کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اعلام سامانه اعتراض حذف یارانه پُردرآمدها

کدخبر:۱۱۹۱۹دوشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۰:۵۷۲۲۷۷ بازدید

وزیر کار از فعالیت سامانه yaraneh10.ir از پنجم خردادماه سال جاری به مدت 15 روز به منظور ثبت اعتراضات حذف شده های یارانه نقدی خبر داد.

علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی با عنوان تصمیم شجاعانه و کار صادقانه به تشریح برنامه ها و اقدامات دولت درباره طرح هدفمندی یارانه ها پرداخت و گفت: اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها و موضوع حذف یارانه گروه‌های غیرنیازمند یکی از موضوعاتی است که این روزها در صدر اخبار قرار دارد و مردم عزیز آن را به دقت پیگیری می‌کنند. با توجه به اينكه در اين فرايند سوالات و نكاتي مطرح است ضرورت دارد در این خصوص نکاتی را به استحضار برسانم.

اولين و مهم ترين نكته در اين ميان توجه به آرمان هاي بنيانگذار جمهوري اسلامي، منويات مقام معظم رهبري (مدظله العالی) و دغدغه هاي رئيس جمهور محترم در خصوص حمايت از محرومين، كاهش فاصله طبقاتي، گسترش عدالت و توجه به فقرا است و براين اساس دولت جناب آقای دکتر روحانی از ابتدا دغدغه عدالت اجتماعی و بهبود وضعیت توسعه‌ای کشور بدون اعمال فشار بر اقشار آسیب‌پذیر را در صدر اولويت هاي خود قرار داده است.

عزم دولت برای ارائه سبد امنیت غذایی، تلاش برای رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی و صدور ۸.۵ میلیون دفترچه بیمه درمانی علیرغم همه تنگناهای مالی از جمله اقداماتی بوده است که با همین رویکرد انجام شده‌اند.

بايد تاكيد شود كه با توجه به اصول  انقلاب اسلامي در فرايند حذف غيرنيازمندان، مراقبت از آسيب نديدن دهك هاي طبقه پايين مدنظر بوده و در اين چارچوب تاكيد جناب آقاي دكتر روحاني توجه ويژه و اجراي سياست هاي رفاهي منسجم نظير مقابله با فقر آموزشي، مقابله با فقر غذايي و مقابله با فقر مسكن براي دهک هاي پايين مي باشد.

عزم شخص رئیس‌جمهور و دولت یازدهم برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای نیز در نهایت راهبردی برای بهبود وضعیت همه اقشار جامعه و بالاخص گروه‌های آسیب‌پذیر است. مهم ترین استراتژي دولت در این عرصه خارج کردن کشور از چالش ها، حفظ توانمندي هسته اي كشور و فراهم کردن شرایط زندگی بهتر برای همه مردم ایران است.

وزرای رفاه بر حسب وظیفه ذاتی‌شان مسئول بهبود وضعیت رفاهی مردم هستند و طبیعی است که هیچ وزیر رفاهی تمایل ندارد مسئولیت گرفتن پول از مردم یا حذف یارانه برخی افراد را بپذیرد. اما باید به این واقعیت توجه کرد که ما مسئول تلاش برای تحقق عدالت اجتماعی هستيم و اصلاح شیوه فعلی پرداخت یارانه‌ها را گامی مهم به سوی ارتقای سطح عدالت اجتماعی مي دانيم.

براساس درک خویش از مأموریت حرکت در راستای تحقق عدالت و البته به موجب تکلیف قانونی، از تلاش پُرمخاطره و نیازمند شجاعت سیاسی برای اصلاح نظام یارانه‌ها و هدفمندساختن واقعی آن استقبال کرده‌ام. من به خوبی آگاهم که این تصمیمی شجاعانه و نیازمند کار صادقانه است.

علاقه اي به نقد عملكرد گذشتگان نداريم اما نمي توان از اين مساله چشم پوشي كرد كه ما در دام مسيري طي شده بايد مسئولیت کم‌کاری و کار نادرستی را که انجام شده است را بپذيريم. باید طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از ابتدا به درستی و بر اساس استحقاق و نیاز افراد و اقشار انجام می‌شد.

ناتوانی در انجام این کار سبب توزیع یکسان یارانه‌ها میان همگان شد و امروز باید این مسیر اصلاح شود. یارانه‌ها در هیچ جای جهان به یکسان بین همه توزیع نمی‌شود و اصرار بر ادامه وضع فعلی با توجه به وضعيت فعلي كشور قابل دفاع نيست و در راستاي سياست هاي اقتصاد مقاومتي نيز نمي باشد.

واقعیت این است که اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها و حذف غيرنيازمندان علاوه بر آنکه فعالیتی اقتصادی است، اقدامی اجتماعی نیز به شمار مي رود. ما معتقديم عادلانه نیست کارگران، کارمندان، از کار افتادگان، روستائیان و سایر اقشار ضعیف به اندازه گروه‌های برخوردار اقتصادی از یارانه مستقیم برخوردار شوند.

هدف نهایی این رویه و اصلاحات، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و تحقق عدالت اجتماعی توسعه‌گراست. ما در این مسیر متکی به تکلیف قانونی، و همچنین سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری هستيم.

بند ۴ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌هادر جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی را تصریح می‌کند.

بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد اقشار کم‌درآمد بیش از سایر اقشار از ادامه وضعیت موجود پرداخت یارانه هزینه متحمل می‌شوند. باید توجه شود که از سال ۱۳۸۹ به این سو تنها در طرح‌های عمرانی کشور ۵۰۰ هزار نفر شغل خود را از دست داده‌اند و این نتیجه فشار هزینه پرداخت یارانه‌های نقدی بر منابع عمرانی است.

هزینه یارانه‌های نقدی در سال جاری بیش از دو برابر بودجه طرح‌های عمرانی کشور خواهد بود. استمرار این وضعیت به معنای افزایش بیکاری جوانان این کشور است که به طور قطع مورد نظر مردم خوب ما نیست. اصلاح هدفمندی و حذف غيرنيازمندان حركت به سمت مسيري است كه جلوگيري از ريزش مشاغل فعلی را تضمين نمايد. به علاوه، فشارهای تورمی ناشی از کسری بودجه را تعدیل کرده و در نهایت به نفع همه ملت ایران است.

در اين ميان و در مسير اجراي طرح حذف يارانه غيرنيازمندان امكان بروز خطاي نوع اول (شمول افرادي كه بايد حذف شوند) و خطاي نوع دوم (حذف افرادي كه نبايد حذف شوند) وجود دارد. با در نظر داشتن اين موضوع در چند ماه گذشته مطالعات دقیق کارشناسی صورت گرفته تا در فرایند حذف اقشار غیرنیازمند کمترین خطا و اشتباه رخ دهد.

لیکن بروز خطا و اشتباه در این مسیر اجتناب‌ ناپذیر است؛ لذا متواضعانه از مردم عزیر درخواست دارم اشتباهات احتمالی در هنگام اجرای طرح را با سعه صدر تحمل کنند و مطمئن باشند که تمهیدات لازم برای رسیدگی به شکایات در نظر گرفته شده است. ما خود را متعهد مي دانيم كه پس از ثبت اعتراض از طريق سامانه yaraneh۱۰.ir (موضوع كميسيون ماده ۱۰ قانون هدفمند كردن يارانه ها) حداكثر تا ۱۵ روز پاسخگوي شهروندان باشيم.

نكته آخر اينكه، اصلاح نظام یارانه‌ها تصمیمی شجاعانه و تحقق آن نیازمند فعالیت صادقانه است. ملت‌ها و دولت‌ها با اخذ تصمیم‌های دشوار و اصلاح مسیرهای اشتباه خود رشد می‌کنند. شایسته آن است که همه ما به منافع درازمدت و مصلحت جمعی همه ایرانیان و نسل‌های آتی بیندیشیم.

اطمینان دارم در این راه همه مردم یاور دولت بوده و دولتمردان منتخب خود را یاری می‌دهند. ما در کنار یکدیگر قادریم نظام یارانه‌ها را اصلاح کرده و کشور را به سمت آینده‌ای بهتر هدایت کنیم. تاریخ درباره همه ما قضاوت خواهد کرد، کاری کنیم که فرزندان ایران شجاعت‌مان را بستایند و صداقت‌ مان را دوست بدارند، شجاعت در اخذ و اجرای تصمیمی که می‌دانیم به نفع مصلحت درازمدت کشور و مردم است و صداقت در بیان آنکه مسیر گذشته طرح هدفمندی یارانه‌ها اشتباه بوده و امروزه جز از راه همدلی و هم‌زبانی نمی‌توانیم مسیر اشتباه گذشته را اصلاح کنیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سديد: 1394/2/2822:33:41،
68
23
والله اينها روز اول گفتند حامل هاي انرژي رو گرون ميكنيم .اختلاف مبلغ رونصف يارانه ميديم نصف الباقي درامد دولت.حا لا دبه درآوردن هي آسمون و ريسمون به هم ميبافند.چرا نماينگان مردم در مجلس سكوت كردند و از حق مردم دفاع نمي كنند
امیری: 1394/2/2901:06:01،
51
28
حالا تکلیف من چی که حذف شدم
حالا سایت اعلام کردین ؛ شما حذف کردین حالا باید اثبات کنیم حقمونو میخواهیم البته اینجا ایرانه یادم نبود خخخخ
سرپرست: 1394/2/2901:10:40،
35
28
اقا انوایی که یکی از اعضای خانوادشو حذف کردن تکلیفشون چی هست ؟
بازنشسته ته اجتماع: 1394/2/2909:08:59،
38
30
یارانه که قطع شد. یک ماه مابه التفاوت 15% افزایش ناچیز مستمری هم که پرداخت نشد . جریان چیه ؟ آقای وزیر رفاه لااقل 15% افزایش رو بپردازید . میخواهید آن را هم یه ماه عقب بندازید که تا آخر سال یازده تا مابه التفاوت پرداخت بشه. ما حواسمان هست .
صدای ملت: 1394/2/2910:32:47،
30
24
الآن دولت از هميشه ثروتش بيشتره اينقدر که ميتونه تمام خاور ميانه رو يارانه بده!!!!
اگر ميخان به کم درآمدها کمک کنن چرا مال ديگران رو قطع ميکنن!!!!؟؟؟؟
خوب مال مستضعفا رو بيشتر پرداخت کنن
ایرانی : 1394/2/2911:30:13،
29
15
حامل های انرژی رو ارزان کنید یارانه حذف بشه
m a s o u d: 1394/2/2823:08:34،
59
7
با این قیمتهای نجومی که درست کردید واقعا خجالت آوره
چند سال دیگه که همه مردم سو تغذیه گرفتن بعد شما پاسخگویی آقای وزیر به اصطلاح رفاه
حمید: 1394/2/2823:11:24،
54
27
یارانه باید به همه داده شود فقط باید هرکه بیشتر مصرف میکنه خب مبلغ بیشتری ببردازد.اینکه گذشتگان اشتباه کرده اند که حرف درستی نیست چون این گذشتگان افراد عادی جامعه که نبوده اند بلکه دولتمردان محترم قبلی نمایندگان محترم مجلس و اعضای محترم شورای نگهبان بوده اند که قانون هدفمندی را تصویب وااجرا کرده اند
دوست: 1394/2/2901:56:34،
42
28
همانطور که تیم مذاکره کننده میگه ما با دولت آمریکا مذاکره میکنیم و نه کنگره (که البته 100% هم درسته)، ما هم اعلام میکنیم چون دولت قبلی اعلام کرده یارانه را به همه و به خاطر گران کردن حاملهای انرژی میپردازد، الان هم باید بپردازد. چه این دولت و چه هر دولت دیگری.
ایرانی: 1394/2/2900:12:52،
56
26
دروغگوها مگه قرارنبودیارانه انرژی رامستقیم به مردم بدهید حالاکه حاملها روگران کردید پولش کجامیره
بابک: 1394/2/2903:00:49،
43
24
روحانی عزیز, مردانگی همه مردم به کامت باشد.
ب . د: 1394/2/2907:00:17،
35
5
یارانه مادر برزگم به دلیل اشکالات ثبت اولیه در اردیبهشت ماه قطع شد هر چا مراچعه کردیک پاسخ سربالا دادند
برای قطع یارانه فعالانه تلاش می کنید برای پرداخت جق ضعیفترین اقشار جامعه کر و کورید
خالو کریم: 1394/2/2907:15:40،
38
10
به قول جناب صالحی اینا دارن دبه در میارن.......
pepan: 1394/2/2908:23:34،
33
23
یارانه خواهرم که سال پیش ازدواج کرده بود رو حذف کردین با اون چرند بازی های ثبت نامیتون ..اونو چیکار کنیم..
اصلا مملکت رو بخدا مسخره کردین با این بچه بازی هاتون..
یارانه ها رو قطع کنید و قیمت ها رو به قبل سال 90 برگردونین...
خدا جد و آبادتون رو بیامورزه
يارانه: 1394/2/2912:17:03،
28
29
آقايون من نه مغازه دارم ، نه كارمند حقوق بالا ، نه دكترم ، از دار دنيا يه آوانته ٨٩ كه از سهم الارث پدريم به من رسيد به مبلغ ٢٧ ميليون دارم الانم با همون توى يه آژانس كار ميكنم ،چرا بايد يارانه خانواده من رو قطع كنن ، برزين تو يمن و لبنان و سوريه و عراق به خدا كه شما عدالت نمي دونيد چيه ، يه روز آه مظلوم يقه تون رو ميگيره
دلخون: 1394/2/2913:15:06،
28
25
ما یارانه نمی خواهیم بشرطها و شروطها:
1-قیمت ها به قبل از یارانه ها برگردد
2- برای بیکاران اشتغال ایجاد شود
3- هزینه های درمانی به حداقل مقدار ممکن برسد
4- دستمزدها با دستمزدهای جهانی هماهنگ شود
5- تحصیلات طبق قانون اساسی رایگان شود
6- محل هزینه های درآمدهای نفتی و غیرنفتی به صورت شفاف به مردم اعلام شود
Z: 1394/2/2914:05:51،
26
25
باشه بهشون میگم!!!
دلت خوشه ها!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما