محروم خواهند شد و دولت براساس چه معیاری این کار را خواهد کرد اما چیزی که مشخص است اینکه دولت اصرار عجیبی در بایکوت خبری درباره یارانه نقدی دارد. همین آشفته‌بازار اطلاع‌رسانی یارانه نقدی موجب شده مسؤولان فراموش کنند که چه وعده‌ها و قول و قراری داده‌اند. وزیر رفاه 2 هفته پیش در دیدار با آیت‌الله مکارم‌شیرازی اعلام کرد رئیس‌جمهور دستور حذف بی‌سر و صدای یارانه نقدی پردرآمدها را داده و سخنگوی دولت نیز تاکید کرد لازم نیست موضوع حذف یارانه نقدی رسانه‌ای شود. همچنین مسؤولان اعلام کرده بودند به افرادی که یارانه نقدی آنها حذف خواهد شد اطلاع‌رسانی می‌شود اما دولتی‌ها حتی از عهده همین وعده کوچک نیز برنیامدند! یکی از افرادی که یارانه اردیبهشت وی قطع شده در گفت‌وگو با خبرنگار «وطن‌امروز» اعلام کرد: من 3 روز بعد از واریز یارانه نقدی اردیبهشت‌ماه متوجه شدم یارانه نقدی‌ام قطع شده و وعده دولت مبنی بر اطلاع‌رسانی در این باره عملی نشده است. هیچ‌گونه اطلاعی به بنده در این زمینه ارائه نشده، در حالی که این حق من بود که سازمان هدفمندی قبل از حذف یارانه‌ام دلایل آن را به من اعلام می‌کرد. وی افزود: من به علت شغلی که دارم در قالب ماموریت، سفرهای خارجی زیادی باید می‌رفتم در حالی که حقوق عادی‌ای دارم و مشخص نیست یارانه نقدی من چرا قطع شده است.

قرار بود حساب‌ها چک نشود زندگی مردم چک شد‌!

مسؤولان دولتی  از مدت‌ها قبل اعلام کرده بودند برای شناسایی افراد پردرآمد 40 بانک اطلاعاتی وجود دارد و از آن استفاده خواهند کرد اما مطابق قول رئیس‌جمهور به حساب بانکی مردم کاری ندارند‍! موضوع چک کردن حساب بانکی مردم با دستور روحانی ملغی شد اما به نظر می‌رسد مسؤولان تصمیم گرفتند نه‌تنها به حساب بانکی که به کل زندگی مردم سرک بکشند! وزیر رفاه تلویحا این موضوع را تایید و در گفت‌وگویی اعلام کرد شناسایی افراد پردرآمد ادامه دارد و می‌دانیم کسانی که 3 سفر خارج رفته‌اند یا ملکی مثلا به ارزش 800 میلیون تومان دارند، ‌چه کسانی هستند. بدین ترتیب مسؤولان به جای یا علاوه بر رسیدگی به حساب بانکی – که طبیعتا در اختیار دولت است و هر وقت هم بخواهد می‌تواند از آن استفاده کند و عدم بررسی آن مضحک است – به زندگی مردم سرک کشیده‌اند. یکی دیگر از حذف‌شدگان در این زمینه به «وطن‌امروز» گفت: من چند سال پیش یک سفر خارج رفته‌ام و درآمدی معمولی دارم اما معلوم نیست چرا یارانه مرا قطع کرده‌اند. وقتی برای اعتراض به سازمان هدفمندی رفتم، گفتند چون تو یک بار سفر خارج رفته‌ای پس پردرآمد هستی و معیار حذف من سفر خارج از کشور بود بدون اینکه درآمد مرا لحاظ کنند.

حذف بی‌سر و صدا

جالب‌ترین نکته حذف یارانه نقدی اظهارات سخنگوی دولت در مورد یارانه نقدی است. محمدباقر نوبخت که از ابتدای امسال آغاز حذف یارانه نقدی را منکر می‌شد و در مقابل انتشار اخبار حذف یارانه نقدی می‌ایستاد روز گذشته اعلام کرد از ابتدای سال جاری 4 میلیون نفر از دریافت یارانه حذف شده‌اند! نوبخت در این باره گفت: سال گذشته 42 هزار میلیارد تومان بین خانواده‌ها تقسیم شد که 11 هزار و 300 میلیارد تومان آن از خزانه برای یارانه بوده است. بسیاری از خانواده‌ها زندگی را با یارانه تنظیم کرده‌اند و 4میلیون نفر از آغاز امسال از فهرست یارانه‌بگیران حذف شده‌اند و در تلاش برای ایجاد بانک‌های اطلاعاتی قوی هستیم، تا تبعیضی به وجود نیاید. معاون رئیس‌جمهوری تاکید کرد: شناسایی‌ها در این زمینه صورت گرفته و این موضوع نیز از دیگر معضلاتی است که دولت با آن مواجه است.

معیارهای حذف چه شد؟

دولتی‌ها هنوز اصرار به ارائه اطلاعات قطره‌چکانی دارند و نمی‌خواهند معیارهای حذف یارانه نقدی افراد را اعلام کنند. قطعا انتشار اخبار شفاف و درست و همچنین اعلام معیارهای حذف می‌تواند بسیاری از ابهامات یارانه‌ای را بر طرف کند اما گویا مسؤولان فعلاً اعتقادی به این موضوع ندارند.

خسروتاج: یارانه تولید صفر شد

قائم‌مقام و سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از صفر شدن یارانه تولید خبر داد و گفت: هیچ خودروسازی حق ندارد بدون مجوز شورای رقابت قیمت خودرو را افزایش دهد. مجتبی خسروتاج افزود: البته شورای رقابت هزینه واحدهای خودروسازی و همچنین فرمول تعیین قیمت را بررسی می‌کند و سپس درباره قیمت تصمیم می‌گیرد. خسروتاج در پاسخ به اینکه آیا سیگار مارلبرو ماهیت صهیونیستی دارد، افزود: وزارت امور خارجه پس از بررسی  این موضوع اعلام کرد دلایل مستند و متقنی برای اینکه این شرکت وابستگی و مالکیت صهیونیستی دارد به دست نیامده است. وی درباره  یارانه نان گفت: هم اکنون هر کیلوگرم گندم 1155 تومان از کشاورز خریداری و 665 تومان به کارخانه آردسازی داده می‌شود. وی با اشاره به نحوه تخصیص یارانه به بخش تولید در سال گذشته و سال جاری تصریح کرد: در ابتدای سال گذشته قرار بود   5 هزار میلیارد تومان به بخش تولید اختصاص یابد که با ارزیابی مسائل یارانه‌ها و کمبود بودجه این میزان به 1200 میلیارد تومان کاهش یافت و در نهایت به‌خاطر کمبود منابع این منبع به صفر رسید و یارانه‌ای به بخش تولید تعلق نگرفت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زال الدین: 1394/2/2901:15:34،
84
40
واقعا برای این سیاستگذاری اشتباه در ایران باید تاسف خورد. ما کی میخواهیم مثل کشورهای متمدن و مترقی بشیم و دست از این کارهای بچه گانه برداریم. یک روز کوپن یک روز یارانه غیر نقدی یک روز یارانع نقدی یک روز سبد کالا .گویا به گدایی و گدا پروری عادت کردیم.
اريا: 1394/2/2907:11:49،
75
30
ما اينجوري نبوديم اينجوريمون كردن
طالب: 1394/2/2908:10:11،
60
37
برای اینکه دولت محترم (یا بهتر است بگویم حاکمان محترم) برنامه ای در این زمینه ندارن و حتی خودشان نمی دانن چرا یارانه پرداخت می شود! چه هدفی از پرداخت یارانه دارند ! از ابتدا چه چشم اندازی برای پرداخت یارانه داشته اند؟ هیچ ، چشم انداز کیلویی چند؟!

دوستان ، هموطنان عزیز، لطفا در اداره دولت و بهسازی ایران، کشور خودمان مشارکت کنید . در انتخابات اگر شرکت می کند تا قانونگذار تعیین کنید اگر کسی که دارای سواد تجربه و دانش لازم نیست انتخاب نکنید و بدون دادن رای خارج شوید . نماینده بیسوادی که با 100 هزار رای در مجلس می نشیند خیلی بهتر از داشتن 1 میلیون رای است .
یارانه بگیر بدبخت: 1394/2/2901:22:20،
65
44
این پول همینطوریش هم 1/3 ارزش 3 سال پیش رو داره
یه باره قطعش کن خیال همه رو راحت کن
داره چند برابرشو با مالیات و ارزش افزوده میگیره
یکی نیست بگه چرا یارانه رو با درصد تورم افزایش نمیدی
آرمین: 1394/2/2901:24:57،
70
41
چون آگاهی مردم و شفاف سازی همیشه برای دولت مضر بوده و هست !
حسین: 1394/2/2903:36:53،
51
38
دولت هیچ ملاک و معیاری برای قطع یارانه ها ندارد،چون خانواده ای را سراغ دارم که به نون شب معتاجند،یارانه آنها قطع گردیده!
فقیرم: 1394/2/2906:11:54،
41
38
معیار نمیخواد .حذف کنید بره بدبخت همین یارانه شدیم قیمتها چهار برابرشد .نه هسته ای نه یارانه نه مسکن مهر ...
کشکول طلایی: 1394/2/2908:02:44،
58
27
فقط هدفشان سرگرم ملت است.ملت را آنچنان میپیچونند که مهره در پیج نمیپیچد!!!! این دولت تدبیر و امید وآقای نوبخت در کارشان آنچنان ماهر هستندکه هیچکس به گردشان نمیرسد
اوستا: 1394/2/2908:40:51،
65
41
چرا دولت معیارهای قطع یارانه نقدی رو اعلام نمیکنه ؟ جواب خیلی ساده است چون میخاد یارنه همه رو بتدریج و بی سروصدا قطع بکنه
شاکی: 1394/2/2908:41:05،
57
37
آقای وزیر سری قبل گفته بودن که قطع یارانه فردی به داشتن ماشین صد و هفتاد میلیون بوده حتما توی مصاحبه بعدی شون میگن تحقیق کردیم دیدیم سرپرست پراید سوار میشه
جاهل: 1394/2/2912:44:24،
51
31
خوب همين كارا رو ميكنيد كه اعتماد كل دنيا از بين رفته.
درسته كل ملت هزار تا مرض گرفتن و اكثرا الزايمر دارن ولي يارانه 250000 توماني هنوز يادشون نرفته.
مرام: 1394/2/2913:00:10،
53
37
از آنجایی که شرط اول راه یابی به مناسب بالا اطاعت کورکورانه است نه لیاقت و شایستگی بنابراین انتظاری نیست که مسولان مربوطه طرحی منطقی و عادلانه ارایه بدن ، عوامفریبی هم که طبق معمول چاشنی کار هست. بیشتر قصد و نیت در طرحهای اینچنینی جذب رای بخش عوام جامعه است و گرنه هیچ عدالتی نمی گوید از کسی که تلاش زیاد میکند و درآمد خود را بالا میبرد بگیر و بده به کسی که تلاش کمتری دارد و به تبع آن درآمدش هم پایین است . اگر حقی است برای همه و اگر نیست برای هیچ کس.
شهروند: 1394/3/513:09:11،
45
37
به نظر من یارانه حق همه هست.اصلا ربطی به دولت نداره که کی پولداره کی فقیره.دولت باید سهم مردم رو از نفت وسرمایه های ملی بده.تازه این یه قسمت کوچکشه.وگرنه این مبلغ یارانه به هیچ وجه با افزایش قیمت ها وحامل های انرژی و هزینه خصوصی شدن اکثرخدمات برابری نمی کنه.
حالا اگه یه پولداری لطف کرد از این حق خودش به نفع دولت ومردم نیازمند گذشت،دمش گرم.دولت بگیره بگه خیلی ممنون؛نه اینکه به میل خودش یارانه رو قطع بکنه.
حسین: 1394/3/621:49:14،
46
26
چرا آقای روحانی موقعی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شد نگفت که یارانه ها را حذف می کنم ویا سهمیه بنزین را قطع می کنم!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وعده های امیدوار کننده می زد ولی حالاکه بارای این مردم رییس جمهور شده همین مردم را بی اعتماد می کند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار